J Het Nabije Oosten is afhankelijk van het Westen als grootste olie-afnemer De ZyEpoorf Hoger resultaat Hoogovens Chief WHIP Intrinsieke financiële positie van Mahez Amsterdam zeer sterk Beter weer tot morgenavond Panda en de Yo<»Yo*jager Wereldnieuws Iraakse olie blijft nog steeds vloeien Toch halen de Amerikanen nu projecten uit de Suez-crisis weer tevoorschijn op ieders lip! och ió liet zo J 2 Uitgifte van nieuw bankbiljet van f 1000 Grote rubbervoorraden op Sumatra Lager dividend „Oostkust" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Fantastisch lekker Fa. P. Beaufort Halfjaarcijfers 1958 ZcH ^geneesmiddel Be Fusie Draka en NKF Zuid-Sumatra Rubber en Wai-Sumatra Rubber Zwaardemaker's verwacht goede resultaten in 1958 KRACHT DONDERDAG 17 JULI 1958 HET NABIJE OOSTEN is het belangrijkste oliereservoir ter wereld. Ongeveer 75 percent van de in de wereld aangetoonde ruwe oliereserves bevinden zich in het Nabije Oosten. Tot nu toe werd van deze reserves, die volgens de laatste schattingen 230 miljard barrels zouden bevatten, slechts 7 percent verbruikt. Gemiddeld twee van elke vijf boringen zijn produktief. Opvallend is dat de thans bekende reserves in Perzië, Irak, Saoedi-Arabië, Koeweit en Qatar werden aangetroffen op niet meer dan vijfendertig vindplaatsen. In het rijkste Ameri kaanse produktiegebied Texas zijn enkele tienduizenden vindplaatsen, die echter naar schatting nog slechts dertig miljard barrels aan olie zouden bevatten. Vandaal- het enthousiasme, waarmee Europese en Amerikaanse maatschappijen tezamen ongeveer een drie miljard dollar investeerden in het Nabije Oosten! Ruim een jaar geleden concludeerde een oliecommissie van de O.E.E.S. in haar rap port „Oil, the outlook for Europe", dat Europa in de toekomst in toenemende mate van de olie-aanvoer uit het Nabije Oosten afhankelijk zal zijn. Men ging er daarbij van uit dat de ruwe olie in voldoende hoe veelheden en zonder belemmeringen kan worden aangevoerd. Het onrustige Nabije Oosten is echter een bijzonder zwakke stee in het economische bestel van West- Europa, dat sterk afhankelijk is van de olie van het Nabije Oosten. Maar omge keerd is het Nabije Oosten afhankelijk van het Westen als afnemer van de olierijk dommen. Zonder de enorme kapitalen, de technische kennis, het distributie-apparaat enzovoorts zijn de olierijkdommen van het grote Arabische rijk, waar president Nasser van droomt, vooralsnog van twijfelachtige waarde. Jonge historie De geschiedenis van de olie in de Arabi sche staten is nog zeer recent. In 1908 stootte William d'Arcy, na jarenlang zon der succes geboord te hebben, te Maidan I Naftoen in Zuid-Perzië (Iran) op een rijk vloeiende bron. Vijfenveertig jaar later onteigende Mossadeq, de toenmalige Perzi sche minister-president, de erfgename van d'Arcy's ontdekking, de Anglo Iranian Cy. en sloot de grootste raffinaderij ter wereld, die van Abadan. De internationale olie maatschappijen wisten elkaar toen te vin den en na een langdurige Engelse boycot volgde de val van Mossadeq en kwam een internationaal olieconsortium tot overeen stemming met de nieuwe Perzische rege ring over een concessie van vijfentwintig jaar. Amerikaanse belangen begonnen pas in 1928 belangrijk te worden, toen de Stan dard Oil of California haar eerste concessie op de Bahrein-eilanden verwierf. Voor 30.000 dollar gaf koning Ibn Saoed een Amerikaan een concessie voor zijn gehele land en in 1933 namen twee maatschap pijen (de Standard Oil of California en de Texas Cy.) deze concessies over en sticht- De directie van de Nederlandsche Bank n.v. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van 1000, bankbiljetten van dezelfde cou pure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. De bankbiljetten van 1000, gedateerd 7 mei 1945, blijven tot nader be richt in omloop. De nieuwe biljetten (ge drukt by Joh. Enschedé en Zonen naar een ontwerp van J. F. Doeve) zijn geda teerd 15 juli 1956, zulks ter herdenking van de geboortedag van Rembrandt. De biljetten dragen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop als president en van prof. mr. A. M. de Jong als secretaris; zij zijn alleen aan de achterzijde genum merd. De voornaamste kenmerken van het nieuwe biljet zijn: formaat: 97 x 169 mm.; watermerk: beeltenis van Saskia van Uylenburch, voorzijde: voornaam ste kleuren groen en bruin, rechts een zelf portret van Rembrandt en links daarvan een Hollandse molen en een palet met eni ge penselen; achterzijde: voornaamste kleuren groen, geel en blauw, links een hand die een lichtend penseel vasthoudt, met als achtergrond een palet waarop por tretten van Saskia en Titus, alsmede een landschap zijn afgebeeld. Het van het pen seel uitstralende licht wordt weergegeven door concentrische kransen. In de rechter bovenhoek is de strafbepaling opgenomen. Volgens de waarnemend gouverneur van Djambi, luitenant-kolonel M. Jusuf, liggen in Djambi 10.000 ton voor export be stemde rubber opgeslagen. Deze opho ping ontstond, nadat op 30 mei de ruilhan del verboden werd. Een lid van het provinciaal bestuur van noord-Sumatra deelde mede, dat in de ha ven van Sibolga 8.000 ton rubber en 5.000 ton andere produkten op verscheping lig gen te wachten. De regering heeft toege zegd spoedig de nodige scheepsruimte te zullen zenden om de produkten naar Sin gapore over te brengen. In de vergadering van de raad van com missarissen van de cultuurmaatschappij „De Oostkust" n.v. werd besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 25 juli, voor te stellen het dividend over 1957 te bepalen op 6 per cent (v.j. 8 percent). Ir. Goettsch overleden Op 65-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden ir. G. Goettsch, oud-gedelegeerd lid van de raad van bestuur van Teerunie n.v. Vóór 1952 was ir. Goettsch technisch ingenieur van de n.v. Utrecht- sche Asphaltfabrtek, een van de ondernemingen, waaruit door fusie Teerunie n.v. is voortgeko men. De heer Goettsch heeft belangrijk bijge dragen tot de ontwikkeling der koolteerchemie in Nederland. Bondsspaarbanken Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Neder landsche Spaarbankbond, is in juni ingelegd I 85.823.607 en terugbetaald 77.322.797, een spaar overschot dus van 8.500.810. ten de Aramco, waar jaren later de Stan dard Oil of New Jersey en de Socony Va cuum zich bij aansloten. In 1950 reeds kon den de Amerikanen een winst van 180 mil joen dollar met koning Saoed verdelen. In 1954 bedroeg de produktie van de Aramco 46 miljoen ton, in 1957 werd de 48 miljoen ton bereikt Thans financieren de Ameri kanen twee-derden van de Arabische olie zaken. terwijl de rest voor het leeuwendeel door Britse financiers wordt opgebracht. Iraq Petroleum Cy. Irak, dat op het ogenblik in het brand punt der belangstelling staat, produceerde het afgelopen jaar 21.467.000 ton ruwe olie en heeft daarmee ruim twee percent van de wereldolieproduktie. De enige conces siehoudster aldaar is de Iraq Petroleum Company, waarin de British Petroleum voor 23-)4 percent, de Kon. Shell voor 23% percent, de Compagnie Frangaise de Pe- troles voor 23% percent, de Standaard Oil of New Jersey voor ruim 11 percent en de Socony Mobil voor ruim 11 percent deel nemen. De olieleidingen van Irak lopen door Syrië en de Libanon en door Jordanië en Israel naar de Middellandse Zee. Indien president Nasser's droom verwe zenlijkt wordt en ook de overige Arabische landen onder zijn invloedssfeer worden ge bracht (men denke hierbij aan Saoedi- Arabië) dan zou Nasser