n en zien (^UMPIE IN DE DROOMTUIN) KARELI RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem Groepententoonstelling bij Arti aankondigingen en nabeschouwingen Besluit Holland Festival met orkestconcert radio televisie Echte televisiefilm Minister Cals voor de K.R.O.-televisie De radio geeft donderdag T elevisiepr ogramma Nederlandse „bankrovers" in Hollywood vrijgelaten Uitwisseling van luchtvaartcadetten Reserveregeling voor bloembollen aanvaard Willem van Otterloo niet naar Zuid-Amerika KOELKASTEN „Zonnehoeve" te Blaricum geen N.J.H.C.-jeugdherberg „Sibajak" met vijfhonderd repatriërenden onderweg Reisbureau voor schilders Ons vervolgverhaal door Betty Beaty Duitsland weer bereid om te praten over vergoeding van oorlogsleed Speurtocht naar pater Ruding op Midden-Java Holland Festival WOENSDAG 16 JULI 1958 De première voor Nederland van de Duitse televisiefilm „De rechter en zijn beul'-' naar de gelijknamige detectivero man van Friedrich Dürrenmatt, heeft de kijkers een zeer spannende avond be zorgd. die eindigde met een apotheose van speelfilmkunst van de bovenste plank. De kwaliteit van deze, speciaal voor televisie vertoning, door Franz Peter Wirth ver vaardigde rolprent was voornamelijk te danken aan een zeer sterke rolbezetting, aangezien de boeiende elementen door de camera voornamelijk werden gezocht in een „uitputtende" analyse van de ac teurs. Zij althans de voornaamste van hen droegen het verhaal en beheersten het scherm. Dit wil niet zeggen dat de ze film televisietoneel nabij kwam in tegendeel, de dramatische kracht van het acteren werd op virtuoze wijze in filmbeelden omgezet. Het bleef zuiver film tot en met de laatste meter. Deze wijze van filmen is niet specifiek „televisionistisch" (al wordt zij door deze première als zodanig aangeduid) want zij zou voor de bioscoop eveneens uitste kend voldoen doch zij is wel bij uitstek voor het televisiescherm geschikt en zij heeft niet de grote nadelen, die een wille keurig gekozen filmvertoning voor de te levisie soms aankleven. Die nadelen wer den duidelijk in een voorfilm over „Het Eeuwige Rome" gedemonstreerd, een af levering uit de reeks Amerikaanse infor matieve films op katholieke grondslag „The Catholic Hour". Deze kennelijk door 'andersdenkenden vervaardigde film werd namelijk ongenietbaar door de fotografi sche vertekeningen, die het televisie scherm veroorzaakte bij de vele perspec tivische en ruimtelijke opnamen. Beeldschermer De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zal donderdag 17 juli in een televisie-uitzen ding worden geïnterviewd over enkele actuele vraagstukken op onderwijsgebied. Dit interview wordt afgenomen door de heer L. Frequin, in de uitzending „Gasten boek" van de K.R.O. Advertentie HILVERSÜM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00- 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraat.ie. 11.15 Piano recital. 11.45 Moderne kunsten zielsziekten, caus. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gevar. progr. (vervolg). 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo en piano. 14.30 Zang en piano. 15.00 De jacht op de dader, hoorsp. 15.35 Gram. (Tus sen 15.35 en 17.30 Report. Tour de France). 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Rep. Tour de France. 18.30 Amus.j muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 .,35 jaar AVRO'', muz.journ. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka- merork. en sol. 21.00 Voordr. 21.20 Licbte muziek. 21.55 Act. 22.20 Bariton en piano. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Dansmuziek. HILVERSUM 11 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van liet land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.40 Lichte muziek. NCRV: 14.00 Kamerorkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Clavecimbelrecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.