Horen en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem Markerwaarderpolder - in wording en Weinig glorieus einde van wild-west-show in Schaerbeek radio AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Groots werk dat voor een ieder dagelijks te bezichtigen is Schaap en luipaard De radio geeft vrijdag Rust voor vakantiegangers: straaljagers vertrokken Rechterlijk vermaan over ,,de stand der studenten" Hengelo krijgt een nieuw stadhuis Herdenking bij de Hollandse Schouwburg De bouw van de schouw burg in Nijmegen Amsterdam verleende kunstsubsidies Praktische opleiding van aanstaande predikanten Kerkelijk Nieuws Jury van muziekconcours in Kerkrade Architectuurprijs 1958 van Amsterdam m§ vervolgverhaal DO N DERDAG 17 JULI 19 5 8 f 'i Over de t.v.-realisering van het vroeger door Cor Ruys en de zijnen vertoonde En gelse blijspel „Het witte schaap van de familie" in het AVRO-programma van gis teravond kunnen we kort zijn. Wie het stuk niet kende, zal er zich mee geamuseerd hebben. Wie, zoals wij, het wel kunnen dromen, werden niet meer overrompeld door de vondst van de omkeerbaarheid der dingen en de daaruit volgende effecten, die in „Het witte schaap" rijk gezaaid zijn. Ook aan de typeringen viel niet veel meer te beleven dan een verstandelijke analyse van hoe ze het beste gespeeld konden worden en of men het al niet beter had gezien. Dat klinkt allemaal niet erg aardig. Het ele ment dei- verrassing ontbrak voor ons en daarop steunt heel het stuk. Dat regisseur Walter van der Kamp rigoureus had gecou peerd en de komedie bij de eisen van tele visie had aangepast, viel ons dadelijk op. Wij geloven wel dat hij dat kundig heeft gedaan, maar de geblaseerde speelstijl, die hij zijn spelers had opgelegd, kon ons niet voldoen. Een nuchtere speltrant heeft een veel sterkere, droogkomische werking en die troffen wij gisteravond niet aan. Vooral Elise Hoomans werd daardoor een onwaar schijnlijke verschijning, Richard Flink nam er nog wel eens wat van terug, John Soer speelde zijn eigen spel en dat voldeed. Voor ons ging er veel van de charme verloren door deze t.v.-verwerkelijking. De camera geeft zo'n spel eigenlijk te hard weer. Het heeft de dimensie nodig van de schouw burg, het moet niet al te reëel zijn. Af en toe vlocht Van der Kamp er echter televi siebeelden doorheen. Dan zeiden we „ja, dat is het". Maar het was niet genoeg om helemaal in deze t.v.-bewerking te kunnen geloven. De serie „Luipaard op schoot" mag nog wel eens geprezen worden. Wat is die aar dig, hartelijk en interessant! Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 1.9.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 -24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gymn. »or de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Hammondorgel en zang. AVRO: 12.00 Amus.- muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek. Meer aandacht voor de kersen. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metro- pole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Ritm. muz. 15.15 Lichte muz. en voordr. VARA: 16.00 Muz. discus sie. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. Tour de France). 16.40 Vragenbeantw. 17.05 Lichte muz. 17.30 Va- kantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A.. pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.40 Rep. Tour de France. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. en soliste. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Cello en piano. 20.30 Europa één, caus. 20.40 Pia norecital. 20.45 Geestelijk leven in Canada, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen met muziek. 21.45 Rep. Tour de France. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15— 2-i.OO Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Promenade-ork. en solist. 12.10 Hobo en piano. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Concertork. 13.45 Gram. 13.55 l ichte muz. 14.10 Radio-Filharm. ork. 15.15 Voor dracht. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.35 Clavecimbel en viool. 17.00 Voordr. 17.20 Bariton en piano. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.05 Orkestconcert. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties als economisch strijdtoneel, door drs. J. Meyer. 19.25 Negen avonturen met de wereld. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Die Entführung aus dem Serail, opera. In de pauze: Kunstrubr. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 La Gazza ladra, opera. 16.00 Koersen. 16.02 Portugese muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Symf.-ork. 21.30 Orgelconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. De leider van een Amerikaanse wild west-show in Schaerbeek te Brussel, een vroegere Amerikaanse politicus en oud medewerker van generaal MacArthur, is plotseling verdwenen. Men wist al sedert geruime tijd dat het met deze prachtige show van cowboys en Indianen niet best ging, maar dat alles zo zou eindigen kon niemand vermoeden. De leider van- de show, de heer Fleming, is niet alleen uit de Belgische hoofdstad verdwenen, maar heeft voor ongeveer vierhonderdduizend dollars (ongeveer anderhalf miljoen gul den) schulden gemaakt bij Brusselse fir ma's. De onderneming is in Zwitserland gevestigd en de vraag rijst nu of men al daar voldoende geld heeft om na gerechte lijke vervolgingen de schulden uiteindelijk te betalen. Alle tekenen wijzen erop dat dit niet het geval is. Immers, Fleming heeft de plaat gepoetst en liet ook zijn personeel in de steek. Al enkele dagen slenteren de acteurs en actrices, die anders zo fier op het paard zitten, nu doelloos in de stad rond. De Inianenfamilies (ongeveer zestig Sioux) blijven onder de koude regen in hun tenten. Zij hebben geen cent en zullen op kosten van de Amerikaanse ambassade worden gerepatrieerd. Wat de artiesten be treft heeft de Amerikaanse ambassade niet dezelfde verplichtingen. De dames en heren zullen zelf moeten zien hoe zij terugkeren, of misschien ergens anders in Europa een engagement krijgen. Het is waarschijnlijk dat de prachtige paarden, met uitzonde ring van die welke eigendom zijn van de artiesten, zullen worden vastgehouden, evenals ongeveer honderd jonge stieren, die in de show optraden. Dit is het weinig glorieuze einde van de fantastische „rodeo" die de Brusselse jeugd zo boeide. Op de eerste september aanstaande behoort het eerste deel der noordelijke sectie van het zogenaamde Marker waardproject te worden opgeleverd en het ziet er niet naar uit dat dit in de nog resterende weken enige bijzondere krachtsinspanning zal vereisen. Een van de winstpunten die deze nieuwe polder Noordholland zal opleveren is de belangrijk betere verbinding tussen het westen en oosten des lands (en dus ook met Duitsland). Het project Markerwaard bevindt zich thans in een ook voor de niet- vakman interessant stadium: er is iets, er is heel wat te zien van het grootse werk dat daar, ten zuiden van Enkhuizen in uit voering is. Zeshonderd miljoen gulden gaat Markerwaard kosten, maar dan moet het niet tegenvallen Technische problemen verwacht ir. E. O. Houtsma, sectiehoofd te Enkhuizen, niet. Hij zegt, dat sedert de grote Afsluitdijk alles steeds gemakkelijker is geworden. Men heeft immers steeds meer ervaringen opgedaan. Het wordt steeds makkelijker Het grote verschil tussen de werken in de Zuiderzee en het zogenaamde Delta project is, dat men bij de eerstgenoemde begon met het moeilijkste werk en bij de laatstgenoemde het eerst de gemakkelijkste karwei aanpakt. Ir. Houtsma, die aan het hoofd staat van een „taskforce", bestaande uit twee enorme baggermolens, twee kolos sale winzuigers, twee reuzenspuitzuigers en enkele tientallen onderlossers en zandbak ken en een leger van 250 man ziet, zoals gezegd, geen onoplosbare technische pro blemen aankomen. Op te lossen vraagstuk ken op het economisch vlak zijn er zeker: men wil steeds goedkoper werken. Moest men voor het tot stand brengen van de grote Afsluitdijk wel de hulp inroepen van de grootste aannemers, daarna heeft men hoe langer hoe meer kunnen afdoen met kleinere aannemers. Het zand, benodigd voor de dijk in wor ding, is duur: het wordt uiteraard zo dicht mogelijk in de buurt opgebaggerd, maar