EDO'er naar De Nieuwe sloeg Nederland de Europese honkbaltitel Pierino Baffi tijdens honend gefluit etappe-winnaar in sprint te Beziers Italianen waren op critieke moment niet vechtlustig Tour-renners namen rust na vermoeiende Pyreneeën DE TOUR DIE VERDWEEN Wim van Est werd gedeklasseerd ZATERDAG 12 JULI 1958 11 Finale in cijfers Italiaan Glorioso was de beste werper Eervolle vermelding voor het publiek Europees all star team Nederlandse honkballers naar wereldkampioenschap Franse deelneemster aan de Alpen-rally verongelukt Ook Tak moest strijd staken in Alpen-rally De vergoedingen voor amateurs-tennissers 12JUU-17eET 189KM. bezi ers :-vz DE TOUR IN CIJFERS Nederland is voor de derde achtereenvolgende maal Europees kampioen honkbal. De beslissende wedstrijd werd gisteravond in Amsterdam met 52 van Italië ge wonnen. Piet de Nieuwe (EDO) en Keulemans (Scho ten) waren de grote figuren in de Nederlandse ploeg, die vooral aan slag produktief was. De worpen van Rimini hadden niet genoeg vaart om de Nederlanders te stuiten. Het is bijzonder jammer, dat de Italianen in dit toehnooi zo'n zwaar programma hadden af te wer ken, want in deze beslissende wedstrijd, de zesde voor Italië en de derde voor Nederland, bleek dat de Italia nen op het kritieke moment niet meer voldoende vecht lust konden opbrengen. Overigens is ook dit jaar de titel verdiend in handen van de Nederlanders gekomen. Weliswaar spelen Duitsland en Italië beter honkbal, maar het werpen staat in Nederland op een veel hoger peil. Ook taktisch hebben de buitenlandse ploegen nog heel wat te leren. Was men aanvankelijk enthousiast over het veldwerk van de Duitse, de Italiaanse en de Spaanse ploeg, in de laatste wedstrijd toonden De Nieu we en Keulemans, dat zij evenveel in hun mars hebben als de andere deelnemers. De reis naar Amerika, die de Nederlandse spelers met dit kampioenschap hebben verdiend, komt hen ten volle toe. Evenals woensdagavond bij Nederland—Duitsland waren ook nu ruim 8000 toe schouwers op de tribunes aanwezig, toen de beide ploegen het veld betraden. De Nederlanders hadden Hannie Urbanus op de heuvel en Jole was vervangen door Houtkamp. Bij de Italianen wierp Rimini. Glorioso speelde niet mee en ook Tagliaboschi zat in de Italiaanse dug-out. Toen de Duitse hoofdscheidsrechtcr Oellenrath het sein gaf om te beginnen, kwam voor Nederland Keulemans als eerste man aan slag en hy werd begroet met een luid applaus. Hy kwam echter niet op de honken, want zyn hoge tik werd door de Italiaanse rechtsvelder gevangen. De Nieuwe ging het proberen, en met succes, want hij sloeg de bal tussen de eerste en tweede honkman van Italië door. Kok moest toen ervaren, dat Macri, de kleine korte stop van de Italianen, in grootse vorm was en Regeling stelde teleur en werd door Gold stein op het eerste honk uitgemaakt. Italië begon beter. Cameroni peuterde 4 w. los, kwam ongehinderd op het tweede honk, werd door een stootslag van Faraone op het derde geholpen en profiteerde toen van een wilde worp van Urbanus (1-0). Een zwak begin van de Nederlandse werper, die verder echter in deze innings geen enkele Italiaan op de honken toeliet. Nederland probeerde door Oosterbaan, Houtkamp en Urbanus de stand gelijk te maken, maar deze drie slagmensen werden teruggewezen door de Italiaanse korte stop en derde honkman. Ook de Italianen hadden geen succes in hun tweede slagbeurt, zodat Nederland met een kleine achterstand de derde poging tot scoren ging wagen. Aanvankelijk mislukte dit, want én Geurts èn Lukkien werden met drie prima slagballen naar hun plaats teruggestuurd. Het publiek roerde zich al lang niet meer zo enthousiast en men zag de situatie donker in. Slechts