Horen en zien RUSTIGE LANDING Oost-Duitsland liet 9 Amerikanen vrij UMPIE IN DE DR00MTUIN Kort en bondig Agenda voor Haarlem Nationale Dansers van Ceylon i|jgradhly* II AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Onderhoudend en gezellig Gaat u met vakantie? De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Weer deel van kostbaar Gouds Glas vernield Vier doden in het verkeer Vrijhandelszone-overleg nadert beslissend stadium Minister leidde boek van treinconducteur in Vijf verdrinkingsgevallen tijden het weekeinde Voor tienduizenden guldens aan sieraden gestolen In Bloemendaals Openluchttheater Koninklijk gezin met vakantie ës vervolgverhaal MAANDAG 21 JULI 1958 De VARA heeft zaterdagavond een Rot terdammer, die aan de wedstrijd ,,Weet wel wat je waagt" deelnam en de kijkers op een bijzondere wijze verrast door een bekende voetballer uit Engeland van voor de oorlog (de international Tommy Urwin) onverwacht in het beeld te brengen. Zijn verschijnen was met een onderdeel van een uitzending „Dit is uw leven" te ver gelijken, want toen de Rotterdammer ver teld had dat hij in de oorlog in een zieken huis te Sunderland verpleegd was geweest en dat bezoeken van Tommy zijn genezing hadden bevorderd, kwam de ex-voetballer de concertzaal van Singer te Laren binnen vanwaar de uitzending geschiedde. De Rot terdammer had zich gespecialiseerd op het Engelse voetbal en was daarin zo goed thuis, dat hij niet alleen een groot bedrag in de wacht sleepte, maar ook het geld uit de pot ontving. Het gehele programma, dat dezelfde op zet had als vier weken geleden, was gezel lig en onderhoudend. Daarbij was de twee de aflevering van „Totebel" van Friso Endt, bevattend een aantal nieuwsfeiten van de afgelopen dagen. De rubriek zal haar weg wel vinden als de samensteller voldoende interessante stof weet te „van gen" - ook in het beeld. De telerecording van het optreden van Wim Sonneveld en de zijnen in theater Gooiland werd voortgezet met het tweede deel van het cabaretprogramma „A la carte". Het was een genoegen hem te horen zingen en te zien voordragen in wat ten slotte niet m$er dan een reportage en niet minder dan gedistingeerd amusement is. Des middags was een extra-uitzending ingelast over de aankomst der deelnemers aan de Ronde van Frankrijk in Parijs, waarvan des avonds een gedeelte in het journaal werd herhaald. Beeldschermer en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan da bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Jazz- muz. 12.20 Regeringsuitz.Landbouwrubriek. De ontwikkeling van het aaltjesonderzoek in land en tuinbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen in het Spencer Mysterie, hoorsp. 14.35 Viool en piano. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 De avondzon van het heidendom, caus. 16.45 Piano recital. 17.15 Orkestmuz. 17.45 Lichte muz.. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. muz. 20.30 Dooltocht door de nacht, hoorspel. 21.45 Lichte muz. 22.00 Act. 22.15 Piano-improvisaties. 22.40 Saxofoonkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling, caus. 23.21 —24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.35 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuihb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 Les Cris du Monde, oratorium. 15.10 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Het Nederlands in Suriname, door H. van Boheemen. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Instrum. octet. 19.35 „La Traviata", opera. (In de pauzes: plm. 20.15—20.30 Act., plm. 21.40-21.50 Gram.). 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Barokconcert. 13.45 Gram. 15.00 Kamermuziek. 15.20 Cello en piano. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Svndikale kroniek, 20.10 Gram. 20.15 Voordr. 20.45 Gram. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. 20.20 Documentaire film. 20.35 De drie tovenaars, tekenfilm. 