Verruimde kapitaalmarkt en valutarust zijn stimulans voor de beurs Goed voor weinig GELD O Q Panda ©ai de Yo*Yo*jager INLAID LINOLEUM en LINOFELT Morgen koeler en wat regen Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Enkele stimulerende tendensen in Indonesië ZocU ió Uet zo 2 BELANGRIJKE TOENEMING SPAARGELDEN Euromarktprofiteert van internationale kentering Confectie-industrie in ons land over dieptepunt heen Deli Spoor zwaar getroffen door stopzetting transfers 8.90 7.90 12.80 9.45 5.95 8.90 7.90 8.90 Dividendvoorstellen Geen besluiten genomen in vergadering Madoera Stoom Aziatische dumping bedreigt onze handschoenenindustrie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Oe Ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Penningske ZATERDAG 12 JULI 1958 (Van onze financiële medewerker) De terugslag in de wereldconjunctuur heeft het voordeel gehad dat men zich in Europa met grote nauwgezetheid op zijn eigen positie heeft bezonnen en zich be perkingen heeft opgelegd, met het resul taat dat betalingsbalans en goud- en de- viezenpositie er thans heel wat beter uit zien dan een goed jaar geleden. Er wordt de laatste tijd zelfs gesproken en geschre ven over de convertibiliteit van enkele Europese valuta's, welke zich tot voor kort op een vrij wankele basis bewogen Men denke hier aan de valuta-onrust in Engeland en ook in ons land, welke toen tot ernstige kapitaalsverschuivingen aan leiding gaf en aan de uiterst zwakke po sitie van de Franse Franc, welke de re gering tot een officieuze devaluatie noop te, die nu ook officieel is afgekondigd. Thans echter kan Engeland er op bogen dat zijn goud- en deviezenvoorraad in het eerste halfjaar van 1958 met meer dan 800 miljoen tot 3076 miljoen is toe genomen, de hoogste stand sinds septem ber 1951. Voor een deel is dit wel aan ver kregen kredieten te danken, maar ook de lopende betalingsbalans toont een be ter beeld dan een jaar geleden. Frankrijk heeft door het optreden van De Gaulle niet alleen in politiek opzicht een ander ge zicht gekregen, maar ook zijn innerlijke financiële positie is aanmerkelijk ver sterkt door een terugkeer van het vertrou wen bij de kapitaal-bezittende bevolking, die voor ongeveer Frs. 200 miljard op de staatsschuld heeft ingeschreven en hier van een belangrijk deel met haar goud heeft betaald. Dat dit niet alleen voor het land zelf, maar voor heel Europa van be lang is, blijkt wel uit het feit dat de Fran se regering heeft afgezien van de drasti sche invoerbeperkingen, welke zij zich had voorgenomen. Nadat gebleken is dat De Gaulle er niet aan denkt zich aan de NAVO-verplichtingen te onttrekken, wordt de kans ook groter dat Frankrijk de aan dat land toegedachte plaats in het verband van de Euromarkt zal innemen en de ge leidelijke ontwikkeling van deze Europe se samenwerking mogelijk zal maken. Een en ander is voor de economische ontwikkeling van ons werelddeel in de naaste toekomst van grote betekenis, om dat het zijn zelfstandigheid tegenover de V.S. kan versterken en de landen van Europa minder afhankelijk maakt van de Amerikaanse conjunctuur. Men is het er, zoals men weet, lang niet over eens dat de Euromarkt zal beantwoorden aan de grootse verwachtingen, welke daarvan in sommige kringen worden gekoesterd, maar nu zij tot stand is gekomen, zullen naar alle kanten de voorwaarden moeten worden geschapen om haar zo goed mo gelijk te doen slagén. En dé versterkte valutapositie van Engeland, Frankrijk en ook ons land zullen daaraan ongetwijfeld kunnen bijdragen. Nederland De verdwijning van de valuta-onrust heeft ook op de ontwikkeling van de kapi taalmarkt een goede invloed gehad in zo verre zij de spaarzin