Raad aanvaardt bouw van nieuw verkeershuis op Stationsplein Gemeentelijk aankoopbeleid ondervond enige critiek Rolschaatsen flitsten over het asfalt van de Duinoordstraat Onderdak voor „Haarlems Bloei ENGEL SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO cj5rieven aan de redactie Enige oplossing (leverparkweg 7, Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Afscheid en gelukwens Atletiek op strand Leerkrachten Vondel school te Aerdenhout mm. MENGELWERKIN HAARLEMSE RAAD Niet „erin gevlogen Mr. Ph. J. Jürgens overleden Spannende wedstrijd van Haarlems Bloei om de Grote Prijs van Haarlem Burgerlijke Stand Heemstede Burgerlijke Stand Bloemendaal Haarlemse raadsleden bevelen aankoop aan Examens Oorzaak gasvergiftiging in Haarlem-Noord DONDERDAG 17 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 De stichting „Haarlems Bloei" krijgt haar verkeershuis op het Stationsplein te Haarlem. Dit heeft de Haarlemse gemeenteraad in zijn vergadering van woens dagmiddag besloten, toen met 22 tegen 8 stemmen een bedrag van anderhalve ton werd gevoteerd voor de bouw van het verkeershuis, nadat verscheidene raadsleden bezwaren hadden geopperd tegen de voorgenomen plaats van het gebouw (aan de westelijke zijde van het station). Deze raadsleden achtten ook het tijdstip van indiening van het voorstel niet opportuun, omdat nog niet in details vaststaat, hoe het uiteindelijke Stationsplein er uit zal gaan zien. Zij waren van mening, dat het verkeershuis misschien beter nabij de zuidelijke wand van het nieuwe plein zou kunnen worden geprojecteerd. Over de noodzakelijkheid om Haarlems Bloei een nieuw onderdak te verschaffen, nu de stichting het stadhuis moet ontrui men, waren alle raadsleden het wel eens. Ook prees men algemeen het aantrekke lijke ontwerp, dat ir. H. A. Breuning van Openbare Werken voor het nieuwe gebouw heeft gemaakt. Verdeeld was men eigen lijk slechts over de plaats van het ver keershuis. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg zich bovendien af, of het gezien de finan ciële moeilijkheden waarin de gemeente verkeert wel juist is thans een bedrag van anderhalve ton voor Haarlems Bloei te voteren. De voorzitter van de K.V.P.- fractie stelde voor de beslissing aan te houden, om dan later, als het Stations plein zal zijn gereorganiseerd, eens te kij ken. of het verkeershuis niet beter aan de zuidwand van het plein een plaats zal kunnen krijgen. „Wij moeten het verkeers huis aansluiting doen geven aan de toe komstige bebouwing van het plein", aldus de heer Schippers, die van mening was, dat voor de tussengelegen tijd wel een op lossing zou kunnen worden gevonden bij voorbeeld op één der verdiepingen van Oscar Smit's bank in de Kruisstraat of in de voormalige boekwinkel van Van Cittert in de Spekstraat. Ook de heer W e n s i n g (C.H.U.) vroeg zich af, of aan de ruimtewerking van het nieuwe Stationsplein geen afbreuk zal worden gedaan door het verkeershuis tegen het station aan te bouwen. „Boven dien kan men dan in de toekomst het viaduct op de Kruisweg alleen nog maar aan de westelijke zijde verbreden". De christelijk-historische spreker was van mening, dat er in afwachting van de vol tooiing van het Stationsplein wel andere mogelijkheden zouden zijn te vinden. De bezwaren van mevrouw S c h e 11 e- ma—C o n r a d 1 (V.V.D.) bleken niet van doorslaggevende aard te zijn. Alleen vroeg zij zich af, of een verkeershuis niet beter in het centrum van de stad zou kunnen komen te liggen. De heer A 1 b r e c h t (Arbeid) was het hier niet mee eens: iedere andere oplossing dan een plaats op het Stationsplein zou naar zijn mening op de duur