Nederlands concurrentiepositie sinds vorig jaar in herstel en van „E.E.G.-verdrag mikt nog hoger dan bevrijding van de markt" Malik publiceert „anonieme brief van Amerikaanse piloot" Kamer vraagt ontwikkelingsplan voor gebieden met grote werkloosheid Nota over ruimtelijke ordening op komst Inbrekers twee maal gevat KLM-proefvlucht naar Moskou goed geslaagd Ir. W. Merkx bedankt als secretaris Landbouwschap Duits zeilschip komt toch weer in de vaart Gouvernementsarts cum laude gepromoveerd Molens aan Haarlemmer weg zullen verdwijnen Zij worden elders in de hoofdstad herbouwd Voorronde kampioenschap NAVO-formatievliegen Zilveren ambtsjubileum ds. M. W. J. C. de Kluis KNAC schat miljoen motorrijtuigen in ons land GEERVLIET heeft de ELciitrrrue hoorbril DR. S. L. MANSHOLT: Landbouwconferentie in Stresa begonnen Prof. Romme vraagt interpellatie aan Plan om H-bom voor Britse kust te werpen Vragen aan minister over de melkprijs Kamerlid stelt vragen over troepenzending naar Nieuw-Guinea Zakelijk meningsverschil bij Landbouw Ir J. AP. Franke ambieert een andere functie VRIJDAG 4 JULI 1958 Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer heeft minister Zijlstra gisteren meegedeeld dat Nederlands concurrentiepositie, die in 1953 sterk was door onze lage prijzen, maar daarna ver zwakte door de snelle stijging van de lonen, zich in 1957 begon te herstellen, doordat in de landen om ons heen het kostenpeil sterker is gestegen. Wat de ongerustheid over de te verwachten scherpe concurrentie op de Euromarkt betreft, merkte minister Zijlstra op, dat de ontwikkeling van de Euromarkt geleidelijk zal gaan. Zij is nog in het begin van haar ontplooiing en ook volgend jaar zal deze nog niet snel gaan. Voorts verklaarde de minister, dat met een wettelijke verlenging van de leerplicht in de zesde industrialisatienota, die loopt tot midden 1962, geen rekening is gehouden. Wegens het gebrek aan leerkrachten zal die verlenging toch niet mogelijk zijn. Pas in 1961 of 1962 zou er (als de leerlingenschaal niet wordt verlaagd) een gering overschot aan leerkrachten ontstaan bij het lager onderwijs. De heren A. R. Vermeer (P.v.d.A.), Ze- gering Hadders (V.V.D.), Hazenbosch (A.R.) en Kikkert (C.H.U.) dienden een motie in, waarin van de regering een eco nomisch ontwikkelingsplan wordt ge vraagd vóór de verschillende gebieden in het bijzonder de noordelijke provincies waar voortdurend naar verhouding de omvang van de werkloosheid groot is en de bevolking daarom wegtrekt naar an dere streken van het land, vooral naar het westen. Ofschoon minister Zijlstra het Advertentie flew De politie te Steenwijk, die in de buurt van het station twee mannen had aange houden. die zich daar op verdachte wijze ophielden, moest hen weer vrijlaten toen bleek dat zij zich nergens aan hadden schuldig gemaakt. De mannen begaven zich hierna per trein naar Zwolle en stapten vervolgens :in de bus naar Amersfoort, die zij even wel bij de IJselburg weer verlieten. Een medereiziger van het tweetal kreeg arg waan en stelde zich in verbinding mét de politie te Steenwijk, die inmiddels op de hoogte was gesteld van een diefstal van L' 180 uit het Centraal Bureau. I In de loop van de dag werden de beide mannen te Amsterdam aangetroffen. 