Twijfel drijft de Fransen in extremistische armen Ruim 32 miljoen gulden meer voor aanvullende werken Centrumpartijen bloeden leeg NAAIMACHINES Totaal f 87,5 miljoen voor dit jaar uitgetrokken 9 WAAROM ZWIJGT DE GAULLE Nieuwe concentraties Waar staat De Gaulle? Gaat u met vakantie? UNO-rapport over de executie van Nagy „Regering-Kadar is tenvolle verantwoordelijk Onze opruiming begint heden! Tegenaanvallen op West- Sumatra en Celebes afgeslagen Nieuwe verwikkelingen in de zaak-Sherman Adams Uit gevangenis ontsnapte Duitser stal 3000,- in Nijmegen Protest tegen de prijsstop voor melk Prinsenbrug op 28 juli voor rijverkeer open Singalese dansgroep in Bloemendaal Ziekenfondspremie dekt de kosten niet Voorzitter C.B.O.Z. klaagt over te kostbare zieken li uisbou w Duurder telefoneren Burgerlijke Stand op Nieuw Guinea Man poogde zijn vrouw te wurgen Natuurlijk Een kaasgerecht! kaas Russell en Priestley niet naar „Vredescongres" DONDERDAG 17 JULI 1958 (Van onze correspondent in Parijs) De ultra-Gaullistische minister van Justitie in het huidige Franse kabinet, Michel Debré, onder wiens persoonlijke leiding de grondwetscommissie momen teel de nieuwe constitutie voor de Vijfde Republiek voorbereidt, heeft van alle leden van zijn commissie geëist, dat ze hun belofte tot absolute geheimhouding over de beraadslagingen met een eed zouden bekrachtigen. Loslippigheid heeft een voormalig ambassadeur in een interessant boek dezer dagen een der grond feiten van Frankrijk's politieke zedenleer genoemd. Iloe diep de politieke en vooral morele invloed van generaal De Gaulle op de Franse publieke zeden en gebruiken heeft ingewerkt, is voor het moment nog moeilijk vast te stellen. Maar dat er vandaag in de staatkundige keuken van Parijs toch een veel grotere discretie dan vroeger wordt betracht, is een feit dat nauwelijks voor discussie vatbaar is. Waarnemers en politici tasten in een vrijwel ondoordringbare duister nis met betrekking tot de constitutie die, volgens het recept van de generaal, bij minister Debré nu op het vuur staat. Diezelfde onzekerheid verklaart voor een deel tenminste ook het gebrek aan besluitvaardigheid dat bij de politieke partijen valt te constateren. Er is nauwe lijks meer één leidende figuur in Frank- rijks politiek, die niet inziet, en zelfs er kent, dat het Franse partijwezen op een geheel nieuwe leest geschoeid zal moeten worden. Men begrijpt met name dat de grote meerderheid der vijftien huidige partijen van het toneel zal moeten ver dwijnen, omdat de scheidingslijnen voor namelijk door persoonlijke ambities, ran cunes en tegenstellingen worden bepaald. Het streven zou dus gericht moeten worden op concentratie en politieke heroriëntering, opdat de voornaamste geestelijke families in drie tot vier formaties onder dak zouden kunnen worden gebracht: communisten, links centrum („travaillisten"), rechts cen trum (conservatief) en, eventueel, rechtse extremisten of fascisten. De laatste weken zijn er verschillende initiatieven genomen die inderdaad in deze richting schijnen te wijzen. Oud-premier Bidault, de oprichter van de katholieke M.R.P. (volksrepublikeinen), op welks uiterste rechtse flank hij in de loop dei- laatste jaren terecht is gekomen, heeft zijn nieuwe beweging voor een „christelijke democratie' gelanceerd, die in Frankrijk een overeenkomstige positie als Adenauers C.D.U. in West-Duitsland zou moeten in nemen. Bidault is er echter niet in geslaagd zijn vroegere geesteskind, de M.R.P., naar zijn nieuwe basis te lokken en zijn aanhang wordt over het algemeen op niet meer dan een dozijn Kamerleden geschat. Niet veel meer succes schijnt de onderneming te hebben waartoe enkele rechtse radikalen als Edgar Faure, René Pleven en André Morice het initiatief hebben genomen. Van hun „Rassemblement Liberal" is tot dusver zelfs de officiële doopplechtigheid achter wege gebleven, en de drie genoemde peet ooms zijn intussen al weer naar hun kies districten vertrokken om zich daar voor lopig in de eerste plaats aan hun persoon lijke politieke belangen te wijden. De socialistische oud-minister van Ar beid, Daniel Mayer, enkele maanden ge leden vrijwillig afgetreden als