- niuz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Gram. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Holland Festival: Filharm.orkest en solist. 22.15 Periodiekenparade. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.3024.00 Concertgebouw-orkest. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Fluit, altviool en cello. 15.00 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Verz.progr. 20.10 Moderne tij den. 20.40 Verz.progr. 21.30 Israëlitische uitz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 2.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Pacific 231. film. 20.50 Voor de jeugd. 21.30 Kookpraatje. 21.35 Jardin Public, film. 21.05 Epiloog. HOLLYWOOD (UPI) Twee jonge Ne derlandse emigranten, Pieter S. en Jozef die vrijdag in Hollywood gearresteerd werden, verdacht van een poging tot afper sing, zullen waarschijnlijk vandaag worden vrijgelaten. Bij het onderzoek zou de re cherche namelijk gebleken zijn dat het tweetal de dupe geworden is van een on bekende derde. S. en D. hebben vrijdag op een bank in Hollywood een brief met een leeg pak overhandigd, waarin gedreigd werd, dat het gebouw opgeblazen zou worden, als de directeur niet dadelijk al het kasgeld over handigde. Toen zij hierop gearresteerd Werden, verklaarden zij de brief en het Pok van een onbekende gekregen te heb ben, die hun twee dollar beloofd had, als zij de brief zouden overbrengen. TOT 11 AUGUSTUS is bij „Arti et Amicitiae" in de hoofdstad een groepen tentoonstelling te zien. Dat betekent vaak een nadere kennismaking met bepaalde persoonlijkheden door een ruimere ver tegenwoordiging van hun werk. W. Kouwer Boomkens trad tot nu toe op met slechts enkele zaken op verscheidene verenigingsexposities. Het ziet er naar uit dat hij nu tot een uitdrukkingswijze is ge komen die hem, gezien zijn driftige, ner veuze natuur, met meest eigen is. Dat be tekent dat hij het liefst direct raak moet schilderen. De kleur, zo neergezet op het maagdelijke linnen, behoudt dan die hel derheid, welke we bijvoorbeeld in Rik Wouters' werk zo genieten. Oppervlakkig heden vallen bij deze werkwijze direct op. Het blijkt dan dat Kouwer helder conci- pieert en zich, gezien de hier vertoonde resultaten, snel werken kan permitteren. Een stilleven op een rond tafeltje doet vermoeden dat een langduriger geïnspi reerd werken voor hem niet is uitgesloten en dat hiermee wat betreft kleuren en materie mogelijk nog belangwekkender resultaten te bereiken zijn. De schilder Kurt Löb heeft jaren her al eens een eigen expositie gehad. Hij bleef de verteller. Zijn onderwerp bevat meestal verscheidene figuren in bepaalde situaties. Door de jaren heen werd zijn wijze van aanpak breder. Ik dacht dat hij voor het kleinste werk het meeste concentratie op bracht. Men kan echter niet zeggen, dat hij zijn grote formaten te vlug losliet. Ger Langeweg zal onder de hier ver tegenwoordigden wel degene zijn, die de meeste tijd nodig heeft om tot resultaten te komen. Zijn techniek eist ook een hel- Het Holland Festival werd dinsdagavond met een orkestconcert door het Residentie- Orkest in de Kurzaal te Scheveningen be sloten. De hoofdschotel van het program ma werd door een uitvoering van de derde Symfonie (in d) van Bruckner gevormd. Het zelden gespeelde werk bevat vrij sterk de zwakke zijden van Bruckner's muziek: enerzijds ontwapenend door een rustieke argeloosheid, gaan de welbespraakte uit weidingen hier en daar wel zéér in de breedte. Ook kan men niet zeggen dat het de componist in dit werk gelukt is om zijn op de vrije natuur geïnspireerde ge dachten met een blijkbaar obligate sym fonische heroïek werkelijk zodanig tot overeenstemming te brengen, dat van een geslaagde com positie gesproken kan wor den. Ik vraag mij af of men veel méér van dit werk heeft overgehouden dan de sfeer van enkele milde, ly rische