Spanning bij stembus in Noord-Rijnland Washington bezorgd over economisch offensief van de communisten Zondag Sweepstakes voor de driejarigen op Mereveld DE BEURS van gisteren HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 INDRUKWEKKENDE RUSSISCHE TAKTIEK Russische hulp in geld uitgedrukt niet groot SLOT DEFECT? Kaiser Frazer bezint zich op reden van zijn bestaan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De Russische buitenlandse handel in cijfers Joegoslavië wenst geen politiek Russisch krediet Onderzeese olielaag Tanah Radja Kon. Mignot en De Block Herstelbank leent f 25 miljoen a 4% percent Nominale waarde en koerswaarde van aandelen Bevredigende produktie bij „De Waerdye" Gang van zaken in 1958 bij A'damse Cultuur Associatie Afscheidingspoging van Chinese provincie? Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 30 juni tot en met 4 juli KOERSEN CDU hoopt links-liberale coalitie te breken Montgomery: NAVO faalde als politiek bindmiddel Parkeren is duur in Stockholm Omgekeerde driekleur ZATERDAG 5 JULI 1958 (Van onze correspondent in Washington) TE WASHINGTON IS men ernstig bezorgd over het economische offensief, dat de communisten nu reeds drie jaar voeren. Hun aanval is vooral gericht op de minder ontwikkelde landen en Moskou zowel als Peking heeft een maximaal effect weten te bereiken, zonder dat het hun bijzonder veel heeft gekost. Op het State Department te Washington is men de mening toegedaan dat Egypte niet het Suez-kanaal had durven nationaliseren en dat Indonesië de actie tegen de Nederlandse belangen niet had durven beginnen, ware het niet dat Nasser en Soekarno geweten hadden, dat in geval van nood economische en technische assistentie verkregen kon worden van de Russen. Het feit dat zulk een assistentie in reserve klaar stond, moet Egypte en Indonesië aangemoedigd hebben tot riskante acties en deze acties hadden tot gevolg dat de relaties tussen Nasser en Soekarno enerzyds en het westen anderzijds aanmerkelijk slechter werden. Niets kon de communisten méér welkom zijn: op die manier werden zij automatisch de party, waar de overmoedig gemaakten heil by moesten zoeken! De cijfers, die men te Washington ver zameld heeft inzake de economische steun van het communistische blok aan de min der ontwikkelde gebieden, zijn op zichzelf niet zo indrukwekkend, maar de commu nistische tactiek is dat wel. In totaal be draagt het krediet en het (zeer weinige) geschonken geld, dat het hele communis tische blok beschikbaar heeft gesteld voor minder ontwikkelde «gebieden nog geen twee miljard dollar; 378 miljoen daarvan is militaire steun. Wanneer men bedenkt dat het krediet zich vaak uitstrekt over jaren, dan is bovengenoemd bedrag beslist niet zo kolossaal. De communisten weten echter veel goede gezindheid te kweken met dit geld en hun projecten, alsmede de profiterende landen zijn knap gekozen. Politieke doeleinden Letterlijk timmeren de communisten aan de weg. De projecten met steun van de Russen uitgevoerd omvatten: wegen, spoor wegen, wat.erkrachtinstallaties, havenaan- leg enzovoorts. Voor Russen en Chinezen betekenen die contacten met minder ont wikkelde gebieden voornamelijk een kans op propaganda. Kroesjtsjev zei in 1955 tot een aantal Amerikaanse congresleden heel openlijk: „Wij hechten aan handel niet zo zeer belang om economische redenen als- wel voor politieke doeleinden". Voor de Europese satellieten van Moskou hebben de relaties met Afrika en Azië echter wel degelijk economische betekenis. Soms ver leent de Sovjet-Unie krediet aan een min- derontwikkeld land en met dat krediet kan die staat dan machinerieën kopen in Oost- Duitsland of Tsjechoslowakije. Op die ma nier helpt de Sovjet-Unie haar satellieten ook nog wat. Maar het hoofddoel blijft toch de zeer geleidelijke politieke terreinwinst in voormalige koloniale gebieden. Niemand minder dan Lenin heeft deze tactiek reeds aangeraden. De communisten maken gebruik van alle voordelen, die de