Een muzikale renaissance in de gravenzaal van Haarlems stadhuis Schitterend komediespel door het Wiener Burgtheater (^Kort en bondig) Achtste symfonie van Badings FOTO Eerste uitvoering in Nederland Klein Duimpje" ZATERDAG 5 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 „Het Concertvan Hermann Bahr Toestemming voor bouw van Tilburgse schouwburg G.S. van Zuid-Holland tegen plan-Wilsveen? Voorkeur voor uitbreiding van steden als Leiden Delft en Gouda ENGEL Kleverparkweg 7, Haarlem Bijslag op pensioen voor bepaalde groepen Haarlems Dagblad Mikojan maakt grapjes in Amerikaans Expo-paviljoen ARen^Zn OvERVEEN Indonesische commissie voor Nederlandse bedrijven Wagen van Trintignant ontplofte tijdens training Kunstzuivering in Hongarije Zozeer geraakte het publiek vooral tij dens het tweede bedrijf van „Das Konzert" van Hermann Bahr door het Wiener Burg theater dat van dit blijspel vrijdag avond in de stampvolle Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste van een reeks van negen voorstellingen in het Holland Festival gaf in de ban van het tintelende plezier, dat men niet alleen „open doekjes" weggaf bij vrijwel iedere sortie, maar vaak nog bovendien daartussendoor opgetogen in de handen klapte bij een raakgeplaatste opmerking. Dit roemruchte gezelschap uit Wenen waarover men de laatste tijd her haaldelijk van onrust en achteruitgang ge tuigende berichten leest, heeft op een in alle traditionele gemoedelijkheid voort varende wijze weer eens dui delijk gemaakt wat het voor recht van een eigen stijl waard is, want waarlijk on verbeterlijk, met bedacht zame ironie en toch in het tempo van een met snelheid vertrouwde tijd, kwam deze charmante en spirituele ze- denkomedie voor het voet licht. „Het concert" voor het eerst vertoond in 1909, op gedragen aan de componist Richard Strauss is het bekendste, meestgespeel- de stuk van de uit geestelijke onrust veel zijdige auteur, die door de grotere beteke nis van zijn vrienden Schnitzler, Zweig, Von Hofmannsthal werd en nog wordt overschaduwd. Hoezeer zijn maatschappe lijke en geestelijke inzichten zich in de loop der jaren rond de eeuwwisseling her haaldelijk gewijzigd mogen hebben, het hier behandelde thema vindt men in tal van zijn romans en andere toneelstukken terug: dat van de verhinderde echtbreuk. Het lijkt nauwelijks nodig de inhoud hier na te vertellen, te minder omdat daarbij het essentiële, het aromatische niet tot gelding kan komen. De hoofdpersoon is een gevierde concertpianist, die voort durend door jonge leerlingen en oudere bewonderaarsters lastig wordt gevallen en zich misschien mede als een soort vlot- Attila Hörbiger en Jozef Meinrad in Het cancert" van Hermann Bahr als Gustav Heink en dr. Franz Jura. tende levensverzekering tegen de ouder dom menigmaal in amoureuze avon turen laat meeslepen. Zijn vrouw doorziet hem volkomen, ze begrijpt de zwakheden van de sterke man en de leugens uit trots, ze heeft hem eenvoudig lief en weet dat hij haar nodig heeft in alles wat er voor hem wezenlijk op aankomt. De betrekke lijkheid beseffend van dat waarvoor zij vecht, blijft zij strijden om zijn betere gevoelens voor haar te behouden. De be rusting maakt plaats voor ondernemings lust als hij een escapade naar zijn idyl lische berghut onderneemt met de vrouw van dr. Franz Jura, welke laatste haar een verdubbeling van de situatie voorstelt: zij zullen de rollen van reeds intieme ver liefden spelen om door een spiegelconfron tatie de wederpartijen tot inzicht te bren gen. Deze krijgslist lukt volledig: de pianist erkent voor de zoveelste keer dat zijn, vrouw tevens zijn beste en onmisbare vriendin is. De verzwegen moraal is duide lijk: het huwelijk vormt de onvervang bare kweekplaats voor de geestelijke be trekkingen tussen man en vrouw. Deze instelling betekende intussen niet, De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft het gemeentebestuur van Tilburg doen weten, dat de huidige situatie op de bouwmarkt het in beginsel mogelijk