bij de bevolking weer heeft aangewakkerd en de rente stand heeft doen dalen. In ons land is hier van een nieuw bewijs geleverd door het succes van de 4% percent lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, welke a 98% percent uitgegeven, thans reeds boven pari noteert, zodat de Her- stelbank het heeft gewaagd met een 4% percent lening 98 percent voor den dag te komen en ook deze lening is by inschrij ving overtekend. De Nederlandse confectie-industrie heeft zich niet kunnen onttrekken aan de con juncturele veranderingen en de beste dingsbeperkingsperikelen, die de economie in 1957 moest doorstaan en die ook in 1958 nog hun rol blyven spelen, aldus in het jaarverslag 1957 van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie- industrie. Het verslag stelt dat de voor- raadmutaties de situatie zwaarder drukken dan de mindere afnemingen door het pu bliek. In zyn totaliteit is 1957 gemiddeld nog een redelyk goed jaar voor de con fectie-industrie geweest. De prognose, dat de omzet het peil zou halen van 1956, is bewaarheid. Deze totale omzet beliep 1046 miljoen tegen 1029 miljoen in 1956. Het nettoresultaat zal bij 1956 ten achter zijn gebleven omdat het kostenpeil omhoog bleef gaan. In totaal exporteerde de confectie-industrie voor ƒ96,6 miljoen, een stijging van meer dan 30 percent. Het verslag constateert, dat de jaren van hoogconjunctuur het concur rentievermogen van de industrie niet heb ben aangetast en zij internationaal nog volkomen mee kan. De verhouding import export heeft zich belangrijk verbeterd en de uitvoer heeft voor 74 percent de invoer gedekt. De omzetdaling, die zich tot nu toe manifesteert, mag niet als een catastrofe worden gezien. Indien echter de verhoudingen voor dit jaar blijven zoals ze thans zijn, mag verwacht worden dat het nettoresultaat van de gehele confectie-industrie in 1958 niet groot zal zijn. Per 1 januari 1958 waren er 3.000 mensen minder werkzaam in de confectie-industrie dan een jaar te voren. Het verslag neemt aan, dat de be stedingsbeperking haar dieptepunt heeft bereikt. De aanpassing van de voorraad bij de detailhandel heeft een belangrijke rol gespeeld. Verondersteld wordt dat het grootste deel van deze aanpassing haar uitwerking op de kledingindustrie heeft gehad. Met voorbehoud van wijzigingen in de internationale conjunctuur ten kwade kan verwacht worden, dat de naaste toe komst niet slechter, maar eerder beter zal zijn dan het zeer recente verleden. Het verslag constateert, dat de Nederlandse confectie-industrie over het dieptepunt heen is. Het verslag zegt over de Vrijhandels zone, dat die de Euromarkt in zijn alge meenheid voor de confectie-industrie zeker aantrekkelijker of minder onaantrekke lijk zou maken. I Het grotere aanbod van kapitaal is ook aan het licht getreden in de cijfers van de spaarbanken. Die van de Bonds- en Bankspaarbanken tonen voor de eerste vijf maanden van 1958 (in vergelijking met dat tijdvak van 1957) een stijging van de inlagen van 494 miljoen tot 526 mil joen tegenover een terugbetaling van 476 miljoen en respectievelijk 471 mil joen, zodat het tegoed in de eerste vijf maanden van het lopende jaar met 50 miljoen is vooruitgegaan tegen 23 mil joen in die periode van het vorig jaar. Bij de Rijkspostspaarbank steeg de inleg van 345 miljoen in de eerste helft van 1957 tot 358 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958, terwijl de terugbetalingen ditmaal 308.4 miljoen bedroegen tegen 306 mil joen in het eerste semester van 1957 Spectaculair is zelfs de ontwikkeling bij de Boerenleenbanken, die in het eerste halfjaar f 753.3 miljoen hebben ontvan gen en 593.6 miljoen terugbetaalden met het gevolg