situatie hun biedt: zij laten duidelijk uitkomen dat zij gèèn ras onderscheid maken. Zij wijzen er op dat Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Na bedrijf si nkr imping Hoewel de resultaten over 1957 bij die van het topjaar 1956 zijn achtergebleven, geven zij de directie van de Nederlandse Kaiser-Frazer fabrieken n.v. te Rotterdam, blijkens het verslag, toch voldoening. De in 1956 van het ministerie van Oorlog ont vangen vervolgorder voor de levering van Willys Jeep's kwam grotendeels in 1957 tot uitvoering. Het overblijvende gedeelte wordt in 1958 geassembleerd en afgeleverd. De assemblage en verkoop van Simca automobielen bleven iets achter by 1956, maar vertoonden ten opzichte van 1955 nog een sty ging. De exploitatiewinst beliep 2.434.604 (v.j. 3.100.733). Na afschrijvingen ad 554.828 533.555), extra reserve nihil 935.000) en reserve diverse doeleinden ad 1.000.000 750.000) resteert een saldo winst van 879.776 882.178), waaruit zoals bekend voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 15 percent uit te keren. Aan de statutaire reserve wordt 200.000 (onv.) toegevoegd. De resultaten in de eerste helft van 1958 waren bevredigend. Daarenboven geven besprekingen met de Simca-fabrieken te Parijs haar aanleiding ernstig rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat voor een lonende assemblage van personen wagens in haar bedrijf in de de toekomst, gezien het betrekkelijk kleine aantal, geen redelijke financiële basis voor beide par tijen te vinden zal zijn. Deze beide factoren hebben reden gege ven aanstonds maatregelen te nemen tot inkrimping van het bedrijf, zowel wat be treft de personeelsbezetting als ook in an dere opzichten. Het is in verband met deze maatregelen dat de directie, zoals bekend, voorstelt 50 percent op het nominale be drag der aandelen aan houders terug te betalen, waarna deze aandelen een nominale waarde van 500 zullen dragen. Het pre-advies van de raad van com missarissen merkt nog op, dat de ontwik keling van de komende Euromarkt nauw lettend wordt gevolgd. De raad vraagt zich ernstig af of op deze markt voor een as- semblagebedrijf nog plaats zal zijn. Mocht het college tot de conclusie komen dat Kaiser Frazer de grondreden van zijn be staan zal verliezen, dan zal het niet aarze len aandeelhouders tijdig een voorstel tot liquidatie van de vennootschap te doen. Optellen Er is een fusie op handen van twee van Enge- Icnds grootste fabrieken van rekenmachines, Fowers-Vickers-Samas en de British Tabulating Machine Company. De directeur van de British Tabulating sir Cecil Weir verwacht van de sa mensmelting een grotere produktie, verhoogde uitvoer en economische besparingen. Het uitwer ken der details voor de fusie zal enige tijd ver gen. (UPI) een exporteur naar een communistisch land zich geen zorgen behoeft te maken over fluctuerende prijzen en zij verstrek ken leningen in plaats van giften, aldus het eergevoel ontziende van uiterst natio nalistische volken. Touwtrekken in Indonesië Toch geven de Amerikanen de concur rentie niet op. In Indonesië bijvoorbeeld hebben de Oostduitsers een slecht figuur geslagen met de bouw van een suiker raffinaderij en de Tsjechen maakten al evenmin een goede beurt met een banden fabriek. De cementfabriek daarentegen, die de Amerikanen op Java hebben neergezet, was gereed vóór de afgesproken tijd en de Indonesiërs waren daar zeer tevreden over. De Amerikanen geven overigens toe dat het westen het niet gemakkelijk heeft in Indonesië. Het toenemende tekort aan ge- importeerde goederen moet de kopers in Indonesië wel minder kieskeurig maken en dat geeft de afzet der communisten een goede kans. Gebrek aan harde valuta zou er bovendien toe kunnen bijdragen, dat Indonesië, meer dan tot dusverre, bereid zou raken kredieten te aanvaarden van de communisten. Uit een statistisch overzicht van de bui tenlandse handel der Sovjet-Unie in 1955 en 1956 kan men zich een beeld vormen van de Sovjet-Russische