maakt de bouw van een stads schouwburg toe te staan. Dit echter onder voorwaarde, dat vóór 1 oktober met de bouw wordt aangevangen dit met het op de onzekere vooruitzichten omtrent de ontwikkeling van de bouwnijverheid en voorts dat een definitieve financiering is verzekerd en Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant toestemming verlenen. Aanvankelijk had de gemeenteraad reeds op 25 maart 1955 een krediet toegestaan van 3.500.000, waarop reeds vijf dagen iater de goedkeuring van Gedeputeerde Staten werd verkregen. De overspanning op de bouwmarkt en de latere geldschaar- ste werden oorzaak, dat de rijksgoedkeu ring uitbleef. Nu, drie jaar later, is het evenwel nood zakelijk het krediet te herzien. Loon- en materiaalkostenstijgingen, alsmede enige wijzigingen van technische aard brengen thans de totaalkosten op 4.600.000. In een spoedeisende vergadering zal de raad op 8 juli worden gevraagd dit hogere krediet toe te staan. Het geprojecteerde uiterlijk van de schouwburg, volgens een ontwerp van ir. B. Bijvoet uit Haarlem, zal geen wijziging ondergaan. Aangenomen wordt, dat van de totale kosten slechts rond een miljoen als rendabel is te beschouwen. De overige drie miljoen zullen gedekt worden uit de alge mene reserve der gemeente, gevormd uit fis batige saldo's van de gewone dienst der voorgaande jaren. Teneinde de financie ring mogelijk te maken, werd contact op genomen met in Tilburg gevestigde onder nemingen, instituten, fondsen en industrië len, die intussen belangrijke bedragen aan vaste leningen tegen de voorwaarden van het geldend rentegamma hebben toegezegd. De schouwburg, die onder meer een grote toneelzaal, een congreszaal en een restau rant zal bevatten, krijgt een inhoud van 47.500 kubieke meter. dat Bahr de ogen sloot voor de realiteit. In een voorbeschouwing citeerde onze correspondent in Wenen een karakteristie ke uitspraak van de auteur, die ik hier gaarne doorgeef: „Ik heb er geen plezier meer in God als een soort schoolmeester op de vingers te tikken. Ik leg mij neer bij de wereld zoals Hij die heeft gescha pen. Het is nu eenmaal een genot voor mij om de grote dierentuin van God, het mensdom te bekijken en dan aan anderen te vertellen wat ik gezien heb". En zo eindigt dan ook dit stuk niet met een su blieme verzoening in gedeelde eenzaam heid, maar met de prelude tot een nieuwe amourette van de man-die-het-niet-laten- kan. Dat alles is zeer typerend voor de schrijver, die met zijn levendige geest on middellijk reageerde op alle nieuwe ver schijnselen, maar steeds bleef streven naar synthese, wat de kunst betreft in het bijzonder van romantiek en naturalisme. Hij trachtte en zijn langdurig verblijf in Frankrijk waar hij nauwe omgang had met vooraanstaande letterkundigen, zal daar veel toe hebben bijgedragen het recht op hyperindividualistische sentimen ten en affecties te verenigen met een verstandige binding aan de werkelijkheid. De virtuoos de pianist Gustav Heink in dit geval is een typisch romantische figuur met zijn driftige overgevoelighe den en zijn gespecialiseerde techniek om alle grenzen van het gewone te buiten te gaan, inspiratie zoekend in het avontuur, beseffend echter dat hij zijn hoogste vlucht kan nemen binnen de beslotenheid van het kunstwerk, dat hij van zijn leven zou willen maken.. Dit blijspel uit de oude Oostenrijks monarchie met zijn beminnelijke deca dentie werd in één woord verrukkelijk ge speeld. Regisseur Ulrich Bettac heeft het wonder bereikt tegelijk afstand en intimi teit te suggereren, bijgestaan door een over de hele linie uitmuntende bezetting. Het verwonderlijke daarbij is, dat de hoofdfiguren in het geheel niet beantwoor den aan de uiterlijke voorschriften in de tekst: Attila Hörbiger is veel ouder dan de goede veertiger die Gustav Heink moet zijn en bepaald niet opvallend slank, Jo sef Meinrad als diens tegenpartij dr. Ju ra beslist niet klein. Zo zou men kunnen doorgaan. Maar waarom? Het enige be zwaar is misschien, dat er zich een