uniek aanbod Gillette EXAMENS Haarlemse speeltuinjeugd slaat tenten op in IJmuidense duinen Veel belangstelling in Haarlem voor toeristenkaart Zware storm van zondag legde kamp in enkele uren plat UIT STAD EN STREEK bent u „safe"! Burgerlijke Stand van Haarlem Henri Martin overleden Eén rijbaan Hertenkamp weg afgesloten s Avonds om 7 uur... Haarlemse Jehovah's Getuigen naar vergadering in New York Programma orgelconcert DCO-voetbalsters leden twee nederlagen Ds. M. van Egmond aan vaardt beroep naar Haarlem Inbraken in Haarlemse bedrijven Afscheid van leerlingen Beatrixschool Haarlem wil ruim één miljoen lenen A. J. de Nijs koninklijk onderscheiden Haarlems longarts in Groningen gepromoveerd Bespreking tussen G.S. en B. en W. van Haarlem ZOEKT U 'N DRUKKER Djakarta herroept: Geen luchtlandingen op Noord-Celebes DINSDAG 15 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een ruwgetimmerd hek. kwistig omwoeld met roestig prikkeldraad. Daarnaast tegen een paar palen gespijkerd een houten bord met het opschrift „Speeltuinkamp Willem' Klaren Daarachter een hobbelig klinkerpad, dat honderd meter verder in het rulle duinzand verzinkt. Neen, erg aanlokkelijk ziet de toegang tot het vakantie kamp van het Haarlems Speeltuin Verbond er dit jaar bepaald niet uit. We her inneren ons de aantrekkelijke ligging van de vorige kampen in de duinen bij Bent veld. Maar wij herinneren ons ook de moeilijkheden, die de vakantiecommissie van het verbond heeft moeten overwinnen om dit jaar een vijfhonderd Haarlemse meisjes en jongens gedurende de grote vakantie het genot van een goed kamp te kunnen schenken. Het was een dubbeltje op z'n kant geweest of er was van kamperen dit- keer helemaal niets gekomen. Het kampeerterrein bij de Veiserduinweg in Bentveld was niet meer beschikbaar. Onderhandelingen met diverse aangrenzende gemeenten liepen steeds maar op niets uit. Totdat een opzichter van Rijkswaterstaat te elfder ure als reddende engel optrad en met een tip kwam, die hout sneed. Zo kwam het kamp van de Haarlemse speeltuinjeugd dit jaar te staan op het duinterrein aan het eind van de Strandweg in IJmuiden, achter de fietsenstalling op het parkeerplateau. We lopen het klinkerpaadje af en zien het kamp voor ons liggen. Acht grote tenten zijn in een halve kring aan de voet van de laatste groenbegroeide duinenrij I opgezet Enkele mannen en jongens zijn bezig met het oprichten van een negende tent. Door de tentopeningen zijn de slaap plaatsen van de bewoners zichtbaar: stro matrassen netjes naast elkaar opgemaakt met daarnaast de bezittingen, die een kampeerder n« eenmaal altijd graag bij de hand heeft, een koffertje, een rugzak, een paar tijdschriften. Maandagmorgen om elf uur is de eerste groep Haarlemmertjes met hun leidster of leider gearriveerd. Het zijn een kleine tachtig meisjes en jongens in de leeftijd tussen tien en vijftien jaar die een week in het kamp zullen verblijven. Na de be groeting door de kampvader, de heer W. Post, was het meteen „matrassen vullen en tent inrichten" geblazen. Na de brood maaltijd om één uur 's middags ver spreidden de groepjes zich in alle richtin gen om de omgeving te verkennen. Stormnarigheid De heer Post verwelkomt ons met de gewone Hollandse verontschuldiging. Hij zegt: „Kijkt u maar niet naar de rommel, want we zijn nog druk bezig de boel op te ruimen". Hij trekt een laatste tentlijn goed strak en gaat er even bij zitten. En dan vertelt hij van de narigheid, die