Grote stembuszege van C.D.U. in Noordrijn-Westfalen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Conjunctuurwerkloosheid licht gedaald door extra programma Bloedige botsing op Cyprus HET WEER De Gaulle kreeg lof van Dulles Haarlems Dagblad SUCCES VOOR ADENAUER wrei/ö „Klein Duimpje" Ook socialisten boekten winst, maat coalitiegenoten kelderden Maar geen toegang tot kerngeheimen Kroesjtsjev naar Oost-Berlijn Het woord is aan Moeder van zes kinderen door Engelsen gedood Donkere blikken Meer zon Zonnige lach Bisschop-coadjutor wordt in september gewijd Padvinders verdronken 72e JAARGANG No 302 r Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 7 JULI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 150 Uitgave GrafischeBedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107.. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het werkloosheidsniveau daalde in de maand juni van 96.000 tot 94.000. Deze lichte daling zou ondanks het feit, dat de daling van de geregistreerde arbeidsreserve in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het seizoen kunnen wijzen op een zekere verbetering in de werkgelegenheidssituatie, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Afgezien van het verder op gang komen van extra werken, voornamelijk in de sector water-, spoor- en wegenbouw, was in de bouwnijverheid een grote activiteit waar te nemen. In de metaalnijverheid viel hier en daar eveneens een zy het lichte verbetering te bespeuren, hoewel de toestand in deze bedrijfstak nog zeer labiel is. De vermindering van de geregistreerde arbeidsreserve kwam vooral tot uiting in een afneming van het aantal werkloze mannen, terwijl daarnaast het aantal arbeidskrachten op aanvullende werken, zy het in geringe mate, daalde. Otto Kuusinen, lid van het presidium en secretariaat van het centrale comité der partij, verscheidene regionale partijsecre tarissen en Michael Pervoekhin, Russisch ambassadeur in Oost-Duitsland, maken deel uit van de delegatie, die afgezien van de premier geen leden van de regering telt. (AFP) Het Oostduitse communistische partijorgaan „Neues Deutschland" schrijft dat Kroesjtsjev dinsdag 8 juli in Oost- Berlijn zal aankomen. Advertentie L' BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÓLSTR, 48 A'DAMTËL 717162 STURKA SHORTS - PANTALONS Woensdagmiddag a.s. kunnen de kinderen van de lezers van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT genieten in het Openluchttheater Bloemendaal van de bijzondere voorstelling door ANNEKE ELRO en haar gezelschap Kaarten ad 50 cent verkrijgbaar aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93. 95 uur Floresstraat 1, 9—12 en 25 uur Kaarten eveneens verkrijgbaar aan hét Openluchttheater ad 75 cent Telefonische bestelling of reserve ring van kaarten is niet mogeliik Shakespeare: De zoon van de vrouw is de schaduw van de man. NICOSIA (UPI) Zaterdagavond heeft op Cyprus een bloedige botsing plaatsge had tussen Engelse troepen en een opge wonden menigte van 309 Griekse Cyprio ten. Aan Griekse zijde werden een man en een vrouw gedood door machinege weervuur; dertien Grieken en 22 Britse militairen werden gewond. De botsing had plaats in het dorp Av- ghourou bij Famagusta. De ongeregeld heden begonnen, toen Royal Horse Guards het dorp binnenkwamen en daar een man wilden arresteren, die naar zij meenden gezocht werd wegens terrorisme. Toen zij probeerden de man te pakken te krij gen werden zij door een menigte die uit het niet te voorschijn scheen gekomen be kogeld met stenen en flessen en moesten zij zich voorlopig terugtrekken. Een tijd je later kwamen zij terug met versterkin gen, maar ook de menigte was intussen gegroeid en opnieuw werden de huzaren teruggedrongen en een van hun wagens werd omvergeworpen. Hierop rende een jonge officier naar zijn verkenningswagen en opende het vuur. Een vrouw werd on middellijk getroffen, een man door een ketsende kogel. Journalisten hebben nog geen toestem ming gekregen met de militairen of de dorpsbewoners te praten. Uit Grieks-Cy priotische bron