een jaarproduktie van 90 miljoen ton en 29 percent van de oliereserves ter wereld controleren. Dan zou in het Nabije Oosten nog slechts Iran, dat 16 miljoen ton en 13.8 percent, en het sjeikdom Koeweit met 55 miljoen ton en 20.8 percent van de reserves resteren. De westelijke voorziening Van bevoegde Amerikaanse zijde te Lon den wordt vernomen, dat de grote Ameri kaanse oliemaatschappijen haar plannen voor de olievoorziening van West-Europa weer te voorschijn hebben gehaald. Deze plannen zullen weer ten uitvoer worden gebracht in geval er moeilijkheden zouden ontstaan met de olie-aanvoer uit het Na bije Oosten. In ieder geval meent men in Amerikaanse oliekringen te Londen, onge acht wat er moge gebeuren, dat West- Europa in de naaste toekomst niet wordt bedreigd door rantsoenering \'an olie- produkten. De huidige ontwikkelingen hebben nieuw leven ingeblazen in de tijdens de Suez- kanaal-crisis uitgewerkte projecten voor het tot ontwikkeling brengen van de we reldoliereserves, welke gelegen zijn buiten het Nabije Oosten. In oliekringen maakt men zich ernstig ongerust over de olie voorziening van de westelijke wereld in de toekomst. Voor de naaste toekomst loopt men geen enkel gevaar, want de olie van Irak blijft nog naar de Middellandse Zee toevloeien via de pijpleidingen. Voorts zijn de olievoorraden in de wereld thans zo groot, dat. bepaalde produktielanden niet ongaarne zouden zien dat de olieproduktie in het Nabije Oosten tijdelijk zou worden ADVERTENTIE Kuni u een heel mooie Sherry werkelijk waarde en? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) mei onze AMONTILLADO 7 50 per fles 11 11 Kinderhulsvest 47 51 Tel. 10717 stopgezet, waardoor zij de gelegenheid zou den hebben van hun voorraden af te komen. Deze olieovervloed- is echter slechts tijdelijk en is uitsluitend het gevolg van de economische recessie in bepaalde landen, vooral in de Verenigde Staten en Canada. In verband met de nieuwe ontwikkeling tonen waarnemers te Londen toenemende belangstelling voor de olieproduktiestij- ging in de Sahara, Libië en in diverse pro- duktiegebieden op het westelijke halfrond, zoals Canada, Venezuela en Columbia. De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking overweegt niet over te gaan tot wederoprichting van de nood- commissie, die tijdens de Suezkanaalcrisis de distributie van de olievoorziening orga niseerde, zo heeft een woordvoerder van de O.E.E.S. woensdag te Parijs bekendge maakt. Hij deelde dit mede naar aanlei ding van berichten, dat Amerikaanse olie maatschappijen plannen voorbereiden otn Europa van olie te voorzien in geval de aanvoer uit het Nabije Oosten wordt onderbroken. De directie van Hoogovens deelt mede, dat de voorlopige cijfers van het eerste halfjaar 1958 een resultaat na afschrijving te zien geven, dat hoger is dan dat van de gelijke periode van verleden jaar. De uit breidingen, welke in het begin van dit jaar in gebruik zyn genomen, hebben hiertoe uiteraard in belangrijke mate bijgedragen. Het valt nog niet te overzien, in hoeverre ook het tweede halfjaar een beter resul taat te zien zal geven. Enerzijds zijn name lijk door Hoogovens en Breedband recente lijk prijsverlagingen voor verschillende ar tikelen toegepast, maar anderzijds vertonen ook de kostprijzen een dalende tendentie. Het bouwprogramma van Hoogovens vindt onveranderd doorgang. De directie ziet in de huidige situatie van de staalmarkt geen aanleiding om de in het laatste jaarverslag genoemde doelstelling, waarbij in de ko mende jaren de capaciteit van de gehele fabriek zal worden opgevoerd tot ongeveer 1,8 miljoen ton staal per jaar, te herzien. Hiervoor zullen nog aanzienlijke middelen nodig zijn. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten Advertentie Het bestuur van de n.v. Machinehandel Mahez te Amsterdam/Djakarta heeft in de algemene vergadering meegedeeld dat het nog steeds een kleine mogelijkheid aanwezig acht om in Indonesië met haar gespecialiseerde vakkennis aan bod te ko men. Het bestuur heeft uit de winst over 1957 150.000 gereserveerd voor diverse be langen. Dit bedrag dient ter mogelijke dek king van de repatriëringskosten en ter uit breiding van de exportmarkten buiten Europa. Deze markten hebben veel te lij den van politieke invloeden en deviezen- schaarste. De heroriëntering van de ex port vergt grote bedragen, waartegenover geen inkomsten staan. Het bedrag ad 100.000, dat verleden jaar gereserveerd werd om verbouwingskosten aan het hui dige te kleine bedrijfspand te bestrijden, ligt nog onaangetast voor dit doel beschik baar. Aandeelhouders waren van mening dat het rendement op de aandelen gezien de intrinsieke waarde, slechts minimaal was. Zij achtten een uitkering van 12 percent (tegenover de 10 percent voorgesteld door het bestuur) zeker niet overdadig. Een andere aandeelhouder had becijferd dat aan agioreserve 41 percent van het kapi taal aanwezig is. Om het geld in kas te houden stelde hij een dividend van 10 per cent uit deze reserve in contanten voor of 10 percent in aandelen uit dezelfde reser ve. Het bestuur achtte het ongewenst de ba- lanscijfers uit te hollen. Het had ernstig bezwaar tegen een kapitaalsuitbreiding, omdat de winstcapaciteit niet zo gunstig beoordeeld wordt. De verplichtingen ten opzichte van aandeelhouders zouden te zeer verzwaard worden. Een uitkering in contanten uit de agioreserve is niet moge lijk. Commissarissen en directie voelen meer voor een constante dividendpolitiek, waarbij een dalend exploitatieresultaat in Een depressie, die ook over ons land is getrokken en die zich vervolgens naar De nemarken verplaatste, heeft in West- Europa veel regen veroorzaakt. In ons land viel in Leeuwarden van woensdag morgen 7 uur tot donderdagmorgen 7 uur de meeste regen, namelijk 25 mm. Na het wegtrekken van de storing begon in onze omgeving de luchtdruk flink te stijgen door het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekte van de Golf van Biscaye naar het zeege bied bij IJsland. Dit hogedrukgebied wordt echter gevolgd door een oceaandepressie, waarvan het koudefront vanmorgen Ier land benaderde. Het is niet waarschijnlijk dat het bijbehorende regengebied vóór morgenavond ons land zal bereiken, zo dat de weerverbetering ook morgen het grootste deel van de dag zal voortduren. Aberdeen Londen WEERRAPPORTEN Temperaturen: Duiten- land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. BO ië - s cS Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven half bew. wnw zwaar bew. wnw regenbui zw zwaar bew. w lichte regen wzw geheel bew. w geheel bew. w Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zw Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen 15 15 14 13 12 14 13 12 21 20 21 17 Vrydag 18 juli Zon op 4.40 uur, onder 20.51 uur. Maan op 6.58 uur, onder 21.20 uur. Maanstanden 23 juli 30 juli 15.19 uur 17.47 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 juli Hoog water 4.32 en 17.00 uur. Laag water 0.16 en 12.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers zwaar bew. ono geheel bew. o zwaar bew. ono regen zo zwaar bew. windst. 13 half bew. w 19 zwaar bew. w 16 geheel bew. wzw 18 zwaar bew. w 21 geheel bew. w 20 onbewolkt windst. 