hij en zijn medewerkers het afgelopen weekeinde hebben meegemaakt. Zaterdagochtend was men met de opbouw van het kamp begonnen en in de loop van de middag stond na hard werken alles gereed om de bezoekers te ontvangen. De harde wind die zondag kwam opsteken was nog niet alarmerend, maar toen later tegen de avond een vliegende storm over de duin toppen gierde en de tentlijnen als strak gespannen snaren deed trillen moest men het ergste voor het kamp vrezen. Nauwe lijks had men het besluit genomen de ten ten weer af te breken of een enorme wind stoot hief de grote recreatietent, die plaats kon bieden aan honderd personen, van de grond en slingerde deze in flarden ge scheurd de lucht in. Kasten, tafels en banken, die in de tent stonden, werden als lege luciferdoosjes door elkaar gekegeld. Ook een van de andere tenten moest er aan geloven, in één enkele ruk scheurde deze middendoor. Temidden van deze ra vage en gebukt onder de striemende storm vlagen renden de heer Post en zijn assis tenten van de ene tent naar de andere om te redden wat er te redden viel. Gelukkig konden de overige tenten behouden blij ven. De heer en mevrouw Post de laat ste neemt als kampmoeder de honneurs waar brachten de nacht door in de hou ten keet, die als kampkeuken wordt ge bruikt. De overige dames en heren van de kampleiding hebben overnacht in een na burige bunker, die hiervoor bereidwillig door een padvindersgroep was afgestaan. Nieuws in het hort Door auto aangereden. Maandagmor gen om half tien is een driejarig jongetje uit Aerdenhout op de Zandvoorterweg ter hoogte van no. 27 door een auto aangereden en een zes meters meegesleurd. Het knaapje stak plotseling de weg over. Met een gebroken dijbeen is het naar het St. Elisa beths Gasthuis in Haarlem vervoerd. Vaardigheidsproeven. In het verslag over de vaardigheidsproeven voor leerlin gen van de hoogste klas der Haarlemse lagere scholen werden onder de ingeschre ven scholen vijf openbare ulo's vermeld. Het betrof hier echter vijf openbare b.l.o.- scholen. PEN-jubileum. Op donderdag 17 juli zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer J. W. Sweerts, wonende Van Dalenlaan 272 te Santpoort-Station, in dienst trad bij het PEN. De heer Sweerts, werkzaam als hoofdopzichter bij de af deling Laagspanningsnetten-Zuid, zal op die dag door de directie worden ontvangen. Hij zal des middags tussen drie en vijf uur recipiëren in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in Bloemendaal. Wederopbouw Maandagochtend was men al vroeg met de wederopbouw van het kamp begonnen. De voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen, kwam al gauw poolshoogte nemen. Maar het duurde niet lang of hij liep met een zware moker rondom de tentharingen in de grond te slaan. Ook andere mannen vroe gen van hun „baas" een uurtje vrijaf om Advertentie HAARLEM, 14 juli 1958. BEVALLEN van een zoon: 12 juli: W. M. E. S. van der Linde-Van Leersunt; P. J. M. Vermaat-Adelaar; W. J. Pronk- de Braber; 13 juni: H. H. A. Noordeloos- Kroon; A. M. Nijssen-Maltan; 14 juli: H. S. Duval Slothouwer-Stubbe. BEVALLEN van een dochter: 11 juli: A. Out-De Waard; 12 juli: M. A. van Har- tevelt-Van Goozen; G. M. Janssen-Nelis- sen; T. J. Goudsmit-De Kleijn; 13 juli: A. Goed-Gootjes; D. M. Kuijpers-Van den Heuvel; J. G. M. Verweij-Kropman; P. Hellebrekers-Meuwissen; 14 juli: W. C. M. Kok-Van Diemen; J. M. A. ter Beest-Li- monard; M. F. H. Bank-Ligthart; J. Kaan