Kamerlid, heeft de „Unie der Democratische krach ten" opgericht, waarin hij alle linkse ele menten, op de communisten na, hoopt te verzamelen. Een aantal bescheiden linkse groepen en vakbondsfederaties heeft zich bij Mayer aangesloten, terwijl ook en kele belangrijke kopstukken als de socia listen Depreux en Lussy en vooral de twee krachtigste leidersfiguren op de linker vleugel, Mendes-France en Mitterrand, aan deze oproep gehoor hebben gegeven. Niet temin zal ook dit initiatief ten dode opge schreven zijn, zoiang de- socialisten niet en masse hun trouw opzeggen aan hun secretaris-generaal Guy Molïet, die zich op zijn beurt, als minister van Staat, weer met huid en haar aan De Gaulle schijnt te hebben uitgeleverd. De kardinale vraag die alle posities en standpunten blijft beheersen, is: Wat wil, en vooral wat kan, generaal De Gaulle? Het. vertrouwen in diens democratische oprechtheid als tegenwicht voor fascisti sche tendenties, is van nature in rechtse kringen ontegenzeggelijk veel groter dan op de linkse vleugels. In het linkse kamp voelt niemand zich wel helemaal prettig, on de redenen voor die onbehagelijkheid liggen dan ook voor het grijpen. De machtsovername van De Gaulle, waarvan men de legaliteit niet al te dicht op de keper moest bekijken, werd eigenlijk slechts door d i e liberale Fransen geslikt die hun gemotiveerde onrust wisten te sussen met de hoop dat de generaal zijn mede-militairen in Algiers wel spoedig weer in het gelid zou kunnen dwingen. Die hoop is tot dusver niet verwezenlijkt. In tegendeel, men krijgt steeds sterker de indruk uit de benoeming van Soustelle tot minister van voorlichting, die op die post de (linkse) Malraux verdrong, èn uit de militaire promoties van de generaals Salan en Massu, dat De Gaulle nu juist niet aan het langste eind blijkt te trekken. Nu kunnen natuurlijk ook uit deze in drukken en feiten verschillende conclusies worden getrokken. Men kan zeggen dat het met de dag duidelijker wordt dat De Gaulle de steun van alle vooruitstrevende en democratische krachten nu juist heel hard behoeft om te voorkomen dat Frank rijk nog verder en sneller afglijdt naar het fascisme. Die overweging heeft dan ook geleid tot de stichting van nog een nieuwe groep, het „centrum voor republikeinse en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart mei vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor hel laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, will u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen? DE ADMINISTRATIE hervorming", waarin zich vooral de links georiënteerde volgelingen van de generaal en ook wel van Mendes-France ver enigd hebben. Doch ook dit centrum lijkt tot dusver een doodgeboren kindje te zijn. Het voornaamste obstakel voor de vorming van een effectieve liberale ruggesteun en een democratisch tegenwicht ten behoeve van De Gaulle, is nog wel dat de generaal de noodzaak daartoe zelf nooit tot uiting heeft gebracht. Kennelijk wil hij de nieu we grondwet zo veel mogelijk binnens kamers concipiëren en ter wereld brengen. Om daarna pas, bij het referendum van 5 oktober, aan „het volk" de beslissende stem te geven. Een beslissende stem die alleen maar positief kan luiden, omdat er dan geen alternatief meer aanwezig zal zijn De partijen blijven dus uitgeschakeld, omdat de generaal als het ware een ge- luiddichte stolp over alle binnenlandse po litieke activiteit heeft geplaatst. De politici mogen ageren, hergroeperen en concentre ren wat ze willen, maar de generaal gaat rustig zijns weegs. Welke gevolgen dit alles zal hebben? Men moet vrezen voor een „radikalisering" naar beide uitersten. De centrumpartijen dreigen te worden wegge vaagd. Als dat gebeurt zal het communis me slechts door een politiek luchtledig van de rechtse extremisten, of fascisten, die op de steun van het leger menen te mogen rekenen, gescheiden worden. En daarom moet men wei over een zeer ruime dosis sereen optimisme beschikken om de toekomst van Frankrijk met ver trouwen tegemoet te blijven zien. Wanneer De Gaulle blijft volharden in zijn huidige houding, dan moet worden gevreesd dat een beslissende krachtproef tussen het leger dat nu in feite de macht in handen heeft en alle vooruitstrevende krachten die in de armen van het communisme drei gen te worden gedreven, uiteindelijk onaf wendbaar zal zijn. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 NEW YORK (UPI) De UNO-commis- sie voor Hongarije heeft haar rapport over de berechting en executie van Nagy c.s. uitgebracht. Dit rapport maakt tevens melding van het feit, dat tenminste dertig personen gedurende het afgelopen jaar in Hongarije veroordeeld zijn, hoewel de Hongaarse regering beweerd heeft dat de vervolging van leiders der opstandige be weging „praktisch ten einde was". „De meeste slachtoffers waren echter niet beroemd genoeg om de aandacht van de wereld te trekken", zegt het rapport, dat voorts vaststelt dat er, afgezien van de officieel gepubliceerde vonnissen, vele be richten ontvangen zijn uit niet-officiële bronnen betreffende processen, die op het ogenblik aan de gang zijn of voorbereid worden. „Terwijl de arrestatie van gene raal Maleter en de ontvoering van Nagy c.s. verricht werden door Russen, heeft de Hongaarse regering, door de daaropvol gende processen en terechtstellingen de volle verantwoordelijkheid aanvaard. De ze geheime processen en executies bewij zen dat de Hongaarse regering volhardt in haar minachting voor de mensenrechten zoals die zijn omschreven in de algemene verklaring betreffende de mensenrechten en het handvest der UNO." Advertentie Costuums 50.60.70.80. enz. Colberts 17.50, 20.— enz. Pantalons f 15.20. Regenjassen 15.20.25. Jackets f 5.10. Overhemden., ƒ2.50, 7.50, 10.12.50 Truien 20.25. Vesten f 15.20.25. Shawls 2.— - Sokken 1.—, 1-50 Wollen jongensblouses 5. Jongenscolberts 12.13.14.,15. enz. ZIET ONZE ETALAGES Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 54679 DJAKARTA (Reuter) Het Indonesische persbureau Antara heeft woensdag gemeld, dat Indonesische regeringsstrijdkrachten grootscheepse tegenaanvallen van de op standelingen in West-Sumatra en Noord- Celebes hebben afgeslagen. Eén van de aanvallen had de herovering van Menado in Noord-Celebes ten doel. De opstandelingen werden teruggeslagen en verloren veertig man aan doden. In West-Sumatra hebben 500 opstande lingen, uitgerust met automatische wapens, een aanval gedaan op de havenstad Paria man, ten noorden van Padang, aldus Antara. WASHINGTON (UPI) Een subcom missie uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft ontdekt, dat Eisen howers assistent Sherman Adams betrok ken is geweest bij een zaak die resulteerde in de terugbetaling van 41.000 dollar aan de Rayline Worsted Inc. te New Hamp shire uit de Amerikaanse schatkist. De onderneming had dit bedrag in 1941 moe ten betalen, omdat zij in gebreke zou zijn gebleven, aan haar contractuele verplich tingen inzake de levering van legerkleding te voldoen. De onderneming heeft vijftien jaar lang geprobeerd, dit bedrag terug te krijgen. Pas vorig jaar echter hadden deze po gingen resultaat, naar verluidt na tussen komst van Sherman Adams. De voorzitter van de subcommissie Oren Harris, heeft niet gezegd dat er een recht streeks verband bestaat tussen de terug betaling en de tussenkomst van Adams. De kwestie is onder de aandacht van de Congrescommissie voor de strijdkrachten gebracht. De voorzitter van deze commissie, de Democraat Carl Vinson, zal later beslissen of een onderzoek zal worden ingesteld. Goldfine staat geheel buiten deze kwes tie, waaruit volgens Harris opnieuw zou blijken, dat er sprakë is van „uitgebreide politieke interventie en beïnvloeding" van ambtenaren en gezagsdragers in het re geringsapparaat. De echtgenote van de president van Israel heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis in Amsterdamwaar zij door de vader Anne Frank werd rondgeleid. De recherche te Nijmegen heeft een 18- jarige Duitser gearresteerd, die ontvlucht bleek te zijn uit de strafgevangenis te Pa- derborn in Westfalen. Hij logeerde in Nij megen bij de familie De H. De jongeman had in Nijmegen ingebro ken in een winkelbedrijf en daarbij 3000 gestolen. Mei dit geld heeft hij de familie De H. met geschenken overladen en ge- tracteerd. De recherche heeft na de arrestatie van de Duitser proces verbaal