niet juist zijn. Hij was een warm voorstander van het voorstel. Wethouder H a p p betoogde in zijn antwoord, dat van het toekomstige Sta tionsplein alleen zeker is, dat de noord wand ongewijzigd blijft. Juist omdat naar ijjn mening het stationsgebouw enigszins gaat vervlakken als het plein groter wordt geloofde hij, dat het verkeershuis tegen de stationswand stcdebouwkundig de enig juiste oplossing was. Andere oplos singen zouden alleen maar tijdelijk zijn. De voormalige boekhandel in de Spekstraat achtte hij in het geheel niet geschikt en in Oscar Smit's bank zou men maar tijdelijk kunnen blijven. Wethouder Geluk onderstreepte deze mening. Hij deelde mee, dat het bestuur van Haarlems Bloei was teruggekomen op de aanvankelijk gehuldigde mening, dat een verkeershuis in het centrum van de stad zou moeten liggen. De verwezenlij king van het nieuwe Stationsplein zal heel wat jaartjes vergen en zo lang kan Haar lems Bloei niet wachten. Aan de hand van voorbeelden in andere steden toonde de heer Geluk aan, dat het bedrag van ƒ150.000,zeker niet te hoog was. In tweede instantie zei de heer Van voor Advertentie FOTO naar HAARLEM, 16 juli 1958. BEVALLEN van een zoon: 14 juli: B. H. Dirksen-Boot; 15 juli: S. C. de Groot- Van Veeren; H. M. E. Kenselaar-Nelis; 16 juli: C. J. Dijkstra-Koster; C. M. van Rijn-Huijg. BEVALLEN van een d o c h t e r: 12 juli: H. J. Wouterson-Timmerman; G. W. Lo- winsky-Van Waard; 13 juli: J. J. E. Din- gemanse-Suik; 15 juli: M. van Kouteren- Fransen; G. Schuitema-Dinkela; 16 juli: E. D. J. Mantel-Bos; C. H. Hut-Nonnekens; G. Haseleger-Gerdessen; W. A. Kaptijn- Oosterwijk; A. M. C. van Beurten-Rose- krans; C. Koning-Van Oyen. OVERLEDEN: 13 juli: G. J. Wapstra- Houtgraaf, 75 j., Korte Annastraat; 14 juli: S. C. Kooderings Clemens, 78 j., Jans straat. 'ONDERTROUWD16 juli: W. T. J. van der Struijf en E. M. J. Beenders; J. H. M. van Koppen en L. E. Dortland; G. J. Cli- teur en E. J. S. Muidér; C. Sman en E. Pouw; F. T. M. Timmer en J. J. de Wit; J. J. H. Oudshoorn en A. L. Huijboom; N. Boterblom en C. E. Laadstra; H. W. van Hooff en J. J. M. Devies; W. Dokter en P. Teeuwen; W. Kok en C. C. Bakker; J. H. Lemmink en B. A. M. Tollenaar; E. G. M. Brekelmans en T. M. de Vilder; H. E. Tecken en J. C. A. van den Berg; E. G. Grannetia en P. Michel; T. Kan en J. C. Boei; A. Bruins en F. Dam; IJ. Wou denberg en M. Beneker; J. Klingers en K. Kneijsberg; J. A. A. Boven en E. Polman; A. J. van der Sluijs en R. Ackermann. GEHUWD: 16 juli: A. E. Sarot en J. M. van der Spek; H. Meulenbroek en H. W. M. Remmé; G. P. Schumm en M. J. Arnol- dus; T. Menks en W. Bos; B. J. Woorts en A. M. Kaagman; J. Schouten en J. Huij boom; H. P. C. van Damme en S. de Vries; •E H. van de Worp en D. H. Vogelaar; A. Gnossen en H. P. Waleveld. V e 1 s e n (K.V.P.), dat men naar zijn mening de mogelijkheden van pleinvor ming gaat verkleinen als men het ver keershuis bij het station bouwt. Deze vrees werd echter door wethouder H a p p niet gedeeld. Op een vraag van de heer Schippers bevestigde de wethouder, dat parkeer ruimte zal worden geschapen op de plaat sen, waar Royal en Beijnes hebben ge staan. Bij de stemming bleek, dat zes K.V.P.