dorp-Meesters. OVERLEDEN: 11 juli: A. P. M. van Nes- Grootenboer, 85 j., Jasmijnstraat; G. J. Veerman-Mertens, 70 j., Brederodestraat; c- van Driest-Knies, 70 j., Meeuwenstraat; ^2 juli: G. F. Hagen-Van Werven, 84 j„ Grote Houtstraat; B. K. van Latum-Van Vomeren, 67 j., Lorentzkade; P. Heems kerk. 64 j„ Gasthuisvest; 13 juli: J. de Looze-Menke, 61 j., Karolingenstraat; J. M. Peterse-Dijkers, 74 j., Reguliersstraat; H. van der Heijden, 58 j., Hazepaterslaan. GEHUWD: 14 juli: J. van Hof ten en C. Visser; H. J. Hulscher en A. K. Veldr- euijzen. Op de leeftijd van eenentachtig jaar is te Haarlem overleden de heer Henri Mar tin, die vele jaren als dansleraar is opge treden. Hij was de langst in leven geble- vene van de vier gebroeders Martin, die in de loop der jaren een belangrijke plaats in Haarlem hebben ingenomen. De vader van de vier broers, de heer J. G. Martin, heeft in 1875 de dansacademie ge sticht en na diens overlijden hebben de zoons de academie voortgezet. In 1939 overleed de heer Johan Martin, in 1943 de heer Martijn Martin, in 1953 de heer Si mon Martin en dezer dagen de heer Henri Martin. Ondanks het klimmen der jaren bleef de thans overledene aandacht beste den aan de dans-academie. De gebroeders Martin vervulden vroeger ook een belang rijke rol bij de viering van Koninginnedag. Onder hun leiding werden kinderfeesten gehouden na afloop van de aubade op de Grote Markt. Ook werkten zij mee aan an dere kinderfeesten die in Haarlem en om geving werden gehouden. Met de heer Henri Martin is een geziene figuur heenge gaan en velen zullen met dankbaarheid de wijze gedenken waarop hij hun de eerste danspassen geleerd heeft. Donderdagmiddag om drie uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. Met het oog op de werkzaamheden aan de Hertenkampweg en Paviljoenslaan in Haarlem kan de zuidoostelijke helft van de Hertenkampweg sinds 11 juli geduren de een maand niet bereden worden. Weg gebruikers, die anders langs dit wegge deelte de Kleine Houtweg bereikten, moe ten dus een kleine omweg via de Herten kamplaan maken. Advertentie Het nieuwste Gillette precisie scheerapparaat met twee Blauwe Gillette mesjes, verpakt in een fleurige plastic sigarettenkoker voor maar t weet U of U zich 's morgens om 8 uur goed geschoren hebt U voelt zich dan nog fris en schoon als U de dag begonnen bent met water, zeep en Blauwe Gillette. de enige manier om U goed te scheren en... voor het beste resultaat: Gillette scheercrème De buitenlucht maakt hongerig. Na een dag van sport en spel laten de jeugdige Haarlemse kampeerders zich het avondeten in de IJmuidense duinen best smaken. het kamp weer „op poten" te zetten. „Gelukkig hebben de kinderen bij hun aankomst in het kamp weinig van de ver woesting gemerkt", zegt de heer Post. „De ligging van het kamp is toch al niet wat we gewend zijn, zodat het voor de kinde ren niet leuk was geweest als ze al die rom mel hadden gezien". Hoewel de omgeving van het „Willem Klaren"-kamp in IJmuiden vergeleken met vorige jaren minder fraai is te noe men, is de vakantiecommissie van het Haarlems Speeltuin Verbond met het ter- rein, dat haar thans ter beschikking is ge steld, bijzonder in haar nopjes en is zij het gemeentebestuur van Velsen daar zeer dankbaar voor. Volgend jaar zal men ech ter weer naar een andere plek moeten uit zien. Op het stuk grond waar nu het tenten kamp is opgeslagen wil de gemeente Vel sen namelijk een camping-terrein inrich ten. Volgend jaar