Woonwagenkamp in Heemstede ligt in een vergeten hoek Selectie uit „Neerlands Nieuws" voor journaalconcours A. J. de Landmeter morgen 75 jaar Kamp verkeert in een slechte staat DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 5 Haarlemse sportbonden starten in Brussel Prins Bernhard in Engeland Op 1 sept. eerste opnamen van film met Wim Kan Rioolgasvergiftiging in Haarlem-Noord Mevrouw Ben Zwi bezocht Anne Frank-huis UIT STAD EN STREEK Ministers grepen in Eigenmachtige prijs verhoging voor melk ongedaan gemaakt „Piet Hein" en „Groene Draeck" naar Middellandse Zee Onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde WOENSDAG 16 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een paar honderd nieter van een prachtig flatgebouw ligt aan het einde van de Ringvaartlaan in Heemstede het woonwagenkamp. De woonwagens staan er dicht bij elkaar, op de dijk langs de Ringvaart. De Ringvaartlaan is de enige toegang. Aan beide zijden is de dijk afgezet. Aan de oostkant ligt de brede vaart, waar dag en nacht schepen door stomen. Ten westen van de wagens ligt een dichtgegroeide greppel. En verder een stuk welig met onkruid begroeide grond, ledereen die in een woonwagen woont, moet in deze gemeente op de ingesloten dijk staanplaats kiezen. De zwervers, die het over het algemeen niet zo nauw nemen en een flierefluitersbestaan verkiezen boven een uitgemeten duplexwoning met een braaf voortuintje. Maar ook de inwoners, die zo ver zijn gegaan zélf een oplossing voor hun woningnood te zoeken. Zij kochten een woonwagen, knapten deze op, en werden woonwagenbewoner. En woonwagenbewoners behoren nu eenmaal formeel volkomen juist in een woonwagenkamp. Deze mensen zouden met hun bestaan volkomen tevreden zijn, als zij op een enigszins aantrekkelijke plaats woon den. Zij verlangen niet in een vakantie kamp te worden geplaatst, met een staf van gemeentelijk personeel om de bewo ners op hun wensen te bedienen. De men sen zijn echter niet tevreden. Zij zitten vol kritiek op de gemeente. Zij richten verwij ten aan het adres van de heren, die het ge meentelijk beleid bepalen. Terecht? Ten onrechte? Het is moeilijk oordelen. Een feit is, dat deze inwoners onder allesbehal ve rooskleurige omstandigheden moeten wonen en leven. Een niet overdreven schil dering van het kamp zal dit duidelijk ma ken. De wagens staan dichtopeengepakt. Een moeilijkheid is, dat geen scheiding is ge troffen tussen de zwervers, die men de vrijheid van het zwerversleven moet gun nen, en de inwoners die in deze vergeten hoek een oplossing voor hun woningnood hebben gevonden. De mentaliteit van de twee groepen is zeer uiteenlopend. En hiermee zou rekening moeten worden ge houden. Slecht terrein Het. terrein is onbetegeld. Bij droogte waait het stof snel op „de kinderen zijn niet schoon te houden" en bij regen is het gauw modderig. „Je mag dan wel lies laarzen aanhebben, zo zak je in de mod der weg", vertelt men de bezoeker. Voor vijftien wagens is er één kraan beschik baar. Er zijn vier vuilnisemmers, die vol gens de bewoners niet geregeld worden ge- egd. Bijzonder slecht is men te spreken over de twee gelegenheden, die doorgaans met de twee letters w.c. worden aangeduid doch deze benaming beslist niet verdienen. Door de minder frisse toestand van deze gelegenheden, maken de bewoners er geen gebruik van. Van een varkenshok valt nu eenmaal geen bewoonbaar huis le maken. Een waterplaats is omgroeid door hoog onkruid, zodat ook deze gelegen heid slechts zelden functioneert. „Op het verdere stuk gemeentedijk wordt geregeld iimaaid, maar rond de wagens laat men rit