de gedachte aan een beslissingswedstrijd hield de moed er nog een beetje in. De gelijkmaker Maar met twee nullen kwam Henk Keu lemans aan slag. Hy kreeg een vrye loop. In grootse stijl stal hy het tweede honk en toen gaf Piet de Nieuwe zyn tweede honkslag, die voor Keulemans voldoende was om de stand gelyk te maken (1-1). Het stadion veranderde op slag in een ware honkbalhel, maar alle ratels, fluiten, toeters en stembanden ten spijt, Kok ging uit op een korte slag, nadat ook De Nieuwe het tweede honk had gestolen. De Italianen trokken zich van al het lawaai niets aan en brachten de handen van het publiek op elkaar met twee mooie hits, die het derde honk bezet brachten. Kok behandelde de lage, harde tik van Luzi echter feilloos en worgde daarmee voor de derde nul. Rimini hield de Nederlanders in de vier de innings in bedwang. Slechts Houtkamp kon een honkslag geven, maar de volgende slagman kreeg drie slag. Ook Urbanus werd sterker en nam twee Italianen voor zijn rekening, terwijl Oosterbaan in deze innings de aandacht op zich vestigde door een fraaie running-catch. De vijfde slagbeurt werd een triomf voor Macri, die in grootse stijl twee Nederlandse tikken onschadelijk maakte. Rimini wilde niet achterblijven en schakelde Keulemans op drie slag uit. Maar Urbanus gaf twee slagmensen geen schijn van kans en Piet de Nieuwe onderstreepte zijn glanzende vorm en wees Cerea terug. Weer een honkslag In de zesde innings opende Piet de Nieu we voor Nederland. En evenals in de vorige twee beurten gaf hij een honkslag, wat het publiek in extase bracht. Dit was te veel voor Rimini en Cameroni, de Italiaanse catcher. Want voor de derde maal was een Nederlandse honkloper hem te snel af. Akelig nerveus zat de kleine Italiaan, die in alle voorgaande wedstrijden schitterend had gespeeld, achter de plaat. De volgende worp van Rimini liet hij doorschieten, waarvan De Nieuwe profiteerde en op het derde honk ging dansen. De Italiaanse coach vroeg stop. Even een klein praatje, waarvan alle Italiaanse binnenvelders op kikkerden, behalve Cameroni. Rimini had hier ook last van en Herre Kok kreeg 4 w. Weer vroeg de Italiaanse coach stop, weer werd er even gepraat, maar Cameroni en Rimini konden niet meer tegen het oor verdovende lawaai, wat de volle tribunes produceerden, op. De volgende worp van Rimini kreeg Cameroni ook niet onder controle en De Nieuwe scoorde (2-1). Catcher vervangen De tribunes veranderden in springende mensenmassa's. Door hun vreugde merkten velen niet, dat de Italianen weer stop had den gevraagd en na een kort, maar drama tisch gesprek werd besloten catcher Came roni te vervangen door Caiazzo. Het pu bliek gaf de kleine, teleurgestelde catcher wat hem toekwam: een hartclyk en lang durig applaus. Hennie Regeling was de eerste slagman, die het tegen deze nieuwe combinatie op moest nemen, en deed dat met succes, want zijn lage tik in het rechtsveld betekende een honkslag. Kok kwam hierdoor op het derde honk. Oosterbaan was de volgende slagman en tijdens dit duel riep Rimini iets naar de Italiaanse dug-out, waaruit prompt een tweetal werpers naar de wer persheuvel in het verreveld verdwenen, om zich in te gooien. Rimini herwon echter zijn zelfvertrouwen en schakelde Ooster baan op drie slag uit. Houtkamp deed daar na, wat van hem verwacht werd en sloeg de bal naar het eerste honk, waarop Kok indelijk kon scoren. Weliswaar kreeg Ur- 'anus nog 4 wijd, maar Geurts raakte de 'al half en zijn hoge tik werd door Luzi evangen (3-1). Een ieder verwachtte een fel Italiaans egenoffensief. Dat kwam dan ook direct, derst schakelden De Nieuwe en Keulemans Qder een Italiaan uit, maar Luzi kwam op ie honken door 4 