zal dit in gebruik geno men worden. Arm in arm komt een groep meisjes, op gewekt zingend het pad naar het kamp op lopen. Het is hun aan te zien dat ze een fikse wandeling achter de rug hebben. Vlak bij ons ploffen ze op een stapel lege strozakken neer. Maar als een van hen x-oept „Gaan jullie mee de tent in?" dan is alle vermoeidheid vergeten en stuiven ze als opgeschrikte mussen weg. Tegen zessen worden banken en tafels voor de tenten neei-ge2et. Nu de recreatie- tent, waar anders het avondeten gebruikt wordt, nog ontbreekt eten de kampeerders in de open lucht. Dampend komen de scha len vol stevige kost op tafel. Verbluffend snel zijn de borden weer leeg, maar wie meer lust kan nog een portie krijgen. Als de fotograaf een plaatje komt maken wil len ze er natuurlijk allemaal goed op staan liefst met een volle lepel voor de wijd- opengesperde mond om te laten zien hoe hongei-ig ze wel zijn. Als het hek met het onvriendelijke prik keldraad achter ons dicht piept denken we „Het zit wel goed daar in het Willem Kla- ren-kamp. Haarlemse kinderen voelen zich ook in de IJmuidense duinen best thuis". Zes Jehovah's Getuigen uit Haarlem zul len van 27 juli tot en met 3 augustus een inteiTiationale vergadei-ing in New York bijwonen. Ir. H. J. Tjaden zal als hoofd van een delegatie van drie personen de reis per vliegtuig maken. De vergadering wordt gehouden-in het Yankee Stadium, waar in 1953 tijdens een soortgelijke bij eenkomst 165.000 personen aanwezig wa ren. Het Haarlemse gezelschap hoopt op 7 augustus per vliegtuig in Nederland terug te keren. Het programma van het orgelconcert, dat Cor Kee vanavond van acht tot negen uur in de Grote Kerk te Haarlem zal geven vermeldt de volgende werken: Chromatische fantasie, J. P. Sweelinck; Oudhollandse speelmuziek, dr. J. Wage naar; Suite Bavo orgel 1958, Cor Kee; Pre ludium en fuga, Henk Badings; Improvisa tie van een passacaglia. Het thema van dit laatste stuk zal de organist pas kort voor de uitvoering overhandigd worden. De laatste twee wedstrijden van de voet balsters van DCO in Engeland zijn beide verloren. In Liverpool won Manchester United Ladies met 3-2 en in Doncaster met 2-1. De wedstrijden werden in de stro mende regen gespeeld. De ploeg is intus sen in Haarlem teruggekeerd. Ds. M. van Egmond, predikant bij de hervormde gemeente te Muiderberg, die een beroep had ontvangen naar de her vormde gemeente te Haarlem (vacature ds. E. Pot), heeft het beroep aangeno men. De predikant is in 1927 geboren en na zijn studie in de theologie werd hij in 1951 kandidaat in Overijssel. Zijn eerste gemeente was Muiderberg, waar hij op 1 februari 1953 zijn intrede deed. Tussen zaterdag en maandag zijn in Haarlem twee inbraken gepleegd. Uit een geldkistje in het kantoortje van een koper- en metaalgieterij aan 't Krom werd ƒ30.- ontvreemd. Bij een inbraak in een boekhandel in de Grote Houtstraat vormden 60.- uit een kasregister en een geldlaatje, alsmede tachtig vulpennen, eenentwintig vulpotlo den en ell meerkleurenpotloden de buit. Weer subsidie. Staatssecretaris Van Rhijn heeft besloten onder bepaalde voor waarden opnieuw de mogelijkheid van subsidieverlening voor sociaal-cultureel werk voor werklozen open te stellen ten behoeve van die gemeenten, waar de om vang van de wex-kloosheid dit noodzakelijk en de plaatselijke constellatie dit mogelijk maakt. DAT HET REIZEN in het buitenland er in de afgelopen vijftig jaar eenvoudiger op is geworden zal