EXAMENS, €LIS.ÏBfcTï| m Ook 1957 topjaar voor Stadsbibliotheek Afscheid van vijf leraren van de Hogere Technische School Cor Kee stelde oude en nieuwe klankproblemen aan de orde 4 Jaarverslag Raad van Arbeid te Haarlem Huldiging N. Hoster Twee overwinningen voor ploegen van DWT Motorrijder op Delftlaan gewond Zesde overwinning van Haarlemmer Van Dijk Een omgetoverde school in Overveen Burgerlijke Stand van Haarlem Hoofdzuster neemt afscheid in Marinehospitaal Piet Steenvoorden won in Ronde van Bovenkarspel De eindstrijden in zomer, volleybalcompetitie Gemeentelijke orgelbespeling Examen voor diploma bejaardenverzorgster Eerste lustrum van St. Josephschool Reis om de wereld in tachtig dagen Afgeknelde duim bracht politie op het spoor van inbreker Auto op Rijksweg hij Santpoort over de kop WOENSDAG 16 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het was maandag: een bijzondere dag voor de Hogere Technische School aan de Kleverparkweg, omdat niet minder dan vflf leraren afscheid van de school namen. Vier hunner gingen met pensioen, de vijfde, ir. W. I. Esmeyer, heeft een functie als adviseur aan de nieuwe Technische Hogeschool in Eindhoven aanvaard. Dit vijfvoudige afscheid werd 's middags gevierd met een geslaagde „puzzelrit", ge organiseerd door de Vereniging van Le raren aan de HTS. Deze rit was tevens be doeld als afsluiting van het schooljaar. In het Verversingshuis „Groenendaal" in Heemstede gaven tijdens een feestelijke receptie het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs, de directeur, het lerarenkorps en het overige personeel In tal van toespraken en door het aan bieden van cadeaus uiting aan hun waar dering voor hetgeen de scheidende leraren voor de school hebben betekend. De puzzelrit, die van de Sportparklaan in Heemstede via Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, De Kwakel, Westeinderplas- sen, Leimuiden en de Ringvaart terug naar „Groenendaal" leidde, kostte de achttien deelnemende equipes heel wat hoofdbre kens. De equipe Nittel-Heybrock en me juffrouw J. M. van Laar werden winnaar met slechts zes strafpunten en ontvingen de „Ir. J .H. van der Haveprijs", bestaan de uit een boekwerk. Tijdens de receptie en het diner in „Groenendaal", waaraan zeventig personen aanzaten, trad ir. A. J. Boltjes als cere moniemeester op. Als eerste spreker merkte de directeur ir. C. J. Heyligers, op. dat vier der scheidende leraren, te weten ir. J. H. van der Have, ir. J. A. Schepers, ir. F. M. G. Cochius en dokter S. L. An- holt met dit afscheid een deel van hun leven afsluiten, zodat er op deze dag naast de feestvreugde ook een toon van wee moed klonk. De directeur sprak vervolgens iedere scheidende leraar persoonlijk toe. Ir. M. J. Ph. Nittel vertolkte vervolgens de gevoelens der collega's en het overige personeel. Namens het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs en het hele personeel bood spreker de schei dende leraren geschenken aan. Namens het bestuur van de Vereniging voor Leraren sprak de voorzitter, ir. J. D. Berdenis van Berlekom. De nieuwe le raren, die de nu scheidenden komen ver vangen, hebben thans de grote zorg van het bestuur, aldus spreker, want deze Meer aanvragen om rente kaart minder ongevalsaangiften in 1957 Twintig percent van de vervallen rente- kaarten, totaal ongeveer 93.000, wordt niet tijdig ingeleverd. Na toezending van een herinneringskaart werden alsnog achtdui zend kaarten of acht percent ontvangen. In circa tienduizend gevallen moest een aanmaning worden verstuurd. Tenslotte werden zevenduizend rentekaarten via de buitendienst ingevorderd waarbij in ver scheidene gevallen tot het opmaken van een proces-verbaal werd overgegaan. Het aantal aanmeldingen voor een rente- kaart vertoonde ten opzichte van 1956 een lichte stijging, n.l. van 5424 tot 5682. Even als voorafgaande jaren werd in 1957 een geregelde controle op de zogenaamde „sla pende" verzekeringen ingesteld. Het resul taat hiervan is geweest dat opnieuw 49 rentekaarten werden uitgereikt. Deze cijfers zijn ontleend aan het zojuist verschenen jaarverslag 1957 van de Raad van Arbeid te Haarlem. Het verslag ver meldt voorts dat het aantal aanvragen om ouderdomsrente ingevolgde de invalidi teitswet nog steeds stijgende is. Bedroeg dit aantal in 1956 907, in 1957 werden 967 aanvragen