wordt vernomen, dat de mitrailleur niet 'fnet een hoek van 45 gra den gericht was over de hoofden van de menigte heen, zoals door het leger was meegedeeld. Zodra het nieuws van deze botsing Fa magusta bereikte, vulden de bewoners de straten, roepend „lang leve de EOKA" (de Grieks-Cypriotische ondergrondse). Onze correspondent in Londen meldt: In Londen heerst onbehaaglijkheid over het nieuwe bloedvergieten op Cyprus, waardoor de vredespogingen ernstig in gevaar worden gebracht. Men vraagt zich af, of hier geen sprake is van een militaire blunder. Want de twee Griekse Cyprioten, die werden gedood, zijn thans martelaren. Een hunner was een moeder, die in verwachting was en wier door leed gesla gen zes kinderen, die bij de begrafenis aanwezig waren, de diepste emotie hebben gewekt. Ook onder sommige Engelsen op Cyprus heerst twijfel of er niet nodeloos is ge schoten. Men hoort in Londen thans de aan klacht, dat het optreden van gouverneur Sir Hugh Foot met zijn liberale vredes plannen door de generaals wordt door kruist, die nog steeds de harde politiek van Foot's voorganger, Sir John Harding, voortzetten. Foot streeft naar onpartijdigheid, maar het Britse leger zou aan de kant staan van de Turkse minderheid tegen de Grieken. Indien dit waar is, dan dreigt het met Cyprus nog verder bergafwaarts te gaan en zijn burgeroorlog en een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitgesloten. Met grote belangstelling volgde de koninklijke familie de demonstraties op SoesterbergVan links naar rechts: prinses Irene, Prins Bernhard, minis ter Staf, Koningin Juliana, luitenant- generaal H. Schaper, chef van de luchtmachtstaf en prinses Beatrix. Hij gebruikte met de bisschop van Haar lem de lunch. De bisschop maakte met zijn pasbenoemde coadjutor een wande ling door de tuin van de bisschoppelijke woning aan de Nieuwe Gracht in Haar lem. Op het seminarie in Warmond was het 's avonds feest. Professor Van Dodewaard heeft de avond tussen de studenten door gebracht. Vermoedelijk zal in de loop van deze week de datum van de bisschopswijding bekend worden gemaakt. De nieuwe bis schop zal in september worden gewijd. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar aan vankelijk plaatselijk nog wolken velden. Over het algemeen hoge re middagtemperaturen. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na afloop van de besprekingen tussen minister Dulles en premier De Gaulle met zijn minister van Buitenlandse Zaken Couvé de Murville werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat „alle grote internationale 'Vraagstukken waar voor de twee landen zich geplaatst zien, in een geest van wederzijds begrip en vriendschap, karakteristiek voor de onder linge betrekkingen, zijn bestudeerd". Vol gens Franse kringen is de kwestie-Alge- rije niet aan de orde gekomen. Functionarissen te Parijs verklaren dat het niet de bedoeling was om besluiten te nemen en dat dit dan ook niet is geschied. Wat de belangrijkste kwestie betreft de Franse wens om te delen in Amei'i- kaanse geheimen op het gebied van de kernenergie was Dulles, naar verluidt, terughoudend. Hij betoogde dat de V.S. Frankrijk inlichtingen kunnen geven over de bouw van een onderzeeboot met kern aandrijving, maar dat de Amerikaanse re gering op grond van de bestaande wetten in andere atoomkwesties voorzichtiger moet zijn. De Gaulle liet weten dat Frank rijk vastbesloten is, een „atoommogend- heid" te worden, daar een Frankrijk met kernwapens van veel meer waarde voor het Atlantische bondgenootschap zou zijn dan wanneer het voor kernwapens van de V.S. afhankelijk zou moeten blijven. se militaire deskundigen. van de politieke voorkeur van de gemiddel de Duitser. In de politiek van Noordrijn-Westfalen zal deze uitslag niet zo veel veranderen. Steinhoff ging na 1956 voort op de weg van zijn C.D.U.