Amerikaanse mariniers bezetten Beiroet en het grensgebied van Libanon Koning Feisal door een soldaat van zijn lijfwacht vermoord OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoessein: alles rustig in Jordanië In Veiligheidsraad beschuldig1 Sobolev de Verenigde Staten van agressie Libanese opperbevelhebber vreest nu het uiteenvallen van zijn leger HET WEER GEHELE MILITAIRE APPARAAT DER V.S. IN ALARMTOESTAND A?e MORRIS 'fjeforet/ocïéist// Syrië trekt troepen samen Iraakse troepen uit Jordanië terug K.L.M. weer naar Beiroet Middel en kwaal Tamelijk koel Sjamoen„enige uitweg DOODSBERICHT IN TEHERAN: „Oud vrouwtje" -ÉaatÊ^mmiÊSÊm Het woord is aan... Britse vloot paraat 73e JAARGANG No 5 WOENSDAG 16 JULI 1958 303 e JAARGANG No 158 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Leger, vloot en luchtmacht der Verenig de Staten z\)n, in Amerika en op alle bui tenlandse bases, in staat van verhoogde paraatheid gebracht. De Amerikaanse luchtmacht heeft straaljagers en andere vliegtuigen „naar een niet bekend gemaakte bestemming" overzee gedirigeerd. Volgens berichten uit Ankara zouden op het vliegveld van Adana, aan de Turkse zuidkust, een groot aantal Amerikaanse transportvliegtuigen zijn geland. Adana is een groot Amerikaans vliegveld, op enkele uren afstand van Beiroet. Het vermoeden bestaat dat de basis Adana als steunpunt voor een eventuele luchtbrug naar de Libanon zal worden gebruikt. Een aantal transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht is in West- Duitsland aangekomen ter versterking van de Amerikaanse luchtvloot aldaar. Het betreft hier de luchtreuzen van het type C-124. 'Het opperbevel van het gemeenschap pelijke Amerikaans-Canadese luchtver dedigingsstelsel heeft de onder zijn bevel staande eenheden bevolen een „algemene staat van paraatheid" te betonen. De Amerikaanse dienst voor het mili taire luchtvervoer heeft alle Amerikaanse burgerluchtvaartmaatschappijen telegra fisch verzocht mede te delen hoeveel vlieg tuigen voor lange-afstandsvluchten in ge val van nood beschikbaar kunnen worden gesteld. Indien nodig kunnen binnen 48 uur tenminste 350 viermotorige vliegtuigen in gereedheid worden gehouden voor het vervoer van troepen, militaire uitrusting en voorraden in het algemeen. BEIROET (UP en Reuter). De correspondenten, die dinsdagmiddag van het strand van de Libanese hoofdstad Beiroet meldden, dat zij lan dingsvaartuigen los zagen komen van vlooteenheden voor de kust, zoals gisteren in een deel van onze editie kon worden gemeld, hebben het goed gezien. Kort daarna gingen honderden mariniers van de in de Tweede Wereldoorlog beroemd geworden tweede Amerikaanse mariniersdivisie in Libanon aan wal. President Eisenhower gaf tezelfdertijd een verklaring uit waarin hij zeide, dat zijn regering tot het besluit van de troepenlandin gen in Libanon was gekomen, om „de Amerikaanse levens in Libanon te beschermen en de Libanese regering te bemoedigen in haar verdediging van haar soevereiniteit en de onschendbaarheid van haar grondgebied". Nog dezelfde middag eiste de Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad Sobolev de onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en brandmerkte deze de interventie als een daad van agressie. De Amerikaanse gedelegeerde had betoogd, evenals president Eisenhower in zijn boodschap aan het Amerikaanse Congres, dat deze troepen zullen worden teruggetrokken zodra de UNO er een politiemacht ter beveiliging van Libanon tegen agressie voor in de plaats komt. Berichten uit Beiroet, volgens welke Britse valschermtroepen in Jor danië zouden zijn geland en mededelingen van radio-Cairo volgens welke Amerikaanse en Turkse troepen op verzoek van koning Ploessein naar Jordanië zouden zijn overgebracht, zijn