Horen en zien UMPIE IN DE DR00MTUIN Groen Co RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem en aankondigingen en nabeschouwingen Amsterdam wil een nieuw ballet NAAIMACHINES De negen Muzen |-5| radio televisie Voor thuisblijvers De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Museumpenningen voor jkvr. Six en dr. Fonteijn Pijpleiding van Rotterdam naar West-Duitsland Ondanks vele bezwaren subsidie aan opera ideaal wonen Gigantisch karwei voor Nederlandse zeeslepers Boodschap van de Hervorm de Synode over de verkeers onveiligheid Belet Nederlandse zeeman in New York gearresteerd „Sieradencomité" voor gedepossedeerden Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders ns vervolgverhaal door Betty Beaty VRIJDAG 18 JULI 1958 'Als het nou eens geen televisie was maar een avond in de stad, in een schouwburg bijvoorbeeld of een jeugdhuis: wie onzer zou er dan gaan kijken naar een program ma, waarin een interview over onderwijs met minister Cals gevolgd wordt door een filmpje met een trein erop, voortdurend een trein met muziek van Honegger; waar in een aantal verkenners en hun populaire pater een „uit de werkelijkheid gegre pen" stukje spelen met een doodgeregis- seerde ingenuïteit, waarop een advies volgt hoe men meloen uit de schil moet halen om hem er met pudding weer in te doen; waarin dan plotseling een filmpje komt dat Marcel Marceau toont met zijn mimekunst, waarna luitenant-kolonel aal- moezener P. C. Groenendijk in het ande re uiterste vervalt met een epiloog? Heus, niemand. Maar thuis hebben we gisteren allemaal zitten kijken. Het was dan ook van de K.R.O. een aardig programma, dat puik begon met journaal uit het Nabije Oosten. „Testplaat" ging ditmaal over menslie vende voortrekkers, waarnaar we met pijn hebben zitten kijken, maar waarvoor we grote bewondering hebben. Ze doen het toch maarl Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gvmnastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.50 Amus.muz. 11.05 Buitenl. weekoverz. 11.20 Pianorecital. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Kamerkoor. 14.25 Streek- uitz. 14.50 Lichte muz. 15.15 Boekbespr. 15.35 Hol land Festival: Kamerork. en solisten. 16.20 Van de wieg tot het graf, caus. 16.35 Nieuwe gram. 17.00 Vakantietips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammond-trio. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Me- tropole-ork. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, do cumentaire. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Trom bone-ens. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. 12.27 Land- en tuinb.meded. 12.30 Radioboodschap door Z.H. Paus Pius XII. 13.30 Nieuws. 13.45 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. van letteren en kunsten. 15.15 De schoonheid van het Gregoriaans. Tussen 15.45 en 18.30 Tour de France. 15.45 Voor de jeugd. 10.35 Amateursprogr. 17.10 Boekbespr. 17.20 Dans- muz. 17.45 Gram. 18.00 Journ. overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Gram. 18.30 Tour de France. 18.45 Regeringsuitz. Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Holland Festival: Concertgebouwork. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.10 Tour de France. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.42 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio almanak. 14.30 Gram. 15.00 Idem. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Operettemuz. 21.15 Gram. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Totebel. 