BOSCH Mgr. Van Dode waard droeg mis op voor land- en tuinbouw jon geren Dorpshuis in Oudenhoorn geopend Atmodes-atlete verbeterde records bij Noordhollandse kampioenschappen Hendrick Goltzius herdacht REMBRANDT SCAM POLO Voorspoedige ballonstart luidde Haarlemse vakantiespelen in Regen verdreef honderden zonverlangende badgasten ruimte-koelkasten Tafelmodel 110 liter f 710.- N.V. Willem van Rijn Burgerlijke Stand van Haarlem Dank zij de steun van Bloemendaal kon inventaris worden aangeschaft Examens Programma orgelbespeling Steekpartij in café liep zonder ongelukken af Betere beveiliging van kruising Leidsevaart- Randweg Kelner, verdacht van rijden onder invloed, aangehouden VAKANTIESPELEN Programma voor dinsdag Karei van Manderlyceum ND AG 21 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boze wolken trokken*zondag een lelijk gezicht tegen de badgasten, die op het strand verkoeling hadden gezocht. Het bleef daar echter niet bijDe weers verwachting ten spijt, vielen er nu en dan plensregensHet verwachte „over wegend zonnige weer" bleek te zijn verdreven door donkere wolken, die de lucht grauw maakten. Toen de eerste regenbui zich ontlaadde, moesten de badgasten - onder bescherming van regenjassen - haastig een onderkomen zoeken. De dagjesmensen en de badgasten heb ben uiteraard zondag ook in Zandvoort on dervonden, dat De Bilt plotseling Jantje lacht. Jantje huilt ging spelen. Op zichzelf Is het natuurlijk niets bijzonders dat het weer omslaat. Maar het gebeurde zondag op het moment dat de intocht van Amster dammers en Haarlemmers die nog bij goed weer vertrokken waren nog in volle gang was. Daardoor kruiste de uittocht der vluchtelingen voor wind en regen de in vasie dergenen, die aan het strand koelte wilden zoeken. Het gevolg was dat beide stromen elkan der op de smalle Zandvoorterweg en - laan ontmoetten, waardoor een vlotte ver keersafwikkeling onmogelijk werd. De bussen van de N.Z.H.V.M. werden daar van vooral het slachtoffer, want het rij- schema werd een illusie. De bus welke de zomerlijn tussen Heemstede en Zandvoort onderhoudt liep bijvoorbeeld drie kwar tier vertraging op. Bij zulke gelegenheden zijn er nooit ca- fé's genoeg. Alle Zandvoortse zaken liepen in een oogwenk vol druipende en rillende bezoekers en een nog veel groter aantal moest onder luifels en afdakjes enige be scherming tegen de gutsende regen zoe ken. Toen ook die mogelijkheden uitgeput waren, bestegen velen met de moed der wanhoop de fiets, waarop ze waren geko men, om het noodweer ten spijt naar huis terug te rijden. Het fietspad langs de Zandvoorterweg vertoonde dan ook spoedig een onafgebroken file van doorweekte fietsers en brommers ieder een bromde trouwens want de meesten hadden bij het heengaan zo op de stralende zon én de Bilt vertrouwd dat ze de regen jassen en-mantels maar thuis hadden ge laten. Maar dat optimisme werd dan ook zonder genade gestraft. Advertentie links- of rechtsdruiende deur Alleenvert. voor Nedcrlindi HAARLEMMERWEG 475, AMSTERDAM. TEL. 86211 (7 I ij n n TELEX 12282 Haarlem, 19 juli 1958. BEVALLEN van een zoon 17 juli: E. Snellen van Vollenhoven-Römer; 18 juli: n' E. Thorborg-Thoolen; D. C. Meesters- "ogers; 19 juli: A. J. Nuyten-Goede; J. uinman-Willems. ^BEVALLEN van een dochter: 18 juli: M. Koelemeijer-Barten; G. A. van den loom-van der Veer. OVERLEDEN: 17 juli: W. M. J. Vriese- >oot Bluemink, 92 j., Kenaupark; 18 juli Carton-Hoeben, 80 j., K. Lakenstr.; A- de 'mg-Asjes, 86 j., Schoterweg; A. M. C. 