ontvangen. Het aantal ingeko men aanvragen om invaliditeitsrente is eveneens hoewel in mindere mate ge stegen, n.l. van 596 tot 611. Het aantal aanvragen om weduwenrente daalde daarentegen van 403 in 1956 tot 371 in 1957. Er werden in 1957 echter weer meer aanvragen om wezenrente ontvangen dan in 1956, n.l. 126 in 1956 tegen 149 in 1957. Minder ongevallen In het verslagjaar kwamen 16917 onge valsaangiften binnen tegen 17344 in 1956, een vermindering dus van 427 aangiften. Door de ambtenaar belast met de boe- kencontrole werd bij 735 ondernemingen een onderzoek ingesteld. In 151 gevallen werden de loonlijsten niet akkoord bevon den. Hiei'door kon ruim elfduizend gulden aan premie alsnog worden geïnd. Het aan tal uitgevaardigde dwangbevelen bedroeg in het verslagjaar 832, dit is belangrijk meer dan in 1956 (316). In 1957 werden 2479 aanvragen om een pensioen krachtens de algemene ouder domswet ontvangen. De werkzaamheden, verbonden aan de invoering van deze wet, hadden een dus danig gunstig verloop, dat in januari 1957 op 98 percent van de ingediende aanvragen een gunstige beslissing, was genomen en het pensioen betaalbaar gesteld kon wor den. In ruim veertig percent van de ge vallen wordt het pensioen per giro betaald. Sedert december 1957 worden ruim 1100 ouderdomspensioenen betaalbaargesteld door enkele pensioenfondsen, voornamelijk het pensioenfonds van de Nederlandse Spoorwegen. Bij de behandeling van de nieuwe aanvragen wordt er naar gestreefd de belanghebbende zo spoedig mogelijk in het genot te stellen van het hun toekomen de pensioen. Evenals vorige jaren liep ook in 1957 het aantal aanvragen om kinderbijslag inge volge de noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen terug. Bedroeg het aantal aanvragen in 1956 nog 212, in 1957 liep dit terug tot 174, waardoor ongeveer 9500,— minder kinderbijslag werd uitgekeerd dan vorig jaar. Op 31 december 1957 waren bij de Raad van Arbeid 96 ambtenaren werkzaam. De heer N. Hoster, administratief amb tenaar bij Van Gend en Loos te Haarlem, die maandag zijn zilveren jubileum in het bedrijf vierde, is des middags op hartelij ke wijze door directie, collega's en verder personeel gehuldigd. De plaatselijke di recteur, de heer M. W. Voeten, heeft na mens de directie de jubilaris toegesproken en een geschenk in enveloppe aangeboden Ook van andere zijden ontving hij vele blijken van belangstelling en geschenken. school zal aan de eisen van de toekomst moeten voldoen. Tenslotte spraken de vijf vertrekkende leraren een dankwoord. Tijdens het hier na volgende diner, dat een zeer geani meerd karakter droeg, werden nog tal van speeches gehouden en zorgde de directeur ir. Heyligers voor een aardig intermezzo door de vijf leraren een soort eindexamen te laten doen. De water polocompetitie DWT en Neptunus (Amersfoort), die ieder met drie punten onder aan de rang lijst stonden van de eerste klasse dames wedstrijden, hebben maandagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haar lem de strijd aangebonden, DWT boekte een verdiende overwinning. Met een boogbal opende Cok Somers de score voor DWT, waarna Annie Metze- laar een serie van drie doelpunten scoor de. Een schot van de Neptunus midvoor ketste van de lat terug waarna Roos v. d. Hoef inschoot. Thea de Vries verklein de de achterstand tot vier-twee. In de tweede helft vormde de Neptunus- verdediging een bolwerk voor de DWT- midvoor Annie Metzelaar, die nog slechts eenmaal kon scoren (5-2). DWT—De Futen De Futen, een nogal vurig spelende ploeg, kwam op bezoek bij DWT voor de tweede klasse heren. In het begin van de strijd kreeg de DWT-doelman Melchior enige schoten van de Futen-midvoor te verwerken hetgeen hem goed afging. Na goed samenspel van Luttikhuizen en Roo- zekrans kwam de bal bij Moolenaar, die de bal meteen het Futen-doel injoeg. DWT bleef vervolgens overwegend in de aan val. Onbesuisd schieten van de Futenmid- voor was vruchteloos, waarna treffers volgden van Roozekrans en Moolenaar. Na de rust werd de DWT-doelman door Gerritsen verrast. Toen kwam Luttikhui zen met succes door de Futen-verdedi ging heen waarna Roozekrans er vijf-één van maakte. Siegeling bracht de stand op vijf-twee en daarna volgden er nog twee treffers van Roozekrans. Door Luttikhui zen werd de eindstand acht-twee voor DWT. Uitslagen