- leden met de heer Schippers bezwaren bleven voelen, evenals de heer Wensing (C.H.U.), zodat het voorstel met 22 tegen 8 stemmen kon worden aangenomen. Aan het begin van de vergadering van de Haarlemse raad van woensdagmid dag richtte de voorzitter, burge meester mr. O. P. F. M. Cremers, zich met een persoonlijk woord tot een oud raadslid, de heer W. Mensink (Arb.), die voor de raad bedankt heeft wegens zijn benoeming tot Gedeputeerde en tot het raadslid, de heer A. J. de Landmeter (CHU), die vandaag zijn vijfenzeventig ste verjaardag viert. De voorzitter ken schetste de heer Mensink als een man, die bij partijvrienden en politieke te genstanders geacht werd om zijn open en eerlijke strijdvaardigheid. „Tegen over het manco van zijn vertrek als raadslid, staat, echter de winst van zijn benoeming tot Gedeputeerde", aldus mr. Cremers. Met betrekking tot de heer De Land meter sprak de voorzitter er zijn vol doening over uit, dat dit. raadslid na zijn ziekte van het begin van dit jaar weer geheel hersteld, fris en monter is terug gekeerdDe raad begroette deze woor den met applaus. Zondag zal de kampeervereniging „He lios" bij haar kamp op het strand in Zand- voort een atletiektoernooi houden om de „In memoriam Piet Wegman"-beker. Het toernooi wordt georganiseerd in samen werking met alle strandkampeervereni- gingen. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 In de drie vacatures aan de openbare lagere Vondelschool te Aerdenhout, ont staan door het vertrek van de heer G. J. Bosch, die na, van 1 april 1949 af aan deze school verbonden geweest te zijn, deze gaat verlaten wegens zijn benoeming als onderwijzer aan de ULO-school aan de Parklaan te Haarlem en mede door het vertrek van twee tijdelijke onder wijzeressen, hebben B. en W. van Bloe- mendaal met ingang van 1 september tot onderwijzer in tijdelijke dienst benoemd de heer W. Geurtsen te Heemstede en eveneens tot onderwijzer in tijdelijke dienst, de heer H. Ringersma uit Haarlem, echter met Ingang van 19 augustus. Europaplein. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten een deel van de Scheldestraat en het Westerscheldeplein, waar weldra het nieuwe R.A.I.-gebouw zal verrijzen, de naam te geven van Europa plein. De negen communistische raads leden en een der V.V.D.-leden stemden te gen het voorstel. De ontworpen boulevard tussen het R.A.I.-gebouw en het toekom stige tentoonstellingsterrein aan de Am- stel krijgt de naam Europaboulevard. m "fif S 'Ir wa lil LA Mi L ijéüi: "Ij M" 'foA «I - i M ■ér, j-'« i? 1 - A '±:l V -- X, - i V'x'C i' m Lv* J 1?.— L~JZJ ...r '-v.:- - V.-. Behalve over de kredietverlening voor het verkeershuis van „Haarlems Bloei" (waarover elders meer) is woensdagmiddag in de Haarlemse raad over de meeste voorstellen niet lang gediscussieerd. Sommige voorgestelde aankopen werden door enige raadsleden te duur geacht, zoals onder meer de aankoop van het perceel Badhuisstraat 10 ten behoeve van de concierge voor de dienst van lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken. Over andere belangrijke onderwerpen werd in het geheel niet gesproken. Zo aanvaardde de raad zonder meer het aangaan van twee geldleningen voor in totaal 7.397.000. De benoemingen en ontslagen werden conform de voorstellen goedgekeurd, waarbij aan dr. L. M. van Dis eervol ontslag werd verleend als rector van het Coornhertlyceum met dankbetuigingen voor de vele en uitstekende diensten aan de gemeente bewezen. Van twee kanten kwamen bezwaren te gen het voorstel van B. en W. om 22.125 en 35.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop en inrichting van het perceel Badhuisstraat 10 ten behoeve van de con cierge van de gemeentelijke dienst van lichamelijke opvoeding, sport en jeugdza ken en voor de interne verbouwing van het perceel Kleine Houtweg 47 ten behoeve van de dienst zelf. De heer F i b b e (V.V.D.) vond de koop prijs en de kosten van de verbouwingen te hoog en de heer K n a p e (K.V.P.) kwam bij het afwegen van verschillende belangen tot de conclusie, dat de woning nood moest voorgaan boven de huisvesting van een