WINNERSHAG Positie van troepen der V.S. in Libanon blijft onduidelijk Excellent Indonesië erkent nieuw Iraaks bewind Kanselier Raab in Moskou Koninklijk huis van Irak door rebelse kapitein uitgemoord Cfiraatótoel Vliegende tankers" naar Jordanië; Hoessein wil Amerikaanse troepen Op het paleis wapperde de witte vlag reeds 3 Twee grote botenhuizen in Amsterdamse jachthaven afgebrand Op de de nieuwe Amerikaanse shag van Verfklodderaars werpen zich in de leuzenstrijd Alleen roerend goed vrij van verkoopbeperkingen Vliegerstekort bij Garuda Nieuwe gewelddaden op het eiland Cyprus: 8 doden Verlichting van verplichte leveringen gewenst PRIJSVERLAGING GARAGE DEN HOUT Ooggetuigeverslag van bloedbad MAANDAG 21 JULI 1958 Zaterdagavond is brand uitgebroken in een jachthaven aan de Amstelveenseweg aan de rand van het Amsterdamse Bos. In een uur tijd werden twee grote boten huizen „De Uitkijk" en „Liberty" en on geveer twintig jachten, die in de loodsen lagen door het vuur verteerd. De brandweer rukte uit met twee mo torspuiten en een ladderwagen; ook de drijvende motorspuit „Jan van der Heij den" werd naar de jachthaven gediri geerd. De Amstelveense brandweer ver leende assistentie met twee wagens. Met zeven stralen werd het vuur bestreden en om half een, bijna een uur na de melding, kon men het sein brand meester geven. De nablussing duurde echter nog tot zes our in de ochtend. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het bestuur van de „Vereniging Water sportbedrijven Amsterdam en Omstre ken" deelt mee dat naar zijn mening B. en W. van Amsterdam in hoge mate en al thans moreel, schuldig zijn aan de brand. Reeds in 1954 toen eveneens een werf in dit watersportcentrum door vuur werd vernield heeft de organisatie zich met een adres tot B. en W. gericht, waarin zij wees op het feit dat het grootste deel van het terrein voor de brandweer moeilijk of in het geheel niet bereikbaar is. Een half jaar geleden is hierop nogmaals de aan dacht gevestigd. „B. en W., die ook ver antwoordelijk zijn voor de veiligheid van watersportbedrijven bij de Nieuwe Meer en die voor dergelijke rampen ernstig zijn gewaarschuwd hebben nimmer op ons adres gereageerd," zo zegt het bestuur. Advertentie mm/ Dit bleef over van twee botenhuizen en een twintigtal jachten na de hevige branddie in de nacht van zaterdag op zondag twee jachtwerven aan de rand van het Amsterdamse Bos ver woestten. DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft zaterdag de nieuwe regering van Irak er kend, aldus een mondelinge mededeling aan de pers van de Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo. Tot de erkenning werd besloten in een spoedbyeenkomst van het kabinet. (ANP) Amerikaanse en Engelse ge bouwen in Djakarta, waaronder ook dat van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, bleken maandagmorgen te zijn besmeurd met slagzinnen, waarin het optreden van deze landen in het Nabije Oosten wordt veroordeeld. Op kantoorgebouwen en op woonhuizen van Amerikaanse en Engelse ingezetenen waren met rode verf leuzen geschilderd, zoals „jaagt de Amerikanen uit Libanon", „veroordeelt de Britse inter ventie in Jordanië", en „handen af van Libanon". Een andere slagzin luidde: ••Gooit de Amerikaanse bandieten uit Libanon". Deze verfcampagne kwam overeen met die, welke in december tegen de Nederlan ders werd gevoerd, zij het dan op kleinere schaal. Door woordvoerders van de Amerikaanse en Engelse ambassades werd medegedeeld, dat geen berichten zijn ontvangen over geweldadig optreden. De verfactie is ken nelijk meer tegen de Amerikanen, dan tegen de Engelsen gericht. De communistische federatie van vak bonden „Sobsi" heeft maandag bekend ge maakt aan de federatie van Arabische vak verenigingen in Caïro te hebben medege deeld tot „solidariteitsacties" te zullen overgaan, als de Amerikaanse troepen niet onmiddellijk uit Libanon worden terugge trokken. De vorige week had de Indonesische communistische partij in een telegram aan de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, reeds