w. en werd door Macri ainnengeslagen, ook al omdat de effect volle bal langs Lukkien rolde (3-2). Nederland: 0-0-1-0-0-2-1-0-1 5 Italië: 1-0-0-0-0-1-0-0-0 2 Werpersresultaten: Urbanus (Neder land): 7-3-4; Rimini (Italië): 9-5-7. Veldcrsresultaten: Nederland: 3 veld- fouten; Italië: 6 veldfouten. Slagprestaties: Italië: Cameroni: 1.000, Mariggio: 1.000; Macri: 250, Rimini: 333. Nederland: De Nieuwe: 800, Keule mans: 333; Regeling: 250, Houtkamp: 250. Rimini (Italië) In de zevende innings besliste Nederland de wedstryd in haar voordeel. Keulemans gaf een honkslag, raakte tussen het eerste en tweede honk ingesloten, maar bereikte het tweede honk door een blunder van Goldstein. Direct werd Goldstein vervan gen. Glorioso nam zyn plaats in. De Nieuwe sloeg een hoge bal achter het eerste honk, die Glorioso niet onder con trole kreeg. Keulemans scoorde wederom (4-2). Dat De Nieuwe ook ingesloten raakte tussen het eerste en tweede honk en deze Keulemans (Schoten). ook het tweede bereikte, nu door een blun der van Glorioso, veranderde niets aan de stand, maar kwam Glorioso op een hevig „boe"-geroep te staan. In de zevende innings bewees Nederland ook in het veld schitterend te kunnen spe len. Eerst ving Oosterbaan een vinnige tik van Glorioso op een manier, die men zel den op de Nederlandse velden ziet, en even daarna zorgden Kok en Keulemans voor een fantastisch mooi dubbelspel. Italië was gebroken. Urbanus was onge naakbaar en de spelers, die toch op de honken kwamen, werden op het tweede honk uitgemaakt. Dat Piet de Nieuwe in de negende innings Keulemans wederom binnensloeg was alleen nog maar van be lang voor de officiële scorers en het publiek dat de beide uitblinkers een grootse ovatie bracht, toen beiden met de armen om el- kaars schouders naar de dug-out liepen. De uitslag stond vast. Nederland was on betwist winnaar in deze wedstrijd. En dus Europees honkbalkampioen. Het Europees honkbalkampioenschap vond een zeer hlij slot tijdens de officiële prijsuitreiking in Krasnapolsky in Am sterdam. De voorzitter van de FEB., de Italiaanse prins Steno Borgnese, sprak nog eens zijn voldoening uit over wat hij noemde „de beste organisatie tot nog toe van alle gehouden Europese kampioen schappen". Daarna was het de beurt aan de spelers. Keulemans nam voor Neder land de legpenning, beschikbaar gesteld door prins Bernhard voor de winnaar van het toernooi, in ontvangst, en daarna de Europa-cup. die Nederland nu voor de eer ste keer in bezit heeft genomen. Alle spe lers van de Nederlandse ploeg kregen een kleine beker. Tijdens deze prijsuitreiking ook werden de gegevens bekend gemaakt, die door een internationale perscommissie zijn vastge steld. Tot beste werper van het toernooi werd de Italiaan Glorioso uitgeroepen. De beste catcher werd de Italiaan Cameroni. De Italianen kregen nog meer prijzen. De beste binnenvelder was volgens de commissie de Italiaanse kortestop Macri. Tot beste buitenvelder werd de Duitser Heller aangewezen. Piet de Nieuwe sleep te voor Nederland ook een extra prijs weg: hij was de beste slagman, daar be stond geen twijfel over. De beste coach was de Amerikaan Ron Frazier van de Duitse ploeg. Bij het aan wijzen van de sportiefste ploeg had de in ternationale commissie een beetje met de handen in het haar gezeten. De drie bui tenlanders in deze commissie, een Belg, een Spanjaard en een Italiaan, wilden met alle geweld de prijs toekennen aan het pu bliek. Maar dit is ten enenmale onmogelijk en daarom werd uiteindelijk besloten de plaquette toe te kennen aan de Duitsers, maar het publiek een zeer eervolle ver melding te geven. Dat Mario Ottaviani tot de beste verzor ger van het toernooi werd