Vonnissen aan lopende band in Hongarije Republikeinen kunnen Italiaans kabinet voor avonturen behoeden Vrees voor protectionistische politiek der EEG-landen is verdwenen /'"Hoe is het ontstaan? Kinderkopjes Van dag tot dag Schuld Kroesjtsjev haastig naar Moskou terug Macht van monopolies, gesteund door Vaticaan, is moeilijk te breken Bier goed, al goed..! <~Praatótoel 3 Na donderrede tegen „revisionisme" Vijf „Siiezrebellen" terug in conservatieve fractie Ondanks revisionisme Joegoslaven en Bulgaren vierden gezamenlijk feest V.S. eisen bestraffing van MIG-piloten Protestnota over neer- schieten van Amerikaans vliegtuig Oveta/S /zeè Jean Rey naar Den Haag Al eerder veroordeelden worden opnieuw berecht DR. MANSHOLT OVER EUROPESE LANDBOUW Basis van gezamenlijke landbouwpolitiek gelegd Gronden in Meerestein worden onteigend Openbare aanklager in München geschorst In verband met de vlucht van nazi-kamparts Eisele Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren V.S. handhaven beloften aan Libanon „als land" Dit woord: OP DE PROPPEN zATERDAG 12 JULI 1958 get is een veeg teken, wanneer men over een bepaald onderwei-p niet uitge praat raakt. Want dat betekent, dat het praten weinig succes oplevert en dat de problemen, die in discussie zijn, niet op gelost zijn geworden. gen onderwerp waarover men in de krant nagenoeg dagelijks leest, is de verkeers onveiligheid en legio zijn de perscommen taren daarover, die door hun aantal het gevaar opleveren dat het onderwerp afge zaagd wordt. Niettemin men kan er moeilijk over zwijgen, wanneer men telkens weer ge confronteerd wordt met regelrechte mis toestanden en hun gevolgen. Gevolgen die ontzaglijk veel leed met zich brengen en een sfeer van dreiging scheppen, die het openbare leven benauwt. 'Er wordt veel gedaan zegt men: er worden verkeersexamens «afgenomen, cur sussen in weggebruik gegeven, wettelijke Oplichtingen ingevoerd, verbodsbepalin gen in het leven geroepen en aansporingen uitgedeeld aan hen, die door verkeerde instelling of ondeskundigheid gevaar kun nen opleveren voor andermans en eigen leven op de weg. Doch thans lijkt het een ernstige nood zaak, dringend de aandacht te vragen voor een euvel, dat in tegenspraak is met de hierboven opgesomde pogingen om de ver keersveiligheid te bevorderen: het duide lijke gebrek aan practische zin bij som- nljge autoriteiten, aan wier handen een sector van het verkeersvraagstuk is toe vertrouwd. Met een beroep op de wegverbruiker is het probleem slechts tenhalve aangepakt; de andere helft eist een zo bruikbaar en veilig mogelijk geaccommodeerd verkeers systeem, dat zo weinig mogelijk kans biedt iét het ontstaan van ongelukken. De werkelijk deskundigen en verant woordelijkheid bezittende verkeersautori- leiten niet te na gesproken, moet zeer uit drukkelijk aan de hand van recente on dubbelzinnig slechte ervaringen worden vastgesteld, dat soms van overheidswege niet in bevredigende mate blijk gegeven wordt van een doelmatige, op de realiteit gegronde voortvarendheid om evidente ge- varenfactoren uit te schakelen. Men klampt zich in vele gevallen vast aan wettelijke voorschriften, die vaak verouderd, onvol komen en gebrekkig zijn, en weigert op grond van uiteenlopende, duistere redenen cm het gezonde verstand te gebruiken en de te nemen maatregelen aan de werke lijkheid te toetsen. Dit is een ernstige nalatigheid, waar zij cok uit moge voortspruiten. Formalisti sche, bureaucratische of doodeenvoudig on deskundige instellingen spelen er onge twijfeld een rol bij, doch het resultaat is ia vele gevallen een dagelijks toe nemende hoeveelheid gevaars- tactor en, die met