handel met de verschillende landen en van de structuur van de export en invoer. Uit het over zicht blijkt een voortdurende toeneming van de Sovjet-Russische buitenlandse han del, die toenam van 2,1 miljard roebel in 1938 tot 29,1 miljard roebel in 1956. Drie kwart van deze handel vond plaats met de socialistische landen. In 1957 had de Rus sische buitenlandse handel een waarde van meer dan 33 miljard roebel. Zeventien percent van de Sovjet-Rus sische export bestond in 1956 uit machi nerieën en uitrusting. De voornaamste af nemers van deze goederen waren de socia listische landen en de landen van Azië en Afrika. China en de Duitse Democratische Republiek hebben het grootste aandeel in de Russische buitenlandse handel. De han del van de Sovjet-Unie met China en de Duitse Democratische Republiek is tus sen 1946 en 1956 respectievelijk ruim 20 en 13 maal zo groot geworden. Finland en Engeland hadden in 1956 het grootste aan deel in de Sovjet-Russische handel met kapitalistische landen. De handel met In dia, de Verenigde Arabische Republiek. Indonesië en Afghanistan neemt snel toe. De handel met de Verenigde Staten vormt hiermede een sterke tegenstelling. De omvang van de handel met de Ver enigde Staten verminderde gestadig en vertegenwoordigde in 1956 slechts een half percent van de gehele Russische in- en uitvoer (Tass). Volgens een artikel in het Joegoslavische blad „Ekonomska Politika" zal Joegoslavië een negatief antwoord geven op de Russi sche nota van 28 juni, waarin onderhande lingen worden voorgesteld tot herziening van de tussen beide landen gesloten econo mische overeenkomsten. Ieder uitstel in de uitvoering van de economische akkoorden tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië, waarbij aan laatstge noemd land kredieten worden verstrekt tot een bedrag van dollar 285 miljoen, zal on aanvaardbaar zijn voor de Joegoslavische economie, zo schrijft het blad. Het voegt hieraan t.oe dat Rusland reeds bij twee ge legenheden toegezegde kredieten eenzijdig heeft ingehouden, namelijk bij de bouw van een aluminiumbedrijf en bij de aanleg van andere industriële installaties. Volgens het blad wordt de Russische beslissing om de kredieten aan Joegoslavië in te houden, door geen enkele economische reden ge motiveerd „De door de Sovjet-Unie, de Chinese Volksrepubliek en andere volks- demokratiën ingezette campagne tegen Joegoslavië, toont duidelijk aan dat het hier slechts gaat om het uitoefenen van politie ke ^druk" besluit het blad. Een Zuidafrikaanse geoloog, M. Know- les, zou onlangs een olielaag, voor het grootste deel onderzees, hebben ontdekt tijdens een exploratie bij de Barren- eilanden. Deze eilanden zijn Frans bezit en liggen in de Straat van Mozambique op ongeveer 30 kilometer voor de westkust van Madagascar. In dj tweede buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der cul tuurmaatschappij „Tanah Radja" n.v. is het voorstel tot wijziging der statuten en terugbetaling van 10 percent op het kapi taal goedgekeurd. Aan de n.v. Vereenlgde Tabaksindus trieën Mignot en De Block te Eindhoven, die vandaag haar honderjarig bestaan viert, is het predikaat „koninklijke" ver leend. Koers van uitgifte 99 percent Onder leiding van de Nederlandsche Handel-Maatschappij heeft zich een syn dicaat gevormd, dat een prospectus heeft uitgegeven waarin de inschrijving wordt aangekondingd op nominaal f 25 miljoen 4% percent 35-jarige obligaties in stukken van nominaal 1.000 aan toonder tegen 99 percent van de Maatschappij tot Finan ciering van het Nationaal Herstel n.v. te ,s-Gravenhage. De inschrijving is op vrijdag 11 juli a.s. De storting moet geschieden op vrijdag 15 augustus. Opneming in de prijscourant zal worden aangevraagd. De lening heeft een looptijd van maximaal 25 jaar en is aflosbaar, aanvangende 15 augustus 1964, in twintig gelijke jaarlijkse termijnen door uitloting a pari. