Oliemaatschappijen zullen vooreerst niet uit Nabije Oosten worden verdrongen Panda en de Yo-Yo*jager OPRUIMING BEHANG Effecten -en Geldmarkt Warmer weekeinde Wereldnieuws Oliebronnen in het oosten in de toekomst belangrijker dan thans BAKKER'BEHANG Duizenden koopjes Horlogerie „Suisse" 2 BEURZEN IN WEST-EUROPA NIET IN PANIEK Verlies Javasche Cultuur uit reservefonds gedekt Lloyds wijzigt regeling voor Irak en Libanon Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Hillen passeert dividend De olievoorziening van de westelijke wereld Nederlandse en Deense kaas voor Duitsland duurder Gaat u met vakantie? Dreiging in Nabije Oosten toont noodzaak van de Europese eenwording Grote EBU-tekorten van Engeland en Frankrijk Geen herkapitalisatie bij Veenend. Stoomspinnerij Toezicht op verzekerings maatschappijen in Indonesië la het zo GROTE GESTALTE VRIJDAG 18 JULI 1958 (Van onze financiële medewerker) DE INTERNATIONALE POLITIEK gaf deze week aan de koersbeweging op de effectenbeurzen vrij plotseling een wending in neergaande richting, omdat de staats greep in Irak en de onrust in Libanon, afgezien van de materiële belangen welke er voor de Verenigde Staten en West-Europa mee gemoeid zijn, als een nieuwe bedrei ging van de wereldvrede worden beschouwd. Na Korea en de spanningen rondom het Suezkanaal laten de beurzen zich weliswaar niet meer zo gauw van streek brengen, maar vooral het feit dat achter de gebeurtenissen in het Nabije Oosten de penetratie van Rusland steeds duidelijker zichtbaar wordt, heeft de westerse wereld en dus ook de beurzen in ernstige mate verontrust. Temeer omdat de houding, welke de Verenigde Staten tot dusver ten aanzien van het opdringende communisme in Azië en Afrika hebben aangenomen in vele kringen de vrees heeft doen ontstaan, dat de westelijke wereld het in de strijd om de wereldmacht tenslotte tegen de Sovjets zal moeten afleggen. De Amerikaanse bereidheid om Libanon en Jordanië daadwerkelijk te steunen, zal hier en daar misschien als een vergroting van het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog worden beschouwd, aan de andere kant is de mogelijkheid zeker niet uitgesloten dat men daardoor zowel in het Nabije Oosten als in Moskou tot bezinning komt Economisch en materieel gezien speelt het Nabije Oosten in de wereld een nau welijks te overschatten rol, omdat de toe komstige olievoorziening voor een goed deel van de daar liggende landen afhanke lijk is en ondanks de snelle ontwikkeling van de atoomenergie de behoefte aan olie en oliederivaten in de wereld vooreerst nog zal blijven toenemen. Tot dusver is de olieproduktie van het Nabije Oosten voor de wereld nog niet van domineren de betekenis. Van de totale wereldpro- duktie, welke in 1957 913 miljoen ton be droeg, was niet meer dan 180 miljoen ton uit het Nabije Oosten afkomstig, dat is minder dan 19 percent en Irak heeft in dat jaar piet meer dan 2 'A percent tot de wereldproduktie bijgedragen. Nog altijd zijn Noord- en Zuid-Amerika de grootste olieproducenten met een aandeel van res pectievelijk 46 en 18 percent, waarbij voor al Venezuela de laatste jaren op de voor grond is getreden. Maar ook de Verenigde Staten hebben als gevolg van het stijgend olieverbruik de laatste jaren olie uit het Nabije Oosten moeten invoeren en 75 80 percent van de Westeuropese oliebehoeften wordt door de aanvoer uit het Nabije Oosten gedekt- De pijpleidingen Nog belangrijker is echter dat de we reld-oliereserves zich voor het grootste deel, namelijk voor 75 percent, in de landen van het Nabije Oosten bevinden zodat het alleszins begrijpelijk is dat de machtsstrijd tussen de Verenigde Staten en Rusland zich in de allereerste plaats om de landen in het Nabije Oosten concentreert. Het gaat hierbij niet alleen om de oliebronnen, maar tevens over de. transportmogelijk heden naar de Verenigde Staten en Euro pa. Koeweit, Saoedi-Arabië, Irak, Iran en Advertentie fabrieksrestanten tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN' waaronder lichtecht behang. Doet uw voordeel - Koopt nu Vakkundige behangers beschikbaar. Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 55432 Haarlem-N. Het verlies in Nederland over 1957 van de n.v. Javasche Cultuur Maatschappij heeft per saldo 189.971 bedragen (v.j. verlies 357,613). Ter dekking hiervan kon nog slechts een restant groot 20.792 uit de reserve voor diverse belangen worden aangewend zodat een bedrag ad 169.179 ten laste van het reservefonds moest wor den gebracht. Dientengevolge verminderde dit statutair reservefonds van 1.000.000 tot 830.821. Het behoeft geen betoog, aldus het ver slag, dat de vooruitzichten voor hervatting van dividendbetaling onder deze omstan digheden onzeker moet worden geacht (v.j. nihil). Het kapitaal bleef 5 miljoen. Of schoon de situatie waarin het bedrijf in Indonesië is geraakt hoogst onbevredigend moet worden genoemd, acht de directie het ogenblik nog niet gekomen om hieraan consequenties voor de vennootschap te ver binden. Zij kan bovendien haar verplich tingen hier te lande nog niet voldoende overzien. Voor de bedrijven zijn de gevol gen eveneens moeilijk te overzien. De ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken rust thans bij de nieuwe beheerders. Lloyds heeft medegedeeld dat de be staande oorlogsrisicoverzekeringen voor ladingen, die havens in Libanon of Irak tot bestemming hebben, niet meer van kracht zijn. Rederijen, die dergelijke la dingen willen verzekeren, zullen hierover met Lloyds moeten beraadslagen, om tot de vaststelling van een speciaal tarief te komen. Prof. Gelissen onderscheiden De directeur van de Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van Economische Zaken, is door de president van Mexico onderscheiden met het grootkruis in de orde van de Azteekse Adelaar. Prof. Gelissen was leider van de Neder landse economische missie, die in april en mei van dit jaar Mexico heeft bezocht. Een Mexi caanse delegatie brengt op het ogenblik een te genbezoek aan Nederland. Qatar zijn de voornaamste oliegebieden van het Nabije Oosten; Syrië, Libanon en Jordanië zijn betrekkelijk arm aan olie, maar alle pijpleidingen lopen door die landen naar de Middellandse Zee (Jaffa en Haifa) en sinds de nationalisatie van het Suezkanaal gaat vermoedelijk meer dan de helft van de olieproduktie in het Nabije Oosten via de pijpleidingen. Ook het bezit van deze pijpleidingen is der halve voor de Arabische landen een mach tig politiek en economisch wapen, dat in handen van de Sovjetrepubliek, Amerika en vooral West-Europa van een van zijn voornaamste economische hulpbronnen kan afsnijden. Het is daarom geen wonder dat de ef fectenbeurzen door de uitbarsting van het nationalisme uit hun evenwicht zijn ge raakt, nog afgezien van de materiële be langen van verscheidene oliemaatschap pijen welke daardoor worden geschaad. De Koninklijke Wat Irak betreft geschiedt de oliewin ning voornamelijk door de Iraq Petroleum Co. (zie ons blad van donderdag 17 juli, pagina 2). Blijkens het laatst verschenen verslag van de Koninklijke was van de totale bruto-prodüktië'vhn "dit "ëoficerh ad rond 115 miljoen ton (ongeveer 12V2 per cent Van de werëldpfodüktië),"T1.47''mil joen ton uit het Nabije Oosten afkomstig, dat is omstreeks 10 percent, terwijl Irak niet meer dan 4.75 miljoen ton, dat is niet meer dan 4^2 percent van de concern- produktie opbracht. Van overwegende be tekenis kan Irak en zelfs het gehele Nabije Oosten voor de Koninklijke dus niet wor den beschouwd, althans op dit moment niet, maar, gelijk gezegd, voor de naaste toekomst zal het Nabije Oosten in de wereldolievoorziening een steeds grotere rol spelen en in zoverre kunnen dus ook de belangen