Amerikaanse mariniers blijven tot UNO-troepen hen aflossen Moskou biedt Westen vriendschapspact aan HESCAFE Frankrijk houdt enige afstand van Amerikaanse interventie Aanleggen van noodverband om gezwel Irak te isoleren Sovjet-resolutie eist „onmiddellijke stopzetting van agressie Regering der V.S. heeft publieke opinie mee Terzville van De Gaulle's streven naar compromis met Algerijnen Britse visie op interventie: 3 CABOT LODGE IN VEILIGHEIDSRAAD Romeinse sterrenwacht door brand geteisterd Bekend astronoom omgekomen De actie in Libanon Sommige democraten zeer verontrust JU Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! 's Werelds meest favoriete Instant Coffee! Normaal Coffeïnevrij Espresso Nieuwe Britse versterkingen onderweg naar Cyprus Reorganisatie der Britse defensie 1000 Mw-race Italië 1958 GARAGE DEN HOUT Praag wil diplomatieke betrekkingen met Bonn ^Hoe is het ontstaan? Dit woord: MUIZENISSEN WOENSDAG 16 JULI 1958 NEW YORK (Reuter) „De oude Vol kenbond heeft in de jaren dertig agressie in Azië, Afrika en Europa getolereerd, met het gevolg dat agressie zodanig werd gestimuleerd, dat de Tweede Wereldoorlog onontkoombaar werd. De Verenigde Sta ten zün vastbesloten te verhinderen, dat dit zich herhaalt. Wy streven naar een wereld waarin landen, groot en klein, hun onafhankelijkheid kunnen handhaven. Wy geloven dat de actie van de Verenigde Sta ten in overeenstemming is met de beginse len en het doel van de UNO, namelyk het bevorderen van de zaak der wereld vrede." Op deze wijze lichtte de Ameri kaanse permanente UNO-gedelegeerde Henri Cabot Lodge in de Veiligheidsraad de Amerikaanse interventie in Libanon toe. (AFP) Lodge zei, dat de Amerikaanse troepen teruggetrokken zullen worden zo dra de Veiligheidsraad de nodige maat regelen zal hebben genomen om vrede en veiligheid te handhaven. De Amerikaanse regering zal hierover overleg plegen met secretaris-generaal Hammarskjoeld, zei hij. Hij heeft een resolutie ingediend, waarin een troepenmacht van de UNO gevraagd wordt om de grens van Liba non voor infiltratie af te sluiten. Door het zenden van UNO-waarnemers is aanvankelijk de inmenging „van over de grens" in Libanon verminderd, maar nu wordt vernomen dat na de opstand in Irak de infiltratie van wapens en perso nen in Libanon „plotseling veel alarme render is geworden". Deze ontwikkeling, samen met de aanhoudende pogingen om de regering van Jordanië te ondergraven, brengt de onafhankelijkheid van Libanon en andere regeringen in het Nabije-Oos- ten, die hun onafhankelijkheid willen be waren, in gevaar. Men moet tot de con clusie komen, aldus Lodge, dat er mach ten in het Nabije-Oosten aan het werk zijn, die met totale veronachtzaming van nationale soevereiniteit en onafhankelijk heid, de wetmatigheid willen vervangen door geweld of bedreiging met geweld. Als dit toegelaten wordt, zullen aan de volken van het Nabije-Oosten de rechten volgens het UNO-Handvest ontzegd wor den en zal de wereld in de anarchie wor den gestort. Verzoek „ingegeven" (Reuter) De Russische afgevaardigde, Sobolev, diende een resolutie in, waarin de Ver. Staten worden opgeroepen de ge wapende inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Arabische landen te staken en de troepen onmiddellijk terug te trekken. Aanvaarding van deze resolutie zou „de werkelijke dreiging van een nieu we oorlog" kunnen overwinnen, meende hij. Het Amerikaanse optreden is „een daad van agressie tegen de volken van de Arabische wereld" en een „grove schen ding van het Handvest, dat het gebruik van geweld als middel van buitenlandse politiek verbiedt." Volgens Sobolev kan geen enkele ver wijzing naar artikelen van het UNO-hand- vest de inmenging rechtvaardigen, omdat het verzoek van president Sjamoen van Libanon „ingegeven" was om de interven tie te rechtvaardigen. De moeilijkheden in Libanon en Irak moeten de volken van die landen zelf op lossen, zo betoogde Sobolev. Inmenging kan verslechtering van de internationale toestand tot gevolg hebben en de wereld in de afgrond van een nieuwe oorlog stor ten. De verantwoordelijkheid hiervoor be rust in de eerste