lich te vertekening van de gedemonstreerde behoefte aan overspel voordoet. Hörbiger is een prachtige acteur, die de lichtgeprik- kelde bon vivant overtuigend formaat geeft, met een waarlijk ontroerende scène in het laatste bedrijf als hoogtepunt, dat mede tot stand gebracht wordt door het toedoen van Alma Seidler als de in kalme schoonheid met haar eenvoud koketteren de en waar nodig zichzelf wegcijferende echtgenote, een onvergetelijk zuivere te genpool. Inge Konradi versterkt als de mislukte minnares zeer grappig de komi sche accenten. En dan mag natuurlijk de veteraan Hermann Thimig niet vergeten worden, gevierd als jeune premier door een vorige generatie, thans onvermin derd schitterend in de kluchtige emplooi van de oude bediende. De ster van deze voorstelling is Josef Meinrad, die verleden jaar "als d'é:'bedien de in „Der Unbestechliche" reeds aller bewondering gaande ma&lctë:' Natuurlijk, de rol van dr. Jura is de dankbaarste van het stuk, een waarlijk origineel type, ge lijkend zoals er in de toneelaanwijzin gen staat „op de kaars in de hand van een dronken man". Met zijn openhartige tactloosheid werpt hij het licht van zijn nuchtere, weldenkende levensbeschou wing op alle waarheden tegelijk, superi eur in zijn nonchalante onnozelheid, de stralende overwinnaar van alle tijdelijke moeilijkheden, voortdurend met zeldzaam elan en waarachtige humor getrouw aan de mentaliteit van Hermann Bahr, zich uitlevend in het spitsvondig gekunstelde en tegelijk en onvertaalbaar „lebensnah". Een voorstelling die men tot geen prijs mag missen. Davicl Koning Naar wij vernemen zou het advies van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan het ministerie van Binnenlandse Zaken met betrekking tot de uitbreiding van de woongelegenheid ten behoeve van de Haagse agglomeratie inhouden, dat het geen aanbeveling verdient over te gaan tot de verwezenlijking van het plan-Wils veen, waarvoor de gemeente Den Haag met vier andere gemeentebesturen sterk is geporteerd, of tot de realisering van het plan-Reijens, doch dat de voorkeur moet worden gegeven aan een uitbreiding van de bestaande middelgrote steden, een op lossing van het probleem waarvoor het gemeentebestuur van Gouda reeds in sep tember 1957 de aandacht heeft gevraagd. B. en W. van Gouda hebben er toen op gewezen, dat de kleinere steden in het westen van het land, zoals Leiden, Delft, Gouda en Gorinchem, die op geringe af stand van de grote steden zijn gelegen, nog voldoende opvangcapaciteit hebben en dat het, wat de Haagse agglomeratie betreft, niet nodig is om in de weilanden van Wilsveen of in het tuindersgebied van Pijnacker een nieuwe stad te stichten, aangezien op een afstand van 20 of 30 ki lometer gelegen middelgrote steden alle mogelijkheden hebben voor uitgroei en met als recreatiegebied de Reeuwijkse plassen. Advertentie voor naar Voor de grote vakantie begint, gaan de klassen er nog een dagje op vit. Deze foto werd gemaakt in Gelderland. Een woelig beekje vormt een ware attractie voor de opgetogen school jeugd. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenen van een bijslag op pensioen aan be paalde gepensioneerden wegens de huur verhoging per 1 augustus 1957. Voorgesteld wordt aan degenen, aan wie pensioen is toegekend, krachtens of op de voet van de Pensioenwet 1922, de pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1925, de militaire pensioenwetten, alsmede aan hen, wie een pensioen is toegekend krachtens de wetten van 1 augustus 1956 en van 31 'juli' 1957. indien voor hen geen' aanspraak bestaat op een algemeen ouderdomspen sioen, als 'h'uurc'ompensatie een- bijslag té verlenen van 3 percent 's jaars van het pensioen, inclusief de daarop verleende toeslagen tot een maximum van 120 's jaars voor de gepensioneerden, die voor de toepassing van de algemene ouderdomswet als gehuwd worden aangemerkt, en 90 's jaars voor de gepensioneerden, die voor de toepassing van die wet niet als gehuwd worden aangemerkt. Aan de pensioenbetalende