Arabische eenheid jraks staatsgreep beslissende slag in "kwestie van 'tijd machtsstrijd om Naburige Oosten Amerikaanse vloot en Britse troepen wachten op het bevel om in te grijpen Koning Hoessein houdt stand Spanning in het Nabije Oosten stijgt HET WEER MORRIS 'fieforrjf/or/&iy/ Veiligheidsraad in spoedzitting Landing President van Israel bezoekt Nederland Raab naar Moskou Amerikaanse zesde vloot in beweging AVONDSTILTE Bagdadpact De olie Geen winst voor Moskou Het woord is aan... Julinummer „Op de Uitkijk" voor militairen verboden Kans op buien Historische omwenteling Tunesië volgende etappe f 73e JAARGANG No 4 DINSDAG 15 JULI 1 958 303 e JAARGANG No Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 I |l| li I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I gN 1 1 8 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J| g ff jj 5 jg |f i F™™ Ril i J| |T Jl i J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 V* J- A AA* M 1 X^L fr. p.p, 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster m (UPI) Na vergeefs op de aankomst van koning Feisal in Istanbul te hebben gewacht, zijn de delegaties van Perzië, Turkije en Pakistan, die met hun Bagdad- pakt-genoten zouden confereren om de voortgaande invloed van de Verenigde Arabische Republiek af te dammen, door gereisd naar Ankara, naar het schijnt mede om de mogelijkheid van een aanslag op het leven van de Sjah van Perzië te vermin deren. In Ankara is de toestand nader bespro ken. In het bijzonder de positie waarin Jordanië is komen te verkeren, is daarbij aan de orde geweest. Koning Hoessein, die zichzelf inmiddels tot hoofd van de Ara bische Unie van Jordanië en Irak uitge roepen heeft en verklaarde de opstand te zullen helpen onderdrukken, zou van Per zische zijde de verzekering hebben gehad op Perzische olieleveranties te kunnen rekenen indien die uit Irak zouden worden gestaakt. Reuter vernam in Istanbul, dat Jordanië om Turkse en Amerikaanse militaire hulp zou hebben gevraagd. De Jordaanse dele gatie bij de UNO deelde echter mede niets 0i"> f en tie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 STURKA SPORTKLEDING te weten van een Jordaans verzoek om Amerikaanse militaire hulp. Volgens het Jordaanse radiostation in Jeruzalem is de strijd tegen'de rebellen in Irak nog volop gaande en zouden Iraakse troepen, die trouw zijn gebleven aan de monarchie, oprukken naar de hoofdstad Bagdad. Radio-Bagdad heeft vandaag gemeld, dat Irak zal vragen om verdaging van de bij eenkomst van de Veiligheidsraad van van daag om de huidige Iraakse afgevaardigde bij de UNO te kunnen vervangen. (UPI) Generaal De Gaulle heeft zijn politieke en militaire adviseurs bij zich ontboden. Uit regeringskringen wordt ver nomen dat Frankrijk, desnoods buiten de UNO om, zal ingrijpen, wanneer Engeland en de Verenigde Staten dat eveneens doen. Inmiddels heeft Spaak de permanente NAVO-raad bijeengeroepen, wellicht even eens met het doel interventie in het Nabije Oosten te bespreken. Franse regerings functionarissen merkten vanochtend op dat de kans groot is dat de NAVO, wanneer deze organisatie niet snel optreedt, gepas seerd zal worden bij de interventie-over wegingen. MOSKOU (Reuter) De Oostenrijkse kanselier Julius Raab zal zich op 21 juli naar de Sovjet-Unie begeven voor een of ficieel bezoek, aldus meldt het Russische persbureau Tass. (Reuter) Een correspondent van de B.B.C. meldde maandagmiddag, dat er drie divisies van het Iraakse leger in de buurt van Bagdad optreden, doch hy wist niet of deze loyaal dan wel revolutionair ten op zichte van Feisal waren. Uit Basrah, dat geheel in het zuidoosten van Irak is ge legen, vlak by het Britse protestoraat Koe weit, vernam men van passagiers van een Constellation der Trans World Airlines, die daar geruime tijd waren vastgehouden, dat in deze punt van Irak het leger de macht geruisloos heeft overgenomen. De nieuwe soevereine raad van Irak be staat uit drie man: generaal Najib al Ra- bia (voorzitter), Sayet Mohammed Mahdi al Kubbah en Sayet Khaled al Naksha- bandi. Kubbah is hoofd van de destijds onder Noeri es Said verboden Istiqlal- partij. Het daarnaast gevormde kabinet staat onder leiding van