Braken en walen verhalen van een angstig verleden €LISMTI| m Twee passagiersschepen meren vrijdag af in IJmuidense haven Bloemenventer in auto op roof Resten van overstromingsrampen in een mooi rustiek landschap 850 Amerikaanse toeristen aan boord HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCPIE COURANT SPEURTOCHT BIJ HALFWEG Burgerlijke Stand van Haarlem 22 ct. GERECHTSHOF AMSTERDAM Prof. Holt gaat torenflat in Maastricht bouwen Toch een muziekkapel voor Anne Frank-film Nieuwe directeur van Haarlemse gevangenis Automobilist reed na aanrijding door Opnamen van „Fanfare" lopen ten einde VAKANTIESPELEN Programma voor Donderdag Spoetnik III komt over Strawinsky naar Europa Drie doden in het verkeer Jonge Duitser in zee verdronken Jongen ernstig verbrand bij spel met benzine Militair eerbetoon bij hoogmis Prestatieloon in de mijnen van de baan WOENSDAG 30 JULI 1958 Wie van Haarlem naar Amsterdam gaat, kan twee wegen volgen: men kan de normale route kiezen langs de Amsterdamsevaart. Of men verlaat deze drukke hoofdverkeersweg op het Dr. Baumannplein in Halfweg door daar linksaf te slaan, onder de spoorlijn door te rijden en bij het zogenaamde „Sectorpark" rechtsaf de hoge dijk op te gaan. Vooral in dit jaargetijde is dit een tocht, die u doet genieten van alle facetten, die de polderschoonheid heeft te bieden. Juist nu is deze streek op zijn fraaist en dagelijks wisselend van aspect. Zover uw blik reikt, ziet u een levend schilderij, gepenseeld in alle tinten groen die maar denk baar zijn. Elke akker heeft een eigen kleur: het frisse groen van de bieten naast het blauw-grijze van de ruisende haver; de met geel vermengde tinten van de landerijen met rijpende tarwe en rogge; het van witte, gele en blauwe bloemen doorspikkelde gras langs de dijkbermen; de olijfgroene aardappelvelden, de grote rechthoeken met sneeuwwitte blauwmaanbloesem en de enkele weide, waarop nog de grauwe hooihopen staan te drogen in de stovende zomerwarmte. De wind verlevendigt dit alles. Hij buigt het hele landschap in soepele golvingen, nu eens breed en dan weer in smalle stro ken, waarin het zonlicht blikkert. En hij doet de ontelbare halmen het ruisende lied zingen van de polder in zomerpracht. In deze dagen is het gezicht van de pol der echter vol verrassende veranderingen. Morgen is het weer anders dan vandaag. Want elke dag brengt ons dichter bij het ogenblik, waarop de oogst begint. Alles wordt lichter en geler, totdat straks de velden in hun gouden rijpheid wachten op de finale van een jaar landbouwersarbeid. Al voortgaand over de hoge Spaarndam- merdijk beseft de voorbijganger iets van de belofte, die deze uitgestrekte landerijen inhouden voor de boer. Een belofte die tel- kenjare in vervulling gaat op de bodem, die eens door een watervlakte was bedekt. Wie hierover wil mijmeren, bevindt zich op de Spaarndammerdijk op historische bodem. Want in het landschap om de dijk liggen de duidelijk zichtbare resten der overstromingsrampen, die daar vele eeuwen geleden hebben plaatsgevonden. De „Grote Braak Tussen het begin van de Spaarndammer dijk, ten oosten van Halfweg en de spoor lijn, ligt een meertje, dat voor velen één der geliefde toevluchtsoorden in de vrije uren is. „De Grote Braak" heeft het in de volksmond. Men kan er vissen tussen het riet of in een bootje en een zonnebad nemen op de brede dijkglooiing. Kortom: het is een ideaal, landelijk plekje vlak onder de rook van twee, zich steeds verder uitbreidende steden. Dezelfde plas is echter het overblijfsel van een