21.00—22.15 Film. Tweede inbraak in St. Janskerk Vannacht omstreeks twee uur is weder om een inbraak gepleegd in de Goudse St. Janskerk. De dader heeft zich opnieuw toegang verschaft tot de kerk via het kost bare raam 16, dat de eerste prediking van Jezus bij de Jordaan voorstelt en waarvan de inbreker het middelste paneeltje van het rechtse gedeelte totaal vernielde. Dit paneeltje stelde een engelenfiguurtje voor. Het is niet meer te restaureren, zodat een waardevol kunstwerk verloren is gegaan. In de scherven werden nog teruggevonden het kopje en een stukje van een armpje. De inbreker werd omstreeks twee uur gezien door een vrouw, die in de nabijheid van de St. Jan woont. Zij wilde de politie bellen, maar haar telefoon bleek defect. Omstreeks halfdrie passeerde een Gouwe naar, die op haar mededeling de politie van het gebeurde op de hoogte bracht. De ze stelde in samenwerking met de koster een onderzoek in, waarbij men vaststelde dat wederom, thans niet te herstellen, schade aan de Goudse Glazen werd toe gebracht. Uit de kerk zelf wordt niets ver mist. De dame die de inbreker de kerk heeft zien verlaten, heeft de politie een nauwkeurig signalement verstrekt. Op de kruising Pricksteenweg en Veld- kuilstraat te Kerkrade is omstreeks half tien 's morgens een auto die uit de richting van de Duitse grens kwam tegen het mo torrijwiel van de 22-jarige J. P. Th. Kuijer uit Beverwijk gebotst. Zowel de motorrij der als diens 19-jarige duozit mej. J. C. Kranenburg uit Assendelft moesten le vensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis te Kerkrade worden opgenomen. Later op de dag respectievelijk om zes uur en half zeven zijn beiden aan hun verwondingen bezweken. De botsing was zo hevig, dat de motor in brand vloog. De auto schoot door en ramde in zijn vaart een tuinmuur. De autobestuurder G. de B. uit Kerkrade werd ernstig gewond. Op de Kamperstraatweg bij het buurt schap De Zande (gemeente IJselmuiden) is de 54-jarige bromfietser D. Pennink- hof uit Kampen van een zijweg pardoes de grote weg opgereden, waar juist een autobus passeerde. Een botsing was on vermijdelijk. De bromfietser was op slag dood. Ter hoogte van het kruispunt van de rijksweg Zutphen-Lochem en de Al- mense en Vordenseweg, onder de ge meente Warnsveld is de 22-jarige motorrij der G. Wolff uit Hannover (Duitsland) in botsing gekomen met een auto en op slag gedood. De autobestuurder, de heer K. uit Hengelo (Ov.) en zijn echtgenote werden ernstig gewond naar het algemene zieken huis overgebracht. Vandaag beginnen in Parijs voorberei dende besprekingen over de opstelling van een ontwerp voor de Europese Vrijhan delszone. De zeventien landen van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking O.E.E.S. (de zes landen van Klein Europa en Engeland, Ierland, Zwit serland, Oostenrijk, Portugal, Grieken land, Turkije, Noorwegen, Denemarken, Zweden en IJsland) nemen er aan deel. De onderhandelingen over de door Engeland voorgestelde Vrijhandelszone zijn reeds vorig jaar begonnen. Woensdag zullen de zes landen van Klein Europa op ministerniveau besprekingen voeren in het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay. Donderdag en vrijdag zullen zij de elf ove rige landen van de resultaten van hun on derhoud, in kennis stellen. Een akkoord tussen de zes landen zou het mogelijk ma ken dat in alle O.E.E.S.-landen een ver mindering van tien percent van de tarie ven van kracht wordt, zoals per 1 januari het geval zal zijn in de zes Euromarkt-lan- den. In het bijzonder Frankrijk wenst ech ter dat de elf niet van de Euro-gemeen schappen lid zijnde staten ook hun sociale, economische en commerciële politiek rich ten naar „de zes". Frankrijk is eveneens gekant tegen auto matische progressieve verlaging van de tarieven binnen de Vrijhandelszone. Het wenst slechts verlaging met goedkeuring van alle aangesloten staten. De oud-conducteur M. H. Breevoort uit Leeuwarden, die in 1955 afscheid nam van de Nederlandse Spoorwegen, heeft zijn herinneringen opgeschreven in een boek dat „Veertig jaar tussen de rails" heet. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft er een voorwoord voor geschreven. Bij het zwemmen in de Maas te Obbicht is de 16-jarige G. van den Ende, wonende te Geleen, verdronken. Het stoffelijk over schot is gevonden. De 9-jarige Pieter Terpstra uit Ronde Hoek West 10 in Ouderkerk a.d. Amstel is in het Amstelrechtkanaal verdronken. De jongen was te water gegaan, ondanks het feit dat hij de zwemkunst niet meester was. De elfjarige Thomas van de Broek uit Heerlerheide is, toen hij met enkele vriendjes in het zogenaamde Koffie-poel- tje in de heide nabij Brunssum was gaan zwemmen, verdronken. Zijn vriendjes hebben nog getracht hem te redden. De 28-jarige Belg Fallon uit Scheldewin- deke is zondagmiddag bij een zeiltocht op de Loosdrechtse Plassen om het leven ge komen. De jongeman probeerde een Bel gisch meisje, dat door een felle rukwind overboord geslagen was te redden. Op het ogenblik dat hij haar zwemmende bereikt had is hij vermoedelijk door een hartver lamming getroffen. Het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Het meisje werd gered. Tijdens een onweersbui op de Bergse plas bij Rotterdam heeft een plotselinge windvlaag het grootzeil losgerukt van een zeilboot, waarin zich zes personen bevon den. De zwaaiende giek van het zeil trof de vijftigjarige houtsnijder E. M. Bier vliet uit de Herlaerstraat te Rotterdam in de knieholte. De man sloeg overboord. Hij greep hierbij echter in zijn wanhoop het 16-jarige meisje D. Heijst vast, dat daardoor ook in het water kwam. De vier andere inzittenden, die snel door de wind met de boot afgedreven werden, zagen geen kans de hand tot redding te reiken. Aan enkele vissers, die in de nabijheid wa ren gelukte het echter het meisje te red den, maar de heer Biervliet verdronk. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers zondag hun slag gesla gen in een woning aan de Dintelstraat hoek Rooseveltlaan in Amsterdam-zuid, waar een handelaar in gouden en zilveren voorwerpen woont. De inbrekers hebben grote aantallen kostbare edelstenen en gouden sieraden meegenomen. De waar de bedraagt enkele tienduizenden guldens. Traditiegetrouw heeft Prins Bernhard zondag op Duindigt de jaarlijks te ver rijden Gouden Zweep uitgereikt. Dat gebeurde dit keer aan de heer Nottel- man, die „Tabor" heel kundig als eer ste door de finish bracht. Achter haar vader kijkt prinses Beatrix met be langstelling toe BERLIJN (Reuter/DPA) De negen Amerikaanse militairen die sedert 7 juni in Oost-Duitsland werden vastgehouden, nadat hun hefschroefvliegtuig over de grens was geraakt, zijn zaterdag onver wacht vrijgelaten. Van Amerikaanse zijde wordt meegedeeld dat de mannen zijn vrij gelaten ingevolge een overeenkomst tus sen Amerikaanse en Oostduitse Rode- Kruisautoriteiten. Een van de vrijgelate nen heeft later meegedeeld, dat hij en zijn metgezellen goed zijn behandeld. (UPI) De Verenigde Staten hebben 7334 marken betaald voor de „verblijf kosten" van de mannen in Oost-Duits land. De Oost-Duitse inlichtingendienst zegt, dat de Ver. Staten „het bestaan van de Duitse democratische republiek als soe vereine staat erkend hebben". Volgens een verklaring van de inlichtingendienst onderstreept de overeenkomst het feit, dat de bezettings-overeenkomsten niet langer van kracht zijn in Oost-Duitsland. Umpie stond daar nog met de muis in zijn hand. „Maar Jep!" lachte hij. „Wie is er nou bang voor zo'n leuk, klein m,uisje!" Maar toen hij een stap dichterbij kwam, holde de dappere cowboy opeens weg. „Moeder MoederHelp!!" jammerde hij luidkeels. Umpie keek hem beduusd na. Toen moest hij verschrikkelijk lachen. „Wat een held van een cowboy!" schaterde hij. 106107 Het is bijzonder jammer, dat de korte tournee van de Nationale Dansers van Cey lon, die zaterdagavond in Bloemendaals Openluchttheater begon, niet beter was voorbereid. Reclame is er vrijwel niet ge maakt, enigerlei documentatie kon de im presario blijkbaar niet ter beschikking stellen. Als zodanig fungeerde de snelteke