Gaul leed bar zware nederlaag tegen zijn geduchtste concurrenten in Tour Nencini versloeg belagers in eindsprint in Gap Maus Gatsonides rekende beter dan official Haarlems waterpolozevental versloeg Amsterdammers Van Duyl is ongenaakbaar in de Drakenklasse DE TOUR DIE VERDWEEN Nederlanders eindigden in de achterhoede DE TOUR IN CIJFERS Drie doelpunten van midvoor Hogeland 9 ZUINIGHEIDSRIT BEGONNEN Voetbalcompetitie in ere divisie begint 24 augustus Oud-aanvoerder Vitesse gaat naar AGOVV Jubileumwedstrijden „Braassemermeer" Delnoye in Nederlandse ploeg voor Stockholm Koersen Geersen heeft goede kansen in Hilversumse Sportpark DINSDAG 15 JULI 1958 Charly Gaul heeft in de 18de etappe van de Ventoux je Tour de France gewonnen. Dat dachten wij zondag te kunnen schrijven. Gaul heeft in de 19de etappe van Carpent'ras naar Gap de Tour verloren, is de conclusie van nauwelijks 24 uur later. Onverwacht, maar toch ge heel in de lijn van deze van strijd bruisende en steeds verrassingen brengende Ronde van Frankrijk, heeft de etappe van maandag een grote slag toegebracht aan de nian, die aan de start van deze 178 km lange rit door de gloeiend hete Midi nog als de toekomstige triomfator werd gezien en zodanig door de duizenden, die bij het vertrek een plaatsje hadden weten te bemachtigen, ook werd begroet. Een meesterlijke aanval van Geminiani op het moment dat Gaul met een gebroken blad van het voorste kamwiel moest afstappen om met Ernzer van fiets te verwisselen, was het begin van het drama. Doch het zou een te simpele redenatie zijn, wanneer wij het grote verlies van de favoriet in deze, tenslotte door Nencini gewonnen etappe, zouden toeschrijven aan het mechanische euvel aan de machine van de Luxemburger, al heeft deze dan ook als gevolg van het gebroken „plateau" 100 km lang op de voor hem vreem de fiets van Ernzer moeten rijden. Het is niet overdreven te zeggen, dat de magistrale overwinning op de Ventoux, juist die zege die beslissend leek te zullen worden voor de eindoverwinning, een pyrrhus-overwinning is geweest. Want Gaul is niet in staat geweest zijn kansen voor een tegenaanval te grij pen en dat moet toch, ondanks het vreemde materiaal waarop hij lange tijd heeft moeten rijden, als een be wijs worden beschouwd, dat Gaul op de moordende hel ling van de Ventoux te veel van zijn krachten heeft gegeven. Op quatorze juillet, de dag waarop Frankrijk de bestorming van de Bastille her denkt, hebben Geminiani en Anquetil, de twee Fransen, die het hoogst in het alge mene klassement waren geplaatst, met succes hun bestorming ingezet, de bestorming van de ongenaakbaar lijkende positie van de kopman van de Nelux-ploeg. De revo lutie in de kopgroep was compleet. Gaul heeft zelf het tempo van het groepje, waarmee hij na ruim 60 km met de moed der wanhoop de achtervolging inzette, niet kunnen houden. En hy eindigde tenslotte op de 32ste plaats als laatste van een peloton van 13 man, 10 min. en 59 sec. na Nencini en nummer twee Geminiani, op wie hij dus, de halve minuut bonificatie meegerekend, 11 min. en 29 sec. verloor. De ontwikkeling van de laatste dagen, de wisselvalligheid van deze Tour, waarin al grote klappen zijn gevallen en naar men mag aannemen ook nog zullen vallen, is cen waarschuwing om met stoutmoedige voorspellingen uiterst voorzichtig te zyn. Ook Geminiani die totaal leeggereden in Gap arriveerde kan vandaag of mor