enorme stormvloed, waardoor een groot gedeelte van westelijk Nederland in dood en ellende werd gestort. Dit gebeurde in de nacht van 4 op 5 november 1675. De overstromingsramp was nog heviger dan bij de beruchte Allei-heiligenvloed van 1570, toen het water bijna vier meter boven A.P. de landerijen bedekte. In die donkere novembernacht van 1675 werd vooral de omgeving van de Zuider zeekust door de directe gevolgen van de overstroming geteisterd. Het hoog opge- zwiepte water van de Zuiderzee brak door de dijken by Muiderberg en Diemen, maar vooral de doorbraak van de Spaarndam merdijk bij Halfweg had catastrofale ge volgen. Hier ontstond een gat van bijna honderd- vijftig meter breed en zeveneneenhalve meter diep. Het bruisende water zocht zich een weg door de lage landen. De veenplas- sen, die toentertijd in grote getale in het landschap voorkwamen, vulden zich en liepen over. Gedreven door de storm sloe gen de golven grote stukken land weg. De straten van Amsterdam liepen onder. Tal van kaden en wegen bezweken in de brui sende binnenzee, tot het water bij Woer den in zijn loop kon worden gestuit. Landkaart veranderd Toen de elementen eindelijk tot rust kwamen, was de landkaart van Noord- en Zuid-Holland grondig veranderd. De water huishouding was in de war gestuurd: klei ne veenplassen hadden zich verenigd tot grote meren, waarvan sommige zoals de Westeinderplas bij Aalsmeer contact maakten met het boezemwater. Bij Halfweg werd enkele weken koorts achtig gewerkt om het gat te dichten. Het was immers diep in de herfst: elk moment kon een nieuwe storm opsteken en dan was het leed niet te overzien. Binnen een maand was de doorbraak gedicht door verlegging van de dijk buiten het gat. om. Later werd de hoge dijk hersteld, maar de doorbraak- kolk is gebleven, om onder de naam van de „Grote Braak" voort, te leven als para dijs voor vele liefhebbers van de hengel sport. Wie de moeite neemt een kwartiertje verder te fietsen, ontdekt onder aan de dijk nóg een meertje. Het is veel kleiner van omvang, dan dat bij Halfweg en heet in de volksmond „de Kleine Braak". Offi cieel is de naam echter „Jan Louwen- braak"; als zodanig komt het al voor op een in 1610 van de omgeving getekende kaart. Deze kolk is echter van veel oudere datum en ontstond op 30 september 1514. BEVALLEN van een zoon: 27 juli: H. C. J van der Meer—Clavaux; 28 juli: M. E. J. W. van VelzenVan de Ven, J. C. Schut- zelaars—Broeken, A. P. M. de Groot Ouddeken, A. ArendsenVonk, J. J. A. Onck—van Zilt; 29 juli: H. N. L. C. van KeekenMulder; van een dochter: 28 juli: E. M. LangeveldBeck, E. A. M. Groot Molenaar, H. M. C. Kors—Heijne, E. Lu- berti—Gongrijp; 29 juli: T. Piers—Van Dijk. OVERLEDEN: 26 juli: A. de Mol—Hoog- greef, 87 j., van Nesstraat; M. C. Reukers Kaijen, 80 j., Hélène Swartstraat; 27 juli: J- Stapel, 70 j., Dijkstraat; 28 juli: A. C. Koster—Verhoef, 80 j., Korte Spaarne; F. Cramer, 13 j., Maxwellstraat; H. W. Plaat- *er van den Huil, 84 j., Marsstraat. ONDERTROUWD: 29 juli: N. P. Knape er> C. B. M. van Wees; W. J. Burger en L. K. M. G. Mooren; H. Kaestner en J. H. M. Schrijver; S. M. Bijl en H. Willemse; J. H. Slings nlci en l_ j. t. Leeuwe. GEL,,WD: 29 juli: D. Neeven en J. L. Steenkist; G. Verwoerdt en A. Portegies. Ook toen was bij een stormvloed de Zui- derzeestreek het „kind van de rekening". Een vroege najaarsstorm sloeg gaten in de Spaarnedam en de Spaarndammerdijk. Een groot gedeelte van Noordholland spoelde onder. Zelfs een stuk van Enkhuizen werd door de overstroming vernield. Door