gedreigd met sta kingsacties tegen Amerikaanse bedrijven, als de Amerikaanse troepen niet op korte termijn uit Libanon zouden worden terug getrokken. Indonesië In aansluiting op het bcrióht over de opheffing van controle op de verkoop van Nederlandse eigendommen in Indonesië wordt nader vernomen, dat het hier uit buitend de roerende eigendommen van Nederlandse bedrijven en onderda nen geldt. Voor de verkoop van onroeren de goederen is voorzover het gronden be treft nog steeds de toestemming van het Indonesische ministerie van Landbouw vereist, en voorzover het huizen en ande re onroerende zaken aangaat, de toe stemming van het ministerie van Justi tie. Intussen meldde het communistische partij-orgaan „Harian Rakjat", dat maan dagmiddag een massa-bijeenkomst zal wor den gehouden, ter herdenking van de „eer ste Nederlandse agressie" in juli 1947. Tij dens deze' bijeenkomst zou steun worden uitgesproken aan de vrijheidsstrijd dei- Arabische volkeren. De chef-staf van het leger, luitenant- generaal A. H. Nasution heeft, inmiddels de waarschuwing uitgegeven, dat verkla ringen van organisaties over de politiek van andere landen alleen door tussenkomst van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de betrokken ambassades kunnen wor den aangeboden. DJAKARTA (ANP) De Garuda Indo nesian Airways, de Indonesische lucht vaartmaatschappij, die geheel in handen is der regering, heeft maandag medegedeeld, dat de beperking van de vliegdiensten, waartoe kortgeleden moest worden overge gaan, in hoofdzaak een gevolg is van het tekort aan vliegers na de annulering in ja nuari jongstleden van de tussen de G.I.A. en de K.L.M. bestaande overeenkomst. Op grond van deze overeenkomst waren ongeveer 300 vliegers en ander deskundig personeel van de K.L.M. bij de Garuda ge detacheerd ten behoeve van de exploitatie der luchtlijnen van de Indonesische lucht vaartmaatschappij. Een andere oorzaak van de verminderde frequentie was het requireren door de In donesische regering van vliegers en vlieg tuigen. NICOSIA (UPI) Ten gevolge van on geregeldheden op Cyprus zijn zaterdag tenminste acht personen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers van wederzijdse aanslagen is hiermede, sinds het afkondigen van de noodtoestand drie jaar geleden, tot ovgr de vierhonderd ge stegen. In Nicosia, waar een Griekse en een Turkse Cyprioot werden doodgeschoten is, evenals in drie andere steden, een uit gaansverbod afgekondigd. In Pergamos werd een Griek gedood en een andere zwaar gewond. Later werden bij hetzelf de plaatsje drie Turken doodgeschoten. In het district Larcana werd een Griek gedood en een andere gewond. Een mars van de bewoners van een nabijgelegen Grieks dorp naar het aangrenzende Turkse dorp kon slechts met de grootste moeite worden verhinderd. Leden van de veiligheidstroepen namen veertig Molo- tov-cocktails in beslag. In het gebied rond om Paphos zijn drie personen, van wie een van Turkse origine, om het leven gebracht. (Van onze correspondent in Wenen) Bondskanselier Raab is vandaag met vice-kanselier, Pitterman, minister Figl en staatssecretaris Kreisky in Moskou aangekomen om een tegenbezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, waartoe vice-pre mier Mikojan hem een jaar geleden had uitgenodigd. De Oostenrijkse delegatie blijft een week in de Sovjet-Unie waar een groot aantal ontvangsten is voorbe reid en waar zij ook fabrieken zal bezichti gen. Zij hoopt vooral enige verlichting te verkrijgen inzake de verplichte afleverin gen van olie en andere industriële produk- ten, waarmee jaarlijks een bedrag ge moeid is van 1100 miljoen schilling. Oostenrijk geniet op het ogenblik een ze kere sympathie in Moskou omdat het zijn neutraliteit hoog houdt en dezer dagen heeft geprotesteerd tegen het overvlie gen van Amerikaanse vliegtuigen. Het is de vraag of Raab gelegenheid zal hebben zijn denkbeelden over de Duitse hereniging ter sprake te brengen. Met het oog op de gespannen toestand in.het Nabije Oosten beschouwt men het in Oostenrijk als een