gen een zware klap krijgen, ook Anquetil kan door een inzinking of een valpartij ver teruggeworpen worden, maar het is toch wel ten volle verantwoord, wanneer wij nu op het moment dat Gaul met nog drie berg-etappes voor de boeg met 15 min .en 12 sec. achterstand op Geminiani, met bijna 15 min. op Favero en 7 min. en 15 sec, op Anquetil op de achterste plaats slaat, constateren, dat de kansen voor Charly Gaul tot vrijwel nihil zijn geredu- teerd. Met uitschakeling van alle ploeg- chauvinisme mag daaraan worden toe gevoegd, dat de strijd er alleen maar inte- lessanter door is geworden. Hebben de Nederlanders en de andere Luxemburgers dan niets gedaan om het aiheil, dat zich toch al zo vroeg op de dag ::gon af te tekenen, te voorkomen? Toen iuzer na het verwisselen van fiets met Gail, achteropraakte hebben enkele oran- ;-mannen op hem moeten wachten en oen dezelfde Luxemburger, die Gold- Itchmidt tot elke prijs in de nabijheid van Gaul wilde houden, later nog eens een lek- De etappe-uitslag luidt: 1. Nencini (li.; 4,a3.18 (met bonificatie 4.52.18), x. Geminiani (Centr. Z.-Fr.) z.t. (met bonificatie 4.52.181,3. Anquetil (Fr.) z.t., 4. Aflriaenssens (Beig.) z.t., a. -botella (Sp.) 4.53.33 8. Morvan (vV.Z.W.) 4.54.U2, 7. Favero (It.) 4.54.04, 8. Botiecnia (it.) 4.54.U8, 9. Hoe- venaers (Belg.) 4.57.00, 10. Bergauü (Fr.) z.t., II. Dotto (Centr. Z.-Fr.) z.t., 12. Booel (Fr). 4.59.25, 13. Planckaert (Belg.) 5.00.44, 14. Grac zyk (Centr. Z.-Fr.) 5.02.13, 15. Manzaneque (sp.) 5.02.14, 16. Busto (Centr. Z.-Fr.) 5.02.49, 17. Bahamontes (Bp.) 5.03.27, 18. Groussara (Fr.) 5.04.05, 19. Rolland (Centr. Z.-Fr.) j.04.16, 20. Dacquay (Parijs N.O.) 5.04.17, 32. Gaul (Nelux) z.t. Wim van Esc (Nelux 5.09.44, 48. Piet van Est 5.14.57, 49. Ernzer z.t., 51. Damen 5.15.15, 52. Boizan z.t. 54. een pelo ton, bij wie zien o.a. Kersten en Bchmitz bevonaen, allen.in dezeliae tijd ais Hamen 5,15.15, 82. De Jongli 5.17.05, 88. Voortuig 5.23.13. Moueheraud (Parijs N.O.), Roudaut (W.Z.W). en Gay (Centr. Z.-Fr.) hebben de strijd in ueze 19e etappe gestaakt. Het plocgenklassement luidt: 1. Italië (Nencini, Favero en Bottechia) 14.40.3o, 2. Frankrijk 14.49.49, 3. België I4.5l.uu, i. Centraal Zuid-Frankrijk 14.52.07, 5. Spanje 14.59.14, 6. West Zuid West 15.08.03, 7. Parijs Noord Oost 15.12.51, 8. Zwitserland/Duitsland 15.1818, 9. Neluxploeg (Gaul, Wim en Piet tan Est) 15.28.58, 10. Int. ploeg 15.46.16. Het algemeen klassement is: 1. Geminiani (Centr. Z.-Fr.) 85.58.24, 2. Fa- veto in.) 86.ul.4i, 3. Anquetil (Fr.) 86.06.21, 1. Boteiia (Sp.) 86.08.33, 3. Adnaenssens (Belg) «.ll.oö, 6. Nencini (lt.) 86.12.48, 7. Plankaert (oeig.) 86.13.11, 8. Gaul (Nelux) 86.13.36 OJ) 15 uun. 12 sec., 9. Bobei (Fr.) 86.15.19, w. Giloert Desmet (Belg.) 86.16.01, 11. Bran- kart (Beig.) 86.18.50, 12. Bauvin (Fr.) 86.18.58, 13. Hoevenaers (Belg.) 86.19.56, 14. Dotto (Centr. Z.-Fr.) 86.20.33, 15. Bahamontes (Sp.) 86.22.54, 16. Bergaud (Fr.) 86.26.11, 17. Darri- gade (Fr.) 86.27.16, 18. Delberghe (Parijs N.O.) 85.31.23. 19. Graczyk (Centr. Z.