Het Westen moet niet Sjamoen, maar Libanon redden Chief Totnogtoe geen massale infiltratie in Libanon" I. KAN r kerko Een HORLOGE van KAN Minieme meerderheid voor kabinet-Eyskens Van dag tot dag Mislukking ARM KLEIN LAND, WAT NU? m op ieders Hp! V erontwaardiging in Beiroet NAAIMACHINES Geslaagd <:Praa.tóto&l ESPRESSO 3 Treinongeluk in Londen, 35 reizigers gewond Hammarskjoelds maatregelen brengen geen oplossing Springstof genoeg De Westerse kansen De juiste man UN O-waarnemers rapporteren Deense UNO-functionaris Bang Jensen ontslagen Hij zal nu openbaar verhoor door een tribunaal vragen In september verkoop van Java tabak te Rotterdam Op de Regering zal zich nader op haar kansen beraden De geconfisqueerde Duitse bezittingen in Amerika Tyfus in Beiroet VRIJDAG 4 JULI 1958 Het Haarlemse Anjercomité van het Prins Bernhardfonds heeft het droevige besluit moeten nemen, een met hoopvolle verwachting op touwgezet festijn af te ge lasten: een bal-champêtre met attracties, waarvan de opbrengst had moeten dienen als Haarlemse bijdrage in de landelijk ge organiseerde collecte voor het Prins Bern hardfonds. Dit jaar krijgt het fonds, waarvan de doelstelling genoegzaam bekend mag wor den verondersteld (het steunen van cultu rele manifestaties en het verstrekken van incidentele bijdragen aan cultuurdienen- de organisaties) dus van Haarlem geen versterkende middelen, want het in Groe- nendaal te Heemstede geprojecteerde bal zou de al te traditioneel geworden me thode van collectes hebben moeten vervan gen. Dat is een teleurstellende ervaring, zo wel voor hen die veel werk hebben verzet om „er iets van te maken" als voor al de genen, wie de bevordering van culturele waarden ter harte gaat. Deze laatste cate gorie echter stelt ons in dit geval voor eni ge problematiek: zijn er werkelijk zo wei nig mensen, wie de cultuur zodanig ter harte gaat dat zij er iets voor over hebben? Want het festijn gaat niet door wegens ge brek aan belangstelling. Van de 1400 uitge zonden uitnodigingen zijn er slechts een twintigtal aanvaard en dat ondanks het feit, dat de circulaires zijn gezonden aan een selecte groep Haarlemmers, van wie kon worden aangenomen dat zij belang stellenden waren. Waaraan is deze droeve gang van zaken te wijten? Er kunnen allerlei factoren in het spel zijn: weinig vertrouwen op goed weer voor dit openluchtbal, veel vakan- tievierders, weinig animo voor de dans, te weinig „tam-tam", onbekendheid met de betekenis van het fonds. Doch al deze fac toren kunnen niet zo zwaar gewogen heb ben, dat zij een algehele mislukking te weeg konden brengen. De conclusie moet zijn dat bij hen, die ervoor worden aan gezien culturele daadkracht te hebben ten gevolge van een intense liefde voor de cul tuur, zich velen bevinden die daarvoor ten onrechte worden aangezien. Werkelijke culturele belangstelling heb ben en doen-alsof zijn twee dingen, die uiterlijk moeilijk van elkander te onder scheiden zijn. Het Haarlemse comité heeft zich wellicht daardoor laten misleiden toen het hoopte op een massale opkomst. Het merkwaardige is daarbij, dat de reac ties op de aanbeveling tot bijwoning van dit bal en dus tot deelneming aan de op offeringen ten bate van de cultuur zijn uitgebleven in de kringen, waar men in de eerste plaats een levendige activiteit had verwacht en bovendien een bereidheid om een aanstekelijk voorbeeld te geven. Wellicht zal men een volgende keer, om een herhaling van deze teleurstelling te