opgemaakt te gen het echtpaar De H. wegens heling. Een gedeelte van de met het gestolen geld gekochte sieraden en meubelen kon in beslag genomen worden. De Katholieke Bond van Handelaren in Melk en Melkprodukten is het oneens met de prijsstop voor de melk, die voor het westen des lands is afgekondigd. De bond protesteert hiertegen, omdat zijns inziens een onrechtvaardigheid wordt be gaan jegens de melkdetailhandelaar, die naar de mening van de bond toch al een te lage winstmarge heeft. Dat de con sument nu een heffing aan het Land- bouwcgalisatiefonds moet betalen acht de bond onjuist, omdat op deze wijze de dienstverlening van de melkhandelaar aan de consument op geen enkele wijze wordt gewaardeerd, doch alleen maar moeilijker gemaakt, en dat, zo zegt de bond, terwijl de melkhandel al twee jaar bezig is om tot een gerechtvaardigde winstmarge voor de gehele melkhandel te komen. Ongeval op mijn „Laura". In het bo vengronds bedrijf van de mijn „Laura" te Eygelshoven is de 25-jarige bankwerker B. A. Ubachs uit Abbicht van een hoogte van 12 meter door een hijsgat gevallen. Hij werd zwaar gewond naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. De Prinsenbrug over het Noorder Bul ten Spaarne te Haarlem zal met ingang van maandag 28 juli voor het rijverkeer worden opengesteld. Met de bouw van deze nieuwe brug, waarmede een belang rijke verbinding tot stand is gebracht tus sen de beide Spaarne-oevers, werd in april 1956 begonnen. Nadien deden zich bjj de bouw tal van moeilijkheden voor, die de voltooiing van de brug in niet geringe mate hebben vertraagd. Ook thans is de Prin senbrug nog niet helemaal zoals zij moet zijn. In de afgelopen weken is namelijk geble ken, dat er aan de bouwconstructie nog diverse onvolkomenheden kleven. Met name beantwoordt de constructie van de schroefvijzels met de hydraulische uitbalancering van de hefbrug niet aan haar doel. Als gevolg hiervan zijn de op de vijzels aanwezige wormwieloverbrengin gen deels stuk gedraaid, deels beschadigd. Met het treffen van de nodige voorzie ningen, ondermeer omvattend het wijzi gen van de schroefvijzels, welke onder de voetpaden van de hefbrug zijn aange bracht, zullen enige maanden zijn gemoeid. Intussen kan de hefbrug zonder bezwaar voor het rijverkeer worden gebruikt, na dat de rijdekken voorzien zijn van een as- faltsproeilaag en de voegvullingen zijn aangebracht. Deze werkzaamheden zullen tegen 28 juli gereed zijn. De scheepvaart kan voor zover nodig tijdelijk gebruik maken van de doorvaartopening in de klapbrug. Voor het aanbrengen van de nieuwe schroefvijzels behoeft te zijner tijd alleen het voetverkeer te worden gestremd. Daar na zal de Prinsenbrug ook voor het rijver keer nog enkele dagen niet gebruikt kun nen worden met het oog op het opnieuw beproeven van de hëfcylinders. Het ligt in het voornemen de officiële opening van de Prinsenbrug te doen sa menvallen met de openstelling van de ver beterde Oude Weg. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal deze openstel ling in februari 1959 plaatsvinden. Bij gebrek aan nadere bijzonderheden plaatsen wij deze fraaie foto van een scè ne uit de vooi-stelling van de Singalese dansgroep, die alsnog aan het jubileum programma van Bloemendaals Openlucht theater voor zaterdagavond 19 juli is toe gevoegd. Dit gezelschap uit Ceylon bracht ook vijf jaar geleden een bezoek aan ons land, waarbij het met veel succes in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag optrad. Het programma be staat uit pantomimische taferelen, mas- kerdansen bij fakkellicht en verbeeldin gen van hoofdstukken uit de boeddhisti sche mythologie. Wie zich het optreden van Indiase dansers in voorgaande jaren met name dat van Hima Kesarcodi herin nert heeft geen opwekking nodig. De dansers worden begeleid op authentieke instrumenten. De foto geeft een goede in druk van de rijke kostumering, zoals men die bij dergelijke exotische vertoning ge wend is. De premie voor de verplichte zieken fondsverzekering, die thans 4,4 percent van het loon bedraagt, za,l voor de dekking van de kosten over 1958 onvoldoende blij ken. Hierdoor zal opnieuw de reserve van het Verenigingsfonds nog