'n Bezu, 2 j., Van Oosten de Bruynstraat; L. Ros, 9 u., Spanjaardslaan. GEHUWD: 19 juli: H Rader en R. We- T; O. Koning en M. T. Bosman; A. W. ostein en A- A. Rooker; F. L. T. Kramer i P. M. de Groot: W. de Bie en G. van "•rt: H. W. Out en E. Wester; H. Bol- "n en A. Cassé Ruim vijfhonderd katholieke land- en tuinbouwjongeren hebben zondag op het terrein van het seminarie Hageveld in Heemstede hun vijfde landdag gehouden, die een bijzonder feestelijk karakter droeg. De regen was er oorzaak van dat het feest niet constant in de openlucht kon worden gevierd; soms werden de jongeren naar beschutte plaatsen gedreven, waar met muziek en zang de plezierige stemming gehandhaafd bleef. De landdag werd in gezet met een h. mis, opgedragen door de bisschop-coadjutor van het bisdom Haar lem, mgr. professor dr. J. A. E. van Dode- waard. Aan de kerkdienst ging een declama- torium, gesproken door enige jongeren, vooraf. Instrumentale en vocale medewer king tijdens de dienst verleenden enige hoornblazers en een dameskoor. Bij de offerande droegen de districtsleiders en -leidsters de vruchten van het land aan: groente en fruit uit Kennemerland en het Westland, graan uit de polders en kazen uit het weidegebied. In een korte predikatie sprak mgr. Van Dodewaard over de afhankelijkheid, die de mens ten opzichte van God bezit. „De houding van een Christen moet daarom zijn als die van een bedelaar: hij smeekt dc Heer iets te mogen doen". Na een gemeenschappelijk ontbijt sprak mejuffrouw Annie Kortmann een wel komstwoord. Zij richtte zich in het bij zonder tot de minister van Maatschappe lijk Werk, mejuffrouw dr. M. Klompé, die Het was op 23 maart 1953, korte tijd na de stormramp van 1 februari, dat de toen malige burgemeester van Bloemendaal jhr. C. J. A. den Tex in het raadhuis in Overveen het comité van Bloemendaalse ingezetenen installeerde, dat de hulpver lening aan de geadopteerde rampgemeen te Oudenhoorn op het Zuid Hollandse eiland Voorne-Putten ter hand zou nemen. Afgelopen zaterdag vormde in zekere zin het sluitstuk van de activiteiten van dit co mité, omdat toen de loco-burgemeester van Bloemendaal, wethouder A. van Ge luk, door het wegtrekken van een toneel gordijn het nieuwe Dorpshuis van Ouden hoorn voor geopend verklaarde, waarvan de inrichting mede dank zij de steun van Bloemendaal tot stand kon komen. Deze opening werd verricht onder grote Loco-burgemeester A. van Geluk trekt het toneelgordijn van het nieuwe Dorpshuis in Oudenhoorn weg, waar mee hij dit gebouw, dat mede dank zij de financiële steun van Bloemendaal tot stand kon komen, voor geopend verklaarde. Rechts op de foto de bur gemeester van Oudenhoorn-Abb en- broek, de heer J. L. Wentholt, die de plechtigheid in zijn kivaliteit van voor zitter van de Stichting Dorpshuis Oudenhoorn bijwoonde. belangstelling van autoriteiten uit Ouden hoorn en Bloemendaal. In zijn openings woord kon de burgemeester van Ouden- hoorn-Abbenbroek, de heer J. L .Wentholt in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stichting Dorpshuis Oudenhoorn, onge veer