20.50 Caba ret. 21.25 Weet wel wat je waagt. Advertentie Van Nelle bestellen 1 De Koningin heeft aan dr. H. A. Fonteijn Kuijpers in Katwijk aan Zee de zogenaam de museumpenning in zilver toegekend als blijk van waardering voor de geduren de tien jaren belangeloos verrichte weten schappelijke arbeid ten behoeve van het Koninklijk Penningkabinet in 's-Graven- hage en aan jkvr. H. M. A. F. Six in 's-Graveland als blijk van waardering voor de gedurende ruim twintig jaren belan geloos verrichte wetenschappelijke arbeid ten behoeve van de verzamelingen van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap in Amsterdam. In de haven van Maassluis worden thans de eerste stalen pijpen voor de Rot- terdam-Rijn-pijpleiding uit Duitsland aangevoerd. Deze pijpen worden in Maas sluis aan de buitenzijde bekleed met diver se tegen corrosie beschermende lagen. Zij worden naar de plaats van bestemming vervoerd en daar aaneengelast. Vervol gens wordt de pijp op zestig centimeter onder de grond ingegraven. De stukken pijp, welke ongeveer acht Heter lang zijn, hebben een gewicht van ongeveer een ton. De doorsnede bedraagt ruim zestig centimeter. Nadat een gedeel te van de leiding is gelegd, zal deze met water worden beproefd op een druk welke hoger is dan de druk die later bij het transport van de olie zal optreden. De gehele pijpleiding, die ongeveer drie honderd kilometer lang zal worden, zal over twee jaar gereed zijn. Zij zal dienen voor de voorziening met ruwe olie van een aantal raffinaderijen in het Westduitse industriegebied. Advertentie Van Nelle bestellen t Ondanks de talrijke bezwaren, die na genoeg alle leden van de Amsterdamse gemeenteraad donderdagavond hebben geuit tegen het beleid van bestuur en di rectie van de Nederlandse Opera, met na me ten aanzien van het ballet, heeft de raad ver na het middernachtelijk uur zon der hoofdelijke stemming besloten deze stichting voor het seizoen 1958/1959 een subsidie te verlenen van 1.175.000. Hier van is 950.000 bestemd voor de opera exploitatie en 225.000 voor het ballet. De critiek van de raad werd tot uitdruk king gebracht in een door B. en W. over genomen motie, waarin de raad de ver wachting uitspreekt „dat het bestuur en de directie van de Nederlandse Opera tegen over leden en leiding van het Operaballet alle aangegane verplichtingen zonder enig voorbehoud nakomen". Het is de laatste keer, dat voor het Operaballet deze subsidie beschikbaar wordt gesteld, evenals voor het in Amster dam gevestigde Ballet der Lage Landen, waaraan voor het komende seizoen thans nog 70.000 is verleend. Want de raad aan vaardde met de stemmen van de V.V.D.- leden en de communisten tegen (21-14) een herhaaldelijk gewijzigde motie, inge diend door de heer J. M. den Uyl van de P.v.d.A. en leden van de katholieke en van de protestants christelijke fracties, waar in de wenselijkheid wordt uitgesproken, dat de subsidies, die de gemeente geeft aan de balletgezelschappen, op een ande re basis komen te berusten. B. en W. wor den in deze motie uitgenodigd vóór 1 ja nuari 1959 bij de raad voorstellen in te dienen „die ertoe kunnen leiden, dat de door Amsterdam voor het seizoen 1959/ 1960 te verlenen balletsubsidie gegeven zal worden aan een nieuw te vormen gezel schap, dat zonder organisatorisch verbon den te zijn aan de Nederlandse Opera de ze zal kunnen bedienen". Met de regering dient in overleg te worden getreden om te komen betreffende subsidiëring van dit nieuwe gezelschap mede door het rijk. Ernstige critiek Alvorens men tot dit resultaat was ge komen, hadden niet minder dan dertien sprekers in eerste en zeven in tweede in stantie het woord gevoerd, waarbij zeer ernstige woorden van critiek waren geuit op het beleid van bestuur en directie dei- Opera, zo zelfs dat een der leden onder protest uitlatingen terugnam, nadat hij door de voorzitter op zijn vingers was ge tikt. „Hebben we vertrouwen in het Ope- rabestuur, dan verlenen we de subsidie, zo niet dan is de geldelijke steun niet verant woord!" zei de heer H. J. Vermeulen, die vervolgde: „Over het niet nakomen van verplichtingen door het Operabestuur zo als het niet tekenen van een contract, kan alleen de rechter beslissen en niet de ge meenteraad". De wethouder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos, zei