voorkomen, organisatorisch anders tewerk moeten gaan en vroeger moeten beginnen met een infiltreren der vele verenigingen en organisaties in Haarlem, die een cul tureel doel zeggen te dienen. Bovendien zou men een grote stimulans kunnen ver krijgen, wanneer de gemeentelijke auto riteiten zich door een persoonlijk voor beeld van belangstelling in de voorste ge lederen zouden opstellen. Het comité heeft met beperkte middelen zoveel mogelijk aan de weg getimmerd, doch er is van de daartoe aangewezen kanten geen enkele indrukwekkende bij drage ter propagering van zijn plan ont vangen. Degenen, die door hun voorbe reidend werk of hun bijdrage tot de attracties gedaan hebben wat zij konden, zijn als het ware door cultureel Haarlem in de steek gelaten. Het is te vrezen dat zij er in de toekomst weinig heil in zullen zien, nogmaals veel moeite voor niets te doen. Wanneer zij, op wie het comité meende te mogen rekenen uit hoofde van hun functie, maatschappelijke werkzaam heid of anderszins, verstek laten gaan, rest slechts de conclusie dat de culturele acti viteit in Haarlem meer schijn dan wer kelijkheid is. Advertentie BEIROET, juli Meer clan anderhalve maand zweert het Libanese conflict nu voort, meer dan 45 nachten al liggen de burgers van Beiroet, Tripoli en Saïda met kloppend hart naar het geknal om hen heen te luisteren. En terwijl er wordt bemiddeld en gedreigd, terwijl Hammarskjoeld heen en weer reist en zegt, dat hij optimistisch is, terwijl Amerika's Zesde Vloot vlak achter de horizon kruist, Britse parachutisten op Cyprus klaar staan, radio-Moskou over „vrijwilligers" spreekt en een handvol UNO-waarnemers door de rebellen voor het lapje wordt ge houden, beginnen zo langzamerhand de zenuwen van Libanons brave burgers te knappen. Er gaat geen dag voorbij zonder dat men als correspondent van een hoort: „Wat nu? Wat gaat er met ons arme la Libanees de vraag hoort: „Wat nu? Wat gaat er met ons arme landje gebeuren? We waren zo gelukkig hier". Inderdaad: Libanon, wat nu? Waar ligt de oplossing voor het kleine land, verscheurd door een burgerkrijg, pion geworden in het spel LONDEN (Reuter) Twintig tot dertig mensen zijn vanochtend gewond bij een treinbotsing op een station in Zuidoost- Londen. Een aantal passagiers van een trein, die op een aantal lege rijtuigen in reed, is beklemd geraakt tussen de wrak stukken. Er zijn onmiddellijk ziekenauto's en brandweerauto's naar de plaats van het ongeluk gezonden. Iemand van de brandweer deelde later mede, dat 35 mensen met verwondingen naar ziekenhuizen zijn vervoerd. Het ongeluk gebeurde te Maze Hill, Oost Greenwich. Een elektrische trein, komend van Gravesend, reed daar in op een aan tal lege wagons, die op weg waren naar Londen. van de internationale machten? (Van onze reisredacteur) Die oplossing moet op tweeërlei terrein gevonden worden, op het nationale en op het internationale; twee aspecten van het conflict die vrijwel onontknoopbaar in el kaar verstrikt liggen. De rebellen houden vol, dat het een zuiver intern conflict is, president Sjamoen beweert even hardnek kig dat het gehele conflict door Nasser op touw is gezet. Geen van beide stellin gen houdt stand. De grondoorzaken van het conflict zijn inderdaad van Libanese aard. Er waren sterke bezwaren tegen Sja- moens buitenlands beleid, dat Libanons traditionele neutraliteit inruilde voor een sterke binding met het westen. Men was terecht boos om de verkiezingszwen- deltjes die Sjamoens regime