een geschikte plaats waar het water niet te diep is. ligt te ver af. Het zoeken is nu naar een dijkconstructie zonder of met minder zand. Ook in de bouwput en werkhaven, waar momenteel de zinkstukken voor de dijken worden gemaakt, is het een en al bedrijvig heid. Dit werk wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf J. P. Broekhoven uit Arnhem. Hoorn verwacht veel De grote verbindingsweg van west naar oost en noord zal straks gaan van Amster dam over de zuidelijke dijk van de Mar kerwaard via LelystadEmmeleroord. De andere grote verbindingsweg gaat van Hoorn over Lelystad naar Harderwijk. Hoorn, de huidige koopstad van West- Friesland, verwacht veel in de toekomst. Zoals de Provinciale Plannendienst Noord holland het ziet, zal Hoorn binnen afzien bare tijd uitgroeien tot een stad van 40.000 tot 60.000 inwoners. De toekomst van Hoorn is vooral gericht,op de aanleg van de Markerwaard. Hoorn ziet "een schone toekomst voor zich zelf als verzorgingsstad van de nieuwe polder. Al is er dan veel van de oude glorie van Hoorn vervlogen, van een dood en ten dode opgeschreven Zuiderzeestadje is zeker geen sprake. Hoewel de binnenstad met zijn oude gebouwen, straatjes en torens een afspiegeling is van de eertijdse glorie tijd. geven de vele moderne zaken en nieuwe wijken een goed beeld van Hoorn anno 1958: vooruitstrevend zoekend naar nieuwe mogelijkheden. Hoorn werd in 1316 gebouwd door Ham burger bierbrouwers op de plaats, waar de zeedijk een horn maakte. De herberg en de pakhuizen, die zij bouwden stonden op de plaats waar nu hotel de Valk staat. Vooral in de zeventiende eeuw was Hoorn als handels- en visserijstad wereldver maard. Van de vele bezienswaardigheden uit dit grote verleden noemen we: de pak huizen van de V.O.I.C. (17de eeuw), Maria- toren (1508), Oosterpoort (1578). de Bossu- huizen (17de eeuw), de Hoofdtoren 16de eeuw), het stadhuis (17de eeuw), het St. Jansgasthuis (1563) en het Westfries Mu seum. Advertentie Van Nelle bestellen De totstandkoming van de Afsluitdijk in 1932 deed de Zuiderzeevisserij wegkwijnen, zodat vandaag de dag in de haven van Hoorn nog slechts een tiental botters ligt. Door het waterfront, dat op het huidige Hoornse Hop na de voltooiing van de Mar kerwaard vrijblijft, zal een uniek water sportcentrum kunnen ontstaan. Bezichtiging per boot De bezichtiging van de Markerwaard-in- wording wordt voor een ieder mogelijk gemaakt door de rederij Lovers en Van Dam. die hiervoor een comfortabele boot, de „Wilford" in de vaart tussen Hoorn en Enkhuizen heeft gebracht. De snelheid van deze boot is 15 km per uur en de af stand HoornEnkhuizen is 23 km. Tijdens de eerste vaart van de „Wilford", woensdagmiddag, heeft burgemeester Can- neman van Hoorn de nieuwe bootverbin ding met Enkhuizen een lofwaardig initia tief genoemd. Wie een goed beeld van de Nederlandse cultuur wil krijgen, kan het zeker niet stellen zonder een aandachtig bezoek aan Hoorn en Enkhuizen en wie zou de kans willen missen om dan meteen met eigen ogen te aanschouwen, welk groots werk er onder de rook van Hoorn en Enk huizen gaande is? Van vliegbasis Deelen naar elders De straaljagers, die op de vliegbasis Deelen bij Arnhem zijn gestationeerd, zijn in verband met het toeristenseizoen naar elders in het land overgebracht. De legervliegtuigen zijn woensdag van de basis vertrokken. Deze verplaatsing ge schiedt als gevolg van een toezegging die de minister van Oorlog, ir. C. Staf, enige tijd geleden gedaan heeft. Voor de Groninger politierechter stond een student in de tandheelkunde H. D. K. uit Groningen terecht wegens diefstal. Hij had in december van het vorige jaar in een overmoedige bui een kleurig zeildoek van een caféterras weggenomen en op zijn kamer gehangen. De politierechter heeft de student veroordeeld tot 25 boete, te vervangen door 25 dagen hechtenis. Hij wees erop dat de laatste tijd meerdere stu denten terecht moeten staan. In de laatste zes maanden zijn er reeds twaalf voor de Groninger politierechter geleid. De rechter vond dit geenszins overeenkomstig de stand van de studenten. B. en W. van Hengelo hebben