Spanning op Cyprus tot kookpunt gestegen Ragimov, premier van Azerbeidsjan, afgezet PRI WELF OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER MORRIS 'êeforet/ot/Si//// Experiment van gecombineerd visserijonderzoek geslaagd 't SILVER STOEPKE Salan, Massu en Touhaud bevorderd SCHOENEN RESTANTEN Athene verwerpt idee van een gesprek met Turken Auto zonder stuurwiel ll'iïe'A 't Wordt wéér Si-Si weer! Koeler Radio-Djakarta: „Troepenzending poging tot intimidatie" Heffing op kaasexport naar Duitsland spoedig verwacht Assistent van Truman kreeg ook geld van Goldfine Conferentie van kanker specialisten ten einde Eredoctoraat voor Tilanus Algerijn kreeg een hoge regeringsfunctie Indonesisch-Russisch kernenergieverdrag Verbannen Sultan van Lahej rekent op Nasser Het woord is aan... Autobenzine duurder Vier landen zonden hun trawlers 73e JAARGANG No 2 ZATERDAG 12 JULI 1958 303e JAARGANG No 155 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE (UPI) De voorzitter van de Griekse Kamer van Afgevaardigden, Ro- dopoulos, heeft vrijdag aan de „Tribune de Genève" verklaard dat zijn regering geen conferentie van drie over de kwestie Cyprus overweegt met Turkije als een der deelnemers. De Griekse premier Karaman- lis zou echter geen bezwaar hebben tegen een gesprek met zijn Engelse ambtgenoot Macmillan. Een dergelijke ontmoeting zou echter, via de gebruikelijke diplomatieke kanalen, terdege moeten worden voorbe reid. Premier Karamanlis verblijft voor een medische behandeling in Genève. NICOSIA (Reuter) Op Cyprus is vrij dag de spanning tussen de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep wel toegenomen als gevolg van een groot aantal moord aanslagen. In de afgelopen 24 uur kwamen acht Griekse Cyprioten gewelddadig om het leven. Bij het postkantoor van Limas sol werd vrijdagmiddag een politieman van Turkse afkomst doodgeschoten. Bij de woning van een Turks gezin in dezelfde stad werd een onontplofte bom gevonden. Bij beide bevolkingsgroepen zijn de angst en de haat tot een peil van hysterie ge stegen. Vele Griekse en Turkse ambtena ren gaan niet naar hun werk omdat zij vinden dat de Britten hen niet voldoende beschermen. Van officiële Britse zijde werdt echter verzekerd dat er „goede vor deringen" worden gemaakt bij de uitvoe ring van nieuwe veiligheidsmaatregelen. Heden, zaterdagochtend, is bij het Grieks-Cyprische dorp Kondea ten oosten van Nicosia met automatische wapens ge schoten op een autobus met Turken, van wie er drie werden gedood en drie ge wond. Alle dertien Griekse en twee Engelse bladen op Cyprus zullen uit protest tegen de arrestatie van George Hajinicolaou, hoofdredacteur van het Grieks-Cyprische blad „Eleftheria" (vrijheid) gedurende acht dagen niet verschijnen. Deze actie zal voor onbepaalde tijd worden voortgezet wanneer Hajinicolaou niet wordt vrijge- Advertentie PRISM A-H O R L O G E S verkrijgbaar bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Hontstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 General Motors heeft een proefmodel van een stuurwielloze auto geconstrueerd, die bestuurd kan worden met een een voudig knopje op een armsteun aan de rechterkant. Een ingenieus stuursysteem zorgt ervoor, dat lichte bewegingen met dit knopje automatisch worden overge bracht op het voorwielstel. Het betreft een studieobject van ingenieurs der fabriek, die veronderstellen dat de besturing van auto's in de komende jaren revolutionaire wijzigingen zal ondergaan. Advertentie Wat voor weer wordt het v* de edelste vruchcerilimonad* lllflU't klinkklaar fruit I Verwachting tot morgenavond: Koeler weer met enkele buien, maar ook perioden met opkla ringen. Matige tot krachtige, later mogelijk verder toenemen de zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ laten. Hajinicolaou werd vrijdag gear resteerd, omdat hij weigerde 250 pond sterling te storten als borgsom voor het niet-publiceren van berichten welke zou den kunnen leiden tot ordeverstoringen. Britse militairen hebben vrijdagavond te Paphos op het nippertje een grote vechtpartij tussen Turken en Grieken voorkomen. Toen een menigte uit de Turk se wijk van de stad optrok in de richting van de Griekse wijk waar de kerkklok ken gingen luiden om de bevolking te waarschuwen bezetten de Britten