€LISMTt) m DIANA HOLLANDIA 27 ct. Japanse kunst in Nederland MÉM DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Indonesische premier: „Opstand bracht ons vlak bij internationaal conflict" Brits-Amerikaans akkoord over kernwapengeheimen „Pelni" nam KPM-kantoor in Makassar over Mikojan onverwacht op wereldtentoonstelling Feodale bestuursvorm van Sark in discussie Finnen mogen een Russisch krachtstation bouwen Siroky dreigt met aanleg van raketbanen in Oost-Europa Gedetineerden procederen tegen de Staat ^Uw reis begint bij Ned. Vlasspinnerij in 1957 De onderhandelingen over het Vrijhandelsgebied Ir. P. J. van Voorst Vader te Haarlem overleden Binding tussen maalderijen en bakkerijen niet ontoelaatbaar Omstreeks middernacht trekt Spoetnik III over BLOEMENDAALSE MUZIEKSCHOOL Haarlems Dagblad „IKIein Duimpje" Kerkelijk Nieuws Van rfer WERFF S HUBRECHÏ Drie doden in het verkeer V R IJ D AG 4 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .7 In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden is vandaag een tentoonstelling van Japanse penseeltekeningen geopend als onderdeel van een serie Japanse expo sities die in verscheidene steden van ons land te zien zal zijn tot eind november. Deze tentoonstellingen worden gehou den tor herdenking van het feit, dat hon derd jaar geleden de eerste contracten van vriendschap en handel tussen Japan en Nederland gesloten werden. In feite gaan de Nederlands-Japanse betrekkin gen verder terug, naar 1640, toen tussen de beide landen een overeenkomst werd ge sloten waarin Nederland toestemming verkreeg tot het vestigen van een factorij aan de baai van Nagasaki. De expositie, die vandaag in Leiden dooi de beer W. Jos de Gruyter is ge opend en die tot 12 oktober zal duren, is samengesteld uit de collectie van onge veer tienduizend penseeltekeningen en schetsen van de verzameling van de heer Lieftinck uit Haren. Het feit "dat. in het be gin van dit jaar de Japanse tekeningen van de heer Liefticnk door het Rijksmuseum voor Volkenkunde werden verworven en deze grote collectie aldus de bestemming bereikte die de voormalige voorzitter haar had toegedacht, vormde de onmiddellijke aanleiding tot het houden van deze exposi tie. De tentoonstelling is voorbereid en in gericht door de conservator van de Japan se afdeling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, de heer C. Ouwehand. Deze heeft tevens een geïllustreerd boekje en een beknopte inleiding samengesteld, die ter gelegenheid van deze tentoonstelling zullen verschijnen. Ook in andere steden komen er soortge lijke exposities. In het Postmuseum in 's Gravenhage zal van llv juli tot 1 septem ber een collectie Japanse postzegels te zien zijn. Van 6 september tot 19 oktober exposeert het Museum voor Land-en Vol kenkunde in Rotterdam werken van de Japanse kunstenaar Hirosjige (1797-1858). Het Rijksmuseum in Amsterdam her bergt van 4 oktober tot 30 november een expositie van Japans aardewerk en oude Japanse kunstwerken zullen van 24 sep- Advertentie DJAKARTA, (UPI) Premier Djuan- da heeft in het Indonesische parlement een regeringsverklaring afgelegd, waarin ondermeer wordt gezegd dat men het be paalde landen niet euvel zal duiden, dat „avonturiers" de opstandelingen hiel pen. Nederland werd in de verklaring niet genoemd. Hij voegde hier de waarschu wing aan toe, dat inmenging in de „actie veen onafhankelijke" politiek van Indone sië niet zal worden geduld. De premier deed een beroep op andere mogendheden begrip te hebben voor Indo-' nesië's moeilijkheden. Ir. Djuanda zei, dat de opstandelingen op Sumatra en Cele bes militaire hulp uit het buitenland had den ontvangen en kwalificeerde de inmen ging door buitenlandse elementen in Oos telijk Indonesië, het laatste bolwerk der op standelingen, als „gevaarlijk". In Midden- Sumatra had „wapensmokkelarij op grote schaal" ongehinderd plaats. „Daarenbo ven echter werden vliegtuigen, bemand door buitenlanders, gebruikt voor aanval len op plaatsen als Makassar, Balik-Pa- pan, Bandjarmasin, Ambon, Ternate, Djailolo en Morotai". „Ook beschikt de regering over positie ve bewijzen, dat vliegvelden in het buiten land werden gebruikt als bases voor aan vallen op verscheidene plaatsen in Indone sië. Gezien deze stand van zaken, had de regering al haar tact en vastberadenheid nodig om de moeilijkheden te overwinnen. Vastberadenheid in dien zin, dat als de aanvallen uit het buitenland zouden wor den voortgezet, de regering genoodzaakt zou zijn tot vergelding met alle te harer beschikking staande middelen, hetgeen zou betekenen dat de opstand in Indonesië zou uitgroeien tot een internationaal con- 1-1 ">t, dat moeilijk te localiseren zou zijn". Djuanda deelde het parlement mede, dat de bewering der rebellen, als zouden zij vechten voor een anti-communistische ~^k, buitenlandse elementen in hoge ma te had aangetrokken. Regeringstroepen zijn op korte afstand van Beiroet in gevecht geweest met opstandelingen. Gevangen genomen re- hellen worden met pantserwagens naar het hoofdbureau van politie in Beiroet gebracht om te worden ondervraagd. Men ziet ze hier een pantserwagen verlaten. tember tot 14 november in het Gemeente museum in 's Gravenhage worden tentoon gesteld. Deze collectie bevat nationale Ja panse kunstschatten en is thans in Lon den te zien. De collectie is reeds in Parijs geëxposeerd en zal naar Rome worden overgebracht na de tentoonstelling in Ne derland. Volgens de directeur van hot Gemeente museum in 's Gravenhage, mr. L. J. F. Wijsenbeek, is het pas de derde keer dat een respresentatieve verzameling kunst werken uit Japan naar Europa is gezon den. De eerste zending was in Londen in 1910. de tweede in Berlijn in 1939. De on derhandelingen voor de zending van de collecties van dit jaar hebben zeven jaar in beslag genomen. Het Europese aandeel in de uitwisseling op dit gebied betrof tot dusver een exposi tie van moderne Franse kunst in Japan het vorig jaar, die een succes is gewor den. Volgens de heer Wijsenbeek zal in de komende herfst op drie plaatsen in Japan een tentoonstelling geopend worden van de Nederlandse schilder Vincent van Gogh. WASHINGTON (Reuter) Amerika en Engeland hebben een akkoord getekend voor een uitwisseling van geheime gege vens over kernwapens. Als het Amerikaan se Congres geen bezwaren oppert, wordt het over een maand van kracht. Op grond van de overeenkomst kan Engeland ook een volledige kernenergie-installatie ter voortbeweging van een duikboot kopen, alsmede brandstof voor tien jaar. DJAKARTA (ANP) Het kantoor van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Makassar is vrijdag formeel overge dragen aan de „Pelni", de scheepvaart onderneming van de Indonesische staat. Het hoofdkantoor der KPM in Djakarta werd, zoals eerder gemeld, overgenomen door het Indonesische ministerie van Scheepvaart. BRUSSEL (Reuter) De eerste Rus sische vice-premier Anastas Mikojan is vrijdagochtend met een Tupolev-straal- vliegtuig in Brussel aangekomen vóór een bezoek aan de Brusselse wereldtentoon stelling. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Mikojans bezoek „geheel particulier" is. De Belgische regering was niet van zijn komst op de hoogte gesteld en op een verzoek aan de Sovjet-ambas sade om nadere bijzonderheden heeft zij nog geen antwoord ontvangen, zei hij. Mikojan wordt ondermeer vergezeld door mevrouw Foertseva, lid van het pre sidium van het Centrale Comité der Rus sische communistische partij. SARK (Reuter)Het Britse kanaal eiland Sark, is, in tegenstelling Jot de an dere kanaaleilanden, particulier eigen dom van zijn „vrouwe" aldus heeft de 73- jarige Sybil Mary Hathaway, wie dit eiland toebehoort, aan Reuters corres pondent duidelijk gemaakt. Een aantal der ruim zeshonderd bewoners van Sark, dat een acht mijl ten noord-oosten van Guernsey ligt en uit twee door een smal le strook aan elkaar verbonden gedeelten bestaat, heeft namelijk om wijziging van de feodale bestuursvorm verzocht in een dezer dagen aan het „parlement" gericht schrijven. Twee leden van dit parlement, Henry George Head en Hubert Henry Lanyon, treden als woordvoerders van de „rebellen" op. Mevrouw Hathaway verklaarde haar gezag aan het eiland Guernsey te willen overdragen, wanneer de meerderheid van de bewoners van haar eiland wijziging van de „grondwet" wenst. Inmiddels hebben 148 bewoners van Sark een krachtig protest uitgebracht te gen pogingen om de bestaande toestand te veranderen. HELSINKI (UPI) Rusland heeft aangeboden Finland te helpen bij de werkloosheidsbestrijding door dit land een bouwcontract voor een Russische wa terkrachtcentrale aan te bieden. Dit ener giestation zal verrijzen bij Ylae-Tuuloma dicht bij de Finse grens. Het plan zou meer dan 2000 ongeschoolde en een even groot aantal geschoolde Finse arbeiders gedurende vijf jaren werk verschaffen. De Finse regering zal zich over het voor stel beraden. dvertev' Een excellente sigaar met het verfijnde Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek PRAAG (Reuter) De Tsjechoslowaakse minister-president, Siroky, heeft donderdag gezegd, dat indien de bewapening van de Duitse bondsrepubliek wordt voortgezet, de landen van het Pact van Warschau de kwestie van de aanleg van startbanen voor raketten in Tsjechoslowakije, Poien en Oost-Duitsland zullen moeten bestuderen. Siroky gaf deze waarschuwing in een rapport aan het parlement over de onlangs te Moskou gehouden bijeenkomst van de politieke commissie van het Pact van Warschau. Waarnemers hebben opgemerkt, dat dit de eerste maal is, dat een communistische leider met. deze tegenmaatregel tegen be wapening van de Westduitse strijdkrachten met Amerikaanse kernwapens dreigt. Twee ter beschikking van de regering gestelden die naar hun mening, in afwach ting van hun overbrenging naar een rijks- asyl, te lang in het Huis van Bewaring zitten, hebben tegen de Staat 'n kort geding aanhangig gemaakt, waarin zij vrijlating eisen. Dit kort geding werd door de presi dent van de rechtbank in Den Haag be handeld. Namens de Staat betoogde mr. E. Droogleever Fortuyn, dat de twee be trokkenen zijn opgesloten in het Huis van Bewaring de een sinds 29 april en de andere sinds 7 maart in afwachting van hun opzending naar een asyl. Alle inrich tingen hebben echter te kampen met een groot gebrek aan personeel. D-- psychia trische wetenschap ontwikkelt zich steeds meer, waardoor het gebrek aan een weten schappelijke staf en ander personeel nog groter wordt. Daardoor moeten de terbe- schikkinggestelden soms lang op plaatsing wachten. De eisers in dit geding zijn een psychopatische oplichter en een ongeremde psychopaat met een a-sociale inslag, vol gens de rapporten. Mr. Droogleever For tuyn zei, dat het minder erg is dat zij vastzitten dan dat zij worden vrijgelaten. Hij concludeerde dat de vordering van eisers zou moeten worden ontzegd. De president van de rechtbank bepaalde de uitspraak op 10 juli.. prtpv I ie speciale aanbieding reistassen en koffers bij deze super Jumbo 24.95 een elegante schoudertas cadeau Amsterdam:Van Woustr.71, Bos en Lommerweg 365, Ferd. Bolstr.54, De Clercqstr.29 Haarlem: Grote Houtstr. 168 De winst over 1957 van de n.v. Neder- landsche Vlasspinnerij te Tilburg beliep 339.759 255.567), bestaande uit het saldo exploitatierekening ad 217.719 197.285) en diverse baten ad 122.041 94.944). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 9 percent. Bij de beoordeling van het winstcijfer moet er rekening mee wor den gehouden, dat in afwijking met vorige jaren de afschrijving op vaste activa niet ten laste van de verlies- en winstrekening is gebracht, maar in mindering van de reserve diverse belangen. Rusland kwam in 1957 voor het eerst weer met een massaal aanbod op de West- europese markt. Dit heeft een grote, vooral psychologische, werking op de vlasmarkt uitgeoefend. De garenproduktie lag in het eerste kwartaal van 1958 boven die van enig kwartaal in het afgelopen jaar. De verkopen, die in februari het dieptepunt hadden bereikt, zijn thans bevredigend wat de hoeveelheden betreft. De huidige prijzen zijn echter zeer onbevredigend. De Engelse paymaster-general, Regi nald Maudling, heeft met leden van de Franse regering geconfereerd over de wijze, waarop de besprekingen over het plan voor een Europees Vrijhandelsgebied kunnen worden hervat. Er zijn sedert fe bruari vrijwel geen onderhandelin gen meer gevoerd. Maudling, die belast is met de leiding van de onderhandelingen, besprak met de minister van Buitenlandse Zaken, Mauri ce Couvé de Murville, en de minister van Financiën, Antoine Pinay, procedure kwesties. Vóór zijn terugkeer naar Lon den verklaarde hij tegenover de pers, dat het naar zijn mening zeer goed mogelijk is nog voor het einde van dit jaar overeen stemming over de voornaamste punten van het vrijhandelsgebied te bereiken, in dien de onderhandelingen spoedig worden hervat. Te Haarlem is op de leeftijd van drieën zeventig jaar overleden ir. P. J. van Voorst Vader, oud-hoofdingenieur-direc- teur van de Rijkswaterstaat te Arnhem, vroeger als zodanig te Haarlem werk zaam. Tijdens zijn arbeid te Haarlem heeft de thans overledene veel gedaan voor de aanleg van rijkswegen, onder meer voor de rijksweg 1 tussen Amster dam en Laren. De heer Van Voorst Vader is op 29 augus tus 1884 te 's-Gravenhage geboren, be zocht de h.b.s. aldaar en studeerde te Delft, waar hij in 1907 het diploma civiel- ingenieur behaalde. In dat jaar werd hij benoemd tot adjunct-ingenieur van de Rijkswaterstaat en in de loop der jaren werd hij bevorderd tot ingenieur, hoofdin genieur en hoofdingenieur-directeur. In 1907 was ir. Van Voorst Vader werkzaam in Terneuzen, in 1908 in Sas /an Gent, waar hij onder meer belast was met de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen, in 1908 in Ooltgensplaat, waar onder zijn leiding een aanlegsteiger aan het Volkerak is gebouwd, in hetzelfde jaar in Breda, waar hij onder meer belast was met de leiding van ei. het toezicht op de veerdiensten over en de stoom- en elek trische bemalingen langs de Bergsche Maas, in 1912 in 's Gravenhage en in 1914 in Haarlem. De sterke toeneming van het autover keer bracht mee, dat aandacht moest wor den besteed aan de toegangswegen van Amsterdam en Haarlem. De ongunstige gesteldheid van de bodem in het polder gebied, het dichte net van kanalen en vaarten, die overbrugd moesten worden, het hier te lande nog nagenoeg ontbreken van ervaring op het gebied van aanleg van wegen voor autoverkeer was oorzaak, dat de uitvoering aanvankelijk een traag verloop had. Onder leiding van ir. Van Voorst Vader kwamen deze werken gro tendeels gereed .Zijn verdiensten voor zijn arbeid werden in 1930 erkend door de be noeming tot officier in de orde van Oranje- Nassau. In 1934 werd ir. Van Voorst Vader belast met de leiding van de dienst Noord zeekanaal en tot de werkzaamheden be hoorden de voortzetting van de verbete ring van dit kanaal, de aanleg van een ver keersweg langs de zuidzijde en de ver vanging van de handkabelpontveren te Hembrug en Buitenhuizen door stoom- pontveren en de uitbreiding van de veer dienst te Velsen. Eind 1935 werd