dat het voorstel tot sub sidiëring ondanks de vele bezwaren dient te worden aanvaard, omdat men in dit stadium de Opera niet op losse schroeven kan zetten. Wel zullen in de toekomst maat regelen getroffen moeten worden om de continuïteit van het ballet te waarborgen. Ook naar zijn mening zijn. er beleidsfou ten gemaakt, waardoor de interne span ningen waren opgetreden. De motie van de heer Den Uyl c.s. tot het subsidiëren van het nieuw te vormen ballet, noemde de wethouder voor het college van B. en W. aantrekkelijk, omdat dit het einde be tekent van een reeks telkens bij de Opera optredende moeilijkheden. De heer Den Uyl had deze motie verdedigd met de op merking dat „een streep moet worden ge zet onder de huidige verziekte situatie" en dat men moet komen tot een concen tratie van de balletten. De woordvoerder van de V.V.D. zei be zwaar te hebben tegen de motie, omdat de consequenties van het toekomstige be leid thans nog niet zijn te overzien en om dat naar zijn mening beter kan worden ge poogd te komen tot een nationale concen tratie van de balletgroepen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Advertentie een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers WONINGINRICHIINC» BEVERWIJK 250 MODELKAMERS 500mh Twee Nederlandse ondernemingen zul len in volle zee onder de zuid-westkust van Engeland met een karwei beginnen, dat niet alleen gigantisch genoemd kan wor den, maar bovendien een wereldprimeur zal betekenen. De sleepboten „Clyde", „Rode Zee" en „Argus" van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst en de bergingsvaartuigen „Dolfijn" en „Bruinvis" van W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf n.v. zijn van plan een caisson van het strand nabij het plaatsje Aberthaw aan de zuidkust van Wales naar open zee te slepen. Dit cais son, dat ingericht wordt als inlaatfilter voor koelwater van een grote Britse elek trische centrale, zal vervolgens op de zee bodem moeten worden geplaatst. Deze centrale, die in opdracht van de Britse regering wordt gebouwd, wordt een van de grootste van Europa. Het kolenverbruik zal 750.000 ton per jaar bedragen. De enor me hoeveelheid koelwater, die de centra le nodig heeft, maakte het noodzakelijk de zee als leverancier hiervan te gebrui ken. Het caisson is van Britse zijde „een hal ve kerktoren" genoemd. Het is cilinder vormig en heeft een middellijn van 28 me ter, de hoogte is 21 meter. Het gewicht is ongeveer 3500 ton. Het caisson zal worden geplaatst op drie reeds aangebrachte be tonblokken op de zeebodem, ongeveer 300 meter uit de kust. Het werd in een bouw put op het strand gebouwd en zal door drie tunnels met een diameter van 3 meter onder de zeebodem met de elektrische centrale worden verbonden. Teneinde het verslepen van het strand naar open zee mogelijk te maken is een kanaal gegraven. De bedoeling is, dat het caisson bij springtij uit zijn bouwput word gehaald. Het zal op zijn plaats worden ge zet zodra wind en stroom dit toelaten. Het naar zee brengen en plaatsen van het caisson zal het uiterste vragen van het zeemanschap van de Nederlandse beman ningen. De algehele leiding van deze nautische operatie is in handen van de heer A. Vink, bedrijfsdirecteur van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst te Maassluis. Van Gogh. Het rijksmuseum Kröller- Müller in Otterloo (Gelderland) heeft voor een Van Goghtentoonstelling, die van ok tober 1958 tot april 1959 in Amerika zal worden gehouden, drie schilderijen van Vincent van Gogh in bruikleen verstrekt. De tentoonstelling wordt achtereenvolgens gehouden in het Young Memorial Museum in San Francisco, het County Museum in Los Angeles, het Portland Art Museum in Portland en het museum in Seattle. De Generale Synode der Ned. Hervorm de Kerk heeft zich beraden over het ver- keersvraagstuk en zich afgevraagd wat van de zijde van de kerk kan worden ge daan