uitgeroepen was een verdiende beloning voor het zwoegen van deze kleine Italiaan, die niet alleen de leden van zijn eigen ploeg hielp, maar ook steeds met zijn korte beentjes en de onaf scheidelijke emmer water over het veld rende, als een speler van een der andere ploegen assistentie nodig had. De Haarlemmer Piet de Nieuwe ging na afloop op de schoudersTerecht, want hij had een zeer belangrijk aan deel in de Nederlandse zege gehad. De internationale perscommissie heeft een ploeg samengesteld, die echter wel nooit in deze samenstelling in het veld zal komen, een Europees „all star"-ploeg. Deze zou er dan zo moeten uitzien: werpers: Glorioso (Italië), Urbanus (Nederl.) en Jurgen Heimig (Duitsland); achtervangers: Cameroni (Italië) en Geurts (Nederland); eerste honk: Cornelias (Spanje); tweede honk: Keulemans (Nederland); derde honk: Philipp (Duitsland); korte stop: Macri (Italië); buitenvelders: Pueyo III (Spanje); Hel ler (Duitsland) en Oosterbaan (Nederland); pinchhitters: De Nieuwe (Nederland) en Faraone (Italië), coach: Ron Frazier (Amerika); verzorger: Ottaviani (Italië). Door het behalen van de Europese honk baltitel zal Nederland dit jaar, evenals in 1956 en 1957, deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurs, dat in de eerste week van september in Detroit wordt gespeeld. Mej. Eyglier, een Franse deelneemster aan de Alpenrallye is op de St. Bernard- pas verongelukt. Toen het ongeluk gebeur de werd de wagen door de Fransman Cate- lin bestuurd. Hij is in een ziekenhuis opge nomen met een gebroken rechter voet. De Nederlander Tak, die samen met Hest in een Mercedes 300 sl. aan de Alpen rally deelneemt, heeft tussen Brescia en Megève, het eindpunt van de tweede etap pe, de strijd moeten staken wegens een lekke benzinetank. Maar niet alleen de Ne derlander behoorde tot de uitvallers, niet minder dan 11 wagens verdwenen op dat traject uit de strijd. Dezer dagen is in Brussel, tijdens het congres van de Internationale Lawn- tennis Federatie, besloten dat vanaf 1 ja nuari 1959 amateur-spelers ten hoogste 150 dagen per jaar verblijfsgoedingen mo gen ontvangen. De afgevaardigden be paalden voorts dat de dagvergoedingen de 5 Engelse ponden (ruim 50 gulden) niet te boven mogen gaan. UVigan1CJ7km StHippotytetPkm ColcteRogup'A'530m MIDDELLANDSE ZEE~~ ravitaillering Aberg CduWnt700m. C de Rogues530m. Béziers Nr'mes De 16e etappe, van Toulouse naar Beziers over 187 km, is gewonnen door de Italiaan Baffi in 5 uur 27 min. 34 sec. (met bonificatie 5.26.34); 2 Dacquay (Parijs Noordoost) z.t., (met bonificatie 5.27.04); 3 Graczyk (Centr. Zuid Frankrijk) 5.30.16; 4 Nascimbene (Italië) z.t.; 5 Busto (Centr. Zuid Frankrijk) z.t.; 6. Wim van Est (Nelux) 5.33.43; 7 Padovan (It.) z.t.; 8 Nencini (It.) z.t.; 9. Tueller (D.-Zw.- ploeg) z.t.; 10 Piet van Est (Nelux (z.t.); 11 Planckaert (B) z.t.; 12 Gret (Zw.-B.-ploeg) z.t.; 13 Gilbert Desmet (B) z.t.; 14 Rolland (Centr. Z.-Fr.) z.t.; 15 Gainche (W-Z-W) z.t.; 16 Ernzcr (Nelux) z.t.; 17 Hoorelbeke (Parijs- N-O) z.t.; 18 Lamy (Parijs NO) z.t.; 19 Brittain (Int. ploeg) 5.33.43;. 20 Het grote peloton met o.a. Anquetil, Bauvin, Bobet, Darrigade (Fr.); Ferlenghi (It.); Adriaensens, Brankart, A. Desmet (B), voorts de overige leden van de Nelux-ploeg: Damen, De Jongh, Kersten, Voorting, Bolzan, Gaul, Schmitz, allen in 5.33.43. Na de 16de etappe luidt het algemeen klassement: 1 Favero (It.) 74.42.27; 2 Gémini- anl (Centr. Z Fr.) 74.43.24; 3 Bauvin (Fr.) 74.48.00; 4. G. Desmet (Belg.) 74.48.22; 5 Planckaert (Belg.) 74.51.24; 6.Anquetil (Fr.) 74.51.43; 7. Botella (Sp.) 74.52.44; 8 Gaul (Nelux-pl.) 74.53.08; 9 Robinson (Int. pl.) 74.53.28; 10 Bobet (Fr.) 74.53.49; 11 Grankart (Belg.) 74.54.25; 12 Adraenssens (Belg.) 74.55.04; 13 Nencini (It.) 74.55.55; 14 Darrigade (Fr.) 74.56.34; 15 Hoevenaers (Belg.) 74.59.33; 16 Rohrbach (Centr. Z-Fr.) 75.01.02; 17 Bergaud (Fr.) 75.01.14; 18. Ernzer (Nelux) 75.01.41; 19 Delberghe (Par. N.