onkruid maar groeien. Voor de sport velden geven ze tegenwoordig honderden guldens uit, maar voor dit kamp hebben ze geen twee cent over", verwijt men de ge meente. Ratten genoeg De beschoeiing n de Ringvaart ver keert in een zeer slechte staat. De kanten zijn afgebrokkeld en worden ingetrapt. Af val van etenswaren verdwijnt in het water zodat het hier een kweekplaats voor ratten „Met een paar tegelijk lopen die vieze beesten 's avonds soms over het terrein. Elke avond zie je ze. Laatst zaten er drie bij elkaar, van die grote kanjers", vertelt een vrouw, terwijl zij aan de waterkant was staat op te hangen. „Die beesten kunnen wel ziekten overbrengen, je bent doodsbang voor je kinderen. Ik woon hier nou al drie jaar en één keer zijn ze van de gemeente met rattenvergif geweest. We hebben zelf ook wel eens gestrooid. Maar het helpt toch niet veel. Die beesten zitten hier bij massa's". Op het terrein staat een paardenstal, die bij afwezigheid van paar den meestal leeg is. Deze stal zou met wei nig middelen tot washok kunnen worden ingericht. Hierin zou ook een overdekte speelruimte kunnen worden gemaakt, 's Avonds branden twee lantaarns, die een iele verlichting geven. De Ringvaartlaan is echter in het geheel niet verlicht, zodat de bewoners vooral in de donkere winter maanden de grootste voorzichtigheid in acht moeten nemen, als zij 's avonds uit gaan. Enige bewoners hebben getracht elders een staanplaats voor hun wagen te vinden. Ondermeer zou een wagen achter een bol lenschuur aan de Glip kunnen worden neergezet. De eigenaar van de schuur had zijn fiat gegeven. Ook achter 'n boer derij aan de Glipperweg zouden een paar «agens kunnen staan. Maar de gemeente Heemstede geeft hiervoor geen toestem ming. De gemeente geeft voorts geen ver gunning voor het bouwen van een keuken tje naast een wagen, voor het houden van kippen en dergelijke. Want: er mag alléén rijdend materiaal staan. Geregeld komt Mn politieagent kijken, of de wet niet met moeten wordt getreden. „Ze vertellen je wel steeds wat je niet mag. Wat mag je eigenlijk nog wel? Maar ia, je bent nu eenmaal niet in tel. En daar- is het hier zo'n slecht kamp. Ik geneer me. dat ik hier woon. Je durft je vrienden niet op bezoek te vragen". De bewoners betalen geen staangeld. Maar, zeggen zij, a's de gemeente het terrein een beetje be woonbaar zou maken, zouden we graag willen betalen. „We willen zeL" ook wel hel- Mn. Met een paar mensen wilden wij een behoorlijke w.c. bouwen. Maar van de Mmeente mocht het niet." Slachtoffers van woningnood Deze mensen zijn het slachtoffer van de woningnood. Zij lopen het risico te verhit ten en af te glijden naar de zelfkant van o samenleving. Ook al zou men de kritiek '■oi'dreven noemen, daarmee worden de '■ten niet weggevaagd. Natuurlijk moet !°n rekening houden met de mentaliteit van sommige woonwagenbewoners. Maar moet men zich echter van hen ontdoen Joor hen in een hoekje weg te drukken? In ooarlem en Hoofddorp liggen ook woon wagenkampen. In deze gemeenten staan mor en daar wagens van mensen, die als pvolg van de woningnood tot deze woon ruimte hun toevlucht hebben genomen. 