gunstig teken, da"t uit Moskou niet de suggestie is gekomen om dit bezoek uit te stellen. Kroesjtsjev heeft i-eeds eerder door de Russische gezant te Wenen laten weten dat hij persoonlijk met Raab wilde onder handelen, maar men verwacht dat derge lijke gesprekken op het ogenblik van kor te duur zullen zijn. Kort voor zijn vertrek liet kanselier Raab zich nog optimistisch uit over de internationale toestand, omdat hij positieve mogelijkheden ziet voor de staatslieden om tot een vergelijk te ko men. BEIROET (Reuter) De Amerikanen zijn zondag begonnen met het overbrengen ven 1400 Amerikaanse militairen van Tur kije naar Beiroet. De totale sterkte van de Amerikaanse troepen in Libanon zal hier mee op ongeveer 9000 man worden ge bracht. Voorts worden nog een 1500 tot 2000 man in reserve gehouden op Ameri kaanse schepen, die voor de Libanese kust liggen. Het nieuwe contingent bestaat uit ondersteuningstroepen voor de 1600 man luchtlandingstroepen, die zaterdag in Li banon arriveerden. Ook is zondag zware uitrusting, waaronder 105 mm houwitzers, overgevlogen. Voorts zijn de Amerikanen dit weekeinde begonnen met het overvlie gen van olie voor Jordanië met grote Glo- bcmasters. Zaterdag en zondag werden by elkaar veertien „olievluchten" gemaakt. De speciale afgezant van president Eisenhower, Murphy, zet zijn besprekin gen met Libanese leiders voort. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Kamer van afgevaardigden in Beiroet, Osseirah',' zijn pogingen gestaakt om het parlement in speciale fitting bijeen te laten riepen teneinde terugtrekking van de Ameri kaanse troepen te eisen. Murphy heeft eind vorige week tweemaal met Osseiran gesproken. (U.P.) De bewegingen der Amerikaan se troepen in Libanon hangen af van de uitslag van de door Robert Murphy on dernomen missie. Murphy staat voor de taak de verschillende zienswijzen van C:amoen en generaal Maxwell Taylor na der tot elkaar te brengen. Sjamoen zou, naar verluidt, de troepen langs de grens willen hebben, terwijl Taylor hen daar wil houden waar ze thans zitten, of hen terug trekken. Ontstemde waarnemers BEIROET (UPI) Als indirect gevolg van de landing der Amerikaanse troepen in Beiroet is de activiteit der waarnemers van de UNO de laatste dagen verminderd. De leiders der opstandelingen, verstoord over de komst der Amerikanen, laten hen nauwelijks meer toe in de gebieden, waar zij de macht in handen hebben. Vóór de landing kregen de waarnemers alle medewerking van de opstandelingen, zo werd van hooggeplaatste zijde van de UNO in Beiroet verzekerd. Voorlopig zul len de waarnemers afwachten of de rebel lenleiders hun standpunt herzien. In het gebied van de weg DamascusBeiroet wordt nog normaal gepatrouilleerd. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat de Libanese regering ver moedelijk binnenkort de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Bei roet, Galeb, tot ongewenst persoon zal verklaren. De regering zou evenwel niet van plan zijn de diplomatieke betrekkin gen te verbreken. Dit heeft Jordanië zon dag wel gedaan, wegens de erkenning van de revolutionaire regering in Bagdad door Caïro. Als de schroeven van de zware Bever ley-transportvliegtuigen op 't vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman zijn uitgedraaid opent zich de kolos sale romp en troepen met volledige gevechtsuitrusting stappen op dezelfde Jordaanse bodem, die precies een jaar geleden door Britse troepen werd ontruimd Ten oosten van Beiroet is zaterdag een straaljager van een Amerikaans vliegdek- schip neergestort. Volgens het eerste onderzoek zou dit een ongeluk zijn ge weest en niet het gevolg van optreden van rebellen, die overigens wel enige toestel len met machinegeweervuur hebben ge raakt. Er deden zondag voorts onbevestig de berichten in Beiroet de ronde, volgens welke Russische straaljagers in Syrië zijn aangekomen. De mogelijkheid bestaat, dat deze berichten op een misverstand be rusten en dat het hier MIG-straaljagers betreft, die reeds eerder door de Sovjet- Unie aan Syrië zijn