ir. Van Voorst Vader be noemd tot hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie. Gelder land, waar hij belast werd met de vol tooiing van de verbetering van het uit gestrekte net van wegen. Tot 1946 heeft ir. Van Voorst Vader de leiding gehad van de Rijkswaterstaat in Arnhem, waarna hij zich in Haarlem vestigde. Ir. Van Voorst Vader was lid van diverse commissies, ingesteld door de minister van Waterstaat en tijdens zijn verblijf in Haarlem voor de oorlog was hij voorzit ter van de commissie van toezicht op de vervening in de Stichts-Ankeveense pol der, bestuurslid en voorzitter van de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, lid van de Commissie van Toe zicht op het middelbaar onderwijs te Haar lem en te Arnhem was hij onder meer lid van de Commissie voor de bevordering van werkverschaffing in Gelderland en van enige streekplancommissies. De begrafenis is bepaald op maandag 7 juli op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van trein 12.34 uur. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer Peschar (P.v.d.A.) over de ontwikkeling op het gebied van de brood voorziening, heeft de minister van Econo mische Zaken, mede namens de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening geantwoord, dat twee particuiere maalderijen een beperkt deel van hun af zet hebben gewaarborgd door deel te ne men in broodfabrieken. Dit streven da teert overigens niet van de laatste tijd. Voorts is aannemelijk, dat via kredietver strekking bepaalde banden tussen maal- bedrijven en bakkerijen zijn ontstaan en dat een binding bestaat tussen de coöpera tieve meelfabriek en coöperatieve bakke rijen. De minister heeft voorshands geen re den om aan te nemen, dat de bestaande si tuatie op het punt van concentratie in de maal-industrie en integratie van maalin- dustrie en bakkerij gevaren oplevert voor de vrije voorziening van bakkersbedrijven met broodbloem of voor de broodvoorzie ning van het publiek. Ook heeft de minis ter geen aanleiding te veronderstellen, dat thans op het betrokken gebied een eco nomische machtspositie aanwezig is, die met het algemeen belang strijdige gevol gen heeft, dan wel dat hier sprake is van een mededingingsregeling, die strijdig is met het algemeen belang. Volgens mededelingen van de sterren wacht te Utrecht zal hedennacht de raket van de derde Russische kunstmaan over trekken om achttien minuten over twaalf in het zuid-oosten op een hoogte van 60 graden. Zij verplaatst zich naar het oosten. De kunstmaan zelf is te zien om een mi nuut voor een in het noorden op een hoog te van 30 graden en komt uit het westen. In het gedrukte programma werd de uit voering door leerlingen van de-Bloemen- daalse Muziekschool, donderdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe- mendaal gegeven, een „openbare les" ge noemd. Deze benaming betrof echter alleen het eerste gedeelte. Meisjes en jongens met wier elementaire opleiding een algemene volksmuziek- schoolachtige vorming beoogd wordt, wer den door de directrice van de school, Ada Pirsch, in tegenwoordigheid van ouders, familieleden, vrienden en bekenden een tijdlang bezig gehouden met allerlei oefe ningen. Die hadden ten doel het ritmische gevoel van de kinderen te ontwikkelen, hun gehoor te scherpen voor toonhoogte en toonduur en hun opmerkzaamheid te acti veren bij het dicteren van tonen in tonaal verband door middel van de bekende hand houdingen. En passant kwamen daar dan een paar praktische toepassingen bij in de vorm van loopdansjes en spel op blokfluit en piano. Uiteraard kan men niet verwach ten dat alles hierbij onberispelijk verliep Daar was het trouwens een les voor Maar wel kon men duidelijk waarnemen, dat de muzikaalste van deze leerlingen een goede steun waren voor hun minder