-voorganger Arnold. Stein- hoffs opvolger zal ook geen zijsprongen kunnen maken. Te Bonn evenwel betekent de uitslag dat de C.D.U. in de Bondsraad (het vertegen woordigende lichaam van de elf Lander) haar aantal zetels zal zien toenemen van 26 tot 31 van de in totaal 41, terwijl de S.D.P. achteruit gaat van 15 tot 10. Bij grondwetswijzigingen kan deze verande ringen op den duur wel eens van groot be lang worden. De aanstaande Landdagverkiezingen in het door de S.P.D. geregeerde land Hessen en die in het door de C.D.U. geregeerde Beieren zullen wel geen wijzigingen aan brengen. De aanstaande verkiezingen in Sleeswijk-Holstein kunnen wel iets veran deren. Maar de uitslag van gisteren geeft de C.D.U. een voorlopig bijna definitieve Bondsraad-meerderheid. Dit alles is in feite niet zo belangrijk ge weest als inzet van deze verkiezingen als de vraag „atoombewapening of niet" en de vraag „tevreden met Adenauer Erhard (minister van Economische Zaken) Etzel (minister van Financiën) of niet?" Voor de eerste vraag vormde Noordrijn-West falen zelfs een toets. En, zoals is gebleken, voor Adenauer c.s. in gunstige zin. In negen helikopters arriveerden za terdagmiddag de Koningin, de Prins, de prinsessen Beatrix en Irene en de leden van het gevolg op de vliegbasis Soesterberg ter bijwoning van het N.A.V.O.-vliegfeest. De negen hef- schr oef vliegtuig en waren op het sport veld pij het paleis Soestdijk gestart en hadaen de afstand in tien minuten af gelegd. Met de derde helikopter, ge vlogen door majoor C. J. H. Samson, arriveerde een vrolijk lachende prin ses Beatrix op Soesterberg. MOSKOU (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev, die tevens eerste secretaris van de Russische communistische partij is, zal aan het hoofd van een partijdelega tie deelnemen aan het congres van de Oostduitse communistische partij, dat van 10 tot 16 juli in Oost-Berlijn zal worden gehouden. Dit meldt het Sovjet-persbureau Tass. mier Charles de Gaulle geprezen als een wijs man, die er veel toe bij zal dragen, dat Frankrijk een rol van de eerste bete kenis zal gaan spelen in internationale za ken. Dulles legde die verklaring af bij zijn te rugkeer van de bespreking in Parijs met de Franse leider. Aan Dulles werd op de luchthaven door journalisten gevraagd of er enige mogelijkheid was, dat Frankrijk „atoomkoppen" voor zijn lange afstands projectielen zou krijgen. Hij antwoordde, dat dit een moeilijk, maar niet onoplos baar vraagstuk was. Het zou eerst bespro ken moeten worden op het hoofdkwartier van de Noordatlantische verdragsorga nisatie en door de Amerikaanse en Fran- (Van onze correspondent in Bonn) De zondag in het Land Noordrijn- Westfalen gehouden verkiezingen voor de 200 zetels van de Landdag het provinciale parlement te Dus- seldorp, hebben een grote, duidelijke zege voor de C.D.U. en daarmede voor de politiek van bondskanselier Adenauer opgeleverd. De uitslag voor de 7.948.043 stemmen (77 percent van het aantal stemgerechtigden) luidt namelijk als volgt: (de cijfers van de landdagverkiezingen in 1954 zijn er tussen haakjes onder geplaatst) Partij stemmen perc. zetels C.D.U. 4.011.122 50,5 104 (2.855.988) (41,3) (95) S.P.D. 3.115.934 39,2 81 (2.387.718) (34,5) (76) F.D.P. 556.274 7 15 (793.736) (11,5) (26) Centrum 86.733 1,1 0 (278.863) (4) (3) Deutsche Partei 124.347 1,6 0 (1.898) (0) (0) Zware klap voor F.D.P. en Centrum Het resultaat van deze C.D.U.-zege zal zijn, dat de regeringscoalitie van S.P.D. F.D.P. (liberalen) en Centrum (kleine r.-k. groep), welke onder leiding stond van de socialistische minister-president Steinhoff, zal worden afgelost door een C.D.U.-be- wind, zoals dat ook voor 1956 negen jaar lang het geval is geweest. Wie minister-president zal worden, is nu zo vlak na de dood van de kandidaat Arnold nog niet bekend. De zege voor de C.D.U. is werkelijk fraai te noemen. Allereerst omdat van socialisti sche zijde alles was gedaan om van deze verkiezingen een volksuitspraak tegen de kernbewapening van het nieuwe Westduit- se leger te maken. Nadat professor dr. J. A. E. van Dode waard, hoogleraar in de bijbelweten schappen aan het groot seminarie in War mond, zaterdagmorgen had vernomen dat paus Pius XII hem had benoemd tot bis schop-coadjutor van het bisdom Haarlem, heeft hij 's