-O.) 75.03.12; 20 Voorting (Nelux) 75.05.07; 21. Piet van Est (Nelux) 75.0543; 26. Damen (Nelux) 75.08.23; 31. De Jongh (Nelux) 75.18.10; 32. Bolzan (Nelux) 75.19.01; 33. Schmitz (Nelux) 75.21.41; 56. Wim van Est (Nelux) 75.46.42; 65. Kersten (Nelux) 75.54.32. Het ploegenklassement van de 16de etappe luidt: 1 Italië (Baffi, Nascimbene, Padovan) 16.30.33; 2. Centraal Zuid-Frankrijk 16.34.15; 3. Parijs Noord-Oost 16.34.30; 4 ex aequo: Nelux (Wim van Est, Piet van Est, Ernzer); Zwitsers-Duitse ploeg; België; West-Zuid- West; Internationale ploeg; Frankrijk Na tionaal; Spanje, alle in 16 uur 41 minuten en 9 seconden. Na de zestiende etappe luidt het algemeen ploegenklassement als volgt: 1 Frankrijk Na tionaal (Bauvin, Anquetil, Bobet) 224.33.32; 2. België 224.34.11; 3 Centraal Zuid-Frankrijk 224.52.34: 4 Nelux (Gaul, Ernzer en Voorting) 224.59.56; 5. Italië 225.05.45; 6. Internationale ploeg 225.24.29: 7 Spanje 225.32.13; 8 Parijs Noord-Oost 26.06.12; 9. Zwitsers-Duitse ploeg 226.10.26; 10 West-Zuid-West 226.18.56. Na de zestiende etappe luidt het punten klassement als volgt: l Graczyk (Centraal- Zuid-Frankrijk) 223 pnt.; 2 Planckaert (Belg.) 277 pnt.; 3 Darrigade (Fr. Nat.) 233 pnt; 4. Bauvin (Fr. Nat.) 311 pnt.; 5. Gilbert Desmet (Belg.) 328 pnt.; 6. Gainche (W-Z-W) 338 pnt.: 7 Robinson (Int. ploeg) 370 pnt.; 8 Baffi (Italië) 438 pnt.; 9. Delborghe (Parijs N.O.) 441 pnt.; 10. Anquetil (Fr.-Nat.) 450 pnt.; 11 Hoevenaers (Belg.) 485 pnt.: 12 Piet van Est (Nelux) 497 pnt.; 13. Wim van Est (Nelux) 499 pnt.; 14 Gerrit Voorting (Nelux) 513 pnt.; 15. Thomin (W-Z.W.) 524 pnt.; 16. Christian (Int. ploeg) 536 pnt.; 17 Ernzer (Nelux) 587 pnt.; 18. Adriaenssens (België) 598 pnt.; 19 Nencini (Italië) 608 pnt.; 20 Bover (Spanje) 609 pnt. De prijs voor de meest-ongelukkige renner ln de 16de etappe werd toegekend aan de Franse Nationalen Gilbert Bauvin en André Darriage, die bij de aankomst in Beziers een val maakten. Daar de prijs voor de etappe Royan—Bordeaux niet was uitgekeerd, ont vingen belden een volledige dag-premie. De prijs voor de meest-strijdlustige renner ging naar Dacquay van de Parijse Noord- Oost ploeg. De brave Pierino Caffi begreep er echt niets van. Triest, met de bloemen in de hand en het hoofd gebogen, maakte hij vrijdagmiddag in Beziers zijn protocolaire ereronde langs een hysterisch, dolgeworden publiek, dat hem enkele minuten tevoren nog als een vorst had ontvangen. En de Italiaan durfde onder het woedende vijandige gefluit nauwelijks een gebaar van triomf te makenNeen, Baffi heeft geen plezier be leefd van zyn overwinning in de zestiende Tourrit, zijn tweede in deze ronde. Op de zege was echter niets aan te merken, ook al trachtten de chauvinistische toeschouwers de jury een deklassering van de Italiaan op te dringen. Hetgeen gelukkig niet ge schiedde. Want de oorzaak van alle opwinding lag echt niet bij Baffi, maar by diens strijdmakker Jean Dacquay, met wie hij na 107 km een geslaagde ontsnapping had ingezet en die nu als de beledigde onschuld speculeerde op de licht-ontvlambare, patriotische gevoelens van de inwoners van Beziers. Wat was gebeurd? Baffi en Dacquay bereikten als eersten de smalle, lemen atletiekbaan van het kleine stadion, waarop de renners nog een ronde moesten afleggen. De Paryzenaar zou in de eind sprint kansloos zijn tegen de snelle, slagvaardige Italiaan, hij wist het. En daarom deed hij in de voorlaatste ronde een