Op bezoek bij Israels „grand old man" „De huidige zuivelsituatie biedt geen reden voor optimisme" Eerste Kamer deed zich gelden President Ben Zwi: soldaat, staatsman en geleerde Voorzitter Produktschap voor Zuivel Recente prijsdalingen begunstigden boter- en kaasafzet President van Israel niet officieel in ons land Pauselijke encycliek voor de vrede Kerkelijk Nieuws Voorgestelde beroepsinstantie voor het bedrijfsleven had niet haar instemming Klandestiene zenders Parachutist in ziekenhuis Loodgieter werkte in pakhuis van Gosschalk Elektronisch laboratorium voor de krijgsmacht Vier doden in het verkeer Kwartaalcijfers van verkeersongevallen De „Oranje" gaat ook op Australië varen WOENSDAG 16 JULI 1958 Van onze correspondente te Jeruzalem) RUIM EEN JAAR geleden gooide iemand een bom in Israels stampvolle parlements- zaal, waardoor enige kabinetsleden werden gewond. Het duurde enige dagen voor men met zekerheid kon vaststellen, dat de da der geen communist of vreemdeling, maar een geesteszieke, uit een der Oosterse lan den afkomstige immigrant was geweest. Daags na dit gebeuren reed president Ben Zwi in een open auto en zonder noemens waardige politiebegeleiding naar zijn tweede beëdigingsplechtigheid in Israels parlement. Op straat en in het door spanning ge laden gebouw begroette de menigte in minutenlange ovaties Israels geliefde, voor de tweede maal met algemene stemmen gekozen president. De socialistische regeringspartij en haar woordvoerder Ben Goerion hebben het niet gemakkelijk gehad om Ben Zwi ervan te overtuigen, dat hij de functie van de overleden president Weizman moest over nemen. De bekende arbeiders- en verzets leider van de joodse gemeenschap in Pa lestina en het latere Israel is door zijn plichtsgetrouwe vervulling van zijn taak niet de aanhanger van een socialistische partij, maar de ware vertegenwoordiger van de nieuwe joodse staat geworden. Gerespecteerd door vriend en vijand Dit is een groot persoonlijk succes in een land, waar de vele, snel op elkaar vol gende immigratie-golven, moeilijkheden en gevoeligheden hebben geschapen, aan wel ker oplossing nog hard gewerkt moet wor den. De houten vierkamerwoning van het ge zin Ben Zwi stond in de tuin van de Jeru- zalemse villa van Israels tweede presi dent. De ontruiming van de gezellige maar zeer eenvoudige woonruimte, waar het echtpaar Ben Zwi ruim twintig jaar ge woond heeft, viel hen zwaar. Hun houten huis hebben zij als museumruimte ge schonken aan de landbouwkolonie, waar een van hun twee zonen tijdens Israels' „bevrijdingsoorlog" viel. Evenals de meesten van Israels leiden de politici, werd de nu 72-jarige president van Israel in Oost-Europa geboren. Zijn vader heeft met een gevangenisstraf van 14 jaar in Siberië tijdens het Tsa ristische regiem in Rusland voor zijn Zio nistische overtuiging moeten boeten. Hij is vele jaren later, op hoge leeftijd, aan wezig geweest bij de beëdigingsplechtig heid van zijn zoon Yitzchak als president van de joodse staat. Vlak voor de tweede wereldoorlog zag het er echter naar uit, dat zijn zoon nooit meer naar het „oude Zion" zou terugkeren. Ben Zwi werd met Ben Goerion en andere leiders van de joodse gemeenschap in Palestina voor le venslang door de Turkse militaire gou verneur verbannen. Zij kwamen beiden terug als soldaten van de joodse brigade in het Engelse leger van generaal Allen- by. Over deze periode heeft president Ben Zwi ons onlangs met zijn karakteristieke bescheidenheid verteld. In Amerika „Ik heb geen ogenblik aan onze terug keer getwijfeld, evenmin als ik ooit ge twijfeld heb aan het ontstaan van een nieuwe joodse staat. Hoe groot deze staat zou zijn en hoe zij zou heten, was ons