weinig geld en moeite vorkomen had kunnen worden. Een gebrekkige voorziening aan wegen iet betrekking tot de verkeerscomplica- ,es is een dagelijks en overal te consta- zren euvel, naast veel goeds en bruik aars dat getuigt van gezond verstand en erantwoordelijkheidszin. Dat dit „goeds" q „bruikbaars" echter geen algemene ;jgel is, schept een ernstige lacune in :nze verkeersregeling, waardoor zeker van illekeur mag worden gesproken. Het is ondoenlijk, veel gedetailleerde voorbeelden te geven. Doch wanneer wij in het algemeen noemen de bebakening van wegen, de 'verlichting van aandui dingen, de beveiliging van kruispunten, dan omvatten deze reeds een hoeveelheid van onnodige verkeersgevaren die twijfel doen rijzen aan de doelmatigheid van het •pparaat, dat voor déze onderdelen der verkeersvoorziening verantwoordelijk is. Wettelijke voorschriften toepassen en verder maar rustig toezien wat er gebeurt - dat is een mentaliteit, die wij herhaal delijk woordelijk vertolkt kregen van de zijde der overheden. Haarlem kent een voorbeeld van recente datum: de weste lijke randweg. De Leidsevaart, die als voorrangsweg deze randweg kruist, is op dat kruispunt voorzien van een aanduiding linde Voorrangsweg". Doch de minimale grootte van het bord, dat bij avond na genoeg onzichtbaar is, roept een bewezen gevaar op. Ongevallen zijn niet uitge bleven, waarbij nu ook ernstige gewonden zijn te betreuren. Geen enkel wettelijk voorschrift gebiedt, daar een reusachtig en goed verlicht bord boven de weg te hangen op voldoende af stand van het kruispunt. In vele plaatsen gebeurt het dan ook, doch als zoiets niet [als regel gebeurt, wordt het gevaar vooral ook voor de buitenlanders nog vergroot. Waarom weigert men, dit in te zien? De bebakening onzer wegen stelt vooral vreemdelingen voor onoplosbare raadsels. Zijn onze wegen voor vreemdelingen ver boden? Neen. Welnu, waarom zorgt men dan niet dat zij zo veilig mogelijk kunnen rijden? De snelheidsbeperking is in ons land aangeduid op een zo chaotische, wakzinnige wijze, dat men zou moeten twijfelen aan goede wil. Doch de goede wil schijnt er in het al gemeen wel te zijn. Maar mankeert het dan aan deskundigheid, gezond verstand, sennis van zaken? Als de overheid meent dat zij, met strik te toepassing van haar eigen gebrekkige voorschriften de handen in onschuld zal Wnnen wassen, zal de rechter bij het be oordelen van verkeersongevallen nu en dan een duidelijke schuld moeten ver wijzen naar de overheid zelf, wil er van werkelijk recht sprake blijven. Misschien dat dit tenslotte ogen doet opengaan. (Van onze correspondent in Bonn) De Russische minister-president en se cretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, verliet giste ren plotseling Oost-Berlijn en vloog terug naar Moskou. Tevoren had hij op een zakelijke manier een scherpe aanval ge richt op Joegoslavië, waarbij hij toch een kans openliet voor een nader gesprek met Tito. Kroesjtsjev deed deze aanval op het congres van de Oostduitse communisti sche partij, de S.E.D. Hij had tevoren het voorstel van de Westduitse Bondsdag om te komen tot een conferentie over de Duit se eenheid door middel van een commis sie van de grote vier van de hand gewe zen. Opnieuw zei Kroesjtsjev, dat de Duitse eenheid bereikt moet worden door overleg tussen Oost- en West-Duitsland, dat zijns inziens dan zou moeten leiden tot stichting van een statenbond. Er is geen prijs, zei hij voorts, die men ons voor het lidmaken van geheel Duitsland van de NAVO kan aanbieden. Als tegenzet tegen Amerikaanse, Britse en Franse eisen aan West-Duitsland tot betaling van de kosten van de legering van troepen