wanhoopsdaad: tegen alle regels in probeerde hy Baffi aan de binnenkant van de baan te passeren. Het plannetje gelukte niet. Baffi sloot het gat tijdig af en Dacquay moest helemaal buitenom proberen weer naast de Italiaan te komen. En toen geschiedde wat niet kon uitblijven, de Paryze- woedend on de ncda'en, slipte en sloea tegen de rrond. Daarna kwam het vijandige geschreeuw en gefluit, dat zeker nog tien minuten boven de kleine piste is blijven hangen. Arme Baffihij had het echt niet verdiend. De slotronde van Baffi en Dacquay is overigens het enige opwindende moment geweest in deze 16de etappe, die sterk her innerde aan de Tour van 1957. Want het is eindelijk echt zomer geworden in de ron de. De zon brandde onbarmhartig op de kale, woestijnachtige vlakte van de Laga- mas, die Goddet in het routeschema had opgenomen om de renners enige rust te geven na de vermoeienissen van de Pyre neeën. Bij de pompen en cafés langs de weg werd weer een ware slag geleverd tussen de waterdragers, de tuinslangen vol verkwikkend vocht werden weer attri buten waarvoor zelfs de favorieten een extra wending maakten. En voor de rest geloofde de karavaan het wel. Want heus, tijdens de 176 km lange rit van Toulouse naar Beziers, door de dorre vlakten en langs de weelderige wijngaar den, is beslist niets gebeurd dat de alge mene lijn van deze Tour heeft verstoord. De aanval van de Franse nationalen, door Op het ogenblik dat de commissaris, in volslagen duisternis naast de professor voortrijdend, uitriep „De grond is anders!", begon de duisternis juist iets minder duisternis te worden. „Ik zie lantaarns!" riep professor Randou. „Onzin!" snaxiwde de angstige commissaris, „er staan hier geen lantaarns, ik ken deze berg als mijn tuin. Maar de grond - hee, zeg! - dat lijken wel lampen. Grote God, dat moet een vliegtuig zijn!" „Onzin", zei de professor weinig origineel, „ze staan stil! Ik wou dal we nu toch maar konden stoppen". Zijn wens werd prompt verhoord. Hun vaart minderde tot volkomen stilstand en stijf stapten de mannen af- De grote hon den drukten zich angstig tegen hen aan. ,,'t Wordt lich ter", zei Bizet met gedempte stem. „Zeg, het zijn lan taarns en er komen er steeds meer. Maar dat is krank zinnig. Gisteren was hier nog niet eens een petroleum lamp!" Terwijl het heel langzaam lichter werd, bleven de mannen minuten lang zwijgend staan, hun ogen tra nend van inspanning. De commissaris wreef met zijn voet langs de grond. „Professor", fluisterde hij, „die grond is als een spiegel, geen steentje, geen bobbeltje. Dit kan de Galibier niet zijn, die is net zo ruw als een denappel!" „Commissaris, doe mij nu één genoegen en bewaar je nuchtere verstand. Tovenarij bestaat niet. Straks zeg je me nog dat je je vader bent. Maar die lantaarns, die-". En op dit moment gloeiden zij aan als echte booglampen langs een verkeersweg. Zij wierpen hun schijnsel langs de gladde, glasachtige wanden en op het wegdek van hetzelfde materiaal. „God sta me bij!" hijgde de com missaris, „Randou, we, het, we zitten in een tunnel!" In zijn zelfbeheersing was professor Randou op dat moment een groot man. „Een tunnel", zei hij ineens bijna speels, „kijk dat is iets nieuws in de Galibier". „Het kan niet", zei commissaris Bizet met benepen stem. ,,'t Spijt mij, professor, maar ik lijd aan waan voorstellingen. Misschien is het niet nodig, dat ik het u zeg, want misschien staat u daar niet eens. Misschien lig ik in mijn bed en bent u een verpleger. Misschien heb ik hier geen fiets in mijn hand, maar een spijl van een bed. Misschien ben ik geen commissaris van politie. Nu ik hier in een tunnel in de Galibier zit, geloof ik niets meer. Best mogelijk, dat