honderdvijftig genodigden welkom heten, onder wie zich onder meer bevon den de heer en mevrouw Van Geluk, me juffrouw dr. M. E. Nolte, de heer en me vrouw mr. Hijszeler en de Bloemendaalse gemeentesecretaris, de heer G. van Eek. De heer en mevrouw Den Tex waren ver hinderd de opening bij te wonen. De bur gemeester gaf een overzicht van de tot standkoming van het fraaie, in lichte kleu ren uitgevoerde gebouw, waarvan de heer G. de Kluyver uit Dordrecht de architect is en dat is gebouwd door de firma I-Iahbo uit Hardinxvcld. Reeds vóór de waters noodramp had men het plan gehad een dorpshuis te bouwen, maar het was pas in 1954 voordat men de plannen weer ter hand kon nemen. Zeven en een half dui zend gulden was bijeengebracht door een collecte in het Amerikaanse dorpje La Crosse. Van het hulpbedrag, dat Bloemen daal bijeen had gebracht, was, na de bouw van de zes woningen en de andere hulpver lening, nog negenduizend gulden over, welk bedrag werd besteed voor de inven taris van het dorpshuis, dat ook een me- disch-hygiënische vleugel heeft gekre gen, dié als consultatiebureau voor het Groene Kruis dienst zal doen. In totaal werd voor de bouw van het dorpshuis 52.000 bijeengebracht. Burgemeester Wentholt richtte zich met zeer waarderen de woorden tot de heer Van Geluk en het Bloemendaalse gemeentebestuur. Haarlem. Bij het in het gebouw van de H.K.B. te Haarlem gehouden examen zijn voor het mulo diploma geslaagd de dames P. C. Kollerie. A. E. Brüne, S. B. J. Tiggelman, A. S. van Dam, E. Wisker, C. C. Peters. I. A. Pool, I. Rusbach, allen te Haarlem; I. M. M. Jansen, A. Ph. Janssen, J. Keur, Zandvoort, en de heren B. H. J. Jelsma, Nieuw-Vennep; P. J. Slinger, Badhoevedorp; Th. A. Westhoff, M. van den Brink, Heemstede; J. C. W. van Berkel, P. J. Veen, J. J. de Bruin, R. N. Folmer, Q. Schouten, C. Korsman, C. J. Koene, allen te Haarlem; P. C. Weslbroek, R. M. Visser, J. J. Vermaak. Velsen J. J. Gart, Zwanenburg; P. J. Habets, Zandvoort. Amsterdam. Geslaagd voor het examen Engels M.O.-A: mcj. A. M. Voskuilen. Bussum: A. Deel stra. Badhoevedorp; C. Z. Gallee, Amsterdam en G. Koek, Haarlem. Vervolgens trok de heer Van Geluk het toneeldoek weg, waarmee het gebouw of ficieel voor geopend werd verklaard. De heer Van Geluk zei dat Bloemendaal nog iets van Oudenhoorn zou kunnen leren, om dat in Bloemendaal nog steeds niet een dergelijk verenigingsgebouw bestaat. Hij deelde mee, dat zijn echtgenote besloten had voor het dorpshuis een schilderij, dat een gezicht op Bloemendaal voorstelt, aan te bieden. Nadat de secretaris-penningmeester van de stichting „Herstel Zuid-west Ne derland", de heer W. Geleedst, tezamen met de loco-burgemeester van Oudenhoorn de heer J. Poldervaart en de voorzitter van de Groene Kruisafdeling, de heer L. Zeelenberg, de medisch-hygiënische vleu gel van het gebouw had geopend, werd de thee gebruikt, waarbij onder meer de voorzitter van het polderbestuur, de heer A. L. Noordermeer, alsmede een vijftien tal andei'e sprekers hun gelukwensen aan boden. De feestelijkheden werden besloten met een gevarieerde avond. Het orgelconcert, dat Piet Kee dinsdag avond -in -de Grote Kerk in-Haarlem van acht tot negen uur geeft, vermeldt de vol gende werken: Variaties over „Est ce Mars" van J. P. Sweelinck, Fantasia van