organen is verzocht om in afwachting van de tot standkoming van deze wet de bijslag bij wijze van voorschot te doen uitbetalen. De kosten van het voorstel worden ge raamd op rond 5.120.000. Klaas Bolt, de organist van de oude Haarlemse Grote Kerk, die zoals men weet volgende week in het Internationaal Orgel concours voor de derde keer in het strijd perk zal treden, ditkeer om al of niet de wisselprijs definitief te verwerven, heeft zich een éénklaviers clavecimbel laten bou wen door Martin Skowroneck uit Bremen, een instrumentmaker, die zich specialiseert in het maken van muziekspeeltuigen naar modellen uit de tijden van renaissance en barok. Dit was voor Klaas Bolt een gerede aanleiding om, ter gelegenheid van het Orgelconcours, de Duitse instrumentmaker uit te nodigen in Haarlem een kleine ten toonstelling te houden van enige karakte ristieke produkten uit zijn werkplaats en deze expositie te doen voorafgaan door een concert, waarop men de speeltuigen in logisch verband zou kunnen te horen krij gen. De oudheidkundige vereniging „Haer- lem" werd bereid gevonden om de expositie in de „Hoofdwacht" (Grote Markt, hoek Smedestraat) te laten plaats hebben, waar zij heden om vier uur zal worden ge opend. Het gemeentebestuur stelde de historische gravenzaal van het stadhuis ter beschikking om er vrijdagavond de muzi kale demonstratie te houden. De wethouder van Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, opende de avond met een kort woord van welkom aan executanten en geïnviteerd publiek en dankte de heer Bolt voor zijn toezegging zijn nieuw ver worven clavecimbel bij voorkomende ge legenheden ter beschikking te stellen. Be halve het kleine clavecimbel, dat bij het bespelen opviel door zijn zilverig heldere toon, was er nog aanwezig een staartstuk met twee manualen, dat Martin Skowro neck kopieerde naar een exemplaar van Andries Ruchers, een van de latere firman ten uit het beroemde geslacht van clave- cimbelmakers, die van het midden der zes tiende eeuw in Antwerpen hun werkplaat sen hadden. Er was ook een clavichord, dat echter op het concert niet aan bod kwam. Verder waren er blokfluiten, vervaardigd naar modellen uit renaissance en barok, waaronder een uit elpenbeen. Skowroneck kopieerde ook een dwarsfluit van Louis Hotteterre, hofmusicus van Lodewijk XIV. Iedereen weet nu tegenwoordig hoe een blokfluit klinkt. Men meent het althans te weten. Maar het onderscheid tussen instru menten van verschillend materiaal en bo ring kan toch tot een verrassende ervaring leiden, die zou kunnen doen toegeven dat men er lang niet alles van wist. Zo kregen wij deze avond in triovorm de volronde klank van bekfluiten met brede mensuur naar modellen uit de renaissance te horen, instrumenten die wij reeds afgebeeld zien in de verhandeling van Agricola (zestiende eeuw). Eerlijk gezegd, deze sonoriteit bood .een treffend effect, dat deed denken aan labialen van een oud orgel. Het was een speciale tractatie van Martin Skowroneck, uitgevoerd met zijn echtgenote en de heer Jürgen Ahrend. Maar wat er met een in stijl gehouden kwartet van barokfluiten (sopraan, alt, tenor en bas) mogelijk is, hebben Joke Fontijne-Koeyers, Klaas Bolt, Jan Boeke en Harm Muller, met een opgewekte dans suite van de Vlaamse componist-uitgever Phalesius bewezen. Het milieu, waarin deze oude, objectieve muziek ten gehore werd gebracht, werkte niet weinig mee om de indruk te wekken dat de tijd hier nage noeg vier eeuwen had stilgestaan. Op zeer voornaam plan stonden de be spelingen van de beide clavecimbels door Gustav Leonhardt, onder meer met een Toccata van Frescobaldi en een virtuoos werk van Thomas Tomkins, die een tijd genoot van Sweelinck was. Zangnummers, uitgevoerd door Tine van Raalte en Diet Bijl, sopranen, Riek Boeke, alt en Jan Boeke tenor, mengden zich in dezelfde stijl met een wisselend instrumentarium, waar bij zich ook Marie Leonhardt voegde als bespeelster van de zacht klinkende barok- viool. Aan het slot van de avond