S.E.R. acht kortere werkweek thans niet mogelijk Drie verschillende antwoorden op Kroesjtsjev's voorstel Sovjet-veto trof Japanse compromis-resolutie xfge MORRIS fjeforef/oufat// OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Murphy's missie in Libanon lijkt succes te hebben Duitser in zee verdronken Nederlanders verongelukt Drie doden in het verkeer Canada en India bereid tot tapgesprek in New York Veranderlijke bewolking Anderhalf miljoen dollar voor vliegbasis Soesterberg Presidentsverkiezing is echter uitgesteld Acteur Hans van Meerten onverwacht overleden 1 I Het woord is aan... Prematuur AVONDSTILTE 73e JAARGANG No 11 WOENSDAG 23 JULI 1958 303 e JAARGANG No 164 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdrédacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Sociaal-Economische Raad heeft thans advies uitgebracht aan de staatsse cretaris van Sociale Zaken inzake de ar beidstijdverkorting. het vormt een pro bleem, dat mede gezien de toenemende aandacht, welke in het buitenland er aan wordt besteed ook in ons land volle aan dacht verdient. De Stichting van de Ar beid heeft reeds in 1955 de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ver zocht, door de S.E.R. een onderzoek te la ten instellen. Dit onderzoek is thans afge sloten en de resultaten ervan zijn in een rapport neergelegd. De S.E.R. is tot de conclusie gekomen dat zelfs bij de gunstigste veronder stellingen een volledige verwezenlijking van de 45-uren-week in 1960 zeer onwaar schijnlijk moet worden geacht. Ook in een vijfjarige periode vereist volledige verwezenlijking van de arbeidstijdver korting een relatief grote stijging van het nationale inkomen. De invoering zal zeer geleidelijk dienen te geschieden en wel zo, dat een zo gering mogelijke produktie- vermindering ontstaat. Hoewel de omvang van de produktieder- ving bij de verschillende vormen van ar beidstijdverkorting (zes- en vijfdaagse werkweken en combinaties daarvan) niet onbelangrijk uiteenloopt, meent de S.E.R. Even bijkomen.Tippelaars van de internationale Vierdaagse in Nijmegen gunnen hun vermoeide benen wat rust en hun magen wat eten in een verzor gingskamp tussen Lent en Bemmel. (Luchtfoto ANP De 38-jarige Duitser Willy Steijn uit Dortmund, die met ztfn vrouw op vakantie was in Callantsoog, is dinsdag in zee ver dronken, nadat hij, hoewel hij niet vol doende kon zwemmen, om vijf uur van een van de strekdammen bij Callantsoog in zee was gesprongen. Er was een grootscheepse reddingsactie op touw gezet, nadat Scheve- ningen-Radio een zeemelding had ver spreid. Bij een auto-ongeluk op de grote ver keersweg bij Stuttgart zijn dinsdag vier Nederlanders om het leven gekomen en vijf gewond. Ook drie Duitsers zijn omge komen: twee waren op slag dood, de der de is vannacht aan zijn verwondingen be zweken. Het ongeluk gebeurde, toen een der banden van een snel rijdend Nederlands busje sprong. Het voertuig botste met vol le kracht tegen een uit de tegenoverge stelde richting komende, eveneens met grote snelheid rijdende Duitse personen wagen. De namen der Nederlandse slachtoffers zijn de 29-jarige Engelbertus Nederlof, de 44-jarige Lina Esberth, de 12- jarige Hubertus de Rijke en de 10-jarige Cornelia de Rijke, allen uit Amsterdam. Het echtpaar De Rijke is in het zieken huis van Stuttgart opgenomen. De echtge note van de heer Nederlof, Wilhelmina, is eveneens in het ziekenhuis opgenomen en verkeert in levensgevaar. Haar dochter en mevrouw Marie Esberth zijn licht ge wond. Op de provinciale weg te Farmsum (bij Delfzijl) stak de 68-jarige wielrijder T. de V. zonder richting aan te geven over. Hij werd aangereden door de motorrijder D. de B. uit Delfzijl. Met ernstige hoofd wonden werd de fietser