in allerijl het niemandsland tussen de twee wijken in. DJAKARTA (ANP) In een radio-uit zending die het gehele land bestreek, heeft het Indonesische ministerie van Voorlich ting commentaar geleverd op het besluit van de Nederlandse regering, om een be perkt aantal troepen naar Nederlands Nieuw Guinea te zenden. Tevens werd daarbij ter sprake gebracht een bericht in de Nederlandse pers, dat in Indonesië plannen zouden bestaan om op de Indone sische onafhankelijkheidsdag op 17 augus tus, een aanvang te maken met Indone sische infiltratie in Nederlands Nieuw Guinea. De uitzending bevatte een waarschu wing aan Nederland „dat elke poging van Nederlandse zijde om door toepassing van geweld een nieuw conflict in het leven te roepen, slechts zou kunnen uitlopen op een grotere rampspoed en een nieuwe spanning zou teweegbrengen in de inter nationale betrekkingen in de wereld". „De inhoud, zowel van de bekendmaking door Den Haag als van het bericht in de Nederlandse pers is zeer frappant en wekt de indruk, dat er slechte bedoelingen ach ter zitten", aldus het commentaar van het ministerie, dat de voorgenomen troepen zending kwalificeerde als „een poging tot intimidatie" van Indonesië. „Het is niet onmogelijk, dal de Nederlanders Neder lands Nieuw Guinea willen gebruiken als een militaire basis van waaruit de be heersing van Indonesië kan worden be reikt door voordeel te trekken uit chao tische toestanden, die werden veroorzaakt door verstoring van rust en orde, zoals de huidige opstand en andere ondermijnen de acties". In een commentaar op de berichten in de Nederlandse pers over voorbereidingen van Indonesië tot infiltratie in Nederlands Nieuw-Guinea, schreef het communis tische partij-orgaan „Harian Rakjat" in Djakarta zaterdag, „dat Nederland er thans goed aan zal doen te beseffen, dat inderdaad Indonesische soldaten daar eens zullen landen". Te Stresa verneemt het ANP van be voegde zijde dat de Duitse en de Neder landse ministers van Landbouw besloten hebben de volgende week te Hamburg hun besprekingen over de zuivelsituatie en in het bijzonder over de kaasprijzen voort te zetten. Uit andere bron wordt nog vernomen dat de commissie van de E.E.G. de controverse tussen Nederland en Duitsland met be trekking tot de kaasprijzen als een van de agendapunten zal bespreken tijdens de bij eenkomst, die de commissie woensdag in Brussel zal houden. Naar wij in kringen van de Nederlandse kaashandel vernemen, wordt algemeen verwacht dat „uit vriendschappelijke over wegingen" binnenkort een exportheffing op kaas naar West-Duitsland zal worden ingevoerd. De Duitse kaasproducenten hebben op het ogenblik namelijk ernstig te lijden van de kaasimporten uit Denemar ken en Nederland tegen lage prijzen. De Nederlandse kaasprijzen gingen, zoals bekend, in april drastisch omlaag om te kunnen concurreren met de Deense kaas prijzen. Op het ogenblik bestaat reeds een exportheffing voor de kaas, die naar Bel gië wordt geëxporteerd. De heffing op de kaas naar Duitsland zou naar alle waar schijnlijkheid rond de 2025 cent per kilo gram komen te liggen. MOSKOU (UPI) De minister-presi dent van de republiek Azerbeidsjan, de Sovjet-Republiek aan de Russisch-Perzi- sche grens, is blijkens een officiële mede deling afgezet. In het officiële blad „Bakoe Arbeider" is het decreet verschenen, dat de minis ter-president, Ragimov geheten, van zijn post ontheven is en dat de secretaris van de communistische partij in Azerbeids jan, Veli Joesif Ogli Achoendov, in zijn plaats benoemd is. Ragimov was ook lid van het Centraal Comité der Sovjetrussische communisti sche partij. In de nieuwe Nederlandse speelfilm „Fanfare", waarvoor te Giethoorn de opnamen worden gemaakt, komt ook een koe voor, die paniek moet zaaien onder een groep dames van de dieren bescherming. Dat heeft die koe dezer dagen gedaan. Voor ze aan het werk kon moest ze van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags in een punter wachten op haar beurt. Dat deed ze samen met Hans Kaart. Koe en acteur deden lekker een dutje. WASHINGTON, (UPI) Dr. John Steelman, destijds de voornaamste mede werker van oud-president Truman, heeft gisteren zonder aarzelen toegegeven, dat hij „kerstcheques" kreeg van Bernhard Goldfine, maar hij ontkende, dat hij ooit in de plaats daarvan gunsten verleend heeft aan de Bostonse textielmiljonair. Steelman, die nu particulier vakbondad viseur is. deed deze onthullingen in een in terview, nadat Goldfine aan leden van de commissie van onderzoek naar beïnvloe ding uit het Huis van Afgevaardigden ge zegd had, dat hij ook Steelman kerstge schenken had gegeven, omdat deze hem geholpen had, „een belofte" te krijgen voor een federale lening van 12 miljoen dollar. Die lening kwam echter nooit tot stand. Steelman zei, dat hij met die zaak te maken had als hoofd van de nationale veiligheids- en hulpbronnenraad. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE JASJES IN KLEUREN LONDEN, (UPI) De Londense confe rentie van tweeduizend kanker-deskundi gen uit 63 landen is vrijdag geëindigd. Drie geleerden vatten de resultaten van het overleg samen. De Indiase prof. Kha- nolkar van het kankerinstituut van Bom bay zei: „Deze conferentie heeft aange toond, dat we het stadium, waarin alleen kon worden gedacht aan diagnose en be handeling, voorbij zijn. We kunnen nu ook gaan denken aan middelen om kanker te voorkomen". Dr Rhoads van het Sloan-instituut in New York verklaarde: „Voor het eerst schijnen we het er over eens te zijn gewor den, dat kanker wordt veroorzaakt door bepaalde elementen. Nu wordt bijvoorbeeld algemeen aangenomen dat er een ver band bestaat tussen roken en kanker. Op dit ogenblik hebben we helaas nog geen middelen die de belofte inhouden dat we kanker de baas zullen worden. We gelo ven echter dat we thans de wetenschap hebben, om in de toekomst geschikte mid delen te kunnen ontdekken". Tijdens de 78ste diesviering van de Vrije Universiteit te Amsterdam op 20 oktober zal de heer H. W. Tilanus, die negen jaar voorzitter van de C.H.U. is geweest en die deze week als zodanig afscheid heeft ge nomen, het eredoctoraat in de rechtsge- leerdheid worden verleend wegens zijn bij zondere verdiensten voor het christelijk organisatieleven in het algemeen en de Christelijke Historische Unie in het bij zonder. Advertentie EEN GOED HORLOGE... EEN MOOI E X A M E N C A DE AU PARIJS, (Reuter) —De Franse minis terraad heeft vrijdag aan generaal Raoul Salan, opperbevelhebber in Algerije, de militaire medaille toegekend. Generaal Massu werd van brigadegeneraal tot divi- siegeneraal bevorderd. Salans adjudant te velde, generaal Jouhaud, werd bevorderd tot generaal der luchtmacht. (UP) Het ochtendblad „Combat" meldt, dat de Algerijn Mohammed Boua- kouir, een gediplomeerde van de belang- rijkse technische school van Frankrijk, de „Ecole Polytechnique", tot onder-secreta- ris-generaal voor Algerije, belast met Eco nomische Zaken, zal worden benoemd. De Franse regering publiceerde bijzonder heden van een nieuw economisch en so ciaal plan voor Algerije. Het houdt in, dat de levensstandaard van de Algerijnen ieder jaar met 5 percent zal worden verbe terd en dat ieder kind binnen de tijd van tien jaren schoolonderwijs zal krijgen. Op het ogenblik bezoekt een op de zeven Algerijnse kinderen een school. De minister van Financiën, Antoine Pi- nay, deelde aan journalisten mee, dat een gelijke muntsoort voor Algerije en Frank rijk onpraktisch is, maar dat hij voorstan der is van het vrij circuleren van Algerijns geld in Frankrijk en vice versa. De Gaulle kondigde de vorige week aan, dat Frankrijk en Algerije dezelfde postze gels zullen krijgen. Voorts waren er berichten in de Franse pers, dat de 5000 Algerijnse soldaten van generaal Mohammed Bellounis, die ver leden jaar allemaal de zijde van Frankrijk hadden gekozen, weer naar de rebellen over zouden zijn gelopen. Volgens sommige berichten zou Bellounis zelf dat ook heb ben gedaan, volgens anderen was hij door zijn eigen mensen vermoord. DJAKARTA (AFP) Indonesië en de Sovjet-Unie bereiden een akkoord voor over het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Dit is volgens An- tara meegedeeld door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Suban- drio. Het gebruik van kernenergie is vol gens de minister geen luxe voor Indonesië, maar noodzaak. In het centrum van de Libanese hoofd stad Beiroet is een groot warenhuis volkomen uitgebrand door de ontplof- ling van een tijdbom, die in een voor de hoofdingang van het gebouw ge parkeerde vrachtauto was neergelegd. Een