dat het tegoed met rond 140 miljoen is toegenomen, dat is bijna 100 miljoen meer dan in de eerste helft van het voorgaande jaar. Is het beeld van de „knorrende varkens" ten aanzien van de boeren dan toch juist?.. Minder investeringen In elk geval verklaren deze cijfers voor een deel het grotere aanbod van kapitaal, waaraan overigens in vermoedelijk nog sterkere mate de verminderde investerin gen van het Nederlandse bedrijfsleven hebben bijgedragen. Hoezeer de kapitaal- vraag in deze sector is verminderd kan worden afgeleid uit de teruggang van het debiteurensaldo bij de banken, dat eind mei rond 2900 miljoen bedroeg tegen 3106 miljoen op het eind van 1957. An derzijds zijn de deposito's en krediteuren- saldi in die tijd van 5190 miljoen tot 5720 miljoen gestegen. Hierbij dient wel te worden bedacht dat de ruime kapitaal markt voor een deel geforceerd blijft zo lang de gemeenten geen vrijheid hebben hun uitgaven op de open markt te finan cieren. Minister Hofstra acht de tijd hiervoor nog niet gekomen, ook al is de vlottende schuld der gemeenten van ruim 2000 mil joen uit. 1957 tot rond 18Ó0 miljoen op 1 juni afgenomen. De ongedekte kapi taalsuitgaven en kapitaalverplichtingen bedragen echter nog 2555 miljoen, waar tegenover de door de Bank voor Neder landsche Gemeenten opgenomen leningen bij lange niet opwegen. Het is intussen hoopvol dat de minister bedacht blijft op het intrekken of wijzigen van maatrege len, waardoor aan de gemeenten ten op zichte van de financiering hunner kapi taalsuitgaven een grotere vrijheid zal wor den gegeven. Aandelenrendement De ruimere kapitaalmarkt is ook aan de Amsterdamse aandelenmarkt ten goede gekomen. Door de geleidelijke stijging van de aandelenkoersen is het gemiddeld ren dement, blijkens de berekening van de Rotterdamsche Bank, gedaald tot 6.7 per cent in vergelijking met 7.2 percent eind maart 1958 en een hoogste stand van 7.9 percent op eind dec. 1957. Toch is er nog een hele reeks fondsen, waarvan het ren dement 7 tot 10 percent bedraagt. Hierbij zijn de Indonesische fondsen dan buiten beschouweing gelaten, omdat de di videnden van een vorig jaar geen enkele aanwijzing geven voor wat er dit of het volgend jaar te wachten is. Intussen is er over de Indonesische afdeling op de beurs een golf van optimisme heengeslagen, wel ke weer eens heeft doen zien dat men met positieve beweringen zeer voorzichtig moet zijn. Een half jaar geleden hebben velen door de vorderingen op Indonesië in allerlei vorm radicaal een streep gehaald en inderdaad scheen het alsof er niets meer van te verwachten was. Thans krijgen de optimisten in zoverre gelijk dat een Rotterdamse firma onder handelingen heeft aangeknoopt over de verzending van tabak naar Nederland, zo dat dit jaar 3100 pakken te Rotterdam zul len worden geveild en wat nog meer van betekenis is dat Indonesische za kenlieden er bij de regering op hebben aangedrongen zo goed mogelijk gebruik te maken van het nog steeds bestaande ex portapparaat, met name efficiëntie, de kennis en het kapitaal van de Nederlandse bedrijven, omdat het de nationale firma's hieraan ten enenmale ontbreekt. Men zal moeten afwachten of inderdaad de Indo nesische regering hierdoor tot bezinning komt. Hieraan kan ook de sterk gedaalde export van het eerste halfjaar meewer ken, welke ongeveer 60 percent kleiner was dan die van de eerste zes maanden van 1957. De beurs heeft overigens voor Indonesi sche fondsen meer haussemotieven, na melijk de recordprijzen voor de hier aan de markt gebrachte tabakken, de terugbe taling op het kapitaal, waartoe verschil lende ondernemingen overgaan en de ver borgen reserves, welke voor den dag ko men bij de