A. van Noordt, Passacaglia en Fuga van J. S. Bach, twee bewerkingen van oud- Hollandse liederen van G. van de Graaf, Sonata I van P. Hindemith en Improvisa tie over een thema van Anton Heiller van Piet Kee. In de nacht van zondag op maandag heeft zich in een café in de Koningstraat in Haarlem en op het Prinsenhof een steekpartij voorgedaan, die gelukkig zon der persoonlijke ongelukken is afgelopen. Een 21-jarige' Haarlemse monteur had van ongeveer acht uur af in het café ge zeten, waarbij hij op verzoek van de caféhouder door de portier van het café in de gaten werd gehouden. Toen de mon teur omstreeks twee uur werd verzocht af te rekenen was de portier in zijn on middellijke nabijheid. De monteur haalde plotseling uit zijn binnenzak een geopend zakmes te voorschijn, waarmee hij in de richting van het onderlichaam van de portier stak, gelukkig zonder de man ernstig te treffen. Wel gaf hij een flinke snee in de pantalon van de portier. De monteur rende naar buiten in de richting van het Prinsenhof, op de voet gevolgd door de portier en een cafébezoeker. Wild zwaaiend met zijn mes werd de man op het Prinsenhof overmeesterd, waarna beide anderen hem naar het politiebureau in de Smedestraat overbrachten. Daar verklaarde de monteur zijn gedrag uit de omstandigheid, dat hij geen geld bij zich had gehad om de vertering te betalen. Hij is wegens poging tot zware mishan deling aangehouden en ingesloten. tot de jongeren het woord richtte over: „Wij en de wereld om ons heen". Bij aan komst van de minister zongen de jongeren één couplet van het „Wilhelmus", waarna een luid applaus volgde. Mejuffrouw Klompé hield een enthou siast pleidooi voor het uitdragen van de christelijke boodschap in de wereld en deed een oproep tot solidariteit. Zij con stateerde, dat de horizon van de mensen is verruimd. Dit noemde zij een verheu gend verschijnsel. Want een van de wezen lijke trekken van het christendom, het universele, krijgt hierdoor meer kansen. Minister Klompé ging voorts in op de steun aan de minder-onlwikkelde gebieden in Afrika en Azië. Het zal nodig zijn de kloof tussen het Westen en de overige we relddelen te verkleinen. Hiertoe dient de blijde boodschap te worden uitgedragen. In solidariteit zullen deskundigen naar de ontwikkelingsgebieden moeten trekken om daar aan een vergroting van de welvaart bij te dragen. Advertentie VRIJDAG A.S. ROMY SCHNEIDER in haar nieuwste film Plaatsbewijzen 2 dagen van tevoren a. d. cassa vanaf 10 uur. Telef. uitsluitend voor dezelfde dag. Thans is op de Leidsevaart in Haarlem ten noorden van de westelijke randweg een groot duidelijk bord geplaatst, dat het einde van de voorrangsweg aangeeft. Het verkeer, dat uit de richting Haarlem komt wordt hiermee niet alleen gewaar schuwd, dat men geen voorrang meer heeft, maar is er tevens attent op, dat men een voorrangsweg (de westelijke rand weg) nadert. Dit is onmiddellijk vóór de kruising nog eens aangegeven met de bekende driehoekige waarschuwingsbor den, waarvan de punt naar beneden wijst. Van de westelijke randweg tot aan het station Heemstede-Aerdenhout is de Leid sevaart géén voorrangsweg. De nieuwe be- bakening betekent ongetwijfeld een verbe tering, waardoor de kruising Leidsevaart- westelijke randweg beter is beveiligd. Klokslag twaalf