om mede te helpen het kwaad van het toenemende aantal verkeersongeluk ken te bestrijden. De synode besloot een boodschap aan de kerkeraden te zenden, die zij naar eigen inzicht kunnen gebruiken. In deze boodschap zegt de synode, dat niet in de technische middelen als zoda nig gevaar schuilt. „Of zij een zegen of een vloek zullen zijn voor de menselijke samenleving hangt af van het gebruik dat mensen ervan maken enerzijds en van de vraag of de mens zich bij voortduring be wust is van de aard en het karakter van deze middelen anderzijds". De boodschap wijst er vervolgens op, dat „de Christen op de openbare weg zijn medeverant woordelijkheid voor de medemens een duidelijke gestalte behoort te geven in ge hoorzaamheid aan God, die wil dat wij el kander hoeden". Tot voetgangers en fiet sers wordt gezegd, dat zij zich vaak schul dig maken aan grove onoplettendheid en onverantwoordelijk gedrag. In gezin en school, in prediking en cate chese dient met grote nadruk gewezen te worden op de plicht van ieder om ook in het verkeer het leven en het welzijn van de medemens te eerbiedigen in overeen stemming met de wil van God, aldus de boodschap, die besluit met de woorden: „Deze eerbiediging behoort ons zwaarder te wegen dan de vraag of wij ons naar wettelijke normen op de juiste wijze ge dragen in het verkeer, terwijl zij boven dien er toe leidde dat wij de overheid alle medewerking verlenen bij het nemen van die maatregelen, die zo snel en zo doel treffend mogelijk de veiligheid van 't ver keer kunnen bevorderen, ook waar dit persoonlijk beheersing en opoffering vraagt". De burgemeester van Drunen trof donderdagmorgen zijn kamer ten ge meentehuize in een zeer ongewone toe stand aan. Overal lagen kleren en mili taire uitrustingsstukken en in het vloer kleed gerold lag een man rustig te sla pen. Het bleek een beroepssergeant te zijn, wiens onderdeel op oefening was in de Drunense duinen. De sergeant was van zijn onderdeel afgedwaald en had in de loop van de nacht geprobeerd zich op legale wijze nachtlogies in Dru nen te verschaffen. Toen dit hem niet gelukte, verschafte hij zich op illegale wijze, door het inslaan van een ruit, nachtlogies in de burgeineesterskamer. De sergeant maakte zijn excuses, dat hij de burgemeester had, uitgekozen, vjant zijn doel was het politiebureau geweest, dat onder de burgemeesters kamer is gelegen. Maar daar bleken al le ramen getralied. De burgemeester nam het nogal vro lijk op, temeer, daar de sergeant het beletlampje had, aangestoken. De bur gemeester had dus kunnen weten, dat zijn kamer bezet was De militaire politie heeft de sergeant een ander oiiderdak verschaft. De 20-jarige Nederlandse zeeman A. V. uit Enkhuizen is in New York gearres teerd en in bewaring gesteld op beschuldi ging een vreemdelinge in de Verenigde Staten te hebben willen binnensmokkelen. De vreemdelinge is een 18-jarig Duits meisje uit Bremen. Het meisje ging op 3 juli in Bremen aan boord van het Noorse vrachtschip „Havmoy" met de bedoeling er in Hamburg weer af te gaan. Op weg naar Hamburg werd zij echter verliefd op de Nederlandse zeeman e nzij besloot zich aan boord te verstoppen en mee naar New York te gaan. Daar zei de zeeman, dat zij overboord moest springen en ongemerkt aan wal moest zien te komen. Het meisje durfde dat niet en werd later door douane ambtenaren ontdekt. Ook zij in in bewa ring gesteld. „Zie je wel, dat ik een echte cowboy ben?" zei Jep trots. „Jawel", zei Umpie. „Hoe ik met de lasso omga, heb je gemerkt", zei Jep. „En hoe ik schiet, heb je ook gezien! Ik ben zowat de beste van alle cowboys!" „Ja", zei Umpie. „U kunt zeker goed paardrijden ook?" „Paardrijden? Als de beste!" riep Jep. „U hebt zeker zelf een mooi paard?" vroeg Umpie. „Een paard?Mmdat wil zeggen, ja, ik heb wel iets om op te rijden", zei Jep. „Kijk, daar!" En Jep de cowboy wees op een autopedje, dat tegen de muur van een schuur stond102103 Advertentie vonder- gsmiddel Vliegensvlug vlekvrij. ÜMSTINE H01UN0 N.