gemeentelijke dienst, hoe nood zakelijk deze laatste ook was. De heer Spek (A.R.) was het daarentegen van harte met het voorstel eens. De huidige situatie voor de dienst van lichamelijke opvoeding achtte hij niet meer houdbaar. De heer P i e 1 a g e (Arb.) sloot zich bij deze woorden aan. Mevrouw S c h e 11 e- m a-C o n r a d i verduidelijkte het stand punt van haar fractie met te zeggen, dat de bezwaren uitsluitend tegen de hoge kosten waren gericht. Wethouder H a p p gaf toe, dat de prijs hoog was. „Onder an dere dan de huidige omstandigheden had den wij zeker dat bedrag niet betaald" zei hij. Het belang van de dienst voor de li chamelijke opvoeding had echter de door slag gegeven. De aankoop van perceel Badhuisstraat 10 was beslist nodig, om dat de concierge onmiddellijk bij het ge bouw van de dienst moest wonen. Met 26 tegen 7 stemmen werd het voor stel aangenomen. Tegen stemden drie K.V.P.-ers de drie aanwezige V.V.D.- raadsleden en de heer Wensing (C.H.U.). De voorgenomen aankoop van het per ceel Berkenrodesteeg 15 voor 4.350 acht te de heer Fibbe eveneens te duur. Hij meende zelfs, dat het college van B. en W. „erin gevlogen" was, waartegen wet houder Happé stelling nam. Het college doet steeds moeite om na een deskundige taxatie een prijs te betalen binnen een vastgestelde limiet. De heer Fibbe vond deze limieten in het algemeen te hoog liggen. De V.V.D.-fractie werd geacht ook tegen dit voorstel te hebben gestemd. Naar aanleiding van het pre-advies, dat B. en W. hebben uitgebracht over de kwes tie van het scheuren van het goudlerenbe- hang in het Frans Halsmuseum vroeg de heer Spek (A.R.) waarom het college tegen het aanvankelijke advies van de directeur van het museum in, toch een subsidie van 2000 wilde geven voor res tauratie. Wethouder Geluk zegde toe de ze _aangeleg.enh.eid. nog eens te bestuderen en er te zijner tijd mee in de raad te rug te komen. Met betrekking tot het voorstel tot het bouwen en inrichten van een gymnastiek lokaal voor'de bijzondere school voor u.l.o. aan het Marianne Philipsplantsoen vroeg mevrouw Van der Wal 1-D uyven- d a k (Arb.) of ook andere organisaties van deze gymnastiekzaal zouden kunnen profiteren en merkte de heer K n a p e (K.V.P.) op, dat hij bezwaar had tegen de aanleg van doucheruimten. Wethouder Ge luk moest beide raadsleden antwoorden, dat dergelijke kwesties uitsluitend voor verantwoordelijkheid van het betreffende schoolbestuur komen en dat de gemeente daarop geen invloed kan uitoefenen. De heer Spek vroeg naar aanleiding van het aanschaffen van meubilair voor gemeentelijke scholen, of ook een derge lijk voorstel voor bijzondere scholen is te verwachten. Wethouder Geluk zei dat het in het onderhavige geval ging om meubi lair, dat nodig was met het oog op de uit breiding van het aantal leerlingen en dat de rijksinspecteur in het algemeen afwij zend stond tegenover vervanging van oud meubilair. Bij de wijziging van de wijze van me teropneming voor de bedrijven achtte de heer Proper (Comm.) de vermindering van het aantal bezoeken niet in het be lang van het publiek. Hij wilde dan ook geacht worden tegen het voorstel te heb ben gestemd. De nieuwe overeenkomst over de leve ring van gas aan de gemeente Zandvoort was voor de heer Spek aanleiding te vra gen, of in de vigerende regeling met de gemeente Bloemendaal ook een kosten verdeling met betrekking tot de perslei ding bestond. Wethouder Angenent bevestigde dit cn sprak de verwachting uit, dat ook met Bloemendaal binnenkort een nieuwe regeling zal kunnen worden getroffen, waarin een en ander nog eens uitdrukkelijk zal zijn vastgelegd. Op voorstel van de heer