pleegde. Men vreesde dat Sjamoen een tweede termijn als president nastreefde, dat zijn vrienden nog eens zes jaar lang bevoordeeld zou den worden, terwijl naar Libanese traditie eigenlijk de vriendjes van de oppositie aan de beurt waren. De kloof tussen de in het algemeen rij kere en geëvolueerde christenen en de ver pauperde mohammedanen begon steeds duidelijker aan het licht te treden. En ten slotte waren er de eindeloos gecompliceer de rivaliteiten tussen stammen en perso nen die sinds tweeduizend jaar op deze trefplaats tussen volken en beschavingen waren gegroeid. Er lag inderdaad spring stof genoeg voor een conflict, ook al zou den geen wapens en dynamiet uit Syrië zijn toegevoegd. De oppositie heeft gelijk als zij zegt, dat de oorsprong en de doe len van de huidige revolutie van Libanese aard zijn. Met dit voorbehoud dat naar ru we schatting ruim een derde deel van de Libanese rebellen, vooral in het noorden en het zuiden, thans wel degelijk aanslui ting bij de Verenigde Arabische Republiek wenst. Tezelfdertijd heeft Sjamoen gelijk, wan neer hij van buitenlandse inmenging spreekt. De grote hoeveelheid wapens waarover de rebellen beschikken, zijn zeker goeddeels uit Syrië gekomen. Nas ser is bij de rebellen aan boord geklom men en het zijn die wapens die van een conflict, dat anders met stakingen en wat relletjes zou zijn uitgevochten, een half was burgeroorlog hebben gemaakt, die op zijn beurt het prestige van buitenlandse machten in het geding heeft gebracht. Amerika en Engeland steunen Sjamoen, Nasser en zijn vrienden de rebellen. En niemand heeft veel zin een pas terug te doen. Wanneer het Westen Libanon laat vallen, verliest het vertrouwen in Iran, Irak, Jordanië en Soedan. Wanneer Nas ser Sjamoen niet van zijn plaats wrikt, zullen de anti-Nasser-krachten in de Ara bische wereld een belangrijke overwin ning hebben behaald. Onder deze omstan digheden lijkt Hammarskjoelds beleid niet onlogisch. Hammarskjoeld wil Libanons grenzen sluiten en vervolgens de Libane- zen zelf hun moeilijkheden laten uitzoe ken. Het lijkt logisch, maar het is een oververeenvoudiging van een gecompli ceerde situatie. Ten eerste zijn de honderd UNO-waarnemers niet genoeg om Liba nons grenzen af te grendelen. Wanneer het nodig mocht blijken, kunnen de Sy- riërs voldoende wapens blijven smokke len om het huidig evenwicht te doorbre ken en de oppositie de kans te geven, in de inter-Libanese uiteenzetting het pleit te winnen. Een UNO-politiemacht waar voor Hammarskjoeld weinig schijnt te voelen, is het minste wat nodig zou zijn. Maar ook in dat geval dreigt het gevaar dat de moeilijkheden de Libanezen over het hoofd zullen lopen, dat het conflict ten slotte zo hevig wordt, dat buitenlands in grijpen opnieuw nodig zal zijn. De voor naamste reden daarvoor is de hardnekkig heid waarmee president Sjamoen zijn minderheidspositie verdedigt. Die hard nekkigheid berust op de Brits-Amerikaan se garanties die hij heeft gekregen of denkt te hebben gekregen. Het is inderdaad verleidelijk te trach ten Sjamoen en zijn pro-westelijk beleid door Brits-Amerikaanse druk te redden. Maar het is al te laat. Voor een klein land als Libanon, temidden van de Arabische wereld gelegen, economisch volkomen af hankelijk van Syrië, is Sjamoens beleid te pro-westelijk geweest. Sjamoen steunt nog slechts op een minderheid, het lege- weigert zijn bevelen tot een aanval op de rebellen op te volgen, beperkt zich tot de fensieve