naar het zieken huis te Groningen overgebracht, waar hij later is overleden. De 70-jarige mevr. A. Jobst-Broeder uit Amsterdam is op het Weteringcircuit te Amsterdam onder een tram van lijn 7 ge komen, die zij vermoedelijk niet heeft zien of horen aankomen. Zij is zwaargewond naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Bij een ernstige botsing op de rijksweg te Gulpen tussen een scooter en een auto is de 24-jarige T. uit Diegem (België) op slag gedood. De auto is, vlak voordat hij de scooter zou passeren, gaan slippen. Hij kwam op de linker weghelft, schepte in vol le vaart T. met zijn scooter, reed over de wegberm en kwam al slingerend weer op de rijbaan. (Van onze correspondent in Washington) Londen heeft doorgezet en de sceptische en weinig regering heeft zich er bij neergelegd: wanneer het c f enthousiaste Amerikaanse ie algemene wens blijkt te zijn, dan gaat ook Washington akkoord met vergaderingen van de Veiligheids raad, waarin alle hoofdrollen vervuld zullen worden door politieke sterren van de eerste grootte. Wanneer men Macmillan's nota aan Kroesjtsjev naast die van Eisenhower legt, behoeft men er niet aan te twijfelen, in welk land men het meest voelt voor een bijeenkomst met de Sovjet-premier. Premier De Gaulle gaat nog een stapje verder in de kortste van de drie antwoordnota's. Men neemt aan, dat Eisenhower althans een deel van de topveiligheidsraad zou moeten bijwonen, al heeft de president zulks niet eens in zoveel woorden beloofd. dat geen beperkingen in de vrijheid van keuze van de vormen van de arbeidstijd verkorting moeten worden opgelegd, om dat slechts op die wijze een zo goed moge lijke aanpassing van de vorm van de ar beidstijdverkorting aan de aard van het betrokken bedrijf kan worden verkregen en met de verhoudingen in de afzonderlij ke ondernemingen rekening kan worden gehouden. Er mogen door arbeidstijdverkorting in geen geval prijsstijgingen optreden. Een wettelijke verplichting tot arbeids tijdverkorting zal volgens de S.E.R. slechts te verwezenlijken zijn als sluitstuk van een ontwikkeling, waarbij de gescha pen mogelijkheid tot arbeidstijdverkor ting grotendeels is gebruikt. Bij invoering van arbeidstijdverkorting zal er in het bij zonder op gelet moeten worden in hoever re in het verleden genomen beslissingen reeds geheel of gedeeltelijk beslag hebben gelegd op de te verwachten stijging van het nationale inkomen. Zo zal bijvoorbeeld een door de Staten-Generaal aanvaarde maar nog niet in werking getreden sociale verzekering uiteraard een grote voorrang hebben dan een nog in voorbereiding zijn de sociale verzekering, hoe wenselijk zij overigens ook wordt geacht (Invaliditeits verzekering). Zie ook pagina 3. OTTAWA (Reuter) De Canadese pre mier-, John Diefenbaker, heeft verklaard, dat hij een „top"-bijeenkomst van de Vei ligheidsraad zal bijwonen, indien deze ter bespreking van de crisis in het Nabije Oos ten wordt bijeengeroepen. Diefenbaker heeft in het weekeinde dringende bood schappen aan premier Macmillan, premier Nehroe en aan president Eisenhower ge zonden waarin hij hun voorstelde snel een positief antwoord op het voorstel van Kroesjtsjev te geven. NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe is bereid naar New York te vliegen voor een topconferentie in de UNO, als alle grote mogendheden met een dergelijke conferentie instemmen, aldus is in be trouwbare kringen in Nieuw Delhi gezegd. OSLO (Reuter) Is Oslo is in een offi cieel communiqué verklaard dat Kroesj- tsjevs voorstel niet verworpen kan worden. STOCKHOLM (AFP) De Zweedse re gering heeft in een nota aan de regeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en India ge pleit voor onderhandelingen in de UNO. (Van onze