uur klonk vanmorgen op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan in Haarlem trompetgeschal en een gejuich uit honderden kinderkelen. Dit vreugdebetoon begeleidde de vaart van honderdzestig rode, gèle en blauwe bal lonnetjes, die voortgestuwd door de stevige westenwind in trosjes van tien pijlsnel het luchtruim kozen en na enkele minuten nog maar als kleine stippen tegen het spora dische blauw van een zwaar bewolkte hemel zichtbaar waren. Het was de sym bolische start van de Vakantiespelen 1958 georganiseerd voor de jeugd van het Haar lems Speeltuin Verbond. Vier weken lang zullen duizenden kin deren tijdens de grote vakantie op plezie rige wijze worden beziggehouden. De va kantiecommissie van het verbond onder de beproefde leiding van de heer J. Mar tens heeft dit jaar voor hen weer een gran dioos programma samengesteld. Evenals vorig jaar hebben alle bij het verbond aangesloten speeltuinen aan de feestelijke opening van de spelen meege werkt. Naar schatting vijfhonderd kinde ren bevolkten het sportterein. Zij boden met hun kleurige vlaggen en spandoeken een aantrekkelijke aanblik- De eerste „tuin" die de voorgeschre ven wandelroute had volbracht en het terrein opkwam, was de afvaardiging van de speeltuin „Centrum". Op de pittige to nen van de mars „Anchors Away" betra den ze het veld. Met korte of langere tus senpozen volgden de andere kindergroe pen totdat allen zich in een wel twee honderd meter lange bonte rij langs een der hekken van het terrein hadden opge steld. Achter het kranige tamboer- en trompetters korps van „Frans Hals" maak ten de kinderen vervolgens een rondwan deling over het terrein. Daarbij oogstten de jeugdige trommelaars en blazers van ..Frans Hals" in hun frisse rood-witte uni form en met hun elfjarige tamboer-maitre Dick Paan aan het hoofd terecht velei bewondering. Nadat de honderden kinderen zich in eer; stervorm hadden opgesteld luisterden zij naar een korte toespraak van de voorzit ter van het Haarlems Speeltuin Verbond. Twee hoofdagenten van de Haarlemse politieradioautodienst hebben in de afge lopen nacht omstreeks half drie op de Am sterdamsevaart in Haarlem een 32-jarige Haarlemse kelner aangehouden, die met zijn auto zig-zaggend reed en steeds in te genovergestelde richting, als zijn richting aanwijzer 'aangaf. Op het politiebureau is een bloedproef genomen. Vast kwam te staan, dat de kelner geen rijbewijs had De man is ingesloten en ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. De auto werd in beslag genomen Ondanks de minder gunstige weersom standigheden bfj de Noordhollandse kam pioenschappen, die op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam werden gehouden, slaagde mej. Ort van Atmodes erin tot enkele opvallende verrichtingen te komen. Zij won de 100 m. in 12.4 sec., waarmede zij een nieuw Atmodes-record vestigde en later op de middag deed zij precies hetzelfde op de 200 m. Opnieuw een overwinning en op nieuw een nieuwe recordtijd. Vooral de 25.8 sec... welke tijd zij op dit nummer liet noteren, was zeer fraai. Op het vèrspringen werd mej. Ort derde met 5.25 m. met direct daarachter op de 4e plaats haar clubgenote mevr. Westphal-de Jong, die tot 5.23 m. kwam. Mevr. Westphal bereikte op de 100 m. de vierde plaats in 13.2 sec. Bij de heren noteerde Heida van A.V. '23 evenals vorige week ook nu een prachtige tijd op de 800 m. Ondanks het feit, dat hij de laatste 100 m. geheel zonder tegenstand liep, kwam hij tot 1 min. 52.3 sec. De A.A.C.