20 geheel bew. nw 23 onbewolkt nnw 27 regenbui w 32 zwaar bew. wnw 26 geheel bew. w 31 regen w 27 zwaar bew. ono 23 zwaar bew. o 26 onbewolkt wnw 33 regen ozo 31 zwaar bew. z 33 regenbui n 31 onbewolkt n 27 onbewolkt zw 29 9 8 5 9 12 15 0 0 0 4 9 18 8 29 1 2 4 9 36 4 4 14 3 2 11 0 7 26 33 0 0 40. Panda stond op en keek Mandarijn Mi Hau boos aan. „Waarom slaat u me tel kens met een houten hamer op mijn hoofd, als ik een diefstal wil verhinderen?" vroeg hij. Orders van Ming de Rechtvaardige" antwoordde Mandarijn Mi Hau glim lachend, „de verheven Gouden Draak zou heel graag uw barbarenvrienden willen straffen. Maar omdat hij zo rechtvaardig is, wil hij ze eerst een kans geven om een strafbare daad te plegen". Nu begon Pan da eindelijk een licht op te gaan. „Dus hij heeft een val voor ze open gezet!" riep hij uit, „dan mag ik geen ogenblik verliezen! Ik moet ze waarschuwen!" „Neen! Neen!" riep Mandarijn Mi Hau verschrikt, „als ze niet in de val lopen zal Ming mij tegen de schenen laten schoppen. Werk dus niet tegen! Blijf! Denk aan mijn schenen!" Maar Panda maakte zich meer zorgen over Pat en kolonel Pulver dan ore de sche nen van Mandarijn Mi Hau. Zonder verder nog iets te zeggen sprong hij in het meer tje. Het was echter twijfelachtig of zijn waarschuwing nog op tijd zou komen, want reeds hadden Pat en de kolonel het ge bouwtje bereikt, dat zich midden in het meertje bevond. Ze liepen regelrecht naar een beeld, dat daar was opgesteld. „Het beeld Yo Yo!" riep de kolonel. „Zie je die grote ogen? Dat zijn echte robijnen!" Maar in zijn opwinding zag hij niet de vele an dere ogen, die vanuit allerlei schuilhoeken naar hen gluurden.... het dividend tot uitdrukking komt. Zij ga ven toe dat de intrinsieke financiële posi tie zeer sterk was. Hun streven is er op gericht het vergro te kapitaal rendabel te houden en zij zou den verheugd zijn als dit jaar het dividend gehandhaafd kan wogden. Ook zag het be stuur gaarne het onverdeeld winstsaldo ad rond 30.000 op de balans gehandhaafd als appeltje voor de dorst. Wat de gang van zaken in 1958 betreft was de directie niet in mineur. Wel verto nen de winstmarges een daling door de scherpere concurrentie. De exploitatie winst zal derhalve wel niet zo groot zijn. De omzetten zijn in de eerste vijf maan den licht gestegen, al is de orderportefeuil le wat achteruitgelopen. De kostenstijging is tot stilstand gekomen. Op het continent kunnen de kosten in ieder geval verdiend worden. De export is een zorgenkind. Voor al op de markten in het Nabije en Verre Oosten en in Zuid-Amerika is de toestand niet erg prettig. Als gevolg van de valuta-onrust in de zomer van het vorige jaar zijn grotere voorraden aangelegd, die weerspiegeld worden in de voorraadcijfers per eind de cember. Het streven van de directie blijft er op gericht deze voorraden te beperken. De posten debiteuren en krediteuren zijn gestegen door de boeking aan beide zijden van een bedrag van 450.000, dat door een debiteur vooruitbetaald werd als garantie op een te leveren object. Trekt men deze post af, dan is de liquiditeit gunstiger dan in het laatste kwartaal van 1957. De jaar stukken werden goedgekeurd en het divi dend werd bepaald op 10 percent. De heer A. D. Huysman werd bij acclamatie als commissaris herkozen. Naar het ANP van de n.v. Nederlandse Kabelfabriek te Delft verneemt, is een voldoend aantal aandelen n.v. HoIIand- sche Draad- en Kabelfabriek aangeboden, om de voorgenomen fusie definitief tot stand te brengen. De rubberproduktie over 1957 van de n.v. Zuid-Sumatra Rubber Maatschappij is blijkens het verslag teleurstellend ge weest. De rubberoogst beliep in totaal 438.535 kg (v. j. 474.422 kg). De netto-op- rengst bedroeg Rp. 4,7 min (v. j. Rp. 3,8 min). Na exploitatiekosten, afschrijvingen en belastingen resteert een netto winst van Rp. 37.122 (v. j. 790.277). Onder normale omstandigheden zou dit bedrag in aan merking komen voor winsttransfer. In Ne derland werd aan commissie ontvangen 11.878 6.836) en aan interest 1.697 1.578). Na aftrek van onkosten ad 16.562 16.359) resteert een verlies ad f 2.988 (verlies 7.944). Het verslag over 1957 van de n.v. Wai- Sumatra Rubber Maatschappij meldt een netto-opbrengst van de rubberoogst van Rp. 10.036.335 (v. j. Rp. 6.519.567). De netto winst bedroeg Rp. 1.193.959. Het exploitatie overschot van 1956 ad Rp. 1.017.150 werd geheel voor afschrijvingen aangewend. Het saldo verlies in Nederland beliep f 11.340 hetwelk ten laste van het reservefonds werd gebracht (v. j. winst f 4.542). Luchtlijn naar Djakarta. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas heeft medegedeeld, dat haar vliegtuigen van de lijn naar en van Port Darwin met ingang van 31 juli weer Djakarta zullen aandoen. De dienst op Djakarta werd in april gestaakt, toen de Indonesische regering beperkingen instelde voor het luchtruim rondom Djakarta. Zuivering. Het vijfde congres van de Oostduitse „socialistische eenheidspar tij" heeft in zijn slotzitting in een ge- heime vergadering een nieuw centraal comité gekozen, en daarbij meer dan een kwart van de leden van het oude comité, tegenstanders van Partijsecre taris Ulbricht, geëlimineerd. Het cen trale comité is met 20 man uitgebreid en telt nu 111 leden plus 44 plaatsver vangende leden. Het heeft Walter Ul bricht herkozen als partijsecretaris, Niet herkozen zijn o.a. Fritz Selbmann, vice-premier, Fritz Oelssner, oud-vice- premier en voormalig partij-theoreti cus en Paul Wandel, secretaris van het centrale comité en thans ambassadeur in Peking. Pilotenstaking. De piloten van de Italiaan se luchtvaartmaatschappij Alitalia zijn woensdagavond in staking gegaan om te protesteren tegen wat zij een schen ding van hun arbeidscontract door de directie noemen. De staking werd uitge schreven door de pilotenvereniging en zal duren tot vrijdagavond zes uur. De maatschappij tracht in deze periode de passagiers te plaatsen op vliegtuigen van andere maatschappijen. Opvolger. De Amerikaanse zakenman John McCone is in Washington beëdigd als voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. McCone, die Lewis Strauss opvolgt, is onderminister van luchtvaart in de regering van Tru man geweest. Goodwillreis. Dr. Milton Eisenhower, een broer van de president der V.S., is in Honduras aangekomen op zijn good willreis naar de Latijns-Amerikaanse landen. Algerije. Door 24 Afrikaanse en Aziatische landen is woensdag bij de secretaris-ge neraal der UNO een officieel verzoek in gediend om de Algerijnse kwestie op de agenda van de komende zitting van de Algemene Vergadering te plaatsen. Vrije tunnel. Met ingang van 31 juli zul len geen tolgelden voor de Antwerpse tunnel meer worden geheven. De tun- nelgelden brachten verleden jaar 26 miljoen franks op. De maatschappij die de tunnel exploiteerde, zal door de regering worden schadeloos gesteld. Aanzienlijk lagere omzet in 1957 De resultaten van Zwaardemakcr's Han del en Industrie n.v. te Zaandam over 1957 zijn, aldus het verslag, een weerspiegeling geworden van de verwachtingen, die in het vorig jaarverslag werden uitgesproken, De grondstoffenprijzen, die tengevolge van de Suezcrisis in 1956 tot een hoog niveau waren gestegen, ondergingen in 1957 een ernstige reactie. Het commerciële bedrijfs resultaat is dientengevolge belangrijk ten achter gebleven. De exploitatierekeningen hebben 474.694 bedragen (v.j. 1.060.704). Na aftrek van afschrijvingen, interest en kosten emis sie en lening enzovoorts, resteert een be drag van 160.652 (v.j. 168.003) voor uit kering bestemde winst. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 percent over het tot f 1.732.500 verhoogde geplaats te kapitaal. Over 1956 werd 12 percent uit gekeerd over een kapitaal van 1.155.000. Aan de kostenstijging is een einde ge komen tengevolge van de ontspanning op de arbeidsmarkt en de verhoging van de effenciency in het bedrijf. Bovendien wer den de kosten per eenheid produkt door een vergroting van de afzet in de eerste vijf maanden van 1958 gunstig beïnvloed. De bouw van de nieuwe volautomatische mengvoederfabriek verloopt volgens de plannen-en zal naar berekeningen in sep tember van dit jaar worden voltooid. Ver wacht wordt dat de nieuwe installatie een kostenverlagend effect zal hebben, al die nen extra afschrijvingen en de rentelasten op het nieuw geïnvesteerde kapitaal niet uit het oog te worden verloren. De vooruitzichten voor 1958 worden, met de gebruikelijke reserves, gunstig beoor deeld, gezien de bevredigende bedrijvig heid van de eerste vijf maanden. (Voor de beurs zie pag. 7) HET is inderdaad waar, dat een paar mensen zich in de geschiedenis hebben gehandhaafd, dank zij formidabele kracht prestaties waartoe hun geweldig lichaam in staat was. In onze jongensjaren luister den we met vreugde naar de verhalen over August de Sterke van Saksen die een hoef ijzer verkreukelde en bewonderden we Jan van Arkel die, naar het heette, in staat was zich met paard en al aan de boven richel van de stadspoort op te trekken. Dit is nu eenmaal de bewondering der primitieven voor krachtprestaties. Van daar, dat in de mythen en sa gen van vele volken dus in het gloren van hun bescha ving veelvuldig verhaald wordt van reuzen, of natuur- geesten van bovenmenselijke lichaamsaf metingen, die tot de meest opzienbarende krachtprestaties in staat bleken. Of dit nu mythologische personificaties, of produk ten van de verbeelding' zijn geweest, kun nen we gevoeglijk buiten beschouwing laten. Maar behalve deze wazige droom figuren en de enkeling, van wiens fysieke krachtpatserij in legendarische vorm nog wat smeuïge verhalen ter opluistering van de geschiedenisles worden verteld, is er in de hele historie van de menselijke cul tuur geen schim of schaduw te bekennen van iemand die, dank zij zijn kracht, voor de beschaving van eminente betekenis is geweest. Een slag of stoot die de medemens verpulvert is niet duurzaam, ook al zou daar lange tijd over worden geplaat. Wat wèl blijft, zijn de produkten van de geest. En daaraan ontleent de mens zijn beteke nis. Of de naam van de mens zich daarbij door de geschiedenis heen zal handhaven, is bovendien van ondergeschikte betekenis. Wie het eerste schrift deden ontstaan, we ten we niet, noch wie het eerste alfabet tot stand brachten. We kunnen wel ongeveer nagaan, hoe de zaak zich moet hebben toegedragen, maar daar gaat het niet om. Van belang is alléén, dat we hier te maken hebben met één van de vele onverganke lijke geestesprodukten van de mens, tot ons gekomen zonder dat we de uitvinders daarvan kennen. Maar dat doet er ook niet toe. Groot, of klein, reuzen of dwergen, dik of dun, het is alles van geen betekenis, zo min als de vraag van betekenis is, of Newton, de man die de beginselen van de zwaartekracht doorzag, lang of kort was. Wellicht ontstaat een begin van inzicht in de betekenis van het heelal, of van de schepping in een stukje van onze hersen massa, zo groot als een speldeknop, maar het is van totaal geen belang. Essentieel is slechts, dat deze (en dergelijke) inzich ten bij de mens geboren worden en dat hij zijn betekenis en zijn plaats in de schepping daaraan ontleent. Wat de mens onderscheidt van andere schepselen bezit geen fysieke afmetingen, zodat we ome belangrijkheid (of onbelangrijkheid) nooit met onze massa mogen vergelijken, gelijk vele populaire schrijvers doen. Nog even terugkomend op de reuzen: het is zeer wel mogelijk dat in vroeger tij den ook mensen van zeer grote gestalte hebben geleefd. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2