ï. IEI0SEGR1GHT 6. AMSTERDAM In Amsterdam is opgericht een zo ge noemd „Sieraden-comité". Dit comité meent te kunnen verwachten, dat een ge meenschappelijke, op schadeloosstelling gerichte actie van gedepossedeerden (we gens ras, geloof of wereldbeschouwing ver volgden) voor tijdens de Duitse bezetting ingeleverde of in beslag genomen diamant, goud en sieraden, kans op succes kan bie den. Het comité baseert deze verwachting op een rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en op een advies van juridische adviseurs. Onderzoekingen hebben aangetoond dat de bezetter met het onttrekken van siera den, diamant en goud beoogde, de Duitse oorlogsindustrie te voorzien van industrie diamant. De ingeleverde goederen werden meestal op de zwarte markt geruild te gen industriediamant, die naar Duitsland werd overgebracht. Deze ruil maakt het de individuele gedepossedeerden moeilijk hun claims onder de Duitse wet te reali seren. Vdlgehs .dé juridische adviseurs van het comité zou een gezamenlijke actie de zé moeilijkheden kunnen verminderen en eventuele onderhandelingen vergemakke lijken. Daardoor zou de mogelijkheid wor den geopend voor een globale schikking waarbij de achtergronden en het onder linge verband van de onttrekkingshande lingen meer tot hun recht kunnen komen dan bij individuele acties. Plet comité gaat thans na in hoeverre er in de kringen van de gedepossedeerden voldoende belangstelling bestaat voor een gezamenlijke actie. Daartoe verzoekt het comité degenen die hieraan wensen deel te nemen zich op te geven aan het Siera- dencomité, Keizersgracht 105, Amster dam. Het staat onder voorzitterschap van de heer S. Roet. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 56. Prentice lachte ook en zei: „Dank u", tegen de ver pleegster. Hij trok de stoel tot op een meer gemak kelijke afstand van het bed, legde zijn pet en handschoe nen op tafel en zei met een bedaarde (bijna onverschil lige) stem: „En hoe voelt u zich?" Onwillekeurig gebruik makend van de geliefkoosde Canadese uitdrukking, die voor alle situaties gebruikt scheen te worden, variërend van een perfecte gezond heid tot een op sterven na dood zijn, zei Patsy, dat zij zich „héél goed" voelde. ,De dokter heeft mij gezegd, dat u hier nog een paar dagen zult moeten blijven", zei Prentice. „Ik heb het zo geregeld, dat u Maandag a.s. als bemanningslid boven de sterkte terug kunt vliegen". „Op tweede Kerstdag?" Prentice knikte toestemmend. Er was in dit onderhoud iets, dat helemaal niet goed was, meende Patsy. Geen bezorgdheid, geen sym pathie. En dit was toch wel dezelfde man die zijn arm om de schouders van die oude vrouw geslagen had en haar gezegd had zich niet bezorgd te maken? Tenslotte was Patsy toch een lid van zijn bemanning en was het toch een ongeluk geweest? Je kreeg niet voor je plezier een mep op je hoofd en een verstuikte onkel en liet je niet zonder noodzaak opnemen in een zieken huis, juist tegen de Kerstdagen. „Dan ben ik dus hier met Kerstmis". „Daar ziet het naar uit". „Zou ik nu niet met u terug kunnen gaan?" „Hoe?" „Nou, als passagier ik bedoel boven de sterkte? Oh, ik voel me best". „De dokter zegt van niet." „Maar ik zou mezelf toch kunnen ontslaan. Ik bedoel ik er zou voor kunnen tekenen, wat daar voor ook no dig is en „Neen". Dat ene rustige uitgesproken woord was de finitief en niet voor wijziging vatbaar. „U moet in bed blijven en precies doen, wat u gezegd wordt". En toen, alsof de onverstoorbare Prentice eindelijk aan het ein de van zijn geduld gekomen was, liep hij naar het raam keek even naar buiten naar de keurig aangelegde tuin van het ziekenhuis en voegde er aan toe: „Voor één keer". Patsy sperde haar ogen wijd open. „Ik doe nooit an ders", zei ze, terwijl er een verhoogde kleur op haar gezicht kwam. Prentice trok zijn