-er Jansen deed zijn naam als kam pioen van Nederland op de 1500 m. eer aan, want hij zegevierde in de prachtige tijd van 3 min. 52.2 sec. En ook op dit nummer was de tegenstand miniem. Op de 110 m. horden raakte Hoogland van Haarlem reeds de eerste horde zo hard, dat hij geheel kwam stil te staan en daar door was hij volkomen uit de strijd. Bij afwezigheid van een andere „Haarlems- atleet Joacim, werd dit nummer nu door van Boven van Zaanland gewonnen in 16.1 sec. Doornbosch bleef bij het kogelstoten weer aanmerkelijk beneden de 14 m. grens. Zijn 13.36 m. was wel voldoende voor de tweede plaats maar is in feite toch geen grootse verrichting voor de nieuwe inter nationaal. Een tweede plaats was ook weg- mt Vanmorgen is het detachement van de Haarlemse politie dat aan de jaarlijk se vierdaagse deelneemt naar Nijme gen vertrokken. Het werd bij het hoofdbureau van politie in het Flora park toegesproken door de waarne mend hoofdcommissaris van politie, de heer WJ. Gorter. Het detachement staat onder leiding van adjudant W. A. van Soest. gelegd voor van Deuren, de na een jaar afwezigheid van de discusring zijn come back vierde met een worp van 37.82_ m. Doornbosch werd hier vierde met 37.45 m. Snijders bleef wat onder zijn normale vorm, getuige zijn 52.2 sec. op de 400 m.. waarmede hij de derde plaats innam. De junioren streden om de Noordhol landse titels op de prachtige niéuwe sintel- baan van DEM in Beverwijk. Na zijn te leurstellende race bij de Nederlandse kam pioenschappen herstelde Steenbergen zich volkomen, want hij won in de prachtige tijd van 11.1 sec. voor Meuwese, die 11.3 sec. liet afdrukken. Overigens stelde Meu wese bij het vèrspringen teleur. Terwijl Steenbergen zijn plicht deed en met een sprong van 6.45 zegevierde, moest Meu wese zich met de vierde plaats tevreden stellen met 6.13 m., waarbij hij nog ge klopt werd door zijn clubgenoot Vissers, die een afstand van 6.30'/» m. haalde. Vis sers won ook de 300 m. in 36,8 sec. Alleen over de baan gaande, werd de „Haarlem'- atleet tenslotte ook nog kampioen op de 4 x 100 m. in 46.3 sec. de heer D. Rookhuiszen. Deze wenste de jeugd-veel plezier en veel mooi weer tij dens de vakantiespelen toe. Met een „Lang levë de vakantiespelen", verklaarde hij de spelen voor geopend. Onder tromgeroffel gingen alle vlaggen hierna omhoog. Stijf wapperden zij in de stevige bries. De va kantiespelen waren begonnen. Vanmiddag kregen de kinderen een bont variété programma voorgeschoteld. W. I. K. (Oude Weg): Excursie naar sluizen van IJmuiden. per fiets. Ver- :i trek van de tuin 9.15 uur. Daarna naar IJmuidense strand. Leeftijd 10 5 14 jaar. Brood en drinken meenemen. „Buitenrust" (Van Zompelstraat-Schalk- 1 wijkerweg: als bij W.I.K. 3 „Nieuw Leven" (Spaarndam): Zwemmen in zwembad Kleverlaan van 1011 uur. Leeftijd 614 jaar. Poppenthea- 3 ter Ruurd Sannes met „Assepoester". Op bezoek komt „Vondelkwartier". Aanvang 10 uur: Leeftijd 614 jaar. 8 „Klarenhof" (Brouwersplein): Zwemmen 3 in zwembad Houtvaart van 1011 u. 8 Leeftijd 6—14 jaar. 