Van Velsen (K.V.P.) zegde wethouder Happé toe nog eens te zullen bekijken in hoeverre het oude plan voor de reorganisatie van de omgeving van het Begijnhof kan worden veranderd, waardoor er meer bebouwing zal komen. Tenslotte had de heer Proper bezwaar tegen het opnemen van de kosten voor drainage van de huizen aan de Hannie Schaftstraat in de stichtingskosten, waar door de huurprijs zou worden verhoogd. Wethouder Happé meende, dat men deze kosten niet ten laste van de exploitatie kan laten komen. „Als de drainage meteen goed zou zijn geweest waren de stichtings kosten ook met hetzelfde bedrag ver hoogd", merkte hij op, waarna hij mee deelde, dat de invloed op de huurprijs ver houdingsgewijs zeker niet groot zal zijn. Te Bloemendaal is op de leeftijd van drieënzestig jaar overleden mr. Ph. J. Jür gens, advocaat en procureur te Amster dam. In 1917 vestigde hij zich in de hoofd stad als advocaat en hij heeft meer dan veertig jaar de advocatuur uitgeoefend. In Amsterdam was hij een geziene figuur bij de rechterlijke macht en de balie. Mr. Jür gens was sedert mei 1920 kantonrechter plaatsvervanger te Amsterdam en verder maakte hij deel uit van de raad van toe zicht op de orde van advocaten. De ver diensten zijn erkend door de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Zaterdagmiddag na aankomst van trein 12.34 te Driehuis zal zijn stoffelijk over schot op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld. Deze tekening toont hel zij-aanzicht van het nieuwe verkeershuis voor de stichting „Haarlems Bloei", dat aan de westzijde van het station op het Sta tionplein zal verrijzen. Het ontwerp is van ir- H. A. Breuning van de gemeen telijke dienst van Openbare Werken. Zoals men uit de tekening kan zien past het gebouwtje goed bij het sta tionsgebouw en geeft een modern en aantrekkelijk cachet aan het plein. Op de begane grond komt de afdeling voor informatie, alsmede een aangebouwde kiosk. Verder een magazijn, toiletten en een rijwielberging. Op de eerste ver dieping komt de kamer voor de direc teur, die enigszins is uitgebouwd en gedeeltelijk op de kiosk steunt. Voorts worden op deze verdieping gehuisvest het kantoor, de kamer voor de admini strateur, het archief en een keukentje. Het had er woensdagmiddag veel van weg. dat er een vleugje Tour de France sfeer naar de Duinoordstraat in Haar lem-Noord was overgewaaid. Het waren, weliswaar geen met stof en zweet bedek te wielrenners, die hun allerlaatste ener giereserves in de eindsprint gebruikten, maar jongens en meisjes op rolschaatsen. Hun strijd om en verlangen naar hun „etappezege" was echter beslist niet min der fel dan die van deelnemers aan de Franse monsterrace. Ook de spanning en dramatiek, zo dik wijls bij de finish van een Tour-etappe aanwezig, ontbraken niet bij de gele eind streep die over het asfalt van de Duinoord straat was getrokken. De finale om de gro te prijs van Haarlem voor meisjes van twaalf tot zestien jaar was daar een voor beeld van. De tengere Saskia de Jong had zich in de voorgaande races met haar diepe „zit" en vinnige slag sneller dan al haar con currenten over de honderdvijftig meter lange wedstrijdbaan gerept. Ook nu weer kon de overwinning haar bijna niet ont gaan. Twintig meter voor de eindstreep lag ze immers duidelijk voor op Loes Imanse, het stevige meisje in haar vlotte rock 'n roll-shirt en spijkerbroek. „Sas- kiaaaaaü gillen de vriendinnen langs de kant en het klinkt als een klaroenstoot. Nog energieker slaat Saskia haar armen en benen uit. Ze hoort misschien niets van al dat lawaai om haar heen, ze voelt al leen dat Loes met een laatste wanhopige poging