fragmenten en een aantal orkestrale „uitbran ders" die méér noodzakelijk lijken om de opdracht van het stuk aan Richard Wag ner te motiveren ,dan als symptoom van muzikale hoogspanning. Hoe het zij, de uitvoering was door Wil lem van Otterloo bijzonder goed voorbe reid en voor zover men van het omvang rijke stuk (ruim een uur) kon geniéten, was dit te danken aan de gespannen inter pretatie die het orkest er van gaf. De avond was geopend met een exacte en veerkrachtige uitvoering van Beetho- vens tweede „Leonore"-ouverture. Soliste op deze avond was de jonge Italiaanse sopraanzangeres Eugenia Ratti, die in aria's van Donizetti, Rossini en Bellini be wondering wekte voor de wijze waarop zij zelfs in de meest riskante coloraturen zich een meesteres van haar vocale instru ment toonde. Daarbij onderscheidde zij zich door levendige voordracht en inne mend optreden. Het concert werd gevolgd door een ont vangst door het bestuur van de stichting Holand Festival in het Kurhaus, die druk werd bezocht. Onder de aanwezigen be vonden zich leden van het corps diploma tique, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de staatssecretarissen mr. R. G. A. Höppe- ner en E. van der Beugel, de Haagse wet houders en talrijke kunstenaars. Sas Bunge Baby gestikt. Toen mevrouw P. Mol te Buuren haar zeven maanden oude baby, die in een wiegje te slapen lag, wilde gaan voeden, bleek de kleine onder de dekens gekomen te zijn en gestikt. der concipiëren, daar in vele van zijn met de pen vervaardigde werken veranderin gen niet goed mogelijk zijn. Wonderlijke verbeeldingen, die van Langeweg, door kleur en vorm innemend niettemin en overtuigend ook, al zullen zij vaak be vreemding verwekken. Jacoba Surie is één van de Amsterdamse Joffers, die maar heel weinig met zo'n reeks schilderijen tegelijk voor de dag mocht komen. Op verenigingsexposities wist haar werk altijd op te vallen door de fraaie grijszilverige toon van haar naar het realisme neigende stillevens. Voor ons waren portretten bij haar zeldzaam. Zij exposeert er thans drie naast verscheidene stillevens. Het geheel mist thans iets van die door mij bewonderde zilvergrijze atmosfeer, die in een enkel stilleven hier terug te vinden is. De inzending van W. P. van de Plas doet helaas afbreuk aan de gehele ten toonstelling door de ongevoelige spectrum- kleuren, waarvoor deze figuur een voor keur schijnt te hebben. De graficus Theo Beerendonk zond monotypes in. Dat zijn afdrukken van met verf of inkt op glazen of metalen platen geschilderde composi ties. Het toeval speelt bij deze techniek een rol, waaraan de regie toch iets kan doen. Beerendonk weet er in ieder geval van te profiteren. Belangrijk is de inzending van de beeld houwer Hubert van Lith, de door mij al meermalen besproken schepper van het Philipsmonument, waarvan hij ook weer een schets vertoont. Wat betreft onder werp en houding daartegenover toont Van Lith zich een alzijdig gerichte figuur, die dan toch stijleenheid weet te bewaren. Alles is doorwrocht en intens bekeken en gevoeld. Hij beschikt over een fijne humor, die bij het portret van de schilder Willems zelfs verleidt tot meer dan een glimlach. Ontroerend en daarbij sterk van vorm zijn koppen van kinderen en jonge meisjes. Hij kan in enkele dingen naar expressionisme neigen zonder daarbij tot eigenlijk karika turale realistische zaken te komen. Als hij een karikatuur wenst behoedt zijn ernst hem voor grapjes. Hij weet in reliëf te werken en toont naast vrijstaande beeld jes dan ook plaquettes en medaillons. Bob Buys Dertien luchtvaartcadetten van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaart, jongelui tussen de 17 en 20 jaar, zullen gedurende een viertal weken worden uitgezonden naar Turkije, Enge land, Noorwegen, de Verenigde Staten en Canada. Naar Turkije zijn gisteren ver trokken Pieter Kool uit Aerdenhout en Bas van