van deze lan den in de Bondsrepubliek, deed Kroesjt sjev de mededeling, dat Rusland met in gang van 1 januari 1959 geen bezettings- kosten meer van Oost-Duitsland zal vra gen. Dit jaar betaalt Oost-Duitsland even wel nog 450 miljoen mark. Voorts ver klaarde de Russische premier, dat de Joe goslavische leiders Rusland, China en al le overige communistische landen bele digen en gevoelens van haat jegens Mos kou verwekken. Er is zijns inziens geen neutraliteit van een werkelijk communis tisch land mogelijk. Van zijn twee uren durende speech be steedde Kroesjtsjev de helft aan Tito. Hoe wel hij af en toe flink tegen Belgrado te keer ging, zei hij ook dat er inderdaad door beide zijden Moskou èn Belgrado fouten waren gemaakt. Zijn gehele rede over Joegoslavië was, zo leek het, niet zozeer voor Tito zélf be stemd dan wel bedoeld als waarschuwing tegen revisionisten in Oost-Duitsland en Polen. BERLIJN (Reuter) Kroesjtsjev is vrijdag na afloop van de morgenzitting van het partijcongres van de Oostduitse communisten in Oost-Berlijn naar Mos kou vertrokken. Een Oostduitse functiona ris verklaarde, dat dringende werkzaam heden in Moskou de oorzaak zijn van dit overhaast vertrek. De andere leden van de Sovjet-delegatie zijn in Berlijn geble ven. MOSKOU (UPI) Mikhail Soeslov, het stalinistische Sovjet-presidiumlid, wiens lange afwezigheid aanleiding is geweest tot veel geruchten, heeft vrijdagavond ge sproken op een receptie ter ere van het bezoek van de Tsjechische president No- votny aan Moskou. Ondanks de aanwezig heid van premier Kroesjtsjev en president Vorosjilov viel hem zelfs de eer te beurt de vriendschapstoast uit te spreken. Dit wordt gezien als een teken, dat de geruch ten over een verbanning van Soeslov uit Moskou onjuist zijn geweest. LONDEN (Reuter) Vijf Britse Lager huisleden, die uit de conservatieve frac tie waren getreden omdat zij het niet eens waren met de politiek van de con servatieve regering ten aanzien van Suez, maken weer deel uit van de fractie. De vijf parlementariërs, die geleid wer den door burggraaf Hinchingbrooke, heb ben vrijdagavond een brief van de leiding van de conservatieve partij ontvangen, waarin wordt gezegd, dat zij weer worden beschouwd als leden van de fractie. WENEN, (UP) Een speciaal feest, waaraan de grensbevolking van Joego slavië en Bulgarije in de buurt van Kriwa Palanka en Deltsjewo deelnam, is georga niseerd door het gemeenschappelijke Bul- gaars-Joegoslavische grenscomité aldus meldt het Boedapester dagblad „Esti Hir- lap". Het dagblad zegt, dat er ongeveer 45.000 mensen aan dat feest hebben deelgenomen- De grenscommissie zorgde voor een spe ciale feestmaaltijd. Zowel Bulgaren als Joegoslaven mochten de grens zonder pas poort of visum oversteken. Dit feest staat wel in tegenstelling met de huidige cam pagne tegen het „Joegoslavische revisio nisme". WASHINGTON, (UPI) De V.S. heb ben vrijdagavond krachtig geprotesteerd tegen het neerschieten van een ongewa pend Amerikaans transport-vliegtuig op 27 juni boven Sovjet-Armenië en bestraf fing van de Russische vliegers, daarbij be trokken, geëist. De protestnota, die aan de Russische ambassadeur 'Mikhael Mensjikov werd overhandigd, protesteert ook tegen de molestatie van vijf van de negen leden van de bemanning, die met hun valscherm uit het brandende vliegtuig waren gespron gen en na hun landing „op ruwe wijze door de bevolking na hun landing waren mis handeld". De V.S. behouden zich het recht voor, volledige schadevergoeding te eisen voor het vernielde vliegtuig en schadeloosstel ling voor de leden van de bemanning voor verwondingen, die zij mochten hebben op gelopen. De