plaats bij de Amerikaanse regering. De Sovjet-Unie kan niet onver- Washington „Oud nieuws!" MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie heeft dinsdag nota's aan de westelijke grote drie en andere westelijke mogendheden, onder andere de Wesiduitse Bondsrepubliek, doen toekomen waarin het sluiten van een vriendschapsverdrag van alle Europese staten wordt voorgesteld, waartoe ook de Verenigde Staten zouden moeten toetreden, aldus is van goedingelichte zijde verno men. Nadere bijzonderheden zijn niet be kendgemaakt. (Reuter) Volgens diplomatieke krin gen te Washington bevat de Sovjetnota verscheidene suggesties voor de verminde ring van de internationale spanning. Deze voorstellen zouden echter alle reeds eerder 'ioor de Russen zijn gedaan. ROME (UPI) Een brand in de houten koepel van de sterrenwacht op de Monte Mario in Rome heeft in de nacht van dins dag op woensdag de dood van de oud- directeur van deze instelling, professor Armellini, veroorzaakt. De professor, die een hartpatiënt was, kreeg een hartaanval tengevolge van de rook. Gewaarschuwd door een voorbijganger, was hij naar boven gesneld om het vuur te bestrijden, waar dikke rookwolken drongen hem terug. De ingeademde rook bezorgde hem een hevige hoestbui die blijkbaar teveel van zijn zwakke hart geëist heeft. Hij overleed ter plaatse. De brand in de koepel was na een uur geblust. Men gelooft dat kortsluiting de oorzaak is geweest. De grote telescoop, welks lens een middellijn van 40 centi meter had, is geheel vernield. Verschillen de andere kostbare instrumenten gingen eveneens verloren. Giuseppe Armellini, die 23 oktober 1887 in Rome geboren werd, was hoogleraar ■n de sterrenkunde aan de universiteit van Rome en de Pauselijke academie. Hij schreef vele wetenschappelijke artikelen °n genoot als astronoom wereldbekend heid. schillig staan tegenover de inmenging in het Nabije-Oosten. Aan het begin van de zitting had Ham marskjoeld een verzoek van de nieuwe Iraakse regering afgegeven om uitstel van de zitting tot de nieuwe vertegenwoordi ger van Irak zou zijn gearriveerd. Het telegram was ondertekend door het „mi nisterie van Buitenlandse Zaken". Hammerskjoeld zei, dat hij alleen maar via berichten van radio-Bagdad de vor ming van een nieuwe regering in Irak had vernomen. Hij wees er op, dat vol gens de grondwet van de Arabische Unie (Jordanië en Irak) koning Hoessein van Jordanië optreedt als staatshoofd van de unie bij afwezigheid van koning Feisal van Irak. Wij hebben nota genomen van de mededeling van koning Hoessein over de regering, die beweert de regering in Bag dad te zijn en in deze omstandigheden kunnen wij het telegram niet als geldig erkennen, aldus Hammerskjoeld. (UPI) De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Cabot Lodge, heeft in de raad verklaard bericht te hebben ontvangen dat Fadil el Djamali, die onder meer Irak in de UNO heeft vertegenwoor digd, is vermoord. Nog vorige maand, toen de kwestie Libanon in de raad ter sprake kwam, woonde Fadil el Djamali de zit ting bij. (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse regering heeft het, wat het eigen volk betreft, heel wat gemakke lijker, dan de Britse regering tijdens de Suez-crisis. Immers, nagenoeg het gehele Amerikaanse volk staat achter de rege ring nu deze de beslissing heeft genomen troepen te zenden naar Libanon. Dit bete kent echter niet dat de Amerikanen op het grote nieuws met laaiend enthousiasme gereageerd hebben. De verantwoordelijke mensen zeiden gisteren veelal „we moes ten dit doen.