gisteren samen met de gemeentesecretaris op het stadhuis de vlag gehesen. Ieder lid van het uit 70 ambtenaren bestaande personeel van het gemeentehuis kreeg een gebakje en op alle "andere gemeentelijke gebouwen -werd eveneens de vlag in top gehesen. De minis ter van Volkshuisvesting en -Bouwnijver heid had namelijk de bouw van een nieuw stadhuis goedgekeurd. Het ontwerp is van prof. J. Berghoef. De kosten zullen 5 miljoen gulden bedra gen. Met de bouw zal op 1 september wor den begonnen. Het nieuwe stadhuis zal achter het oude verrijzen. De bouw zal drie jaar duren, waarna het oude stadhuis wordt afgebroken. De president van Israel heeft gisteren in Amsterdam, na een krans gelegd te heb ben bij het Nationale Monument op de Dam, een bezoek gebracht aan het Joodse museum in de Waag. Hij begaf zich ver volgens naar de Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan. Op het trottoir voor het gebouw werd een korte herden kingsbijeenkomst gehouden. Operrabbijn A. Schuster en president Ben Zwi spraken gebeden uit ter herinnering aan de Joden, die in de oorlog van deze plaats af zijn weggevoerd. De echtgenote van de Israëlische presi dent heeft in de namiddag een bezoek ge bracht aan Schiphol, waar zij de model boerderij bezichtigde, die door de n.v. Luchthaven Schiphol in stand wordt ge houden. In hotel des Indes te 's Gravenhage heeft gisteravond de Nederlandse regering een diner gegeven ter ere van de president van Israel en zijn echtgenote. Van Nederlandse zijde zaten aan minis ter-president dr. Drees, de ministers Struycken, Suurhoff en Klompé, voorts dr. Rutgers, vice-president van de Raad van State en jhr. mr. J. van Panhuys, chef protocol van Buitenlandse Zaken. Nijmegen staat op dezelfde plaats als Tilburg op de urgentielijst voor de bouw van een schouwburg, zo heeft de burge meester van Nijmegen woensdagavond aan de gemeenteraad van Nijmegen mee gedeeld. Tilburg zal in oktober met de bouw van een stadsschouwburg beginnen. De burgemeester van Nijmegen verwacht binnen vier a zes maanden meer zeker heid te hebben over de schouwburgbouw. De kosten zijn geraamd op twee a drie miljoen gulden. Het gebouw zou komen te staan op de hoek Keizer Karelplein-Nas- sausingel. De gemeenteraad heeft goedgekeurd, dat een extra krediet van 45.200 zal wor den verstrekt aan de samenvoeging van de Volksmuziekschool en de Muziekschool van de maatschappij tot bevordering der toonkunst, welke combinatie in principe zijn instemming draagt. Als voorwaarde tot de verstrekking van het extra krediet is gesteld, dat de combinatie zo spoedig mogelijk tot stand zal komen. Zonder veel debat heeft de Amsterdam se Gemeenteraad in zijn vergadering van woensdagavond aan de volgende kunstin stellingen subsidies verleend voor het sei zoen 1958/59: Oratoriumverenigingen en dilettanten zang- en muziekverenigingen 21.000, Ne derlandse „museumconcerten" 2600. de stichting Amsterdamse kunstkring „Voor allen" 23.500, de toneelgroep „Puck" 45.000, de stichting „Kunstmaandorkest" 15.000, de Nederlandse orkeststichting, beherend het Concertgebouworkest 670.000 en de stichting Amsterdams to neelgezelschap „Nederlandse Comedie". 324.000. De directeuren van de Vrije Universi teit te Amsterdam hebben besloten een meer op de praktijk gerichte aanvullende opleiding voor aanstaande predikanten in te stellen. Met het oog op deze praktische oplei ding is ds. S. J. Popma benoemd tot do cent in de theologische faculteit met de op dracht deze praktische opleiding te geven. Advertentie Cowboy Jep legde zijn revolver aan, kneep een oog dicht en richtte. Toen trok hij de haan over. „Zie je welraak!" zei Jep zegevierend. Umpie had zijn ogen dichtgeknepen, omdat hij een harde knal venvachtte. Nu deed hij ze weer open en hij liep naar de paal. En wat zag hij?Het schot was werkelijk raak geweest, maar de fles stond er nog heel en wel. Er zat alleen zo'n zuigerpijltje op, zoals je met speelgoedrevolvers afschiet!" „Prachtig geraakt, niet?" riep Jep. „Ja!", zei Umpie. Maar hij lachte stilletjes achter zijn hand, want met zulke speelgoedrevolvertjes zou hij ook wel durven