werd de renaissancesfeer doorbroken en hoorde men een reeds expressieve barokkunst van Telemann. van wie een Triosonate voor blokfluit, viool en continuo gespeeld werd. Opgemerkt mag worden dat de midden toonstemming overheersend was, wat dan mede de grens van de stijlen bepaalde. De tentoonstelling in „De Hoofdwacht" is voor belangstellenden, behalve op zon dag, te bezichtigen tot en met vrijdag, van vier uur tot half acht en desgewenst na afloop van de manifestaties van het orgel concours. Jos. de Klerk In opdracht van de Norddeutsche Rund funk heeft de componist Henk Badings in 1956 een symfonie geschreven, waarvan de allereerste uitvoering in 1957 te Han nover werd gegeven. Zijn Nederlandse première beleefde het werk vrijdagavond in de Kurzaal te Scheveningen op een con cert, dat opgenomen was in het Holland Festival 1958. Met het oog op de logische muzikale eenheid leek het een gewaagde onderne ming deze symfonie van Badings (het was de achtste, die hij schreef) op het pro gramma te plaatsen, want deze muziek moest zich handhaven tegenover de ro mantiek en de lyi'iek van de ouverture voor „Euryanthe" van Weber, het piano concert van Robert Schumann en Tsjai- kofsky's vierde symfonie. Maar het con trast tussen deze werken en de symfonie '•van Badingsbleek niet zo groot als men met reden zou hebben kunnen verwach ten. Er' bleek zelfs' enige verwantschap, met name in het Adagietto, met de mu ziek van Tsjaikofsky te bestaan. Een vol strekt eigen weg is Badings bij het com poneren van zijn symfonie niet gegaan, wat dan neerkwam op het bewaren van een zekere mate van conservatisme. Van belangrijke persoonlijke inventie getuigen echter de talrijke instrumentale effecten, die soms de indruk geven zeer verstande lijk te zijn geconstrueerd, maar die ook weer volkomen verantwoord en natuur lijk kunnen klinken en die op dergelijke momenten de symfonie op een hoog ni veau plaatsen. Zo heeft de opzet van het eerste deel, een lento, een geniale groot heid. In vage gestalten doemt de thema tiek voor ons op met een intensieve span ning, met timbres, die met hun exotisch karakter het mysterie, dat achter dit klankenspel ligt nog sterker doen gevoe len. Het is echter merkwaardig te constate ren, dat deze geheimzinnige klankenob- jectiviteit plaats moet maken voor de subjectiviteit van menselijke ontroerin gen, dat zij moet wijken voor een roman tische mentaliteit, die in het bijzonder het Woensdagmiddag a.s. in het OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL BIJZONDERE VOORSTELLING voor de kinderen van de lezers van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT door ANNEKE ELRO en haar gezelschap Enige hoogtepunten uit de toneelbe werking van dit befaamde sprookje Klein Duimpje en zijn broertjes verdwalen in het Donkere To- verbos Anneke Elro in de rol van de oudste broer van Klein Duimpje Ontmoeting met de Reus (die niet zo kwaad blijkt te zijn als men denkt) Klein Duimpje en zijn broertjes op weg naar huis De Reus komt bij het huisje van Vader en Moeder. Kaarten ad 50 cent verkrijgbaar aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93, 95 uur Floresstraat 1, 912 en 25 uur Kaarten eveneens verkrijgbaar aan het Openluchttheater ad 75 cent Telefonische bestelling of reserve ring van kaarten is niet mogelijk Adagietto typeert. Maar ook het ritmisch markante Vivace wordt gekenmerkt door deze twee afzonderlijke muzieksferen. De instrumentatie van deze symfonie is ver bluffend knap verricht. Het slagwerk heeft daarbij een functie van betekenis gekre gen. Tal van nieuwe effecten heeft Ba dings in deze instrumentatie verwerkt met een grote kennis van de fysische tril lingsmogelijkheden. De uitvoering, die vrijdagavond werd gegeven door het Ra dio Filharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink, sloeg bij de talrijke toehoorders buitengewoon in. Het brengen van deze muziek kwam niet neer op het stellen van problemen, want in wezen volgde de componist bij het schrijven van die muziek