nota besluit met het verzoek, dat Rusland „zonder verder uitstel" negen an dere Amerikaanse militairen vrij zal la ten, die in Oost-Duitsland worden vastge houden sedert hun helicopter op 7 juni al daar landde. Van onze correspondent le Rome De nieuwe Italiaanse regeringscoalitie van Fanfani, bestaande uit christen-demo craten en de sociaal-democraten vanSara- gn.t was reeds in haar wordingsgeschiede nis afhankelijk van de kleine republikein se fractie van het parlement, zó gering was haar meerderheid. De zeven afgevaardigden der republikeinen en de éne man van de „communita" kunnen de balans doen door slaan naar links of naar rechts en dat is om verschillende redenen goed. De republi keinen zijn meer dan de sociaal-democra ten afkerig van alle clericalisme en zullen dus in dit opzicht een remmende invloed uitoefenen op de christen-democraten, die onder de sterke druk staan van Katholieke Actie en Vaticaan. Verder zijn de republi keinen van alle Italiaanse partijen het meest trouw aan de NAVO-politiek en aan de samenwerking met de bondgenoten. Zij hebben zich indertijd zeer nadrukkelijk uitgesproken tegen het zogenaamde „neo- atlantisme" en zijn er zich van beivust, dat Italië op dit ogenblik niet in staat is „be middelend op te treden" tussen Oost en West, tussen de Middellandse Zee-landen van Europa en de jonge Arabische landen. In zoverre vormen zij een uitstekend te genwicht tegen Saragat, die evenals een bepaalde groep in de christen-democrati sche partij, geneigd is tot dergelijke, wat dilettanterig aandoende zijsprongen op het gebied der buitenlandse politiek. Het kan Italië's goede naam en prestige slechts ten goede komen, wanneer er wat meer eenheid van lijn komt in de buiten landse politiek en Rome niet vriendelijk glimlacht naar landen, die met Italië's bondgenoten overhoop liggen. De republi keinen hebben ook grondig geprotesteerd tegen het op handen zijnde bezoek van Nasser aan Rome en gewezen op de slechte indruk, die het in Londen, Parijs en Washington moet maken om Nasser voor een officieel staatsbezoek uit te no digen op een ogenblik, waarop hij alle NAVO-landen moeilijkheden bezorgt. De nieuwe regering heeft, althans op papier grote voornemens. Als alles zou worden uitgevoerd, wat in de 48 punten van het programma Fanfani en in de 19 punten van het plan-Saragat staat, dan zou dit werkelijk het begin van een socia le ommekeer in Italië zijn. En., dus mag men aannemen dat het wel bij goede voornemens blijven zal. De groepen, die er belang bij hebben dat de dingen zoveel mogelijk bij het oude blij ven, zijn veel te sterk en hebben hun aan hang ook onder de christendemocraten zelf. Een van de punten van Saragat is, dat er geleidelijk naar gestreefd moet worden de elektriciteitsvoorziening te ont nemen aan de particuliere monopolies (een achttal grote ondernemingen, elk werkende in een bepaald deel van het land, beschikkend over het alleenrecht elektrische kracht uit stromend water of anderzins te winnen en die kracht aan in dustrieën en particulieren te leveren) en dat recht aan de gemeenten toe te kennen. Maar de enorme elektriciteitsbedrijven, alsmede de sterkste monopolies in het land, hebben achter zich een groot deel van de „onafhankelijke" pers, de confe deratie van industriëlen, de Katholieke Actie en het Vaticaan, dat voor grote be dragen bij die monopolies is geïnteres seerd. De „Nuovo Cittadino", het blad van de Katholieke Actie in Genua en de spreekbuis van kardinaal Siri, die aan het hoofd staat van de Katholieke Actie, schrijft over dit programmapunt: „natio nalisatie van de elektrische centralen en van de