Panda en de Yo*Yo*jager Koel en wisselvallig weer Wereldnieuws „Wij blijven vissen binnen de 12-mijlszone om IJsland N.V. Ed. Kimman en Co. Reusachtig 2 Reders uit zeven landen verklaren: „IJslanders hebben niet de oudste rechten" Landbouwschap heeft critiek op pachtnormen Hazardspelers in arrest Straaljagervluchten boven Veluwe blijven doorgaan Kerkelijk Nieuws .Goederenwagon ontspoord bij Geldermalsen Ontsnapte gorilla in Antwerpen doodgeschoten Hoofddealers van PLYMOUTH va f13.480 DE SOTO v a f14.140 CHRYSLER v a f 22.950 IMPERIAL v a f 37.200 Bang Jensen verweert zich tegen beschuldigingen Propagandarit Amerikaans comité voor olieleveranties bijeen Vijfde academische filmstudieweek Bezit Toneelmuseum in Amsterdam vergroot Terugbetaling bij Ned.-Ind. Steenkolen Handelmij Toepassing van kernenergie op landbouw en voedsel Schatkistpromessen Liberalisatie OEES-landen Vrijhandelszone is voor Europa noodzakelijk O.E.E.S.-conferentie te Rotterdam beëindigd Britse vertegenwoordiger bij EGKS en Euratoom ^och ió het zo VJ MAANDAG 21 JULI 1958 11 Reders van vissersschepen uit zeven VVest-Europese landen hebben bekend ge maakt, dat zy na 1 september zullen door gaan om binnen IJslands 12-mylszone te vissen, maar buiten de oude 4-mylszone. Zulks op grond van de resolutie, aangeno men tijdens de vergadering, die de reders op 14 juli te Scheveningen hielden om IJslands verklaring van 30 juni te bespre ken, waarbij dit land aankondigde zijn visgronden met 1 september te zullen uit breiden. De resolutie is toegezonden aan de re geringen van Groot-Brittannië, Denemar ken, Nederland, België, Frankrijk, Spanje en van de West-Duitse bondsrepubliek. De resolutie bevat een verzoek aan deze regeringen, de visserij van haar landen in dit gebied te willen beschermen, zo mo gelijk door een gecoördineerd optreden. De Britse regering heeft reeds op 4 juli medegedeeld dat een gewapend escorte de Britse vissersschepen zou beschermen inden dit noodzakelijk zou blijken. De resolutie is ook gezonden naar de redersverenigingen in Noorwegen en Zwe den ter doorzending aan de regeringen van deze landen. Vertegenwoordigers van Noorwegen en Zweden waren wel voor de conferentie van 14 juli uitgenodigd, maar verschenen daar niet. De Zweedse ver eniging deelde toen mee, dat dit te wijten was aan de te korte termijn voor de uit nodiging. De resolutie noemt het besluit van de IJslandse regering een overtreding van de internationale wet. Er wordt in gezegd dat verschillende landen veel oudere his torische rechten hebben om in de IJs landse wateren te vissen dan de IJslanders zelf en dat IJsland daar pas met stoom trawlers is begonnen te vissen kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Daarom kunnen de landen, die daar ge vist hebben, hun wettelijke rechten op deze visgronden niet opgeven, aldus de resolutie. Anders zouden zij geen voldoen de vis meer kunnen aanvoeren voor de Europese bevolking. De resolutie ver werpt ook IJslands bewering dat de uit breiding van de oude grens noodzakelijk is om een te intensieve visserij in dit ge bied te voorkomen. Er wordt op gewezen Tegen de nieuwe pachtnormen voor grond en gebouwen van kracht gewor den na de inwerkingtreding van de nieuwe pachtwet op 1 mei bestaat naar de ziens wijze van het Landbouwschap, een aantal bezwaren. Het Landbouwschap acht het om twee redenen ongewenst, dat de cor rectie der te hose pachtnormen van decem ber 1957 is gezocht in facultatieve verlaging van de normen voor de grond, in de eerste plaats