vertrouwde wegen. Het voor treffelijke orkest gaf onder de bezielende directie een prachtige uitvoering van de symfonie, waarvoor de componist, op het podium geroepen, zijn grote erkentelijk heid! toonde., Over de vertolking van de overige, zeer bekende werken van dit concert kan ik kort zijn. Voor de ouverture „Euryanthe" (waarmede de avond begonnen werd) was de dirigent blijkbaar op zoek naar een gunstige klankwerking. Die werd echter voor dit werk in de Kurzaal met zijn ex tra dorre akoestiek, nog niet gevonden. Veel gunstiger lag de verhouding voor het accompagnement van Schumanns piano concert. De beroemde pianist Hans Rich ter Haaser- vertolkte de solopartij gaaf en met zo goed mogelijke klank, eenvoudig en oprecht van uitdrukking en met ver mijding van een exclusieve technische schittering. Met het pianospel vormde de begeleiding van het orkest een voorbeel dige eenheid. Bij de uitvoering van de vierde Symfonie van Tsjaikofsky werden alle wensen inzake klankschoonheid ver vuld. Bernard Haitink maakte veel werk van de details, die in fijne expressieve klank werden opgebouwd, maar waar voor ook een machtig volume ontwikkeld kan worden, zonder dat deze expansie ont aardde in een op uiterlijk effect bereken de klankkracht. Haitink bracht met deze symfonie inderdaad romantiek van voor naam allure. P. Zwaansivijk BRUSSEL (Reuter) De Russische eerste plaatsvervangende minister-presi dent Mikojan heeft vrijdag tijdens een on verwacht bezoek aan de Brusselse wereld tentoonstelling ook een kijkje genomen aan het Amerikaanse paviljoen. Daar bracht hij zijn stem uit via een stemapparaat, waarmee de Amerikanen hun volksverte genwoordigers kiezen... „Ik kan u niet zeggen op wie ik heb ge stemd", zei Mikojan lachend. „Dit is een geheime stemming. Als ik zeg op wie ik heb gestemd, maak ik inbreuk op de de mocratie". Hij kon kiezen uit historische figuren en uit bekende personen uit de film- en sportwereld. Op een inderhaast op touw gezette pers conferentie in het Amerikaanse paviljoen gaf Mikojan ter gelegenheid van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag (4 juli) uiting aan zijn „zeer grote eerbied voor het Amerikaanse volk". Naast hem zat mevrouw Jtkaterina Foertsewa, lid van het presidium van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet- Unie. Mikojan prees de architectuur van het Amerikaanse paviljoen, die volgens hem „getuigt van goede smaak en grote ver beeldingskracht". Hij vond echter, dat de Amerikanen in het gebouw wel meer had den kunnen laten zien. „Het Amerikaanse volk heeft genoeg te tonen", zei hij. Toen men hem vroeg wat in het Ameri kaanse paviljoen de meeste indruk op hem had gemaakt, antwoordde hij: „de robot machine, die antwoordt op geschiedkundi ge vragen der laatste vierduizend jaren". Mikojan had de machine gevraagd wat er in 1917 is.gebeurd. Zij antwoordde da delijk in het Russisch: „Overwinning van de bolsjewistische revolutie in Rusland". Hij voegde eraan toe: „Maar wij hebben ook machines die dit soort dingen kunnen doen". Eerder had Mikojan een bezoek aan de paviljoens van de Sovjet-Unie, Tsje- choslowakije en Hongarije gebracht. Verdronken schilder. De rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot gevonden van de 25-jarige schilder A. W. van der Velden uit de Marnixstraat te Rotterdam. Hij was een van de twee schilders, die met een stelling in het water van de Nieuwe Maas zijn gevallen. Zij waren bezig de tweede boog van de Willemsbrug te schilderen. Preanger landbouw. J. M. W. van Dusseldorp en C. n.v. bericht dat een, naar het oordeel van haar opdrachtgeefster, voldoend aantal aandeelhouders der Preanger Landbouw-maatschappij n.v. zijn aandelen ter overneming heeft aan geboden. Binnenkort zal derhalve een al gemene vergadering van aandeelhouders van deze maatschappij worden bijeenge roepen teneinde de statuten zodanig te wijzigen, dat de beperking van het door een aandeelhouder uit te brengen aantal stemmen komt te vervallen. De Obam. Het