acties, tot handhaving van de status quo. Een Brits-Amerikaanse bezet ting van Libanon zou in het Afro-Aziati- sche deel van de wereld een gebrul doen opgaan, waarvan niemand plezier zou hebben. Men zou er ten eeuwigen dage moeten blijven om Sjamoen tegen de meerderheid van zijn volk te beschermen. Moet men dan Libanon weerloos over leveren aan Nasser? Geenszins. Het Wes ten moet ten eerste de reële mogelijkhe den overwegen die het in Libanon heeft en dan zien, met welke Libanese leiders het die mogelijkheden kan realiseren. Die mogelijkheden zijn zeer wel zichtbaar: een onafhankelijk Libanon, dat zijn papie ren overeenkomsten met het Westen schrapt, maar zijn commerciële en cultu rele belangen beseffend, een welwillende neutraliteit handhaaft tussen het westen en de Arabische landen, waar het als be middelaar nuttige diensten kan vervullen. Iedere verdergaande binding is irreëël. Met welke Libanezen kan het zo'n posi tie bereiken. Niet meer met Sjamoen. Wel met een man die het vertrouwen geniet van de christenen, de regeringspartijen en het niet pro-Nasseriaanse gedeelte van Krijgshaftige Libanezen, zoals zij graag poseren voor de westerse fotografen. de oppositie. Die man staat gereed: het is de Maronitische (christelijke) com mandant van het leger, generaal Sjehab die thans over een enorme potentiële meerderheid beschikt. De enige verstan dige beleidslijn voor het Westen is nu overduidelijk. Het moet duidelijk maken dat het gereed is, in het Nabije Oosten te interveniëren wanneer Nasser werkelijk een greep naar Libanon zou doen, met die dreiging tevens Hammarskjoeld tot daad werkelijker UNO-interventie stimulerend. Het moet tezelfdertijd Sjamoen duidelijk maken, dat hij geen blanco-chèque op het Westen heeft, dat hij er goed aap zal doen Sjehab tot minister-president met buiten gewone volmachten te maken en zelf een lange buitenlandse vakantie te nemen. Want het gaat er niet om de overigens bijzonder aardige president Sjamoen te redden, maar Libanon. Advertentie NEW YORK (UPI) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft op een perscon ferentie in New York verklaard, dat er naar zijn beste weten op het ogenblik in Libanon geen infiltratie op massale schaal van Syrië uit plaatsvindt. De persconferentie werd gehouden kort nadat het eerste rapport van de UNO- waarnemers in Libanon (zie hieronder) was ontvangen. Hammerskjoeld leek ge spannen en hij was zeer kortaf in zijn ant woorden. Op de vraag of er een bijeenkomst van de Veiligheidsraad nodig is, zei hij dat dit afhangt van hetgeen in het rapport gezegd wordt. Hij vertelde verder, dat hij van plan was geweest dit weekeinde naar Genève te gaan, maar van deze reis afgezien had. Het zal afhangen van de toestand in Li banon, of hij deel zal kunnen nemen aan de zitting van de Economische en Sociale Raad in Genève. Rapport der waarnemers NEW YORK (UPI) —Het corps UNO- waarnemers in Libanon heeft weinig be wijzen gevonden voor infiltraties uit de Verenigde Arabische Republiek. Dit is de voornaamste conclusie in het vandaag in New York gepubliceerde eerste rap port van de waarnemers. In dit rapport wordt melding gemaakt van onderzoekingen in diverse rebellencen- Advertentie Alle merken dus ruime keu?e ENGEL, Gr. Houtstr 181, Tel 14444 Advertentie en dan. Juwelier Horloser BARTELJORISSTRAAT 2. HAARLEM, Telef. 