- Laten we er snel een eind aan maken". Een zekere bezorgdheid was nochtans wel te bespeuren omdat deze ac tie de Amerikanen begrijperlijkerwijs her innert aan Korea, waar zoveel Amerikaan se soldaten zijn gesneuveld. Anderzijds kon men bij sommigen enige opluchting constateren over het feit, dat Amerika ein delijk eens optrad. Bij het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig boven Rusland, bij de gevangenneming van een helikopterbemanning in Oost-Duitsland, alsmede bij de kidnapping van Amerika nen in Cuba hebben verscheidenen zich af gevraagd: „moeten wij ons alles maar la ten welgevallen?" In het Congres waren de Republikeinen vol lof over de regeringsactie. De enige uitzondering was senator Cooper, die het zenden van mariniers een vergissing noemde. De meeste Democraten steunden de regering in sobere bewoordingen. Zij zeiden met oud-president Truman, dat Eisenhower gedaan heeft wat noodzake lijk was. Belangrijke Democratische se natoren als Mansfield, Fullbright en Mor se deden critiek horen doch verklaarden zich solidair met de regering in deze ern stige periode. Het Democratische congres lid Reuss, die het felst opponeerde, werd door de Democratische speaker Rayburn op zijn nummer gezet. In hun kritiek to nen de Democraten zich vooral beducht, dat men door een dergelijke actie de Ara bische bevolkingen lange tijd van zich zal vervreemden. Deze opmerking kon men trouwens herhaaldelijk horen van specia listen in de Amerikaanse hoofdstad, gaat". Advertentie Geef mij maar Nescafé (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl gisteren in Parijs de permanen te NAVO-raad in spoedzitting vergaderde, kwam ook de Franse regering onder lei ding van generaal De Gaulle enkele keren bijeen om de nieuwe situatie in het Nabije Oosten te bespreken. Over de NAVO-zit- ting, die vandaag voortgezet zal worden, wenste secretaris-generaal Paul Henri Spaak geen woord los te laten. Niettemin is hier bekend geworden dat Italië al stap pen heeft gedaan voor een onmiddellijke bijeenroeping van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Noordatlantische verdragsorganisatie. Het is diplomatieke waarnemers intus sen niet ontgaan, dat Frankrijk ten aan- Een beeld van de grote grade ter ge legenheid van de veertiende^ juli in Parijs: duizenden Algerijnen, op uit nodiging van de Franse regering naar Parijs gekomen, defileren m.et de Franse oorlogsveteranen over de Champs Flysées zien van de Amerikaanse militaire inter ventie in het Nabije Oosten een genuan ceerder houding dan Engeland heeft aan genomen. De nieuwe minister van voor lichting Jacques Soustelle heeft na de ka binetsraad gisteravond verklaard, dat Frankrijk zijn economische en culturele belangen in Libanon zelf wenst te beharti gen, maar ten allen tijde de onafhankelijk heid van het land eerbiedigen zal. De Fran se regering hoopt officieel dat de landing van Amerikaanse troepen, waarmee Eisenhower kennelijk de Veiligheidsraad voor een voldongen feit heeft willen stellen het pan-Arabisch streven van kolonel Nas ser tenminste tijdelijk tot stilstand zal kunnen brengen. Alleen omdat de toestand nu zo uitzon derlijk ernstig is, slaagt men er hier in enig leedvermaak te onderdrukken, want Was hington volgt nu naar het gevoelen dei- Fransen letterlijk het voorbeeld van de Engels-Franse landing bij het Suezkanaal die door de Amerikanen twee jaar gele den tot mislukking werd gedoemd. Ook het nakaarten laat men voor het moment echter maar liever achterwege. Men verwacht hier nu, dat de Ameri kaanse troepen, die zich thans rond Bei roet hebben verschanst, spoedig onder de vanen der UNO zullen worden geplaatst. Dan zal ook Frankrijk althans wel een symbolische militaire bijdrage moeten le veren, maar voorlopig wenst Parijs duide lijk een afwachtende houding aan te ne men. Men is zich hier bewust dat het hele wankele evenwicht tussen Oost en West in het Nabije Oosten verstoord is. Generaal De Gaulle schijnt het oog echter in de eer ste plaats gevestigd te willen blijven hou den op Algerije, om zo mogelijk te voor komen dat een al te harde politiek tegen over de Arabische wereld de eerste be scheiden mogelijkheden van een compro mis met de Algerijnse rebellen weer teniet zal doen. In die overweging zal men dan ook wel de verklaring moeten zoeken van de huidige gedragslijn van generaal De Gaulle, die zijn eigen spel zo lang mo gelijk wil spelen in de hoop later zelf mis schien nog Wel eens als bemiddelaar op te zullen kunnen treden. In allerijl zijn nieuwe Britse versterkin gen ontboden voor Cyprus. Gouverneur Sir Hugh Foot verklaarde dinsdag tegen over verslaggevers dat er nog veel meer militairen nodig zijn om de golf van