schieten100—101 Advertentie Van Nelle bestellen I Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelburg I. de Tombe te Jaarsveld te Waarder B. M. Meijndert te Bergschenhoek. Benoemd tot vicaris te Utrecht (voor de evangelisatie-arbeid) C. A. Metting van Rijn, kand. te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Doesburg W. Steenbergen, kand. te Zwolle. Bedankt voor Schiedam M. Vlietstra te Eemdijk. Baptisten Gemeenten Beroepen te Daarlerveen-Vroomshoop M. de Jon te Muntendam (Geon.) Geref. Gemeenten Beroepen te Lisse H. van Gilst te Dirks- land. Advertentie Van Nelle bestellen 'De samenstelling van de internationale jury voor het muziekconcours, dat op 1 augustus in Kerkrade begint, is woens dag door het concours-secretariaat bekend gemaakt. De concertwedstrijden, welke op vijf achtereenvolgende zaterdagen en zondagen in de grote concertha'l worden gehouden, zullen beoordeeld worden door een jury die bestaat uit de heren Frank Wright, directeur van het.Londense muziekconser vatorium, prof. dr. R, Hoppe uit Reüt- lingen in Duitsland en Gijsbert Niéuwland, hoofd van de afdeling' "lichte muziek' van de AVRO. Het derde wereldmuziekconcours in Kerkrade wordt met tweehonderdenvijf deelnemende muziekkorpsen het grootste muziekconcours, dat ooit in ons land werd gehouden. Momenteel verrijst op het con coursplateau een enorme concerthal, die straks aan achtduizend muziekliefhebbers plaats zal bieden. Het gemeentestadion is in verband met de marswedstrijden voor het wereldmuziekconcours uitgebreid tot een capaciteit van achtentwintigduizend plaatsen. De opening op 1 augustus wordt verricht door staatssecretaris mr. R. Höp- pener. De gemeente Amsterdam heeft onlangs besloten tot het éénmaal in de drie jaren toekennen van een architectuurprijs. Voor de eerste keer kwamen in aanmerking bouwwerken, die in Amsterdam tot stand zijn gekomen in de periode van 1945 tot 1955. De prijs is voor 1958 toegekend aan prof. M. F. Duintjer en aan de n.v. Werk spoor voor de in 1952 tot stand gebrachte vernieuwingen van haar gebouwencom plex aan de Oostenburgergracht. 55. Mevrouw Hitchin bracht haar aandacht op Patsy over. „Oh, juist", zei ze. Ze nam Patsy's handen in haar eigen gehandschoende handen, drukte ze stevig en met een typische Canadese warmte en hartelijk heid en zei vertrouwelijk; „Oh, nu ja, dan doet het er niet toe! We zullen een hoop plezier hebben en hier niet meer aan denken, hè?" Het contrast tussen de wilde, met sneeuw bedekte bergen en de gemakken van de moderne beschaving deed vreemd aan: de eigenaardige ski-hutten met hun vrolijk geschilderde dennenhouten wanden, hun luxueuze badkamers met heet water en de zeer wel kome centrale verwarming, die met olie gestookt werd. Zelfs de skilift, waar je maar op sprong, om je zelf naar boven te laten hijsen, deed de hellingen ge makkelijk lijken. En de skileraar met zijn grote zwarte trui, die hele maal bestikt was met elandkoppen, terwijl hij een paar schouders had, die maar één maat smaller wa ren dan die van Prentice, maakte een vriendelijke in druk. De volgende dag op haar gehuurde ski's, terwijl de Hitchins en hun vrienden i'eeds langs haar omlaag suisden, besefte Patsy, wat een kind moest voelen, dat pas begint te lopen. Maar na een morgen, die haar het idee gaf dat zij een paar weilandhekken aan haar voeten had, begon Patsy er langzamerhand idee van te krijgen. De hel ling leek ook gemakkelijker als je maar in dezelfde richting bleef gaan. Plotseling kwam echter parallel met haar, maar met een veel grotere snelheid een gestalte naar be neden langs een baan, die even verder met de hare moest samenvloeien. De gestalte wenkte haar opzij te gaan, om te keren of te stoppen. Er was een moment, dat zij de sneeuwdeeltjes tegen haar gezicht kon voe len vliegen. Het volgend ogenblik werd zij met een ge weldige bons terzijde geworpen. De punt van een ski scheen hard tegen haar achterhoofd te komen. Toen viel zij. Toen Patsy de ogen opende lag zij in bed. De zon scheen doch op een voor haar vreemde omgeving. Een glimlachende verpleegster stak juist een hoofd om de deur en voor