nood maatregelen op bestuursgebied en dank zij grote financiële bijstand slaagde men erin de schade te herstellen. Het enige, wat hieraan nu nog herinnert, is het rustieke meertje aan de dijkvoet in de Grote IJpolder, waar een eend met kuikens rondzwemt tussen het vredig ritse lende riet en waar de karekiet in de stille zomeravond zijn liedje repeteert. Ook bij suikerfabriek Het is overigens niet alleen langs de Spaarndammerdijk zelf, waar men nu nog in staat is de overblijfselen te zien van dergelijke rampen, die onze omgeving vele eeuwen geleden hebben getroffen. Ook het brede water naast de suiker fabriek de plaats waar thans de sluizen liggen is eens verscheidene jaren achter een het toneel geweest van een catastrofale doorbraak van de Spaarndammerdijk. Voor deze doorbraak was men des te meer be vreesd omdat wanneer men er niet in was geslaagd het gat te dichten een ver binding zou zijn ontstaan tussen het IJ en het Spiering Meer (welk laatste naderhand deel zou uitmaken van het zo vervaarlijke en gevreesde Haarlemmer Meer). De eerste doorbraak vond plaats op 16 oktober 1508, Advertentie Een prettig model en - ondanks de billijke prijs het kostelijke Elisabeth Bas aroma. WWmS'M :v' 'L overheerlijk tot de laatste trek toen het water naast de suikerfabriek dat in de archieven van Rijnland bekend staat als „de Grote Waal" tot stand kwam en de angstaanjagende verbinding tussen het IJ en het Spiering Meer een feit was geworden. De verbindingsweg tussen Haarlem en Amsterdam was hierdoor af gesneden. Pas in september van het jaar daarna slaagde men erin het gat te dichten. Maar nauwelijks haalde men opgelucht adem of in dezelfde maand in de nacht van de 26ste op de 27ste zwiepte de wind het water op tot. een nieuwe stormvloed, waar door de vers gedichte „Grote Waal" op nieuw bezweek. Weer trof men maatregelen. Men vjerkte de hele winter door en tegen het voorjaar van 1510 was de zaak dicht. Op 26 mei 1510 stak echter een voorjaarsstorm op. Deze veroorzaakte een vloedgolf, die zoals de oude archieven vertellen niet fataal was, maar toch voldoende kracht had om de herstelwerkzaamheden bij Halfweg in één slag voor de derde maal teniet te doen. Het schijnt toen in onze contreien nogal gerommeld te hebben. De verontwaardi ging tegen het bestuur van Rijnland voor deze slechte wyze van herstel was groot, hetgeen te begrijpen is. Vele tuinders had den hun bedrijfjes bij Halfweg in het ge troffen gebied. Zij hadden voor de zoveel ste maal hun werk voor niets gedaan. Er werden dan ook krasse maatregelen tegen Rijnlands bèstuurders genomen. De nieuwe bewindhebbers pakten met dit voor beeld voor ogen het herstel goed aan. Want de vierde dichting van de dijkdoor braak van de Grote Waal was definitief. Op deze plaats deden zich geen nieuwe overstromingen meer voor. Klaassen Waar-in 1675 de watersnoodramp be gon, dobberen nu de bootjes van de hengelaars op de „Grote Braak". Het gerechtshof in Amsterdam heeft dinsdagmiddag in hoger beroep de zaak behandeld tegen de 31-jarige bloemenven ter uit Bennebroek, die in de nacht van 10 op 11 september 1957 samen met zijn 29- jarige broer en een Haarlemse metselaar een inbraak pleegde in een benzinestation bij het z.g. Schouw in de buurt van Pur- merend. De buit bestond uit een aantal busjes olie, autolampen en andere ma terialen. Tevens werd de bloemenventer ervan beschuldigd meegewerkt te hebben aan een gewapende overval op een boer derij in Woubrugge, waarby een brom fiets werd gestolen. De Haarlemse rechtbank had