Economische sancties tegen IJsland overwogen Acht doden in het verkeer PINSDAG 15 JULI 1958 7 Visserijconferentie te Scheveningen Gestapo-beul Knittler pleegt zelfmoord „Generaal" Bellounis in Algerije gesneuveld Hoge provinciale gezags dragers in China afgezet Amerikanen op Cuba werden niet vrijgelaten Veertigjarig jubileum van Louise Wijngaarden Vier verdrinkingsgevallen Grote boerderij uitgebrand Beslissing vóór 1 september Parijs vierde 14 juli met grootse parade Incident in Toulouse tijdens 14 juli-herdenking Elektriciteitsverbruik steeg in Noordholland Caféhouder schoot zijn inbrekende pleegzoon neer (Van onze correspondent in Bonn) In de gevangenis te Bonn heeft maan dag de 41-jarige Martin Knittler, bijge naamd de kweller, zelfmoord gepleegd. Hij was een van de drie beklaagden in het proces tegen drie S.S.-leiders dat in sep tember aanstaande zou beginnen. Knittler werd er met Sorge en Schubert van ver dacht in de concentratiekampen Sachsen- hausen en Esterwegen meer dan elfdui zend mensen te hebben vermoord. Tot hun vreselijke misdaden behoorden het do den van achthonderd Russische krijgsge vangenen, die met een nekschot werden vermoord. Knittler was in 1947 door een Russische rechtbank tot levenslang ver oordeeld, kwam in 1956 in West-Duitsland terug en werd vorig jaar weer gearres teerd. Dit is de derde zelfmoord in twee weken, die van gruwelijke misdaden be tichte ex-Gestapo-ambtenaren hebben ge pleegd. oktober hoopt Louise Wijngaarden, ;2rste violiste van het Concertgebouwor kest het feit te herdenken, dat zij veertig W aan dit orkest verbonden is. Behalve _s Hd van dit orkest heeft Louise Wijn gaarden zich herhaaldelijk laten horen op •ecitals, als soliste met Nederlandse or- sesten, waaronder ook dat te Haarlem, op kamermuziekconcerten en via de omroep- ^renigingen. Bovendien trad zij veelvul- °P voor bejaardengroepen, in zieken huizen en sanatoria en vele andere sociale stellingen. Haar vrienden, bewonderaars en leerlin- fen hebben het initiatief genomen, haar huldigen in de kleine zaal van het Am- «erdamse Concertgebouw op vrijdag 17 tober, na afloop van een concert, dat zij °P die.datum hoopt te geven. Wegens actie voor regionaal zelfbestuur HONGKONG (UPI) Uit persberich ten uit communistisch China valt af te lei den, dat althans in de grootste provincie van het Chinese vasteland, Sinkiang, het „regionalisme" of streven naar provincia le autonomie nog niet is uitgeroeid. De bladen uit die provincie berichten omtrent congressen der communistische partij, waarin critiek geleverd wordt op functionarissen, die nog altijd ageren voor zulk een autonomie. Gedurende die vergaderingen zijn vijf hoge functionaris sen afgezet, aldus deze persberichten. Het regionalisme bereikte vorig jaar zijn hoogtepunt. In tenminste zes provin cies werd geageerd voor autonomie, het geen praktisch wil zeggen dat men' protes teerde tegen het politieke overwicht, dat de Han-groep de grootste bevolkings groep van China uitoefent. In Sinkiang, verdraagt men het slecht, dat Peking functionarissen van het Han-ras zendt om de plaatselijke bevolking communis tisch te regeren. De bevolking van Sin kiang bestaat slechts voor een gering deel uit Han-elementen. Andere rassen zijn er veel sterker vertegenwoordigd. De thans afgezette vijf functionarissen eisten, dat Sinkiang een onafhankelijke re publiek zou worden. Zij zouden voorts het gerucht verspreid hebben dat Peking al le minderheden wilde assimileren. Advertentie ALGIERS, (UPI) Si Mohamed Bellou nis, „generaal" der opstandige Moslems in Algerije die bekendheid kreeg toen hij zijn troep eerst naar de Fransen liet over lopen en vervolgens weer tegen de Fran sen liet strijden, is maandagochtend in een gevecht met Franse eenheden 200 kilo meter ten zuiden van Algiers gesneuveld. In de nabijheid van Bellounis' schuil plaats vond men een graf met de resten van veertig volgelingen van de „gene raal". Allen hadden een schotwond in de nek. De Fransen vermoeden dat Bellounis' volgelingen opnieuw de zijde der