respectievelijk van de zijde der Britse en de Turkse regering tegengesproken. Wel komen er regelmatig troepenversterkingen in het protectoraat Aden aan en zijn er vlootbewe- gingen gerapporteerd in de Pezische Golf, mogelijk ter bescherming van het olierijke protectoraat Koeweit. BEIROET (UPI) De 1500 mariniers, die gisteren door een Amerikaanse lan- dingsvloot op de kust van de Libanon zijn afgezet, hebben hedenochtend vroeg ver sterking ontvangen van 1800 andere mari niers. Deze tweede groep is afkomstig van vier transportschepen van de Zesde vloot. Er circuleren vooralsnog onbevestigde berichten volgens welke enkele detache- Generaal-majoor Sjehab, de opperbevel hebber van het Libanese leger, heeft van ochtend verklaard dat de Amerikanen, die Beiroet moeten bezetten, in kleine groepjes de stad kunnen binnengaan. Maar wanneer ijj met enig machtsvertoon komen, dan be staat het gevaar dat het Libanese leger verdeeld in moslems en christenen het hoofd verliest en op de mariniers gaat schieten, in welk geval het gehele Libanese leger uiteen zou kunnen vallen. Gen.-majoor Sjehab deed deze medede ling toen hij, langs een weg buiten Beiroet, een korte bespreking voerde met admiraal Richard Holloway. Gehoor gevend aan het verzoek van de Libanese opperbevelhebber liet admiraal Holloway, vergezeld van de commandant der landingsdetachementen, Wade, de ma riniers bij het vliegveld ontplooien tot pe lotons. Elk peloton beschikt over een tank. De Amerikaanse ambassadeur in Liba non vroeg of een tank en een gepantserde vrachtwagen met mariniers voor de am bassade in Beiroet konden worden gediri geerd. „Men houdt ernstig rekening met een aanval van de rebellen op het paleis van president Sjamoen", zo deelde hij mede. Het paleis van de Libanese president slaat in de onmiddellijke nabijheid van de Amerikaanse ambassade. WASHINGTON (UPI) In officiële kringen te Washington gelooft men niet, dat de Russen de Amerikaanse landingen in Libanon zullen beantwoorden met een Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 ORLON DAMESVESTEN ƒ19.75 BEIROET (UPI) Het Syrische leger heeft versterkingen naar het heuvelachtig gebied langs de Libanese grens gezonden, h de afgelopen nacht zijn Syrische sol daten begonnen, zich in te graven en stel lingen aan te leggen in de laatste heuvel rijen voor de Syrisch-Libanese grens. De grens zelf is in handen van de Libanese opstandelingen. De Amerikaanse mari niers hebben tot nog toe geen tegenmaat regelen getroffen. Op het vliegveld van Damascus staan twintig MIG-straaljagers startklaar en tussen Damascus en de grens rijden lange konvooien vrachtwagens heen en weer. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar later in het westen van het land ook emwJe opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Tamelijk koel weer Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. militair ingrijpen van communistische zijde. De indruk bestaat, dat de Sovjet- Unie geen derde oorlog riskeert door de kastanjes uit het vuur te helpen halen voor Nasser, die wordt gezien als de instigator van de troebelen in het Nabije-Oosten. Men neemt in Washington aan, dat het stu ren van de mariniers op de gemoederen in de Libanon een kalmerende werking zal hebben. De kans dat de twee partijen in het land een compromis zullen kunnen sluiten met betrekking tot een opvolger van Sjamoen, wordt nu groter geacht. Het Amerikaanse optreden is intussen in de eerste plaats ingegeven door het verlangen paal en perk te stellen aan de expansionistische drang van Nasser. Eisen hower en Dulles hebben geoordeeld, dat er geen mogelijkheid meer zou overbleven om het Nasserisme tot staan te brengen als thans niet werd ingegrepen. Om deze reden hebben de Verenigde Staten het grote ri sico genomen