elektriciteitsvoorziening" (Sara gat heeft over gemeenten gesproken en niet over nationalisatie) is „onverenig baar met voortbestaan der menselijke vrijheden en in strijd met de katholieke leer" en bovendien nog economisch nade lig- Het blad dringt aan op het vormen van een uitsluitend christen-democratisch ka binet en op verbreking van alle onderhan delingen met de sociaaldemocraten, die hoe dan ook socialisten zijn en blijven. Dit voorbeeld is, dunkt ons, al voldoende om te begrijpen dat de weg van Fanfani en zijn medeministers niet over rozen zal gaan. Regeringsverklaring ROME (Reuter) Prof. Amintore Fan fani heeft woensdag zijn regering aan het parlement voorgesteld. Hij zei, dat Italië zal eisen dat alle landen van het Atlan tisch verdrag hun maatregelen, die ook andere leden van het verdrag raken, aan hun bondgenoten voorleggen alvorens ze uit te voeren. Ze kunnen dan van tevoren door de leden worden besproken om zo doende de nodige solidariteit bij het ne men van besluiten te verkrijgen. Fanfani zei, dat Italië alle voorstellen zal verwerpen, die beogen de inwerking treding van de Gemeenschappelijke Markt en Euratoom uit te stellen. Zijn re gering zal, als de omstandigheden gunstig zijn, voorstellen dat de zes landen van „Klein Europa" een rechtstreeks door de bevolking gekozen Assemblée oprichten in de plaats van het huidige Europese par lement, dat door de zes parlementen wordt benoemd. Bij de bevordering van de Europese eenheid zou Italië er ook op aandringen, dat de zes landen naar een systematische coördinering van hun gehele politiek stre ven. De regering is voorts van plan nauw samen te werken met de Arabische lan den en met Israel om samen de welvaart rondom de Middellandse Zee te vergroten. Er zal in beide kamers over de rege ringsverklaring worden gestemd, vermoe delijk in de loop van de volgende week. Advertentie Gaat U diarheen waar ze bet lekkerste bier schenker», dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier goed, èl goed: waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Üw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem baar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! Ge Belg Jean Rey, lid van de Europese Commissie van de E.E.G., die de zes lan den van de Gemeenschap zal bezoeken voor besprekingen over de Vrijhandelszo- zal eerst Den Haag aandoen, waar hij °P 14 juli aankomt. Over het besluit van de Europese Com missie van de E.E.G. tot de reis van het Belgische lid van de commissie, Rey, C3ar de zes hoofdsteden om van gedach- ;-i te wisselen over een gemeenschappe lijke houding van de zes regeringen 'ten inzien van de Vrijhandelszone, heeft een "oordvoerder van de Europese Commis- '!e te Stresa meegedeeld, dat, naar het 'ordeel van de commissie, een voorstel '°t verlaging van de douanetarieven met "on percent het enige middel is om de "astgelopen besprekingen in de commis- 'io-Maudling over de Vrijhandelszone ''"oer op gang te brengen. NEW YORK, (UPI) De Hongarije- commissie van de UNO is gereed gekomen met haar rapport over de arrestatie en executie van oud-premier Imre Nagy en de drie andere opstandelingenleiders. De commissie had aan alle instanties, die daartoe in staat zouden zijn, inlichtingen verzocht over processen in Hongarije. Al leen de Amerikaanse regering heeft hier op gereageerd met het bericht, dat gedu rende tien dagen in juni 100 berechtingen en herberechtingen in Hongarije hebben plaatsgehad, zoals reeds vrijdag werd be richt. (Reuter) Voorts vernam de commis sie van de Amerikaanse regering, dat 105 personen, die al eerder voor „tegen-revo- lutionaire activiteit" een veroordeling in Hongarije