Schelt te Den Haag; naar Enge land gaan Jan van den Berg uit Hengelo en Willem de Wolf uit Sneek; naar Noor wegen gaan op 19 juli Ad. van der Eend uit Aerdenhout en Henk Zoeteman uit Den Haag. Luitenant-kolonel-waarnemer b.d. G. J. Reerink uit Den Haag en mr. J. C. Lankhof uit Amsterdam zullen als gelei ders optreden voor de vijf jongelui, die 19 juli met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht naar de Verenigde Staten ver trekken. Het zijn Theo Croon uit Middel- harnis, Fred. Fokkelman uit Amstelveen. A. Josephus Jitta uit Heiloo, Rob Mousset uit Amsterdam en Johannes Slooff uit Aerdenhout. Naar Canada gaan Ralph Jacobs uit Rijswijk en Dirk van Wolferen uit. Den Haag. Naar Nederland komen twee Turkse, twee Engelse, twee Noorse, vijf Amerikaanse en twee Canadese lucht vaartcadetten, die hier eveneens vier weken zullen blijven. Dinsdagmiddag heeft het Produktschap voor Siergewassen eindelijk vastgesteld hoe de bij de surpluskorting ontstane en nog te vormen reserves van bloembollen zullen worden gebruikt. De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, memoreerde de moeilijkheden en de resultaten van de besprekingen met enkele organisaties. Hij verwees het be stuur naar de adviezen van de organisaties die alle min of meer van harte instemden met de huidige vorm. Alleen het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité noemde een reservering tot 20 percent van de op basis van de binnenlandse minimumprijs berekende exportwaarde te hoog. De K.N. L.C. verklaarde zich tegen. De bestuurs leden schaarden zich achter de adviezen van hun organisaties. Er was tijdens deze vergadering verder bijzonder weinig te bespreken. De nieuwe Landbouwwet maakt een controle op de in- en doorvoer van begoniaknollen niet best mogelijk. Het bestuur van het P.V.S. zou de importeurs door middel van een verordening willen dwingen hun doen en laten bekend te maken. De Plantenziekten- kundige Dienst bleek ook al dergelijke plannen te beramen en dus stelde dr. Ver hage voor, eerst overleg met deze dienst te plegen en daarna te beslissen. Er was niets tegen in te brengen. Het begrip „telen van bloembollen" is naar aanleiding van een rechterlijke uit spraak nog eens nauwkeuriger omschreven. De Algemene Inspectiedienst zou het in verband met een goede controle aange naam vinden als iedere erkende bloem bollenkweker op zou geven of hij bloem bollen teelt of niet. Er staat dus al weer een artikel (nr. 16) van de Verordening BVS Teelt Hoofdsoorten Bloembollen 1955 op de nominatie om te worden gewijzigd. De bestuursleden vonden de redactie goed. Dr. Verhage zette nog eens uiteen, dat hij persoonlijk het nut er niet van inzag om eerst een voorlopig teeltpercentage vast te stellen. Volgens hem kon het verloop van de handel na 1 augustus niet zo veel invloed op de te beplanten oppervlakte in het volgend jaar hebben. Op verzoek van de organisaties stelt men echter jaarlijks een voorlopig percentage vast en wel op 90 percent. De organisaties kunnen zich dan reeds over de definitieve oppervlakte beraden. De lieer W. van Dam vroeg of er al bekend was hoeveel „inkrimp" (een woord waar geen bloembollenman bij bloost!) er ontstaat door de nieuwe wijze van meten van het areaal. Er zijn dikke rapporten over binnengekomen, volgens dr. Verhage. De advies-commissie Braam zal deze doornemen en een gemiddeld percen tage trachten vast te stellen. De heer Braam aanvaardde deze opdracht zeer schoorvoetend. De heer Van Dam vroeg ook of de be sprekingen in de organisaties over het teeltrecht en de minimumprijzen niet kon den worden gecombineerd. „Dat staat de organisaties vrij, wij kunnen hen niet dwingen" zei dr. Verhage. De dirigent van het Residentie Orkest Willem van Otterloo heeft het tournee van twee maanden naar Zuid-Amerika, waar hij als gastdirigent in verscheidene steden, onder meer Buenos Aires, Monte video en Santiago zou optreden, afgezegd. De dirigent acht het juister deze ver moeiende reis niet te laten doorgaan en eind september, als de repetities weer be ginnen en hij zelf van een vakantie heeft genoten, weer fris de leiding van het Resi dentie Orkest op zich te nemen. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans 1022 uur. FILMS Advertentie „Bent. u een echte cowboy?" vroeg Umpie. Nou en óf!" zei dep. „Ik kan schieten, rijden en lassowerpen als de beste; daar ben ik een weester in!" Umpie keek hem, bewonderend aan. „Ik had nooit gedacht, dat ik nogeens een echte cowboy zou zien", zei hij. „Nou, dan zie je er nu één.... Jippie-ie-ie-ie-ie-ie.'U!" Jep zwaaide zijn geweldige hoed en trok één van de gevaarlijk-uitziende revolvers uit de holster. „Ik zal je eens laten zien, hoe ik schieten kan!" zei hij. „Kijk, zie je die fles daar ginds, op die paal? Nou, die zal ik 'es netjes raken!" 9899 Advertentie HARTENDORP voor v.a. 2.50 p. w. Gen. Cronjéstraat 43 - Haarlem - Tel. 52760 Wegens een organisatorisch verschil van mening heeft het bestuur van de Ne derlandse Jeugdherbergcentrale de jeugd herberg „Zonnehoeve" te Blaricum als officiële jeugdherberg van de centrale ge royeerd. De „Zonnehoeve" is een van de negen jeugdherbergen, die door de N.J.H.C. of ficieel erkend worden, hoewel ze door een stichting worden beheerd. In dit geval is dat de stichting „Zonnehoeve" te Blari cum. Het geschil spruit voort uit de wei gering van het stichtingsbestuur nieuwe jeugdherbergouders alleen in overleg met de N.J.H.C. aan te stellen. In de „Zonne hoeve" zijn thans nieuwe ouders aange steld, zonder dat de centrale hierin is ge kend. Volgens de N.J.H.C. is dit tegen de reglementen. Met het uitspreken van het royement zo deelt het bestuur van de centrale mede wordt zeker niet bedoeld kritiek in welke vorm ook uit te oefenen op de aangestelde ouders, die de centrale namelijk niet kent. De centrale heeft het stichtingsbestuur ..Zonnehoeve" in overweging gegeven van het royement beroep aan te tekenen bij de Raad van Toezicht en Advies der N.J.H.C., die het besluit kan sanctioneren of vernietigen. Het stichtingsbestuur heeft hiervan echter geen gebruik willen maken en legt zich bij het royement neer. De „Zonnehoeve" mist op deze wijze een jubileum. De jeugdherberg is bijna 25 jaar bij' de N.J.H.C. aangesloten ge weest. Wanneer trekkers, die lid van de N.J.H.C. zijn ondanks het royement in de ..Zonnehoeve" willen gaan logeren, dan heeft de centrale daar geen overwegend bezwaar tegen. Zij doen dit dan echter buiten verantwoordelijkheid van de N.J.H.C. In Djakarta hebben zich dinsdag ruim 500 Nederlandse onderdanen ingescheept op de „Sibajak" voor de repatriëring naar Nederland. Onder hen bevonden zich tal van zieken, die met door de Indonesische autoriteiten beschikbaar gestelde zieken auto's naar het schip werden vervoerd. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan «ie kunstschilders D. Braam in 's-Graven- hage, H. Brouwer in Nuenen, J. Buning in Amsterdam, T. G. van Eysden in 's-Gra- venhage, Marianne van der Heyden in Maastricht, F. ten Holt in Amsterdam en H. Stork in Amsterdam een reisbeurs ver leend. 54. „Dat zou ik dolgraag willen doen", zei Patsy. „Maar dat gaat niet. Ziet u, ik heb ten eerste maar drie da gen de tijd in Montreal en bovendien kan ik niet skiën en zelfs dan zou ik nog geen ski's hebben, of een ski-pak. Ik heb alleen maar slacks". „Dat doet er allemaal niets toe", zei mevrouw Hit- chin. „U behoeft geen pak te hebben en u kunt ski's huren. Dus u komt?" Pcitsy lachte en knikte. „We zullen u morgen komen afhalen", zei Hitchin. „Een paar dagen in de bergen is net wat u nodig heeft!" „Dat zal waar zijn", zei mevrouw Hitchin. Beiden bekeken hun eerste gast met klaarblijke lijke voldoening. „We zijn daar telefonisch aangeslo ten", zei Hitchin. „Dus