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is slechts toege staan vanaf 15 augustus 1969 tegen 101 percent. Met de opneming van deze le ning blijft de Herstelbank binnen de gren zen welke haar statutair zijn gesteld voor het aantrekken van geldleningen. Zij acht het gewenst aan haar kasmiddelen thans uitbreiding te geven met 25 miljoen ten einde in staat te zijn op enigszins ruimere schaal te voldoen aan de kredietaanvragen welke zij in portefeuille heeft en haar in de nabije toekomst zullen bereiken. De koerswaarde van officieel op de Am sterdamse effectenbeurs genoteerde gewone aandelen is opgelopen van (in miljoenen guldens) 17.732 eind mei tot 18.140 eind juni, aldus het C.B.S. Alle rubrieken heb ben aan de stijging meegewerkt, in de eerste plaats internationale concerns (Kon. Olie, Unilever, Philips en AKU). Hun no minale waarde bleef onveranderd, maar hun koerswaarde vermeerderde van 13.361 tot 13.502. De rubriek handel, industrie en diversen (exclusief Unilever, Philips en AKU) ging krachtig omhoog, namelijk van 2.332 tot 2.476. Haar nominale waarde was slechts weinig hoger op 1.431 (v.m. 1.428). Scheepvaart en luchtvaart bleef nominaal onveranderd, maar steeg reëel van 675 tot 717. Bank- en kredietinstellingen liepen nominaal op van 414 tot 426 en reëel van 630 tot 673. Cultures waren nominaal iets lager op 332 (334), maar stegen in koers waarde van 188 tot 219. Mijnbouw en Pe troleum nominaal onveranderd, reëel op gelopen van 531 tot. 538 (exclusief Kon. Olie). De totale nominale waarde was hoger op 5.144 (v.m. 5.131). De gemiddelde koers nam toe van 346 tot 353. De beurswaarde index (gemiddelde 1953 100) was eind juni 238,3 tegen 233,0 eind mei. Aangezien Wallstreet wegens „Indepen dence Day" gesloten blijft en de markt dus tot maandagavond zonder Ameri kaanse koersen zit, had men van de beurs gee grote verwachtingen. Te meer niet omejat. op .vrijdagen publiek en speculatie zëer Voorzichtig tewerk gaan met het oog op mogelijke gebeurtenissen in het week einde. Internationale fondsen waren dan ook uitermate kalm gestemd en vonden in het verloop van New York nauwelijks enige steun. Koninklijke bleef beneden New Yorkse pariteit maar overigens was de sterke technische positie van de markt oorzaak dat er flink weerstand werd ge boden. AKU herstelde zich van 196 tot 199 en Philips en Unilever weken nauwelijks van de vorige koers af. K.L.M. lag 3.50 hoger in sympathie met New York maar paste zich niet volkomen bij Wallstreet aan. Aanvankelijk waren de hoeken van Deli en Senembah rustig en viel de stemming tegen. Deli opende vier gulden beneden het vorige slotniveau op 120. Spoedig ech ter kreeg de vraag de overhand en gelei delijk ontstond een herstel tot 125. Se nembah sloot eveneens in vaste houding op 95?2 tegen vorige dag 93. Cultures wa ren overigens ongeanimeerd en prijshou dend. De scheepvaartmarkt lag minder gunstig. Aanbod van twee stuks was al voldoende om K.P.M. omlaag te drukken van II8V2 tot 116. Ook de andere soorten, uitgezonderd Holland-Amerikalijn, lagen zwak. Nederlandse staatsfondsen hadden een ongeanimeerd verloop. De woningbouwle ning en rentespaarbrieven handhaafden zich op 110. In de 4% percent Bank van Nederlandsche Gemeenten is voor ruim een half miljoen gulden omgezet. Het agio van deze lening handhaafde zich op 1% percent. Wat de omzetten betreft had Deli de vorige dag de boventoon op de aande lenmarkt met een bedrag van 400.000, gevolgd door AKU met 265.000. De totale aandelenomzet donderdag was bijna 2V2 miljoen. De locale markt was zeer stil. Het verslag Kaiser Frazer was nog nau welijks bekend. Prolongatie 3V2 percent (ANP). NEW YORK De beurs te New York was gisteren ge sloten wegens Onafhankelijksheidsdag. De Waerdye maatschappij van levensver zekering op basis van belegging in aan delen te Rotterdam, meldt in haar verslag over de periode 11 augustus 1956 tot 1 januari 1958, een produktie in de periode september/december 1956 van 3.844.520 Waerdyefracties (een Waerdyefractie is de reken-eenheid tussen de waarde van de