-Fr.) 86.33.13, 20. Robinson (Int. ploeg) 86.34.07, 21. Ernzer (Nelux) 86.40.48, 26. Damen (Nelux) 86.46.43, 28. Piet van Est (Nelux) 86.49.12, 34. Voorting (Nelux) 86.57.49, 35. SchmitZ (Nelux) 86.59.00, 39. Boizan (Nelux) 87.05.45, 47. De Joilgli (Nelux) 87.13.31, 51. Wim van Est (Nelux) 81.25.35, 62. Kersten (Nelux) 87.39.27. Algemeen pioegenklassement: 1. België (Adriaenssens, Planckaert en Gil bert Desmet) 258.40.20, 2. Frankrijk 258.40.38, 3- Centraal Zuid-Frankrijk 258.52.io. 4. Italië 259.26.40 5. Spanje 259.31.47, 6. Nelux (Gaul, Ernzer en Damen) 259.41.07, 7. Int. ploeg 280.35.25, 8. Parijs Noord Oost 260.40.58, 9. West Zuid West 260.51.51, 10. Zwitserland/ Duitsland 260.58.40. Het bergklassement luidt: 1. Bahamontes (Sp.) 50 pnt., 2. Gaul (Nelux) 33 pnt.,3. Dotto (Centr. Z.-Fr.) 19 pnt., 4. An quetil (Fr) 16 pnt., 5. Brankart (Belg.) 14 pnt., 8' Geminiani (Centr. Z.-Fr.) 13 pnt., 7. Damen (Nelux) li pnt., 8. ex aequo Robinson (Int. Ploeg) en Nencini (It.) beiden 10 pnt., 10. ex aequo Bergaud (Fr.) en Bobet (Fr) beiden 3 Pnt., 12. Ferlenghi (It.) 7 pnt., 13. ex aequo Vlayen (Belg.), Rohrbaeh (Centr. Z.-Fr.) en Morvan (W.Z.W. allen 6 pnt., 16. ex aequo Privat (Fr.), Bourles (W.Z.W.) Planckaert (Belg.) en Schniitz (Nelux) allen 5 pnt. "et puntenklassement luidt: Graczyk (Centr. Z.-Fr.) 203 pnt., Planckaert (Belg.) 315 pnt., 3. Darrigade 'Er-) 351 pnt., 4. Gilbert Desmet (Belg.) pnt., 5. Bauvin (Fr.) 428 pnt., 8- Galnche (W.Z.W.) 450 pnt., 7. Anquetil (Fr.) 834 pnt., 8. Delberghe (Parijs N.O.) 503 pnt., 8- Robinson (Int. ploeg) 515 pnt., 10. Wim yan Est (Nelux) 536 pnt., 11. Hoevenaers (Belg.) 546 pnt., 12. Piet van Est (Nelux) 547 Put-, l3.Thomin (W.Z.W.) 653 pnt., 14. Nen- Pini (lt.) 663 pnt., 15. Baffi (It.) 669 pnt., 16. Adriaenssens Belg.) 674 pnt. 17. Ernzer (Ne- 'ux) 675 pnt., 18. Christiaan (Int. Ploeg) 683 Pnt., 19. Voorting (Nelux) 692 pnt. 20. Favero 704 pnt. premie voor de strijdlustigste ren- ner ging naar Geminiani. Die voor de grootste pechvogel werd toegewezen aan Gay van Centraal Zuid-Frankrijk. Hij kwam 23 km. voor Gap ten val en moest naar een bekenhuls worden vervoerd. Men vermoedt hiJ een bekkenfractuur heeft opgelopen. ke band opliep zijn Kersten en enkele an deren weer op Ernzer blijven wachten. T egenaanval De enige man, die aan de tegenaanval heeft deelgenomen, was Wim van Est. Toen Anquetil uit de hoofdmacht weg sprong om de jacht op Geminiani in te zetten, heeft Van Est onmiddellijk met een demarrage gereageerd. Hy nam Gaul aan het wiel mee en een tijd lang joeg hij in hoog tempo tussen het peloton en de vluchtelingen, maar toen hij op een gegeven moment omkeek zat niet Gaul, maar de Belg Planckaert aan zijn wiel. Gaul had hem niet kunnen volgen I-Iet begon allemaal bij het lieflijk kleine plaatsje Vaison-la-Romaine, op 30 km. van de start naar de top van de eerste col van de etappe, de ruim 1300 meter Hoge- perty. Waar eens Hannibal met zijn leger overtrok, was een onschuldig mechanisch defect aan de fiets van Gaul de aanleiding van de grote tragedie, zoals in de Ronde van Italië 1957 een nog onschuldiger voor val de aanleiding was van Gauls neder laag. Het grote kamwiel begaf het en Gaul moest afstappen om de fiets van Ernzer over te nemen. Het peloton had tot op dat ogenblik nog niet veel activiteit getoond. Het was warm en de weg over de drie berg toppen was nog lang, maar nauwelijks stond Charly aan de kant van de weg of onmiddellijk werd het gebeurde naar vo ren geseind en de ervaren en geslepen Ge miniani, die in deze ronde met groot zelf vertrouwen en door een uitstekende hel- perssehare omringd rijdt, flitste in zijn ge le trui op het zelfde moment weg. De slag vaardigheid werd beloond, al kreeg „Gem" natuurlijk gezelschap. Busto en Chaussabel volgden hun ploegbaas aan het wiel en ook Favero, die zijn kansen toch lang niet verkeken acht, Bergaud, Morvan en Adriaenssens gingen mee. Ieder moment werd de tegenaanval van Gaul verwacht. De karavaan zou echter nog 10 km. moeten wachten. Tien kilome ters waarin de voorsprong tot ruim ander halve minuut aangroeide. Dotto, nog een man uit de zuid-centraal ploeg dus, en la ter Wim van Est met niet Gaul, maar Planckaert in zijn zuiging, slaagden erin zich bij de groep van Geminiani te voe gen. Nóg een groepje maakte zich daarop los van het peloton, maar weer was Gaul er niet bij Groussard, Hoevenaers, Ruiz, Colette, Stablinski, Nencini, Botella, de groene trui-drager Graczyk en natuurlijk ook Anquetil begonnen een tegenaanval en pas toen kwam Gaul. Samen met Bo bettwee grote rivalen vonden elkaar in de strijd tegen de gevaarlijke concurren tie begon hij de jacht en ook Graser, Van Geneugden, Delberhe en de op berg- premies en punten azende Bahamontes trokken mee. Geen enkele renner uit de Nederlands-Luxemburgse formatie steun de deze attaque. Het peloton was nu definitief uiteenge trokken en in de steile klim langs de zilver groene olijfbomen naar de top van de Pet ty streden wel acht of tien groepjes. Maar het grote gevecht speelde zich af tussen de groep Gaul-Bobet en de kopgroep, die door de aansluiting van het peloton van An quetil en Nencini met dat van Geminiani en Favero uit 23 man was komen te be staan. Afstappen Het tempo van de achtervolgers, waar in noch Gaul, noch Bobet de kracht kon opbrengen veel werk aan kop te doen en die duidelijk werden afgestopt toen enke le leden van de ploeg van Geminiani zich lieten afzakken, was beduidend lager dan dat van de mannen aan kop en toen na on geveer 77 km. bij Ruissas, een verschil van reeds 2V2 min. werd genoteerd werd het duidelijk: Gaul zou er niet in slagen het contact tot stand te brengen, Gaul ging deze strijd verliezen en het hing alleen nog maar van de grootte van de achterstand in Gap af of het alleen déze strijd zou zijn, die hij verloor. M oeilijk Drie minuten en vijf seconden was het verschil op de top van de Perty, die het eerst door Dotto werd gepasseerd, bijna 5 min. na 100 km. onderaan de afdaling Gaul zat moeilijk op zijn fiets. Hij zat te stampen met een verwrongen gezicht en angstig starende ogen. Hij ging niet. De volgers zagen het, Charly voelde het. Ook toen hij weer op zijn eigen fiets zat ging het niet en de meedogenloze chrono meters bleven na elke 5 km. de groei van het tijdverschil registreren. Het felle jagen van Géminiani en zijn medestrijders was een tiental mannen uit de oorspronkelijke kopgroep te veel ge weest. Zij moesten zich laten afzakken, maar het tempo vooraan werd er niet minder om. Ook Wim van Est viel terug op het groepje met Gaul. Op 3 km. van de Col de Foreyuasse, de eerste 1040 meter hoge Alpentop van de ze Tour, was het verschil 7 min. en 10 sec.; op de top, waar Nencini de premie won, op 7 'sec. gevolgd door Géminiani, was het bijna 8V2 min. die 3 km. had Gaul dus een extra verlies van bijna lVa minuut ge bracht. Nu moest de Sentinelle, op 6V2 km. voor de finish nog worden genomen. Gaul was in de afdaling van de Foreysasse met Rohrbaeh ten val gekomen en aan alle na righeid werd nog die van een pijnlijke knie toegevoegd. Het deed er niet meer toe. Weer won Nencini (links) won de negentiende etappe, in de eindsprint voor Geminiani en Anquetil. (Telefoto). 