afschrijving van Indonesische belangen (Internatio). Zo is het indexcij fer voor Indonesische aandelen in het eer ste halfjaar van ongeveer 64 tot 95, dat is met weinig minder dan 50 percent geste gen en de beurswaarde van de cultuur waarden aan onze beurs van 139 miljoen tot 188 miljoen eind mei, waaraan in juni nog ettelijke miljoenen zijn toegevoegd, 't Kan verkeren Op 14 december 1957, aldus het jaarver slag van de n.v. Deli Spoorweg Maatschap pij, werden de bedrijven in Indonesië on der beheer gesteld. Al het Nederlands per soneel in Indonesië werd ontslag aange zegd als ook het grootste deel van het per soneel in Amsterdam. De kosten hieraan verbonden bedragen 1.335.000. Ter dek king van verplichtingen tegenover het Europees personeel beschikte de maat schappij over een reserve van 1,5 mil joen, die thans vrijkomt en ten bate van de verlies- en winstrekening 1957 werd opgevoerd. Het saldo verlies, volgens de verlies- en winstrekening, ad 326.126 (v.j. 264.490), zal worden voorgesteld ten laste van de reserverekening af te boeken. Er zal wederom geen dividend worden uit gekeerd. Het ligt in de bedoeling het kantoor in Amsterdam afhankelijk van de nog te ver richten werkzaamheden, tot een minimum te reduceren. Van groot belang wordt het geacht, dat dit kantoor blijft functioneren. De directie moet er op bedacht zijn te- zijnertijd met de Indonesische regering te kunnen onderhandelen over de afwikke ling van de belangen der n.v. in Indonesië. De vennootschap werd ernstig getroffen door het stopzetten van de transfers naar Nederland sinds december 1957. Niet al leen ontgingen hierdoor de gelden be nodigd voor diverse verplichtingen ten op zichte van het Nederlands personeel, ook de remises voor betaling van rente en af lossing op in Nederland gesloten leningen werden niet meer ontvangen. Hiervoor is een jaarlijks bedrag nodig van ongeveer 900.000. Daarom heeft de directie zich met de houders van onderhandse leningen in verbinding gesteld ter verkrijging van uitstel der verplichte aflossingen. Na ter zake gepleegd overleg werd besloten ook de uitloting van obligaties tot nader order op te schorten. Advertentie van een gerenommeerde Linoleum- fabriek ontvingen wij voor onze OPRUIMING een partij met kleine bijna onzichtbare foutjes. Een unieke gelegenheid om een prima artikel tegen sterk geredu ceerde prijs aan te schaffen. 200 br. PARKET INLAID van 16.90 voor 183 br. PARKET INLAID van 15.20 voor 200 br. TEGEL INLAID van 16.90 voor 183 br. MARMOLEUM van 12.15 voor 200 br. LINOFELT van 7.90 voor 200 br. CONFETTI van 11.90 voor 183 br. CONFETTI van 10.70 voor 200 br. GRANITé van 11.90 voor Verkoop begint dinsdag 15 juli, 9 u. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 Naar het ANP verneemt zullen com missarissen en directie der n.v. Houthan del v/h Van Wessem en Co. te Zaan dam over het boekjaar 1957/58 een onveranderd dividend voorstellen van percent. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Mulder's fabriek van rollen materiaal en landbouwmachi nes, die op 6 augustus wordt gehouden, zal worden voorgesteld om na afschrij ving en reserveringen een dividend uit te keren van 4 percent (v.j. 7 percent.) Langs het boven België vrijwel stil liggende front kwamen gisteren onweers buien tot ontwikkeling, die zich in de na middag en avond ook over Zuid- en Mid den-Nederland gingen uitbreiden. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel 22, in Woens- drecht 20 mm. regen. Verder naar het noorden nam de regenhoeveelheid af. In Groningen bleef het op de meeste plaat sen droog. Na het wegtrekken van een daar aanwezige storing in de hogere lucht lagen is in Zuid Frankrijk en heetAlpen- gebied de barometer de laatste 24 uur kaan stijgen. In verband hiermede zal een depressie, die Zuidwest-Engeland nadert, naar het noordoosten gaan bewegen en morgen in de buurt van ons land komen. De in kracht toenemende wind wordt zuid tot zuidwest, waardoor koelere lucht wordt aangevoerd- Bovendien zullen passerende fronten tijdelijk regen brengen. WEERRA PPORTEN Zondag 13 juli Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur. Maan op 1.54 uur, onder 17.47 uur. Maandag 14 juli Zon op 4.35 uur, onder 20.55 uur. Maan op 2.39 uur, onder 18.42 uur. Maanstanden 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier, 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 13 juli Hoog water 0.55 en 13.29 uur. Laag water 8.45 en 21.17 uur. Maandag 14 juli Hoog water 1.49 en 14.17 uur. Laag water 9.39 en 22.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten M land maxima van giste- cf d CO H ren. Binnenland: heden TJ 3 7 uur. Neerslag: laatste O Cü r*> 24 uur. *•2 2 c£ Den Helder zwaar bcw. z 17 0,1 Ypenburg licht bew. zzw 16 0,2 Vlissingen zwaar bew. wzw 15 7 Eelde onbewolkt zzo 16 0 Twente zwaar bew. windst. 17 2 De Bilt onbewolkt z 15 3 Eindhoven onbewolkt windst. 14 0,1 Vlv. Z.-Limb. dichte mist zzw 16 4 Helsinki half bew. zw - 19 0 Stockholm half bew. wzw 21 0 Oslo onbewolkt zo 22 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 21 0 Aberdeen geheel bew. windst. 19 Londen zwaar bew. windst. 24 0 Amsterdam licht bew. zzo 23 2 Brussel licht bew. windst. 26 0 Luxemburg onbewolkt windst. 26 0 Parijs zwaar bew. nno 26 0 Bordeaux geheel bew. zw 30 0 Grenoble licht bew. windst. 28 0 Nice onbewolkt nnw 26 0 Eerlijn licht bew. O 25 3 Frankfort licht bew. nno 29 0 München licht bew. zzw 27 0 Zürich zwaar bew. windst. 28 0 Genève onbewolkt no 28 0 Locarno onbewolkt windst. 27 7 Wenen onbewolkt zo 28 0 Innsbruck zwaar bew. wnw 29 0,1 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio licht bew. nno 25 0 Madrid half bew. windst. 34 0 Mallorca licht bew. windst. 31 0 Algiers geheel bew w 29 5 36. De kolonel en zijn lijfwachten Pat en Panda werden nu met grote beleefdheid behandeld. Zij kregen een grote kamer in het paleis van de Gouden Draak en wer den daar onthaald op koekjes, vruchten en hopen andere lekkere dingen. „Het wordt ons wel gemakkelijk gemaakt", bromde kolonel Pulver, „als gasten van Ming mogen we overal komen. Het zal dus niet moeilijk zijn om het beeld Yo Yo op te sporen en ermee vandoor te gaan". „Maar kolonel, dat is niet eerlijk!" riep Panda ontzet, „nu we hier gasten zijn, mo gen we niet„Zwijg!" snauwde de kolonel, „spreek me niet tegen!" Weinig vermoedde hij, dat dit gesprek werd af geluisterd door enkele Oosterlingen, die hier en daar verscholen waren. Mandarijn Mi Hau, die zich achter een gordijn ver borgen hield, had genoeg gehoord; hij rep te zich naar Ming de Rechtvaardige, aan wie hij verontwaardigd verslag uitbracht. Maar, vreemd genoeg, gold zijn veront waardiging niet de kolonel, maar Panda! „De kleine Panda-barbaar werkt tegen, Verhevenheid", sprak hij, „hij maakt be zwaar tegen de diefstal van het verrukke lijke beeld Yo Yo". Ming luisterde broe dend toe. „Zozei hij tenslotte, „zorg dan, dat die kleine barbaar zijn mond houdt. Ik laat dit geheel aan u over, Man darijn Mi Hau, maar als de barbaren niet binnen vierentwintig uur het beeld Yo Yo stelen, zal ik u tegen de schenen laten schoppen!!" Door het ontbreken van het statutair vereiste quorum heeft het bestuur van de n.v. Madoera Stoomtram Maatschappij te 's-Gravenhage in de te Amsterdam ge houden vergadering van houders van obli gaties der 4 percent lening 1940 ten laste van deze