correspondent in Washington) De Russen hebben, gelyk verwacht werd, in de Veiligheidsraad een veto uitgespro ken over de Japanse resolutie, die de groep UNO-waarnemers wilde uitbreiden teneinde een situatie te scheppen, die de terugtrekking van de Amerikaanse troe pen mogelijk zou maken. Toen de Russen geen kans zagen er een veroordeling van de Amerikaanse actie, alsmede een eis tot onmiddellijke terugtrekking van de Ame rikaanse troepen in te lassen, volgde het veto. In feite zal echter toch uitgevoerd wor den, wat Japan beoogde. Secretaris-gene raal Hammarskjoeld verklaarde na de stemming, dat hij zich gerechtigd acht de waarnemersgroep uit te breiden. De Rus sen zouden zelf te kennen hebben gegeven daar voorstanders van te zyn. De groep UNO-waarnemers kan dus het stabilise rende werk in Libanon gesterkt voort zetten. De Veiligheidsraad is thans voor onbe paalde tijd verdaagd. Over de speciale UNO-Assemblee wordt, gezien de kans van Kroesjtsjev's overkomst, niet meer gesproken. (Reuter) De tien andere leden van de raad stemden allen voor de Japanse reso lutie. Voor de Sovjet-amendementen stem de alleen de Sovjet-Unie. Zweden en Ja pan onthielden zich van stemming. Voor de verdaging verklaarde de Sovjet-afge- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind tussen west en zuid. Koude nacht. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. vaardigde Sobolev, dat de raad „er wijs" aan zou doen, indien hij het Sovjet-voor stel voor een speciale spoedzitting van de Assemblee in overweging zou nemen. De raad zou zijn werk woensdag moeten voortzetten, zei hij. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een voorstel goedgekeurd om 1.547.000 dollars beschikbaar te stellen voor de basis Soesterberg in Nederland, waar een Amerikaans squadron is ge legerd. Het gaat volgens de Amerikaanse luchtmacht om de aanleg van verbin dingen van de hangars naar de startbaan en voor de bouw van faciliteiten voor onderhoudswerkzaamheden. De woonver blijven op de basis en de eetzalen zijn ge bouwd door de Nederlandse regering voor Nederlandse rekening. (UPI). Kroesjtsjev krijgt niet precies, wat hij verlangde. Hij had een conferentie van vijf mogendheden voorgesteld, waaraan ook de secretaris-generaal van de UNO zou deel nemen. Thans moet afgewacht worden, of Kroesjtsjev het tegenvoorstel zonder meer zal aanvaarden. Eén ding moet voor de Russische premier stellig aantrekkelijk zijn: hij krijgt de kans een gastrol te spelen op een uitzonderlijk toneel, uitgerust met de sterkste luidsprekers, die de moderne techniek ter beschikking kan stellen en met de wereld als publiek. Wijlen Mike Todd heeft Kroesjtsjev eens „de grootste showman ter wereld" genoemd. Hy krijgt nu de kans van zijn leven. In elk geval is het Kroesjtsjev gelukt een uitnodiging voor de titelrol af te dwingen. Hij heeft zijn voet op de drempel van de schouwburg gezet en men kan de deur moeilijk voor zijn neus dichttrekken. PARIJS (AFP) Bevoegde waarnemers in Parijs verklaarden dinsdag, dat Frank rijk een topconferentie in de Veiligheids raad, zoals Macmillan voorstelt, minder gewenst acht. Deze gedachte heeft De Gaulle dan ook in zijn antwoord aan Kroesjtsjev niet overgenomen. De Gaulle zegt daarin het Sovjet-voorstel voor een topconferentie over het Nabije Oosten in beginsel gunstig te hebben ontvangen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, BOLSTR.: 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON REGENJASSEN De zeilers in de Kaagweek hebben het ook gisteren niet getroffen met het weer. Steeds maar weer plensden re genbuien op de zeilers neer. Hetgeen overigens de animo niet vermocht te verminderen. Op het plaatje ziet men de deelnemers in de 16 m2 klasse onder