ondergingen, opnieuw berecht zullen worden. In het gebouw van het op- pergerechtshof van Boedapest hingen aan kondigingen van 105 herzieningen van pro cessen, welke tussen 7 en 16 juli zullen die nen. Een van hen zou Gyuala Obersovsky zijn, de uitgever van twee Hongaarse periodie ken, die in april 1957 ter dood veroordeeld werd, welke straf vervolgens werd omge zet in levenslang, maar tegen wie nu op nieuw de doodstraf geëist zou worden. Consequentie WENEN, (Reuter) Het te Wenen uit gegeven Hongaarse blad „Magyar Hira- do" meldde vrijdag, dat er te Boedapest voorbereidingen worden getroffen voor de terugkeer en het eerherstel van Matyas Rakosi en Ernoe Geroe, communistenlei ders uit het stalinistische tijdperk. Volgens het blad heeft het uit Boedapest vernomen, dat op vergaderingen van par tijafdelingen en in fabrieken de rol van Ra kosi, die premier is geweest, en van Geroe, Rakosi's economische adviseur, in op voor deze communistenleiders gunstige wijze wordt uiteengezet. Rakosi en Geroe vlucht ten tijdens de opstand in 1956 naar de Sov jet-Unie, waar zij sedertdien hebben ge woond. De landbouwconferentie van Stresa heeft eenstemmig een aantal resoluties aan vaard, die kunnen worden beschouwd als de grondslagen van een gemeenschappe lijke landbouwpolitiek van „Klein Europa". 1. De landbouw dient te worden be schouwd als zijnde onafscheidelijk ver bonden met de economie der gemeen schap. Het is „een essentiële faktor van het maatschappelijk leven". 2. De landen van Klein Europa moeten de onderlinge handel geleidelijk uitbrei den. Ook met andere landen dienen nauwe handelsbetrekkingen te worden onderhou den. Men dient zich te hoeden voor oneer lijke buitenlandse concurrentie. 3. De produktiviteit moet worden ver hoogd en produktiekosten in de bij de ge meenschap aangesloten landen moeten op een niveau worden gebracht. 4. Het is de taak van de Europese Economische Commissie er voor te zor gen dat afzetgebieden voor de landbouw- produktcn der gemeenschap beslaan. Voorts dient de commissie specialisatie naar gebied te bevorderen. 5. De prijspolitiek dient er op gericht te zijn overproduktie te vermijden. De produkten van de gemeenschap dienen concurrerend in de markt te liggen. De onderontwikkelde gebieden in de gemeen schap dienen op grote schaal hulp te ont vangen. 6. Het is van „essentieel" belang dat regeringssubsidies zoals die in het Euro- marktverdrag van de hand worden ge wezen spoedig niet meer worden verstrekt. 7. De gemeenschappelijke politiek be treft tevens de overzeese gebiedsdelen van Frankrijk, België en Nederland. 8. Landarbeiders in de gemeenschap dienen salarissen te ontvangen, gelijk aan die van andere vergelijkbare groepen. 9. Familiebedrijven moeten de basis van de landbouw in de gemeenschap blijven vormen. Door toenemende indus trialisatie van het landbouwbedrijf dient het overschot van arbeiders van margi nale bedrijven te worden opgevangen. In de slotresolutie wordt er voorts de nadruk op gelegd dat de landbouwproduk- tie sneller- stijgt dan de voedselconsumptie; de beroepsbevolking in de landbouw voort durend" afneemt, de landbouwproduktivi- teit stijgt maar het inkomen van de boeren afneemt en dat in veel gevallen de produk tiviteit door tussenkomst van de overheid is verhoogd, maar dat het voor de boer moeilijker wordt een afzetgebied te vinden voor zijn produkten. De voorzitter van de Euromarkt-commis- sie, Walter Hallstein, wees gedurende de slotzitting op het „enorme" politieke be lang van de conferentie. De voorzitter, de Nederlandse oud-minister van Landbouw, dr. S. L. Mansholt, sprak van een „Euro pese geest", die het mogelijk