Competitie K.N.Z.B.: Res. eerste klasse dames: DWT 2Robben 3 1-10, Res. twee de klasse heren: HPC 2Nereus 3 1-2. Competitie kring Haarlem KNZB: Afde ling AM I: HaarlemHillegom 4-2. AM II: HPC—HVGB 2-4; VZVb—DWTb 2-1. Eerste klasse heren: VZVcNVA 2 2-4; HZV 2—HZV 1 1-4. Afdeling AJ I: HPCa— Haarlem 8-1; DWR—HVGB 2-4. Afdeling AJ II: HPCb—VZVb 4-6. In de afgelopen nacht is op het kruis punt Rijksstraatweg-Delftlaan te Haar lem een 44-jarige motorrijder uit Den Haag bij een verkeersongeluk gewond. Even voordat de man de Rijksstraat weg wilde oprijden, kwam er uit tegen overgestelde en bovendien verboden rich ting een auto. Om deze te ontwijken zwenkte de motorrijder naar links. Hij reed in het plantsoen en sloeg over de kop. Met een gebroken rechtersleutelbeen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis Joan nes de Deo vervoerd. De motor werd zwaar beschadigd. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich te melden. De Haarlemse wielerveteraan Ben van Dijk heeft voor de zesde achtereenvolgen de maal de Ronde van Tilburg voor vete ranen op zijn naam gebracht. Vóór de plaatselijke favoriet Tillieu met wie hij een veilige voorsprong had veroverd snelde Van Dijk als winnaar over de eind streep. De strijd om de derde plaats werd een Belgische aangelegenheid. Mermans, die de grondslag voor de beslissende ont snapping van Tillieu en Van Dijk had ge legd en zich niet bij de twee Nederlanders van wie Tillieu alle premies in de wacht sleepte had weten te handhaven, legde er beslag op. Dinsdagavond werd in de Koningin Wil- helminaschool voor christelijk lager on derwijs aan de Dompvloedslaan in Over veen een ouderavond gehouden. De heer R. Stouthamer, hoofd van de school heet te de ouders der leerlingen hartelijk wel kom. Daarna vertoonde de heer H. Zou tendijk uit Den Haag met zijn medewerk ster de poppenkast „Reinaert de Vos". De wijze waarop de heer Zoutendijk dit mid deleeuws verhaal met zijn kunstig ver vaardigde poppen over het voetlicht bracht, wekte grote bewondering bij de aanwezigen. Maar nog groter was misschien wel de bewondering van de ouders voor het werk, dat hun kinderen presteerden. Binnen een week hadden zij met behulp van hun leer krachten de school omgetoverd. Er waren geen lokalen meer. Er was een aquar'um, verrassend van kleur met orèpe-papieren vissen, een vogelpark met de vreemdste vogels, die van klei vervaardigd waren en tenslotte dan een klas, waarin met lapjes en vodden alles wat aan school herinner de verdwenen was. Er waren geen bor den, geen potloden of schriften meer te zien. Eén klas was echter hetzelfde ge bleven. Dat was de zesde. Daar stond op het grote bord geschreven: „Maar hier is tenminste gewerkt". Het diploma van de Rijks Hogere School voor Tropische en Subtropische Landbouw is behaald door F. G. N. Hansen te Haarlem en E. W. J. Kerkhoven te Bentveld. Haarlem. Bij de in Haarlem gehouden hoofd akte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. H. Arnoldus. Haarlem, en de heren B. Aal- bers, Heiloo; W. Ferwerda. Amsterdam; P. GObel, Beverwijk: H. Groen, Haarlem: J. Groen, IJnun- den (O.): J. Neefjes, Wervershoof; Th. Dijkstra, Alkmaar: mej. A. v. d. Boogaard. Amsterdam: S. de Jong, Amsterdam; J. van Maanen, Haarlem: F. Spiekerman, Assendelft: B. v. d. Bij. Haarlem; A. Zijlstra, Monnikendam. Voor gedeelte A. Th. Diderick. Den Burg (Texel). Voor gedeelte B" P. A. van Zwol. Beverwijk; N. J. Zijp. Schoort, M. L. Brink, Hoorn; W. Dorrepaal. Haarlem; L. Hoekman, Den Helder: J. Kok, Heerhugowaard; H. Kuipers, Bloemendaal; J. F. H. G. Quaadvhet, Haarlem; G. Rodermond, Wormerveer; H. Wol- terbeek, Beverwijk; S. Joop. Zaandam;.!. D. u. Kamphuis, Krommenie; A. P. Koster Muiden. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men psychologie: mej. M. Schouten, Amsterdam; mej. E. van Eyk, Maartensdijk (Utr.). Kandi daatsexamen economie: J. Westhoff, Apeldoorn. •s-Gravenhage. Voor het perste gedeelte van het notarieel examen is geslaagd F. J. M. lou wers te Haarlem. T Utrecht. Doctoraalexamen tandheelkunde. lï. J. Baron. Den Haag: H. K. v. d. Beek. Amsterdam. B. F. van Elburg. Ermelo; L. Th. M. v. Evei din gen, Doesburg: D. de Haas. Amsterdam.G.g. Halvax, Schiedam: R. R- Ho Meau Long, Utiec B. A. van Luyk, Amsterdam: K. de man Mid- delharnis: H. Chr. Schmitz Nijmegen. Kandi daatsexamen geneeskunde: M. A. J. M. vani Ba kei, Den Bosch: K. H. Dekhuijzen, Nijmegen. B. Ivarson, Utrecht. Delft Ingenieursexamen bouwkundig ingenieur. H. N. ten Brink. Delft; J. Cannegieter. Haajjem; T. Hazewinkel (met lof). Amsterdam; H. Hertz berger. Delft; L. Lelie. Den Haag; A. M. Lucas, Rijswijk; J. Noteboom. Leidschcndam: A. van Randen. Huizum. Kandidaatsexamen civiel-mge- nieur: C. N. Bosma. J. Doets. J. van de Kreeke. allen te Delft: H. J. Kema, H. Krijnen en Nde Ronde Bresser. allen te Amsterdam; H. P. Kloos ter. Haarlem; R. A. J. de Koek. Zeist; J. N. van Leeuwen, Haastrecht; J. G. Mathyi, Ridderkeik. F H. Meijer. Haarlem; P. J. H. Nieuwendijk. Hilversum; A. H. Olie. Alkmaar; P. F. Olthot, Heemstede; G. Schrooten. Schiedam: G. Zoet Oostendorp. Kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: D. J. Ampt, Steenbergen; E. van Am- stel. M. J. van Eijkern, J. K. Nieuwenhuizen. al len te Amsterdam; J. J. P. Baart, J. C. J. Ideler, F W Ridderhof en J. A. M. Thljssen. allen te Rotterdam; C. M. Ballintijn. H. Bellinga, beiden Ie Almelo: J. S. N. van Beukering. Voorburg; W. Bierenga en G. F. L. Leistra, beiden te Bussum; J B. Blaauw, Den Helder; R. T. Bos. 's-Herto- genbosch; J. C. van Dijk. J. R. van Ginkel, E. Huttinga. C. F. R. Nowack. G. R. A. Palm, F. H. Pino. W. Strieker, allen te Den Haag: J. P. M. van Elk en Tan Tik Oen te Delft: K. Elshove. Naarden: J. Enserink. Hattem: M. J. van Eijkern. J. K. Nieuwenhuizen, beiden te Amsterdam; J. G C. de Gast. De Bilt: J. H. J. Geurts, Bloemen daal; J. W. Gunnink, Bedum: G. E. Huijgens. St. .Tanssteen: N. K. Karimoen. Maastricht; A. Kloot, Veenendaal; O. J. Koets, Utrecht: P. J. A. Kriele. Bergen op Zoom: W. M. Kroes, Amersfoort; H. J. Kruijshoop, Herten; P. Meijers, Vrouwenpolder; J. P. van Oeveren, Vlissingen: F. C. A. Roos, Scheveningen; J. E. M. Spaas, Bodegraven; J. C. Stckkermans, Loon op Zand: A. J. J. Timmer mans, Tegelen. Kandidaatsexamen werktuigkun dig ingenieur: G. J. Veldhuize, Hoogezand; J. R. van der Waay, Delft: G. Wesselius, Hoogvliet; J. Wiersma, Leeuwarden; S. Worjosoekarto, Den Haag; W. T. van Wijk. Haarlem. Kandidaatsexa men scheepsbouwkundig ingenieur: R. de Groot. J. Wipkink, H. J. Zunderdorp, allen te Delft; P. A. van Katwijk. Heerenveen; J. J. Muntjewerf, Heelsum. Kandidaatsexamen vliegtuigbouwk. in genieur: H. A. Bak, Dubbeldam; G. Bartelds, Odoorn; T. Bruinaars, W. Loeve en J. P. D. van 7utphen, allen te Rotterdam; W. T. Intveld, Utrecht: M. J. de Jong, Dordrecht; A. G. de Louw, Den Haag; A. Mooiweer, Groningen; B. M. Spee, Haarlem; J. Rem, Velsen; H. Tellegen, Maarsen. Kandidaatsexamen werktuigbouwk. ingenieur: C. Advertentie Een prettig model en - ondanks de billijke prijs het kostelijke Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek Voor de Stadsbibliotheek en -leeszaal van Haarlem is ook 1957 weer een top jaar geweest. De exploitatiecijfers gaan van jaar tot jaar met duizenden omhoog, doch dit betekent niet, dat aan deze groei spoedig een eind hoeft te komen. Dit hangt in grote mate af van de middelen, die deze instelling ter beschikking zullen staan, te weten lectuur, personeel, kata- logi, bindmaterialen, comfort, transport middelen (bibliotheekbus!) en gebouwen. Van de genoemde groei geven de vol gende cijfers, ontleend aan het jaarver slag over 1957, een duidelijk beeld. Aan het eind van 1957 stonden bij de Haarlemse Stadsbibliotheek en -leeszaal 15.547 lezers ingeschreven tegenover 14.197 in 1956. Het aantal aanwezige boe ken bedroeg 156.020 voor volwassenen en 17.870 voor de jeugd, dus in totaal 173.890. Er werden 404.508 boeken uitgeleend, na melijk 294.028 aan volwassenen en 110.480 aan de jeugd. Deze cijfers bedroegen in 1956 respectievelijk 362.920, 257.606 en 105.314. De aantallen uitgeleende romans en studieboeken bedroegen respectievelijk 59 percent en 41 percent van het totale aantal. De leeszalen werden bezocht door 75.403 volwassenen en jongeren (70.537 in 1956). Aldus het jaarverslag van de Stadsbi bliotheek en -leeszaal te Haarlem over 1957. Zolang de bestedingsbeperking en ande re obstakels verhinderen, dat er een Haarlem, 15 juli 1958 BEVALLEN van een zoon, 13 juli: J. W. van WilpenSchaafsma. 14 juli: D. J. MarcusVan Warmerdam. 