'Het bleken te zijn de gebroeders H., twee va- ensgezellen uit Amsterdam. Een van hen eeft intussen een bekentenis afgelegd. met de strekking van de motie volkomen eens was, meende hij dat er met meer vrucht kan worden gesproken bij de be handeling van de nota van minister Wit te over de ruimtelijke ordening, die in de herfst van dit jaar zal worden ingediend. Over de motie, die van een meerderheid verzekerd is, zal volgende week dinsdag worden gestemd. Industriespreiding Voor de gelijkmatige spreiding van de industrie over geheel Nederland, opdat het westen niet overbevolkt raakt terwijl elders in het land werkloosheid heerst, zullen het rijk, de provincies en de ge meenten zo intensief mogelijk moeten sa menwerken. Ter bevordering van de co ördinatie is een speciale commissie uit de ministerraad ingesteld, die zich met het probleem van de ruimtelijke ordening be zig houdt. Minister Zijlstra vond het moei lijk verder te gaan. Met de adviezen van de provinciale organen wordt een plan op gesteld, dat wordt bestudeerd in de spe ciale commissie uit de ministerraad en dat zal dan worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. Tegen een eventueel ver bod van industrievestiging in het westen van ons land had minister Zijlstra over wegend bezwaar. Niemand moet worden gehinderd zich waar ook te vestigen, maar ondernemers moeten met premies wel worden aangemoedigd, voorkeur aan be paalde streken te geven. Of het thans voor premies beschikbaar gestelde bedrag van dertig miljoen gul den voldoende is, zal de tijd moeten le ren, aldus de minister. Indien de premie regeling een succes is doordat zich veel fabrieken vestigen in de gebieden die in economische ontwikkeling zijn achterge bleven, zal het bedrag spoedig zijn uitge put. Indien het bedrag in een langzamer tempo wordt verbruikt, is dat een aanwij zing dat de stimulans te zwak is. Het be drag van dertig miljoen zal dus een aan wijzing moeten geven en komt voor her ziening in aanmerking. Nieuw in de pre mieregeling voor de industrievestiging is, dat nu ook gebieden ervoor in aanmerking komen, waar wel geen grote werkloosheid heerst, maar waar (zoals bijvoorbeeld in het noorden van Friesland) de bevolking wegtrekt door gebrek aan werkgelegen heid in fabrieken. Russische Tupolevkomt maandag Op 21 juli zal de eerste vlucht van de K.L.M. in de geregelde dienst op Moskou via Warschau worden uitgevoerd, maar op dezelfde dag zal nog een tweede ma chine van de maatschappij van Schiphol naar Moskou vliegen. De K.L.M. brengt namelijk in chartervervoer een Ameri kaanse sportploeg van 65 personen van New York naar Schiphol en na een kort oponthoud op de Amsterdamse luchtha ven zal dit gezelschap doorvliegen naar Moskou. De K.L.M. zal de dienst op Mos kou voorlopig zonder tussenlanding uit voeren. Op 7 oktober wordt de wekelijkse dienst in zoverre gewijzigd, dat van die datum af het vliegtuig naar Moskou een commerciële tussenlanding in Warschau zal maken; ook op de terugweg zal in Warschau worden geland. Donderdagmiddag is het K.L.M.-vlieg tuig, de dc-6b „Petrius Pancius" van zijn proefvlucht naar Moskou op Schiphol te ruggekeerd. Mr. L. H. Slotemaker, direc teur voor buitenlandse betrekkingen van de maatschappij, deelde mede, dat zowel de vlucht naar Moskou over Warschau van dinsdag als de terugvlucht zonder tus senlanding vlot zijn verlopen. De Russische proefvlucht is vastge steld voor maandag 7 juli. De te verwach ten aankomsttijd is 11 uur op Schiphol. Zeven personen zullen zich aan boord van het straalverkeersvliegtuig van de Aero- flot bevinden met als leider generaal Be letski, de assistent van hoofdmaarschalk Zigarev. Verder bestaat de bemanning uit negen personen met als gezagvoerder Soldatov. Het Russische geze'schap zal tot 10 juli in Amsterdam vertoeven om de zelfde werkzaamheden te verrichten die de Nederlandse delegatie in Moskou heeft gedaan ten aanzien van de bevoorrading, de afhandeling op het vliegveld van passa giers en