de dreigende regenwolken BEIROET (UPI) De vooruitzichten op een oplossing van de politieke crisis en het gewapend conflict in Libanon zijn thans gunstiger geworden als gevolg van de intensieve diplomatieke activiteiten van Robert C. Murphy, staatssecretaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De eerste datum waarop het parlement volgens de grondwet een nieuwe president kan kiezen is donderdag. De voorzitter van het Libanese parlement, Adil Usay- ran, heeft dinsdagavond na overleg te hebben gepleegd met politieke leiders in het land, verklaard, dat de presidents verkiezingen voor „onbepaalde" tijd zijn uitgesteld. In politieke kringen heeft men echter goede hoop, dat het parlement in de loop van de volgende week bijeen zal komen om een opvolger van Sjamoen aan te wijzen. De komst van de Amerikaanse +roepen, die de tegenstanders van president Ca- mille Sjamoen kwaad had gemaakt, was een pijnlijke verrassing voor vele Libane se politici, die dachten dat met de verkie zing een snel einde zou worden gemaakt aan het binnenlandse conflict. Maar er zijn duidelijke aanwijzingen, dat het diplomatieke optreden van Mur phy de politieke gemoederen voor het ogenblik heeft gekalmeerd. Zelfs de oppo sitiebladen, overwegend links georiën teerd, toonden zich optimistisch omtrent de goede diensten, door Murphy verleend in contacten met prominente persoonlijk heden. De pers was vooral te spreken over Murphy's ontmoetingen met de maroniti sche Christen-patriarch en vier leiders van de oppositie. Intussen hadden ook onmoetingen plaats tussen Libanese en Amerikaanse leiders. Admiraal James L. Holloway, commandant van de Amerikaanse troe pen in Libanon, had dinsdag een onder houd van twintig minuten met de Libane se opperbevelhebber van het Libanese le ger, generaal Faud Sjehab, aan boord van het vlaggeschip „Taconic". Libanese rebellen blijven schieten op Amerikaanse vliegtuigen in het gebied van Beiroet. Dinsdag werden 16 toestel len getroffen en verscheidene zelfs zo ern stig beschadigd, dat zij aan de grond ge houden moeten worden voor reparaties. De oud-toneelspeler Hans van Meerten is dinsdag op drieënzestigjarige leeftijd onverwacht in zijn woning in Amsterdam overleden. Hans van Meerten, die voor de oorlog van verscheidene toneelgezelschappen deel uitmaakte, heeft veel gedaan voor het kunstenaarsverzet en voor de opbouw van het toneel na 1945. Hij was medeoprichter van de Toneelgroep Mei-1945. Hij had een belangrijk aandeel bij de tot standkoming van de Toneelcoördinatie. Een zijner be kendste rollen in de naoorlogse jaren was die van Peter de kleermaker in „Het Woord" van Kaj Munk, dat werd opge voerd door het Nederlands Volkstoneel on der directie van Ben Groeneveld en Ferd. Sterneberg. Zijn laatste optreden was in „De toneelvereniging" onder leiding van A. Defresne en J. Defourny. Theodoor Roosevelt: Wij wensen de vrede niet, omdat wij bang zijn, doch omdat wij de vrede de juiste toestand vinden. Voorzichtigheid en afkeer van voor barigheid zijn goede Hollandse eigen schappen, waarop niemand iets zal willen aanmerken. Maar we moeten ervoor waken, dat ze geen excuses worden voor angst om zich aan koud water te branden. Het zal wel zeer verstandig zijn geweest en van zeer bedachtzaam staatsmanschap hebben getuigd, dat onze minister-presi dent niet voorbarig een mening heeft willen uitspreken omtrent het Sovjet- Russische voorstel aan de westelijke grote mogendheden voor het beleggen van een topconferentie inzake het Nabije Oosten. Dr. Drees zei maandag dat het voor Nederland, „als een land dat niet direct bij de besprekingen is betrokken", nogal prematuur zou zijn, toen al commentaar te leveren op Kroesjtsjevs voorstel. En bij het ministerie