om te interveniëren. BEIROET (UPI) Radio-Amman in Jordanië heeft gemeld, dat na afloop van de vergadering der drie overgebleven leden-landen van het Bagdad-pakt, van daag een „zeer belangrijke verklaring" zal worden uitgegeven. De bijeenkomst van de Turkse, Perzische en Pakistaanse rege- i'ingsleiders eindigt vanmiddag, en de toe gezegde verklaring wordt tegen drie uur verwacht. menten der gelande mariniers naar het vliegveld Kleyat zijn getransporteerd, 35 km buiten Tripoli, en naar het vliegveld Rayak, nabij de Syrische grens, met het doel hen in de grensstreek samen te trek ken. Het enige verzet dat de binnentrekkende Amerikanen tot nu toe ontmoetten was van een mohammedaanse caféhouder, die met een groot mes voor zijn deur stond te zwaaien en schreeuwde: „Ik zal ze in stuk ken snijden, als tomaten". De rebellenleider Salam verklaarde in Beiroet, dat de landing een flagrante schending van de internationale regels is. Wij zulen ons met alle beschikbare midde len er tegen verzetten. Wij zullen vechten van straat tot straat, van huis tot huis, zei hij. Gedurende de landingsoperatie van dins dagmiddag vlogen „Hellcaf'-jagers, afkom stig van het vliegdekschip „Essex" en be wapend met raketten, laag over de huizen van Beiroet. Kort voor deze overraasden was het vliegveld van Beiroet gesloten. Onmiddellijk na de bezetting door de ma riniers werd het weer opengesteld. President Sjamoen heeft dinsdagavond een radiorede gehouden. Hij zeide dat de Arabische Lige noch de UNO een oplossing voor de crisis had kunnen vinden. „Daarom besloot de Libanese regering, krachtens artikel 51 van het handvest van de volkerenorganisatie, directe hulp te ver zoeken". „In deze gevaarlijke tijd wordt de toekomst van Libanon beslist", zo be sloot de president. De Engelse regering heeft de 19de in- fanterie-brigade (3000 man sterk) in alarmtestand gebracht en de Engelse Mid dellandse Zeevloot in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Enkele Engelse smal delen zijn opgestoomd naar strategische punten in de iMddellandse Zee en de Per zische Golf. Uit Aden zijn troepen naai de Perzische Golf getransporteerd, en hun plaats ingenomen door eenheden uit de strategische reserve in Kenya. TEHERAN (UPI) De ambassadeur van Perzië te Bagdad heeft zijn regering ervan in kennis gesteld aldus wordt te Teheran vernomen dat koning Feisal van Irak maandag, op de eerste dag van de revolutie, in zijn paleis door een lid van de paleiswacht is gedood. De ambassadeur rapporteerde zijn be vindingen zowel telegrafisch en telefonisch aan de regering in Teheran. Hij berichtte dat kroonprins Abdoel Illah tegelijkertijd door de opstandelingen gedood is. Een soldaat van de zogenaamde „repu blikeinse regering", die deel had uitge maakt van de lijfwacht van koning Feisal, was het paleis binnengegaan om de koning een ultimatum te overhandigen. De kroon prins bevond zich op dat ogenblik bij de koning. Toen de soldaat de koning nader de, aldus de lezing van de ambassadeur, greep de prins naar zijn pistoolholster. Maar voordat hij kon vuren, schoot een soldaat van de lijfwacht de koning en de kroonprins dood, terwijl de soldaat, die het ultimatum kwam brengen, toekeek. De nieuwe regering heeft, naar de am bassadeur van Perzië in Bagdad tenslotte rapporteerde, de dood van koning Feisal nog niet openbaar gemaakt, aangezien de vorst door het volk bemind werd. Maar wel blijft de radiozender van de rebellen koning Feisal uitschelden voor „huurling van de imperialisten, verrader en onder kruiper". (Reuter) Volgens de laatste berichten van radio-Bagdad is de premier Noeri es Said op de volgende wijze aan zijn einde gekomen: hij hield zich schuil in een huis in een- der oude wijken van Bagdad, Bab Esj Sjarqi. Dit was uitgelekt