bagage, de voorziening van brandstof enzovoorts. Waarschijnlijk zal Aeroflot de dienst op Amsterdam 24 juli openen. Ir. W. J. L. J. Merkx. die deze week is herkozen als lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, heeft per 1 september zijn ontslag aangeboden als secretaris van de gewestelijke raad voor Noordhol land van het Landbouwschap. Ir. Merkx, werd in juni 1948 benoemd tot secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Noordholland, welke stichting enkele ja ren terug in het Landbouwschap opging. Daarvoor was de heer Merkx werkzaam bij het landbouwonderwijs. Daar de functies van gedeputeerde en secretaris van het Landbouwschap moei lijk te verenigen zijn, trekt dr. Merkx zich uit de laatste functie terug. Wel blijft hij als leraar economie verbonden aan de r.k. Opleidingsschool voor lerares sen in het landbouwhuishoudonderwijs in Bergen (Nh.). Sinds september 1953 geeft ir. Merkx aan deze opleidingsschool les. Het zeilschoolschip „Passat", een zuster schip van de in september vergane „Pa- mir", gaat weer varen. Dit is officieel te Hamburg medegedeeld. Het bestuur van de stichting „Pamir en Passat" verklaarde dat de uitspraak in januari van het zoge naamde Seeamt te Lubeck over de ramp met de „Pamir" waarbij tachtig jonge- mensen om ,het leven kwamen, geen be vestiging is van de- gedachte om de zeil vaart te beëindigen. Zeilschepen zijn volgens het bestuur niet minder zeewaardig dan stoomschepen en het is niet zinloos om in het tijdperk van de techniek aanstaande zeelieden op zeil schepen een goede opleiding te geven. Alleen op zeilschepen kunnen jonge zee lieden een complete opleiding krijgen. De kapitein van de „Passat" Grubbe, wees er op dat DM 650.000 nodig zou zijn om de „Passat" de stabiliteit te geven, die overeenkomt met de stabiliteit van de modernste schepen. Men zal trachten ver zekeringsmaatschappijen en verladers te bewegen financieel deel te laten nemen aan de reizen van de „Passat", waarvoor DM 1.500.000 nodig is. In de toekomst zal de „Passat" niet als de „Pamir" met volle vracht naar Zuid- Amerika varen, maar alleen ballast be vatten. Framboesiahestrijding In tegenwoordigheid van de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders en talrijke medici is de gouvernements arts O. J. M. Kranendonk cum laude ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Gemeente Universiteit te Amster dam na verdediging van zijn proefschrift over een massale serologische behande ling van de bevolking op Nederlands Nieuw-Guinea tegen de aldaar heersende volksziekte framboesia. Deze zeer succesvolle campagne onder ruim 95 percent van de bevolking in de onder bestuur gebrachte gebieden, onder nomen door het gouvernement in 1955 met hulp van de Wereldgezondheidsorganisa tie en de Unicef, heeft donderdag vele woorden van lof verkregen, niet alleen door de directe en indirecte resultaten, maar vooral door het tactvol optreden en de organisatorische kwaliteiten van dok ter Kranendonk, die toen hoofd was van de dienst voor framboesiahestrijding op Nieuw-Guinea. Het proefschrift is opge dragen aan alle medische arbeiders in dat rijksdeel. Jarenlang heeft de dreiging van een af braak gehangen boven de twee grote mo lens langs de Haarlemmerweg bij Am sterdam. Thans is bekend geworden, dat Amsterdam zuinig is op de laatste vijf molens die zij de buitenlanders nog kan tonen. Wel zullen de tw.ee. molens, die te midden van de moderne' huizenzee niet tot hun recht komen, worden afgebroken, doch zij zullen elders op hoofdstedelijke gemeentegrond weer worden opgetrok ken: de ene krijgt te zijner tijd een plaats in