nog niet duidelijk, maar wij waren er van overtuigd, dat wij deze beleven zouden". Voor zijn vertrek naar Amerika heeft Ben Zwi aan de joodse verzetsleiders de laatste instructies gegeven. In Amerika is hij toen onmiddellijk weer aan het werk gegaan. „Onze voornaamste taak was het oprichten van een sterke pioniers-organi satie. Wij hadden joodse boeren in Pa lestina nodig om ons doel te verwezenlij ken en mensen, die voor de verwezenlij king van een ideaal bereid waren te vech ten". De tegenwoordige president en de pre mier van Israel hebben beiden Hebreeuw se lessen moeten geven om rond te kunnen komen. Met het boek over Palestina, dat zij samen schreven, konden zij de finan ciële problemen baas. Yitzchak Ben Zwi heeft vele boeken en wetenschappelijke artikelen geschreven, voornamelijk over de in het Oosten leven de joodse gemeenschappen, over welke voorheen weinig bekend was. Reeds voor zijn verbanning had hij twee jaren als onderwijzer bij de Samaritanen in het toenmalige Arabische stadje Jaffo gewoond. Daar heeft hij de gewoonten en van deze kleine en interessante religieu ze secte en de Arabische taal geleerd. Zijn boek over de Samaritanen is een door his torici en leken zeer gewaardeerd werk. De president behoort tot de weinige Is raeli's, die bij alle Arabische minder heidsgroepen gerespecteerd en geliefd is. Hij bezoekt geregeld verscheidene Arabi sche dorpen, waar hij dan volgens oosters gebruik urenlang kan genieten van Turk se koffie en lange gesprekken. Een van de dorpjes, waar de president geregeld onaan gekondigd een bezoek brengt, is Peki in Galilea. In dit 200 families tellende dorp wonen reeds sedert vele eeuwen enige joodse families. Zij behoren tot de weini gen, die na de verwoesting van de twee de tempel het land nooit verlaten hebben. „Juist in dit dorpje heb ik een ontroeren de manifestatie van aanhankelijkheid en hartelijkheid beleefd", vertelde de presi dent. „Op een dag, toen ik er weer een bezoek bracht, kwam een delegatie met een mand vol eendeëieren de kamer bin nen, waar ik met verscheidene vrienden gezellig aan het praten was". De niets vermoedende president kreeg het mandje aangeboden en het begeleidende speechje herhaalt de president voor ons: „Wij bren gen u deze eieren om u hiermede tot uit drukking te brengen de helderheid en zui verheid van ons hart en om van onze trots te getuigen, dat een uit onze gemeenschap te Peki' tot president van Israel werd gekozen". Wetenschappelijk werk President Ben Zwi is de oprichter en lei der van het historisch-wetenschappelijke instituut der Hebreeuwse universiteit, dat zijn naam draagt. Hij creëei-de hier een centrum van onderzoek in de uit het oosten afkomstige joodse gemeenten. Op zijn knieën zoekt hij voor ons uit de onderste plank van zijn bibliotheek een van zijn on langs verschenen boeken. Terwijl wij Het bezoek van het staatshoofd van Israel, president Ben Zwi, en zijn echtge note aan ons land is niet-officieel, hoewel zij op het vliegveld Schiphol onaer meer begroet werden door minister-president dr. Drees. De heer en mevrouw Ben Zwi, de heer Eytan, directeur-generaal van Buitenlandse Zaken in Israel en de Israëlische ambassa deur in Nederland en diens echtgenote waren met anderen op het Huis Ten Bosch de gasten aan een hun door Koningin Koningin Juliana en Prins Bernhard aan geboden noenmaal. Gisteravond was er een maaltijd in de Israëlische ambassade in Den Haag, waar met het vorstelijk echt paar ook minister Drees, voorts de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, drs. Van der Beugel, allen vergezeld door hun dames, aanzaten. Vandaag biedt de regering aan president Ben Zwi een maaltijd aan. Toch is het