van de Koninklijke door een uitbreiding van de communistische in vloedssfeer in het Nabije Oosten ernstig worden bedreigd. Door verschillende omstandigheden heeft het afgelopen boekjaar van de meu belfabriek J. B. Hillen n.v. te Amsterdam zich niet zo gunstig ontwikkeld als het vorige jaar werd verwacht. De omzet heeft zich ten opzichte van 1956 niet kunnen handhaven. De exploitatierekening liep achteruit tot 687.778 (v.j. 709.561). Toch was de directie van mening dat de af schrijvingen moesten worden versterkt. Deze bedroegen 28.417 (v.j. ƒ15.937). Afgeschreven op voorraden werd een be drag ad 18.057 14.001). De exploitatie kosten stegen tot 627.454 612.421). De winst ad 1.825 43.501) wordt voorge steld op nieuwe rekening over te brengen. Er zal geen dividend worden uitgekeerd (v.j. 7 percent). Het resultaat is mede beïnvloed door een noodzakelijke dotatie aan het perso- neelfonds ad 12.000. Voor verdere uit breidingsplannen is een versterking van de liquiditeit nodig gebleken, hetwelk ge vonden is in de vorm van een lening. Het niet direct aan te wenden kapitaal is op korte termijn belegd. Nadat New York in het begin van de week met name voor oliewaarden lagere koersen had geseind, is ook op de Amster damse beurs voor de aandelen Koninklijke een gevoelige daling ingetreden, namelijk van ongeveer 171 tot155 voor een stuk van 20, dat is een daling van 855 tot 775 percent, waarbij zich de andere internatio nale aandelen aansloten. Schrale troost Een troost is het dat Afrika en Azië het westerse kapitaal vooreerst niet kunnen missen en daarom de band met het Westen niet radikaal willen doorsnijden, zoals ook na de Suezkanaalcrisis gebleken is. De ex ploitatie van de oliebronnen door het wes terse kapitaal is in de landen van het Na bije Oosten tot voor kort voor een goed deel aan de vorsten van die landen ten goede gekomen, die hun aandeel in de win sten geleidelijk tot ongeveer 50 percent en meer hebben opgevoerd. Wat de olie inkomsten voor de landen van het Nabije Oosten betekenen, blijkt wel uit het feit dat ze in 1953 ongeveer 500 miljoen be droegen, maar in 1956 reeds tot bijna het dubbele daarvan waren gestegen. De wes terse oliemaatschappijen zullen allengs an dere partners tegenover zich vinden, die vermoedelijk nog hogere eisen zullen stel len. Dat zij geheel uit het Nabije Oosten zullen worden verdrongen is vooreerst niet waarschijnlijk. Maar dat het aureool, dat de internationale fondsen zo lange tijd omkleedde, ook door de jongste gebeurte nissen in Irak en Libanon wat is verbleekt, is begrijpelijk. In New Yorkse oliekringen hecht men geen al te groot belang aan de uit Enge land ontvangen berichten over het weder- instellen van een oliecommissie, die de olievoorziening van het land zal moeten verzekeren. Voor deze Amerikaanse hou ding worden de volgende oorzaken ge noemd: 1. Op het ogenblik vindt het vervoer der Iraakse olie nog ongehinderd voort gang. 2. Het Suez-kanaal is open voor de scheepvaart. 3. Het aantal beschikbare tankschepen is ruim voldoende om de behoefte te dekken, zolang het Suezkanaal open is. Aangezien de Iraakse olieproduktie slechts op de zevende plaats staat in de wereldproduktie, rekenen de Amerikaanse oliekringen erop dat bij het wegvallen van de Iraakse olie, de wereldbehoefte gemak kelijk op andere wijze zal kunnen worden gedekt, echter op voorwaarde dat het Suezkanaal vrij gepasseerd kan worden. Het probleem van de olievoorziening drukt dus nog niet zwaar op deze kringen. Om deze reden is dan ook nog geen enkele stap genomen om het „Middle East Emer gency Committee" opnieuw te vormen. In dien .