's deze wagens niet zeer opvallend staan, wordt dit wel toegelaten. Men heeft oog voor de moeilijkheden. Het hoofd van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Heemstede, 'de heer H. Schol, verklaarde: „Het wachten is op het regionale woonwagenkamp. De ge meente wil dit kamp wel kwijt. Omdat op dit regionale kamp wordt gewacht, worden er natuurlijk geen voorzieningen getrof fen. De gemeente is trouwens niet op woon wagens gesteld. Als inwoners een eigen op lossing voor hun woningnood zoeken, moe ten zij daarvan ook de consequenties trek ken." Gevraagd naar zijn mening over het woonwagenkamp, zei de directeur van Openbare Werken, ir. Th. J. Mebius: „Heemstede wil geen woonwagenkamp. In een gemeente als Heemstede hoort zo'n kamp niet thuis. Het wachten is op het re gionale kamp. Daarom wordt er niets aan het terrein gedaan. De woning-noodge vallen zullen geleidelijk aan bod komen. Er zijn echter ook een paar moeilijke ge vallen, bij. Hopelfjk schiet men met dat regionale kamp nu eens eindelijk op". „In een gemeente als Heemstede hoort zo'n kamp niet thuis". Een feit is, dat deze gemeente thans nog een woonwagenkamp bezit. En dat inwoners gedwongen zijn in deze vergeten hoek in een minder fraaie entourage te wonen en leven. Hun kinderen groeien op als woonwagenkinderen, om dat vader en moeder het huwelijk aandurf den, terwijl zij nog zo laag op de urgentie- lijst stonden. Een groep Haarlemse sportbonders van De Watervrienden en de turhgroep De Sportbond maakten deel uit van een bonds- ploeg van de Nederlandse Culturele Sport bond, die een internationaal sportfeest medemaakten in Brussel. Het feest was voorbereid door de socialistische turnbond van België onder supervisie van het Inter nationaal Comité voor Arbeiderssport. De deelnemende arbeiderssportbonden kwamen uit België, Denemarken, Duits land, Finland, Frankrijk, Italië, Israel, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland. Er waren toernooien en kampioenschap pen in zwemmen, turnen, tafeltennis, ge wichtheffen, worstelen, atletiek, handbal, voetbal, korfbal, basketbal, volleybal, vuist bal en fietsbal. De Haarlemse sportbonders gaven hun aandeel in de zwemwedstrijden. Enkele tijden waren: Nel Koster 20Ö m vrije slag tweede in 2.53.8 min. achter Oostenrijk. Adri van Dijk derde in 3.01.5 min. Jan Vierhout tweede in de 100 meter schoolslag heren in 1.20.8 min. achter Israel, die 1.20.2 min. maakte. Adri van Dijk werd tweede op de 100 m vrije slag dames in 1.19 min. achter Oostenrijk in 1.15 min. De 100 m vrije slag heren was voor Oostenrijk en Israel respectievelijk in 1.04 en 1.04.2 min. De 200 meter schoolslag dames ging naar België in 3.17 min. Langs de Ringvaart ligt het Heem steeds woonwagenkamp. Met deze foto willen wij het trieste niet te sterk be nadrukken. Daarom hebben we niet de weinig fraaie entourage, maar enige vrouwen, die bij mooi weer de was ophangen, gefotografeerd. Prins Bernhard is vandaag met de rege- rings-Dakota, die hij zelf bestuurde, naar de basis Benson van de Britse luchtmacht gevlogen. De prins vertrok vervolgens per auto naar Harwell voor een bezoek aan het Britse centrum voor kernonderzoek Beëdigd. Als vertaler in de Franse taal heeft de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer dr. C. J. C. van der Meulen, Bui tenrustlaan 2, Haarlem. Ook dit jaar zal Polygoon-Profilti weer met een selectie uit het „Neerlands Nieuws" deelnemen aan het internationale journaalconcours, dat op 22 augustus in Venetië wordt gehouden. De Nederlandse bijdrage, die officieel door het ministerie van O. K. en W. wordt ingezonden, zal de volgende onderwerpen bevatten: de nieu we startbaanverlichting van Schiphol, de Breitnertentoonstelling, het optreden van Benny Goodman in een veilinghal, het be- zoke van koningin Elizabeth aan Neder land, een postduivenwedstrijd, Faririy BlankersKoen traint haar dochter, Drie koningenviering in ons land, de Velser tunnel en, in kleuren, een episode uit de reis van prinses Beatrix naar de West. De nadruk ligt in deze selectie op het docu