beeld van de verwoesting, met in het midden het wrak van de vernielde vrachtwagen. Zes mensen werden ge dood en twintig ernstig gewond door de explosie. De aangerichte schade be draagt tweeënhalf miljoen gulden. ROME (Reuter) De door de Britse re gering afgezette sultan van het protecto raat Lahej, Sir Ali Abdoel Karim, heeft te Rome verklaard dat hij een beroep op president Nasser van de V.A.R. zou doen, en op alle andere Arabische leiders, om steun in zijn zaak tegen Engeland. Hij kwam vrijdag in Rome aan na een tijdlang in Engeland te hebben doorge bracht. Hij mag niet naar zijn voormalig sultanaat in het gebied van Aden terugke ren. Hij zou enkele dagen in Rome blijven totdat hij nadere inlichtingen uit Aden zou krijgen. Hij noemde het optreden van de Britse regering een schending van het met Lahej gesloten verdrag en de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen ver zonnen. Aan een verslaggever van UPI verklaarde hij dat hij tegen deze beslis sing in beroep wil gaan bij de UNO. Hazlitt: Zij die zichzelf niet runnen beheersen, proberen anderen te beheersen. Met ingang van 14 juli zal de verkoop prijs voor autobenzine met 0,5 cent, en die voor tractorpetroleum met 0,25 cent per li ter worden verhoogd. Deze verhoging is naar Shell-Nederland n.v. meldt een ge volg van de recente stijging van de wereld marktprijs. Ook de dalingen die zich in die wereldmarkt gedurende de afgelopen maanden hebben voorgedaan, hebben toen hun weerspiegelingen in de verkoopprijzen gevonden. HET GECOMBINEERD VISSERIJONDERZOEK door de vier onderzoekings trawlers van Nederland, Schotland, Denemarken en Duitsland gedurende de afge lopen vier weken een nieuw experiment in dit onderzoek is geslaagd en heeft de mogelijkheid voor de biologen van verschillende landen geopend om op deze wijze zeer snel omvangrijke vraagstukken te bestuderen. Het onderzoek zal vermoedelijk reeds eind van dit jaar tot nieuwe internationale samenwerking leiden, wanneer het haringonderzoek aan de beurt is. Tjjdens deze eerste samenwerking op de Noordzee tussen vier trawlers is een aantal actuele vragen over het ontsnappen van onder maatse vis door de mazen van de trawlnetten bestudeerd en is het vangvermogen van de verschillende netten en schepen vergeleken. De achtergrond van al deze onderzoekingen betreft de verbetering van de visstand in de Noordzee. Een en an der zou uiteraard kunnen leiden tot het aanbrengen van wijzigingen in de maas- wijdteregeling. L- vragen over h ontsnappen van de vis staan momenteel in het centrum van de belangstelling, omdat vele nieuwe net- materialen hun intree doen in de visserij. Hierbij zijn kunstmatige vezels, waarvan de eigenschappen voor de ontsnappings kansen van de vis nog onvoldoende bekend zijn. Bovendien bleken de waarnemingen van de verschillende landen over deze ont snappingskansen niet geheel met elkaar te kloppen. Men was er dus op aangewezen om tezamen de problemen te gaan bestu deren. ^enslotte verkeren bepaalde onder zoekingen betreffende de wijtingstand in de Noordzee in een stadium, waarin coör dinatie op internationale schaal onont beerlijk is. Het programma begon met het verge lijken van de vangstcapaciteit der onder zoekingsschepen. Begunstigd door bijzon der goed weer visten de „Dana" van Dene marken, de „Explorer" van Schotland en de Nederlandse „Willem Beukelsz" ge durende een week naast elkaar in de zui delijke Noordzee. De Schotten gebruikten een zware grondtrawl, de Denen en Ne derlanders een haringtrawl. De Denen zetten hun tuig uit over één galg en sleepten het net slechts aan één vislijn voort. De beide haringtrawls bleken veel meer wijting te vangen dan de grondtrawl, ter wijl bovendien geregeld spro' bliek en ha ring meegevangen werd in de haring trawl. Al waren de beide buitenlandse schepen bijna twee maal zo lang als de „Willem Beukelsz." en vele malen sterker wat motorvermogen betreft, toch ving de Nederlander met zijn kleine haring trawl evenveel als de „Dana", en vier tot vijf maal zoveel als de „Explorer". De maaswijdte in alle gebruikte kuilen was vanzelfsprekend dezelfde. Drie kuilen De „Dana" keerde hierna terug naar Denemarken. De „Explorer" en de „Willem Beukelsz." vertrokken naar Leith, de ha ven van Edinburgh, om aldaar het