hem we gens diefstal met braak en heling veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer vroeg bevesti ging van dit vonnis. ,Ik zie geen aanleiding de opgelegde straf te wijzigen. Deze ver dachte heeft een strafblad, dat je de haren te berge doet rijzen", zo zei hij. Voor de overval op de boerderij in Wou brugge op 7 oktober van het vorig jaar was het drietal er met de auto van de broer van verdachte op uitgetrokken. Dat zij voor niets zouden terugdeinzen bleek uit de gewapende revolvers, die zij meestal voor dergelijke karweitjes bij zich droe gen. Bij de boerderij gekomen ging de broer van verdachte de wagen uit om poolshoogte te nemen. De kust bleek ech ter niet veilig te zijn: de boer had tot zijn geluk nog een drukke visite. „Broer" had op zijn onderzoekingstocht een bromfiets tegen de muur zien staan. Het drietal stel de zich voor hun „tegenslag" schadeloos door deze mee te nemen. „Ik weet dat ding wel ergens te verkopen", had de Haarlemmer gezegd, die de bromfiets op gang had gebracht, maar zich even later door de bloemenventer naar Bennebroek had laten rijden omdat hij zelf „duizelig van de A-griep" was. De opbrengst zou gezamenlijk worden gedeeld. Het bleef echter bij die afspraak, want toen de Haarlemmer de bromfiets aan de man had gebracht stak hij de „winst" in eigen zak. De verdachte gaf toe zowel aan de in braak in het tankstation als aan de voor genomen roofoverval op de boerderij deel genomen te hebben. Hij ontkende echter met klem ooit een revolver bij zich gehad te hebben. Wel lag er altijd een pistool onder de mat in de auto van zijn broer, gaf hij toe. De verdediger van verdachte, mr. R. J. C. Carnegoor uit Amsterdam, beschreef zijn cliënt als een zwakke maar niet on maatschappelijke figuur. Hij wees er op dat diens huwelijk door de lange duur van het voorarrest sinds 15 oktober 1957 stuk was gegaan. Verdachte heeft een im pulsief karakter en heeft zich door zijn zin voor avonturen steeds door anderen laten meeslepen, aldus mr. Carnegoor. Hij acht te de schuld van verdachte aan de heling van de gestolen bromfiets niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Ten aanzien van de inbraak in het tankstation verzocht hij het hof zijn cliënt een gecombineerde straf op te leggen en daarbij het onvoor waardelijke deel gelijk te stellen aan de tijd, die verdachte reeds in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. De uitspraak van de zaak werd bepaald op dinsdag 5 augustus. Op het Oranjeplein te Maastricht gaat het bouwbedrijf Melchior, naar ontwerp van architect prof. G. H. M. Holt uit Haar lem, een 46 meter hoge torenflat bouwen van veertien verdiepingen, bevattende 54 woningen. Deze wolkenkrabber zal ruim twee miljoen kosten. Hij wordt gebouwd nabij de nieuwe rijksweg no. 75. In okto ber zal men met de bouwwerkzaamheden beginnen. Nadat verscheidene Nederlandse mu ziekgezelschappen uit solidariteit met de stakende musici in de Amerikaanse filmindustrie geweigerd hadden hun me dewerking te verlenen aan de verfilming van het „Dagboek van Anne Frank", heeft de 20th. Century Fox filmmaatschap pij een groepje leerlingen van het Amster damse conservatorium en enkele figuran ten bereid gevonden de rol van de mar cherende Duitse kapel te spelen. De spe lers worden thans geoefend voor hun op treden in groepsverband. Zoals van de zij de van de filmmaatschappij wordt mede gedeeld betreft het marcheren van de mu ziekkapel alleen bewegingen. De marsmu ziek zal later in Amerika worden ingelast. VRIJDAG zullen in de haven