omdat hierdoor de vermogensposi tie van de eigengeërfde boerenstand en daarmee de kredietbasis van het land bouwbedrijf wordt aangetast, in de twee de' plaats, omdat een verlaging van de pachtwaarde van de grond in de praktijk, met name in de gebieden met kleinere be drijven, niet kan worden doorgevoerd zon der ontduiking van de pachtprijsbeheer- sing ernstig in de hand te werken. Het Landbouwschap staat daarom op het standpunt dat niet de normen voor de grond, maar de pachtnormen voor de be drijfsgebouwen dienen te worden ver laagd. Het Landbouwschap is voorts van me ning, dat de pachtnormen van december 1957 niet slechts voor die bedrijven, waar van de uitkomsten sterk worden beïn vloed door de minimumgarantieprijzen, te hoog zijn, doch voor alle bedrijfstypen, omdat de prijzen der niet-gegarandeerde produkten in het algemeen niet of nauwe lijks winstgevend zijn. Er is dan ook geen aanleiding om twee groepen van normen te onderscheiden, aldus het Landbouw schap. De recherche heeft een inval gedaan in de woning van de familie W. aan de Joost Banckertsplaats te Rotterdam. Er wer den een roulettebak, een speellaken en een partij fiches in beslag genomen. De 42-jarige groentehandelaar G. W., die ge legenheid tot het spelen zou hebben gege ven, werd gearresteerd, evenals de 32-ja rige autohandelaar H. F. K. uit Rotter dam en de 50-jarige koopman P. V. uit Den Haag, die als bankhouders opgetre den zouden zijn. Negen anderen, die om de speeltafel zaten, kregen een procesver baal. De in beslag genomen roulette bleek vals te zijn. Naar aanleiding van door de V.V.V. te Ede geuite klachten dat de vakantiegan gers op de Veluwe „in weerwil van de ministeriële belofte" nog steeds door gie rende straaljagers in hun rust gestoord worden, deelt de luchtmacht mede dat de ministeriële belofte, die betrekking had op het straaljagersquadron, gestationeerd op de basis Deelen, is nagekomen. Dit squa dron is sedert 15 juli elders. Evenals vóór de ingebruikneming van Deelen door straaljagers, zullen militaire vliegtuigen van andere bases gedurende hun vluchten boven de Veluwe komen, waarbij zij zich uiteraard aan de voorgeschreven minimum hoogte zullen houden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland (wijk dorp): K. v. d. Pol te Veenendaal; te Zee rijp (toez.): Th. P. Pol, vicaris te Woudsend; te Opheusden: J. van Sliedregt te Putten. Geref. Kerken Beroepen te Halle (Gld.): G. van Ziel, kand. te Soest. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Nijmegen: H. D. Doorenbos te Maastricht. dat het besluit de IJslandse vissers toe staat in dit gebied te blijven vissen. Ten slotte wordt verklaard dat de rederijen in West-Europa bereid zijn vriendschappe lijke overeenkomsten met IJsland te treffen. De reders zullen vóór 1 september weer vergaderen om eventueel verdere be schermende maatregelen te treffen als geen oplossing voor het probleem kan worden gevonden. Nabij Geldermalsen is om half drie za terdag een lege goederenwagon ont spoord. Tengevolge hiervan werden twee sporen versperd. De spoorwegen hebben bussen ingelegd tussen Geldermalsen en Zaltbommel. Om half vier was één spoor weer gereed. Om tien voor zes was de stremming geheel opgeheven. ANTWERPEN (UPI) „Kobus", de ruim twee meter grote gorilla van de Ant werpse dierentuin, is dood. Het dier moest worden afgemaakt, omdat het was ontsnapt, zich niet wilde laten vangen en een gehele stadswijk de doodsangst op het lijf joeg. De aap brak tijdens het voederen uit. Via een boom bereikte