volgen de deel van het programma voor te be reiden tezamen met de staf van de „Anton Dohrn" uit Duitsland. Een Pools schip, dat aanvankelijk aan de proeven zou deel nemen, kon op het laatste moment niet komen, doordat de kabeljauw in de Oost zee .roeger paaide dan in andere jaren. De Polen waren dus gebonden aan hun kabeljauwonderzoek in de Oostzee. Uit Nederland werden drie identieke net ten (kuilen achtereinden van de netten) meegebracht van dubbel manilla en uit gedeeld aan de deelnemende schepen. De halen met deze netten vormden de standaardtrekken waaroD alle andere vangsten betrokken konden worden. De andere trekken werden gedaan met kuilen van natuurlijke vezels (hennep en enkele manilla) en van kunstvezels Bovendien deed het Duitse schip nog een aantal trekken met een kuil van kip pegaas (starre mazen, die steeds wijd open staan en allen precies dezelfde maas- wydte hebben), en er werd tenslotte gevist het geheel identieke netten (kuil èn net van dezelfde vorm), die slechts verschilden in materiaal (manilla tegenover perion). De mazen werden op verschillende ma nieren gemeten. De tweede serie proeven, die bij Schot land uitgevoerd werd, werd wederom door fraai weer begunstigd. De schepen ston den voortdurend met elkaar in verbinding via de radio, waarbij de Nederlandse bio loog als tolk tussen de Schotten en Duit sers optrad. Geregeld stapten de onder zoekers over van het ene schip op het an dere schip per rubberboot, om eikaars vis- methoden en de wijze van meten van de mazen te bestuderen. Het grote voordeel van deze gecombi neerde wijze van werken was, dat de drie schepen steeds met elkaar op hetzelfde moment dezelfde visstand bevisten. Af wijkende resultaten door verschillend ge drag of verschillende voedingstoestand van de vis konden nu niet optreden. Alle om standigheden, waaronder de schepen werk ten, waren dus dezelfde, een groot voor deel bij het onderzoek van netten. Het bleek dat de kunstvezels zich niet allemaal als „lichte garens", zoals hennep en ka toen, gedroegen, maar soms juist als „zwaar garen" (vergelijkbaar met dubbele manilla). De ijzeren kooi daarentegen bleek de vis door te laten alsof het een „licht net" was, tegen de verwachting in. Intussen worden de verzamelde cijfers en gegevens nog ver der uitgewerkt (de Duitsers maten alleen al 120.000 vissen!). Bjj het vergelijken van de ontsnappingskansen via het gehele net (dus niet alleen door de kuil), bleek dat ook het materiaal in het voorstuk van het net een rol van belang speelt. De samenwerking tussen de drie landen was uitmuntend, al bestond er een zekere rivaliteit tussen de bemanningen van de schepen om de grootste vangsten aan dek te krijgen. Op diep water moest de „Willem Beukelsz." het afleggen tegen de andere zoveel grotere schepen, maar op ondieper water lag de Nederlander veelal aan de top. De meteoroloog van de „Anton Dohrn" gaf twee maal daags een speciaal weerbe richt voor de drie schepen. In de mist kon de „Willem Beukelsz." blijven vissen met behulp van de radaraanwijzingen. Na de terugkomst van de „Willem Beu kelsz." in Nederland werden de gebruikte netten en methoden nog eens getest in de zuidelijke Noordzee: gegevens over plat vis nabij de Nederlandse kust werden ver zameld ter aanvulling van de wijting- en schelvisgegevens van de Schotse kust. De trawler keerde enkele dagen geleden van deze onderzoekingsreis terug. Het bleek dat de wijze van bevestiging van het nauwmazige omhullingsnet, dat dient om de ontsnappende vis uit de onderzochte kuil op te vangen, invloed heeft op de vangst: wanneer het omhullingsnet te strak om de gewone kuil gespannen wordt, kunnen de kleinere vissen niet ontsnappen en vindt men een te groot percentage klei ne vis achtergebleven in de kuil. Het om hullingsnet mag geen belemmering vor men voor de ontsnappingskans van de vis. Advertentie 15 JULI JAC. VAN MARIS Barrevoetestraat 19 - Telefoon 15051 Verdronken kind gevonden. In de Buitenhaven te Scheveningen is het lijkje opgehaald van de 12-jarige C. J. Bankema, die sinds zondag werd vermist. De jongen was met een vriendje in zee gaan zwem men, maar beiden keerden niet meer naar huis terug. Men vermoedde toen direct dat de kinderen verdronken waren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1