's Middags 3 uur: 3 badminton op de tuin. „Weltevreden" (Spaarndamseweg): Be- 2 zichtiging stadskweektuin. Vertrek 10 uur. Leeftijd 8—14 jaar. 's Middags half drie: zandbakwedstrijden. 8„V. Z. O. D." (Nieuwlandstraat): Bezich. tiging stadskweektuin. Vertrek 10 uur. 3 Leeftijd 814 jaar. 's Middags half drie: speurtocht in de buurt. „D. V. S." (Vondelweg): Excursie en fietstocht naar Schiphol. Vertrek van 3 de tuin 9 uur. Brood en drinken mee nemen. Leeftijd 1014 jaar. 'i „Te Zaanen" (Anthony Fokkerlaan): 3 Eigen programma, 's Middags 2 uur: zandbakwedstrijden. 3 „Frans Hals" (Schotersingel): Bezichti- ging stadskweektuin. Vertrek 10 uur. 2 Leeftijd 814 jaar. 8 „Glasblazers" (Papentorenvest): Excur- 8 sie naar de sluizen van IJmuiden per fiets. Vertrek van de tuin 9.15 uur. 8 Daarna naar het IJmuidense strand. A Leeftijd 1014 jaar. Brood en drinken 'i meenemen. g „Flora" (Van Oosten de Bruijnstraat): Excursie en fietstocht naar Schiphol. Vertrek van de tuin 9 uur. Brood en 3 drinken meenemen.: Leeftijd 1014 g .ia ar. 3 „Jeugdland" (Theemsplein): Excursie g naar de sluizen van IJmuiden per 2 fiets. Vertrek van de tuin 9.15 uur. Daarna naar het IJmuidense strand. 3 Leeftijd 1014 jaar. Brood en drinken 8 meenemen. - „Oosterkwartier" (Zomervaart)als bij 8 „Jeugdland". 3 „Centrum" (Wilsonsplein): Excursie en 2 fietstocht naar Schiphol. Vertrek van 2 de tuin 9 uur. Brood en drinken mee- 2 nemen. Leeftijd 1014 jaar. „Vondelkwartier" (Vergierdeweg): Ex- '<Z. pursie _enfietstocht naar Schiphol, g Vertrek van de tuin 9 uur. Brood en drinken meenemen. Leeftijd 1014 3 jaar. Op bezoek bij „Nieuw Leven", waar opgevoerd wordt „Assepoester" g door poppentheater Ruurd Sannes. Aanvang 10 uur. Leeftijd 614 jaar. 8 „Delftwijk": Bezichtiging van stads- 3 kweektuin. Vertrek van de tuin 10 8 uur. Leeftijd 814 jaar. „Kindervreugd" (Godfried van Bouillon- 8 straat): Fietstocht naar Uitgeest en bezoek aan de speeltuin aldaar (bij 8 slecht weer een dag later, dus woens- dag). Leeftijd 1214 jaar. Alleen 8 brood meenemen. „Don Bosco" (Phoenixstraat): Feestelijke 8 opening met spelen op de tuin. Ieder kan meedoen. Prijzen en attracties. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Wandel- 8 tocht naar Kraantje Lek voor kinde- 2 ren van 814 jaar. Brood en drink- S bekertje meenemen. Vertrek van de tuin 9.30 uur. Terug per bus. 5 „Noordervreugd" (Ambachtstraat) :Wan- 3 deltocht naar Bosbeek in Santpoort. 8 Kinderen van 913 jaar. Brood en 5 drinken meenemen. Vertrek van de g' tuin 9 uur, terug half vijf. 8 OODOCCCOOOOCOMCOOCCOOOCOOOCOODCOaXXXXXKODSMOOOOKOCCX MET EEN HERDENKINSREDE door van de vraag naar Goltzius' menselijke ge- prof. dr. J. Q. van Regteren Altena en een kranslegging op het graf van Hendrick Goltzius in de Grote Kerk door burge meester mr. O. P. F. M. Cremers en mr. C. W. Thöne werd zaterdagmiddag in Haar lem het feit herdacht, dat de grote graveur, tekenaar en schilder vierhonderd jaar gele den werd geboren. De herdenkingsrede van prof. Van Reg teren Altena werd in het bijzijn van de directeuren van Teylers Stichting en tal van genodigdën gehouden in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis, nadat burge meester Cremers in een korte toespraak had gewezen op de banden, die Goltzius met Haarlem en het Haarlemse stadhuis bonden. Ook prof. Van