15JULI-20eET. 165KM. Nencini de premie, nu gevolgd door de prachtig rijdende Anquetil. Elf min. voor sprong op Gaul gaf de Tour-radio toen weer. Meer is het niet geworden. Tien min en 59 sec. aan de finish welgeteld. Het was genoeg. En de houding van Gaul aan de eindstreep liet aan duidelijkheid niets te wensen. Hij voelde zich verslagen Gatsonides werd gisteren bijna wit van schrik. Hij arriveerde, na ruim 500 km door België, Nederland en Luxemburg afgelegd te hebben, in Luxemburg aan de finish van de eerste etappe in de zuïnigheidsrit en daar stond een official, die hem geagiteerd toe voegde: „U bent gediskwa lificeerd. Een half uur te vroeg binnen!" De schrik duurde overi gens maar luttele minuten. Toen kwam diezelfde offi cial met duizend veront schuldigingen vertellen, dat hij zich schromelijk vergist had en dat Maus wel op tijd gearriveerd was. „Ik dacht ook al", mompelde de Nederlander. „Ik heb het met Piet Jetten wel twintig maal nagerekend". En dat was inderdaad niet overdreven, Gatsonides is in een rally een ver schrikkelijk Jantje-sekuur. Dat bleek ook al door de manier waarop hij zijn deelnemersschild aërodyna misch juist voorop de wa gen bevestigde. Het scheelt benzine. In het Nederlandse traject van Rotterdam (waar een goed georgani seerde controle gevestigd was) naar Den Bosch reed Maus bijna zeventig km per uur om het later op de brandstof vretende Arden- nenheuvels langzamer te kunnen doen. Bovendien ging dat snelle rijden in Holland niet ten koste van de zuinigheid, want de man uit Aerden- hout had terdege bemerkt, dat hij de wind van Rotter dam naar Den Bosch achter had. Zijn verbruik in de Citroën I.D. 19 lag volgens zijn eigen berekening tus sen de een op zestien of ze ventien. Je moet in zuinigheids- ritten, waarin iedere drup pel benzine belangrijk is met alle factoren rekening houden. Zo reden bijna alle deel nemers in het prachtige zomerweer met alle ruiten van hun wagens gesloten om nadelige luchtwervelin gen te voorkomen. Ze stik ten bijna in de ovens op wielen, maar de ruiten ble ven dicht. Op het moment dat we deze regels schrijven zijn de organisatoren nog druk doende om de resul taten van de deelnemers te becijferen. Die resultaten zijn voor deze dag waarop een gemiddelde van 46 km per uur voorschrift was, niet zó belangrijk. Vandaag wordt dat anders. Dan geldt een moyenne dat tussen de 53 en 54 km per uur ligt in de etappe van Luxemburg naar Lausanne en dat door de Vogezen met de Ballon d'Alsace en later de Jura. Het wordt dus wel erg moeilijk om bij dat gemid delde op moeilijke berg wegen vol vakantieverkeer nog automobilistische zui nigheid te bedrijven! Het Haarlems waterpolozevental heeft maandagavond de eerste overwinning ge boekt in het vijf-kringen toernooi, dat in het programma van de Rotterdamse „zwemmaand" in het Haagse Veer in Rot terdam wordt gespeeld. In de ontmoeting RotterdamDen Haag, met welk duel het toernooi geopend werd, bleven de Rot terdammers hun gasten met zes-vier de baas. In de strijd HaarlemAmsterdam verscheen Haarlem met Boon (HVGB) als plaatsvervanger voor Piet de Bruyn als midachter. De Haarlem-midvoor Hogeland werd zwaar bewaakt door de Amsterdamse mid achter Fiolet, maar hij zag toch kans om in zwaar afgedekte positie de bal goed voor te zetten aan Gravemaker, die Haar lem