bezoek niet-officieel, want het Israëlische staatshoofd is niet. vergezeld door de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken, aan de maaltijden worden geen officiële redevoeringen gehouden en de president vertoeft niet op uitnodiging van de Ko ningin als gast in Nederland. Daarom logeert hij ook niet ten paleize, maar in de Israëlische ambassade. Daarentegen zijn de president en zijn echtgenote in België wei de gasten van de koning. Overigens hangt zijn Belgisch be zoek ten nauwste samen met de wens van president Ben Zwi de wereldtentoonstelling in ogenschouw te nemen. Katholieke landbouwjongeren houden landdag De Katholieke land- en tuinbouwjonge- ren uit de bisdommen Haarlem en Rotter dam houden zondag 20 juli op de terreinen van het seminarie „Hageveld" te Heem stede een landdag. De coadjutor van het bisdom Haarlem, prof. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal een mis opdragen en de jonge mensen toespreken. Later zal de minister van Maatschappelijk Werk, me- jufrouw dr. M. A. M. Klompé, een inleiding houden over „Wij en de wereld om ons heen". De Koningin en de Prins hebben gister middag op Huis Ten Bosch in Den Haag de president van Israel en zijn echtgenote ontvangen, die enkele da gen in Nederland vertoeven. naar het boek kijken vertelt de president: „Ik heb mij er altijd over verbaasd hoe weinig over deze gemeenschappen, zelfs in standaardwerken van de joodse ge schiedenis, geschreven is. Veel waarde vol materiaal zou verloren zijn gegaan, toen verscheidene der verspreide stammen Israels weer terugkeerden naar het land van hun vaderen. Mijn instituut heeft hun vaak belangwekkende historie voor volko men vernietiging weten te behoeden. Mijn streven is er altijd op gericht ge weest dat wij weer een volk worden. Maar ik sluit het begrip voor andere niet-Jood- se volksgroepen geenszins uit. Voor mijn verbanning studeerde ik twee jaren rech ten in Turkije om zodoende niet enkel de taal der Turken, maar ook hun admini stratie te bestuderen en te begrijpen. Wat betreft de hereniging der stammen Is raels, ja, we moeten leren begrijpen dat wij zonen van één volk zijn. De sociale banden der uit Engeland, Amerika, Je men en Turkije afkomstige immigranten moeten gelegd worden mede door de ken nis en het begrip van he,t verleden van iedere immigrant. Het zou anders kunnen geschieden wat al vaker in de geschiede nis is voorgekomen, namelijk dat de slech te müntsdort de goéde -verarfngti"6 „Huis van de president" Het opschrift van het bordje voor de presidentiële woning heeft Ben Zwi in de eerste dagen van zijn ambtsperiode laten veranderen. Het luidde voorheen: het pa leis van de president. Wanneer wij dooi de vriendelijke tuin van deze Jeruzalem- se villa naar buiten lopen, staat een le ger persfotografen al op de aankomst van een belangrijke buitenlandse gast te wach ten. Naast de ingang hangt een bronzen bord. Het opschrift luidt eenvoudig „het huis van de president". VATICAANSTAD (AFP). - In een van daag verschenen encycliek „Meminisse juvant" spreekt de Paus opnieuw zijn be zorgdheid uit over de wereldsituatie en de bedreigingen van de vrede. Hij spreekt van de angst onder de men sen voor de verschrikkelijke nieuwe wa pens, waarvan het gebruik de ondergang zou betekenen van de gehele mensheid. Het is daarom noodzakelijk dat men tot de chi-istelijke beginselen terugkeert als men een hechte en rechtvaardige maatschappij wil opbouwen, waarin een betere verdeling van de rijkdommen niet verkregen wordt door geweld en revolutie maar door recht vaardige regelingen. De Paus spreekt ook over de verdruk king van de kerk in talrijke landen, „maar ook deze schaduw zal voorbijgaan Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Warffum J. Breeuwsma te Zevenbergen. Beroepen te Leerbroek H. A. van Bemr mei, kand. te Ridderkerk te Hellendoorn (toez.) Ph. J. Stoutjesdijk te Lobith. Aangenomen naar Stolwijk (toez.) A. Donker te Dwingelo het beroep als pre dikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijke verzorging in gevangenis en huis van bewaring te Groningen) in op dracht van de generale synode A. Bonge- naar te Groningen. Benoemd tot vicaris te Oud-Loosdrecht B. Koole, kand. te Nieuwkoop. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-IJsselmonde A. Nagelkerke te Zweeloo te Workum A. Wiersinga te 's-Graveland te Broek on der Akkerwoude (Fr.) G. van Ziel, kand. te Soest te Oenkerk J. Melse te Mariën- berg. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Aaangenomen naar Schouwerzijl H. den Boeft, kand. te Helpman, die bedankte voor Musselkanaal. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor London, Canada (Free Ref. Church) M. Vlietstra te Eemdijk voor Bunschoten J. J. Rebel te Murmerwoude voor Urk N. de Jong te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten Tweetal te Woerden J. van Haaren, kand. te Moerkapelle en A. Hofman, kand. te Aalst van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Kampen J. van Haaren, kand. te Moerkapelle. Advertentie Agfa Agnar en Apotar de beroemde op kleuren gecorrigeerde Agfa-lenzen Vario-, Pronto- of Prontor SV' sluiters falen nooit en hebben natuurlijk een flitscontact. Terecht zweren in Nederland duizenden foto amateurs bij het mooie, grote 6x9 formaat. Bij Agfa kunt U ook hiervoor terecht. Het Agfa camera assortiment biedt zowel voordeliger als hoger geprijsde camera's. Vraag brochures bij Uw fotohandelaar of bii de Agfa Amateur Servicedienst. Postbus 98, Arnhem. IN NAGENOEG ALLE WESTERSE LANDEN is de melkproduktie en daardoor de produktie van boter toegenomen. Verscheidene traditionele boter-importerende landen hebben hun grenzen voor boter gesloten, waardoor het aanbod op de weinige overgebleven markten zo is toegenomen, dat van een sterk overaanbod kan worden gesproken. Ondanks de gedaalde prijzen is de internationale voorraad vrijwel onver koopbare boter op dit moment zeer hoog. Zo bedroeg de Nederlandse voorraad op 30 juni 1958 16.500 ton, dat is 4500 ton meer dan vorig jaa- Tegen het einde van dit jaar zal deze hoeveelheid, naar wordt verwacht, aangroeien tot ongeveer 20.000 ton. Dit weinig optimistische beeld van de huidige zuivelsituatie schetste vanmiddag ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, tijdens zijn rede voor de openbare vergadering van het bestuur van dit produktschap te Den Haag. Een aan zienlijke invloed ten goede op de huidige ongezonde toestand zal, zo zei spreker te hopen, misschien kunnen uitgaan van de ministersconferentie van de O.E.E.S. die op 29 juli aanstaande in Parijs zal worden gehouden en die gewijd zal zijn aan de oplossing van de moeilijkheden op de Europese botermarkt. Wat Nederland betreft, zo vervolgde de heer Van Dam zijn uiteenzetting, lijkt de beperking van de garantie tot een kwan tum van 5.18 miljard kilo melk gezien de totdusver bekende cijfers van de pro- duktie-statistiek niet tot gevolg te heb ben dat de produktie tot beneden die om vang beperkt blijft. De melkproduktie steeg in de afgelopen zes maanden name lijk, vergeleken met de twee vorige jaren, met 200.000 ton tot 3.300.000 ton, de af leveringen met eenzelfde kwantum tot 2.800.000 ton. De methoden die aangewend moeten worden om tot een zekere beper king van de produktie te komen, zijn ech ter thans in studie, zo kon de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel mee