en een mili taire patrouille werd uitgezonden. Toen deze bij het huis arriveerde, kwam er een „oud vrouwtje" uit, dat echter een ge weer onder haar mantel vandaan haalde, zodra zij de militairen gewaar werd. Er ontstond een vuurgevecht waarbij het vrouwtje, dat Noeri es Said bleek te zijn, werd gedood. WASHINGTON (UP) Volgens diplo matieke kringen in Washington zou de Iraakse opstandelingenregering verdeeld zijn betreffende de vraag, welke stappen zij na de Amerikaanse troepenzending dient te nemen. Bovendien zou het bloed vergieten in Bagdad enkele leden van de regering bang gemaakt hebben voor hun eigen oekomst. Enkele leden van de re gering zouden steeds met Caïro in con tact'staan om advies te krijgen, echter zon der veel succes. BEIROET (Reuter) Radio-Bagdad heeft woensdag meegedeeld, dat alle Iraakse strijdkrachten, die in Jordanië gelegerd waren, naar Irak zijn terugge keerd. Het gaat hier om naar schatting 12.000 man, die krachtens het verdrag waarbü de federatie tussen Jordanië en Irak werd opgericht, in Jordanië gelegerd waren. Radio-Bagdad heeft voorts bekendge maakt, dat Irak zich terugtrekt uit de fe deratie met Jordanië. De premier van de revolutionaire regering heeft een decreet getekend dat het federatie-verdrag met Jordanië „nul en van gener waarde" ver klaart. Irak beschouwt zich ontslagen van alle militaire, financiële en andere ver plichtingen volgens de overeenkomst. In de loop van dinsdagmiddag is het vliegveld van Beiroet weer opengesteld voor het luchtvaartverkeer. Als gevolg daarvan zal het K.L.M.-vliegtuig, dat 's avonds van Schiphol naar Biak is ver trokken, normaal via Beiroet vliegen en niet, zoals eerder was vastgesteld, via Caïro. Hetzelfde geldt voor het toestel, dat uit Karachi naar Amsterdam is ver trokken. TURKSE VERLOVEN INGETROKKEN ISTANBUL (Reuter) Alle verloven voor het Turkse leger zijn vandaag inge trokken. Officieren met verlof hebben op dracht gekregen naar hun eenheden terug te keren. Dindagmiddag is de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeengekomenOp de foto zien we rechts de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge tij dens zijn uiteenzetting tot de raad; midden de Engelse vertegenwoordiger Sir Pierson Dixon en links de Rus Sobolev. Will Durant: Iedere regeringsvorm neigt tot de on dergang door de uitwassen van zijn '.igen grondbeginselen. Opnieuw is er in het Nabije Oosten een steunpunt van onder de positie der weste lijke bondgenoten weggeslagen. En op nieuw moet men met spijt vaststellen, dat het Westen daarmee weer een deel van de rekening voor zijn vroeger koloniaal beleid in dat gebied en zijn daaropvolgend gebrek aan begrip voor de noden en wensen van de betrokken volken gepresenteerd heeft gekregen. Nasser moge een slim politicus en een gevaarlijk intrigant zijn en de heren in het Kremlin mogen hem als slimme politici en gevaarlijke intriganten nog verre over treffen toch is het ondenkbaar dat Nasser of Moskou, alleen of in combinatie, de revolutionaire spanningen in de Arabi sche wereld tot de huidige climax hadden kunnen brengen als de diepere oorzaken daarvan niet al lang aanwezig waren ge weest. De koloniale rijken hebben zich indertijd met tegenzin, en alleen onder de drang der omstandigheden, uit het Nabije Oosten teruggetrokken en hebben toen, voor zover dat mogelijk was, een aantal betrouwbare zetbazen achtergelaten om het beheer over de min of meer onafhan kelijk geworden, landen nog enigszins in pro-westerse zin te voeren. Daarbij hebben zij over het hoofd gezien dat zetbazen, die door hén als betrouwbaar werden be schouwd, automatisch onbetrouwbaar wer den in de ogen van de bevolking, die nog zo kort geleden uit de koloniale staat was bevrijd en die daardoor tot in het onbe redeneerbare