hij de muur die de dierentuin omgeeft. Via de voorgevel van een woonhuis be reikte hij het dak, waar hij schoorsteen- potten en dakpannen begon te vernielen. Inmiddels had de politie het gehele blok afgezet en de bewoners zoveel mogelijk geëvacueerd. Het personeel van de die rentuin trachtte vergeefs „Kobus" te vangen. Een volwassen gorilla heeft de kracht van vijf sterke mannen. Tenslotte besloot men het dier dood te schieten. Vijf kogels troffen „Kobus." in de borst, maar eerst bij het zesde schot stortte hij neer. In zijn val vernielde hij de ruiten van twee balkons, alvorens op het derde te blijven liggen. Advertentie ^££-5>V' j DEN HAAG - KONINGINNEGRACHT 1 B - TEL. 11 2090 Advertentie DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN ZIJLWEG 35 - HAARLEM TELEFOON 11906 - 11905 NEW YORK, (reuter) De Deen Bang- Jensen, een voormalige employé van het secretariaat-generaal van de UNO, die werd ontslagen, omdat hij een lijst met na men van Hongaren, die voor de UNO-com- missie voor Hongarije verklaringen had den afgelegd, niet aan zijn meerderen had willen afgeven, heeft tegenover een aantal buitenlandse UNO-corresponden- ten verklaard dat zijn ontslag onrechtma tig is geweest, daar hij als waarborg te genover d# Hongaarse getuigen, uitdruk kelijk gemachtigd was de lijst persoonlijk onder zijn beheer te houden. Bang-Jensen sprak over de „onjuiste be schuldigingen", die Hammarskjoeld aan zijn adres heeft geuit. Hij zei bereid te zijn vele ernstige onregelmatigheden te ont hullen die jegens de speciale commissie voor Hongarije zijn begaan, wanneer er een werkelijk nauwkeurig en onpartijdig onderzoek wordt .ingesteld. „Hammars kjoeld weet, dat de tegen mii uitgebrachte beschuldigingen onwaar zfjn"^KaldüF 'de Deen. De Hagenaar B. N. v. d. Hengel, tech nisch laborant van het Instituut Weten schappelijk Onderzoek Technische Ortho- paedie aan de Nieuwe Haven 20 te Den Haag, start vandaag in Breda voor een rit over 3594 kilometer door een groot deel van Europa, af te leggen in 30 dagen- Pel- lenaars lost het startschot, de finish ligt in Den Haag. De heer Van den Hengel, die een been prothese draagt, wil met deze rit bewijzen, in staat te zijn te doen. wat ieder normaal gezond mens zou kunnen doen. Het insti tuut. dat de research beoefent op het ge bied van de ontwikkeling van prothesen en superlichte beugels voor poliopatiënten (350 gram), wil gaan vervaardigen werkt niet op commerciële basis. Men hoopt voor het zeer belangrijke werk steun van het Nederlandse publiek te krijgen op de vol gende wijze: gevraagd wordt op een of meer dagen van de rit net zoveel centen te storten als het aantal afgelegde kilometers op de voorafgaande dag bedroeg. De giro rekening van het instituut is 378388. „Schagerexpres" gaat rijden Donderdag 24 juli gaat voor de eerste keer de Schager marktexpres rijden. Deze trein, die 9.14 uur uit Amsterdam CS ver trekt, stopt te Zaandam, Castricum en Alk maar. In de trein bevinden zich West- friese dames in klederdracht om de reizi gers over het folkloristische gebeuren, dat men te Schagen wacht, in te lichten. Bij de aankomst te Schagen te 10.08 uur staan de boerenkapel „De Uilenhoop" en vele inwoners in Westfries costuum ter be groeting op het perron. Deze Schagerexpres rijdt voorts op dwonderdag 31 juli, 7, 14, 21, 28 augustus. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse minister van Binnenlandse Zaken Fred Seaton, heeft het „Comité voor de levering van olie aan het buitenland", waarin de Amerikaanse oliemaatschap pijen die over internationale diensten be schikken zijn vertegenwoordigd, tegen woensdag bijeengeroepen. In zijn telegram aan de leden zegt Seaton, dat de jongste gebeurtenissen de bijeenkomst zeer be langrijk maken. Het comité is naar aan leiding van de Suezcrisis in het leven ge roepen. MAXIM SHAPIRO OVERLEDEN CARMEL (UPI) De vermaarde pianist Maxim Shapiro is zaterdag tijdens een op treden in Carmel, Californië, ten gevolge van een hartaanval overleden. Hij was negenenvijftig jaar. Van 6 tot 10 oktober wordt in Utrecht de vijfde academische filmstudieweek van de stichting Nederlands Filminstituut gehou den. onder auspiciën van de Utrechtse studenten-filmliga en de directie van het Cameratheater aldaar. Deze week zal ge opend worden met eèn voordracht van prof. dr. J. Linschoten, hoogleraar in de experimentele algemene psychologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het voor lopig programma bevat voordrachten van prof. dr. E. Feldmann uit Bonn over „Ach tergronden voor het ontstaan van de ver schillende genres in de filmkunst", ds. A. Dronkers over „Karakteristiek van de reli gieuze film en zijn betekenis voor het pu bliek", dr. F. H. Glastra van Loon over „Speelfilms waarin een medisch of psy chologisch probleem behandeld wordt", A. Koolhaas over „De held en de heldin in de film", dra. A. H. Sijmons over de „Film noir", R. Lefranc, hoofd van de organisatie voor or.derwijsfilms van het Franse mi nisterie van Onderwijs, over „De eigen aard van de didaktische film", dr. H. S. Visscher over „Karakteristiek en aantrek kingskracht van de „Western" en Lindsay Anderson van het British Film Institute in Londen over „De documentaire film". Vertoond zullen worden de films „Huis- clos" van Jacqueline Audry naar een to neelstuk van Jean Paul Sartre en „Don Quichotte" naar een roman van Miguel de Cervantes Saavedra van G. Kozintsev. De verzameling van het Toneelmuseum in Amsterdam is dezer dagen verrijkt met het complete archief van wijlen Ernst Krauss. Onder de stukken bevinden zich belangrijke gegevens over het optreden van internationaal vermaarde kunstenaars en gezelschappen, zoals Anna Pavlova, Al- bert Basserman, Mistinguett, Grock, Kurt Jooss, het Grand Ballet van de markies van Cuevas en van het Wiener Burg theater. Bij de pogingen om buiten Indonesië een bedrijf te stichten, heeft de directie van de Nederland-Indonesië Steenkolen' Handel- Maatschappij tot haar teleurstelling het in zicht gekregen, dat hiervoor geen reële mogelijkheid bestaat, wegens de daarmee gepaard gaande belangrijk boven het ver mogen der n.v. uitgaande investeringen. Daarom moet van verdere pogingen tot expansie buitën Indonesië worden afgezien. In die omstandigheden heeft het geen zin meer de in Amsterdam aanwezige geld middelen in hun geheel in stand te houden. Het bestuur heeft daarom besloten voor te stellen 25 percent op het kapitaal terug te betalen. De exploitatierekening over 1957 sluit met een nadelig saldo van 181.572 (v.j. voordelig saldo 266.492). De interestreke ning vertoont een batig saldo van 100.798 (f 68.484). In totaal werd een verlies ge leden van 95.113 (v.j. een winst van 244.300). Het verlies wordt gebracht ten laste van de reserve voor diverse belangen, die daarmee daalt tot 1.183.365. Achter een uit Frankrijk afkomstige storing, die via het zuiden van de Noord zee naar de Duitse Bocht is getrokken, stroomde zondag koelere oceaanlucht het vaste land van Europa binnen. In ons land ging deze weersomslag