brigade-generaal Abdoel Karim al Kassem, die tevens mi nister van Defensie en opperbevelhebber is. CANNES (UPI) By het aanbreken van de dag is de Amerikaanse Zesde Vloot in beweging gekomen. Uit Napels, Cannes, Genua en Athene zijn smaldelen vertrok ken, die koers hebben gezet naar het oos telijk deel van de Middellandse Zee. De vlootbewegingen vinden plaats ingevolge orders die in de afgelopen nacht recht streeks uit Washington ontvangen zijn. De woordvoerders wensten in geen geval meer mede te delen dan dat de schepen koers zetten naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee. NEW YORK (Reuter en UPI). Hedenmiddag om drie uur komt de Veiligheidsraad van de UNO in spoedzitting bijeen om op verzoek van de Amerikaanse delegatie (die hiertoe opdracht kreeg van president Eisenhower) „de discussie voort te zetten over de klacht van Libanon over infiltraties van de zijde der Ver enigde Arabische Republiek". Men heeft deze formulering gekozen om mogelijke vertraging door discussies over de agenda te vermijden. De staatsgreep in Irak heeft zijn onmid dellijke weerslag gehad op de situatie in Libanon, welks omstreden presi dent Sjamoen inmiddels om militaire hulp van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk zou hebben ge vraagd. Voor dit verzoek, dat inmid dels ook in kringen van de Libanese UNO-delegatie is bevestigd, is er nog een extra-aanleiding bijgekomen, doordat Amerikaanse militaire waar nemers thans infiltraties uit Syrië hebben gerapporteerd. Zij hebben transporten vrachtauto's en veldge schut over de Syrische grens zien binnenkomen. Volgens een hedenmiddag ontvangen be richt zyn een nog niet geïdentificeerde kruiser en een eveneens nog onbekend transportschip vanochtend ongeveer twee mijl uit de Libanese kust voor Beiroet ten anker gegaan. Het transportschip is be gonnen landingsboten over boord te bren gen. Het vliegveld van Beiroet is van één uur af gesloten, het vliegveld van Amman is eveneens gesloten. De Amerikaanse en Engelse ambassades hebben de Britten en Amerikanen in Bei roet gewaarschuwd zich na één uur in de middag plaatselijke tijd niet op straat te begeven. De schepen, die buiten de haven liggen, zijn te ver van de kust af om definitief herkend te worden, maar wel kan men de laadbomen zien bewegen, waaraan de lan dingsboten langszij worden gebracht. Advertentie Voor stadgenoot en vreemdeling Korte kerkdienst woensdag 16 juli 88.45 uur Spreker: Dr. G. SNIJDERS Organist: Hendrik Lasschuit Sopraan: Tine van Raalte doelwit zal vermoedelijk Tunesië's pro- westelijke president Habib Bourgir'ba zijn. Deze oprechte vriend van het westen, die steeds verder voortgedreven op de weg van het Arabisch nationalisme en angstig omkijkend om steun en begrip bij het westen smeekt, zal, naar men zegt moge lijk al in september, door de F.L.M., het Algerijnse bevrijdingsleger, dat Tunesië als uitvalsbasis gebruikt, ten val worden gebracht, of gedwongen worden met het westen te breken. c) Het Bagdad-pact, dat door Dulles als een onmisbare schakel wordt gezien tussen de NAVO en de Zuid-Oost Aziati sche Verdragsorganisatie, gaat onherroe pelijk voor de bijl. Mogelijk zullen Paki stan, Turkije en Iran met de westelijke mogendheden een nieuw pact sluiten, maar dat zal moeilijk de naam kunnen dragen van de hoofdstad van het land, dat zich of tot het positieve neutralisme bekeert, of opgenomen zal worden in de Verenigde Arabische Republiek. d) Irak's olie zal straks op andere voor waarden door het westen moeten worden gekocht. Voor het eerst verschuift en land, dat niet slechts pijpleidingen onder zijn territoir gedoogde zoals Syrië, maar dat zelf aanzienlijke oliebronnen bez''., naar het Nasser-kamp. Wanneer straks hetzelfde met Saoedi-Arabië zal gebeuren, controleert Nasser een jaarproduktie van 90.000.000 ton en 29 percent van de ge schatte olie-reserves van de gehele wereld. Dan resten in het Nabije Oosten slechts Iran, dat respectievelijk 16.000.000 ton en 13,8 percent, en het sjeikdom Koeweit, met 55.000.000 ton produktie en 20,8 percent reserves. Koeweit is een Brits protectoraat, maar dat is nog geen garantie dat dit kleine sjeikdom, dat aan Irak grenst, op