het toekomstige complex ten oosten van Tuinstad Geuzenveld, de andere gaat naar het tuindersgebied Sloten op de rand van de nog te bouwen tuinstad Osdorp. Ongeveer twee jaar geleden is de Rie- ker molen afgebroken, omdat de Nieuwe Meer werd vergroot. Binnen enkele we ken begint de wederopbouw van deze mo len, die even voor 't Kalfje in Buitenvel- dert een plaats zal krijgen. Tenslotte zijn er nog de twee korenmo lens van de graanmalerij Schuurman: de eerste staat aan de Haarlemmerweg, dicht bij de stad, de tweede is de oude, al menigmaal verplaatste bolwerkmolen De Gooyer op de Funenkade in Amster dam-Oost. Dit tweetal particuliere mo lens zal rustig blijven staan. Het resultaat van de donderdag gehou den voorronde om het NAVO-kampioen- schap formatievliegen is dat de teams van Italië, België en Nederland in de finale zullen uitkomen. Deze finale wordt mor gen 5 juli des middags tijdens het hoofd programma van het NAVO-vliegfeest op Soesterberg gehouden. De ploegen van Portugal, Turkije en Griekenland zullen zaterdag tijdens het voorprogramma hun kunnen tonen. De Nederlandse ploeg vliegt met F84F „Thun- derstreak" straaljagers van de vliegbasis Volkel. Op de vliegbasis Soesterberg is de voorronde gehouden voor de NAVO- ka.mpioeyischappen formatievliegen, die morgenmiddag tijdens het grote vlieg- feest zullen plaatshebbenOp de foto ziel men een tegenstelling tussen oud en nieuw: een formatie moderne straal jagers scheert over een oud Frans vliegtuigje, een Caudron, dat zaterdag ook de lucht zal ingaan. Zondag 6 juli zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. M. W. J. C. de Kluis te Santpoort werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Neder land. Ds. De Kluis werd op 7 september 1900 geboren en diende eerst bijna zeven jaar de Gereformeerde Kerk van Diemen en daarna ruim zes jaar die van Seroosker- ke op Walcheren, waar hij in november 1945 in militaire dienst trad en hem in ver band met zijn benoeming als legerpredi- kant met ingang van 22 mei 1946 emeritaat werd verleend. De jubilaris is ongeveer vijf jaar legerpredikant geweest en was als zodanig werkzaam in Engeland en als geestelijk verzorger van de beide militai re hospitalen te Utrecht. Sinds 9 juli dient ds. De Kluis de Gereformeerde Kerk van Santpoort. Tijdens zijn ambtsbediening te Diemen werd daar een nieuwe kerk, pastorie en kosterswoning gebouwd en in zijn tweede gemeente Serooskerke op Walcheren nam hij in de oorlogsjaren aktief deel aan het verzet. In de kerkdienst van zondagmorgen 6 ju li zal zijn zilveren ambtsjubileum worden herdacht. Verder is op dinsdagavond 8 juli om kwart over zeven in de gereformeerde kerk van Santpoort een herdenkingssa menkomst belegd, terwijl na afloop daar van om omstreeks negen uur in „de Wey- man" aan de Hoofdstraat te Santpoort de jubilaris nog een receptie zal worden aan geboden. Volgens een schatting van de KNAC waren er aan het eind van het eerste kwar taal van dit jaar in Nederland 820.000 bromfietsen, 404.000 personenauto's, 130.500 vracht- en bestelauto's 133.680 mo torrijwielen, 44.120 scooters, 11.550 motor driewielers, 8350 autobussen, 5720 specia le voertuigen (brandweerauto's en derge lijke) en 5160 trekauto's. Een totaal dus van tegen de driekwart miljoen motorrij tuigen indien de bromfietsen even bui ten beschouwing worden gelaten. Op dit moment heeft het totaal aantal motorrij tuigen de driekwart miljoen zeker royaal overschreden, zo meent de KNAC. Naar zeer ruwe raming waren er bij voorbeeld op 1 juli 415.000 personenauto's. Deze grote getallen zeggen overigens nog niet, dat Nederland een sterk