verder dalen beneden het door de Ziekenfondsraad vastgestelde minimum van 60 miljoen gul den. Dit deelde de voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, op de algemene vergadering van de bond te Utrecht mede. Een en ander is, zei hij, het gevolg van de nog altijd aanhoudende stijging van de kosten der ziekenfondsverzekering. Daar naast worden tal van lasten op de zieken fondsverzekering afgeschoven. In dit op zicht noemde de heer Van Lienden de ver hoging van de bijdragen aan het preventie fonds met 2 miljoen gulden, het overheve len van de kraamgelduitkering naar de ziekenfondsverzekering, waardoor de uit gaven met ongeveer 7,4 miljoen gulden zijn gestegen, en het opheffen van de sub sidiëring van de niet-rendabele top dei- nieuw gebouwde of uitgebreide zieken huizen.Men schijnt het gewoon te vinden, aldus de heer Van Lienden, dat bij nieuw bouw de kosten per ziekenhuisbed zo onge veer 30.000 gulden bedragen. Hij achtte het noodzakelijk, dat maatregelen geno men worden, waardoor er nier meer zie kenhuisbedden beschikbaar komen dan voor een behoorlijke behandeling en ver pleging noodzakelijk zijn. Hieraan is in ons land, zo zei hij, tot dusverre nog bit ter weinig gedaan. Er bestaat volgens hem gegronde vrees, dat men bij een ver ruiming van de kapitaal-en arbeidsmarkt de ontwikkeling niet meer in de hand heeft. Zorgenkind Een zorgenkind van het ziekenfondswe zen noemde de heer Van Lienden de schooltandverzorging. In vele gevallen is de medewerking van de tandartsen te ge ring om de schooltandverzorging in haar volle omgang tot haar recht te doen ko men. Dit heeft tot gevolg, dat reeds vóór het eindigen van de leerplichtige leeftijd de schooltandverzorging moet worden stopgezet en te jonge kinderen naar de huistandarts moeten worden verwezen. Het tekort aan tandartsen speelt hierbij een belangrijke rol en het is volgens de heer Van Lienden niet te voorzien dat bin nen korte tijd hierin een verandering ten goede zal optreden. Nog geen studiefonds Het bestuursvoorstel om een studiefonds in te stellen voor het verlenen van geldelijke steun aan studerenden voor arts, tandarts of apotheker aan een Nederlandse univer siteit is vooralsnog niet aangenomen. Hoewel de bestuursleden van de bij de C.B.O.Z. aangesloten fondsen over het al gemeen wel sympathiek tegenover dit voorstel stonden, bleek men er toch de voorkeur aan te geven zich er nader over te beraden. Vooral achten enkele fondsen eén uitgebreider studie van dit voorstel noodzakelijk. Het voorstel zal opnieuw in de najaarsvergadering van de bond be handeld worden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft medegedeeld, dat ten behoeve van de aan vullende werkgelegenheid een suppletoire begroting voor 1958 is ingediend ten be drage van 32.5 miljoen gulden, zodat het totale bedrag, dat daartoe voor dit jaar is uitgetrokken, thans 87.5 miljoen gulden bedraagt. De minister zou er de voorkeur aan geven zoveel mogelijk structuurver- beterende werken te doen uitvoeren, maar onder de huidige omstandigheden gaat het er in de eerste plaats om, arbeidsinten sieve werken te vinden. Deze mededeling deed de minister gis teren in 's fièrtogenbosch, nadat hij een bezoek had gebracht aan die gebieden in Noord-Brabant, waar ten aanzien van de werkgelegenheid min of meer een nood- toesetand heerst. De bewindsman bezocht onder meer Etten, Tilburg en Helmond. Er zullen speciale maatregelen vooral voor het gebied van Etten nodig zijn. Voor Et- ten is de premieregeling voor industriële vestiging weer in werking gesteld. Ge vraagd naar een vergelijking met andere delen van het land deelde de minister mede, dat de toestand in sommige delen van het noorden ernstiger is dan in Noord- Brabant. Men ligt daar meer buiten het bereik van de economische krachtvelden Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft zoals is bericht, verschillende telefoontarieven en het abonnement voor draadomroepaan sluitingen met ingang van 1 juli 1958 ver hoogd. Onder de verhoging vallen de tarieven voor lokale en interlokale gesprekken abonnementen voor een telefoonaanslui ting en de abonnementen voor nevenappa- ratuur. Niet verhoogd zijn de