beleggingen en de gulden), verdeeld over 253 contracten. Per ultimo 1957 was een stand van 17,5 miljoen Waerdyefracties bereikt, verdeeld over 833 contracten. Uit gedrukt in guldens bedraagt het totaal der portefeuille 14.904.534. De premiereserve einde 1957 berekend op een gemiddelde rentevoet van 3 per cent bedraagt 2.219.722, de gemiddelde opbrengst der beleggingen ad 2.278.820 bedroeg 4,17 percent. In 1957 werd aan premies ontvangen 631.000 en aan koop sommen 1.310.000. Het accent lag in ster kere mate op verzekeringen tegen koop som dan bij het guldens-levensverzeke ringsbedrijf. De Waerdyefractie onderging in de periode januari-juli 1957 een stijging van 0,95 tot 1,05, waarna een daling intrad in de laatste vijf maanden van het ver slagjaar tot 0,87. In juni 1958 is de gul- denswaarde inmiddels weer gestegen tot 0,93. De totale waarde der activa van het beleggingsdepot der maatschappij (voor namelijk bestaande uit aandelen Robeco) bedroeg op 31 december 1957 2.622.151. Het is in het levensverzekeringsbedrijf gebruikelijk gemaakte kosten, die in de loop der contracten terugverdiend worden, grotendeels af te schrijven in het jaar, waarin de kosten gemaakt zijn. Elke be ginnende levensverzekeringsmaatschappij lijdt dan ook in de eerste jaren van haar bestaan een boekhoudkundig verlies. Een verlies dat groter is naarmate de produk tie en de daarmede gepaard gaande uit gaven groter zijn. Bij de Waerdye bedroeg dit boekhoudkundig verlies in 1957 194.180 (v. j. 45.955), hetgeen volgens het verslag conform de begroting was. De gang van zaken in het eerste semes ter van 1958 was en de vooruitzichten voor het derde kwartaal zijn niet onbe moedigend, al zijn de transacties van het eerste halfjaar der ieder op eigen terrein werkende vennootschappen nog niet alle afgewikkeld. Aldus werd aandeelhouders in de Amsterdamse Cultuur Associatie medegedeeld. De omzetten waren van dien aard dat bijzondere omstandigheden voorbehouden het financiële groepsre- sultaat hier te lande over de eerste zes maanden van 1958 mogelijk dat van de dienovereenkomstige periode van 1957 zal evenaren. Het bestuur zal in de loop van het tweede semester in een tussentijds be richt enige mededelingen doen over de ver dere gang van zaken in het thans lopende boekjaar. Uit de afwikkeling van het belang, dat Michiels Arnold in Ethiopië had, is men niet zonder kleerscheuren gekomen, al kon wat materieel verkocht worden. Het verlies" risf afgeschreven. Een' andere be scheiden deelneming van Michiels Ar nold, de. Ceylon Sugar Plantations Ltd., is een Ceylonese maatschappij onder Ne derlandse leiding. Dit bedrijf kampt met kinderziekten en heeft te lijden gehad van enorme overstromingen. De onderneming plant suikerriet en exploiteert een suiker fabriekje. Voornamelijk wordt echter be- volkingsaanplant verwerkt. Bij een andere deelnemeing, de steen fabriek De Waalwaard, is de gang van za ken goed. Wel is de voorraad wat hoger dan anders, maar dit is te wijten aan overstromingen van de uiterwaarden, waardoor de afvoer van de stenen wordt bemoeilijkt. Op het ogenblik nemen de voorraden af. Verwacht wordt dat het be drijf dit jaar een winst zal behalen. Niet temin zai uit liquiditeitsoogpunt tot pas sering van het dividend worden overge gaan. Wat de toekomst betreft wordt het beste verwacht. LONDEN (Reuter) In Chinese pers berichten, die te Londen ontvangen zijn, wordt melding gemaakt van een zuive ring van „plaatselijke nationalisten" in Sinkiang, de grootste provincie van Chi na, die de status van autonoom gebied heeft. Deze nationalisten hadden de pro vincie willen afscheiden van China en een onafhankelijke republiek willen stichten. Zij hadden voorts sympathie betuigd met ongeregeldheden die door contra-revolu tionairen waren georganiseerd, aldus de berichten. Sinkiang bestaat voornamelijk uit woes tijnen, oases en bergen, en ligt tussen Ti bet, de Sovjet-Unie en Buiten-Mongolië. Het telt vijf miljoen inwoners, van wie minder dan tien percent Chinees is. De pogingen der nationalisten waren ver ijdeld en de zuivering gaat door tot de la gere regionen. Vrijdag 4 juli 1958 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabrie1 Philips Unilever - Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren i-irr Rubber H.V.A.1) Deli Mij 3»/2% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 6Vo Nat Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 11.12.9.047. Deze week (voorl.) Aandelen 12.076.208. ex 6% dividend in contanten d.d. 30 juni 1958. Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 27 juni 185 200% 1991/2 14% 190 191 191 1/2 178 1801/2 179 1 300 3031/2 303 3% 253 259% 2591/2 51/2 290% 299% 290% - 1% 352 362 36OV2 T 6 1841/2 190 184% - 71/2 167,90 f 174, 172,55 4,15 137V2 1391/2 137% 1% 137% 140% 137% - 31/2 1221/2 126% 122% 1% 229 233 229 - U/2 68% 691/2 69% 981/2 102 100 - 6% ƒ113,— 127,50 f 124,40 11,50 90Vi6 90% 90u/m - Vis 95% 957/i« 95% »/82 94% 94%. 94% - 1093/ie 110 110 0 Obligaties 11.431 086, Obligaties 10.244.898,— Opnieuw is er op de Utrechtse baan Mereveld dit weekeinde een groot draf programma, waarvan vanavond de serie draverij en Zondag de klassieke Sweep stakes voor 3-jarigen het middelpunt vormen. De wijze, waarop de serie-dra verij wordt gelopen, wijkt af van de ge bruikelijke vorm, daar de series nu achter de auto worden gestart. Deze indeling is een proef, die moet worden afgewacht. Het belangrijke voordeel is echter, dat de series nu al bekend zijn en thans reeds gezegd kan worden, dat in de eerste serie de keuze Geersen (Vanity Hanover, Visuil S) de favoriet is, voor Violetta D en Va- leur. In de minder goed bezette tweede serie heeft Vincent Hollandia de meeste kansen, gevolgd door Taky Erebus en Straaljager O. Indien de resultaten zijn volgens deze verwachtingen, dan zal de finale eveneens door stal Geersen gewon nen kunnen worden. Het gehele avondprogramma staat in het teken van de Diergeneeskundige Ho geschool. Zelfs een 9-tal studenten, dat een enige weken durende voorbereiding achter de rug heeft., klimt op de sulky om de krachten te meten. Daar van de rijbekwaamheden weinig bekend is, is een voorspelling moeilijk, maar indien de rijder van Royal Heny iets in zijn mars heeft, kan hij winnen, voor Rhea en San tos Het Draverij-Comité is voor deze meeting alleen samengesteld uit dieren artsen, die hierin al regelmatig zitting had den. Er is een regen van kostbare en fraaie ere-prijzen, waaronder één van de Utrechtse professoren. Bij de 2-jarigen geniet Xuthus T de voorkeur, daar hij deze keer op eigen baan loopt, dit in tegenstelling met zijn concur rent Xuthus Hollandia. De overige voor spellingen zijn: Biltstraat-prijs: 1. Wordly Hanover; 2. Willy Bond; 3. Wilfield. Absyrtus-prijs: 1. Traviata; 2. Uranus Koff; 3. Sir Spencer. Numan-prijs: 1. Rentinus; 2. Enterprise; 3. Tiende v. Zora. Voor de 3-jarigen ligt zondagmiddag niet minder dan 15.000 op verdeling te wachten in de klassieke Sweepstakes. De traditie getrouw treden eerst de hengsten aan, waarvan Walther Hollandia op grond van zijn laatste verrichtingen de snelste moet worden geacht. Deze prachtige hengst heeft echter de minst gunstige startpositie en slechts dit feit zou een overwinning in de weg kunnen staan. Zijn rivalen zijn Wybo K, die echter veel te veel loopt.. Winston Spencer en de moge lijke outsider Washington. Bij de merriën overheerst Walkiire het beeld. De trouwe Wala is vrij zeker van de tweede plaats, tenzij Wanda komt verrassen met een grootse verbetering, waartoe zij in staat is. In de internationale Kanten-prijs ver schijnen vrijwel alle Nederlandse paar den aan de start, welke afgelopen zondag over dezelfde afstand zo'n verpletterende nederlaag ontvingen van de Franse dra vers. De ruin Theo Messidor is favoriet, hoewel de afstand in deze klasse lang ge noeg voor hem is, doch dan heeft Geersen nog de in grootse vorm lopende Quicksil ver S. De andere kandidaten zijn dé keuze