15 juli: H. P. van ZijlVan Eis; J. A. ZwartVoerman. BEVALLEN van een dochter, 14 juli: R. M. VrolijkVan Elsland; W. Hendriks- De Vassy; T. W. M. AlbersSchouten. 15 juli: A. van HuisGeurts; M. Bind 's Heijnen; E. T. J. SipmanOkhuijsen. OVERLEDEN, 12 juli: H. Martin, 81 j., Julianastraat. 13 juli: M. de Vries, 55 j., Maerten van Heemskerkstraat; P. M. Ta leboom, 81 j., Dolfijnstraat; A. J. Vossel- man, 64 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD, 15 juli: G. Verwoerdt en A. Portegies; R. G. Klok en H. H. Du- fek; H. van de Vosse en B. van der Zee; D Neeven en J. L. Steenkist; W. J. Koster en M. C. Ebbeling. GEHUWD, 15 juli: C. L. Wijnands en J. Havers; C. J. Valks en E. Keur. nieuw gebouw voor de Centrale biblio theek verrijst zou een zeer kleine compen satie daarvoor kunnen zijn de verdere mo dernisering van het gebouw op het Prin senhof en de voorziening met nieuw meu bilair bijvoorbeeld op de wijze van bijna alle andere Haarlemse gemeentegebou wen, aldus vervolgt het verslag. Het steeds meer vrij komen aan ruimte van uitgewerkte boeken en tijdschriftjaargan gen die in de Vleeshal zijn opgesteld, be tekent een gedeeltelijke oplossing van het ruimteprobleem. Van de muziekbibliotheek werd in 1957 drukker gebruik gemaakt dan ooit tevo ren. Het uitleencijfer ging vergeleken bij 1956 met 13 percent omhoog. Behalve uit lenen van muziek' en boeken wordt er in deze afdeling ook veel informatief werk verricht. De muziekafdeling van de Stads bibliotheek staat nu, wat omvang be treft, in ons land op de derde plaats. De platencollectie is vorig jaar uitge groeid tot 12.716 reprodukties, waaronder veel gekleurde. De benoeming van een nieuwe direc teur slaagde, alle pogingen ten spijt, ook in 1957 niet. Dinsdagmiddag kwamen velen in het Marine-Hospitaal in Overveen in de can- tine bijeen om afscheid te nemen van hoofdzuster W. Konings, die sedert 15 augustus 1948 aan dit ziekenhuis verbon den is geweest als hoofdzuster van de in terne afdeling. Op 1 augustus treedt zij op als inspectrice van de rusthuizen in Gel derland met standplaats Arnhem. De kapitein ter zee-arts T. A. de Haan, commandant van het Marine-hospitaal, heeft zuster Konings waarderend toege sproken, waarbij hij ondermeer zeide, dat zij als hoofd van de interne afdeling deze steeds op voortreffelijke wijze heeft ge leid. Kolonel De Haan memoreerde ver der, dat elk afscheid tevens iets weemoe digs heeft, omdat zo als in dit geval, zus ter Konings van haar patiënten en haar bevriende collega's afscheid zal moeten nemen. In Arnhem wacht haar een nieuwe toekomst, met een nieuwe werkkring, die zij heeft geambieerd. Namens de staf (ook de burgerdoktoren) bood de kolonel een ontbijt- koffie- en theeservies aan. Daarna memoreerde de directrice, zus ter Cornelissen de prettige samenwerking met de collega's en zij bood als aandenken een schilderij met een gezicht op Haar lem aan. De wielerronde van Bovenkarspel, waar van de organisatie in handen was van het Haarlemse „De Kampioen", is op fraaie wijze gewonnen door Piet Steenvoorden uit Heemstede. Samen met de Hagenaar Ab van Egmond, die hij in het beslissende sprintje duidelijk zijn wil oplegde, had Steenvoorden een volle ronde voorsprong veroverd op het toch heus niet zwakke peloton. De ongeveer tweeduizend toeschouwers, die zich langs het parcours aan de Bakker straat hadden geschaard, kregen een span nend en aantrekkelijk wielergevecht voor geschoteld. Van Egmond en Steenvoorden waren in deze strijd de onbetwiste heer sers. Toen zij dan ook gezamenlijk op jacht gingen naar een beslissende voorsprong, was er voor knappe wielrenners als een Sluis, Van der Putten, Hopman, Van Duin, De Vries etc. geen houden meer aan. Nadat Steen voorden en Van Egmond eenmaal een ronde voorsprong haden ver overd, was het met hun samenwerking ge daan en probeerden zij om zich van elkaar te ontdoen door met andere demarranten in de slag te gaan. Ondanks het feit dat beiden door pech getroffen van fiets moes ten verwisselen - Steenvoprden kreeg on middellijk de fiets van zijn clubgenoot André Reekers - slaagden zij niet in hun opzet. Een eindsprint tussen hen moest de beslissing brengen en daarin toonde Steen voorden zich de snelste. De uitslag luidde: 1. P. Steenvoorden, Heemstede, de 90 kilometer in 2 uur 12 min. 55 sec.; 2. A. van Egmond, Den Haag; 3. J. Hopman, Egmond -aan den Hoef; 