mentaire karakter van vele onderwerpen, voor een bioscoopjournaal wel zo belang rijk als de nieuwswaarde in actuele zin. Strikt op de nieuwswaarde immers richt zich 't televisiejournaal. In Venetië zullen zowel de bioscoop- als de televisiejour- naalfilms mededingen naar de Grand Prix, een omstandigheid, welke de jury voor vele problemen zal plaatsen, omdat in feite onvergelijkbare elementen in het ge ding worden gebracht. Het wekt dan ook wel een beetje ver bazing, dat televisie- en bioscoopjournaal in één categorie zijn verenigd, waaruit een internationale jury onder voorzitterschap van een Italiaan de beste journaalfilm Wie de heer A. J. de Landmeter bezig ziet, hetzij in de Haarlemse gemeente raad, hetzij bij hem thuis in zijn geriefelij ke woning aan de Anna van Burenlaan, zal moeilijk kunnen geloven, dat hij reeds geruime tijd de zeven kruisjes is gepas seerd. Morgen, 17 juli hoopt hij echter zijn vijfenzeventigste verjaardag te vie ren. De heer De Landmeter is een rasechte Haarlemmer, en iemand, die de stad en vooral het gemeentelijke leven zeer goed kent. Bijna vijftig jaar is hij namelijk werkzaam geweest op de Haarlemse ge meentesecretarie, waarvan het grootste aantal jaren als griffier, hoofd van de af deling personeelszaken en waarnemend gemeentesecretaris. Kort nadat hij in ja nuari 1949 met pensioen was gegaan is hij voor de C.H.U. gekozen tot lid van de ge meenteraad, waarin hij dus ruim negen jaar heeft zitting gehad. In de nieuwe raad zal de heer De Landmeter niet meer terug keren. Dit is niet het gevolg van het feit, dat hij zich zelf te oud voelt voor het raads lidmaatschap, of omdat de problemen van het gemeentelijk bestuur hem niet meer zouden interesseren. Integendeel, zijn be langstelling voor allerlei vraagstukken is nog onverflauwd en zijn energie is nog steeds groot. „Ik voel mij soms niet ouder dan veertig jaar", zegt hij. In het begin van het jaar is hij echter een tijdlang ziek geweest en het is vooi'al om gezondheids redenen. dat hij besloten heeft zich niet meer kandidaat te stellen. „Overigens was ik echter toch al besloten ermee op te houden", zegt hij, „Wij ambtenaren zeiden vroeger wel eens van oude raadsleden, dat zij beter plaats konden maken voor jongere krachten. Nu ik zelf die leeftijd heb bereikt wil ik ook consequent zijn". Hij is overigens met veel genoegen raadslid geweest, ofschoon het werk in een kleine fractie soms erg druk was. De heer De Landmeter had zitting in niet minder dan zes commissies, waarvan die van Openbare Werken wel de meestomvat- tende was. Verder was hij lid van de com missies voor personeel en pensioenen", strafverordeningen, openbare gezondheid, beroepschriften en economische zaken. „Ik had er echter alle tijd voor, omdat ik gepensioneerd was," zei hij. Daardoor kon hij zijn medecommissieleden soms verrassen met een bepaalde visie op een probleem van Openbare Werken, dat mo gelijk was, omdat hij de toestand ter plaat se was gaan bekijken. In het begin vond hij het nog wel eens moeilijk om als raads lid te spreken, omdat hij zo dikwijls de debatten vanachter de groene tafel van het college als waarnemend secretaris had gevolgd. Overigens heeft de heer De Landmeter alle lof voor de onderlinge ver standhouding in de raad. Behalve zijn raadslidmaatschap heeft hij ook nog tal van andere openbare func ties. bekleed. Zo is hij secretaris geweest van het college van zetters, dat vroeger de cohiers van de bedrijfsbelasting na ging. Verder is hij van de oprichting in 1917 af tot 1955 voorzitter geweest van de woningbouwvereniging „Huis ter Cleef" en is hij