naar Roland Wagter, die ten gerieve van het publiek (er waren slechts enige tien tallen programma's en dan nog alleen in het Engels) van achter een paar boompjes op het speelveld op onsamenhangend schetsmatige wijze mondelinge toelichting gaf. Wat hij tussen de beleefdheden in va riétéstijl als commentaar stamelde was on gehoord stuntelig. Hij verklaarde welis waar bij herhaling buitengewoon „gefa- schineerd" te zijn geweest door dit ensem ble, toen het enige weken geleden in het Théatre des Nations te Parijs optrad, maar hij verkeerde in een stralende onwetend heid omtrent het gebodene. Hij vergiste zich zelfs voortdurend in het aantal der optredenden, zodat hij tenslotte alleen maar luidkeels aanwijzingen gaf aan de technici in de cabine betreffende de ge wenste belichting, want ook aan dat onder deel had hij blijkbaar tevoren geen aan dacht besteed. En dan te bedenken, dat dit kleine gezelschap, door de regering gesub sidieerd, uitgezonden is om een artistieke missie in het buitenland te bedrijven met aanbevelingen van premier Banderanaike en de minister van culturele aangelegen heden Jayaweera Kuruppu, optredend on der auspiciën van het Aziatisch Artiesten bureau te Colombo. De voorzitter en de secretaris van deze instelling, de heren T. Amerasinghe en V. Kumaraswamy, hebben mij op bijzonder hartelijke wijze allerlei inlichtingen ver schaft, waardoor ik overigens mijn aan dacht moest verdelen om gelijktijdig naar de ene kant te kunnen kijken en aan de andere luisteren. In ieder geval is het mij duidelijk geworden, dat men in Ceylon niet steeds een diepgaande genegenheid voelt voor de Nederlanders, die er precies drie honderd jaar geleden het laatste restant koloniaal gezag van de Portugezen over namen, dat zij tot 1795 hebben uitgeoefend. De laatstgenoemde die, als ik het wel heb, deel van de regering van het dominion heeft uitgemaakt vertelde mij als aar digheid met een kern van waarheid: „De Portugezen hebben Ceylon het religieuze fanatisme geschonken, de Hollanders het nog steed gehuldigde Romeinse recht en de Engelsen de spelregels van cricket". De herinnering aan onze landgenoten leeft verder nog voort in allerlei namen, ook van straten en plaatsen, alsmede door de aan gelegde kanalen. Maar Engeland impor teerde er behalve de koninklijke sport in ruil voor de onmisbare thee ook de ball room-dances, die de tweeduizend jaar oude folklore totaal verdreven. Pas bij de na de tweede wereldoorlog verkregen zelfstan digheid is men ter versterking van de na tionale gevoelens de herleving van de kunst uit de pre-boeddhistische historie gaan bevorderen. De nationale school te Colombo werd gesticht in 1947 en onder leiding gesteld van de thans vijftigjarige specialist Nitta- wala Muluyakdessalage Guneya, die met inachtneming van de overgeleverde tradi ties een omvangrijk repertoii'e opbouwde, waaruit hij met zijn naaste medewerkers een neef, een zoon, een dochter en een schoonzoon met enkele anderen, welke familierelatie overigens geen verbazing behoeft te wekken, omdat de dansers een gesloten kaste vormen een bloemlezing heeft laten zien. Deze groep verrichtte een vruchtbare propaganda od Ceylon en in India, nam in 1955 deel aan een festival in Berlijn, behaalde zeven medailles, waaronder drie gouden, in het zesde we- reldjeuedfeest in Moskou in 1957 en gaat (via Londen, waar zij voor de televisie verschijnt) naar Vancouver in Canada, vandaar verdertrekkend door de Verenig de Staten allemaal wetenswaardig heden, die wij ter inleiding van de voor stelling in Bloemendaal zouden hebben gepubliceerd, als men ons daarvan tijdig in kennis had gesteld. De encyclopedie heeft mij geleerd, dat Ceylon door de bewoners Singhala genoemd en in het Bir- maanS Jehoo Tenasserin, dat is: land des welbehagens, geheten reeds voor de landing van de arische vorst Widsjaja in 543 voor Christus, waarmee de bekende geschiedenis begint, een hoge trap van ontwikkeling had bereikt. Het boeddhisme wordt door meer dan de helft