terro risme die op het ogenblik het eiland over spoelt, in te dammen. De „afkoelings periode" van 48 uur die vanochtend om halfvijf eindigde, heeft slechts weinig ont spanning gebracht, want ondanks het uit gaansverbod zijn er in deze twee dagen weer ettelijke slachtoffers onder beide be volkingsgroepen gevallen. Buitengewoon gruwzaam was de moord op een oude Turks-Cypriotische vrouw, de enige over gebleven inwoonster van een verlaten Turks dorp, die niet met haar stamgenoten had kunnen vluchten omdat zij slecht ter been was. Gisteren vond men haar ont zielde lichaam, dat op afzichtelijke wijze verminkt was. Een Griekse Cyprioot, wiens lijk enige uren tevoren gevonden werd. was met bijlslagen afgemaakt. Het totale aantal slachtoffers van de terreur sinds 1 juni is daarmee tot 44 Grieken, 24 Turken en twee Britten gestegen. Zowel in Athene als in Ankara wordt, LONDEN. (Reuter) De voorzitter van de commissie van Britse stafchefs, lucht- maarschalk Sir William Dicksson - een directe afstammeling van Nelson - word-t hoofd van de defensiestaf op grond van een reorganisatie van de Britse defensie. Dit is bekendgemaakt in een witboek, dat dinsdag is gepubliceerd. Een ander onderdeel van de reorgani satie - ter versterking van de defensie- structuur - is de uitbreiding van de ka binetscommissie van defensie tot twaalf leden, onder wie de ministers voor het leger, de luchtmacht en de bevoorrading, die niet tot het kernkabinet behoren. Er zal voorts een defensieraad worden inge steld die minister Duncan Sandys moet bijstaan bij het opstellen van de defensie- nolitiek en bij de behandeling van kwes ties tussen de onderdelen van de strijd krachten. 0/3 de ^Praatótoel Telefoon De telefoon ging. Ik nam de hoorn van de haak en verklaarde ronduit wie ik was. vlokkenzeep"zei een mannenstem. „Wat zegt u?" vroeg ik. „Vlokkenzeep!" riep die man nu luid. „Vlokkenzeep?" „Ja vlokkenzeep. U weet toch wel wat vlokkenzeep is". „Jawel", zei ik, „Heet u zo?" „Doe niet zo gek", zei de man gemelijk. „Ik vroeg gewoon of u toevallig wist hoe ze xüokkenzeep maken". „Nou, net als gewone zeep, denk ik, maar dan in vlokjes. Maar waarom vraagt u dat speciaal aan mij?" „Speciaal is het woord niet", zei de man. „Maar het had kunnen wezen dat u het wist"- „Ik weet het niet", zei ik en belde af. Vijf minuten later rinkelde de telefoon weer. Het was diezelfde man. „Ik heb het hoor!" riep hij verheugd. „Ik heb er na u nog vier opgebeld. Bij de eer ste drie werd ik ook al niet wijzer en er was er één bij die gewoon grof werd. Moet je mee te doen hebben. Maar bij de vierde was het raak". „Nou, dat is mooi", zei ik. „Dan kunnen we gerust gaan slapen". Het was niet aan hem besteed. „Eigenlijk was het de vijfde", zei hij. „Als ik u meereken. U was de eerste". „Dank u zeer", zei ik. „Die gozer wist er een hoop van af", vervolgde de man gezellig koutend. „Hebt u er interesse voor?" „Hoegenaamd niet", zei ik krachtig. Net zo min als voor glycerine" „Hoezo glycerine?" vroeg hij levendig. „Is daar wat mee?" „Ik zei maar wat", zei ik- „Dag meneer". Tien minuten later meldde hij zich voor de derde maal. „Ik heb die laatste vrijer weer even op- neb'eld", zei hij verheugd, „en het was wéér raak. Glycerine is. „Meneer", viel ik hem in de rede, „hebt u echt niks anders te doen?" „Geen bliksem", erkende hij grif. „Maar ik wel", zei ik. „Is het een schande als een mens weet gierig is?" vroeg hij indringend. „Koop een enci/clopedie", zei ik. „Van die paar centen ouderdomspen sioen zeker", riev hij wrokkig. Toen ver brak hij de verbinding. Vermoedelijk om Drees te gaan opbellen. Jnc. van der Ster Advertentie Klasse 1000 c.c. Tourisme 5 eerste plaatsen: RENAULT DAUPHINE Klasse 750 c.c. Tourisme Nummer 1: RENAULT „VIER"!! BONN (UPI) De Tsjechoslowaakse regering heeft dinsdag een officieel voor stel overhandigd aan de Bondsregering in Bonn tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Er is nog geen officieel Westduits commentaar gegeven, maar Bonn huldigt nog steeds het standpunt dat diplomatieke betrekkingen met welke staat ook, die officieel de Oostduitse re gering