had gemaakt dat de zes ministers van landbouw, de economische commissie voor Europa en tweehonderd deskundigen, hun werkzaam heden in negen dagen beëindigden. Dankzij de eenheid van landbouw in de zes landen zullen de levensomstandigheden van de landbouwbevolking spoedig verbe teren, zo zei dr. Mansholt. Met deze confe rentie is alle vrees, dat de zes landen van Klein Europa een protectionistische poli tiek zullen volgen, verdwenen, zo voegde hij hier aan toe. Krachtens het Euromarktverdrag moet de gemeenschappelijke landbouwpolitiek het komende anderhalf jaar in praktijk worden gebracht. Alle handelsbarrières dienen de komende twaalf jaar te worden geslecht. Het Beverwijkse raadsbesluit van 12 september 1957 dat 24 april van dit jaar werd gewijzigd en waarin wordt bepaald, dat tot onteigening van gronden in het uitbreidingsplan Meerestein moet worden overgegaan is bij Koninklijk Besluit goed gekeurd. MÜNCHEN (UPI) De officier van Justitie in München, Staatsanwalt Max von Decking, is uit zijn ambt geschorst, omdat hij concentratiekampdokter Hans Eisele, die het afgelopen weekeinde naar Cairo gevlucht is, de hand boven het hoofd gehouden zou hebben. Von Decking wist sinds 1954 van de beschuldigingen die tegen Eisele werden ingebracht, namelijk van de moord op duizenden gevangenen van Buchenwald. maar hij heeft er geen werk van gemaakt, zo deelde de Beierse minister van Justitie Willi Ankermüller vrijdag mee. De minister heeft nu opdracht gegeven voor een onderzoek tegen Von Decking. Britse artsen protesteren BIRMINGHAM (Reuter) De Britse vereniging van artsen heeft vrijdag ge protesteerd tegen het feit dat de Duitse vrouwelijke arts dr. Herta Oberhauser, die destijds door een Geallieerd Tribu naal veroordeeld is wegens experimenten op gevangenen van de nazi's, weer het be roep van arts uitoefent. Dr. Herta Ober hauser heeft als vrijwilligster gewerkt in Hitler's concentratiekampen. Zij kreeg 20 jaar gevangenisstraf, maar werd in 1952, na vijf jaar te hebben gezeten, op vrije voeten gesteld. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Sleeswijk-Holstein heeft stappen ge daan om een einde te maken aan de prak tijk van dr. Oberhauser. De experimenten waaraan zij zou heb ben meegewerkt, zouden bestaan hebben in het toebrengen van wonden en het met opzet infecteren en verwaarlozen daarvan. Toen dr. Oberhauser uit krijgsgevangen schap terugkwam, kreeg zij een schenking en een renteloze lening om een praktijk te vestigen in Sleeswijk-Holstein, die zij sedertdien steeds heeft uitgeoefend. Advertentie Babyderm Haarwater (Hoargroei-to nic) legt reeds in do jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f. t.90. Babyderm Kinder-Shampoos Geen traantjes meer, niet scherp voorde oogjes. Fkweo 11.25. Alleen in Apotbekeo sa Qrofiiitoriieiv 0p de" Opmaak Je hoort het vrouwen wel es tegen el kaar zeggen, voor ze een balzaal betreden, of om het eenvoudiger te veronderstellen, als ze een kamer binnen gaan waar vreemd bezoek aanwezig is. „Kind" zeggen ze dan „ik ga zo niet naar binnen. Ik moet me nog éven op maken". Dat gebeurt; waarna velen er nóg aan trekkelijker uitzien dan ze al waren. Dat is tenminste de bedoeling. Nou wil ik dat ook doen met mijn va- kantiebericht. Ik durf, gezien de meer dan enthousiaste en fantastische reisver halen van collega's en kennissen, niet met mijn enkele reisie Valkenburg of mijn re tourtje Heilo aan te komen. Dat is voor u ook niet leuk. Néé. Daar betaal je ten slotte je abonnement niet voor. U krijgt het dus anders, mijn reis-relaas. Het moet léésbaar zijn. Daar gaat ie dan: Het is een onzer hoorspelspelers niet ge