werkbrauwen op. Alsof hij tenslot te zijn geïrriteerdheid meester geworden was, zei hij: „U wordt verondersteld u kalm te houden". Maar zo was Patsy niet tot zwijgen te brengen. In haar onderbewustzijn hoorde zij een stem, die haar zei, dat hij een oneerlijk gebruik maakte van het feit dat zij, volgens de dokter, ziek was. (hoewel zij zich niet ziek voelde) en hij haar tot op zekere hoogte vriendelijker behoorde te behandelen. En haar eigen teleurstelling over zijn onvriendelijke houding bij dit bezoek, de wens niet te worden achtergelaten en boven al de wens om zich in zijn ogen te rechtvaardigen waren sterk genoeg haar te doen spreken. „Hoe kan ik me rustig houden? IK dacht", en hier trilde haar stem even „ik dacht, dat u was komen kijken, hoe ik het maakte." „U heeft me verteld, hoe u zich voelde", zei hij langzaam en met een logica, die haar razend maakte. „Heel goed, is het niet?" Een vaag lachje net als die eerste glimlach van hem, die zij bij het eerste onder houd had gezien, krulde even zijn lippen. En of ik hier op mijn gemak was.." „Bent u dat niet?" „Ja". Er volgde een ogenblik stilte. De behandeling met handschoenen, dacht Patsy, was nog erger dan het haar meer bekende „eens-even-op-haar-nummer-zet- ten". „Het was tenslotte niet mijn schuld, dat dit gebeurd is." „Maar dat was het wél!" Patsy keerde haar hoofd om om hem beter te kun nen aankijken. Zijn mond was nu strakker geworden en hij zag er uit, of hij er voor voelde, haar een draai om de oren te geven ondanks haar verbonden hoofd en verstuikte enkel. „Hoe rekent u dat uit?", vroeg zij met een onschuldig gezicht. „Heeft u uw dienstvoorschriften wel eens gelezen?" „Ja, natuurlijk. Ik bedoel, dat doe ik soms wel". „Dan adviseer ik u ze nog eens goed te lezen". Er viel weer een stilte. „Wat staat daar dan in?" vroeg Patsy met een ver legen stemmetje. „Nummer 18 schrijft uitdrukkelijk voor, dat geen lid van een bemanning gedurende de rustdagen aan enige sport of bezigheid mag deelnmen, die tot letsel zou kun nen leiden. „Dat," voegde Prentice er aan toen, „sluit ook skiën in". Patsy dacht even over dit feit na. Zij had kunnen we ten, dat wat zij ook onder het commando van Prentice deed, verkeerd zou blijken te zijn. „Het spijt me", zei ze, „dat wist ik niet". „Tot op zekere hoogte' is het ook mijn fout", zei hij edelmoedig. „Ik had moeten weten, toen ik u in die lift zag, dat...." Hij zweeg op die irriterende manier van hem, als om de meest effectieve woordkeus te maken"— „dat u zoiets van plan was." „En als u dat geweten had?" Kleine vuurrode vlam metjes van woede schenen in haar op te stijgen. „Dan zou ik het u hebben belet", zei hij vriendelijk. Patsy telde langzaam tot tien. Maar niet met de be doeling haar boosheid te bedwingen, maar om er goed van te genieten. „Dat vindt u heerlijk, hè?" zei ze, ter wijl zij plotseling rechtop in haar bed ging zitten. „Om iedereen te kunnen commanderen". Zij haalde diep adem. „Doe dit. Doe dat! Sta op.." „Ga liggen!" Meteen viel zij weer met het hoofd in de kussens terug. Maar nu scheen er niets meer te zeggen te zijn. Hij had altijd het laatste woord. Haar blauwe ogen schitterden van boosheid. Hoe, vroeg zij zich met ver bazing af, had zij ooit de vergissing kunnen begaan te denken, dat zij hem aardig vond? Het was zeker de uitwerking geweest van die spannende nacht op het Heron-Vliegveld en van het feit, dat Janet en Geoff toch werkelijk van elkaar hielden, ondanks al hun eeu wige ruzietjes, het gevolg ook van allerlei dingen, be halve van datgene, wat zij zelf werkelijk voelde. Ze zag hem even op zijn polshorloge kijken. De tijd, die hij zichzelf toegemeten had voor een bezoek aan zijn jongste bemanningslid, was klaarblijkelijk bijna om. Maar nu herinnerde zij zich al de dingen, waar hij niet over gesproken had. De kosten voor de maatschap pij, het oproepen van een" andere stewardess, de moeilijkheid