wel niemand zonder meer willen aannemen. Visa, vergunnin gen, deviezen- en andere beperkingen staan wel in een schrille tegenstelling tot de tijd, toen men met (in vele gevallen zelfs zonder) een eenvoudig paspoort de gehele wereld kon bereizen. Na de laatste oorlog is de belangstelling voor vakanties over de grens aanmerkelijk toegenomen. Gelukkig zijn ook vele beperkingen van in en kort na de laatste oorlog verdwenen. Een zeer belangrijke vereenvoudiging was de (tijdelijke) invoering van de toe ristenkaart, die men voor één gulden kan afhalen en die voor vier maanden geldig is in België, Luxemburg, Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Oostenrijk. De be langstelling voor dit reisdocument was zó overweldigend, dat men het drukken ervan in Den Haag niet kon bijhouden, zo dat verscheidene gemeenten waaronder Haarlem op een gegeven ogenblik zon Advertentie Haarlem. Voor het in Haarlem gehouden hoofd akte-examen zijn geslaagd: de heren F. J. Jansen, Alkmaar; P. Aartscn, Zaandam; M. v. Bemmel, Amsterdam; J. B. Brey. Bovenkerk; C. G. Brand, Amsterdam: W. Veerman, IJmuiden; J. Praat. Alkmaar; D. Crum, Haarlem: mej. H. v. Donke laar, Amsterdam; G. Mulder, Haarlem; Th. Veer, Alkmaar; S. Hartman. Velsen en mej. S. A. Schut te. Anna Paulowna. Voor gedeelte A slaagde de heer L. Schipperijn, Santpoort. Voor gedeelte B slaagden: KI. Keijzer. Zaandam; E. Beumer, De Rijp; mej. I. Cohen. Amsterdam; N. Jansen. Am sterdam: J. Joldeman. Velsen-Noord: P. de Ree. Alkmaar: J. Herfst, Amsterdam; J. Scheephorst. Den Helder; H. de Ree, Alkmaar; L. Horneman. Amsterdam en G. Huisman. Amsterdam. Haarlem. Voor het in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond te Haarlem gehouden mulo examen zijn geslaagd voor diploma A: G. W.Jan sen. A. F.'Witkamp, M. D. H. van Vellen. W. Ro- dink. E. G. A. Schlichting. B. A. Treffers. J. Scha per, F. Verkerk, R. de Boer, M. v. d. Snoek, allen te Haarlem; B. Ouendag, Zandvoort; E. Raben- berg, Heemstede; M. Hofman, Velsen-Noord; W. Jacobs, Heemskerk; J. H. v. d. Schoor, Beverwijk; J. Burgersdijk, Badhoevedorp; G. C. Strubbe. Aerdenhout; A. van den Berg, Rijk; A. H. van den Berg, Hoofddorp en J. C. van Outenaar, Velsen. Overveen. Voor het eindexamen Middelbare Meisjes School met vijfjarige cursus van het Kennemer Lvceum in Overveen slaagden de da mes R. Hartloper, L. Jongkind, H. de Kleyn, J. Maars, H. Stuyt. T. Timman, E. Budding, O. van Dorsser, I. van der Have, W. Hendriks, A. Pos thumus en E. van Trooyen allen te Haarlem; de dames F. Duytshoff, T. Jonkmans, K. Mauve, G. Stalling, A. Moulijn, P. Remmers. L. Vermaat en F. de Vlieger, allen te Heemstede; de dames C. Lindeman, M. Coster van Voorhout, W. van Oud- gaarden te Bloemendaal; de dames Th. Alberti, K. Breedveld, M. Kolhorn Visser en M. van Meurs uit Overveen; de dames M. van Ingen en D. Zaayer uit Aerdenhout: de dames E. van Lis. G. van Munster en W. Polder uit Santpoort en de dames F. Plevier uit Amsteram, R. Visser uit Velsen en M. de Wreede uit Hillegom. Afgewezen acht kan didaten. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexamen wijsbegeerte: H. v. d. Laan, Voorburg. Kandi daatsexamen geschiedenis: G. van Roon, Amstel veen. Semi-artsexamen: A. A. Knoop, Haarlem; J. D. Speelman, Amsterdam. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: mej. M. C. Coenradi en de heren J. L. P. Cahen, J. G. v. d. Tas, H. C. S. Waren- dorf en J. J. Lind, allen te Amsterdam. Den Haag. Bij de staatsexamens voor muziek te Den Haag slaagden de dames Ineke Bosch en An neke Visser, beiden uit Haarlem, voor het theo retische gedeelte M.O. Delft. Kandidaatsexamen bouwkundig inge nieur: W. B. Beekhof, Zeist; F. M. Knols, Maas tricht; P. A. M. Mertens, Hoensbroek; H. Moen Delft; M. J. M. Schiks, Waspik; C. A. Smink, Hil versum; A. J. Starreveld, Amsterdam; mej. D. E. Vedder, Amsterdam; L. J. M. Tummers, Nijme gen. Kandidaatsexamen elektrotechnisch inge nieur: P. K. J. van den Berg. Winschoten; K. M van den Berge. Goes; L. A. P. M. de Bot. Nijme gen: R. W. Bruins, Schiedam; L. A. Bulten, Den Haag: M. W. de Groote, Den Haag; F. J. Kramer, Den Haag; S. Soeleman, Den Haag; W. L. Swaan, Den Haag; B. C. M. Douqué, Maastricht; F. B. Esselink, Winterswijk; C. J. M. van Gils en M A. T. H. de Wit, beiden te Eindhoven; H. J. Gits, Breda; W. F. M. Groenewegen. M. B. F. Simon, W. Slijper en P. Zwaai, allen te Rotterdam; A. A. de Heus, Vreeland; W. M. C. van den Heuvel en C. J. Rietbergen, beiden te Delft; P. C. Hölscher, Amsterdam; L. Hoving, Groningen; _L. J. M. Joos- ten, Arnhem; W. van de Kamp. Uddel; W. A. Terpstra, Lemmer; W. Tom, Gouda; L. F. Wil- lems, Kerkrade; J. W. te Winkel. Hattem. Utrecht.. Doctoraalexamen geschiedenis: mej. H. A. C. Janssen, Weert; J. H. G. de Graaf, Harder wijk. Doctoraalexamen sociologie: mej. F. C. Velt- kamp, Hilversum; mej. M. W. A. Herber, Utrecht. Kandidaatsexamen sociale geografie: P. Schat, Utrecht; mej. G. D. Kieft, Arnhem; H. J. A. Reit- sma, Doorwerth. Doctoraalexamen klassieke let teren: pater A. van Hillo, Weert. Kandidaatsexa men geschiedenis: L. Wittermans, Enschede. Doc toraalexamen sociale geografie: mevr. D. W. van Esveld-Plugge, Utrecht; P. Bakker. Den Haag. Doctoraalexamen rechten: H. K. Noppen, Amster dam. Semi-artsexamen: H. Festen. Oisterwijk; W J Klein Wassink, Zierikzee, Artsexamen; J. G. A. M. Cremers. Amstenrade: R. B. Bolt. Utrecht; W. F. Nieuwkerk, Utrecht; W. J. Scholten, Utrecht. Doctoraalexamen tandheelkunde: R. F. Aalders, Rotterdam; I. A. Flu, Amsterdam: J. H. Gillet, Rotterdam; mej. G. W. Kousemaker, Zeist; mej. H. N. Liem, Delft: J. A. Swinkels, Schijndel; mej. J. R. Terra, Venlo; R. F. Sinjorgo. Deventer; J. P. Schoeren, Tegelen; R. M. Schuurman, Utrecht; D. G. Velthuizen, Hilversum; R. Visser, Amster dam; mej. J. van Zutphen, Utrecht. Kandidaats examen geneeskunde: J. P. H. B. Sybesma, Utrecht: P. A. Voute, Den Haag. Apothekersexa men: P. J. H. Eggels, Utrecht; H. Kilian. Utrecht; H. F. L. Liefferink. Heelsum; P. Relyveld, Utrecht. Tandartsexamen: Tandartsexamen: E. Ph. Jap. Tjong, Rotterdam; J. Kreuze, Leeuwarden: H. J. R. Kuipers. Den Dolder; F. A. J. Leemans, Oss; P. L. Liem, Utrecht; M. H. van Muiswinkel, Utrecht; H. van Steenis, Brakel (Gld.); C. F. H. M Tak, Hilvereum: P. J. G. v. d. Voort, Epen (Wittem); F. Vollemans, Rotterdam. der kwamen te zitten. Groningen heeft toen moeten bijspringen, waardoor de Haarlemse gegadigden voor een toeristen- kaart op zeven na niet teleurgesteld behoefden te worden. Dat er belangstel ling voor de toeristenkaart bestaat blijkt wel uit de volgende cijfers: sinds 1 maart, toen het nieuwe reisdocument geldigheid verkreeg, zijn in Haarlem ruim 4600 kaar ten uitgereikt, waarvan gedurende de eer ste twaalf dagen van juli ruim 1200. Het aantal paspoorten is de laatste tijd echter iets teruggelopen: de aanvragen voor paspoorten zijn sinds 1 april, vergeleken met vorig jaar, met