-dit,echter noodzakelijk zou worden, zo voegt- men hieraan toe, zullen alsnog Oia,ata-egelen,worden getroffen. Advertentie vindt u in de ENORME OPRUI MING bij Barteljorisstr- 1 - Haarlem - Tel. 13131 KORTINGEN tot 65 uitgezonderd waarvan u natuurlijk de vol ledige collectie bij ons vindt. Besprekingen tussen Duitse, Nederlandse en Deense regeringsdelegaties, dezer dagen te Hamburg gehouden, hebben tot een op lossing geleid van de moeilijkheden, die met name bij de Duitse kaas-import zyn gerezen ten gevolge van daling der zuivel- pryzen. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt thans mede, dat met ingang van maandag 21 juli Nederland op de voor uitvoer naar Wcst- Duitsland bestemde kaas een prijsver hogende heffing zal leggen. Tegelijkertijd zullen overeenkomstige Deense voorzieningen worden getroffen voor een verhoogd prijsniveau van de in West-Duitsland te importeren Deense kaas. De thans door de drie betrokken landen gemaakte afspraken met betrekking tot de prijs van de kaas zijn voortgevloeid uit de onlangs in Stresa bij gelegenheid van de E.E.G.-landbouwconferentie gevoerde be sprekingen tussen minister dr. A. Vonde ling en diens Duitse ambtenoot dr. H. Lübke. Bij de besprekingen te Hamburg is de situatie van de kaasmarkt in Duitsland grondig bezien en tenslotte is overeenstem ming tussen de handelspartners bereikt en is een regeling getroffen, die de moeilijk heden van het lage prijsniveau voor de Duitse kaasproducenten bedoelt te verlich ten, aldus het ministerie. Het Produktschap voor Zuivel heeft zich belast met de uitvoering en zal bij ver ordening een heffing instellen, die voor Nederlandse volvette kaas 0.271/:; per kilo en voor 40+ kaas 0.23 per kilo bedraagt. De verordening zal een geldigheidsduur hebben tot 30 september 1958, dan wel tot een nader te bepalen datum, hetgeen ver band houdt met de afspraak, dat de wer king van de regeling begin september in onderling overleg zal worden bezien. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Het weer in Nederland is nu onder in vloed gekomen van een hogedrukgebied, dat van de Golf van Biscaje via Frank rijk langzaam naar het oosten beweegt. Tegelijkertijd trok een actieve depressie, die gisteren boven Denemarken lag, naai de Oostzee. Een andere storing midden op de oceaan, die aanvankelijk een ooste lijke koers volgde, begon in noordoostelij ke richting af te buigen. Het erbijbehoren- de koudefront kwam nabij Ierland vrijwel tot stilstand. Het ziet er naar uit dat de in vloed van de oceaandepressie zich voorlo pig nog niet tot over onze omgeving kan uitbreiden. Voor het weekeinde wordt dan ook een stijging van de temperatuur verwacht. Zaterdag 19 juli Zon op 4.42 uur, onder 20.50 uur. Maan op 8.14 uur, onder 21.48 uur. Maanstanden 23 juli 30 juli 15.19 uur 17.47 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 juli Hoog water 5.12 en 17.38 uur. Laag water 0.55 en 13.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van gis te- s c. ren. Binnenland: heden «3 u i 7 uur. Neerslag: laatste o V a <T) 24 uur. 2 cS Den Helder onbewolkt wnw 15 0,1 Ypenburg mist winds. 12 0 Vlissingen onbewolkt zw 14 0,6 Eelde onbewolkt w 13 0 Twente mist windst. 11 2 De Bilt mist windst. 11 0 Eindhoven onbewolkt zw 12 0,3 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 12 1 Helsinki regen w 20 7 Stockholm zwaar bew. ono 16 13 Oslo geheel bew. w 17 3 Kopenhagen regen wnw 17 12 Aberdeen zwaar bew. windst. 17 0 Londen zwaar bew. windst. 22 0 Amsterdam mist windst. 19 0 Brussel onbewolkt zzw 20 0,3 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt windst. 22 0 Bordeaux onbewolkt nno 22 0 Grenoble onbewolkt windst. 21 0 Nice onbewolkt nnw 25 0 Berlijn zwaar bew. w 20 0 Frankfort onbewolkt windst. 20 0 München mist windst. 18 0 Garmisch P. licht bew. no 15 0 Zürich onbewolkt windst. 20 0,3 Genève onbewolkt n 21 0 Locarno onbewolkt windst. 27 0 Wenen onbewolkt nw 24 0 Innsbruck half bew. zo 17 0 Rome onbewolkt zo 28 0 Ajaccio onbewolkt no 24 0,1 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca onbewolkt n 0 Algiers onbewolkt windst. 