4. A. Sluis, Badhoevedorp; 5. J. v. d. Putten, Den Haag; 6. J. de Vries, Amsterdam; 7. C. Elswijk, Zaandam; 8. F. Tel, Zaandam; 9. H. van Duin, IJmuiden; 10. J. Kuut, Wie- ringen; 11. A. Straver, Haarlem. (13. A. Reekers, Nieuw Vennep; 15. H. Oldenburg, IJmuiden). In de voorwedstrijd voor nieuwelingen, waarin Eef Balk uit Badhoevedorp zege vierde, reden de Haarlemmers Ed Sminia - die pas overgegaan is naar deze categorie - en Cees Piers zich in de prijzen. De uitslag luidde: 1. E. Balk, Badhoeve dorp, de 45 kilometer in 1 uur 20 min. en 34 sec.; 2. G. Cuvelier, Nieuw Vennep; 3. H. Schenk, Zaandam; 4. E. Sminia, Haar lem; 5. R. Redeker, Amsterdam; 6. T. Kleppe, Jisp; 7. C. Piers, Haarlem; 8. J. Hopman, Egmond aan den Hoef; 9. W. Janssen, Noordwijkerhout; 10. G. van Saas- se, Nieuw Vennep. (12. B. de Reus, Velsen- Noord). K. Adema. R. F. Sonnefeldt, Beiden Den Haag; A. H. van Alphen de Veer, Eindhoven; Ang Klan Lok. P. M. H. Siagian, beiden Delft; G. G. Hirs, Santpoort; B. K. G. J. Kardol, Scheveningen; B. K. Nix, Utrecht; J. J. Smorenburg, Hilversum: J. F. P. IC. Snels, Tilburg; J. T. M. Spapens. Waal wijk; J. P. Visser, Den Briel. Ingenieursexamen elektrotechnisch ingenieur: jhr. E. W. J. de Beijer, P. W. Brouwers. N. van der ICleij. S. M. C. Lou- werse, E. T. Olie. G. A. Prentice, H. Segond von Banchet, allen te Den Haag; J. A. van Kampen en Tjoa Tjoen San, beiden te Rotterdam; IC. I. Kolev, Liem Ham Biauw, Liem Tiang Gwan, Liem Tiang Ling. G. B. Meijer, T. Sabev, Sie Tjoe Houw. S. Soekandar, Tio Khee Han. F. A. Veld. P. Wiarda, allen te Delft; J. Lammers, Naarden: Mas Soewarno Siswojo. Voorburg. In genieursexamen mijningenieur: J. H. A. Doeve, C. Nobel, beiden te Den Haag: J. H. Houtman, Amsterdam; J. J. Janssen, Rijswijk; C. A. de Nijs, Rotterdam. Den Haag. Bij de staatsexamens voor muziek te Den Haag slaagden voor het theoretisch ge deelte Ade dames Jettie Thinners. Heemstede; Dini Wynia en Ida Miedema, Haarlem. Haarlem. Voor liet mulo-diploma zijn tijdens examens in het gebouw van de I-Iaarlemse Ke gelbond geslaagd: de dames T. Molhoek, P. Th. van de Giessen, M. van de Giessen, S. Zevenber gen, L. M. E. van der Meer, A. R. Noorman, A. E. Spiele, A. Barthel, allen te Haarlem; H. Möhl- rnann, C. de Vries. Hillegom: A. Chr. van Gro ningen. Haarlemmermeer: M. C. Boot, H. van Veen, C. G. Vink, Hoofddorp; H. E. M. Pennings, M. H. Diependaal, A. G. Allebes, Zandvoort; D. Blom. Santpoort; N. Nobel, Driehuis: E. H. Smit, A. Schouten. C. J. M. Tebrunsvelt, W. A. J. van Keulen, allen te Velsen; P. H. Liglenberg. Nieuw- Vennep; J. A. G. Klijn, G. J. Maariense. Heem stede: M. B. Offenberg. M. Rullmann. Velsen; L. Schaap. Overveen: A. C. Koole. Badhoevedorp: H. C. Slootweg, Lisse en de heren M. W. Appel doorn, R. van der Wel. Beverwijk: G. R. Ooster huis, F. J. Lieben. D. G. D. Negrijn. R. Noort, J. M. Haak, allen te Haarlem: P. F. Hanskamp, Heemstede; A. A. Gort, Haarlemmermeer; J. de Morgenavond worden op de velden van speeltuin „Flora" aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem de finales ge. speeld van de volleybalbekercompetitie voorafgegaan door een beslissingswetk strijd tussen de damesteams van JBS en DSS. Bovendien staat nog een beslissings- wedstrijd voor de zomercompetitie (een competitie voor niet-NeVo-Boleden) op het programma. Het programma luidt: JBS—DSS (aanvang zeven uur), ONASSH (Be- slissingswedstrijd zomercompetitie) aanv. zeven uur. Finale-bekercompetitie: (He-! ren-B) OVRA 2OVRA 3, aanv. acht uur, (Dames A). De BlinkertEclecta, aanv! acht uur en (Dames-B) HBC 2JBS of DSS, aanv. acht uur. Vries, E. A. Hillecamp, Velsen; F. J. B. Boele, Niéuw-Vennep: Chr. D. van Katwijk, Zwanen burg; M. Vervloed, Hoofddorp; G. B. Nieuwen- boom, C. H. ten Broeke, Zandvoort: G. Chr. Gar- i-elts, E. Bosma, Velsen; L. J. Millennar, Aals. meer; N. P. Klaver, D. Kleijne, B. van der IColk, Beverwijk; P. F. A. Willems, Hillegom, C. M. Se- gers, J. van Voorst, Lisse en A. Oldenburg. Amsterdam. Examen Engels m.o.