gepaard me', plaat selijk zware regen- en onweersbuien. De meeste neerslag viel daarbij in een brede strook ter weerszijden van de grote rivie ren. Boven de Duitse Bocht diepte de sto ring verder uit. Zij trekt nu langzaam in Oostelijke richting verder. Ten westen Van Ierland is intussen een nieuwe depressie aangekomen, die morgen het weer in ons land zal beïnvloeden. Ach ter deze depressie om stroomt een nieuwe hoeveelheid polaire lucht naar West- Europa. Daardoor blijft het weer wissel vallig-en koel. WEERRAPPORTEN Temperaturen Buiten land maxima van giste- Dinsdag 22 juli Zon op 4.46 uur, onder 20.46 uur. Maan op 12.08 uur, onder 23.10 uur. Maanstanden 23 juli 30 juli 15.19 uur 17.47 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 juli Hoog water 7.20 en 19.47 uur. Laag water 3.05 en 15.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. ren Binnenland heden d Ui L* C 7 uur. Neerslag laatste E O O r- 24 uur 2 Den Helder zwaar bew. w 15 0,4 Ypenburg zwaar bew. w 16 8 Vlissingen zwaar bew. w 16 2 Eelde geheel bew. wzw 15 0,1 Twente zwaar bew. zw 15 12 De Bilt zwaar bew. wzw 15 7 Eindhoven zwaar bew. wzw 15 17 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zw 14 2 Helsinki onbewolkt wnw 16 0 Stockholm licht bew. O 19 0 Oslo zwaar bew. ozo 23 0 Kopenhagen regen nno 21 18 Aberdeen regen wnw 19 12 Londen half bew. wzw 22 3 Amsterdam licht bew. wzw 23 6 Brussel regen wzw 23 1 Luxemburg zwaar bew. zw 25 2 Parijs zwaar bew. wzw 21 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 21 0 Grenoble half bew. nw 27 0 Nice half bew. nnw 26 0 Berlijn regenbui zw 28 6 Frankfort licht bew. w 29 6 München zwaar bew. zw 26 1 Garmisch P. licht bew. zzo Zürich zwaar bew. zw 27 2 Genève licht bew. nnw 26 0 Locarno licht bew. nno 28 0 Wenen zwaar bew. w 29 0,1 Innsbruck zwaar bew. w 26 4 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt nno 30 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca onbewolkt n 30 0 Algiers onbewolkt windst. 27 0 43. In angstige spannin i wachtte Panda af, wat de Gouden Draak zou gaan doen. Voor zichzelf hoefde hij niet te Vrezen, want hij had niets misdaan en dus kon Ming hem niet straffen, zonder zijn bij naam „De Rechtvaardige" te verliezen. En op die bijnaam was de Gouden Draak zo gesteld, dat hij tot elke prijs rechtvaardig wilde blijven. Maar voor Pat en kolonel Pulver zag Panda de toekomst duister in. „Gaat u ze erg straffen, als ze dat beeld van het eiland halen?" vroeg hij beklemd. De Gouden Draak knikte blij. „Ja", sprak hij, „is het niet verrukkelijk? Ach, het is alweer zo lang geleden sinds ik mijn laat ste barbaar heb kunnen straffen". Maar zjjn glimlach verdween, toen hij de nacht kijker opnieuw aan zijn ogen bracht. „Hoe nu?" mompelde hij, „een der barbaren is verdwenen! Alleen de gesnorde barbaar staat daar nog bij de achtenswaardige Yo Yo. Waar wacht hij op? Waarom dit uit stel? Ik heb nu al de ganse nacht door waakt, dus zou ik nu wel eens willen, dat deze zaak eindelijk vlot wordt afgewerkt!" Ja, waar wachtte de kolonel op? Hij zat naast het beeld Yo Yo, dat in verheven rust met ondoorgrondelijke robijnen ogen voor zich uitstaarde. Maar de kolonel was zo rustig niet; hij trok aan zijn snor en schoof ongedurig heen en weer, alsof hij voelde, dat hij bespied werd. „Als die on nozele speurder mijn opdracht nu maar zonder fouten uitvoertbromde hij. „Hoe eerder we weg zijn, hoe beter. Deze plek begint op mijn zenuwen te werken!" OEES'Conferentie te Parijs Specialisten in de toepassing van kern energie op landbouw en voedsel confere ren van heden tot 25 juli in het O.E.E.S.