van de be volking aangehangen, op de tweede plaats volgt het hindoeisme. Het is voor een buitenstaander onmoge lijk de stijlzuiverheid van het ceremonieel en ritueel, religieus en profaan uit een zo ver van ons verwijderd verleden te beoor delen. Het is echter onmiskenbaar, dat la ter opgekomen geestelijke stromingen in vloeden hebben gehad op de aanwending der nauw met muziek verweven be wegingsmiddelen beide zijn trouwens te' herleiden uit de dramatiserende zang. De Singhalese dans is mannelijker en rea listischer dan de Indiase, waarbij de ver fijning zich voornamelijk beperkt tot de taal der armen en handen. Hefsterkér aari de aarde gebonden karakter blijkt oojk uj.t De Koningin, Prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene vertrekken mor gen per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk. Er zal een tocht van ongeveer drie weken langs de Zuidfranse kust worden gemaakt met het koninklijk jacht „Piet Hein" en „De Groene Draeck" van Prinses Bea trix. De Nederlandse mijn&nveger „Breu- kelen" verblijft in de omgeving van deze schepen teneinde zonodig de verbindingen met Nederland te onderhouden. Het vrachtschip „Weltevreden", dat het ko ninklijk jacht „Piet Hein" vervoert, heeft buiten de schuld van de rederij enige ver traging op het vaarschema en zal vermoe delijk 23 juli in Marseille aankomen. De prinsessen Margriet en Marijke en de ver zorgster alsmede enige vriendinnen der prinsessen zullen daarom enkele dagen later uit Nederland vertrekken. 58. Hij vertelde dat jij tot zijn bemanning hoorde en dus dacht ik wel, dat hij de rang van gezagvoerder moest hebben: Ik had zo'n idee, dat ik zijn naam wel eens eerder gehoord had. Heel lang en donker en vrij knap." „Ik ken hem", zei Patsy. „Maar ik zou hem niet knap willen noemen. Ja, hij is inderdaad gezagvoer der. Ik heb zo'n idee," voegde zij er met een poging tot luchthartigheid aan toe, „dat hij bij zijn geboorte al gezagvoerder was". Uit de reactie van haar moeder kon zij afleiden, dat die van mening was, dat World- Span haar dochter geen goed deed. „Waarom is hij hierheen gekomen?" „Om ons gerust te stellen. Het was zo veel prettiger, dan wanneer hij alleen maar getelegrafeerd of opge beld had. Ik was hem erg dankbaar!" Zij keek Patsy een beetje ontstemd aan. „Dat was je vader ook. En hij Robert bedoel ik (hij is veel te jong dan dat we hem Meneer Prentice zouden noemen) heeft ons veel interessante dingen over het leven bij de maatschap pij verteld". Patsy zei niets. „Weet je", ging mevrouw Aylmer voort, „over het vliegen. Wat moet dat voor hem een verantwoordelijk heid zijn! Hij vertelde ons over je cursussen. Hij liet ons lachen" Zij lachte nog, toen de deur open geworpen werd en meneer Aylmer zei: „Ik dacht al, dat je thuis was ge komen, Patsy. Ik kon het gesnater halfweg de laan al horen!" Hij gaf zijn dochter een kus, klopte haar op de schouder en keek eens, of zij haar gezonde kleur van het platteland niet kwijt was geraakt. „Help mé ont houden, dat ik je eens een paar lessen geef in skiën zodra er hier enige sneeuw ligt". Ze lachten allen. „Ik heb haar juist verteld over Robert Prentice", zei mevrouw Aylmer. „Hij is inderdaad gezagvoer der". Aylmer leunde achterover in zijn stoel en glimlachte tegen Patsy. „Met andere woorden, de man van het Se lectie-Comité. Dat dacht ik al!" „Ik moet u dan wel een heel goede beschrijving ge geven hebben", zei Patsy, plotseling denkend dat zij alles bijeen genomen toch weer op haar oorspronkelij ke idee betreffende de Opleiding terug gekomen was. i „Goed genoeg in ieder geval om hem te herkennen, zou ik zeggen. Echt de beschrijving van een meisje van een man. Dat type man". Hij keek Patsy gedu rende enige ogenblikken half in ernst, half plagend aan. „Maar het zou niet mijn omschrijving zijn ge weest". Patsy vroeg hem, wat die dan wel zou zijn geweest. Aylmer stak eerst zijn pijp op, bekeek toen het einde van de lucifer en ging eens in zijn stoel verzitten, juist zoals hij altijd