als ze u nodig hebben, kunnen ze u bereiken. En dat", besloot de Canadees, „is nu net, wat ieder excuus te niet doet. Behalve dan als u er niets voor zou voelen". „Ik zal het maar al te graag doen", zei Patsy. „En wel bedankt". Ze stond op. „Ik zal nu even een deken van achter halen. Dan kunt u misschien nog een uurtje slapen, voor we in Gander komen". Patsy ging zelf op de achterste bank zitten en met haar kin op de hand gesteund, keek zij naar buiten in de door de sterren verlichte duisternis. Zij zag de lange rustige gestalte niet, die het gang pad af kwam tussen de slapende passagiers door Maar zij hoorde de stem van Prentice, toen hij zei: „Bewondert u het landschap weer eens, juffrouw Aylmer?" Zijn stem was zacht en zij vroeg zich af, of zij zich toch vergist had, toen zij meende, dat dit strakke ge zicht sarcastisch en onvriendelijk leek. Hij leunde even naar voren, met de hand op de leuning van haar stoel. „Dat is Altair", zei hij en wees naar een klein glinsterend punt onder die duizenden. „De navigator gebruikt dat soms voor zijn plaatsbepaling met de sextant. Weet u wel?" Hij glimlachte een beetje plagend. „En dat is Vega". Zijn hand was zo dicht bij haar schouder, dat als zij beetje achterover geleund had, zij die had kur aanraken. En zij kon Vega niet zien, of welke anc' - stAr dan ook. Zij zag alleen dat profiel, dat nu zo u. i bij het hare was. Zij \yenste geen lezingen over sterren of plaatsbepalingen of navigatie. Zij wil de alleen maar hier blijven, midden boven de Atlan tische Oceaan, de enige twee mensen, die wakker wa ren in die kabine met slapende mensen en zijn gezicht zien en zijn stem horen. Voor een ogenblik was het dan ook net zo. Zijn hand rustte nog op de leuning van haar zitplaats. De twee profielen waren scherp afgetekend tegen de door de sterren verlichte patrijspoort. Behalve dat was er al leen maar de stilte. Een eigenaardige kameraadschap pelijke stilte, die geen verlegenheid, of onrust, of waakzaamheid opriep. Het soort stilte, dat als het niet aan boord van een vliegtuig was geweest en be trekking had op twee mensen in uniform en in dienst tijd, op een gezagvoerder en zijn stewardess, boven dien, de ene hand de andere zou hebben doen zoeken, waarna de kameraadschappelijkheid volmaakt zou zijn geweest. Plotseling richtte hij zich op. „Brengt u met de thee wat broodjes, juffrouw Aylmer?", vroeg hij vriendelijk en de vredigheid en de droom werden tegelijk stuk geslagen. Hij dacht meende zij blijkbaar alleen aan sandwiches. „Ham of kaas, meneer?", vroeg zij, maar hij liep al weer weg. Ze waren weer een miljoen mijlen van elkaar verwijderd Ja, dacht zij, terwijl zij voor een laatste blik haar neus tegen de patrijspoort drukte, verder dan Altair of Vega, of hoe ze verder ook heetten. Ze stond op, rekte zich even uit en liep een beetje moe naar de keuken. Mechanisch en maar half met het hoofd erbij begon zij het dienblad klaar te maken. Nadat zij op het vliegveld Dorval geland waren en zij veertien uur slaap had gehad, begon het leven er toch wel weer een beetje anders uit te zien. Er zat een heerlijke scherpte in de lucht, de straten baadden in het bleke winterzonlicht en de hemel daarboven was ongelooflijk blauw. Uit haar hotelraam kijkend, begon Patsy met animo uit te zien naar die twee dagen in de bergen en hoopte zij, dat meneer en mevrouw Hit chin haar werkelijk zouden komen halen. Dat gebeurde ook inderdaad. Om half elf, toen Patsy ontbeten had en haar mantelpak en blauwe trui had aangetrokken, ging de telefoon. Eén ogenblik hoopte zij, dat de stem over de lijn diep en krachtig en volkomen Engels zou zijn. „Goe- denmorgen", zei echter mevrouw Hitchin. „We staan met de wagen voor de deur.' Kom maar gauw na beneden! Of bent u nog niet klaar?" Patsy zei, dat zij gereed was. En toen zij in de lift stapte met haar kleine han koffertje, de