middags een bezoek aan mgr. J. P. Huibers gebracht. De conclusie, die men uit de uitslag kan trekken, is dat öf de meerderheid van de kiezers van Noordrijn-Westfalen zich met deze kernbewapening heeft verzoend, öf dat de socialistische propaganda langs haar heen is gegaan. Het eerste lijkt het waar schijnlijkst: men vertrouwt Adenauer ook op dit punt. Ook heeft deze uitslag de bevestiging van de Bondsdagverkiezingen van september, toen Adenauers partij weiswaar 54,5 per cent der stemmen kreeg, maar niet, zoals nu, rekening moets houden met een mil joen thuisblijvers, van wie een groot deel op beslissende momenten de C.D.U. pleegt te kiezen. De achteruitgang ten opzichte van sep tember is dan ook zeer gering. Het niet al te florissante weer deed meer dan drie kwart van de stemgerechtigden het kies- lokaal boven een uitstapje prefereren: ten voordele van de C.D.U., die de kiezers nu eenmaal niet zo aan het lijntje heeft als de S.D.P. De S.P.D. kwam wel zeker boven het percentage van de Bondsdagverkiezingen in september (34,5 percent) en boekte daar mede een flinke winst. Maar zij moet als conclusie toch uit oeze verkiezingen trek ken, dat haar aantrekkingskracht in dit zo belangrijke industriegebied niet groot ge noeg is, ondanks de felle propaganda van de laatste maanden. De F.D.P. en de kleine Centrumpartij moesten zware slagen incasseren, zelfs zó, dat de coalitie volkomen uit elkaar is ge vallen omdat de drie partijen tezamen niet de helft van het aantal stemmen wisten te veroveren, waarmede zij in 1956 de C.D.U. uit het zadel joegen. In zekere zin is dit verlies van de klei nere partijen, waarvan de meeste op de F.D.P. na de vijf percentsgrens niet kon den behalen, waardoor hun stemmen ver loren gingen, een bevestiging van het stre ven naar twee grote partijen in West- Duitsland, wat in september ook reeds aan de dag trad. Deze uitslag is niet van belang ontbloot voor de regering Adenauer. Want weliswaar ging het hierbij om een Land en niet om Bondsdagzetels, maar algemeen is men toch van mening, dat de „regionale" poli tiek hierbij op de achtergrond heeft ge staan en dat het in feite ging om het beleid van Bonn. Dat is- althans in Noordrijn-Westfalen, waar 29 percent van alle Westduitsers woont en waar 40 percent van de industrië le produktie van geheel West-Duitsland vandaan komt, goedgekeurd. Van enigerlei effect van de voorgenomen kernbewape ning op de verkiezingen is niets gebleken. Vermoedelijk heeft de dezer dagen goed gekeurde belastinghervorming een hartiger woordje- meegesproken dan die bewape ning. Vast staat, dat het vertrouwen in Ade nauer door deze uitslag is geschraagd en dat uiteraard mede als gevolg van de huidige gezonde economisch-financiële verhoudingen wel gesproken kan wor den van een zekere stabiliteit op het stuk PARIJS (AFP) President Eisenhower heeft de Franse minister-president, gene raal De Gaulle, uitgenodigd voor een be zoek aan de Verenigde Staten. (Reuter) De uitnodiging werd hem door de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, overgebracht tijdens diens besprekingen met De Gaulle. De besprekingen tussen de Franse pre mier en de Amerikaanse minister zijn ge houden in een sfeer „van zeer grote har telijkheid en wederzijds vertrouwen en openhartigheid", zo zeiden ambtenaren van het bureau van de premier. „Een wijs man" In N oordholland De verbetering op de arbeidsmarkt in Noordholland is hoofdzakelijk te danken aan seizoeninvloeden. In de algehele situa tie van de werkgelegenheid trad een zeer lichte verbetering in. De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg aan het einde van de maand juni 10450 mannelijke arbeids krachten (eind mei 12.017). Op aanvullen de werken waren 479 mannen (eind mei 655) geplaatst. Het aantal openstaande aanvragen bedroeg 4.711 (mei 4.604). Bij het vrouwelijk personeel bedroeg de ar beidsreserve 1023 personen (mei 1181). Het aantal openstaande aanvragen be droeg 6367 (mei 6172). In de bouwnijverheid nam de activiteit in geringe mate toe. Een kleine vraag be stond in de