-A: geslaagj de dames J. M. H. Hagedoorn, Amsterdam; jkvr. S. F. des Tombes. Almelo: A. M. W. Hcsselink] Overschie; C. M. Borghouts, Breda; J. Datema! Harderwijk en H. C. Geers. Bergen op Zoom, en de heren K. W. Afman. Haarlem; W. C. Ass- mann, Den Bosch; J. Rijsterborgh, Delft; H. J. Westerling, Aalsmeer; F. M. Crince le Roy, Ami sterdam: J. Groeneweg, Wormerveer; M. Koois- bergen. Maassluis; L. M. Maessen. Maastricht; J. J. M. Bardoul, Handel (N.B.) en E. Beiboer, Niji megen. Nijmegen. Kandidaatsexamen geneeskunde deel II: L. ten Have, Etten (Gld.). De Zaandamse organist Cor Kee, die aan de Zomeracademie voor orgel doceert in de kunst van de improvisatie, verzorgde dinsdagavond in de Grote Kerk te Haarlem de gemeentelijke orgelbespeling. Hij trac- teerde een vrij talrijk publiek op een con cert, dat in menig opzicht gepeperd en gekruid mocht heten. Het was er Kee blijk baar om te doen de meest zeldzame klank combinaties, die op het orgel van Chris- t.iaan Müller nu nog mogelijk zijn, een opzettelijke rol te laten vervullen. Daartoe diende vooral de vertolking van zijn vijfdelige compositie „Suite Bavo-Orgel 1958". Hierin is met spirituele inslag een en ander over de klankproblemen, die in de loop der tijden om het instrument op rezen, aan de orde gesteld en waarvan de vertolking dus ook meebracht, dat er op zettelijke registraties in te pas werden ge bracht. De herinnering aan de organist Bast.iaans.die negentig jaar geleden een aan zienlijke wijziging in de dispositie van het orgel wist door te zetten, werd in de Suite bewerkstelligd door een Intrade op een obstinaat basmotief van hemzelf en ge speeld op de tongwerken, waarbij in een alternatief de fraaie klarinet te horen was, een der registers van de toenmalige ver nieuwing. Vondels Kerstrei, waarvoor de Haarlemse musicijn Thymen Padbrué on getwijfeld de muziek'schreef (zohls ik in ons blad al eens breedvorig betoogd heb) vormde het tweede deel van de Suite, doch aangezien er ook een gewijzigde lezing uit de vorige eeuw van dit lied bestaat, spe culeerde Cor Kee op het verschil in ldank- smaak. door de originele zangwijze in mix tuur te laten horen en daarna de jongere, Tien vrouwen uit Haarlem deden dins dag 15 juli examen voor het diploma be jaardenverzorgster. Het was hun laatste dag, een week tevoren hadden zij al schriftelijk hun kennis weergegeven. Voordat zij examen konden doen, moesten zij een cursus van negen maanden volgen Men moet daarbij in aanmerking nemen dat deze kandidaten alleen in hun vrije tijd de gelegenheid hebben om te stude ren. De meesten van hen zijn namelijk al werkzaam als huishoudelijke hulp in een tehuis voor bejaarden. Voor de volgende cursus, die niet één maar twee jaar zal duren en waarin dezelfde stof zal worden behandeld, zij het hier en daar wat uitge breider, wordt het zelfs als vereiste ge steld, dat een vrouw of meisje bij dit afgelopen examen variëerden de leeftij den van zeventien tot zevenenvijftig jaar al praktisch werkt voordat zij zich op geeft voor de nieuwe cursus, die in sep tember begint. Deze cursus neeft voorna melijk ten doel de cursisten bekend te ma ken met de problemen van de oude dag Hen wordt vooral takt en geduld geleerd twee voorname factoren in het beroep van een bejaardenverzorgster. Een commis sie, die bestaat uit de dames C. Beishui zen-Schuitemaker, J. Bakker, A. Peuler en G. Hagenbeek, stelt zich verantwoor delijk voor de opleiding der kandidaten. Interessant is het vak, dat aangeduid wordt met „Algemene ontwikkeling". Ge durende de hieraan gewijde lesuren leren de leerlingen ook hoe ze op de juiste ma nier moeten telefoneren, een krant moe ten iezen en kamerplanten verzorgen. Ver der wordt hen hygiëne en huishoudelijke ziekenverzorging, zeer eenvoudige psy chologie van de oude dag, omgang met de bejaarden en huishoudelijke vorming bij gebracht. Dinsdag om vier uur begon het monde linge examen, in de protestants christe lijke Huishoudschool aan de Tetterode straat. De tien kandidaten oorspronke lijk waren het er elf, maar een was dooi ziekte verhinderd waren net als op ieder ander examen zenuwachtig. In een klein klaslokaal wachtten ze hun beurt af Zij praatten wat, luisterden echter niet naar elkaar. Men rookte met korte trek jes, men inhaleerde diep. Mejuffrouw A Bakker kwam de kandidaten halen. Bij het binnenkomen werden ze door de exa minatoren me+een op hun gemak gesteld met „Gaat u zitten" en „Hoe maakt u het?" De angst verdween dan langzaam en het examen verliep vlot. De opgaven waren vrij moeilijk. Wij woonden een examen bij, waar vragen werden gesteld over psychologie en omgang met de be jaarden. De antwoorden kwamen nogal aarzelend, want men antwoordde niet exact. 