13004 tra en van „enkele Syriërs" die aan de zijde der opstandelingen strijden. In het gebied van Chouf, waar de op standige Droezenleider Kamal Djumblatt heer en meester is hebben de waarne mers verscheidene groepen van honder den opstandelingen gezien. „Hun wapens waren van Frans, Engels en Italiaans fabrikaat. De mijnen die in het gebied van Baalbek werden geïnspec teerd, zijn in Engeland en Frankrijk ver vaardigd. Het bleek niet mogelijk vast te stellen op welke wijze de opstandelingen deze mijnen hadden verkregen". Zwak argument Elders in het rapport wijzen de waarne mers op het feit dat in sommige grens gebieden het verloop van de grens niet vaststaat. Daar er geen formaliteiten voor grensoverschrijding nodig waren, trokken de bewoners vrijelijk over de grans. Door dat de bewoners van deze streken altijd gewoon zijn geweest om wapens te dragen en het gebruikelijk was, elkaar op grond van stamsolidariteit te helpen, was het niet doenlijk uit te maken, wie als infil trant kon worden aangemerkt, aldus de waarnemers. Libanese tegenspraak In Libanese regeringskringen is men ontstemd en verontwaardigd over het rapport van de UNO-waarnemers. Volgens een officiële woordvoerder in Beiroet heeft de Verenigde Arabische Re publiek 36.000 automatische en andere ge weren aan de opstandelingen geleverd, benevens 60, 81 en 120 mm. mortieren. Drieduizend Egyptenaren, Syriërs en Palestijnen zouden aan de zijde van de opstandelingen strijden. De rebellen heb ben voorts de beschikking over luchtaf weergeschut, dat door de V.A.R. zou zijn geleverd. Libanezen zouden voorts in Syrië in de guerillatactiek zijn opgeleid en met wa pens weer over de grens zijn gezonden. Van het strijdtoneel (Reuter) De wapenstilstand, waarbij de rebellen uit Tripoli's havenkwartier en de regeringstroepen woensdag overeen- eenkwamen, het vuren met zware wapens op elkaar te staken, komt volgens Reu ters correspondent uit deze Libanese ha venstad neer op een feitelijke overgave, zij het dan ook dat de rebellen op deze manier hun gezicht hebben gered. Het be leg van de wijk heeft 55 dagen geduurd. Na de ingang van het bestand reden vrachtauto's vol vrouwen en kinderen uit het gebied naar veiliger oorden. Men was tot het akkoord gekomen „om de burger bevolking te sparen". De beide andere ver- zetshaarden in het gebied de versterk te Mohammedaanse binnenstad en de heu vels vlak buiten de stad bieden nog steeds tegenstand. NEW YORK (Reuter) Bang-Jensen, een Deense functionaris van het UNO secretariaat die geschorst is omdat hij geweigerd heeft, bepaalde documenten aan secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld te geven, heeft meegedeeld, dat hij een ontslagbrief van Hammarskjoeld heeft ontvangen. Zijn ontslag ging donderdag in. Bang-Jensen zei tegen een verslagge ver van Reuter: „Ik zal vragen om een openbaar ver hoor voor een tribunaal en als dan de fei ten bekend zullen worden, ben ik er zeker van dat ik gerehabiliteerd en weer in dienst genomen zal worden". Hij beweert dat hij niet de gelegenheid heeft gehad, zich te verdedigen tegen de jegens hem ingebrachte beschuldigingen. Bang-Jensen is in december geschorst nadat hij geweigerd had Hammarskjoeld bepaalde documenten te verstrekken, waaronder een lijst met namen van ge tuigen, die voor de UNO-commissie voor Hongarije verklaringen hadden afgelegd. Hij stelde, dat het overhandigen van deze lijst een schending van het hem geschon ken vertrouwen zou betekenen, daar de getuigen hem hun namen hadden ge noemd op voorwaarde dat hij deze geheim zou houden. Hammarskjoeld stelde toen een