den duur aan de Arabische eenheid zal ontsnappen. Het is onwaarschijnlijk d it de fifty-fifty-concessies in deze gebieden een lang leven beschoren zullen zijn (met alle gevolgen van dien in de Zuidameri- kaanse olie-gebieden en derhalve voor de wereld-olieprijzen). Een reden voor paniek is dit echter nog niet. De olie van het Nabije oosten kan vrijwel alleen aan het westen worden verkocht. Maar tegelijker tijd is vooral west-Europa van al deze olie afhankelijk. Het is zijn levensbloed. Het is daarom niet geheel uitgesloten, dat Nasser daarvan zal profiteren om een politiek van concessies af te dwingen: erkenning van zijn leidende positie in de Arabische lan den, druk bijvoorbeeld op Frankrijk om Algerije onafhankelijkheid te verschaffen. Op 't eerste gezicht is dit 'n uiterst som bere balans, waarin zelfs het gevaarlijke punt Israel nog buiten beschouwing is ge laten. Er staan nochtans tegenover al deze werkelijke en schijnbare verliespunten voor het westen ook een paar lichtpunten, nieuwe mogelijkheden op lange termijn vooral. Hoe paradoxaal het ook Klinkt, een grootscheepse uitbreiding van Nasser's macht ten koste van een aantal gevestigde, hoewel in feite reeds verloren westelijke posities, is geen wezenlijke winst voor Moskou. Het feit dat de Iraakse rebellen onder leiding van vijf generaals, waar onder de stafchef van het Iraakse leger, de macht hebben gegrepen, onderstreept dat nog eens. Deze Arabische officieren, zonen van een kleine, puriteinse midden stand, die de voorhoede van het Arabische nationalisme vormt, zijn geen communis ten. Als men een vergelijking voor hen wil zoeken, vindt men die eerder bij de linkervleugel van de Spaanse Falangisten of de Franse Gaullisten. Zeker speelt Nas ser het westen tegen het oosten uit, maar hij voelt zich eerder thuis bij Tito dan bij Kroesjtsjev. Hoe sterker zijn positie in de Arabische wereld wordt, des te meer zal hij weerstand kunnen bieden aan de ver leidingen zowel als aan de druk van Mosk'ou. Een pakhuis van vier verdiepingen te IJmuiden is maandagmiddag ajge- brand. Duizenden balen vodden, oud papier en autobanden vormden het voedsel voor de vlammen, die ook een oliehandel bedreigden. De Velsense brandweer rukte op volle sterkte uit en wist uitbreiding te voorkomen. (Voor nadere bijzonderheden zie pagina 4). Shakespeare: Het is prachtig, over een reuzenkracht te beschikken; doch het is tirannie, die kracht te gebruiken als een reus. (Van onze reisredacteur) (Reuter en UPI) Over de gevolgen van het intensief overleg tussen de regeringen der Westelyke Grote Drie onderling en het overleg via de ambassades met de regeringen van Libanon en Jordanië is overigens nog weinig zeker. In kringen van het Amerikaanse Congres vernam UPI echter, dat de V. S. in de spoedzitting der Veiligheidsraad mededeling zouden doen van hun besluit, troepen naar Jordanië en Libanon te zenden. Senator Mansfield, die by het overleg van Eisenhower met zyn voornaamste medewerkers tegenwoordig is geweest, verklaarde echter, dat Amerika de Veiligheidsraad (en ingeval van een veto de Algemene Vergadering) om een noodstrydmacht van de UNO zou verzoeken teneinde de grenzen van Libanon te beveiligen. Op de smaldelen der V. S. in de Middellandse Zee, die in oostelijke richting zyn gedirigeerd, bevinden zich tezamen 3600 man mariniers. Zesduizend man Britse troepen staan op Cyprus gereed om binnen een uur tyd met vliegtuigen te worden overgebracht. UP vernam echter in regeringskringen, dat Engeland deze troepen slechts in een door de UNO gesanctioneerde actie zou inzetten. In Nairobi in Kenya doen hardnekkige geruchten de ronde over een concentratie van Britse troepen aldaar voor de vorming van een „luchtbrug". De minister van Volksgezondheid in het nieuwe kabinet, Djaber Omar, heeft maan dagavond tot verslaggevers gezegd, dat de algehele bevrijding van het Arabische moederland en de verwerkelijking van de volledige Arabische eenheid het volgende doel is na de staatsgreep. Dit doel zal wor den bereikt tezamen met de Verenigde Arabische Republiek. Omar was sedert 1956 als politiek vluch teling in Syrië. Hij is de leider van de Iraakse volkspartij, die kort voordat