lukt, hoewel dat altijd een wensdroom van hem is geweest, om zijn vakantie door te brengen op een onbewoond eiland met kokospalmen aan een strandje met een vriendelijke branding en ergens een bron waar koel helder water uit opwelt. Het moest er vooral eenzaam zijn. Niet al te eenzaam natuurlijk, maar nog twee of drie aardige lui, waar je nog es een kaartje mee kon leggen. Bovendien moesten er ook nog wat vaten en dicht- gesoldeerde bussen aanspoelen zodat we de eerste tijd geen honger en dorst behoefden te lijden. Er zal daar natuurlijk geen schip met goudstaven in de buurt liggen, want geld is ook niet alles in zo'n wildernis. Het is dan ook wel de bedoeling om niet al te gauw door een voorbijgaand schip te worden opgemerkt om dan eindelijk gered te worden. Ik zou het zo'n maandje daar willen zien uit te houën om dan weer met de zogenaamde frisse moed weer terug in het vaderland te komen, waar vrienden en bekenden ons reeds van verre staan toe te wuiven, met splinternieuwe schlager-welkomstliederen en alle regisseurs met prachtige (niet te groterollen om daar met frisse moed weer mee de winter in te gaan. Tot zo lang dan maar weer. Jan van Ees Advertentie HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TEUT.20340 BEIROET (UPI) De Amerikaanse ambassadeur in Libanon, Robert McClin- tock, heeft vrijdag in Beiroet verklaard, dat de beloften van de V.S. betreffende steun voor het behoud van Libanon's on afhankelijkheid en soevereiniteit nog steeds gelden. Hij voegde er echter aan toe, dat „deze beloften niet aan een be paalde persoon of regering gedaan wer den, maar aan Libanon als land". Deze verklaring wordt niet opgevat als een verandering in de Amerikaanse poli tiek jegens president Sjamoen om deze te steunen zolang hij het wettelijk gezag ver tegenwoordigt. Quorumprobleem (Reuter) De Libanese regering heeft vrijdag een commissie van rechtei-s inge steld die een antwoord moet geven op de vraag hoe de nieuwe president van Liba non binnen twee weken gekozen moet worden. De voornaamste moeilijkheid gaat hierbij om de grootte van het quorum van het kiescollege de 66 leden tellen de Kamer als dit op 24 juli een nieuwe president moet kiezen. In normale gevallen moeten er 34 afge vaardigden aanwezig zijn. Sommige af gevaardigden zijn echter van mening dat het quorum voor de verkiezing van een president 44 moet bedragen twee der de van het aantal leden van de Kamer. De moeilijkheden spruiten voort uit de vage terminologie op dit punt in de grond wet. BEIROET (AFP) Het aantal waar nemers der UNO in Libanon, dat thans 130 bedraagt, zal binnenkort worden ver dubbeld. Hun bevoegdheden zullen worden vergroot. Dit heeft een woordvoerder van de Libanese regering vrijdag meegedeeld. De eigenlijke betekenis van het woord prop is: datgene wat ergens pn in het bijzonder in een schietwapen wordt gestopt. Daarna gaat het ook be tekenen: stut, steun. Ook het Engelse prop heeft deze betekenis. Dan gaat men het meervoud proppen schertsen derwijze ook bezigen voor de benen, die men immers ook de loopstokken of de kuierlatten noemt. Het Duits kent: Spazierhölzer. In de achttiende eeuw vindt men de uitdrukking: iemand op de proppen helpen en dit zal wel de oorspronkelijke zijn. Later en ook in onze tijd is heel gewoon: ergens mee op de proppen komen, in de betekenis: iets te berde brengen, ergens mee tevoor schijn komen. Het Gronings kent: op de kloeten (het Middelnederlandse cloete bete kent: schippersboom, stok); elders zei of zegt men: op de kneppels, op de bouten komen; in het Engels is quick ^on the pins: vlug ter been.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3