naast haar komt. En dan gebeurt het. Enkele meters voor de verlossende streep raakt Saskia uit balans, ze doet een misslag en meteen schiet Loes haar al voorbij. Het verslagen meisje is zichtbaar te leurgesteld, maar direct rijdt zij op de van geluk stralende Loes toe en dan slaan de twee kemphaantjes de armen om elkaar heen. Geanimeerd verloop Ondanks de ongunstige weersomstan digheden hebben de rolschaatswedstrij- den die door de stichting „Haarlems Bloei" zijn voorbereid, een vlot en geani meerd verloop gehad. De miezerige mot regen. die uit de zonloze hemel de hele middag viel, heeft echter geen nadelige invloed op de strijdlust van de deelnemers gehad. Wel was de publieke belangstelling wellicht daardoor aanmerkelijk minder dan vorig jaar, toen de wedstrijden in de Marnixstraat werden gehouden en onge veer vijfduizend toeschouwers langs de hekken van het parkoers stonden. Ruim vijftig jongens en meisjes, inge deeld in twee leeftijdsgroepen nl. van ne gen tot en met elf jaar en van twaalf tot en met vijftien jaar, hadden voor de wed strijden ingeschreven. Behalve in pure snelheid konden zij zich met elkaar me ten in het schoonrijden en stond een rol- hockey-wedstrijd op het programma. Uit series, halve finale en finale kwam bij de jongens van 9 tot en met 11 jaar Frans Cinqüalbré als overwinnaar te voorschijn. Hij was in 21,4 sec. Otto Deen en Roeland Ewoud, die respectievelijk tweede en der- Advertentie ONDERTROUWD: B. Toepoel en C. J. Delissen, C. C. Sullot en J. R. Driessen, J. H. Th. van Riet en M. Th. Verzijlbergen, H. Poortermans en C. D. Hasselaar, A. G. Damen en E. H. A. Copini, J. G. van den Berg en E. M. D. Hessels, G. Branderhorst en J. Timmerman, G. P. C. van Leeuwen en H. M. A. Willemse, P. Pauw en E. Vel den. GETROUWD: A. J. van Heusden en J. A. Hopstaken, J. G. Wiedijk en M. M. Piet, B. A. Th. van Dierendonck en M. Daams. W. P. Schortemeijer en A. E. Loggen, J. J. de Vos en K. A. van Haaster, H. J. W. M. Laarman en M. A. Sloof, R. Peperkoorn en A. Sietsma. GEBOREN: Leonardus J. J., z. van J. de Haas en W. J. Spilt: Marijke, d. van A. P. Warnaar en J. E. F. Vermeulen: Maria Chr., d. van P. M. v. d. Gugten en C. C. Huldy; Carolina, J. M., d. van J. A. M. Hageman en J. F. M. Langeveld, Eduard, z. van C. Mandersloot en A. M. Jansen; Reinier C. M., z. van W. P. A. J. M. Mutsaerts en H. A. M. Janssens; Mieke B., d. van Th. M. Ram en B. Elf ring; Frederikus J., z. van J. Elbersen en M. Visser; Adriana P. A., d. van H. W. Bertens en M. C. Tijs; Jolande C., d. van G. A. van Bakel en P. Hamstra; Albertus P. Th. J., z. van Th. A. Huurman en A M. de Kok. OVERLEDEN: D. Kolk-Houweling, 67 j. J. Stokman, 78 i. W. Th. G. Ruijgrok-On- stein, 49 j. BEVALLEN: C. M. Fraikin-Schrijnema- kers, z., G. M. van der Valk-Verboom, d., F. M. van der Weiden-Brenndnkmeijer, z. ONDERTROUWD: F. Logeman en E. P. van Hoevelaak. GETROUWD: W. J. Olsman en A. J. Salm; J. G. J. Wulffraat-T. M. Cassee; E. Vogel-H. P. Dooijes; W. J. Otten-F. B. de Vries. OVERLEDEN: Wed. M. E. Hoofiën-Smit, 79 j.,"W. Siewertsz van Reesema, 79 j.; B. Mica, 69 j.: Wed. E. Tollenaar-Muller, 65 j.; Wed. M. van Sluisdam-Weber, 73 j.; W. H. Koomans, 95 j. C ollecte-R egnault De in het najaar te houden veiling van de collectie Regnault, die thans in het Stedelijk Museum te Amsterdam in onder gebracht, is voor de leden van de Haar lemse gemeenteraad de heren J. J. Voogd (Arbeid) en Jac. van Velsen (K.V.P.) aan leiding geweest vragen te stellen aan het college van B. en W. van Haarlem. Zij hebben het college gevraagd of het bereid is al het mogelijke te doen om te voorko men dat een groot deel van