Nottelman en de onverwoestbare Ria Oli vier. Ook in de draverij voor de 4-jarigen verschijnt een internationale aan de stai-t, namelijk Kolo. Zijn snelheid is echter niet voldoende om Vivant Hollandia, Vlieger D en Vrijdag te weerstaan. In het amateur- rijdersnummer, dat eveneens voor de goede klasse is gereserveerd, heeft Rose Marie de zege binnen haar bereik, daar zij de laatste weken sneller blijkt te zijn dan Seigneur Bascom en Sunny Boy. Out sider: Tiende van Zora. Een fraaie afwisseling belooft de sprin- DUSSELDORF (AFP) Tien miljoen Westduitsers gaan zondag naar de stem bus om de volksvertegenwoordiging van Noordrijn-Westfalen, de belangrijkste staat van de Bondsrepubliek, te kiezen. Sinds 1956 wordt deze staat bestuurd door een coalitie van socialisten en liberalen, die respectievelijk over 76 en 26 van de tweehonderd zetels beschikken. De chris ten-democraten van bondskanselier Ade nauer zijn met hun 89 zetels in de oppo sitie. Het is hun bedoeling de absolute meerderheid te verwerven. De verkiezingscampagne is lang en he vig geweest. Met opzet hebben de twee grote tegenstanders christen-democra ten en socialisten hun propaganda voor al op de algemene politiek, met name op de atoombewapening gericht, waartoe de bondsregering in beginsel heeft besloten. Sommige waarnemers zijn echter van oordeel, dat het om plaatselijke aangele genheden zal gaan, daar de kiezers zich bij de algemene verkiezingen van het vo rige jaar al over de algemene kwesties zouden hebben uitgesproken. Men ver wacht algemeen, dat de christen-demo craten winst zullen boeken. (UPI) Het Westduitse parlement heeft vrijdag de begroting voor 1958-59, ten be drage van 38,6 miljard mark, goedge keurd. De socialisten stemden tegen van wege de atoombewapening, die de rege ring voorstaat. Het parlement gaat nu tot september op zomerrecès. In het debat van vrijdag kwamen voor al de minister van Binnenlandse Zaken, Gerhard Schroder, en de plaatsvervan gende voorzitter der socialisten, Herbert Wehner tegenover elkaar te staan. De mi nister had in vroegere redevoeringen er aan herinnerd, dat Wehner lid is geweest van de communistische partij en enkele oorlogsjaren in Moskou heeft doorge bracht. Wehner reageerde hierop met te zeggen, dat er in „van smerigheid drui pende" pamfletten voor de verkiezingen in Rijnland-Westfalen ook al op deze epi sode van zijn leven gehamerd was, en zijn partijgenoot Heiland merkte op, dat „iemand die Nazi-Duitsland tot het eind' heeft gediend anderen geen jeugddwalin- gen moet verwijten". Minister Schroder ontkende hierop, dat hij lid is geweest van welke nazi-organisatie dan ook. Hij was zelfs vervolgd, zo zei hij, vanwege zijn kerklidmaatschap. terskoers (1700 m.) te worden. Een enorm veld komt hiervoor aan de start, waaraan Tourterelle de favoriete verschijning is. Zij moet echter oppassen voor Rosa Signal en Trudi Trothan. Voor vele paarden ligt 'n recordverbetering binnen het bereik. De Derby-winnaar Vanadis kan in de Haren- prijs zijn eerste zege in dit seizoen boeken. Uranus en Quadrupes zijn de concurrenten. In de 2600 m. lange Ezinge-prijs heeft Vite Hollandia een kansje de succesvolle Thea Cornelia te kloppen, daar de han dicap van 60 meter vermoedelijk wel te zwaar zal zijn. In het openingsnummer heeft Waluna Norton een opmerkelijk goede kans, mits zij deze weer niet door fouten verspeelt. Tombola en Uppsala Pluto zijn de andere kandidaten. LONDEN (UPI) De Verenigde Sta ten en hun Europese bondgenoten in de NAVO zijn er in geen enkel opzicht in ge slaagd, in wereldverband een gemeen schappelijke politiek te bepalen, die de NAVO met de wereld buiten de NAVO verbindt. Dit zei yeldmaarschalk Mont gomery vrijdag tijdens een diner ter ge legenheid van de Amerikaanse onafhan kelijkheidsdag in Londen. Wat Europa be treft, aldus Montgomery, heeft het Atlan tisch verbond wel aan zijn doel beant woord. Verder zeide Montgomery: „Indien de NAVO wil blijven bestaan en een vitaal, krachtig