van het betalën in dollars, het extra-werk voor hem. En toen was zij op eens helemaal niet boos meer. (Wordt vervolgd) Advertentie Van Nelle bestellen „Bosvarkenmentaliteit". De baldadig heid en het wangedrag van jongeren en ouderen, waardoor jaarlijks voor honderd duizenden guldens schade aan bos en heide wordt berokkend hebben er toe geleid, dat in Noordbrabant een comité „natuurbe houd" is opgericht, dat zich tot taak heeft gesteld de „bosvarkeijsmentaliteit" te be strijden. Men is van "mening, dat Neder land, dat slechts over 500 vierkante meter recreatieruimte per inwoner beschikt, het grootste belang heeft bij een ongeschonden behoud van zijn natuurschoon. Bevelsoverdracht. Op hot plein voor de Van Ghentkazerne te Rotterdam heeft gisteren de bevelsoverdracht over het Korps Mariniers plaatsgehad. De gene- raal-majoor der Mariniers I-I. O. Roms- winckel droeg het vaandel over aan zijn opvolger, de generaal-majoor der Mari niers H. Lieftinck. Slachtoffers gevonden. De rijkspolitie te water te Dordrecht heeft de stoffelijke overschotten gevonden van twee van de drie mannen, die zondagavond verdron ken, toen het pleziervaartuigje „Jowi" door het Duitse vrachtschip „Marion" werd overvaren. Geborgen werden de lijken van de 55-jarige Dordtse havenarbeider J. van Tilborg en de 37-jarige Dordtse monteur C. Willeboordse. Het derde slachtoffer, de 50-jarige schippersknecht M. van Tilborg, wordt nog steeds vermist. Advertentie Van Nelle bestellen VRIJDAG 18 JULI Openluchttheater: Optreden van de Dutch Swing College band, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Bij de luchtbescher ming", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Hals- theater: „Jantje tegen wil en dank", a.l., 19 en 21.15 u. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Paris holiday", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Der Betielstudent", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Arri- vederci Roma", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der honderd doden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In specteur-generaal", a.l., 19 en 21.15 uur. Zandvoort, Theater Monopole: „The seven hils of Rome", a.l., 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 19 JULI Openluchttheater: Een voorstelling van de „Ceylon National Dancers", 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 1414.30 uur. Orgelconcert door Marie Claire Alin, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Bijzondere avond openstelling, 20.3022.30. Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 1012.30 nn 13.30 17 uur. „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 1019 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 1017 uur. Kunstzaal „De Ark": Ex positie van werk van Eduard Heijmans, 1022 uur. Zaterdag van 1416.30 uur gesloten. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Sneeuwwitje en de /.even dwergen", 10.30 uur. „Bij de lucht bescherming", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Ilalstheater: „Jantje tegen wil en dank", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. „Tot het bittere einde", 23.30 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden", 10.30 uur. „Paris holiday", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Grof geschut", a.l., 14.30 uur. „Der Bet- telstudent", a.l., 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „Montagne's jeugdvariété", 10.30 uur. „Arrivederci Roma", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der honderd doden", 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Walt Disny, Stan Laurel en Charlie Chaplin, 10.30 uur. ,De inspecteur-generaal", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. Zandvoort, Theater Monopole: „The seven hills of Rome", a.l., 19 en 21.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen I

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9