de kunst schatten Nederland zou verlaten, bijvoor beeld door ten behoeve van het Frans Halsmuseum aankopen te verrichten. Zien B. en W. de mogelijkheid om met andere Nederlandse gemeenten samen te werken opdat de Nederlandse overheidsrepresen- tatie op de veiling zo sterk mogelijk zij? Haarlem. Bij de in Haarlem gehouden hoofd akte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mevr. A. den Haan, Amsterdam; mevr. A. Jon ker-Zwart, Haarlem en de heren W. Dijkstra. Bergen: W. v. d. Geest, Haarlem: C. Teeling, Be verwijk: C. v. d. Bosch. Amsterdam: S. I. Kui pers, Santpoort. Voor gedeelte A: de heer J. Dolle. Haarlem. Voor gedeelte B: de heren J. M. Vlaming, Den Helder: T. W. de Boer, Den Helder: H. W. Eppenga, Amsterdam: G. K. P. Wecnink, Haarlem: J. Vreeken, Alkmaar; H. J. M. Oorthuizen, Grootebroek; C. J. van Ruyvcn, Haarlem. Haarlem. Bij de handenarbcid-examens zijn geslaagdde beren G. M. A. van Deenen, Amster dam; P. J. Heus, Schermerhorn; B. Peereboom Voller. Amsterdam; J. A. Prins. Den Helder; P. v. Splunder. Lange Ruige Weide: S. Th. Wijnhof. Zeist: J. M. J. Brants, Amsterdam: K. Brinkman, Krommenie en G. Sneeuwloper, Amstelveen, en de dames L. J. Ch. Douwes, Amersfoort; E. Fun- ke, Amsterdam; I. Gabel, Amstelveen; E. J. de Groot, Edam; mevr. A. L. v. d. Bosch-Meeuwis. Uitgeest. Utrecht. Doctoraalexamen tandheelkunde: J. J. A Bakker. Roermond; A. E. Bosman, Baarn; P. P. Thooi Bremer, Utrecht: H. H. A. M. Eijsvogel, Haarlem: K, A. Hoeksema, Leeuwarden: S. R. Kinsbergen, Amsterdam: J. F. A. la Rivière, Lel den: W. v. d. Maas, Hilversum: F. Raadsheer, Bussum: J. Schipper, Utrecht: M. Schutte, Bloe mendaal: J. J. J. Tas, Amsterdam; J. S. J. Tim mermans, Tegelen: J. A. Tjalsma, Den Haag; J. D. v. d. Vliet, Voorburg. Dierenartsexamen: L. v. d. Heide, Amsterdam: mevr. D. M. Grooten- huis-Wolting, Utrecht: W. H. M. v. Iersel, Hel- voirt; Th. Smit, Wassenaar; K. K. van Hellemond, de werden, een halve seconde te vlug af geweest. .Bij de jongens van 12 tot en met 15 jaar was Simon Engel in 19.5 sec. de snel ste tijd van de middag voor al zijn me dedingers onbereikbaar. Met een snelheid van bijna 28 kilometer per uur stoof hij over de baan. Dick Toepoel, die aan vankelijk de beste kansen leek te hebben in de halve finale won hij van Simon Engel werd tweede in 20.3 sec., terwijl Thomas Box in 20.5 sec. als derde over de streep rolde. Carla de Lijster ging bij de meisjes van 9 t/m 11 jaar met de eerste prijs strijken. Haar tijd in de finale was 24.1 sec. Mar- go Vink in 24.5 sec. en Mia Duin in 24.6 sec. eindigden als tweede en derde. Hoog tempo In de finale meisjes 12 t/m 15 jaar ga ven Saskia de Jong en Loes Imanse el kaar zeer weinig toe. Mooi gelijk op gin gen ze over de baan, krachtig en in hoog tempo flitsten hun rolschaatsen over het natte asfalt. De eindspurt van Saskia was echter iets scherper zodat zij in 20.3 sec. op de eerste plaats beslag legde. Voor Loes werd 20.7 sec. genoteerd. Manja Kos ter werd derde in 22.1 sec. De Grote Prijs van Haarlem ging zoals reeds gezegd bij de meisjes naar Loes Imanse, die na 20.2 sec. zich de bezitster van de fraaie zilveren beker kon noemen. Bij de jongens viel deze prijs ten deel aan Simon Engel, die zich in 19.7 sec. nog eens onbetwist de snelste toonde. Verder was er niets af te dingen aan de beslissing van de jury's, die Manja Koster de eerste prijs toekende voor haar schoon rijden. Zij mocht voor haar met gratie en meer variatie gereden „Kür" op de me lodie van Waldteuffel's schaatsenrijders- wals een hartelijk applaus in ontvangst ne men. Een aardig intermezzo vormde de rol- hockeywedstrijd tussen de