nog steeds voorzitter van de stich ting Noorderkerk en -school. Zijn ambtelijke loopbaan heeft hem ook veel werk vaak tot ver na de kan tooruren verschaft. Hij begon op de af deling Openbare Werken en ging na de eerste wereldoorlog over naar de afdeling personeelszaken, waarvan hij hoofd werd. Als griffier kreeg de heer De Landmeter de inkomende post te behandelen, waar bij het voorkwam, dat er per dag zo'n drie a vierhonderd brieven door zijn handen gingen. Met het oog op zijn gezondheid en ter vermijding van veel drukte zal de heer De Landmeter morgen zijn verjaardag in de kring van zijn naaste familie vieren. moet aanwijzen. Verleden jaar was dat het Polygoon Profilti-journaal. Men mag aan nemen, dat het ditmaal wel zeer moeilijk zal vallen opnieuw de hoofdprijs in Neder land te doen belanden. Het concours wordt voor de tweede maal gehouden. Over wegingen van allerlei aard zullen bij de beoordeling een rol spelen. Niettemin heeft de samensteller van de inzending van Po lygoon-Profilti, de heer Ph. Bloemendal in samenwerking met de heer J. Damshuizer gestreefd naar een compositie, jvaarip. dé "documentaire betekenis de boventoon blijft voeren geheel naar de aard van het „Neerlands Nieuws". Het zal uiteraard lastig zijn de uitspraak van de jury te toetsen op eigen bevindingen, omdat alleen de prijswinnende journaals te Venetië in een openbare voorstelling worden ver toond. Naar alle waarschijnlijkheid zullen veertig journaals meedingen naar de prij zen. Daarbij zijn ook journaals in kleu ren. Voorwaarde is, dat de journaalfrag menten reeds in de theaters of op het tele visiescherm zijn vertoond. Het commentaar bij de keuze uit het „Neerlands Nieuws" wordt uitgesproken in het Italiaans door een te Londen wer kende correspondent van het dagblad „II Messagero", die eveneens meewerkt aan de programma's voor Italië van de B.B.C. De totale lengte van de selectie bedraagt bijna zeshonderd meter en heeft dus een duur van twintig minuten. Evenals ver leden jaar stelt Polygoon-Profilti na het concours de inzendinr: ter beschikking aan de daarin geïntereie verenigingen en filmliga's. Speelfilm Op 1 september en in de studio's te Den Haag de opnames beginnen van de door Polygoon-Profilti geproduceerde speelfilm, waarin Wim Kan de hoofdrol speelt. Scenarioschrijver Kees Stip is thans met regisseur Kees Brusse druk bezig aan de voorbereidingen en de af werking van het draaiboek. Voor de vrou welijke hoofdrol is nog geen vertolkster aangewezen. Het is bijna zeker dat geen beroepsactrice deze rol zal vervullen. Men hoopt de film nog voor het einde van dit jaar gereed te krijgen, maar helemaal zeker was Polygoons directeur, mr. J .M. Landré. hierover niet. Dinsdagavond om tien voor zeven werd de politie gealarmeerd, omdat in het per ceel Gen. de la Reystraat 31 rd in Haar lem-Noord een 67-jarige weduwe onwel was geworden door het inademen van giftige gassen. De vrouw was duizelig en moest braken. Zij werd naar de Maria- stichting overgebracht, evenals een vijf maanden oude baby, die in deze woning verbleef. Dit kind kon echter na onder zoek weer naar huis worden gebracht. Ook in verscheidene woningen in de onmiddellijke nabijheid nam de politie een verdachte lucht waar. Bouw- en woning toezicht stelt vandaag een onderzoek in. Men veronderstelt, dat rioolgassen de ver giftigingsverschijnselen hebben veroor zaakt. De echtgenote van de Israëlische presi dent heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis aan de Prinsen gracht te Amsterdam. Zij werd bij de in gang ontvangen door de vader van Anne Frank, de heer Otto