delen. Waarschijnlijk zullen de eerste resultaten hiervan binnenkort openbaar worden gemaakt. Recente prijsdalingen Speciaal bij de kaasexport, aldus bleek uit de rede van ir. Van Dam, is een duide lijke invloed waar te nemen van de ver laging van de inleveringsprijzen, waartoe de regering op 26 april 1958 op advies van 't produktschap overging teneinde de Neder landse concurrentiepositie te verbeteren. In de weken voor die datum lag de kaas export met name naar West-Duitsland na genoeg stil. In mei daarentegen werd ech ter 8000 ton kaas naar de Bondsrepubliek uitgevoerd. Het binnenlandse verbruik bedroeg in de laatste vier weken 6200 ton. Op voorzichtige wijze, aldus de spreker, kunnen we hieruit een jaarlijkse consump tie van 78.000 a 80.000 ton becijferen. Ver geleken met de beide voorgaande jaren be tekent dit een stijging van het binnenland se verbruik met 12 a 15 percent sinds de prijsdaling. (Van onze Kamerverslaggever) Ter handhaving van een gezonde con currentie en ter beteugeling van onderne mersafspraken, die deze concurrentie uit schakelen, is in 1956 de Wet op de Econo mische Mededinging tot stand gekomen, die de minister van Economische Zaken allerlei bevoegdheden tot ingrijpen geeft. Op sterk aandringen van de Tweede Ka mer zou de wet pas in werking treden wan neer een regeling is getroffen, waardoor ondernemers in beroep kunnen gaan tegen ministeriële beschikkingen. De regering heeft als beroepsinstantie aangewezen het College van Beroep van het Bedrijfsleven, dat reeds functioneert op het gebied van de verordeningen van bedrijfschappen. Voor kartelzaken zullen echter in het be lang van een deskundige beoordeling ge wone leden van dit college kunnen worden vervangen door bijzondere (plaatsvervan gende) leden. De Tweede Kamer is daarmede ak koord gegaan, maar de Eerste Kamer dreigde gisteren aanvankelijk de regeling te verwerpen. Slechts door water in de wijn te doen kon de minister van Justitie, prof. Samkalden, de zaak redden. Deskundigen behoren vóór de groene ta fel en niet er achter, betoogde prof. Helle- ma (A.R.). Van de rechter wordt alleen een juridisch oordeel gevraagd. Het is nooit de bedoeling geweest, aldus mr. Wit- teman (K.V.P.) een afzonderlijk rechts college voor kartelzaken in te stellen, maar met de vervanging van gewone le den door bijzondere leden wordt dat in fei te het geval. Ook de heer Cammelbeek (P.v.d.A.) had bezwaren tegen de deskun dige specialisatie en tevens vond hij het bezwaarlijk dat de plaatsvervangen de leden, die worden benoemd na over leg met de minister van Economische Zaken, relaties mogen hebben met de sec tor van het bedrijfsleven, die bij de be schikking is betrokken. De gehele Eerste Kamer was volstrekt gekant tegen de theoretische mogelijkhe den van de regeling, temeer omdat minis ter Samkalden in de Tweede Kamer zich uitdrukkelijk de vrijheid had voorbehou den, twee gewone leden te vervangen, zo dat dan vier bijzondere leden naast een enkel gewoon lid zouden zitten. Afwijkend van zijn standpunt in de Tweede Kamer, deed minister Samkalden tenslotte de toezegging, dat hij ten hoogste één gewoon lid zal vervangen door een plaatsvervangend lid. Hij voorzag een ont wikkeling, dat als gevolg van de groeien de werkzaamheden van het College van Broep voor het Bedrijfsleven het aantal gewone leden zal moeten toenemen, zodat er dan geen behoefte meer zal zijn aan plaatsvervangende leden. Na deze uitdruk kelijke toezegging van de minister werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De volgende week behandelt de Eerste Kamer de nieuwe Geneesmiddelenwet. De totale kaasproduktie in de ver streken maanden bedroeg 85.000 ton tegen 76.000 