van Buitenlandse Zaken dacht men er precies zo over. Het is merkwaardig, dat Nederland met deze voorzichtigheid zo alleen staat. Zelfs onder de kleinere landen van de NAVO zijn er niet veel, die van een zelfde afkeer van voorbarigheid blijk geven. In Noor wegen, dat in het Nabije Oosten zeker geen grotere belangen heeft dan wij en dat evenmin rechtstreeks bij de bespre kingen is betrokken, is wèl regerings commentaar gegeven; in een officieel communiqué werd kritiek geleverd op de formulering van Kroesjtsjevs voorstel maar werd niettemin verklaard, dat het voorstel niet kon worden verworpen. De premier van Canada, dat ook al niet bij de voorgestelde besprekingen betrokken is, heeft verklaard, dat zijn regering gaarne zou zien, dat het Sovjet-voorstel zou worden aangenomen en hij heeft zelfs rechtstreeks aan president Eisenhower en premier Macmillan brieven gericht, waar in hij aandrong op een snel en positief antwoord op het voorstel. Canada heeft geen belangen in het Nabije Oosten en be hoort niet tot de grote mogendheden; we kunnen dus alleen concluderen dat de af keer van voorbarigheid in Ottawa minder diep geworteld is dan in Den Haag. In Zweden, dat geen lid van de NAVO is en dat in de Veiligheidsraad zelfs een éigen mening heeft durven uiten, schijnt het met de voorzichtigheid al even slecht gesteld te zijn. Want nu heeft de Zweedse regering zich ook al veroorloofd, nota's aan de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk te zenden, waarin zij haar houding ten aanzien van de crisis in het Nabije Oosten uiteenzet. De Zweedse regering hééft dus reeds een houding inzake die kwestie en heeft daar mee niet gewacht tot dit niet langer „prematuur" is. Laten we maar niets zeg gen over Ethiopië, welks keizer Haile Selassie eveneens al een mening heeft uit gesproken want de Ethiopiërs zijn heet- bloedige mensen en dus geneigd tot voor barigheid; ze zijn bovendien geen NAVO- bondgenoten. Maar de Denen? De Denen zijn wèl bondgenoten en niet heetbloedig, voor zo ver ons bekend; toch heeft de Deense regering er geen geheim van ge maakt dat Denemarken „in gematigde vorm voorstander" van een topconferentie is, als de UNO intussen toch maar naar een oplossing blijft zoeken. En wij hadden de Denen nog wel altijd voor zulke voor zichtige lieden gehouden! Wat ons bij dit alles echter het meest bevreemdt, is de ontdekking dat de voor zichtigheid van de Nederlandse regering veel minder groot is-wanneer het gaat om commentaar op westelijke en in het bijzonder op Amerikaanse acties of voorstellen dan wanneer er naar een eigen mening wordt gevraagd omtrent denk beelden, die uit het communistische kamp komen. Toen er Amerikaanse troepen in Libanon waren geland, heeft minister Luns binnen 24 uur verklaard, deze actie „juist te achten", en twee dagen later werd de landing van Britse troepen in Jordanië door onze regering „ten volle gebillijkt". Was het niet prematuur, over deze zeer ingrijpende maatregelen zo maar dadelijk een oordeel klaar te hebben? Blijkbaar niet, want het waren acties van onze grote bondgenoten en „wat grote bondgenoten doen, is wèl gedaan", vindt men blijkbaar in Den Haag. Denemarken, Noorwegen en Canada zijn óók kleine bondgenoten van de Grote Twee, maar zij hebben niettemin een eigen oordeel over Russische voor stellen, vóórdat Amerika en Engeland hebben gesproken. Amerika en Engeland vinden die landen waarschijnlijk danook niet zulke ideale bondgenoten als ons. En dat is (misschien!) ook wat waard. Simon Koster Advertentie Voor stadgenoot en vreemdeling Korte kerkdienst woensdag 23 juli 88.45 u. Spreker: Ds. J. v. d. BERG Organist: Hendrik Lasschuit Cello: Arnold Koning

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1