vennootschap, een door de direc tie ingediend voorstel om af te wijken van hetgeen in de trustacte bepaald is wat be treft de betaalbaarstelling van rente en af lossing der lening, niet in stemming kun nen brengen. De directie zei in een toelichting op haar voorstel dat men in de vereniging van In donesische Spoor- en Tramwegmaatschap pijen unaniem van mening is, dat hand having der directie-apparaten noodzake lijk is. De verstandhouding met de Indo nesische regering is goed geweest en ge bleven. Als de trustee overgaat tot terug betaling van 100.000 blijven er slechts enkele duizenden guldens over. De vergoe dingen in roepiahs komen nog steeds bin nen. De kosten in Nederland zullen van 20.500 tot 11.500 teruggebracht wor den. Commissarissen doen afstand van hun statutaire vergoedingen en het salaris van de directeur zal worden verlaagd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de ontwikkeling van de zaken aan te zien. Indien blijkt dat het geen zin meer heeft om door te gaan zullen de beschikbare middelen onder obligatiehouders verdeeld worden. Aan het begin der vergadering stelde de voorzitter er prijs op te verklaren, dat er van een geschil tussen bestuur en trustee geen sprake is. Beide streven hetzelfde doel na: de belangen van de obligatiehou ders. Het was volgens hem slechts een be leidskwestie: nu uitbetalen of afwachten in de hoop dat de uitkering later hoger zal zijn. Het bureau der Vereniging van Tricot- en Kousenfabrikanten meldt, dat de uiterst scherpe dumping, die reeds geruime tyd de Nederlandse handschoenindustrie bedreigt, thans zulke ernstige vormen heeft aange nomen, dat ingrijpen van de overheid vol gens genoemd bureau, vermoedelijk spoe dig venvacht kan worden. Het zyn vooral de handschoenen uit Hongkong, die tegen zó lage prijzen geleverd worden, dat nor male concurrentie voor de Nederlandse in dustrie niet mogelyk is. Het gevolg is geweest, dat het aandeel van de Nederlandse industrie in het bin nenlandse verbruik sedert 1955 van 45 per cent tot 28 percent terugliep. Daarentegen verdubbelde de invoer uit de Aziatische landen. Hongkong dat vorig jaar een derde van de invoer in Nederland voor zijn reke ning nam, vroeg 15 per dozijn en Japan slechts 13. De Nederlandse industrie kan de overeenkomende kwaliteit en maat leve ren tegen een prijs van omstreeks 21.50. Dit is dan de integrale kostprijs. De vereniging meldt omtrent de verhou dingen in de handschoenindustrie in Hong kong, dat de arbeidsdag in deze industrie daar 10 uren telt, de werkweek 7 dagen, zodat iedere werkkracht gemiddeld 70 uren maakt. Het doorsnee weekloon van de vrouw in de Hongkongse handschoenindu strie ligt op rond 20, het uurloon beloopt niet meer dan 27 cent. Indien men in aan merking neemt, dat het hier gaat om een zeer loonintensief artikel, waarvan 50 tot 60 percent van de kostprijs uit loon bestaat, dan is het zonder meer duidelijk dat de concurrentie hiermede niet is vol te hou den. De vereniging heeft goede hoop dat een oplossing thans op korte termijn zal kun nen worden gevonden. Mocht dit echter onverhoopt niet het geval zijn, dan moet er op gerekend worden dat de handschoen- industrie in geheel West-Europa, voorzover de import geliberaliseerd is, ten gronde zal gaan. Centraal-Amerika Het hoofd van het UNO-bureau van de Eco nomische Commissie van Latijns Amerika heeft verklaard dat er binnen een jaar een centraal Amerikaanse gemeenschappelijke markt tot stand zal zijn gebracht. Twee belangrijke pro jecten zijn ter ratificatie voorgelegd aan de re geringen van Guatemala, Salvador, Honduras, Nicaragua en Costa Rica. Het ene project heeft betrekking op het instellen van een douane-unie