com missie in, die het geval moest onderzoe ken. De commissie deed de aanbeveling, de lijst met namen in een gezegelde en velop te verbranden in het bijzijn van Bang-Jensen. Dit is toen gebeurd. Later deelde een woordvoerder voor Hammarskjoeld mee, dat de secretaris generaal Bang-Jensen had ontslagen op aanbeveling van de commissie der UNO voor disciplinaire zaken. Deze commissie en de secretaris-generaal hebben, aldus de woordvoerder, de Deense functionaris herhaaldelijk gelegenheid gegeven om te antwoorden op de beschuldigingen die er over zijn gedrag tegen hem waren uit gebracht. Bang-Jensen had echter nooit gereageerd. Ook had hij geen beroep aan getekend bij het administratieve hof. De firma A. van Hoboken en Co. te Rot terdam, verkoopster van de Javatabak van de Landbouw Maatschappij Oud-Djember en de Cultuur Maatschappij Djelboek en de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. heb ben een overeenkomst gesloten met de Indonesische autoriteiten, in zake de ver koop van Java tabak oogst 1957/1958 der verschillende ondernemingen van boven genoemde maatschappijen. De reeds afge paste partijen zullen zo spoedig mogelijk ter verscheping worden gebracht en men verwacht de eerste partijen in de najaars- inschrijvingscompagne in september aan de markt te kunnen brongen. De overeenkomst geldt uitsluitend voor de Java tabaksoogst vén 1957/58, welke in Indonesië zo goed als klaar is. Hiervan zouden te Rotterdam 31.000 pakken (van de ondernemingen Oud Djember en Djelboek) bij inschrijving aan de markt komen op 19 september, 3 en 24 oktober en 21 novem ber a.s. Indien nodig volgt nog een in schrijving op 19 december. Bovendien zou den 9.000 pakken Besuki Tabak te Amster dam worden aangeboden door de Besoeki Tabak Maatschappij. In tabakskringen is met voldoening van deze overeenkomst kennis genomen. De kooiman Ik schonk hem es in, want ik had hem op z'n praatstoel. „Nee meneertje" zei hij. „Meneertje", wat een bewijs was dat-ie in de obstructie ging. „Nee, meneertje, het is afgelopen met de zeeslang. Die was trouwens allang „tempo doeloe" om met m'n oom te spre ken, die planter was, verleden tijd, om zo te zeggen. En het monster van Loch Ness, ook al niet meer om over naar huis te schrijven". „En de vliegende schotels dan kwam ik er voorzichtig tussen. „Die staan toch ook al weer op een zacht pitje?" „Aha!" veerde hij op. „Aha!" Dat zachte pitje, daar wou ik je nou juist es over hebben". Ik laat me diep onderuit in m'n bergère zakken en leg de vingertoppen tegen elkaar zoals wijlen Sherlock Holmes dat placht te doen. Ik zette me te luisteren. „Aha!" ging hij enthousiast verder, „dat zachte pitje. Daar wou ik je nou net over hebben. Die verschrikkelijke sneeuw man.... Die hebben ze kort geleden weer gezien en ze hebben hem verrast aan zijn maaltijd. Aan de kikvorsen zat ie. Het heeft er gestaan meneer, in de krant. Een verschrikkelijke sneeuwman hebben ze be trapt terwijl ie aan een bord kikvorsen bezig wasIk vraag nou alleen maar: Wóór halen ze in de Himalaya in die sneeuwboel ineens kikvorsen vandaan?.... Néé me neertje, voor mij zijn die verschrikkelijke sneeuwjongens, M ar si dn en Die lui hebben die Marsianen daar neergepoot als proef; met voor een bepaalde tijd pro viand.... in casu.... ik zeg in casü.... kikkers! Ja, meneer!" Hij reikte naar zijn lege glas, maakte naar mij de uitnodigende beweging van: „schenk nog es in!" „Maar", wilde ik van die gelegenheid ge bruik