gemoto riseerd land is. In bijna alle andere West- europese landen ligt het aantal motorrij tuigen per duizend inwoners hoger (over wegend zelfs aanzienlijk hoger) dan hier. Nederland heeft nog een ernstige achter stand in motorisering in te halen, aldus de KNAC. De laatste anderhalf jaar is daar echter weinig van gekomen, want tenge volge van de bestedingsbeperking en de nieuwe, zware lasten op het motorweg- verkeer is aanzienlijke vertraging ontstaan in de groei van het motorrijtuigenpark. Het aantal nieuwe personenauto's, dat Nederland er vorig jaar bij kreeg, was 8 percent minder dan het aantal dat er in 1956 bij kwam. Het aantal nieuwe motor rijwielen en scooters lag 26 percent lager, het aantal nieuwe vracht- en bestelauto's 24 percent lager. De terugslag is dit jaar nog groter geworden. Het aantal nieuwe personenauto's in de eerste vier maanden van dit jaar, bleef 15 percent onder het aantal nieuwe personenauto's in de over eenkomstige periode van 1957. De aantal len nieuwe motorrijwielen plus scooters en vracht- plus bestelauto's vielen met respectievelijk 31 en 45 percent terug. Europese hoofdstad ADVERTENTIE U hoort er weer bij door- beter te horen die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen klcdinggcruis en snoeren. NV? Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel-,-37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures STRESA (ANP) Dr. S. L. Mansholt heeft donderdag op de eerste dag van de E.E.G.-landbouwconferentie te Stresa in een korte welkomstrede verklaard, dat de conferentie niet is belegd om een gemeen schappelijke landbouwpolitiek op te stel len of alle vraagstukken op te lossen, doch om een aanvang te maken met een nieuw tijdperk in de Europese landbouw. De Gemeenschap van de Zes is een ant woord op de vraag, of Europa in staat is zijn positie in de wereld te handhaven. Het E.E.G.-verdrag mikt hoger dan de be vrijding van de markt, het wil tevens een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van de aangesloten landen ten aanzien van landen, die niet lid van de E.E.G. zijn, zo verklaarde hij. Dr. Mansholt, die voorzitter van de land bouwconferentie is, zei, dat hij steeds als hij geroepen was om deel te nemen aan het zoeken naar een oplossing voor de land bouwvraagstukken, er door getroffen was, dat men alleen maar een tijdelijke verlich ting zocht te bereiken en niet een perma nente. Voorts was het hem opgevallen hoe moeilijk het is om internationale samen werking te ontwikkelen. „Op het gebied van de marktbeheersing en de prijspolitiek is tot op heden niets ge daan", aldus dr. Mansholt, „terwijl wij juist een politiek van evenwicht tussen produktie en verbruik nodig hebben. Het E.E.G.-verdrag geeft het doel en de midde len aan. Wij moeten dit doel nu verwezen lijken. Het verdrag geeft ons de mogelijk heden daartoe en volgens mij beschikken wij over voldoende middelen." In de openingsvergadering sprak tevens prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese Commissie van de E.E.G., die integratie van de landbouw in de E.E.G. een noodzakelijke voorwaarde noemde voor het handelsevenwicht tussen de eco nomieën van de deelnemende landen. Het doel van de door het E.E.G.