geleverd. De Belgische consul-generaal Ouis de San is zaterdag in Libanon ter dood ver oordeeld wegens een poging om wapens uit Syrië naar Libanon te smokkelen. De San zal vermoedelijk in hoger beroep gaan. CAÏRO (A.F.P.) Volgens radio-Caïro zouden Amerikaanse troepen gevuurd heb ben op eenj Egyptisch,, vliegtuig, datip Bëirdèt 'wilde lah'den. "Het toestel was'ge dwongen. naar CNaïrb tjejjvig te kepen, Deze mededeling werd later officieel in Caïro bevestigd. „Al net mogelijke" AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdagavond op een persconferentie te Amman gezegd, dat zijn land om Amerikaanse militairen heeft verzocht. Verwacht wordt, dat de Ameri kanen zullen komen, aldus de koning in antwoord op een vraag van een verslag gever. Toen men de vorst vroeg of het om gevechtseenheden gaat, antwoordde hij op deze vraag geen antwoord te kunnen geven. In antwoord op de vraag of hij en zijn regering stappen zullen doen tot herstel van orde en rust in het Iraakse gedeelte van de Arabische Unie, zei hij: „Wij zul len al het mogelijke doen om dit te be werkstelligen". (Reuter) In ambtelijke kringen te Washington is zaterdagavond vernomen, dat er nog steeds geen plannen bestaan om Amerkaanse soldaten naar Jordanië te zenden. (AFP) De Jordaanse koninklijke fa milie zal een rouwtijd van veertig dagen In de T.E.E. Voor het eerst heb ik nu met de T.E.E. van ir. Den Hollander gereisd. Misschien kent u de T.E.E. niet, maar kort gezegd kan men verklaren dat het een dure en luxueuze trein is, zoals wij tot nog toe al leen in Amerikaanse films hadden gezien. Zij bestaan dus echt en het belangrijkste ervan is wel, dat men geen ruzie kan krij gen over het openen en dicht maken van de raampjes. Een briljant ingenieur heeft dit probleem opgelost door raampjes te maken, die niet open kunnen. De trein is namelijk air conditioned; het is er altijd fris en toen wij er in zaten, was het er dan ook opmerkelijk fris- Verder staan er hele dure stoelen in deze treinen; deze zetels glijden onderuit als de zitter zelf onderuit gaat. Dit is een aardig stelsel, dal echter het gewone on deruit glijden zoals wij dat thuis zo graag mogen doen, geheel onmogelijk maakt. Bovendien is de T.E.E. zó geruisloos, dat je er in moet praten als in een duur restau rant; anders luistert de gehele trein mee. Wie dat een voordeel vindt, moet het maar zeggen. Maar het belangrijkste is natuurlijk de stewardess. Dat maakt, dat zo'n trein eigenlijk net een wat gefrustreerd vlieg tuig lijkt. Dit is dus niet ongelijk aan jonge vogeltjes, die nog niet kunnen vlie gen en daar ook duidelijk geërgerd over zijn. Maar goed, de steivardess dus. In mijn geval was dat een allercharmantst Zwit sers meisje, dat desgevraagd glimlachend mededeelde geen notie te hebben van haar laak in de trein. Maar zij vond haar werk erg leuk, zei zij. Veel leuker dan steroa.r- dess zijn in een vliegtuig. Nee, ze had nog nooit gevlogen, maar ze vond het zo'n grie zelig idee. Op dat punt van het gesprek gekomen ging de stewardess even wegom Zich ter ambitieuze vervulling van haar taak te Wijden aan het uitdelen van extra porties pommes frites. Dat werkje gedaan - nie mand wilde nog meer - kwam zij terug met een allerliefste glimlach naast mij zitten en zei: „Ach, het is leuk werk hoor. En in september ga ik trouwen". En toen begon ze zó te stralen, dat iedereen zich wel weer verzoenen moest met het insti tuut van trein-stewardess. Want ze was echt veel leuker dan een conducteur met een snor. En wie vroeger romantiek vond in een. stoker en een ma chinist, kan nog veel meer romantiek vin den in een stewardess uit Lausanne. E. Romayn Advertentie RENAULT „VIER" Standaard Van 4740.naar 4490. Brandstof 1 L. op 17 K.M. Vier portieren. (Veilig 6 maanden garantie incl. arb.loon. Prima verwarming in prijs begrepen. voor de omgekomen telgen van het Hasje-" mitische koningshuis in acht nemen. Voor het gehele land geldt een week rouw, zo is te Amman bekendgemaakt. Een omroeper van radio-Bagdad heeft zich zaterdagmiddag tot koning Hoessein