metaalindustrie. In de gehele provincie blijkt een gebrek aan bekwame DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. WASHINGTON (UPI) De minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, heeft zondagavond de Franse pre- In de burgerlijke en utiliteitsbouw daal de de geregistreerde arbeidsreserve met rond 1.500 mannen; in de sector water-, spoor-en wegenbouw bedroeg dit aantal 1.300. Deze laatste daling is voornamelijk toe te schrijven aan een toeneming van 600 tot 1.600 van de bezetting van de objec ten welke worden uitgevoerd in het kader van het extra programma. De situatie in de textielindustrie loopt voor de verschillende onderdelen uiteen. In de wolindustrie is voornamelijk als gevolg van de produktie van winterstoffen een seizoenopleving te constateren. In de katoenindustrie echter zijn de vooruit zichten nog ongunstig. Friesland en Zeeluid In tegenstelling tot het landelijk verloop steeg in Groningen en Zeeland de geregis treerde arbeidsreserve. De oorzaak van deze afwijkende ontwikkeling is gelegen in 't feit, dat de werkloosheid onder de land arbeiders in de akkerbouwgebieden toe nam. Bovendien steeg in Groningen het aantal werkloze arbeiders uit de strokar tonindustrie ten gevolge van de produktie- beperking welke in die bedrijven perio diek wordt toegepast. In Drente waar de geregistreerde arbeidsreserve nagenoeg gelijk bleef, steeg het aantal werkloze veenarbeiders door het aflopen van de campagne in het veenbedrijf. De conjunctuurwerkloosheid daalde in hoofdzaak ten gevolge van een lichte ver betering in de algemene situatie en door uitvoering van het extra programma. Daarnaast daalde de structuurwerkloos heid, evenals de seizoenwerkloosheid door de toegenomen seizoenwerkgelegenheid De stijging van de vraag heeft voorname lijk betrekking op de jeugdigen die binnen kort hun schoolopleiding zullen beëindi gen. Daar tegenover deze vraag nog steeds geen aanbod staat, is dit niet van invloed op de omvang van de wrijvingswerkloos heid. schilders. Als gevolg van de seizoenwerk zaamheden verminderde het aanbod van hotelpersoneel alsmede van landarbeiders sterk. Een vermindering van de reserve deed zich ook in de sector scheepvaart voor. Het aanbod van kantoorkrachten bleef vrijwel gelijk. Er deed zich over het algemeen een stijging van de vraag naar jeugdige arbeidskrachten voor. Als gevolg van het op gang komen van de winterpro- duktie trad in de confectie-industrie een opleving in. Van de verschillende gewesten van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening was de werkloosheid in Amsterdam pro centueel het grootst. Het aanbod bedroeg hier 2.4 percent van het totaal aan man nelijke arbeidskrachten. Het percentage werklozen, berekend naar de totale man nelijke beroepsbevolking, was in Haarlem 1.7, in Beverwijk 1.2, in IJmuiden 0.7, in Zandvoort 1.9 en in Hoofddorp 0.6. Het provinciale percentage bedroeg 1.75 (eind mei 2), welk percentage onder het lande lijk gemiddelde ligt. In het gewest Haarlem komt de situa tie in grote lijnen overeen met het pro vinciale beeld. In dit gewest bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve eind juni 1458 werkkrach ten (eind mei 1728). Het aantal werklozen in de bouwnijverheid daalde van 270 naar 240. Er bestond een groot tekort aan tim merlieden, schilders en loodgieters. Bij de metselaars en opperlieden was er ech ter een aanbod. In de metaalnijverheid daalde 't aahbod van arbeidskrachten van 285 naar 225, in de sector wegtransport van 50 naar 27 en bij de ongeschoolden van 366 naar 313. Twee uit België afkomstige padvinders zijn in het recreatieoord nabij de Braak- polder tussen Biervliet en de Hoek te Zeeuwsch Vlaanderen verdronken. Het zijn de 19-jarige plaatsvervangend hopman C. H. van der H. en de 15-jarige W. de C. Zij waren aan het spelevaren met een roeiboot, waaruit de jongste in het water viel. De oudste probeerde zijn vriend uit het water te halen, maar dit lukte niet. Beiden zijn verdronken. De beide lijken zijn geborgen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1