Fransen hadden willen kiezen en dat hun „gene raal" hen daarom heeft terechtgesteld. De plaats waar Bellounis sneuvelde, en waar dit huiveringwekkende massagraf gevonden werd, lag dicht bij Bou Saada, 200 km. ten zuiden van Algiers. De Fran sen hadden naar het heet een „tip" gekre gen dat Bellounis zich daar ophield. Helikopter wachtte vergeefs GUANTANAMO (UPI) Een helikop ter van de Amerikaanse marine heeft maandag ergens in de door Cubaanse re bellen beheerste bergen vergeefs staan Wachten op 29 Amerikaanse matrozen die door de rebellen zouden worden vrijgela ten. De Amerikaanse consul die met de op standelingenleiders de vrijlating heeft ge regeld, Pari Wollam, zei niet te geloven dat de rebellen hun woord hebben gebro ken. Hij acht de zware regenval van de af gelopen dagen verantwoordelijk voor de vertraging in de vrijlating. In andere kringen gelooft men echter, dat de rebellen aarzelen met de vrijlating om meer publiciteit te krijgen. Op de werf van Verolme op het eiland Rozenburg is vanmiddag het eerste koopvaardijschip voor Perzië, de „Reza Shah the Great", een supertanker van 33.000 ton, te water gelaten. Het schip voor het zijn element koos. In de Kralingse Plas is bij het strand bad het stoffelijk overschot, opgehaald van de 24-jarige brievenbesteller H. K. van Faassen 'uit de Marnixstraat te Amster dam. Het slachtoffer, dat tijdelijk bij zijn ouders aan de Mariniersweg te Rotterdam verbleef, werd vermist sinds hij woensdag was gaan zwemmen. Twee knaapjes uit Amsterdam, de 6- jarige H. van der Hulst en de 5-jarige J. Snel, beiden uit de Jacob van Campen- straat, zijn in de Buitensingelgracht langs de Stadhouderskade, ter hoogte van de Heineken's Brouwerij, verdronken, zonder dat iemand uit het op dit tijdstip zeer drukke verkeer het heeft gemerkt. Op de Ronduite tussen Blauw Hand en St. Jansklooster is de 32-jarige mevrouw Van Duinen uit Steenwijk, die met haar echtgenoot een zeiltocht maakte, ver dronken. De vrouw wilde een bij van zich afslaan, verloor hierbij het evenwicht en raakte te water. De man sprong haar na, maar slaagde er niet in haar weer aan boord te brengen. Waarschijnlijk door kortsluiting in de jacobsladder, waarmee hooi in de berg werd gebracht, is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer W. Bone- stroo te Oosterwolde bij Oldenbroek. De hooiberg ston'd spoedig in lichterlaai, waar bij het vuur oversloeg naar twee in de nabijheid gelegen schuren, een woonhuis, nog een hooiberg en een kippenloods. De brandweer kon niet verhinderen, dat boer derij en bijgebouwen geheel afbrandden. De verzekering dekt de schade. Westeuropcse visserij landen zullen wellicht overwegen gemeenschappelijke econo mische sancties tegen IJsland te nemen, indien dat land niets doet tot verzachting van de gevolgen van zijn besluit tot uitbreiding van zijn visserijgrenzen van vier tot twaalf zeemijlen. Op de spoedconferentie, die maandag te Scheveningen werd ge houden, hebben vertegenwoordigers van visserijkringen uit België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Spanje en West-Duitsland als hun oordeel uitgesproken, dat zij vóór 1 september 1958 weer bijeen moeten komen ter bespreking van de wijze, waarop de visserij van hun landen tegen de eenzijdige maatregel van IJsland beschermd moet worden. Ed. Laurens - Geneve - La Haye - Bruxelles In een communiqué, dat gisteravond laat werd uitgegeven, wordt gezegd: De afgevaardigden van de visserijorga nisaties van België, Denemarken, Frank rijk Groot-Brittannië, Nederland, West- Duitsland en Spanje hebben besloten, na dere wegen en middelen te bespreken om hmi bedrijven te beschermen tegen de uit werking van de eenzijdige maatregelen van IJsland, als tevoren geen bevredigende op lossing'wordt gevonden". Aan de betrokken regeringen zal een resolutie worden gezonden, waarin het standpunt van de organisaties is neerge legd. In het communiqué wordt voorts mee gedeeld, dat over de „nadere wegen en middelen" zal worden beraadslaagd vóór 1 september van dit jaar, indien dan nog