Regteren Altena herin nerde aan de grote plaats, die Haarlem in het hart van de kunstenaar heeft ingeno men. Na in 1558 in Mühlbracht in het Duitse Gulik geboren te zijn, kwam Golt zius al spoedig naar Haarlem, waar hij bij de beroemde Dirk Volckerts en Coornhert het graveren leerde. Uitvoerig stond prof. Van Regteren Alte na stil bij de reizen, die Goltzius naar Italië maakte, waar hij de beroemdste marmers aftekende. Grote gedeelten reisde hij in cognito en op andere plaatsen gaf hij voor te reizen in dienst van zijn knecht. De laatste reis was van gunstige invloed op de fysieke gesteldheid van de lichame lijk niet sterke kunstenaar: als herboren kwam hij in Holland terug. Zijn lijfspreuk „Eer boven gold" deed enigszins wonder lijk aan, als men bedenkt, dat Goltzius bij alchemistische pogingen om goud te maken een oog had verloren. Niet alleen ongelukkige gebeurtenissen tekenden echter het leven van Goltzius: in zijn kunst was hij een meester. Naast zil verstifttekeningen had hij zijn grootste roem te danken aan zijn gravures, die soepel, raak en wonderlijk van variatie waren. Later maakte hij ook pentekenin gen en zelfs schilderijen. Bij zijn verheer lijking van zinnebeelden maakte hij zijn figuren vaak enigszins karikaturaal, terwijl juist de schilders in die dagen de natuur tot voorbeeld kozen. Bij de beantwoording heim en overtuiging wees prof. Van Reg teren Altena op diens vriendschap met fi guren als Coornhert en Karei van Mander. Goltzius was een mens van eruditie en formaat, die zijn christelijke beginselen deed prevaleren boven de vertrouwdheid met de klassieke meesters. Uit niets blijkt, dat Goltzius niet rooms-katholiek zou zijn gebleven, ofschoon bij deze „reus onder de plaatsnijders en tekenaars" niet de confes sie, maar de geest besliste. Nadat prof. Van Regteren Altena zijn rede had beëindigd trok het gezelschap naar de Grote Kerk, waar burgemeester mr. Cremers en mr. Thöne van Teylers stichting een krans bevestigden aan een door de Haarlemse kunstenaar Simon Hartz vervaardigde gedenkplaat, terwijl Boudewijn Scholten een uit Zuid-Afrika afkomstige leerling van de internationale orgelacademie zeventiende-eeuwse or gelmuziek ten gehore' bracht. Na afloop van deze plechtigheid vertrok men naar het Teylei-museum, waar de tentoonstelling „Goltzius als tekenaar" werd bezichtigd. Onze medewerker voor beeldende kunst, Bob Buys, heeft in ons blad van 21 juni reeds uitvoerig over deze expositie ge schreven, ten tijde dat de verzameling in het museum Boymans in Rotterdam werd tentoongesteld. De gemeenteraad van Haarlem komt dinsdagmiddag om vijf uur in een openba re vergadering bijeen ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot het treffen van voorzieningen aan het gebouw Oos- terhoutlaan, dat ingericht zal worden als voorlopige huisvesting van een vierde ge meentelijk lyceum. De naam van de school zal worden Karei van Manderly ceum. De kosten van de noodzakelijke voorzieningen aan het gebouw en van de aanschaffing van meubelen worden ge raamd op 13.140. Bovendien is voor de aanschaffing van leermiddelen en admi nistratiebenodigdheden nog eeri bedrag vereist van f 5000. B. en W. vragen de raad deze bedragen te. beschikking te stellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5