deed, wanneer hij eens dieper op een onderwerp wilde ingaan, dat hem lag. Maar toen hij begon te spreken, was zijn oordeel kort en eenvoudig genoeg. „Hij stond mij wel aan", zei hij. „En wat meer zegt, ik had respect voor hem. En meer dan dat hij was het soort man dat ik graag op een kritiek ogenblik naast mij zou willen heb ben." Patsy zei niets. Zij stond op, neuriede een liedje, om te tonen, dat het haar onverschillig liet en toen, haar vader een kus op zijn kruin drukkend, lanceerde zij haar gewone opmerking om zich er uit te redden als het over Prentice ging: „Hij is een uitstekend piloot, als dat het is, wat u bedoelt." Maar zij wist, dat het dat niet was. En dat wisten zij allemaal. Het hielp haar echter uit de moeilijkheid. Want de naam van Robert Prentice werd daarna nau welijks genoemd. Nu zij er nog eens rustig over dacht moest Patsy trouwens toegeven, dat het van hem vriendelijk en bedachtzaam en onverwachts was ge weest wat hij had gedaan. Na een week verlof voelde zij zich weer uitstekend en (hetgeen een teken was, dat zij al een doorgewinterde stewardess begon te wor den) begon zij weer een beetje te verlangen naar het geluid van het omroepsysteem, dat de vertrektijden aangaf en het gedreun van de motoren, de geur van de cabine en de sensatie van de vloer daarvan, die onder de voeten soms omhoog kwam, of even scheef kwam te liggen. Zodra zij weer bij mevrouw Waterhouse thuis kwam keek zij naar het witgeverfde bord, of er soms een mededeling voor haar van het bureau was. Er hing een mededeling m^1 rood potlood geschreven, dat Cynthia sliep en niet voor theetijd gestoord mocht worden. Daaronder één in blokschrift, dat juffrouw Morley om streeks vier uur thuis zou komen. En een ander in het spitse schrift van mevrouw Waterhouse, dat als de ko- lenman kwam, het stortgat open was. Maar niets voor Patsy Aylmer. Om vier uur hoorde Patsy de sleutel van Janet in de deur en haar flinke vastberaden stappen door de hall. „Hoe-oe", riep Patsy over de trapleuning, „bij mij in de kamer is thee". „Je bent vroeg terug gekomen", zei Janet haar handschoenen uittrekkend en zorgvuldig opvouwend. „Ja", zei Patsy, „Ik dacht, dat ik morgen wel reser ve zou zijn, of zoiets". En weet je ging zij voort, een stoel bij het kaarttafeltje trekkend, waarna zij de thee begon in te schenken - „ik had eigenlijk al zo'n beetje gehoopt, dat ik dat zijn zou. Ik zal je eerlijk zeggen, dat ik het gemist heb, nadat ik in dat ziekenhuis ge weest ben en een week ziekenverlof heb gehad" Zij zweeg plotseling en staarde naar de ringvinger aan Ja net's linkerhand. „Janet! Wat heerlijk! Wanneer is dat gebeurd?" „Temidden van IJsland's kille bergen natuurlijk". Op dat moment deed Cynthia de deur open. Zij knip perde wat slaperig met de ogen en zei „Als mijn scherpe ogen mij niet bedriegen, dan is hier thee!" Patsy stond op om nog een kopje te krijgen en schoof een stoel voor Cynthia bij. „Wanneer heb jij het ge hoord van Janet," vroeg zij. „Ik heb het zo net pas ge zien." „Jij bent ook een poosjeieircl iegtdc euat wsete',' „Jij bent ook een poosje uit de circulatie geweest", zei Cynthia, gretig haar thee uitdrinkend. Zij hield haar kopje bij om dat nog eens te laten vullen en ging voort: „Ik ontdekte het op het moment, dat Janet hier over de drempel stapte. Precies vierentwintig uur geleden. Zij was zo omgeven met stralende glimlachjes, dat het enige, wat jullie briljante vriendin behoefde te vragen was: „Is het een diamant?" „En dat was het", zei Janet, haar linkerhand als een baby koesterend en met voldoening naar de kleine steen kijkend. „En mevrouw Waterhouse", vroeg Patsy, glim lachend. „Wat had die er wel over te zeggen?" (Wordt vervolgd) de betrekkelijk veelvuldige sprongen. Ook in de demonstraties van vorstelijke waar digheid en etiquette (de Udara Vannama) trekt het menselijk accent de aandacht en verder kan gewezen worden op de aan wezigheid van een primitief gevoel voor humor in samenhang met de mysteries der exotische natuur, een