bestuur der Onderlinge Beleggings- en Administratie Maatschap pij OBAM deelt mede, dat het reële ver mogen van de maatschappij per 30 juni j.l. ca. f 8.550.000 bedroeg, hetgeen over eenkomst met een waarde van ca. 363 per cent per aandeel b. „Euro-stars" voor verpakkingen. De bekroonde ontwerpen van de Nederlandse wedstrijd voor verpakkingen zullen mede dingen naar de „Euro-star". Deze onder scheiding voor de beste Europese verpak kingen werd ingesteld door de E.P.F., de Europese Verpakkings Federatie. Deze Ne derlandse wedstrijd, met als inzet de „gou den noot-trofeeën" gaat uit van het Neder lands Verpakkingscentrum van het Neder lands Instituut voor Efficiency te 's-Gra- venhage. Op de Europak 1959, de 5e inter nationale verpakkingsbeurs, die in april 1959 in Amsterdam wordt gehouden, wordt een show van de bekroonde verpakkingen ingericht. Legkippen waren slachtkippen. De of ficier van Justitie bij de rechtbank te Dor drecht heeft een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en 200.boete, subsidiair veertig dagen hechtenis geëist tegen de 40-jarige pluimveefokker G. H. uit Barneveld, omdat hij in een advertentie kippen te koop had aangeboden van een ras van uitstekende leggers, maar in plaats van dit ras kippen had afgeleverd, die slechts voor de slacht worden gefokt. Hem werd bedrog ten laste gelegd. De officier zeide, dat dergelijke handelspraktijken streng gestraft dienen te worden. Nieuw munttelefoontoestel. Te 's-Gra- venhage is op het Hollandse Spoor een van de nieuwe munttelefoontoestellen geïnstal leerd, die geheel automatisch de verreke ning van de gevoerde gesprekken aangeeft. Dr. J. Hekman overleden. Te Beetster- zwaag, waarheen hij woensdag met vakan tie gegaan was, is plotseling in de ouder dom van 80 jaar overleden dr. J. Hekman, oud-geneesheer-directeur van het Gemeen teziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam en tot zijn dood praktiserend arts te Voor burg. Eerste appel geveild. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge is vrijdagmiddag de eerste appel van het fruitseizoen 1958 ge veild. Deze appel was afkomstig uit de plastiekkassen van de heer N. Kroese te Warmond en het was er een van het ras „Scarlet Pimpernel". De heer Kroese oogst te vorige week reeds drie appels van dit ras, welke toen wei'den aangeboden aan het Koningin Wilhelminafonds en dit ge beurde op de fruitveiling in Kapelle-Bieze linge. De opbrengst was 246. Advertentie MOBYLETTE LOCOMOTIEF SPARTA VESTING BROMFIETSEN TEL. 53558 DJAKARTA (ANP) Het Indonesische ka binet heeft zaterdag besloten tot de instel ling van een commissie ad hoe, welke zal zijn belast met het uitstippelen en formu leren van de toekomstige regei'ingspolitiek ten aanzien van de Nederlandse bedrijven, welke in december als gevolg van de anti-Nederlandse campagne onder rege- ringstoezicht werden gesteld. De voox-zitter dezer commissie is kolonel Suprajogi, die de vorige week werd be noemd tot minister voor economische sta bilisatie. De wagen van de Fransman Trintignant kreeg tijdens de training voor de Grote Prijs van Frankrijk die zondag wordt ge houden, een defect aan de benzineleiding en vloog in brand. Met een grote tegen woordigheid van geest gespte hij zich los en sprong uit de brandende wagen op de baan. De „Bolide" raasde door, ploegde zich in een akker en explodeerde. Ondanks dit ongeluk wil Trintignant zondag in een andere racewagen toch aan de wedstrijd deelnemen. BOEDAPEST (UPI) De Hongaarse pex-s heeft een nieuwe toneel- en klein- kunstzuivering aangekondigd. De arties ten zullen deze maand voor een commis sie moeten verschijnen om op hun „ca paciteiten" beoordeeld te worden. Dege nen die geen bijzonder talent tonen, zul len geen vergunning krijgen om op te tre den. Vele operettes van Léhar en Strauss, spelend in de aristocratische milieus, zul len, naar men verwacht, het veld moeten ruimen voor nieuwe Russische en Hon gaarse operettes.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9