27 0 41. Kolonel Pulver had alleen nog maar aandacht voor het beeld Yo Yo met de ro bijnen ogen. Met 'n grom van triomf snel de hij op het beeld toe en tilde het van zijn voetstuk. Maar Pat O'Nozel bleef waak zaam als altijd; zijn scherp speurdersoog ontdekte een paar voeten, die onder een vaas uitstaken en dit gaf de scherpzinnige detective te denken. „Ik geloof, dat iemand zich hier verborgen houdt", merkte hij op, „ik deduceer dat uit enkele feitens, die „Geen geklets", viel de kolonel hem onge duldig in de rede, „help me met dit beeld en sta daar niet te koekeloeren. Vlug, spreek me niet tegen!" Het zou beter ge weest zijn, als de kolonel wat meer aan dacht aan de opmerkingen van de mees- terspeurder had geschonken, want dan hadden ze waarschijnlijk ontdekt, dat ze bezig waren in een val te lopen. De enige, die hen nu nog voor het gevaar zou kun nen waarschuwen was Panda, die met fik se slagen door het meertje zwom. „Als ik nog maar op tijd kom", hijgde hij, „ze wor den bespied en als ze dat beeld stelen, zijn ze er lelijk bij!" Maar Panda had niet in de gaten, dat hij zelf bespied werd. Hij schrok dan ook geweldig, toen een hand uit het water oprees, die hem stevig vast greep. „Blob-blob STOP!" borrelde een stem Dr. Mansholt in Den Haai De vice-voorzitter van de Europese Eco nomische Commissie, dr. S. L. Mansholt, heeft in Den Haag een persconferentie ge houden. „De dreiging voor hèt westen (en dus ook voor Europa) in het Nabije Oos ten, toont in deze dagen weer eens duide lijk hoe noodzakelijk het is, dat het ver deelde Europa sterker wordt door een dracht", zei hij. „Ook de Arabieren ver enigen zich om sterker te staan in de we reld". „Door de zeer uiteenlopende natio nale ontwikkeling van de Europese landen in de loop der eeuwen, is de Europese een wording vooral ook een moeilijk technisch probleem, waarvan de oplossing vele ja ren zal vergen, zodat men niet van van daag op morgen resultaten ziet, met het gevolg, dat de publieke belangstelling niet wordt geboeid; maar inmiddels ge beurt er toch wel wat". De conferentie te Stresa heeft zich vol gens dr. S. L. Mansholt gekenmerkt door een ernstige wil om naar een gemeen schappelijke oplossing te zoeken. Iedereen op de conferentie, zowel regeringsgedele geerden als vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, was ervan overtuigd, dat de moeilijkheden van de landbouw in Europa niet meer zijn op te lossen op nationale basis. Men moet gemeenschappelijk een oplossing zoeken en de E.E.G. verplicht nu daartoe. Er is een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin algemene gedachten tot uitdrukking zijn gebracht, die dr. Mansholt van grote betekenis acht voor het uit te stippelen beleid. Voor de uit werking van die gedachten heeft de Euro pese Commissie anderhalf jaar de tijd. Zo gaat het altijd met deze Europese Zaken. „Men moet geduld hebben". Dr. Mansholt zei nog over de conferentie te Stresa dat bij de gedachtenwisselingen algemeen de bereidheid aanwezig bleek de grondslag te leggen voor een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. Men beperkte zich hierbij niet alleen tot de gebruikelijke vraagstukken, zoals die van de garanties en de handelsbetrekkingen binnen de zes landen en eventueel daarbuiten, maar hield zich ook bezig met structuurproble men. Hierbij werd erkend dat het drin gend noodzakelijk is hiervoor op lange termijn een oplossing te vinden. Men liet het niet bij platonische verklaringen en de uitspraak van de Duitse minister Lübke dat hij het noodzakelijk acht het aantal landbouwarbeiders en het aantal bedrij ven te verminderen mag zeker moedig woi-den genoemd. In Nederland is dit prin cipe reeds lang aanvaard maar in Duits land is zulks nog niet het geval en het zal dan ook wel de nodige kritiek ont moeten. Deze