ton in de overeenkomstige periode van 1957. De export beliep 46.000 ton tegen 39.500 ton in het vorig jaar en 43.750 ton in 1956. Als'iÉêvotg vatt de grotëïe' expórt ën de hogere,..'birmertfandse consumptie verminderde de kaasvoorraad ondanks de grote produktie met 1800 ton. De produktie van boerenkaas geeft overigens een duide lijke daling te zien: van 5000 ton in het eerste halfjaar van 1957 tot 3600 ton in dezelfde periode van dit jaar. Teleurstellende cijfers Met betrekking tot de exportkansen van volle condens en vol melkpoeder zei ir. Van Dam, dat de verwachtingen die men ten aanzien hiervan koesterde in verband met de verlaging van de boterinleverings- prijs, in geen enkel opzicht door de ont wikkelingen schijnen te zijn bevestigd. De produktie van vol poeder liep terug van ongeveer 25.000 ton tot 13.000 ton. De ex port van 14.500 ton tot 12.500 ton. De pro duktie van condens daalde van 143.000 ton tot 132.000 ton. de export van 114.500 ton tot 100.300 ton. De afzet van consump- tiemelk en consumptiemelkprodukten toont voorts, vergeleken met de eerste zes maanden van het vorige jaar, een achter uitgang van 744.500 ton tot 717.900 ton. De vette melk De tijd die verlopen is sedert de con- sumptiemelk met 3.75 percent vet werd ge ïntroduceerd, is nog wel erg kort om nu al een juist beeld te hebben van de verdere ontwikkeling van deze afzet, zo meende ir. Van Dam, maar tot dusver is zij echter wel ver beneden de meest pessimistische verwachtingen gebleven. Per week wordt thans ongeveer 230 ton van deze vette melk afgezet tegen 29.000 ton melk met een vetgehalte van 2.50 percent. Vooral de botersituatie, zo kwam duide lijk naar voren in het slot van het betoog van de heer Van Dam, ziet er niet goed uit. De Nederlandse boterproduktie be droeg in de eerste helft van dit jaar 49.500 ton tegen 35.000 ton in dezelfde periode van 1957 en 40.000 ton in 1956. De koelhuis- voorraden stegen sinds 1 januari van 13.500 ton tot 16.500 ton per 30 juni 1958. De prijsdaling voor verse boter in het bin nenland per 26 april heeft, voorzover het zich laat aanzien, geleid tot een aanmerke lijke stijging van de afzet in het binnen land, welke volgens de laatst bekende cij fers thans op ongeveer 1000 tot 1200 ton per week kan worden gesteld. Hiermede is het boterverbruik per hoofd van de be volking weer op een cijfer gekomen dat nagenoeg gelijk is aan het vooroorlogse. De politierechter te Groningen heeft drie Groningers, die klandestiene zenders ex ploiteerden, gevangenisstraffen opgelegd. De 25-jarige scheepskok D. W. uit Gronin gen, die had uitgezonden onder de naam „Ketelbinkie", werd conform de eis ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Van het echtpaar G. E. en J. E.-T., dat had uitgezonden onder de naam „Beatrix" kreeg de man een gevangenisstraf van drie maanden en de vrouw een gevangenisstraf van een maand, eveneens conform de eis. Tijdens oefeningen van de Eerste Ne derlandse Parachutisten-Club, die op het vliegveld Zestienhoven te Rotterdam wer den gehouden, is de sprong van de 27- jarige luitenant-ter-zee tweede klasse Y. Smit uit Scheveningen gedeeltelijk mislukt. Bij de landing kreeg hij een hersenschud ding. Hij moest in het Westerziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen. Bjj het onderzoek door de Velsense poli tie naar de oorzaak van de brand in het pakhuis van de firma Max Gosschalk aan de Industriestraat te IJmuiden is gebleken, dat maandag op de bovenste verdieping een loodgieter werkzaam is geweest. Aan het verband tussen het werk van deze loodgieter en de oorzaak van de brand wordt vooralsnog getwijfeld, daar de vlammen het eerst zijn gezien op de benedenverdieping van