de leiding bezorgde. Daarna liet de Haarlemse doelman Ludding enige ke ren goed werk zien, maar hij moest ten slotte het hoofd buigen voor een schot van Trimp. Met de stand een-een ging de rust in. In de tweede helft wijzigde Amsterdam de opstelling, waarop Haarlem Graven maker op de kant liet en F. de Bruyn (DWR) inzette. Sterk aanvallend begon Amsterdam toen de strijd en Harry Vriend bracht de stand in het voordeel-van Am sterdam. Toen beging Fred de Bruyn een zware fout en kregen de Amsterdammers een strafworp te nemen die echter niets opleverde. Haarlem kwam daarna in het bezit van de bal. en een goed opgezette aanval resul teerde in een doelpunt van Hogeland (2-2). Niet vlug genoeg overnemen in de Haar lem-verdediging schonk Harry Vriend ge legenheid om de Amsterdammers weder om de leiding te bezorgen. Kort daarna keerden zij terug voor het Haarlem-doel, waarbij ook de Amsterdamse verdediging in de aanval ging en Hogeland vrij op de midvoorplaats kwam te liggen. De Am sterdamse aanval strandde en de bal werd naar de vrijliggende Hogeland geplaatst hetgeen de gelijkmaker betekende. Meteen na het in het spel brengen van de bal door de Amsterdammers wilde men het winnende doelpunt forceren. Ook dat lukte niet. Met de Amsterdamse verdedi gers in de aanval ging de bal wederom naar de Haarlemse midvoor Hogeland, die niet aarzelde en het winnende doelpunt scoor de (4-3). Vanavond speelt het Haarlems zevental de tweede wedstrijd tegen het zevental van de kring Midden van Nederland. De voetbalcompetitie in de eredivisie van de KNVB zal beginnen op zondag 24 augustus. De competitie voor de clubs in de eerste en tweede divisie begint op 7 september. By de amateurs spelen de voetballers hun eerste wedstrijd in het nieuwe seizoen op 14 september. De Apeldoornse vereniging AGOVV heeft de oud-aanvoerder van Vitesse, J. van Voorst, gecontracteerd. Deze speler, die enige tijd niet voor de Arnhemse club is uitgekomen in verband met interne moeilijkheden, zal bij AGOVV de verde diging gaan versterken. Het was prima zeilweer op de derde dag van de jubileum-wedstrijden van de „Braassemermeer", zodat de wedstrijden in alle klassen doorgang konden vinden. In de Flying Dutchmanklasse bleek Jacq. Kraan wederom de sterkste. Zijn broer Bart moest echter in de 12 m2 Sharpie- klasse dit keer de zege laten aan Van Sta veren. Van Duyl blijkt in de Drakenklas se ongenaakbaar. In de derde race behaal de hij met „Trintel II" voor de derde keer de overwinning, een prestatie die nog geen andere zeiler in deze wedstrijden heeft kunnen leveren. De grootste belangstelling ging uiter aard uit naar de eerste wedstrijd in de in ternationale Olympiajollenklasse om de „Gouden Olympiajol". Een Duitser be haalde hier de overwinning. Het was H. S. Fritze uit Hamburg, die de eerste van de vijf races die tellen voor deze prijs, won. De uitslagen waren: Flying Dutchmanklasse: 1. Mustang, strmn Jacq Kraan: 2. Djinn. strmn. Ed Free: 3. Wer velwind, strmn Jongeneel. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie heeft Joep Delnoye definitief aangewezen als lid van de Neder landse ploeg voor de Europese atletiek- kampioenschappen, die van 19 tot en met 24 augustus in Stockholm worden gehou den. De keuzecommissie vond zijn prestatie van woensdag j.l. in Keulen Delnoye ver beterde toen het Nederlands record op de 5000 meter met een tijd van 14 min. 11.