grondslag is in de resolutie vastgelegd als geldend voor ons gemeen schappelijk beleid, aldus dr. Mansholt. Engeland en Frankrijk hadden in juïld weer grote verrekeningstekorten in de Europese Betalingsunie. Uit te Parijs ge- publiceerde cijfefs blijkt, dat Engeland met 70,2 miljoen dollar het grootste tekort had. Het cumulatieve verrekeningstekort- van Engeland bedroeg einde juni 347,8 miljoen dollar. Frankrijk had een tekort van 46,8 miljoen dollar in juni, waardoor zijn cu mulatieve tekort steeg tot 446,1 miljoen dollar. Dit was het grootste cumulatieve tekort, dat de E.B.U. afrekening per einde juni te zien gaf. Het grootste verrekeningsover schot in de E.B.U. had weer West-Duits land. Door dit overschot van 109,6 miljoen dollar steeg West-Duitslands cumulatieve overschot in de E.B.U. tot 976,6 miljoen dollar. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Veenen- daalse Stoomspinnerij en Weverij n.v. heeft de directie verklaard dat concurren tie van de Oosteuropese landen inciden teel voorkomt, maar in die gevallen ook zeer ernstig is. Door dumpingprijzen kunnen bijvoorbeeld artikelen uit Oost- Duitsland tegen lage prijzen in ons land worden ingevoerd. Op een vraag van een der aandeelhou ders of het niet wenselijk zou zijn tot hei- kapitalisatie over te gaan werd geant woord, dat de directie van het bedrijf er de voorkeur aan geeft deze bedragen uit fiscale overwegingen aan modernisering van het bedrijf te besteden. Voortdurend wordt er dan ook bij de vennootschap ge moderniseerd en de directie heeft de in druk dat men hiermee in vergelijking met andere bedrijven iets boven het ge middelde blijft. Dodenweg- Er is een maximum snelheid van 100 kilometer per uur ingesteld voor het stuk autobahn tussen Frank fort en Darmstadt, waarop vorig jaar 1052 ongelukken gebeurden. Daarbij kwamen 58 mensen om het leven en werden 724 anderen gewond. Het be trokken weggedeelte heeft de bijnaam „dodenweg" gekregen. De politie zal iedere overtreder van het verbod ter plaatse beboeten. Scheepsramp. Donderdag is op de rivier de Roepharain, zestig kilometer van Calcutta, een stoomboot omgeslagen met ongeveer tweehonderd personen, van wie de helft kon worden gered. De' overige honderd worden vermist. Het ongeluk zou het gevolg zijn van een storm. Asiel. Engeland heeft politiek asiel ver leend aan de .32-jarige Erich Teayn, de Estlandse zeeman, die op 26 juni van een Russische vissersvloot ontsnapte naar de Shetlands-eilanden en daar nog aan de wal achterna werd gezeten door de Russische zeelui van de vissers vloot. Straalbommenwerper vermist. Een twee- motorige B 66-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht wordt vermist. Men neemt aan dat hij veron gelukt is in de Atlantische Oceaan ten westen van Madeira waar een Noorse tanker een vliegtuig heeft zien neer storten. Het toestel was met drie man aan boord op weg van Zuid Carolina naar de Azoren. Hersteld. In Stockholm is bekendgemaakt dat prinses Margaretha van Zweden van haar aanval van nierstenen is her steld. Heet. Amerikaanse geleerden die onder zoekingen doen naar gebruik van kern fusie voor industriële doelen hebben bij proeven een temperatuur van tien miljoen graden Celsius opgewekt, on geveer tien percent van het minimum dat voor het beoogde doel, de totstand koming van gecontroleerde kernfusie, vereist is. Storm. Beieren is donderdag geteisterd door hevige regens en storm. Een oude vrouw werd gedood toen haar huisje bij Aibach bij een harde windstoot instort te. Aibach en Ingolstadt zijn het zwaarst getroffen. Bijna ieder huis heeft op de een of andere wijze te lijden gehad van de storm. Ook aan de Duitse Noordzeekust werd last ondervonden van zware storm. Meer dan zestig sche pen werden door de wind gedwongen de havens van Helgoland en Cuxhaven binnen te lopen. Wervelstorm. De stad Hoealien in Oost- Formosa is dinsdag getroffen door een wervelstorm. Zestien mensen zijn om het leven gekomen. 