gewend en gezegd, dat deze het lot van Feisal, Abdoel Illah en Noeri es-Said zal delen. „Onze afspraak geldt voor morgen en morgen is dichtbij", aldus deze Jraakse omroeper. (Reuter) Een radiostation, dat zich „de Jordaanse volksradio" noemt en dat, naar men in Tel Aviv meent, uit Syrië zendt, heeft zondag de vorming van „het Jordaanse Nationale Bevrijdingsfront" aangekondigd. Dit front had in een tele gram aan de Veiligheidsraad en de secre taris-generaal van de UNO de ontruiming van Jordanië door Engeland geëist. (UPI) De Verenigde Staten zullen Jordanië krachtens de in 1951 getekende „punt vier"-overeenkomst een bedrag van 7,5 miljoen dollar lenen, aldus heeft de Amerikaanse ambassade te Amman be kendgemaakt. Voorts ontvangt Jordanië vijf miljoen dollar om de kosten der olie transporten uit Beiroet te dekken. LONDEN (Reuter) Reuter in Londen heeft een ooggetuigeverslag ontvangen van de dood van koning Feisal en kroonprins Abdoel Illah. Het verslag is afkomstig van een paleisdienaar. Uit het verhaal blijkt, dat koning Feisal, kroonprins Abdoel Il lah en andere leden van de koninklijke familie van Irak gedood zijn door een salvo met een machinepistool. De 22-jarige koning werd het eerst ge troffen. Daarna viel de kroonprins dode lijk getroffen neer. Het derde slachtoffer was de bejaarde moeder van de kroon prins. Zij viel met de koran vastgeklemd in haar armen. Volgens de ooggetuige kwa men daarna de dienstmeisjes van het pa leis aan de beurt. Men liet alle slachtoffers in hun bloed liggen. De ooggetuige wist te ontsnappen. Hij was licht gewond door een kogel. De ooggetuige verklaarde dat iedereen op het koninklijk paleis nog sliep toen de opstand maandagochtend vroeg uitbrak. Kroonprins Abdoel Iillah ontdekte toen hij in pyama zijn slaapkamer verliet, dat het paleis omsingeld was door opstandelingen. Hij bleef rustig tot men hem had mee gedeeld, dat er een opstand was uitgebro ken. Hij rende toen naar de radio en stem de het toestel af op radio-Bagdad. Het ra diostation zond mededelingen van de re bellen uit. Toen Abdoel Illah deze hoorde, maakte hij een wanhoopsgebaar en gaf zijn dienaren opdracht de witte vlag uit te hangen op het paleis. Toen men hiermee bezig was, werd ko ning Feisal wakker en ging naar beneden. Granaten uit mortieren troffen het paleis. Plotseling kwam een kapitein van het op- standelingenleger binnen en ging naar de jonge koning. In de algemene verwarring liepen de andere leden van de koninklijke familie, onder wie de echtgenote en zuster van de kroonprins, en een achttal Ara bische dienstmeisjes op hen toe. De kapitein beval het gezelschap zich buiten het paleis op te stellen en vroeg de slachtoffers of zij nog een of andere wens hadden. De kroonprins antwoordde ont kennend. Hierop vuurde de kapitein met zijn machinepistool en doodde hen allen. De ooggetuige verklaarde dat alle verha len over een vechtende of tegenstand bie dende kroonprins onjuist zijn. TEHERAN (UPI) Berichten die zon dag in Teheran ontvangen werden, wijzen erop, dat de opstandige groep nooit de be doeling heeft gehad koning Feisal te do den. Het was volgens jonge officieren, die tot de groep behoren, eigenlijk „een on geluk". Om de populariteit van de koning heeft men dan ook het bericht van zijn dood zo lang mogelijk geheim gehouden. Maar het nieuws lekte buiten Irak uit en toen moest men het wel bekendmaken. Verloofde LONDEN (AFP) Prinses Fazilet, de 17-jarige verloofde van de deze week in Bagdad vermoorde 23-jarige koning Feisal van Irak, heeft besloten haar studie in Heathfield (Engeland) af te breken. Zij gaat deze week terug naar Turkije, waar haar familie woont. Volgens de aanvankelijke plannen zou zij dit weekeinde haar verloofde in Engeland ontmoet hebben. De koning zou, na de ver gadering van het Pact van Bagdad in Istanboel deze week, naar Engeland zijn gereisd. Men had reeds voorbereidingen getroffen voor een verblijf in het kasteel dat de Iraakse koninklijke familie in Sur rey bezit.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3