agresseive reactie ter bezwering van gevaren. K. Suderis had in de demonische maskerdansen terecht veel succes. Het animisme hiervan vond men veredeld terug in de opvallend melo dische verbeeldingen van zwanen en vlin ders bijvoorbeeld. Geen wonder, dat men sinds kort ook vrouwen in de danskunst opleidt. De romantisch ingestelde toeschouwers zullen vooral de vuurdansen bewonderd hebben. Het meest spectaculaire van deze vertoning stak niettemin in de verbazing wekkende voetvariaties op de bijzonder levendige ritmiek, kenmerkend voor de reeds zeer vroegtijdig erkende individuali teit. Zijn medewerkers ondanks zijn ge vorderde leeftijd in lichaamsbeheersing en vitaliteit verre overtreffend maakte N. M. Guneya, ook door de spanning in de panto mimische gebaren, veel indruk. Niet on vermeld mogen blijven de bijdragen van de onvermoeibare bespeler van de trom melinstrumenten, een ware virtuoos. David Koning Naar Parijs. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, vertrekt morgen naar Parijs ter bijwoning van de vergadering van het zo genaamde Comité Maudling, dat na gerui me tijd weer bijeenkomt ter bespreking van de problemen van de vrijhandelszone. Dit comité zal op 24 en 25 juli vergaderen. Op 23 juli zullen de zes ministers van de landen, welke deel uitmaken van de E.E.G.. te Parijs een voorbespreking hebben ter formulering van een gemeenschappelijk standpunt in het comité Maudling. De staatssecretaris vertegenwoordigt in beide vergaderingen de Nederlandse regering. Prof. Gelissen onderscheiden. De pre sident van de Franse republiek heeft prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht benoemd tot commandeur in de orde van het Legioen van Eer. De versierselen zul len binnenkort aan prof. Gelissen worden uitgereikt. Boerderij uitgebrand. Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is brand uitge broken in de boerderij van de heer F. Mos terd aan de Windhoek in Apeldoorn. Hoe wel de Apeldoornse en Vaassense brand weren snel ter plaatse waren, brandde de boerderij geheel uit. De eigenaar is verze kerd. Opslagplaats uitgebrand. De papier opslagplaats van de heer J. L. Harder aan de Laagte Kadijk 41 te Amsterdam is door brand verwoest. Over de oorzaak is nog niets bekend. De schade bedraagt on geveer f7000. Het bedrijf was verzekerd. MAANDAG 21 JULI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Bij de luchtbescher ming" a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea ter: „In de bus van Coronado", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Paris Holiday", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Achterdocht", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Arrive- derci Roma", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duel om de Apachebron", 14 jr., 19 en 21.15 uur: „Studio Theater: „De in specteur-generaal" a.l.,, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Bon jour Kathrien", a.l., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 22 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee, 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Kunstzaal „De Arki': Expositie van werk van Eduard Heijmans, 10 tot 22 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 10.30 uur. „Bij de lucht bescherming", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de bus van Coro nado", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden" 10.30 uur. „Paris holiday", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Geef 'm de sporen" a.l., 14.30 uur. „Achterdocht", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Montagne's jeugdvariété", 10.30 uur. „Arrivederci Roma" a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duel om de Apachebron", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Films van Walt Disney, Stan Laurel en Charlie Chaplin", 10.30 uur. ,De inspecteur-generaal" a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Bon jour Kathrien", a.l., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4