2.000 huizen werden vernield, waardoor een 10.000 mensen dakloos werden. Oplichter. Oud-px-esident Pérez Jiménez van Venezuela is het slachtoffer ge worden van een oplichter, die voorgaf Robert Murphy, de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Zaken te zijn. Dë oplichter heeft van Jiménez 700 dollar losgepraat, zogenaamd voor het aanvragen van een immigratievi sum voor de oud-president. De oplich ter James Powall heeft onlangs gepro- beei-d aan de Cubaanse opstandelingen wapens te verkopen die hij kort tevo ren zelf had gestolen. De Indonesische regering heeft veertien Nederlandse verzekeringsmaatschappijen onder staatstoezicht geplaatst, aldus be richt het persagentschap Antara. De maat regel treedt met terugwerkende kracht op 17 april in werking. (UPI). (Voor de beurs zie pagina 8) Advertentie AFGAANDE op mythen en sagen, sprookjes en legenden, heeft men sinds onheuglijke tijden gemeend, dat de volken in de oertijd van aanzienlijk grotere lichaamsafmetingen zijn geweest dan de levende generaties. De oudste geschiedenis van de Israëlieten vertelt van de reus achtige bewoners van Kanaan, de Ena- kieten, „die tot de reuzen behoren". De Griekse mythologie vermeldt onder andere de giganten en de cyclopen, en in de Oudgermaanse mytho- logie worden berg-, woud-, water-, onweer-, wolken- en andere reuzen onderscheiden. Hoewel in het laatste geval duidelijk sprake is van per sonificatie van natuurkrach- V. ten, waaruit blijkt, dat we al deze verwijzingen naar reuzen niet over één kam mogen scheren, is er toch alle aanleiding eens na te gaan, of er werkelijk nog sporen van reusachtige mensentypen aanwijsbaar zijn. Vroegere archeologische vondsten schenen inderdaad de oude op vattingen over het bestaan van reuzen in het verre verleden te bevestigen. In de Romeinse tijd was op initiatief van keizer Augustus al een soort museum van pre historie in het leven geroepen dat volgens Suetonius op 's keizers buitenverblijf te Capri was gevestigd en waar skeletstuk ken en wapens van voorhistorische reuzen waren bijeengebracht. Althans, dat dacht men in die dagen. Maar in werkelijkheid was het een verzameling reusachtige been deren van fossiele land- en zeedieren, af komstig uit het tertiair en quartair, die abusievelijk voor menselijke restanten waren aangezien. Deze fout zou nadien nog 1800 jaar lang gemaakt worden. Toen in de zestiende eeuw onder een ontwor telde eeuwenoude eik in het Zwitserse kanton Luzern fossiele beenderen voor de dag kwamen, concludeerde een arts uit Bazel dat dit het skelet was van een voor historische reus, die een lengte van ruim zes meter moest hebben bezeten. Een af beelding van deze waan-gestalte is mo menteel nog in Luzern te bezichtigen. In de volgende eeuw concludeer- de een Franse chirurg uit de beenderen en kiezen van een reuzenmam.mouth, dat dit de resten waren van de reus Teutobochus, een 8 m lange en 3,5 m brede koning der Teu- tonen, wiens hoofd een om trek van 1,60 m moest heb ben bezeten! Fossiele dierenbeenderen en -kiezen werden in die tijd door het publiek en vele geleerden herhaaldelijk aangezien voor overblijfselen van oude reuzen en wanneer de godsdienst was ingeschakeld gigantische heiligen. Zo dacht een Zwitserse arts, die in de nabij heid van Oeningen (Baden) het fossiele skelet van een reuzensalamander had op gedolven, dat dit afkomstig was van een menselijk individu, dat „God gezien had en getuige was geweest van de zondvloed" waarin hij het leven had verloren. We komen thans tot wat moderner vond sten, die ten aanzien van de vraag, of er reuzen geleefd hebben, alle aandacht oer dieren. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétilbn

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2