open stond voor nationalis tische ideeën en sentimenten. Economisch gezien was het volkomen begrijpelijk, dat de westerse landen graag „a finger in the pie" van het Nabije Oos ten wilden behouden, want de olierijkdom van dat gebied is voor de rest van de wereld nu eenmaal van het allergrootste belang. Maar als het gaat om volken, die zo dronken zijn van het pas-verworven gevoel van onafhankelijkheid dat zij het, als carnavalsvierders, tot het einde toe willen uitvieren zonder zich te bekomme ren om de kans op een bittere ontnuchte ring, dan kan de economie een slechte raadgeefster van de politiek zijn. De jong ste ontwikkeling toont ons zelfs, dat de economie op de lange duur vermoedelijk beter gediend zou zijn geweest door een minder zelfzuchtige politiek, door een poli tiek die wellicht enige jaren, ja enige tien tallen jaren minder rijke winsten en divi denden zou hebben opgeleverd dan die welke de voormalige heersers nu hebben gevolgd. Nu het echter in het Nabije Oosten een maal zo is gelopen als het gelopen is, kan men begrijpen dat de leidende mogendheid in het westelijke bondgenootschap, Ame rika, zich genoodzaakt ziet tot een poging om „te redden wat er nog te redden is". Maar het lijkt op z'n minst genomen kort zichtig van de Amerikaanse regering, te menen dat er in het betrokken gebied iets kan worden gered door het zenden van troepen. Ja, het is misschien mogelijk op deze wijze de val van twee onpopulaire staatshoofden president Sjamoen van Libanon en koning Hoessein van Jordanië enige tijd uit te stellen, maar dat ge beurt dan tegen de prijs van nóg heftiger anti-westerse gevoelens bij de bevolking van die landen. Nog geen twee jaar geleden, ten tijde van de Suez-crisis, was de Amerikaanse regering dezelfde Amerikaanse regering, die nu aan het bewind is diep ontdaan over de mogelijkheid, dat het Brits-Franse militaire ingrijpen een funeste invloed zou hebben op de gevoelens van de Arabische wereld ten aanzien van het Westen. De landing van Amerikaanse mariniers in Libanon is weliswaar niet geheel met de Brits-Franse actie van 1956 te vergelijken omdat er vooralsnog geen Amerikaanse munitie is afgeschoten, maar het psycholo gische effect op de Arabische wereld zal toch wel niet zo heel anders zijn. Eisen hower en Dulles hebben hun bezwaar uit de tijd van de Suez-crisis dus blijkbaar laten vallen, evenals zij deze keer blijkbaar minder gewicht hebben gehecht aan de overweging uit die periode, dat de reactie van de Sovjet-Unie de hele wereld wel eens in een nieuwe oorlog zou kunnen storten. Zwaarder dan dit alles weegt voor hen thans, naar het schijnt, de noodzaak om de Arabische revolutie „af te dammen", al is dan ook met Irak een der sterkste Arabische bastions van het Westen reeds verloren gegaan. De situatie lijkt enigszins analoog aan het Amerikaanse ontwaken na de communistische staatsgreep in Tsjecho- slowakije, waarbij Washington het com munistische opdringen in Europa een halt toeriep. Maar toen bleef er gelukkig nog een groot West-Europa over, dat voor de democra tische wereld behouden kon blijven, terwijl er nu een niet geringe kans is, dat het mid del erger zal blijken dan de kwaal. Simon Koster Het Engelse blad „Daily Herald" heeft een telefoongesprek gevoerd met koning Hoessein van Jordanië. De koning ging niet in op de vraag of hij het westen om hul- had gevraagd. „Hierop kan ik geen ant ord geven", zei de jonge vorst, „maar op liet ogenblik is er geen reden tot on gerustheid. Het is zeer rustig in Jordanië". De Britse Middellandse Zeevloot houdt zich gereed om van Malta naar het Nabije Oosten op te stomen. Men ziet hier van voor naar achter H.M.S. „Eagle", H.M.S. „Bulwark" en H.M.S. „Albion".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1