-verdrag beoogde landbouwpolitiek omschreef hij als het verzekeren van een behoorlijk, le- Advertentie ïï'tiï&tfh"wo (r reinigir De fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Róm- me, heeft verlof gevraagd de minister van Buitenlandse Zaken te interpelleren over de stand van zaken bij het vaststellen van de definitieve zetel voor de drie Euro pese gemeenschappen. De Kamer zal dinsdag over deze aanvraag beslissen. wonder- jingsmlddel Vet en vuil vliegen er af. 9 per flesje limSTINE KOLLANO H.Y. - LEIDSEGRACHT 6.1MSTER0AU (Van onze correspondent te Londen) De „atoomdiplomatie" heeft een vreem de wending genomen door de overhandi ging aan het Foreign Office, het Britse departement van Buitenlandse Zaken, van een anonieme brief gericht tot Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, welke af komstig zou zijn van een communistisch gezinde Amerikaanse piloot met stand plaats in Engeland. In deze brief, welke vandaag in de Britse bladen werd afge drukt, kondigt de schrijver aan, dat hij op een tijdstip na 1 juli een bom, waarschijn lijk is een atoombom bedoeld, in de Noordzee zal laten vallen. Dit zal niet ver buiten de Engelse kust gebeuren, maar ver genoeg om niet te veel mensen te do den. De piloot zou dan naar de Sovjet-Unie vliegen om daar een veilig onderkomen te vinden. De gehele bemanning van het vliegtuig zou achter hem staan en ook Russisch asiel vragen. Zijn actie zou be doeld zijn als demonstratie tegen atoom oorlog en voor nucleaire ontwapening. De briefschrijver belooft alle door hem geken de geheimen aan de Russische inlichtin gendienst te onthullen. De schrijver zegt verder, dat hij de Sovjet-Unie via Lenin grad zal binnenvliegen. Scotland Yard heeft deze vreemde zaak in onderzoek. De onmiddellijke reactie van de Ameri kaanse ambassade in Londen is dat de brief bedrog zou zijn. Buitenlandse Zaken denkt er net zo over, evenals het Ameri kaanse luchtcommando. De autoriteiten achten het merkwaardig, dat de Russische ambassade vijf dagen na ontvangst van de brief de Britse regering op de hoogte heeft gesteld. De bedreiging werd immers reeds dinsdag van kracht! „Onmogelijk" Van de zijde van de Amerikaanse lucht macht in Engeland wordt nog opgemerkt, dat er verschillende dingen in de brief zijn, die niet kloppen met de werkelijk heid. Het is namelijk onmogelijk voor een piloot en de bemanning te doen wat de brief voorstelt. Om veiligheidsredenen kan dit echter niet nader worden uiteengezet. Een ander zwak punt is dat de bom vol gens de brief op een routinevlucht zou wor den afgeworpen. De Amerikanen hebben weliswaar nooit iets gezegd over het rond vliegen met nucleaire bommen, maar de Britse regering heeft het onlangs duidelijk gemaakt, dat deze op routinevluchten niet worden meegenomen. De brief was geda teerd 28 juni en droeg het poststempel van Ipswich, dat in de nabijheid ligt van de Amerikaanse luchtbasis in East-Anglia. (UPI) De brief was op 09.15 uur af gestempeld. In de tekst vindt men ver schillende spelfouten. „Boundary" (grens) bijvoorbeeld is geschreven „boundry" en de verbindingsstreepjes in sommige sa mengestelde woorden zijn ook onjuist aangebracht. De fouten zijn echter niet van ongebruikelijke aard. venspeil voor de plattelandsbevolking. De gemeenschappelijke landbouwpolitiek moet er op gericht zijn de markten te stabilise ren en de bevoorrading van de bevolking binnen de gemeenschappelijke markt tegen redelijke prijzen te verzekeren. Het ver drag geeft ook algemene regelen van eco nomische politiek: douanepolitiek, kwesties van concurrentie en produktiviteit, vrije circulatie en vestigingsrecht, sociale poli tiek en associatie 'van de overzeese gebie den. De regelen omtrent de concurrentie zullen slechts op de landbouw van toepas sing zijn voorzover de raad dit vaststelt. „Hagel èn zonneschijn" „Nationale protectie is door de landbou wers nimmer als voldoende beschouwd. Niemand wil beweren dat de E.E.G. alléén maar zonneschijn zal brengen. Maar zij is ook niet alleen maar vol