Patsy nog de tijd had gehad iets te vragen, zei deze: „Ik ben Benson. Hebt u de bronzen medalje al?" Patsy had zich net genoeg ski-jargon eigen ge maakt om te weten, dat zij de „prijs voor beginners" bedoelde. „Ben ik...?" „In een ziekenhuis?", zei de zuster. „Zeker." Zij nam de kaart op, die aan het voeteneinde van het bed hing en zei: „Wat dacht u dan, dat ik was? Een nachtmerrie?" Patsy lachte zwakjes. „Voor het geval u niet weet, hoe lang u buiten ken nis bent geweest", ging de pleegzuster voort, „zal ik u even vertellen, dat het nog altijd dinsdag is. Mid dag, geen ochtend. Hoe voelt u zich?" Patsy zei, dat zij zich tamelijk goed voelde. Zij lag achterover in de kussens en staarde naar de zolde ring, terwijl de verpleegster pols en temperatuur op nam. Een beetje verdaasd probeerde Patsy snel een berekening te maken. „Voor u nog wat vraagt", zei de zuster, haar met haar bruine ogen aankijkend en partij trekkend van de termometer in Patsy's mond, „ene zekere mevrouw Hitchin zei, dat ze Dorval zou opbellen en u zich niet benauwd moet maken. Ze heeft u een bos bloemen en een doos bonbons gestuurd." De zuster zweeg even om de thermometer uit Patsy's mond te halen. „En als het goed gaat, mag u morgen bezoek hebben". „Geen andere boodschap?" De zuster schudde het hoofd. „Spijt me, maar ver der niets". „Hebben ze niet getelefoneerd van het vliegveld?" „Ik denk, dat uw vrienden daar al voor gezorgd hebben. Ze zeiden, dat ze Dorval opgebeld hadden en dat alles daar best in orde was". Zij glimlachte geruststellend. Ik kan wel raden, hoe best het daar zijn zal, dacht Patsy. De reserve-stewardess zou moeten worden op geroepen en het rooster zou worden veranderd. En dat met Kerstmis in het vooruitzicht. Kerstmis! Dat had zij helemaal vergeten. Zij ging rechtop in bed zitten! „Hoe lang moet ik hier blijven?" „Vier of vijf dagen. Misschien nog langer". „Vier of vijf dagen? Dan ben ik hier met Kerst mis?" Zij sloeg een hand voor de mond. Nu werd de gehele situatie verschrikkelijk en hopeloos verward. „Wat mankeert me?" vroeg ze. Handen, armen, nek, ribben, alles was in orde. Maar als ze verder naar beneden kwam? „U zult er het leven wel afbrengen", zei de zuster met beroepsmatige vaagheid en toen voelde Patsy haar enkel, die verstuikt scheen te zijn. Met een zucht liet ze zich achterover zakken. Eén ding wist zij ze ker en dat was dat Canadese ziekenhuizen geen gratis verpleging gaven. Zij veronderstelde, dat de maat schappij dat zou moeten betalen. En dan was er nog het Kerstfeest thuis, dat mis zou lopen en de teleur stelling van haar ouders, om nog maar niet te praten van al de drukte en moeite, die zij veroorzaakt had Wat zou zij er niet voor geven, als er nu eens iemand binnenkwam, die zei: „Maak je nu maar nergens on gerust over. Het rooster is in orde. De reserve is opge roepen. Met een beetje geluk zul je binnen een paar dagen thuis zijn. Een ongelukje kan iedereen overko men en het was flink van je om het in ieder geval te proberen. Vergeet nu al het verdere maar. Ben je er zeker van, dat je geen pijn hebt? Is de kamer naar je zin? In gedachten zag zij iemand met een strakke sterke kaak. Iemand, die Robert Prentice heette. De volgende dag, juist toen zij wat gegeten had, het gezicht gepoederd en het haar geborsteld had en zij zich klein en echt hulpeloos voelde in het witte bed, stak de pleegzuster het hoofd om de deur en zie: „Hier is een zekere mijnheer Prentice, die u komt bezoeken, net alsof haar gedachten hem te voorschijn hadden ge toverd. Hij was in uniform en kwam heel langzaam de door de zon verlichte kamer binnen. Met schrik bedacht Patsy, dat hij binnen een paar uur zou opstijgen voor de retourvlucht naar Engeland en meteen kreeg zij een gevoel van verlatenheid over zich bij het idee hier al leen te moeten blijven. Voor het ogenblik was het ech ter prettig hier te liggen en naar hem te kijken en zich getroffen en gelukkig en gerustgesteld te voelen, dat hij haar was komen opzoeken. De verpleegster schoof een stoel dicht bij het bed, glimlachte eens vriendelijk tegen hen en haastte zich weg. (Wordt vervolgd) Lyk