gedispo neerde „collega's". Na de pauze kreeg de avond het karakter van een normale leerlingenuitvoering. Er waren vijf pianoleerlingen, die aardig voor de dag kwamen met eenvoudige stukjes en met veel meer eisende stukjes muziek zoals een deel uit de pianosonate in F van W. A. Mozart en de zesde wals (in Des) van Fr. Chopin: als deze leerlingen goed hun best blijven doen zullen zij het behoorlijk ver in het pianospel brengen, van de kleine Flip. voor wie de pianokruk op angstwek kende hoogte gedraaid moest worden, tot Noortje, die zo handig Mozart" en „Cho pin" speelde, toe. Dit waren leerlingen van de genoemde leidster. Van leerlingen van de heer P. Westendorp hoorde men verant woord spel op gitaar en mandoline, een enkele keer in welklinkende combinatie met een blokfluit. Twee blokfluitbespeel- sters vertolkten nog een duet met goede klank en een Jeugdig zangeresje leende^ haar prettige, prille sopraanstem voor de' voordracht van drie liederen. Bijna zou ik vergeten Hans te noemen, die violoncelles krijgt van de heer J. Koopman en die nu zijn vorderingen daarbij liet horen in een melodieuze Loure". De avond werd besloten met de opvoe ring van een „opera" in één bedrijf..die nu eens - niet handelde over de bruiloft van Figaro, maar over de bruiloft van Jan Fluit, die in Willemien Krant een levens gezellin had gevonden. P. Zwaanswijk BIJZONDERE VOORSTELLING voor de kinderen van de lezers van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT door ANNEKE ELRO en haar gezelschap Woensdagmiddag a.s. half drie in het Openluchttheater Bloemendaal Kaarten ad 50 cent verkrijgbaar aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93, 9—5 uur Floresstraat 1. 912 en 25 uur op zaterdag 9—12 uur Kaarten eveneens verkrijgbaar aan het Openluchttheater ad 75 cent ■k Telefonische bestelling of reserve ring van kaarten is niet mogelijk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen (toez.) Dr. A. van den End te Benschop (U). Aangenomen naar Amstelveen (4de pred.pl.) L. P. W. Groenveld te Sluis. Geref. Kerken Beroepen te Bergen (N.H.) J. Ytsma, laatstelijk Vrij-Evang. predikant te Bus- sum. te Oud-Beijerland H. Bade te Valthermond. Aangenomen naar Brompton (Canada) (Chr. Ref. Chuch) P. M. Jonker te Belle ville (Canada) (voorheen Chr. Geref. pred. te Apeldoorn). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk W. Steenbergen, kand. te Zwolle. Geref. Gemeenten Beroepen te Barneveld M. Blok te Rijssen. Beroepen te Capelle a. d. IJssel M. Heer schap te Borssele. te Waardenburg A. Hofman, kand. te Aalst. Advertentie Opgericht 1899 O Beursbericht no 212 is verschenen SENEMBAH MIJ. AMSTERDAM De internationale fondsen traden ietwat op de achtergrond. Certificaten Deli Maat schappij en de aandelen Senembah onder gingen echter in levendige hoeken een forse koersstijging. Rondom Deli blijven diverse geruchten de ronde doen. maar zolang de directie geen commentaar geeft, moet men zich verlaten op gissingen zonder meer. Het stond vast dat de buitenlandse belang stelling zeer groot was, maar ook het pu bliek liet zich niet onbetuigd. Deli opende op 125, hetgeen zes gulden boven de vorige dag was, en bereikte de top op 127, om daarna ingevolge winstnemingen te reageren tot 124. Senembah bleef de gehele middag vrijwel gehandhaafd op 93, hetgeen een vooruitgang tegenover de vorige slotkoers van zes punten betekent. Dit aandeel scheen gestimuleerd door een overzicht van een beursfirma, waarin de mogelijkheid van een 50 percent terug betaling in contanten op het kapitaal werd uiteengezet. De niet ongunstige houding van Wall- street droeg er toe bij om de koersverbete- ringen die internationale fondsen de vorige dag hadden behaald, te handhaven. Ko ninklijke evenwel leed sterk onder gebrek aan affaire