geen oplossing is gevonden. In conferentiekringen werd eraan her innerd, dat Groot-Brittannië en West- Duitsland vanouds de grootste afnemers van IJslandse vis waren, ofschoon ook alle andere ter conferentie vertegenwoordigen de landen vis van IJsland kochten. Alleen Groot-Brittannië koopt jaarlijks vis ten bedrage van 2.500.000 gulden van IJsland. Men wees er in conferentiekringen op, dat destijds, toen IJsland bekendmaakte, dat. het zijn visserij wateren uitbreidde van drie tot vier zeemijl, Groot-Brittannië geen officiële maatregelen nam, maar dat de Britse vakbonden geweigerd hebben IJslandse vis te lossen. Britse viskooplieden sloten zich bij deze actie aan. Geen enkel 'ander Westeuropees land nam in die tijd sancties tegen IJsland. De Sovjet-Unie kocht in die tijd een grote hoeveelheid IJslandse vis, die door de boycotactie niet aan Groot-Brittannië kon wórden verkocht. Onder auspiciën van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking werd in 1956 een bilateraal akkoord tussen Groot-Brittannië en IJsland gesloten. Op grond van dit akkoord kon IJsland jaar lijks een bepaalde hoeveelheid vis in Groot-Brittanniië afzetten. Deze overeen komst verminderde de spanning in de be trekkingen tussen Groot-Brittannië en IJs land. De Britten aanvaardden de nieuwe grens van vier mijl uitsluitend op bilaterale bssis en zijn in beginsel tegen de thans door IJsland genomen stap. Op de enige tijd geleden gehouden zee rechtconferentie te Genève is de uitbrei ding tot twaalf mijl door een grote meer derheid verworpen. Zweden en Noren absent De besprekingen te Scheveningen waren iet openbaar. Noorwegen en Zweden wa ren niet vertegenwoordigd, hoewel ook zij -aren uitgenodigd. In het bijzonder het wegblijven van de Noren veroorzaakte aanvankelijk nogal wat verwarring. „De vergadering is op een te korte termijn (van één week) bijeengeroepen", hadden zij laten weten. Maar sommige zegslieden be schouwden dit slechts als een „officieel" excuus. Want volgens een bericht van As sociated Press uit Oslo, hadden de Noren geen uitnodiging gekregen. Een woord voer der van het verbond van reders van Noor se vissersschepen heeft dezer dagen ver klaard, dat de andere belanghebbende lan den bevreesd waren voor een eventuele Noorse deelneming aan de conferentie, omdat Noorwegen het wel eens voor de IJslanders zou kunnen opnemen. Er zou namelijk in Noorse visserijkrin gen geen eenstemmigheid bestaan omtrent de houding, die ten aanzien van het IJs landse besluit moet worden aangenomen. Sr zijn voor- en tegenstanders. Wellicht hebben de Noren het daarom verstandiger geoordeeld zich achter het genoemde offi ciële excuus te verschuilen. De conferentie stond onder leiding van de voorzitter van de Stichting van de Ne derlandse Visserij, de heer R. Brands. Dr. H. A. H. Kranenburg en drs. J. Floor, se cretarissen van de stichting, de heer D. A. den Duik, voorzitter van de Redersvereni ging Scheveningen en de heren D. Gouda, N. Haasnoot, W. G. Meyboom en J. C. Pronk, waren de andere Nederlandse ver tegenwoordigers. Om de tafel schaarden zich voorts drie Belgen, twee Denen, een Fransman, vijf Duitsers, een Spanjaard en tien Britten. Marine beschermt Britse vissers Reuter meldt uit Londen, dat de voorzit ter van de Britse vereniging van de treil- visserij, Sir Farndalc Phillips, heeft ver klaard, dat de Britse treilers onder bescher ming van de Britse marine IJsland het recht zullen betwisten om een verbod op te leggen aan buitenlandse vissers te vissen in een strook van 12 mjjl om zyn kust, als IJsland op 1 september zijn voornemen ten uitvoer brengt. Sir Farndale Phillips, die de visserijcon ferentie te Scheveningen heeft bijgewoond, zei, dat de Britse vissersschepen zullen blijven vissen waar zij dit nu plegen te doen. Zij zullen door de Britse marine be schermd worden, verklaarde hij. PARIJS (UPI) Honderdduizenden mensen stonden maandag langs de brede Champs-Elysées in Parijs om hulde te brengen aan het Franse leger bij de gro te parade ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag de „Quatorze juillet". De plechtigheid ter herdenking van de verovering van de Bastille leverde even eens een ovatie op voor de opstandige ge neraals van de „revolutie" in Algiers die Charles de Gaulle aan de macht hebben gebracht. De Gaulle zelf woonde slechts een gedeelte van de 14 juliviering in Pa rijs bij. Hij inspecteerde de 15.000 man troepen, die zich op de avenue bij de Are de Triomphe hadden opgesteld en vloog daarop naar Toulon, de Franse marine basis aan de Middellandse Zee, om een vlootschouw af te nemen. Vierduizend Algerijnse Mohammedanen, allen vetera nen uit ooi-logen, die zij samen met Frank rijk hebben gevoerd, marcheerden met de troepen voorbij. Sommigen van hen maakten met de vingers het v-teken van de overwinning, terwijl de menigte scan deerde „Algérie Frangaise, Algérie Fran- gaise." Toen zij langs de tribune der autoritei ten defileerden, sc hólde de stem van de officiële aankondiger door de luidspre kers: „Algiers is Frans" en direct daar op hoorde het publiek hem zeggen: „Ge looft u nu niet, dat deze mensen Fransen willen zijn?" Achter de mohammedaanse veteranen kwam een groep Algerijnse jon geren, die het enige incident schiepen bij de indrukwekkende plechtigheid. Bij het passeren van de tribune ontplooiden drie van de jongelui uit deze groep plotseling de groen-witte vlag van de nationalisti sche rebellen. De toejuichingen van de menigte gingen over in een gejoel van af schuw. Agenten doken op en arresteerden de drie jongemannen. ALGIERS (UPI) Ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag van de 14de juli is in Algerije gratie verleend aan bijna 2800 gevangenen, zo heeft het hoofdkwar tier van het Franse leger in Algiers mee gedeeld. Sinds het leger op 13 mei in Al gerije het heft in handen nam zijn nu 11.200 Algerijnse nationalisten op vrije voeten gesteld. Advertentie TOULON (UPI) Het enige incident van betekenis tijdens de viering van de veertiende juli in Frankrijk vond plaats in Toulouse. Daar drong een groep van onge veer 150 parachutisten een arbeiderswijk binnen en wenste dreigend te weten, waar om de bewoners van een huurkazerne de Franse vlag niet hadden uitgestoken. De bewoners van het huis wierpen met stenen, brandende proppen papier en zelfs een paar Molotov-cocktails naar de op dringende parachutisten. Dezen ramden toen de huisdeur in en stonden op het punt, tot de aanval over te gaan, toen de politie zich erin mengde en de vertoornde militairen wegzond. In Loenen (Vel.) is de 50-jarige H. J. Stoer uit Loenen in botsing gekomen met een hem achterop komende auto, toen hij plotseling linksaf sloeg. De man werd over de motorkap van de auto geslingerd en werd daarbij zwaar gewond. In het r.-k. ziekenhuis te Apeldoorn is hij over leden. Een bus van de Haagse Tramweg Maat schappij heeft in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage de 24-jarige wielrijdster M. J. J. uit de Assendelftstraat aangereden. Zij is naar het ziekenhuis Westeinde over gebracht, waar zij is overleden. Op de Baarsjes te Amsterdam is de 20- jarige F. van Dee uit de Slatuinenweg met zijn bromfiets tegen een bestelauto opge reden en tien meter verder op straat ge vallen. Hij werd met zware hoofdwonden naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bleek te zijn overleden. Het elektriciteitsverbruik in Noordhol land is in 1957 voor alle categorieën ver der gestegen, aldus lezen wij in het jaar verslag van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf van Noordholland. Het ge bruik van elektriciteit kwam van 988 mil joen kWh. op 1.103 miljoen, een stijging van 11,7 percent. Voor de Hoogovens, de belangrijkste afnemer, was de stijging 16.5. percent (afname 1956 399 miljoen kWh. en in 1957 465 miljoen kWh.) De pro- duktiecapaciteit van de centrale bleek in het najaar van 1957 ontoereikend om aan de sterk gestegen vraag te voldoen. Daar om moest van 16 september af tot aan koop van elektrische energie worden overgegaan. Ingekocht werd ruim 38 mil joen kWh. De 1 november 