- sec. van dien aard dat men besloot niet te wachten tot na de landenwedstrijd Neder landDuitsland. Wim Roovers (Thor-Roosendaal), Frans Kunen (Sprint, Breda), Henk Viset (Cial- fo-Arnhem) en Klaas de Ruyter (AV 1934- Apeldoorn) krijgen nog een kans voor Stockholm. „Halt, -politie!" schreeuwde de commissaris zodra de kop van de karavaan tot op twintig meter was genaderd. Honderden remmen weraen aangezet en de verwar ring was op slag onbeschrijflijk, hetgeen voor ons wel gemakkelijk is. Politiemannen die hun baas herkenden, sprongen van zadels en haastten zich naar voren, ge volgd door Jacques Goddet. De tunnel echode duizenden kreten„Stilte!" bulderde Randou. „Alle agenten hou den iedereen tegen. Mijnheer Goddet, inspecteur Tra- vesti, commissaris Bizet, wilt u mij volgen. Hier schie ten wij niets op. Wij zullen eerst rapport uit moeten brengen vóór wij weten waar wij aan toe zijn. Kom mee!" De agenten vormden een keten dwars in de tun nel. De vier mannen verwijderden zich te voet tot het rumoer achter hen nog maar zwak hoorbaar was en zij elkaar zonder veel moeite konden verstaan. „We zullen maar gewoon op de grond gaan zitten", stelde Randou voor„Stoelen zijn hier niet. Nou, wie begint er?" „Ik" zei de oude heer Goddet grimmig. „Commissaris, is er een tunnel in de Galibier ge maakt?" „Nee, voorzover ik weet niet, anders had ik u gewaar schuwd. Maar vertelt u eerst eens wat er is gebeurd?" De heer Goddet sloot zijn ogen in een machtige poging, zijn zelfbeheersing te bewaren. „Waarschuw me als ik ga schreeuwen". Sommigen waren stil gaan staan, an deren waren doorgeredenToen de duisternis was opge klaard, xuas er een enorme verwarring ontstaan. Ten slotte was er besloten de uitgang op te zoeken maar daar was men niet in geslaagd. „En geen wonder!" sprak Randou. „Ik weet niet of er een uitgang is, maar de ingang is in ieder geval gecamoufleerd. „Luister! Toen de commissaris en ik de wolk ingingen, lagen wij achteraanMaar jullie hebben ons ingehaald. Dat wil zeggen, dat wij in een cirkel hebben rondgereden. Wij moeten dus de wanden onderzoeken en iedereen moet helpen. Kom mee". Op een flets staande legde de pro fessor even later uit wie hij xvas en wat er moest wor de gedaan. „Als wij in een lange rij de wanden onderzoeken", zei hij, „betasten en bekloppen, moeten wij de uitgang vin den. Wij kunnen ons het best in twee groepen splitsen die ieder een kant uitgaanLaat iemand in elke groep de weg opmeten, dan komen we aan de weet hoe groot de cirkel is. Dit kan een aanwijzing zijn. Vooruit, aan het werk!" Er gingen nog een paar opmerkingen door de lucht, maar de autoriteit van de professor was zo groot in lijd van gevaar, dat iedereen vlug deed wat hij zei„Toch" merkte de commissaris na enige tijd op, „wil ik nog iets meer van dat dak wetenVoor de professor het kon beletten, trok hij zijn dienstrevolver en vuurde op het plafond. „Pats!" zei de kogel tegen het plafond en rrrrt! haalde hij een stuk uit een mouw van de com missaris. Pats-pats-pats-pats! De kogel ricochetteerde op de diamantharde wanden bijna zonder vaart te ver liezen. De commissaris sprong als een gek. „Sta stil!" riep Randou. „Kijk daar eens!" 12 m2 Sharpie klasse: 1. Mariandel, strmn Van Staveren: 2. Spotvogel, strmn W. Guldemond; 3. Meteor, strmn Bart Kraan. Valkenklasse: 1. Bountry II, strmn Rolf von der Baumen: 2. 