Frank, die haar daar na rondleidde. De president van Israel heeft vanmorgen een kort bezoek gebracht aan de Leidse universiteits-bibliotheek. Deze bibliotheek bevat verscheidene unieke Hebreeuwse handschriften van zeer hoge ouderdom. AMSTERDAM Aandelen Koninklijke Olie lagen weder om zeer flauw in de markt, hoofdzakelijk ten gevolge van verkopen voor Zwitserse en later ook voor Parijse rekening. De markt bood weinig weerstand, doordat slechts weinigen de moed hadden tot aan kopen van de aandelen over te gaan. Na het verlies van de vorige dag werd gisteren in de aandelen opnieuw een verlies geleden van ongeveer 11 gulden (55 punten op oude basis). Gehandeld werd bij de opening op 155,10 tegen vorige dag 166,50 als slot- prijs. De aandelen lagen ongeveer 8 (40 punten) onder pariteit Amerika. Wallstreet had niet alleen de flauwe stemming van Amsterdam van de vorige dag overgeno men, maar was zelfs nog een streepje ver der gegaan. Van die zijde kwam dus geen enkele steun. De overige internationale waarden gingen hand in hand met de flauwe tendentie van de oliewaarden en leden niet onbelangrijke verliezen. Hiervan moet direct AKU genoemd worden, mede in verband met de gepubliceerde tweede kwartaalcijfers van dit concern, die door de beurs met lagere koersen werden ont vangen. De openingsprijs voor de rayon aandelen stelde zich op 180 tegen 189y2 de vorige dag. De handel bleef uiterst kalm. Unilever was gevoelig lager op 353 en ver loor 8 punten. Aandelen Philips, die zich de vorige dag nog goed staande konden houden, leden bij de opening een verlies van 11 punten. De K.L.M. werd 1 lager vernomen. In certificaten Deli werd bij opening op 118,50 gehandeld tegen 119,50 als slotkoers van de vorige dag. Ter beurze werd bekend dat de maat schappij een interimdividend van 6 per cent over het boekjaar 1958 uitkeert. In 1957 werd geen dividend betaald. HVA en Amsterdam Rubber min drie percent. Op basis van 155, kwam er in het ver dere beursverloop enige steun ten aanzien van de koers voor aandelen Kon. Olie. Om dat deze prijs blijkbaar niet aantrekkelijk genoeg was voor de verkopers, kreeg de geringe vraag de overhand, waardoor de koers opliep tot 156,40. Ook Unilever kwam hoger tot 355. Philips en AKU ver anderden niet veel en bleven op 283 en 180. De scheepvaarthoek bleef, evenals maan dag, aan de rustige kant. Aandelen KPM waren een puntje hoger, terwijl scheep vaartunies een puntje lager noteerden. De overige waarden in deze sector ondergin gen weinig verandering. Staatsfondsen aangeboden voor de staffellening en 1/4 percent lager. HVA bleef ongeveer 104, Amsterdam Rubber ongeveer 68 en Se- nembah ongeveer 86. Aandelen Billiton werden op 185 (185y2) vernomen op het jaarverslag. Claims Bijenkorf werden op ongeveer 9 vernomen hetgeen wil zeggen, dat de inschrijving op 2.560.600 aandelen en/of certificaten, die plaatsvond, als ge slaagd kan worden beschouwd. In aandelen Electrozuur en Waterstof alsmede die van Koninklijke Nederlandsche Zout kwam geen notering in verband met het feit, dat eerst ook het publiek op de hoogte moet zijn van de door maatschappijen aan de beurs verstrekte mededelingen. Prolon gatie 3V2 percent. (ANP). NEW YORK De koersen van oliemaatschappijen met internationale belangen hebben dinsdag op de effectenbeurs te New York tijdens het begin van de beurs opnieuw een daling ondergaan. De handël was levendig en ook de meeste andere afdelingen van de markt vertoonden koersdalingen, die volgens ma kelaars waren toe te schrijven aan de crisis in het Nabije-Oosten. Het nieuws, dat Amerikaanse mariniers in de Libanon