- gebouw te Parijs over de laatste ontwik kelingen op hun gebied en hoe deze kennis algemeen verbreid zal kunnen worden. De specialisten zijn afkomstig uit de O.E.E.S.- landen en Amerika. Tijdens de bijeen komst zullen Amerikaanse deskundigen mededelingen doen over de resultaten in hun land. De kernenergie zal worden besproken in haar vier toepassingen. De eerste daarvan is de verbetering van plantaardig leven door met redio-actieve bestraling mutaties te veroorzaken. Op deze wijze hoopt men binnen enkele jaren resultaten te berei ken, die - langs natuurlijke weg nage streefd - pas over een eeuw Zouden kun nen worden gerealiseerd. De tweede toe passing betreft het aantonen van de resul taten van kunstmeststoffen door middel van isotopen. Op deze wijze is bijvoorbeeld van een bepaald soort kunstmest ontdekt, dat het effectiever werkt als bladsproei dan als grondpoeder. Een derde toepassing is het steriliseren van voedsel, zodat het in normale omstandigheden bederfbestendig is. De vierde toepassing betreft het ver nietigen van insecten door straling. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op maandag 28 juli 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam de inschrijving zal wor den opengesteld op schatkistpromessen met een looptijd van respectievelijk drie en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 30 juli 1958. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te ge schieden uiterlijk op 30 juli 1958 vóór 12.30 uur. Naar de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking mededeelt, heeft de raad besloten dat de verplichting, die de deelnemende landen op zich hebben genomen om hun handel tot 90 percent te liberaliseren, wordt verlengd tot 30 juni 1959. Mr. Van Klef fens te Londen: Mr. E. N. van Kleffens, Nederlands mi nister van Staat en hoofd der vertegen woordiging in Groot-Brittannië van het ho ge gezagsorgaan van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, heeft zon dag in een toespraak tot „The English Speaking Union of the Commonwalth", als zijn persoonlijke mening ten beste gege ven, dat de instelling van een Vrijhandels- gebied in Europa een noodzakelijkheid is. „Ik geloof, dat de Europese Vrijhandels zone tot stand zal komen, want zij zaLeen. resultaat zijn van gezond denken en haar instelling is noodzakelijk", aldus mr. Van Kleffens. De conferentie van deskundigen van de twaalf O.E.E.S.-landen, die de afgelopen week in hotel „Atlanta" te Rotterdam is gehouden om de voorlichting aan de con sument over het gebruik van melk en vis onder de loep te nemen, is tot de conclusie gekomen, dat het wenselijk is voorlich tingsraden op te richten in landen, waar deze nog ontbreken. Verder acht men een goed contact nodig, met enerzijds deze voorlichtingsraden, die uit wetenschappe lijk onderlegde mensen bestaan, en ander zijds de „propagandamensen" en consu mentenorganisaties. In Londen is vandaag de benoeming be kendgemaakt van A. H. Tandy tot hoofd van de Britse vertegenwoordiging bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en tot Britse vertegenwoordiger bij de commissie van de Euratoom. De heer Tandy zal de persoonlijke rang van ambassadeur hebben. Ongeluk. Op de Maas te Profondeville is zondagmiddag een vaartuig gezonken, dat aan de kop voer van een stoet, vaar tuigen, die meededen aan een „rivier- feest". Op het vaartuig zaten een twin tigtal mensen. Volgens de eerste be richten zijn