't Spul, strmn Kirkennier; 3. Tarentelle, strmn Hoppe. Drakenklasse: 1. Trintel II, strmn Van Duyl; 2. Eska, strmn Klomp; 3. Puzzle III, strmn Van Wijk. Regenboogklasse: 1. Cadans, strmn Bakker; 2. Duke,, strmn Van der Velde; 3. Toreador, strmn Kist. Finnjollenklasse: 1. Finding, strmn Sleeswijk 2. Firebird, strmn Gerhards; 3. Cliper, strmn De Boer. Internationale Olympiajollenklasse: 1. NN strmn H. S. Fritze; 2. Magneet strmn Willems; 3. Mustafa, strmn Visser. 16 m2 Streepklasse A: 1. Ingrid, strmn Bode graven; 2. Taas, strmn Taselaar; 3. Tilicum, strmn Bol. Vryiieidsklasse A: 1. Speediest, strmn De Haas Jr.; 2. Tjitjak, strmn Tepe; 3. Pompadour, strmn Van Beuningen. 16 m2 Streepklasse B: 1. Brittanicus, strmn Den Engelsman; 2. Harmattan, strmn Pitlo; 3. Carry strmn Moeger. Vrüheidsklasse B: 1. NN, strmn Aarts; 2. Eagle, strmn Wolzak: 3. Delila, strmn Samson. Pampusklasse: 1. Westeinder, strmn De Ruy ter; 2. Wervelwind, strmn Biescot Jr; 3. Opti mist, strmn Labouchère. Sternklasse: 1. Nores, strmn Amons; 2. Wind breker, strmn Van der Waal; 3. Carzy, strmn Van der Winden. 12-voetsjollenklasse: 1. Huckleberry, strmn De Jong; 2. Hatatitla, strmn Van Weel; 3. Tecumseh. strvr mej. M. Holtrop. Hoewel vanavond in het Hilversumse Sportpark de velden zonder uitzondering zeer goed zijn bezet, heeft Geersen het binnen zijn bereik alle nummers te winnen, doch hij dient daarbij Vrouwe Fortuna met zich mee te voeren op de sulky. Hij kan de reeks openen met een zege in het openingsnummer voor tweejarigen, die nog niet hebben gewonnen. De grote kans paarden zijn hieruit inmiddels door hun overwinningen verdwenen, zodat hij thans met zijn keuze uit een drietal moet kunnen winnen. En de verwachting is, dat hij dit zal doen met Xema S. In de Utrechtse stal Bloemsaat, die eveneens ruim vertegen woordigd is, wordt zijn grootste belager gezien. De serie-draverij voor de zeer sterke middenklasse brengt opnieuw Geersen met de beste papieren aan de start. Met Ugold- man K kan hij van start tot finish de zaak beheersen, daar hij een scherp tempo lan ger kan volhouden dan zijn jaargenoot Umber. De keuze Dooveweerd (Urma Nor ton, Quick Bongershof) zal niet veraf ein digen. De snelle S.O.S. heeft over deze korte afstand een outsiderskans. Na ge ruime tijd op rust gestaan te hebben doet Vera Hollandia haar heroptreden in de Korenbloem-prijs, waarin zij ondanks haar handicap van 80 meter kan winnen. De laatste tijd zo succesvolle stal Verhoeve kan de tweede plaats belopen, vóór Vizier en Welkom. In de Papaver-prijs gaat de voorkeur naar Vanity Hanover, die betrouwbaarder is, dan zijn stalgenoten Urphin en Upward Hollandia, die niettemin op de plaatsen worden verwacht. Truusje L is over de nog geen 2000 m lange afstand niet on mogelijk, evenmin als de snelle Uitloper, wiens vorm echter (nog) niet zo groot is als vorig jaar. Slechts in het internationale slotnum mer zal entrainement Geersen niet als de favoriet aan de start verschijnen. Dit zal de in vorm komende Martini Spencer wel worden, vooral als gelet wordt op zijn laat ste prestatie over een voor hem te lange afstand. Geersen heeft drie ijzers (Rina Gay, Romeo Spencer en Rosa Hollandia) in het vuur, doch zal vermoedelijk met geen paard van dit trio de sterke kopgroep kunnen passeren. Een aantrekkelijke strijd is hier te verwachten, waarin ook Quick Star niet kansloos is.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9