aan land zijn gegaan bereikte de effectenbeurs kort voor de opening en het begin van de handel werd gekenmerkt door een golf van verkopen in aandelen van maatschappijen met belangen in het Nabije-Oosten. Later op de dag ontstond er evenwel een herstel, dat voor wat de olieaandelen betreft ver moedelijk verband hield met het feit, dat de ontscheping der Amerikaanse troepen in de Libanon niet met incidenten gepaard is gegaan. Van sommige internationale olie waarden werden de aanvankelijke koers verliezen bijna ongedaan gemaakt. De aan delen van sommige oliemaatschappijen, die op het westelijk halfrond werkzaam zijn, stegen aanmerkelijk boven het slot van maandag. Het industriegemiddelde kwam van 476,89 op 478,82; dat voor Spoorwegen van 120.82 op 122,58 en dat voor openbare nuts bedrijven van 80,15 op 79,92. De omzet steeg van 2.540.000 'tot 3.090.000 aandelen. Van de 1174 verhandelde fondsen stegen er 429 en daalden er 486. LONDEN De berichten uit het Nabije-Oosten ver oorzaakten op de Londense effectenbeurs aanvankelijk een daling. Vooral oliewaar den hadden onder verkopen te lijden. Aan het slot was de Londense beurs evenwel beter gestemd. PARIJS De gebeurtenissen in Irak hadden op de Franse effectenmarkt een uitwerking, wel ke die van de Suezkanaalcrisis evenaarde. Franse oliewaarden vertoonden een scher pe koersdaling bij nerveuze handel. De mogelijkheid van een olietekort leidde ook tot omvangrijke verkopen in auto- en an dere industrie-aandelen. (Reuter). Nieuws in het kort 3-3Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé-Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabel fabriek gew.PhilipsGloeil Pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 89% 93,3/ie 182 302 174 298'/» 302 257 286% 15 4% 356'/? 184/, 643 f 157,60 185 69% 105, 137 136% 123% 128 230% 105% 1 119.80 223 86% 168% 187 171% 45% 40% 64% 39% 75 23r/ie Heden 13.45 uur 90 93% 182% 302 176 298 180 257 288 154% 356 184 665 161,50 185 69 f 105.50 136% 136% 123 129% 231 106 f 119 ex-d. 225 87 168% 188 171% 46% 41% 65% 39% 46% 23% Geloof en Wetenschap. Deken W. N. Zijlstra heeft tot bestuurslid van de Haar lemse Stichting „Geloof en Wetenschap" benoemd de heer M. C. Ris te Haarlem. Provinciale Staten. In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mr. C. baron De Vos van Steenwijk, is tot lid der Provinciale Staten van Noordholland benoemd de heer W. Bakhuys Roozeboom (V.V.D.). Julianalaan gereed. De asfalt-beton- deklaag van de Julianalaan te Overveen is gereed gekomen, zodat deze weg weer voor het verkeer geopend is. Parkeerterrein Zeeweg. Het nieuwe parkeerterrein aan de oostzijde van de Zeeweg te Bloemendaal aan Zee, dus bij de betonweg van de Kennemerduinen, is gereed gekomen. Auto in brand. Dinsdagmorgen om twaalf uur werd brand gemeld in het ten tenkamp „De Lakens" in de Kennemer duinen. Een aldaar geparkeerde auto was in brand geraakt. De brandweer uit Over veen heeft het vuur met een schuimblus- sel geblust. De auto, die licht beschadigd werd, was eigendom van een veertigjarige Haarlemmer. Automatenlichter aangehouden. De Amsterdamse politie heeft een 23-jarige tuinder aangehouden, die heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan dief stal door verbreking van sigarettenauto maten onder andere in Haarlem en Half weg. In de Spaarnestad lichtte hij zeven automaten. Van het geld was niets meer over. In vele plaatsen in het westen van het land, onder andere in Den Haag, Rotter dam, Schiedam en Schoonhoven, is de prijs van flessenmelk sedert maandag één cent hoger geworden. De melkslijters hebben zelf