zes mensen, onder wie vier kinderen, verdronken. Afgezegd. Paus Pius XII heeft alle audiënties voor de komende twintig da gen afgezegd met het oog op de crisis in het Nabije Oosten. Alleen de weke lijkse grote audiëntie in de St. Pieters kerk zal normaal doorgang vinden. Het vertrek van Pius XII naar zijn zomer verblijf, in Castel Gandolfo is uitge steld. Ongewenst. De tweede secretaris van de Israëlische legatie in Boekarest, Jo seph Vered, is door de Roemeense re gering tot „ongewenst persoon", ver klaard, zo meldt het Roemeense pers bureau. Spionage. Twee Duitsers zijn in Karlsruhe tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens pogingen om het Belgische NAVO-geweer in handen te spelen van de Russische geheime dienst. In Lewes (Zuid-Engeland) is de 45-jarige instrumentmaker Brian Linney tot veertien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het verkopen van geheime inlichtingen aan een Tsjechoslowaakse militaire attaché in Londen. Zevenling. Een jonge Peruviaanse vrouw heeft zaterdag in een ziekenhuis te Li ma zeven kinderen ter wereld ge bracht. Alle kinderen stierven na de geboorte. Koning. „De bisschop van de kerk van God", Homer A. Tomlinson, heeft in Kopenhagen moeilijkheden gekre gen met de politie toen hij zich voor het koninklijk paleis Amalienborg tot koning van Denemarken wilde uitroe pen. Men vertelde hem dat Denemar ken al een koning heeft en dat hij zou worden gearresteerd wanneer hij zich niet ordelijk zou gedragen. Beperking. Radio-Bagdad heeft medege deeld, dat de Iraakse regering heeft besloten de invoer uit het sterling-ge- bied te beperken. Voor de invoer van goederen uit dit gebied zal in het ver volg een vergunning nodig zijn. Veroordeeld. De Belgische consul-gene raal in Libanon, Louis de San, is za terdag door een Libanese krijgsraad ter dood veroordeeld wegens wapen smokkelarij ten gunste van de Libane se opstandelingen. Mislukt. Te Cape Canaveral in Florida is zaterdag opnieuw een proef met een „Atlat"-projectiel mislukt. Voor de eerste keer was deze „Atlas", het proto type van een intercontinentaal projec tiel, van drie trappen voorzien. Drie seconden voor het afvui'en wilde men de motoren stop zetten om een veran dering aan te brengen. Niettemin steeg het projectiel op en viel twee minuten later boven zee in stukken. Open brief. In Algiers is zondag de week eind-editie van het onafhankelijke Pa- rijse blad „Le Monde" in beslag geno men ïtet'blacï bevatte een open brief van mevrouw Audin, echtgenote van een lector aan de universiteit van Al giers, die vorig jaar mei is gearres teerd en vermoord zou zijn. De brief was gericht aan André Malraux, minis ter in de regering van De Gaulle. In de brief vraagt mevr. Audin bijzonder heden over het lot van haar man en be straffing van parachutisten ,die zij van martelingen beschuldigt. Herverzekering. De herverzekeraars bij Lloyds hebben, sedert de landing van Amerikaanse en Britse troepen in Li banon en Jordanië, de persoonlijke all riks-verzekering voor bezoekers aan het gebied van de oostelijke Middel landse Zee met 400 percent verhoogd. Onafhankelijk. Burggravin Rhondda, re dactrice van het Britse politieke week blad „Time and Tide" is zondag op 75-jarige leeftijd in Londen overleden. Zij werd een maand geleden in een zie kenhuis opgenomen voor rust, zij had zich zeer ingespannen bij haar pogin gen het onafhankelijke blad van de on dergang te redden. Ontdekking. De Britse kankerspecialist Lyons heeft verklaard dat hij een stof heeft ontdekt