grote, bijna witte jas elegant over i schouders geworpen en met een sportieve nieuwe b ret op de krullen, werd zij zich ineens bewust van ei donker hoofd en een paar massieve schouders, die b ven de andere zeven of acht dicht op elkaar staam passagiers van de lift uitstaken. De scherpe ogen n. men daar was zij zeker van ieder detail vi haar snel op, voor zij nog de tijd had gehad te zegge „Goedenmorgen, mijnheer Prentice, is het geen..." „Gaat u uit?" klonk de stem van Prentice in ha; oor, het begin van haar opmerking over een moo ochtend negerend. Patsy knikte. „Waarheen?" Hij vroeg dit zo scherp, dat de oi middellijk naast hen staande mensen hun ogen in hi richting lieten gaan. „Naar de bergen", mompelde Patsy, wensend, d. zij zijn gezicht kon zien. „Eerste etage", zei de liftjongen, maar nieman bewoog zich. Er volgde nog een pauze. „Parterre", zei de liftjongen en gooide de hekke open. „In dat geval...", begon Prentice, terwijl ze same door de foyer liepen. Hij keek met een slechts va§ belangstelling naar meneer en mevrouw Hitchin e knikte in antwoord op hun glimlach... „moet u wel om denken, uw adres op het bureau achter l laten". „Is dat niet de gezagvoerder?" vroeg mevrou- Hitchin, naar voren komend en Patsy's hand drukkem Patsy knikte. „Misschien zou hij er ook wat voor voelen 'om 1 komen. Er is ruimte genoeg en we vinden het pretti veel jongelui om ons heen te hebben". Patsy schudde het hoofd. „Neen", zei ze beslist. „H zou niet komen als u het hem vroeg". Ze keken nas de lange gestalte, die zijn weg door de foyer nam. „E is een meisje in Engeland", mompelde Patsy. „H gaat nooit uit met de bemanning". (Wordt vervolge De Westduitse regering zal binnenkort door het zenden van nota's beginnen met onderhandelingen met elf Europese staten over de aanspraken die staatsburgers van deze landen maken op schadevergoeding voor door hen ondervonden leed tijdens de Duitse bezetting. Het betreft Neder land, België, Luxemburg, Noorwegen, De nemarken, Frankrijk, Engeland, Grieken land, Zwitserland, Italië en Oostenrijk. Naar de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" meedeelt, dient alleen al aan Nederland een bedrag van D.M. 75 miljoen betaald te worden. Men voorziet grote moeilijk heden bij al dit overleg. Het vorige jaar werd aan acht van deze landen, waaronder Nederland, meegedeeld dat de Bondsrepubliek geen totale schade vergoeding wilde betalen, maar voorge steld werd de kwestie te laten lopen via een charitatieve organisatie, die de nazi slachtoffers iets zou moeten vergoeden. De diverse staten wezen dit voorstel van de hand. De moeilijkheid voor de Duitsers werd nog groter toen ons land de eis stel de, dat het geheel der Duits-Nederlandse kwestie slechts tot een oplossing zou kun nen worden gebracht als ook een overeen komst zou worden gesloten over de scha devergoedingskwestie aan de nazi-slacht offers. De bondsregering erkent enerzijds dat moreel gezien de nazi-slachtoffers recht op schadevergoeding hebben, maar zij wijst ook op de juridische kant van het geval volgens welke het volkerenrecht haars inziens niet inhoudt dat schadever goeding dient te worden gegeven in ge vallen die ondergrondse strijd tegen de Duitsers inhouden. Ten aanzien van Ne derland is opnieuw gezegd dat een een zijdige bevrediging van de Nederlandse verlangens niet mogelijk is in verband met de Londense schuldenovereenkomst, die een multilaterale regeling van de schade vergoedingsaanspraken betreft. Men vreest te Bonn dat wanneer Nederland zijn zin zal krijgen de Oosteuropese staten in het bijzonder met zeer grote eisen zullen komen aandragen. DJAKARTA (UPI) Tweeduizend sol daten, politiemannen en burgers zijn inge schakeld voor een zoektocht op de berg Soembing in Midden-Java. Sinds 6 juli wordt in deze omgeving pater Hermanus Ruding s.j., leider van het Majoes-semi- narie te