tussen deze landen, terwijl het andere de inte gratie van de centraal Amerikaanse industrie beoogt. De voorgestelde gemeenschappelijke markt heeft een bevolking van ruim 10 miljoen. Vierkante Goudse kaas Een filiaalbedrijf voor kruidenierswaren in Keulen heeft de kleinhandelprijs voor inge voerde Nederlandse kaas verlaagd tot het laag ste niveau sedert de oorlog. De prijs van Goudse kaas met een vetgehalte van 48 percent werd verlaagd van DM 1,70 per kg tot DM 1.56 per kg. De prijsverlaging is mogelijk geworden doordat de Nederlandse producenten erin heb ben toegestemd vierkante kazen te leveren in plaats van ronde. Vierkante kaas is veel ge schikter voor mechanische verpakking, hetgeen van bijzonder belang is voor de verkoop in zelf bedieningswinkels. Terreur. In de afgelopen 24 uur zijn ten minste vijf mensen gedood en zeven gewond in Parijs tengevolge van acti viteiten van Algerijnse rebellen. A]]e slachtoffers zijn Algerijnse mohamme danen, die niet bereid waren samen te werken met de twee Algerijnse verzets organisaties. Operatie. Kardinaal Stepinatsj, de zestig, jarige primaat van de Joegoslavische r.k. kerkprovincie, is donderdag in de pastorie van Krasitsj, waar hij ge. dwongen verblijf houdt, aan het rech terbeen geopereerd. De ingreep vond plaats in de woonkamer van de pasto- rie met een divan als operatietafel. Staking. Te middernacht is in geheel Ita lië het personeel van stadsbussen, trams en trolleybussen voor 24 uur in staking gegaan. De stakers eisen hogere lonen en protesteren met hun actie tegen het afbreken der onderhandelingen. De sta- king wordt door de drie grote vakbon den gesteund. Nansen-medaille. De Nansen-medaille van de hoge commissaris voor de vluchte lingen gaat dit jaar naar de 27-jarige Engelsman David Hoggett, die bij het bouwen van woningen voor vluchtelin gen in Oostenrijk een ongeluk kreeg en invalide zal blijven. Een posthume on derscheiding wordt verleend aan de Fransman Pierre Jacobsen, een assis tent van de hoge commissaris, die even eens veel voor de vluchtelingen heeft gedaan. Jacobsen kwam een jaar ge leden bij een auto-ongeluk om het leven Spionage. Een secretaresse van de West- duitse Bondsdag en een man zijn aan gehouden onder verdenking van spiona ge voor een niet genoemde mogend heid. Dit is vrijdag meegedeeld door de federale procureur-generaal te Karls ruhe. De vrouw is Katharina Krauser, moeder van vier kinderen. De naam van de man werd niet onthuld. Aanvaring. Het 120 ton metende jacht „Sereno", waarop zich de sjah van Per- zië bevond, is vrijdag even buiten de haven van Ischia in Zuid-Italië in aan varing gekomen met een zeilboot die zonk. De acht opvarenden werden aan boord genomen van de „Sereno", die weinig schade had opgelopen. Kwade reuk. Het federale gerechtshof in Karlsruhe heeft beslist, dat Karl Köl- sche, een handelaar in natuurlijke mest uit Siegen bij Keulen, een ander tele foonnummer moet aanvragen. Hij liet zijn nummer (4711) groot op zijn vrachtauto's schilderen, zeer tegen de zin van de eau de colognefabriek „4711" die al geruime tijd tegen Kölsche aan het procederen is. Vogelnestjes. De achtjarige Graham Dearham heeft vrijdag het gehele En gelse eiland Wight twee uur in duister nis gehuld. Graham was op zoek naar vogelnestjes toen hij met een electri- sche hoogspanningsgeleider in aanra king kwam waarop een spanning van 33.000 volt stond. De jongen kreeg ern stige brandwonden. Zijn avontuur ver oorzaakte een kortsluiting, die het hele eiland en een groot deel van Hampshire zonder stroom zette. Bioscoopvoorstel lingen moesten worden gestaakt en ho tels konden geen warme maaltijden ser veren. Mexico. De Mexicaanse regering