van IJmuiden van 's morgens vroeg tot laat in de avond twee van de grootste passagiersschepen ter wereld afgemeerd liggen. Vrijdagmorgen om zes uur zal de 18.739 ton metende „Bergensfjord" binnenlopen en twee uur later wordt de 23.192 ton grote Zweedse „Gripsholm" verwacht. Zoals indertijd gemeld, brengen beide schepen een bezoek aan Nederland om honderden Amerikaanse toe risten, die zich op een cruise aan boord bevinden, in de gelegenheid te stellen ge durende een dag Nederland te bezoeken. De „Bergensfjord", die vórig jaar als eerste passagiersschip afmeerde aan de toeristensteiger, wordt vrijdag van zee naar het Noordzeekanaal doorgeschut, waarna het schip wordt afgemeerd aan de Kanaaldijk. Het schip heeft vierhonderd toeristen aan boord. In autobussen wordt naar Aalsmeer en Amsterdam gereisd. In de avond keren de passagiers in rond vaartboten terug uit Amsterdam. De „Ber gensfjord" maakt een cruise van veertig dagen. Het schip vertrekt 's avonds uit IJmuiden »aar Antwerpen. „De „Gripsholm" zal worden afgemeerd aan de toeristensteiger en vertrekt des avonds weer om acht uur, eveneens naar Antwerpen. Dit schip heeft 450 passa giers aan boord en maakt evenals de „Ber gensfjord" een cruise van veertig dagen; de reis gaat naar de Noordkaap, Scandi navië en enige andere landen van Europa. De „Gripsholm", die 190 meter lang is, maakt met deze toch zijn eerste cruise. Ook de passagiers van het Zweedse schip zullen een bezoek aan Aalsmeer en Am sterdam brengen. Van de zijde der Vereniging voor Vreem delingenverkeer „IJmuidens Bloei" ver namen we, dat het in de bedoeling heeff gelegen om evenals vorig jaar door een muziekkorps een afscheidsserenade aan de opvarenden van de passagiersschepen te laten brengen. Geen enkel korpsuit Velsen is echter voor vrijdagavond be- Tot directeur van de gevangenis in Haarlem is benoemd de heer A. R. Beens. thans nog directeur van de gevangenis in Roermond. De heer Beens volgt de heer R. S. Wierda op, die ruim zeven jaar de leiding in „de paraplu" heeft gehad. De heer Wierda, die thans is gepensioneerd, was daarvoor als directeur aan de gevan genis in Vught verbonden. De nieuwe directeur begon in 1935 bij de Rijkswerkinrichting in Veenhuizen zijn loopbaan bij het gevangeniswezen. Hij doorliep diverse administratieve rangen. Na vijf jaar werd de heer Beens benoemd tot commies ter directie van de gevange nis in Groningen. Daar bleef hij negen jaar, waarna hij tot adjunct-directeur van het Rijksasiel voor psychopaten in Aver- eest werd aangesteld. Op 1 februari 1955 kwam de heer Beens als adjunct-directeur van de gevangenis naar Haarlem. Twee jaar later, op 1 mei 1957, volgde zijn be noeming tot directeur van de gevangenis in Roermond. Motorrijder gewond, politie vraagt getuigen Dinsdagavond omstreeks elf uur is een motorrijder in de Nagtzaamstraat in Haarlem in botsing gekomen met een auto, tengevolge waarvan hij, evenals een 18-jarig kamermeisje, dat op de duo zat. licht aan de voet gewond werd. De aanrijding ontstond, toen de motor rijder. een 25-jarige leerling-conducteur van de spoorwegen, een voor hem rijden de autobus wilde inhalen op het moment dat van de andere kant een personenau to, die ongeveer op de as van de weg reed, naderde. De motorrijder kwam met de auto in aanraking, week vervolgens uit naar rechts en botste tegen de bus. De bestuurder van de personenauto is na het ongeval doorgereden in de richting van de Amsterdamsevaart. De politie verzoekt getuigen van het ongeval, die aanwijzingen kunnen geven omtrent