ongeveer de helft ver minderd. Toch wei-den er in Haar lem sinds 1 april (de datum, waarop de paspoorten voor het eerst door de burge- meester van Haarlem werden afgegeven) nog bijna 3000 uitgereikt, waarvan 446 in de. eerste twaalf dagen van juli. De afdeling Burgelijke stand, bevolking en verkiezingen, die de afgifte van reis documenten verzorgt, is erin geslaagd de wachttijden voor de aanvi-agenden tot een minimum te beperken. De mijnheer, die 's morgens de eerste wilde zijn, behoefde echt niet reeds om kwart over zes voor het stadhuis te gaan staan, want de men sen, die om half negen kwamen stonden om vijf minuten voor negen weer op straat. De vroege aanvrager smaakte ech ter in elk geval het genoegen die morgen als eerste te worden geholpen. Aanvragers kunnen elke ochtend tot half één (zaterdags tot elf uur) terecht. Voor toeristenkaarten moet men één gulden en twee pasfoto's meebrengen. Paspoorten kosten vijf gulden. Als men aan de beurt is kan men vijf minuten later de toeristen kaart meenemen. Bij de aanvrage van een toeristenkaart of paspoort moet men alle oude en verlopen reisdocumenten, die nog in het bezit zijn, inleveren. Voor kin deren beneden 21 jaar is de toestemming van beide ouders nodig, die persoonlijk op het stadhuis gegeven moet worden. De ouders moeten dus naar het stadhuis ko men om hun handtekening te zetten. Paspoorten worden sinds 1 april even eens op het stadhuis afgegeven. Met het zelfde aantal ambtenaren als vroeger is men erin geslaagd de afgifte bijzonder snel te doen geschieden. Vier dagen na aanvrage kan men het paspoort komen op halen. De grote vraag naar toeristenkaar ten moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan mensen, die voor kor te tijd naar het buitenland gaan, bijvoor beeld Expo-bezoekers. Ook veel jongeren vragen voor een trek- of fietstocht in het buitenland een toeristenkaart aan. Men is over het algemeen zeer tevreden over de belangstelling voor dit nieuwe reisdocu ment. De resultaten hebben alle verwach tingen overtroffen. Op het Haarlemse stadhuis heeft men begrip getoond voor de nieuwe situatie en heeft men de afgifte van de reisdocumen ten z'" efficient aangepakt, dat de wacht tijden tot een minimum zijn beperkt. Het geen door het publiek uiteraard zeer ge waardeerd wordt. Dezer dagen heeft de oudercommissie van de Beatrixschool in Haarlem-West aan de scheidende leerlingen van de hoog ste klas, ouders en leerkrachten in het gymnastieklokaal van de school een af scheidsavond aangeboden. De voorzitter van de oudercommissie memoreerde in zijn openingswoord het heugelijk feit, dat alle leerlingen van de zesde klas waren bevorderd of geslaagd voor middelbare scholen. Hiermede wer den de toch al goede resultaten van het vo rige jaar nog overtroffen. Een mooi suc ces, waartoe de bezielende leiding van het hoofd der school, de heer J. Adams, en de onverflauwde ijver van zijn staf van on derwijzend personeel hadden geleid. De leerlingen, die de school gingen ver laten, brachten vervolgens een vlot afge werkt programma van schetsjes en de clamatie. Een balletgroepje onder leiding van de dames Elfers en Helwes, die ook voor de keurige costuums hadden gezorgd oogstte veel succes. Ter herinnering aan hun klas schonken de leerlingen een boekwerk aan het hoofd der school. De heer Adams merkte in zijn dankwoord op, dat de cijfers behaald bij de toelatingsexamens voor de middelbare scholen een hoog gemiddelde vertoonden. Hij wekte de leerlingen op steeds hun best te blijven doen en de verwachtingen niet te beschamen. De ouders verzocht hij om vooral in het begin aandacht aan hun kinderen te besteden met het oog op de vaak moeilijke omschakeling van het lager naar het uitgebreid en middelbaar onderwijs. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag een lening van ƒ1.082.000 aan te gaan tegen een koers van 100 percent, een rente van percent en een looptijd van dertig jaar. Het bedrag van deze lening dient in combinatie met andere middelen voor de definitieve finan ciering van onderhanden of reeds voltooi de kapitaalswerken. Maandag heeft de heer A. J. de Nijs, werkzaam als verificateur op de afdeling Verificatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, de dag herdacht, waarop hij veertig jaar ge leden bij deze vennootschap in dienst trad. Des morgens werd de jubilaris in de direc tiekamer ontvangen, waarbij hij werd toe gesproken door de president-directeur, de heer B. F. Enschedé, die hem de ere-me- daille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, overhandigde. Bovendien mocht de heer De Nijs uit handen van de heer Enschedé een horloge ontvangen. Vervolgens werd de jubilaris door het per soneel gehuldigd in het Johez-huis, waar hij werd toegesproken door de chef van de afdeling Verificatie, de heer F. Heese mans, door zijn collega de heer P. Verha gen en door de heer D. A. J. Spek, namens de Nederlands Christelijke Grafische Be- drijfsbond. Namens de oud-collega's voer de de heer J. Roseboom het woord. Tot slot dankte de jubilaris voor de belangstel ling en de ontvangen geschenken. Dezer dagen is aan de Rijksuniversiteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, de heer G. J. J. Veening te Haarlem, op een proefschrift over „Waarnemingen over het aantal eosinofie- le granulocyten bij astmatici en norma len". Promotor was prof. dr. N. G. M. Orie. Dr. Veening zelf is longarts. Zater dag heeft een drukbezochte receptie plaats gehad, tijdens welke tientallen bloemstuk ken werden aangeboden. Naar wij vernemen heeft gisteren een gesprek binnenskamers plaats gehad tus sen het nieuwe college van Gedeputeerde Staten van Noordholland en het college van B. en W. van Haarlem over financiële problemen. Het gesprek heeft, naar wij vernemen, een wederzijds bevredigend verloop gehad, waarbij onder meer vraagstukken als kredietverleningen zoals bijvoorbeeld voor de nieuwe verlichtingsinstallatie van de Stadsschouwburg ter sprake zijn gekomen. Met deze bespreking is een vruchtbaar contact gelegd tussen het nieuwe college van G.S en B. en W. van Haarlem, dat voor de toekomst van veel belang kan zijn. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 DJAKARTA (UPI) Radio-Djakarta heeft het bericht, volgens hetwelk para chutisten geland zouden zijn bij drie plaatsen op Noord-Celebes die zich nog in handen bevinden van de opstandelingen, ingetrokken. Regeringstroepen hebben het dorpje Tanggari, ca. vijf kilometer van Tondano, een der plaatsen die aanvankelijk werden genoemd als het objectief van parachutis ten veroverd. DJAKARTA (UPI) De Caltex Paci fic opent heden in Dumai op Oost-Suma- tra een nieuwe oliehaven, geschikt voor de grootste thans in gebruik zijnde tankers. Dank zij de voltooiing van een 68 km lan ge pijpleiding en een straatweg tussen Du mai en de olievelden van Duri kan de ha ven direct in gebruik worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5