Bellamy Boys uit de Amsterdamse buurt en een combi natie samengesteld door „Haarlems Bloei". Hoewel het strijdperk wel wat te smal was uitgevallen is er enthousiast om het bezit van de „puck" in dit geval een tennisbal gevochten. De Bellamy Boys waren beter op schot. Zij wonnen daardoor de wedstrijd met zes-vier, na bij de rust een drie-nul voorsprong te hebben gehad. Na afloop reikte de heer A. Korstjens van „Haarlems Bloei" een doos vol prij zen uit. De eerste prijswinnaars van de snelheidswedstrijden zagen zich verblijd met een polshorloge. De overige prijswin naars ontvingen plastic bouwdozen, bad- mintonsets en medailles. Een extra me daille werd uitgereikt aan Wim Lenaarts, die zijn rolschaatsen spontaan beschikbaar stelde aan een andere deelnemer toen de ze wegens een defect aan een rolschaats van verdere deelneming uitgesloten dreig de te worden. De gasvergiftiging, die dinsdagavond optrad in het perceel Gen. de la Reystraat 31 rood in Haarlem-Noord is vermoedelijk veroorzaakt door een defect in de stand leiding van het privaat. Tot deze conclusie kwam Bouw- en Woningtoezicht tijdens 't woensdag ingestelde onderzoek. De toestand van de 67-jarige weduwe, die met vergiftigingsverschijnselen in de Mariastichting werd opgenomen, is gun stig. Zij heeft echter het ziekenhuis nog niet verlaten. (Verkort weergegeven) Uw onverflauwd ijveren voor meerdere verkeersveiligheid zoals nu weer tot uiting komt in Uw redactionele beschou wing „Schuld" d.d. 12 dezer verdient al le waardering. Het lijkt mij echter nuttig in verband met Uw commentaar, te wij zen op het steeds bij de ontwikkeling ten achter zijn van het verkeersbeleid der overheid. Richtingaangeven door trams, invoeren van maximum snelheid en wegbebake- ning, beperken van de bromfietsoverlast enz. zijn allemaal maatregelen die feitelijk op initiatief van verkeersorganisaties of particulieren zijn getroffen. Geen enkele keer nam hier de overheid die toch wel terdege geïnformeerd mag worden ge acht het initiatief. En als de overheid hier eens met een eigen idee uit de bus komt, is dit soms zo stuntelig en weinig ef fectvol, dat het weldra weer moet worden verbeterd. Hier denkt men b.v. aan de in dicatie van bromfietsen met 't belachelij ke gele plaatje welke voor kruisend ver keer en waarvoor dit toch vooral is be doeld waardeloos is. Alleen een grote gele schijf voor de koplamp die zelf 's nachts opvallend geel licht moet uitstra len waarschuwt het kruisend verkeer dat geen gewone fietser of motorrijder, maar een bromfietser nadert. Dat de over heid zoals gezegd ook al weer veel te laat het bromfietslawaai gaat verbie den is maar een halve maatregel: want motorrijwielen en motorcarriërs mogen klaarblijkelijk onbelemmerd op onze ze nuwen met hun absoluut te vermijden geraas blijven irriteren. En hoe! Vooral als deze vehikels vrachten vervoeren waarvoor het motorvermogen niet toerei kend is, produceren zij een hels kabaal. Aangaande de westelijke randweg twee opmerkingen. Men vraagt zich af of het nu beslist noodzakelijk was, de rand weg westelijk van de Lorentzkade op die lelijke dijk te projecteren, in plaats van op het in onze stad gebruikelijk straatniveau. Het nu gelegde dijklichaam heeft het land- schapsschoon tussen west en Elswout-Aer- denhout, onherstelbaar geschonden. Ten tweede, waarom draalt de gemeente met het plaatsen van verkeerslichten op de kruisingen van de Randweg met de Leid- sevaart, Pijlslaan en Vlaamseweg? Moeten daar per se eerst vele verkeer- slachtoffers vallen? 'J. DE H. Dat was ook de gehele strekking van ons artikel. Red.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5