en bewoog zich vrijwel op New York pariteit, hetgeen een avance mee bracht van ongeveer 2.50. K.L.M. was vastgenageld op ongeveer 103. AKU deed het kalmer aan, overschreed met een frac tie de 200, maar keerde terug tot 198. In Philips kwam geen wijziging en het lam penfonds slaagde er niet in de brug van 300 te passeren. Unilever bleef gevraagd en fluctueerde tussen 361 en 359. De markt had overigens een zeer kalm verloop. Scheepvaartpapieren waren ietwat verdeeld, maar beter gestemd voor K.P.M. Het resterende deel van de cultuurmarkt had voor de affaire niets te betekenen. H.V.A. kwam op 102. Voor de nieuwste lening Bank voor Nederlandsche Gemeen ten werd een adviesprijs vernomen van 100% (koers van uitgifte 98-%). Nederlandse Staatsfondsen waren verdeeld. De locale markt reageerde op verschillende jaarver slagen en vergaderingen. Aandelen Embal lage Hout verloren 9 punten tot 95 laten ingevolge de dividendpassering. Aandelen Electro Dordt, die de vorige dag al drie punten lager waren, reageerden nauwelijks op de dividendverlaging. Prolongatie 3lA> percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau steeg tot nieuwe hoog tepunten voor 1958 bij hogere omzet. Vandaag is de beurs gesloten wegens On afhankelijkheidsdag. Het is gebruikelijk dat aan een lang weekeinde winstnemin gen voorafgaan en vereveningsoperaties. Maar gisteren was er een flinke specula tieve belangstelling voor de laaggeprijsde fondsen. De pas sinds enkele weken genoteerde Reichhold Chemicals steeg zes dollar. De meeste chemiewaarden waren vast. De olies waren fractioneel tot meer dan een dollar beter, behalve Richfield dat meer dan 2 dollar moest prijsgeven. De staal- en autowaarden waren prijshoudend. De tabaksfondsen herstelden zich van de scherpe daling. Enkele openbare nuts bedrijven versterkten hun posities. De om zet nam toe van 2.370.000 tot 2.630.000. Van de 1162 verhandelde fondsen sloten er 551 hoger en 332 lager. Het industriegemiddelde kwam van 480,15 op 480,17; dat voor openbare nuts bedrijven van 79,48 op 79,57 en dat voor spoorwegen van 118.92 op 119 42. (UPI) De 46-jarige motorrijder H. C. Sman is om het leven gekomen, toen een van te gengestelde richting komende personen auto op de Velserweg te Amsterdam bij het inhalen te veel op het linkergedeelte van de weg kwam en met de motor in botsing kwam. Tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis is de heer Sman overleden. De duopassagiere, de 39-jarige mej. W. Aamschot, is met een schedelba- sisfractuur en een gebroken been in het W G. opgenomen. Door nog onbekende oorzaak is de 62- jarige G.A.H. uit de Da Costastraat te Den Haag op het kruispunt Schalkburgerplein- Schalkburgerstraat-Wolmaransstraat in botsing gekomen met een vrachtauto- Hij werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond en is later op de avond in het ziekenhuis Zuidwal aan zijn verwondingen bezweken. Op de Rijksweg Amersfoort-Apeldoorn is omstreeks kwart over zes ter hoogte van de Tolnegenweg te Voorthuizen de 70-jarige gehuwde heer H. P. van Santen uit voorthuizen, toen hij per bromfiets de verkeersweg overstak, aangereden door een bestelauto. De bromfietser werd door de auto gegrepen en gedood. 3-3%% Nederl. '47 3% Nedl 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr °hs. v. Ommeren H.V.A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoer gisteren 907/is 943/ie 198 300 180% 30? 178 257% 298 159 358% 188 728 f 172,90 189 68% f 103.10 138% 139 125% 129% 230% 101% 124- 221% 84 169% 186% 169% 47 41% 65% 39% 7515/ia 25 X Heden 13.45 uur 907/ie 94% 196 302 L180 302 178 258- 297% 159 358 186 723 f 172,60 188 69 f 106,50 138% 138% 123 128% 229 101 123 221% 84 169% 186 169% 47% 41% 65 39% 76% 25%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7