hagel. Zeker, zij zal de atmosfeer verfrissen. Maar die ver- friste atmosfeer zal zich in het economi sche leven net zo doen gevoelen als in de landbouw de levenskrachtigste specimina zullen blijven bestaan en er in gedijen. Allen moeten zich inspannen om zich die grotere weerstandmogelijkheid te verwer ven. Het beste systeem van landbouwpoli tiek om de moeilijkheden te boven te ko men is dat, wat het beste overeenkomt met de Europese traditie, dat wat de gelegen heid biedt de autonomie en het initiatief van de boer op hoog peil te handhaven. Als Europa zich op economisch plan niet opwerkt tot het wereldpeil, zal zijn poli tieke rol teniet gedaan worden," aldus Hallstein. Het lid van de Tweede Kamer, de heer E g a s (P.v.d.A.) heeft aan de minister ann Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening vragen gesteld over het feit, dat de prijs van de consumptiemelk in weste lijk Nederland per 6 juli niet met 1 cent pe liter zal worden verlaagd. Een beprkte gi-oep consumenten wordt hierdoor ver plicht bij te dragen'tot een geringe verlich ting van het tekort in het Landbouw-Egali satiefonds, aldus de heer Egas, die vraagt of de minister kan mededelen, op welke gronden deze beslissing genomen is en in hoeverre hier spi'ake is van een niet recht- vaai-dige beslissing, iri verband met vroe ger gedane toezeggingen en in verband met het discriminerend karakter, omdat slechts een deel van de consumenten wordt getroffen. Verder vraagt de heer Egas, waarom de minister meent, dat de consu mentensubsidie op consumptiemelk mo menteel 6 cent per liter bedraagt. Het Tweede Kamerlid de heer D e Kadt (P.v.d.A.) heeft aan de ministers voor Defensie en van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: „Zijn de ministers niet van mening, dat de aankondiging in een regeringscommuni qué omtrent het zenden van versterkingen naar Nedeidands Nieuw-Guinea, omvat tend o.a. manschappen van de Koninklijke Landmacht, een afwijking inhoudt van het in overleg met de Kamer genomen besluit, de verdediging van Nieuw-Guinea op te dragen aan de Koninklijke Marine? Zijn de ministers niet van mening dat een dergelijke wijziging in het defensiebeleid inzake Nieuw-Guinea voorafgegaan had dienen te worden door een parlementair debat omtrent het gehele Nieuw-Guinea- beleid der regering en is de regering be reid na te gaan of de Nedeidandse positie met betrekking tot Nieuw-Guinea in over leg met onze bondgenoten, met de belang hebbende landen in het gebied rondom Nieuw-Guinea en met de internationale or ganisaties zodanig kan worden bekeken, da de gevaren van een conflict in deze gebie den tot een minimum kunnen worden be perkt?" Naar aanleiding van berichten over een ontslagaanvrage van de directeur-gene raal van de voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, deelt hot hoofd van de afde ling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening officieel mede, dat van een ontslagaan vrage als zodanig geen sprake is. De heer Franke heeft aangekondigd, dat hij een andere functie ambieert. De raden van zijn voorgenomen vertrek te zijner tijd ligt niet in verschil van inzicht op landbouw politiek terrein en draagt, bij een be staande uitstekende verstandhouding met de minister, geen persoonlijk karakter. De reden ligt bij een zakelijk verschil van mening over kwesties van intern-organisa torische aard met betrekking tot de direc tie van de voedselvoorziening. Dit ver schil van mening is niet van zó drastische aard daf op korte termijn een ontslag aanvraag van de, heer Franke moet wor den verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9