heeftin ver-band met botsingen tussen aanhan gers van de P.I.R. (Partido Revolucio- nario Institucional die bij de verkie zingen van zondag een grote overwin ning behaalde) en volgelingen van de P.A.N. alle politieke bijeenkomsten en demonstraties verboden. Woensdag avond kwam het in Guadalajara tot on geregeldheden, waarbij dertig personen verwondingen opliepen. Het leger moest er aan te pas komen om de orde te her stellen. Noodweer. Delen van de Amerikaanse sta ten Kansas, Missouri, Nebraska en Ohio, worden op het ogenblik geteisterd door noodweer. Bij overstromingen, onweer en zware windstoten zijn tenminste vier personen om het leven gekomen. Advertentie OtDirONMIO HANOIUMMK (aluminium laloezieën) Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem Decoratief, Duurzaam en Praktisch HET offeren aan goden komt in de prak tijk meestal neer op het drijven van een ruilhandel tussen de mens en de godheid. (Dit klinkt ivellicht ruwer dan we het be doelen, maar de praktijken bij vele volken in 't verleden wijzen in die richting, waar bij we uiteraard niet over het hoofd zien, dat ook wel eens gaven zullen zijn neer gelegd uit werkelijke innerlijke drang tot offeren). Hoe het ook zij, offers werden meestal gebracht hetzij als tegenprestatie voor ontvangen voordelen, hetzij als vooruit betaling op gevraagde zege ningen, hetzij als cadeautje om de beledigde god gunstig te stemmen. Het spreekt van zelf, dat in deze gedachten- gang de rijke man er altijd gunstiger voor moest staan dan de arme. Zijn rijkdom wees er al op, dat de goden hem gxtnstig gestemd waren. Maar afge zien daarvan kon hij de goden ook meer aanbieden en mocht hij dus een hogere tegenprestatie van die kant verwachten dan de verschoppelingen die niets bezaten. Overwegingen van prestige dwongen de rijkaards bovendien de goden op gulle wijze te gedenken, zodat de bijdragen die de arme luidjes brachten daarbij verge leken geheel in het niet zonken. Sporen van deze, in de oudheid vrij algemeen gangbare gedachtengang, treffen we nog aan op de eilanden der Nü we Hebriden, waar de sociale rangorde in de samen leving geheel bepaald wordt naar het aan tal varkens dat aan de goden is geofferd. Maar daar blijft het niet bij, want de in boorlingen op die eilanden geloven stellig, dat hun plaats in de wereld der geesten eveneens afhankelijk is van het aantal varkens dat zij op het offerblok hebben gedeponeerd. Ook de opvattingen die hier over in de Scandinavische mythologie naar voren treden, wijzen in de door ons aan geduide richting. Daar blijkt immers, dat de plaats die de helden in het Walhalla zullen innemen, afhangt van de hoeveel heid goud die zij op de brandstapels in hun graven bij zich hadden (Summer en Keller: The science of so- ciety). Volgens het primitieve denkbeeld van dergelijke mensen uit het verleden (en van thans) was het. dus ge makkelijker voor de kameel om door het oog van een J naald te kruipen, dan het voor de arme was om het Koninkrijk der Hemelen te betreden. Er is in het denken dus wel een en ander veranderd, sinds ruim 1900 jaar geleden vermaand werd: „Voorwaar, Ik zeg u, deze arme weduwe heeft het meeste in de of ferkist geworpen van allen, die er iets in geworpen hebben. Want allen hebben er in geworpen van hun overvloed, maar zij heeft van haar armoede er in geworpen, alwat zij had, haar ganse levensonder houd". Voor deze gevallen nemen wij de ruwe generalisering die in de eerste regel van dit artikel werd uitgesproken, gaarne terug! Weet u, tussen twee haakjes, dat de mens er eigenlijk anders uitziet, dan wij hem zien? Daarover een volgende keer. H Petition (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2