erkent, ondenkbaar zijn. Dat zou ook wegens de nog steeds door werkende terugslag van de Suez-débacle onverstandig zijn geweest. Verheugend is dat in deze crisis Engeland en Amerika thans eindelijk een lijn trekken, anders dan toen in Suez de Britten uit wanhoop over Amerika handelden en de Amei-ika- nen naar hun gevoel weinig anders deden dan tegenwerken. Vandaar dat de Ameri kaanse landing in Libanon in Londen met algemene instemming begroet is. Wat de Engelsen zullen doen zal waarschijnlijk vandaag duidelijker worden tijdens het speciale Lagerhuisdebat over de toestand in het Nabije Oosten, dat op verzoek van de oppositie zal worden gehouden. Aange nomen mag worden, dat er in deze crisis van een soort arbeidsverdeling tussen En geland en Amerika sprake is. De Britten zullen zo goed als zeker in de eerste plaats trachten de door hen beheerste oliegebie- den in de Perzische Golf te beschermen en vooral ook Jordanië te steunen, indien koning Hoessein om hulp vraagt. (Van onze correspondent in Londen) Zoals verwacht werd heeft Engeland, dat sinds Suez in het Nabije Oosten zo veel aan invloed heeft verloren, het initia tief aan de Verenigde Staten overgelaten. Dit betekent echter niet dat de Britten lijdzaam zullen blijven toezien. Uit Sel- wyn Lloyd's Lagerhuisverklaring blijkt, dat de Britse troepen in en rond het om streden gebied in staat van gereedheid worden gebracht. Het betreft een infan- terig-brigade in Engeland, de parachute brigade en de eerste Guards-brigade in Cyprus en versterkingen, welke van Ke nya naar Aden worden gezonden en ande re van Aden naar de Perzische Golf. Ver der zijn voorzorgsmaatregelen genomen door de Britse marine in de Middellandse Zee en de Perzische Golf. Een komman- do Britse koninklijke mariniers bestaan de uit zevenhonderd man is uit Malta naar Cyprus vertrokken. Oorlogsschepen in Malta moeten zich binnen 24 uur gereed houden en verwacht wordt, dat het 43.000 metende vliegdekschip „Eagle" naar het oostelijke deel van de Middellandse Zee zal vertrekken. Toen Selwyn Lloyd zijn verklaring aflegde ontstond er lawaai op de socialistische achterbanken. Men riep „schande" en „een nieuw Suez". Het hoofddoel van de Westelijke reactie op het gebeuren in Bagdad is kennelijk het aanbrengen van een noodverband om te zorgen, dat de infectie, welke reeds zo'n onheilspellende omvang heeft aangeno men zich niet verder uitbreidt. Het ge zwel Irak moet daarom snel worden ge- isoleerd. Selwyn Lloyd verklaarde, dat er geen Britse troepen deelnemen aan de opera ties in Libanon, maar hij sprak namens de regering zijn onomwonden goedkeu ring uit voor de actie, welke met volledi ge voorkennis van Engeland is onderno men. Waarschijnlijk heeft president Sja moen toen hij de Verenigde Staten om hulp vroeg deze speciale beperkte bevei ligingsactie voorgesteld. In elk geval re den om aan te nemen, dat Sjamoen geen rechtstreekse hulp aan Engeland heeft ge vraagd. naar verluidt, koortsachtig gezocht naar middelen om aan de huidige gewelddaden zo snel mogelijk een einde te maken. Britse troepen, wier sterkte niet bekend gemaakt werd, zijn volgens berichten uit Londen reeds onderweg naar het geteis terde eiland. (UPI/Reuter). Zich muizenissen in het hoofd halen wil zeggen: piekeren, zich zorgen ma ken over zaken van weinig betekenis. De verklaring van deze zegswijze heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Oorspronkelijk dacht men aan het Mid delnederlandse werkwoord musen dat: peinzen betekende. Maar men hoort ook zeggen: muizennesten in het hoofd heb ben en deze zegswijze heeft equiva lenten in de drie moderne talen. Het Duits kent: Mausenester im Kopf ha- ben; het Frans: avoir des papillons noirs (of: une araignée) en tête en het En gels: to have cobwebs in one's brain. Men moet al deze uitdrukkingen ver klaren als uitvloeisels van het volks geloof dat heksen en demonen zich in de gedaante van kleine dieren in de hersenen nestelden en daar geestes ziekten veroorzaakten. In het woord muizenissen heeft men dus wel degelijk ^met echte muizen te maken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3