Djokjakarta, vermist. Pater Ruding was met een groep semi naristen voor een bergtocht vertrokken. Bij een klein bergdorp liet hij de semina risten achter om de 3700 meter hoge Soem bing verder alleen te beklimmen. Tot nog toe heeft men geen ander spoor van hem gevonden dan wat citroenschillen. WOENSDAG 16 JULI met de wagen voor de deur.' Kom maar gauw naar beneden! Of bent u nog niet klaar?" Patsy zei, dat zij gereed was. En toen zij in de lift stapte met haar kleine hand koffertje, de grote, bijna witte jas elegant over de schouders geworpen en met een sportieve nieuwe ba ret op de krullen, werd zij zich ineens bewust van een donker hoofd en een paar massieve schouders, die bo ven de andere zeven of acht dicht op elkaar staande passagiers van de lift uitstaken. De scherpe ogen na men daar was zij zeker van ieder detail van haar snel op, voor zij nog de tijd had gehad te zeggen: „Goedenmorgen, mijnheer Prentice, is het geen..." „Gaat u uit?" klonk de stem van Prentice in haar oor, het begin van haar opmerking over een mooie ochtend negerend. Patsy knikte. „Waarheen?" Hij vroeg dit zo scherp, dat de on middellijk naast hen staande mensen hun ogen in hun richting lieten gaan. „Naar de bergen", mompelde Patsy, wensend, dat zij zijn gezicht kon zien. „Eerste etage", zei de liftjongen, maar niemand bewoog zich. Er volgde nog een pauze. „Parterre", zei de liftjongen en gooide de hekken open. „In dat geval...", begon Prentice, terwijl ze samen door de foyer liepen. Hij keek met een slechts vage belangstelling naar meneer en mevrouw Hitchin en knikte in antwoord op hun glimlach... „moet u er wel om denken, uw adres op het bureau achter te laten". „Is dat niet de gezagvoerder?" vroeg mevrouw Hitchin, naar voren komend en Patsy's hand drukkend. Patsy knikte. „Misschien zou hij er ook wat voor voelen om te komen. Er is ruimte genoeg en we vinden het prettig veel jongelui om ons heen te hebben". Patsy schudde het hoofd. „Neen", zei ze beslist. „Hij zou niet komen als u het hem vroeg". Ze keken naar de lange gestalte, die zijn weg door de foyer nam. „Er is een meisje in Engeland", mompelde Patsy. „Hij gaat nooit uit met de bemanning". (Wordt vervolgd) Cinema Palace: „Das Schloss in Tirol" a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Kindermeisje voor papa gezocht", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „School voor misdaad", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Bij de kannibalen" a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Marguerite Gautier", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De lange hete zomer", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der vergelding", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De inspecteur-generaal" a.l., 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 17 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling door prof. Anton Heilier 1516 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10 12.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn van 1019 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expo sitie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 1017 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „De rode ballon", 10.30 uur. „Das Schloss in Tirol", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Kinder meisje voor papa gezocht", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „School voor mis daad", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden", a.l., 10.30 uur. „Bij de kannibalen", a.l., 14, 19 en 21.30 uur. Rembrandt Theater: „Mon- tagne's jeugdvariété", 10.30 uur. „De lange hete zomer", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der vergel ding" 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Walt Disney, Stan Laurel en Charlie Chaplin. „De inspecteur- generaal", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9