en machtig instituut wil zijn, dan is het van overwegend belang, dat een middel gevonden wordt waardoor de mo gendheden met belangen over de gehele wereld een gemeenschappelijke politiek ontwerpen. Wat gedurende de laatste tien jaar is be reikt, sluit het gevaar van een recht streekse gewapende aanval op de NAVO- landen uit, aldus Montgomery zolang wij de kracht van onze atoomwapens, on ze conventionele strijdkrachten en onze collectieve vastbeslotenheid, aan agressie weerstand te bieden, handhaven". Rusland beoogt volgens Montgomery thans een „overwinning zonder bloed vergieten" in een politiek en financieel wereldoffensief dat zich voorshands voor al richt op Azië, het Midden-Oosten en Afrika. „Wij moeten ons hergroeperen en het initiatief herwinnen. Daarbij, aldus Montgomery, is politieke en economische eenheid, vooral tussen Engeland en de V.S., nodig". (Van onze correspondent in Stockholm In Zweden telt men één auto op iedere I zeven inwoners, dat is tweemaal zoveel j als in Nederland. Dat brengt niet alleen eindeloze autocolonnes met zich mee, met 1 name op de spitsuren, maar het is boven- j dien oorzaak van een probleem, waarvan de oplossing zeer urgent is. In Stockholm jj valt het nog wel mee. Men zal misschien j. een minuut of tien moeten' wachten om op een bepaalde plaats te mogen parke ren, maar uiteindelijk zal het toch lukken. Gratis is dat echter niet. Het is zelfs een vrij dure liefhebberij. Haast over de hele binnenstad zijn thans vaste P-plaatsen. Iedere plaats is voorzien van een auto maat waar men P-tijd kan kopen. Voor een half uur vraagt men thans 25 öre, dat is bijna twee dubbeltjes. Maar nergens mag men langer dan twee uur blijven staan. In het begin vond men dat parke ren nogal duur, maar langzamerhand ra ken de Zweden er aan gewend en betalen zij graag het vereiste bedrag. En het is nu al zover dat zakenlieden een loopjon gen naar een automaat sturen om stiekem de tijd met een half uur te verlengen. Dat heeft de politie natuurlijk ook in de gaten en zij zal derhalve het systeem van vraag en aanbod toepassen. De zeer begeerde P-plaatsen zullen intussen over enkele we ken het dubbele gaan kosten, dus twee dubbeltjes per kwartier. Wie veel met de auto in de stad te doen heeft en de wagen 5 a 6 uur laat staan, is dan al gauw vier tot vijf gulden per dag kwijt. Dit is der halve een dure liefhebberij. Velen laten dan ook de auto thuis en gaan weer als vanouds met tram of met de nieuwe on dergrondse. Voor de bewaking van de P-automaten heeft men een twintigtal „lap-Liesjes", zo genaamd naar de „lap jes", die zij verdelen. Deze dames con troleren niet alleen de automaten, maar kijken ook scherp toe, dat niemand zijn wagen op andere ongeoorloofde plekken neerzet. „Tien meter van de hoek" staat in het verkeersreglement, en dus zetten zij onherroepelijk iedereen op de bon, die daar geen rekening mee houdt. Zelfs voor de eigen huisdeur kan men nu een bekeu ring oplopen, omdat ook voor een huisdeur niet mag worden geparkeerd. Op deze wij ze worden alleen al in het stadsdeel waar uw correspondent woont, honderd bekeu ringen per dag gemaakt. Neem een ge middelde boete van v.jftig gulden, dan is dit een dagelijkse inkomste van vijf mille. De dames zijn dus wel hun geld waard. HAKODATE, (UPI) Het gemeente bestuur van de stad Hakodate is haastig begonnen met het opvragen van aanplak biljetten, waarop het honderjarig bestaan van de havenstad onder de aandacht wordt gebracht en die over heel Japan zijn ver spreid. Te laat ondekten de vroede vaderen dat de nationale driekleur van Nederland on dersteboven is weergegeven. Zij herinner den zich maar al te goed het kabaal, die ontketend werd tijdens de Aziatische spe len in Tokio van mei, toen de vlag van na tionalistische China in averechtste positie gehesen werd. De Nederlandse regering kan een ver ontschuldiging van de Japanners tege moet zien. 00000300OMO3000CCCCC000OEO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6