het pakhuis. Gis termorgen is het personeel van de brand weer begonnen met het slechten van de voormuur. In de middag was er nog slechts een rokende ruïne van het pakhuis over. Maandagmiddag heeft de minister voor Defensie, ir. C. Staf, het laboratorium voor electronische ontwikkelingen der krijgsmacht te Oegstgeest geopend. In een toespraak herinnerde de bewindsman eraan, dat het vroegere electronisch la boratorium der Koninklijke Marine zijn werkzaamheden reeds in 1946 begon. De ontwikkeling van de radar en van de vuur leiding is voor een groot deel het werk van dit laboratorium geweest. Het tekort aan wetenschappelijk personeel maakte het noodzakelijk dit werk op electronisch gebied zoveel mogelijk te coördineren. Daarom werd begin 1954 opdracht gege ven het laboratorium voor de drie krijgs machten te gebruiken, opdat geen drie dubbel werk in drie afzonderlijke labora toria zou worden gedaan. Aangezien de oude behuizing te klein was geworden werd het noodzakelijk, een nieuw gebouw te zetten. Op de Bossedijk te Oudenbosch is een personenauto tegen een vrachtauto ge botst; de 60-jarige bestuurder van de per sonenauto, de heer C. J. Voorhout uit Rot terdam, en de naast hem zittende 59-jarige garagehouder A. Schellekens uit Breda verloren het leven. De beide achter in de auto zittende echtgenotes van de slacht offers werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de heer Voorhout een auto bus inhaalde op het moment dat van de tegenovergestelde richting de vrachtauto kwam. Te Veningen (gem. Zuidwolde) is de 55- jarige timmerman L. Linde uit De Wijk, toen hij met zijn bromfiets de voorrangs- weg Meppel-Zuidwolde overstak, door een personenauto aangereden. De man over leed ter plaatse. Zijn vrouw, die achterop zat, werd ernstig gewond. Zij werd in zorg wekkende toestand overgebracht naar het Diaconessenhuis te Meppel. Het 9-jarige jongetjes A. S. is in de Laagstraat te Eindhoven in het stadsdeel Gestel, toen hij plotseling de weg over stak, door een zware vrachtauto aange reden. Het knaapje was op slag dood. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 200.045 overtredingen van het wegenver keersreglement ter kennis van de politie gekomen, tegen 199.115 in het eerste kwar taal van 1957 en 239.411 in het eerste kwar taal van 1956. Deze cijfers voor ongelukken met dode lijke afloop zijn respectievelijk 329, 375 en 302, en voor het besturen van voertuigen onder invloed van alcohol 1192, 1295 en 1074. Met ingang van 5 november zal de route van het m.s. „Oranje" van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" worden doorgetrokken naar Australië. De route wordt dan Amsterdam, Southampton, Ge nua, Suezkanaal, Colombo, Penang, Sin gapore, Djakarta, Fremantle, Melbourne Sydney, Brisbane, Djakarta en terug. De rondreis duurt 69 dagen. Het schip dat tot dusver passagiers in drie klassen ver voerde, zal voor de Australiëdienst accom modatie voor de eerste en voor de toeris tenklasse krijgen. Hiertoe zullen enkele veranderingen worden aangebracht De „Johan van Oldenbarnevelt", waar van in januari de charterovereenkomst met de Nederlandse regering afloopt, zal weer voor rekening van de maatschappij Nederland in exploitatie komen en gaat varen in passagiersdiensten op Australië en Nieuw-Zeeland. De route wordt: Am sterdam, Southampton, Suezkanaal, Aden, Fremantle, Melbourne, Sydney, Welling ton en terug via Papeete, Panamakanaal, Miami, Bermuda, Southampton en Am sterdam. Deze rondreizen duren 80 dagen. De eerste begint 15 januari. De nieuwe diensten zullen in gemeenschappelijk over leg met de Koninklijke Rotterdamse Lloyd worden uitgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7