Omar naar Syrië uitweek, door Noeri es Said werd ontbonden. (UPI) De eerste langs diplomatieke weg ontvangen berichten uit Bagdad mel den, dat de Engelse ambassade door een menigte betogers in brand gestoken is. Een lid van het Engelse personeel is hierbij gedood, maar de Britse ambassadeur en zijn echtgenote hebben hun intrek kunnen nemen, in een hotel. Maandagavond laat was de toestand in Bagdad rustig. Een correspondent van de „Daily Express" schreef, dat hij tijdens een vlucht boven Bagdad duizenden auto's naar het westen had zien rijden, hetgeen hem de indruk had gegeven dat duizenden mensen de stad uitvluchtten. (Reuter) Alle Iraakse troepen in Jor danië (volgens schatting wel 12.000 man) zyn door het nieuwe bewind door middel van radio-oproepen naar Irak teruggeroe pen. De grens tussen Irak en Jordanië is gesloten. In Israel maakte men zich be zorgd voor een ingrypen van deze Iraakse troepen in Jordanië, in welk geval Israel zich niet van militaire actie zeide te zullen onthouden. De Iraakse soevereine raad heeft het dragen van vuurwapens door onbevoegden en betogingen verboden. Volgens berichten van radio-Bagdad waren daar gisteren herhaaldelijk jubelende mensenmenigten op de been, roepende: „Nasser, wij zijn jouw soldaten!" Inmiddels is zowel de dood van de kroonprins Abdoel Illah als die van de premier Noeri es Said ontkend. De ont kenning van de dood van de kroonprins werd later door radio-Bagdad weer onge daan gemaakt met de mededeling: .,U kunt zijn lijk voor het ministerie van Defensie zien hangen". Noeri es Said is echter volgens nadere berichten uit Bagdad over de grens „ont komen". Over het lot van Feisal is nog niets bekend. Er gaan geruchten dat hij gevangen wordt gehouden. De marineleiding heeft verboden het julinummer van het christelijk cultureel maandblad „Op de Uitkijk" te versprei den onder de onder haar commando staan de militairen. Aanleiding tot deze maat regel is het van de hand van ds. Okke Ja ger uit Almelo in het julinummer ver schenen artikel onder de titel: „In de mi litaire dienst; de onderste ronding van een noodlottige spiraal". De marineleiding acht het artikel on dermijnend voor het gezag en beledigend voor de onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten, met name voor de mari ne. Ds. Jager zou in het artikel het leven in de militaire dienst strijdig hebben ge noemd met de algemeen geldende chris telijke principes en opvattingen. De alge mene strekking van het artikel zou anti militair zijn. De landmacht, die eveneens abonnemen ten had op het maandblad en de exempla ren via de Dienst Geestelijke Verzorging en Welzijnszorg onder de militairen ver spreidt, heeft soortgelijke maatregelen als de marineleiding getroffen. Ook de leger leiding acht het gewraakte artikel van ds. Okke Jager beledigend voor de strijd krachten en ondermijnend voor het gezag en het moreel van de troepen. De luchtmacht blijkt geen collectief abonnement op het maandblad te hebben, zodat dit onderdeel van de strijdkrachten *een maatregelen behoeft te treffen. De Bristol Britannia van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", aan boord waarvan zich de president van Israel de heer Ben Zvi bevond, zweefde reeds bijna een uur boven Nederland, voordat de ge zagvoerder toestemming kreeg van de ver keerstoren op Schiphol om te landen. Het toestel was namelijk op de afstand tussen Tel Aviv en Amsterdam over 3700 km aanzienlijk op het tijdschema ingelopen en men had het vliegtuig geruime tijd vóór het vastgestelde uur van half vijf boven Nederland gesignaleerd. Aangezien men de speciale ontvangst, welke de Nederlandse autoriteiten de Israëlische president en diens echtgenote, en de directeur-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken van Israel, dr. Walter Eytam, wilde bereiden, niet in de war wilde laten lopen, Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. De aankomst van de president van Israel en zijn echtgenote op Schiphol. Links de ambassadeur van Israel in Nederland, de heer H. A. Cidor, naast hem mevrouw Zwi en president Ben Zwi. moest de „Fluisterende Reus" bijna een uur boven Nederland cirkelen, alvorens op Schiphol te