deze verhoging ingevoerd, als reactie op het feit, dat de minister van Landbouw de cent, die per 1 juli van de literprijs had moeten afgaan, aan het Landbouwegalisa- tiefonds heeft toegewezen. De slijters had den gehoopt dat zij die cent zouden krij gen. Verder haken de slijters in op een regeling, die reeds ongeveer een jaar voor Amsterdam bestaat. Op grond van cijfers, die men daar kon overleggen, heeft minister Zijlstra goed gevonden, dat de slijtersmarge voor flessenmelk met een halve cent per liter werd verhoogd. In andere steden hebben de slijters ge vraagd om een dergelijke regeling, doch de minister wilde eerst aangetoond zien, dat de situatie daar dezelfde was als in Am sterdam. Deze bewijzen zijn nog steeds niet aan de minister overgelegd. Terwijl de zaak dus nog in beraad is, hebben de slij ters de „Amsterdamse cent" er maar vast opgelegd. Minister Zijlstra en minister Vondeling hebben echter onmiddellijk gereageerd. In de Staatscourant van heden is een beschik king afgekondigd, waarbij onder handha ving van de prijsstop voor consumptiemelk in de gesaneerde gebieden in West-Neder land tevens een prijsstop voor de niet- gesaneerde gebieden wordt afgekondigd. Daarbij is bepaald, dat de prijs van con sumptiemelk in de gesaneerde gebieden niet hoger mag zijn dan die op 31 decem ber 1957. Voor de niet-gesaneerde gebie den dient de prijs van 30 juni 1958 te wor den aangehouden. De omstreeks 6 juli ingevoerde prijsver hogingen voor een aantal melkprodukten zijn wél met toestemming van het ministe rie van Economische Zaken geschied. Het koninklijk jacht „Piet Hein", waar op de koninklijke famiiie haar vakantie gaat doorbrengen in de Middellandse Zee bij de Franse zuidkust, is aan boord van het m.s. „Weltevreden" van de Koninklij ke Rotterdamsche Lloyd gebracht. Over ongeveer een week zal de „Weltevreden" die heden van Rotterdam vertrekt naar Malakka en Indonesië, de „Piet Hein" in Marseille afleveren. De kapitein, de stuurman en de machinist van het jacht reizen ook met de „Weltevreden" naar Marseille. Het jacht „De Groene Daeck" van prin ses Beatrix is reeds met de „Celebes" van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" onderweg naar de Franse zuidkust. Vanmorgen heeft de Haarlemse kanton rechter een inwoner van Zandvoort wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheel kunde conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot twee geldboeten van vijfhonderd gulden subsidiair twee maanden hechtenis. In zijn requisitoir sprak de officier van onhygiënische werkmethoden, waardoor bij verscheidene patiënten abcessen of bloe dingen waren ontstaan. De raadsman van verdachte, mr. Bouman uit Amsterdam, voerde aan, dat zijn cliënt tientallen jaren zijn praktijk heeft uitge oefend met redelijke resultaten. Na het van kracht worden van de wet op 1 april 1958, die de bevoegdheid van de tandheelkundige regelt, heeft verdachte een aanvraag om toekenning der bevoegdheid verzonden. Na elke behandeling ook door een bevoegde tandarts kan een abces optreden, aldus pleiter, die aandrong op schuldigverklaring zonder strafoplegging, aanhouding van de zaak of een lage geldboete. De rechter herinnerde, alvorens uitspraak te doen, aan de wet op de volksgezondheid, die waarborgt, dat patiënten deskundig worden behandeld. Zelfs als verdachte vol komen te goeder trouw zou zijn, kan hij toch de volksgezondheid benadelen, aldus de rechter. Aan het overtreden van deze wet moet een eind komen en daarom sloot de rechter zich aan bij de eis van de officier.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5