maken. „Nee" hield ie me tegen, „laat m' effe uitspreken!" Dan, na een stevige teug: „Welk reus-mens hier op aarde kan leven van een maaltje kikkers?!" Hij ging op zijn beurt onderuit zitten en met triomf in zijn stem: „Nou jij weer!" En ik kwam weer. „Maar" kwam ik dan dus, „er was daar toch de een of andere Sir of zo en die zal toch wel een fototoe stelletje, of zoiets. „Aha!" Hij veerde op, deed een greep in zijn jaszak, haalde er een toestel uit wat ie triomfantelijk voor m'n neus heen en weer zwaaide. „Hier! Iets voor jou! Een tele-kieker. Hiermee fotografeer jij de ver schrikkelijke sneeuwman op vijfhonderd meter, minstens! En voor een krdts, voor jou!" „O!" zei ik. „Maar heb je niet zo'n tele- kieker waarmee ik kan fotograferen op minstens vijfduizend kilometer afstand? Dan kan ik hem misschien van hieruit pikken". Je zei toch dat je van de zomer weer es naar Nepal ging?" „Nee", zei ik en schonk hem nog es bij. „Ik ga naar Goudum-Molkwerum, in Fries land!" „F'rek" zei die „hoe kom ik nou an Ne pal?!. Maar tóch zit er iets in die ver schrikkelijke sneeuwman". Hij borg de te- lekieker weer weg. Zó ver kende hij me wel „Ja - kikkers!" zei ik. En ik hoopte maar dat de kranten vol zouden blijven staan over Loch Ness-mon sters, zeeslangen en verschrikkelijke sneeuwmannen en dat eventuele andere verschrikkelijke dingen voorlopig uit de kolommen weg zouden blijven. Jan vari Ees Advertentie jllet 3 espresso shirts bent u pas goed „uit' Sneeuwwit en parelgrijs BRUSSEL, donderdag 3 juli (UPI). - Het homogeen-katholiek kabinet van de Belgi sche formateur Gaston Eyskens heeft don derdag het vertrouwen van de Kamer ge kregen met de kleinste meerderheid die een kabinet sinds de tweede wereldoorlog kreeg: 106 tegen 104 stemmen. Een libe raal - Van Glabbeke - en de enige afge vaardigde van de Vlaamse Volksunie had den zich aan de zijde der C.V.P. geschaard. Socialisten, communisten en de overige liberalen stemden als één blok tegen. Een lid van de C.V.P. en een socialist waren afwezig wegens ziekte. Premier Eyskens zei na de stemming dat zijn regering nu de Senaat om het ver trouwen zal vragen. „Maar mét het oog op de bijzondere omstandigheden waaronder wij het vertrouwen van de Kamer kregen, De Amerikaanse regering heeft besloten dit jaar geen nieuw voorstel aan het Con gres te doen inzake de teruggave van de in de Tweede Wereldoorlog geconfisqueer de Duitse bezittingen aan hun voormalige eigenaars. zal de regering zich daarna op haar positie beraden", aldus Eyskens. Dit kan betekenen dat de regering de thans in de Kamer behaalde meerderheid van twee stemmen onvoldoende acht om in functie te blijven. De liberalen zullen misschien tot een coalitie met de C.V.P. bereid zijn als de liberale vakverenigingen als gelijkwaardig met de socialistische en katholieke worden erkend, aldus verluidde gisteravond in Brussel. BEIROET (AFP) In de stadswijken van Beiroet die door de Libanese opstan delingen zijn bezet, zijn vele gevallen van tyfus geconstateerd. Men had het uitbre ken van deze ziekte reeds verwacht, aan gezien de gemeentereiniging niet in deze wijken kan komen. Volgens het blad „L'Orient" hebben de opstandelingen contact opgenomen met het gemeentebestuur, dat beloofd heeft ontsmettingsmateriaal te sturen. Leiders der opstandelingen hebben de bevolking opgeroepen met de gemeentereiniging sa men te werken en het vuil uit de straten te verwij deren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3