kunnen landen. De Israëlische gasten werden op het platform begroet door de opperceremonie- meester van het Koninklijk Huis, vice- admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, door minister-president dr. W. Drees en door jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef der directie Kabinet en Protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Een aan tal manschappen van de Koninklijke Ma rechaussee stond in groot tenue aange treden. Na de begroeting door de Neder landse autoriteiten wandelde de 73-jarige president naar een groep van zestig Jood se jongeren, die met de rood-wit-blauwe vlag en de Israëlische vlag voor de ont vangsthal stonden opgesteld. Na gezang werd in het Hebreeuws een lofzegging uit gesproken voor de president door een der meisjes namens de Joodse jeugd van Ne derland. In de hal werden vervolgens tal rijke vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap van Joodse organisaties aan de president voorgesteld. Vergezeld door de ambassadeur van Is rael in Nederland, de heer H. A. Csidor, begaf het gezelschap zich per auto naar Den Haag. De president zal enkele dagen in Neder land blijven en onder meer door Koningin Juliana en Prins Bernhard worden ont vangen. Het lijdt geen twijfel: gisteren heeft zich in Bagdad de beslissende slag van de strijd om de macht in het Nabije Oosten afgespeeld. Terwijl de pro-westelijke staatshoofden van Turkije, Pakistan, Iran, Irak en Jordanië zich bezorgd op maakten om zich in Istanboel te beraden over steun aan Libanon's wankelende president Sjamoen, hebben Nasser's Iraakse vrienden in het stoffige, hete Bagdad toegeslagen. Koning Feisal, de kleine, jonge monarch, die zich meer voor sport wagens dan voor staatszaken interesseerde, is afgezet, de werkelijke macht achter de troon, de in zijn land gehate feodale prins-regent Abdoel Illah, trouw instrument van de Britse politiek, schijnt vermoord te zijn, en de steun en toe verlaat van het Westen, Noeri es Said, de oude, norse half-dove premier, een Arabische staatsman van grote allure, is zoek. Met Irak's sterke man, een enorme persoonlijkheid en een wonderlijk mengsel van feodaal heerser en verlichte vooruitziendheid, is in de bliksem-coup van Bagdad een geheel tijdperk van de kaart geveegd. In Bagdad's serail zetelt nu een junta van Iraakse officieren. In de werkver trekken van de nieuwe raad van de republiek Irak hangt de foto van een glim lachende man, de grote overwinnaar, Gamal Abdoel Nasser. Nasser heeft inderdaad de beslissende slag gewonnen. Het grootste obstakel, dat zijn Arabische eenheidsdroom in de weg stond, is opgeruimd. Van nu af aan lijkt de verwezenlijking van de Arabische een heid van Basra tot Casablanca nog slechts een kwestie van tijd, tenzij dit proces door Amerikaanse interventie vertraagd zal worden. De voornaamste gevolgen van deze historische omwenteling zijn de vol gende: a) De val van koning Hoessein van Jordanië, sinds kort met Irak in een fede ratie verbonden, lijkt slechts een kwestie van korte tijd. De Iraakse staatsgreep is door hoge militairen uitgevoerd en Irak heeft troepen in Jordanië, een land, waar van tweederde van de bevolking haar koning haat. Na de val van de jonge koningen Hoesein en Feisal is de ineen storting van de reeds wankele positie van kening Saoed van Saoedi-Arabië, eertijds een gezworen vijand, maar sinds kort hun benauwde vriend, eveneens te verwachten. Zijn familielid Emir Feisal, die pro-Nasser is heeft reeds het grootste deel van de werkelijke staatsmacht in handen. En Libanon's president Sjamoen staat nu nog zwakker dan weleer. In welke lossere of nauwere vorm Irak, Libanon, Jordanië en Saoedi-Arabië zich straks ook zullen ver binden met Nasser's Verenigde Arabische Republiek, die reeds Egypte, Syrië en Jemen omvat, vast staat dat Nasser zijn oostelijke vleugel volledig onder zijn in vloed zal krijgen. b) Hieruit vloeit voort, dat Nasser straks zijn aandacht zal kunnen richten op zijn westelijke vleugel Lybië, Tunesië, Algerije en Marokko die Arabische, of liever gezegd gearabiseerde staten, die aan zijn Saladin-plan ontbreken. Het eerste

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1