tarieven voor in ternationale gesprekken, de eenmalige vergoedingen voor beschikbaarstelling van een telefoonaansluiting en de aanleg van nevenapparatuur en voorts de perio dieke vergoedingen wegens afschrijving rente en onderhoud van de centrale delen van huistelefooninstallaties, die zijn vast gesteld in een door de P.T.T. met de be trokken abonnees gesloten contract. De verhoging zal periodiek op de tele foonnota in rekening worden gebracht en worden bepaald door over het totaal van de onder verhoging vallende verschuldig de vergoedingen 4 percent te berekenen, voorzover dit totaal uit hele guldens be staat. Bij de draadomroep is alleen het abon nement voor de hoofdaansluiting met tien cent per maand verhoogd. Op Nieuw-Guinea is men begonnen met de invoering van een op eenvoudige leest geschoeide burgerlijke stand voor de auto- tochtone bevolking. Het is de bedoeling dat ieder dorpshoofd van te bezoeken kam pongs een tweetal boekjes ontvangt., waar in hij alle geboorten en sterfgevallen met enkele aanvullende gegevens schrijft. De bevolking is verplicht hiervan aangifte te doen. Nederland moet in zijn jaarlijks verslag aan de Verenigde Naties opgave verstrek ken van het bevolkingsbestand. De gege vens berusten tot dusverre echter veelal op schattingen op grond van vrij summiere gegevens. In het kampeercentrum „De Franse Kamp" op de grens van Bussum en Hil versum heeft een 37-jarige Amsterdam mer getracht zijn vrouw door wurging van het leven te beroven. Hij meldde zich daar na bij de hoofdstedelijke politie. Hij meen de dat zijn vrouw was overleden. De vrouw was inmiddels echter opgenomen in een ziekenhuis te Bussum. Zij was door ande re kampbewoners bewusteloos in een tent aangetroffen. i in het centrum en in het buitenland, zei hij. Over de mogelijkheid tot plaatsing van jongelui in het bedrijfsleven, die thans de lagere technische scholen gaan verlaten, achtte de minister reden tot enige be zorgdheid aanwezig. Hij meende evenwel, dat er geen reden is om aan te nemen, dat de meerderheid niet geplaatst zou kun nen worden. De algemene werkgelegen heidssituatie achtte hij niet alarmerend. Hij merkte op, dat de werkeloosheid in de jaren 1918-1939 nooit lager is geweest dan thans. Advertentie Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem!) V» liter melk of liter water met 2 bouillonblokjes, 6o gram bloem, 6o gram roomboter, 200 grain in kleine blokjes gesneden belegen kaas, zout, peper, aroma. KAASRAGOUT OP TOAST De boter smelten; de bloem droog erdoor roeren en met het vocht tot een gladde saus koken. Van het vuur af de blokjes kaas eraan toe voegen (zonodig even verwarmen in de saus, maar niet doorkoken!). De saus op smaak afmaken met peper en zotft en op warm geroos terd brood opdienen. Doe nóg meer met PUBUCATIt VAN Htr NCO ZUIVUBURfAU RIJSWIJK STOCKHOLM (UPI) De organisato ren van het „wereld-vredescongres", dat woensdag in Stockholm begonnen is en een week zal duren, hebben heden de Engelse filosoof, Bertrand Russell, een van de geestelijke vaders van het congres, een „hystericus" genoemd, omdat hij na de moord op de Hongaarse leiders Imre Nagy en Pal Maleter geweigerd heeft om te komen. Tegelijkertijd heeft de „vereniging van vrije Hongaren" in Stockholm aange kondigd, dat zij een tegen-bijeenkomst zullen houden in een gebouw tegenover dat waarin het communistisch congres vergadert. Arthur Lundquist, lid van het hoofdbestuur van de „wereld-vredesraad", die het communistisch congres heeft voor bereid, hekelde dinsdag op een perscon ferentie Lord Russell's wegblijven. „Wij kunnen allemaal toch niet ophouden voor de vrede te werken, alleen omdat een paar mensen zijn geëxecuteerd", zei hij. Lund quist schreef ook de Engelse auteur Priest ley af als „werker voor de vrede". „Priest ley schreef ons dat hij wel aan het con gres wilde deelnemen, maar alleen als dit alle landen en ook Rusland, zou veroor delen voor het saboteren van de culturele samenwerking. Dat is natuurlijk absurd". Op het congres worden 1500 gedelegeer den uit 70 landen verwacht, waaronder zes Russische schrijvers, met Ilja Ehrenburg aan het hoofd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9