1956 ter ophef fing van het vermogenstekort aangevan gen werkzaamheden tot uitbreiding van de centrale met twee eenheden van 125 M.W. vond in 1957 in het beoogde tempo voortgang. Niettemin zal het tot de tweede helft van 1959 duren voordat van beide eenheden de eerste in bedrijf zal kunnen worden gesteld, terwijl de tweede eenheid in de loop van 1960 gereed zal komen. Tot dat tijdstip zal het nodig zijn door inkoop van elektrische energie in het tekort aan vermogen te voorzien. Een punt van grote zorg bij het beheer van het provinciaal elektriciteitsbedrijf blijft de financiering van de enorme kapi taalsuitgaven. Het bedrijf is genoodzaakt zijn kapitaalsuitgaven in sterke mate zelf te financieren. Tegen deze achtergrond zijn de bedrijfsuitkomsten van de laatste jaren in feite niet bevredigend. De directie deelt mee, dat in het afge lopen verslagjaar de van overheidswege noodzakelijk geachte bestedingsbeperking ook in het bedrijf haar invloed heeft doen gelden. De invoering van een groot aantal werken en werkjes werd naar een later tijdstip verschoven. Dank zij een tariefs verhoging en de aanmerkelijke toene ming van het energieverbruik konden de bedrijfsuitkomsten op het niveau van 1956 worden gehandhaafd. De balans sluit met een bedrag van 192.176.269 en de verlies-en winstreke ning met een bedrag van ƒ86.078.427. De reserve bedroeg op 31 december 1956 f. 2.008.166; hieraan is in 1957 niets toege voegd. Bij de grenspost Rammelbeek is de 26- jarige mevrouw KienhuisScholten uit Öldenzaal om het leven gekomen. Haar man, de 28-jarige fotograaf J. K„ werd ernstig gewond. Het echtpaar kwam op een scooter uit de richting Duitsland. Door nog onbekende oorzaak reed de scooter met een klap tegen een slagboom, waar door mevrouw K. van de duo werd ge slingerd. Zij was op slag dood. De man kreeg een zware schedelbasisfractuur. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Nordhorn. De 40-jarige bromfietser G. uit Laferte is, toen hij vanuit het Asserbos de straat weg AssenBeilen opreed, door een auto bus aangereden en zo ernstig gewond, dat hij even na aankomst in het Wilhelmina gasthuis is overleden. In het ziekenhuis te Almelo is de 45- jarige ongehuwde B. uit Nijverdal over leden aan de verwondingen, die hij zon dagavond bij een verkeersongeval in de buurtschap „Eisen" (gemeente Markelo) had opgelopen. De 11-jarige Nellie Stegehuis is in de Grootestraat te Almelo door een Duitse vrachtauto overreden en gedood. De auto haalde het fietsende meisje in en heeft haar bij 't passeren vermoedelijk geraakt. In de Koningstraat te Appingedam is de bijna 57-jarige wielrijdster mevrouw E. SterenborgPieks gevallen, waarschijn lijk doordat de pedalen van haar fiets en die van haar man's rijwiel in elkaar raakten, vlak voor een haar achterop komende vrachtauto. Zij werd door het rechter achterwiel van de auto overreden en overleed ter plaatse. De Antwerpenaar Edgar P. Perqui, die een café in de Scheldestad drijft, werd vannacht gewekt door gerucht in de gelag zaal. Hij nam zijn pistool, daalde de trap af en verraste twee mannen bij de munt- grammofoon, die zij hadden opengebroken, blijkbaar met het doel het zich daarin be vindende geld te roven. De cafébaas meende dat de verraste inbrekers niet zou den terugdeinzen voor gewelddaden en loste een schot in hun richting. Een van de twee mannen zakte in elkaar, terwijl de ander het hazepad koos. Toen herkende hij in de getroffene zijn pleegzoon, de 19- jarige Edward Kijzer, die ernstig gewond bleek te zijn. Hij is met een leververwon ding in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het slachtoffer, mecanicien van beroep, had juist een straf uitgezeten wegens winkeldiefstal. Na zijn invrijheidstelling was hij de laatste dagen steeds weer bij zijn pleegvader om geld komen vragen. De eerste keer had Perqui hem wat geld gegeven, doch daarna wei gerde hij resoluut. Perqui, die zich beroept op noodweer is riiet ter beschikking van het gerecht gesteld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7