gevonden. In het Amsterdamse Bos is het lijk aangetroffen van een 35- jarige Amsterdammer, die sinds 21 juni was vermist. De man was kantoorbediende, gehuwd en vader van 5 kinderen. De politie stelt een onderzoek naar de doods oorzaak in. Rechterlijke macht. Tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage is be noemd mr. W. B. Plantenga, thans raads heer in het gerechtshof te Amsterdam. Tot raadsheer-plaatsvervanger in het gerechts hof te Leeuwarden is benoemd mr. J. Woltjer, griffier der staten van de provin cie Friesland. Inbraak. Terwijl de bouwvakkers met vakantie zijn is ingebroken bij de kantoor houder van het Sociale Fonds voor de Bouwnijverheid in Kampen. Ook de kan toorhouder was met vakantie. Er wordt 2000 vermist. Politiewaarschuwing. Van de zijde van de politie wordt gewaarschuwd de nodige voorzichtigheid te betrachten met het ingaan op aanbiedingen aan de deur van kledingstoffen, vloerkleden en dekens door handelaren, die zich onder meer uit geven voor Amerikaanse of Engelse mili tairen, in Duitsland gelegerd, of voor zee lieden. Zij spreken vaak gebroken Duits of Engels. De waarde van het aangebodene ligt veelal ver beneden de vraagprijs. Secretaris Amsterdam. De gemeente raad van Amsterdam heeft met algemene stemmen tot secretaris der gemeente in de vacature-mr. G. C. Spruijt, benoemd mr. J. C. van den Berg, tot dusver hoofd van de afdelingen gemeentebedrijven en han delsinrichtingen ten stadhuize. In België verdronken. De Nederlandse schipper J. Moerland uit Stavenisse is te Uarelbeke in België van zijn schip in eet) siuiskolk gevallen. Toen men erin slaagde hem uit het water te halen, was hij reeds overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Zestigdagenkaarten. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat thans aan houders van niet voor de verhuur bestem de kampeerauto's en van oude auto's zes tigdagenkaarten voor de motorrijtuigen belasting kunnen worden uitgereikt. Davos-lotery. Te 's-Gravenhage is de trekking gehouden van de achtste lande lijke loterij ten behoeve van het sanato rium Davos. De drie hoofdprijzen, auto's, zijn gevallen op de nummers 48689, 185223 en 73698. Advertentie Van Nelle bestellen DONDERDAG 17 JULI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van Eduard Heijmans, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Das Schloss in Tirol", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Kindermeisje voor papa gezocht", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „School voor misdaad", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Bij de kannibalen", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De lange hete zomer", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der vergelding", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De in specteur-generaal", a.l., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 18 JULI Openluchttheater: Optreden van de Dutch Swing College band, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10— 12.30 en 13.3017 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstelling met werken van Ap pel, Lucebert, Sanders en anderen, 11—17 uur. „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 10—19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10—17 uur. Kunstzaal „De Ark": Ex positie van werk van Eduard Heijmans, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „De rode ballon", 10.30 uur: „Bij de luchtbescherming" a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Jantje tegen wil en dank", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden", 10.30 uur; „Paris holiday", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Grof geschut", a.l., 14.30 uur; „Der Bettelstudent", a.l., 20.15 u. Rembrandt Theater: Montagne's jeugd- variété, 10.30 uur; „Arrivederci Roma", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ,De weg der honderd doden", 14 j., 14.30,19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Walt Disney, Stan Laurel en Charlie Chaplin; „Inspecteur-generaal", a..l„ 14.15, 19 en 21.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4