ik net uit een gesticht ontsnapt ben en nu op een besneeuwde grafsteen aan longontsteking lig te sterven. Best mogelijk, dat dat daar helemaal geen hond is. Illustrerend maakte hij een voetbeweging naar een bloedhond. Deze begreep het verkeerd en beet door „Waaau!" schreeuwde de commissaris. „Stil toch" zei Randou. „Ik hoor iets!" Bidot reeds voorspeld voor de Pyreneeën, bleef uit, eenvoudig omdat de tricolores enkele renners in hun rijen hadden van wie geen enkele krachtsinspanning kon worden gevergd. Aanval De renners bleven trouw bijeen in het peloton. Zelfs Louison Bobet kon twee keer afstappen voor een handeling, die Charly Gaul het vorig jaar de eindzege van de Ronde van Italië kostte. En Dar rigade liet zich enkele keren afzakken om eens gezellig met de journalisten in de volgauto's te babbelen. Pas na de ravitaillering in Carcassonne (90 km) was er voor Goddet aanleiding om de rode vlag uit zijn wagen te steken, het teken, dat de slag was begonnen. De regio naal Morvan sprong weg, maar onmiddel lijk kleefden enkele Italianen aan zijn wiel. Maar het peloton liet hen niet ver komen. Tenslotte waagden Dacquay en Baffi hun kans en zowaar de hoofdmacht liet hen gaan. Het verschil werd vijftien seconden en lange tijd zag het er naar uit dat de voorsprong niet groter zou worden, maar de hoofdmacht had geen belangen bij de vluchtelingen en de voorsprong groeide steeds duidelijker. Anderhalve minuut, drie minuten entenslotte zes minuten. Walkowiak en de regionaal Varnajo wer den uiteindelijk de dupe van de tempo verhoging, die het peloton plichtmatig in zette. Op een klein heuveltje temidden van de gele verdorde aarde verloren zij het contact met het peloton en vielen steeds verder terug. Herstel Graczyk greep de kans om zich te revan cheren voor de nederlaag in de Pyreneeën. De positie van Graczyk in het puntenklas sement werd langzamerhand ernstig be dreigd door Bauvin en de snelle sprinter Darrigade. Maar nu, in een vlakke etappe, wenste hij geen risico te nemen. Vijftig km voor de finish ontvluchtte hij in gezel schap van Busto en Nascombene, die de Italiaanse zege in het dagploegenklasse- ment veilig wilden stellen. Hij had geluk, het peloton reageerde niet. Deze groep van drie renners bleef voortdurend tussen de kopgroep en het peloton, met als gevolg, dat Graczyk zijn groene trui van het puntenklassement, dagelijkse rente 50.000 franks, weer voor enige tijd stevig om zijn schouders deed. Want tijdens het gedrang op de baan in Beziers kwam Bauvin ten val, terwijl Darrigade als 29ste eindigde. De eerzuch tige Franse nationaal verloor dus 26 pun ten en dat kon tenslotte wel eens beslis send zijn voor het lot van de groene trui. Wim van Est bereikte de eindstreep dui delijk als zesde. Om de een of andere on naspeurlijke reden (hij zou in het gedrang hebben geduwd) werd hy echter gedeklas seerd tot de 70ste plaats. Goldschmidt, be ducht voor de financiën van de Nelux- ploeg, zal ongetwijfeld protesteren. Moeilijke rit Wij zijn in de rit van Toulouse naar Be ziers over de gloeiend hete, schaduwloze wegen lange tijd bang geweest nog een Nederlander te zien uitvallen. Piet de Jongh had slecht geslapen. Zijn darmen waren van streek en in zijn hotel in Tou louse had hij de nacht meer zittend dan liggend doorgebracht. Met de hoge tempe ratuur en de onvermijdelijke dorst vrees den wij het ergste, maar Piet de Jongh is een harde doorbijter en hij bofte boven dien, dat het peloton er deze dag een wan delrit van maakte. Hij haalde in het pelo ton met alle Nederlanders en Luxembur gers de finish in Beziers. Maar hij was op, totaal leeggereden en uitgeput.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11