die identiek is met de kankerverwekkende substantie die in sigarettenrook voorkomt. Lyons gaf bijzonderheden van de proeven die ge leid hebben tot zijn ontdekking in het Britse weekblad „Nature". G. H. R. VON KOENIGSWALD is van geboorte een Duitser, maar kwam op 25- jarige leeftijd al naar Java, waar hij in dienst van de Geologische Dienst van Ne derlands-Indië deelnam aan de onderzoe kingen van de terrassen aan de Solorivier, die een grote roep genieten als schatkamer van fossiele beenderresten. Wordt in ver band met de voorhistorische vondsten op Java als eerste Dubois genoemd, Von Koe- nigswald moet onmiddellijk na hem wor den vermeld, want hij is de belangrijkste paleontoloog in die streek in de jaren na 1930. Hier vond hij in de rijke Trinilformaties een menselijke kaak van zulke enorme afmetingen, dat Von Koenigswald zelf aanvankelijk nauwelijks durfde geloven dat dit gevaarte aan een mens zoxl hebben toebehoord. De kaak was groter dan die van een gorilla, maar had ontegenzeggelijk menselijke kenmer ken, zodat Von Koenigswald de man, aan wie de kaak in het verre verleden moest hebben toebehoord, doopte met de naam Meganthropus paleojavanicus, wat zoveel betekent als „de grote mens van het oude Java". Deze opzienbarende vondst werd in 1941 gedaan en een afgietsel van de kaak had nog juist Amerika bereikt voor Pearl Harbour door de Japanners werd bestookt en Von Koenigswald van de beschaafde wereld werd afgesloten. Tijdens de wereld oorlog kon het onderzoek van de kaak dus aan de hand van het gipsafgietsel worden voortgezet, wat tot gevolg had, dat de be faamde paleontoloog Weidenreich aan het piekeren ging over het al of niet bestaan hebben van reuzen in vroeger tijden. Hij deed dit niet op losse gronden, want hij had om te beginnen het gipsafgietsel, maar bezat daarnaast bovendien nog een reus achtige menselijke kies die in geen enkele mond van het thans levende mensenge- slacht zou passen. Die kies was hem in 1939 eveneens ter hand gesteld door Von Koenigswald, die hem in de Verenigde Sta ten had ontdekt op de toonbank van een Chinese apotheek! Deze vindplaats is min der verwonderlijk dan op het eerste ge hoor lijkt. In de Chinese schat van artse nijen nemen fossiele menselijke of dier lijke resten een belangrijke plaats in, om dat zij fijn gemalen geacht worden een voortreffelijk geneesmiddel tegen de meest uiteenlopende kwalen te zijn. Op deze gedachtengang voort bouwend, werden de Chinese apotheken in de Verenigde Staten eveneens voorzien van fossiele beenderen, die vanuit China werden geëxporteerd. Het is dus vrijwel zeker, dat de reuzenkies, die een typisch menselijke vorm had, oor spronkelijk uit China stamde. Door de beenstukken van de kaak en de kies te vergelijken en door zorgvuldige anatomische metingen, meende Weiden reich tenslotte, dat de reus van Java aan zienlijk groter moest zijn geweest dan enig levende gorilla en dat de reus uit China (in wiens mond dus de kies uit de apotheek moet hebben gepastnog anderhalf maal groter moet zijn geweest. Om wat con creter te zijn: de Chinese reus moet twee maal zo groot zijn geweest als een manne lijke gorilla. Dat Weidenreich na deze con clusie heeft gedacht aan de woorden uit Genesis (6 4): „De reuzen waren in die dagen op de aarde", kunnen we ons leven dig voorstellen. Over onverwachte vondsten, zij het dan op ander gebied, zijn we nog niet uitge praat. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Petition

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2