's Avonds omstreeks negen uur werd de uitslag bekend gemaakt. Acht kandi daten waren geslaagd, twee afgewezen en een kreeg een taak. Zij, die zich volgend jaar voor deze leer zame cursus willen opgeven, kunnen dat doen bij mevrouw C. Beishuizen-Schuite maker, Prinsenbolwerk 10, Haarlem maar dan vóór 15 augustus. verwaterde melodie in grondtonige labialen Aan de organist Dusart, die in de kerk het oude orgel bespeelde, wordt de vinding van een kornetregister toegeschreven, aan leiding om in de Suite ook een nummer aan hem te wijden, waarin zijn inventie geïmiteerd (ik schreef haast „geparo dieerd") werd. En omdat in de tijd dat Beets zijn „Camera Obscura" schreef, de Haarlemmers trots waren op de daver van het volle werk, maar ook vol bewondering voor het uitermate zachte geluid van het Bavo-orgel, demonstreerde Kee deze con trasten in zijn compositie onder de titel „Een Hildebrandmonumentje". Tenslotte portretteerde hij in een contrapuntisch slotdeel de beide tegenwoordige stads- organisten. waarbij het hoofdzakelijk om moderne klankcomplexen ging, ongeacht dan de spirituele vondsten, die niet van de lucht waren. Cor Kee had zijn bespeling met een rus tig beheerste interpretatie van Sweelincks „Chromatische Fantasie" ingeluid. Voor een reeks stukken onder de titel „Oud- Hollandse Speelmuziek" van dr. Johan Wagenaar sprak hij rijkelijk de pronkkast van het instrument aan om zijn vertolking karakteristiek te kleuren. In een gaaf ge speeld „Preludium en Fuga" van Henk Badings doseerde hij ook heel wat „kruid- noten" en de passacagliavorm waarin hij improviseerde op een thema, dat hem op het laatste moment voorgelegd werd, was als het ware gekozen om het spectrum der orgeltimbres tot in het oneindige uit te buiten. Jos. de Klerk Donderdagavond tijdens een ouder- aVond in het Minervatheater in Heemste de zal het eerste lustrum gevierd worden van de St. Josephschool te Bloemendaal. Opgevoerd wordt de kinderoperette ..Goudhaartje en de troubadour" van Geertruida van Vladeracken. De leerlin gen uit de eerste en tweede klas zullen liedjes zingen en dansjes uitvoeren. Op de ze avond zal afscheid genomen worden van de zesdeklassers. Uit Frankfort arriveerde dinsdagavond Iaat op Schiphol een gezelschap van der tig Brazilionen die een reis van tachtig dagen om de wereld maken waarbij zij 21 landen bezoeken. Men is begonnen in de Verenigde Staten, waar het gezelschap twee weken vertoefde. Toen de Brazili anen bij wie zich boeren, koffieplanters, doktoren, industriëlen en handelslieden bevinden, op Schiphol landden, was juisi de 56ste dag van hun reis om. Nederland zou men in anderhalve dag bekijken. Daarna gaat men naar Brussel- De reis om de wereld kost vijf duizend dollar per per soon en is bedoeld als een goodwillmissie voor Brazilië. Men heeft reeds Canada. Japan, de Philippijnen, Hongkong, Thai land. India, Egypte, Jordanië. Syrië, Libanon, Turkije, Griekenland, Italië en Duitsland bezocht. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft tegen een 34-jarige mon teur uit Nijmegen twee jaar gevangenis straf geëist wegens het plegen van inbra ken te Nijmegen. Ondermeer haalde de monteur f 10.000,— uit een brandkast van zijn vroegere werkgever. De politie kwam op zijn spoor doordat hij na de inbraak be trokken werd bij een auto-ongeluk, waar bij een stuk van zijn duim werd afgekneld- De politie vond het stukje duim en beschik te daardoor over een afdruk. De monteur had zijn medeplichtige, een Amsterdam se bontwerker, die aan het st .ur zat en be wusteloos was geraakt, in de auto achter gelaten. In de wagen vond de politie een gedeelte van de buit. Deze bontwerker stond eveneens terecht. De officier eiste tegen hem anderhalf jaar gevangenis straf. Ter hoogte van de voetgangerstunnel ie op de Rijksweg bij Santpoort vanmorgen een personenauto, bestuurd door mej. F uit IJmuiden, over de kop geslagen. De 47-jarige bestuurster kwam er met een gekneusde rechter hand af. Bij het inhalen van een andere auto kwam de wagen van mej. R. met de linker wielen in de middenberm van de Rijksweg terecht.. De wagen sloeg vervolgens enige malen over de kop en bleef onherstelbaar in de middenberm liggen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4