de identiteit van de doorgereden automobilist, zich met haar in verbinding te stellen. De filmbedrijvigheid in Giethoorn, waar de laatste maanden opnamen zijn ge maakt voor de Nederlandse speelfilm „Fanfare", nadert haar einde. De leden van het Giethoornse fanfarekorps, die met enkele leden van muziekverenigingen uit de omgeving gefigureerd hebben bij deze opnamen, zijn thans voor enkele dagen naar Amsterdam vertrokken, waar de nog resterende binnenopnamen worden ge maakt in de Cinetone studio's aan de Dui- vendrechtse kade. De Saphire Filmpro- duktie n.v. in de hoofdstad, in wier op dracht de film „Fanfare" gemaakt wordt, heeft de Giethoornse muzikanten zondag in de hoofdstad ontvangen. Men verwacht, dat de nieuwe speelfilm in de tweede helft van oktober in roulatie zal worden ge bracht. schikbaar, zodat „IJmuidens Bloei" van dit plan heeft moeten afzien. Zowel op de „Bergensfjord" als op de „Gripsholm" zal in de middaguren een aantal genodigden door de kapitein worden ontvangen. De passagiersschepen, die aan de toe ristensteiger zullen afmeren, zijn: de Duitse „Ariadne" (8000 ton) op 24 augustus en de Zweedse „Stockholm" (12.165 ton) op 8 septembr. Ook in 1959 waarschijnlijk op 2 augustus zullen de „Bergensfjord" en de „Gripsholm" IJmuiden weer aan doen op cruises naar Scandinavië en Europa. „W.I.K." (Oude Weg): 's Middags drie uur: Voorstelling door Haagse toneel groep „Arena" bij „Oosterkwartier". Leeftijd 614 jaar. „Buitenrust" (Van Zompelstr.-Schalk- wijkerweg): Zwemmen in zwembad Houtvaart van tien tot elf uur 's mor gens. Leeftijd 614 jaar. 's Middags di'ie uur: speurtocht in de buurt. „Nieuw Leven" (Spaarndam): 's Morgens tien uur: zandbakwedstrijden, 's Mid dags drie uur:.zandbakwedstrijden. „Klarenhof" (Brouwersplein): 's Mor gens tien uur: Voorstelling door Haagse toneelgroep „Arena" in de Doelen. Leeftijd 614 jaar. „Weltevreden" (Spaarndamseweg) 's Morgens tien uur: Voorstelling door Haagse toneelgroep „Arena" bij „Te Zaanen". Leeftijd 614 jaar. „V.Z.O.D." (Nieuwlandstraat): Eigen programma. „D.V.S." (Vondelweg): 's Morgens tien uur: speurtocht in de buurt, 's Mid dags drie uur: Badminton op de tuin. „Te Zaanen" (Anthony Fokkerlaan): 's Morgens tien uur: Voorstelling door Haagse toneelgroep „Arena". Leeftijd 614 jaar. „Frans Hals" (Schotersingel): Zwemmen in zwembad Kleverlaan van 's mor gens tien tot elf uur. Leeftijd 614 jaar. 's Middags twee uur: speurtocht in de buurt. „Glasblazers" (Papentorenvest): Eigen programma. „Flora" (Van Oosten de Bruynstraat): 's Middags drie uur: Voorstelling door Haagse toneelgroep „Arena" bij „Jeugdland". Leeftijd 614 jaar. „Jeugdland" (Theemsplein): zie bij „Flora". „Oosterkwartier" (Zomervaart): 's Mid dags drie uur: Voorstelling door Haagse toneelgroep „Arena". Leeftijd 614 jaar. „Centrum" (Wilsonsplein): 's Morgens tien uur: Voorstelling door Haagse toneelgroep „Arena" in de Doelen. Leeftijd 614 jaar. „Het Vondelkwartier" (Vergierdeweg): 's Morgens tien uur: speurtocht in de buurt, 's Middags drie uur: spel op de tuin. „Delftwyk": 's Morgens tien uur: zand bakwedstrijden bij „D.V.S.". 's Mid dags drie uur: badminton bij „D.V.S. Voor alle tuinen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin: Grote voorstelling in het openlucht theater in Bloemendaal van „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg". Vertrek van de tuin 's morgens om half tien. De voorstelling begint om 's middags een uur. Brood en drinken meenemen. In de nacht van 30 op 31 juli zal de raket van de derde Russische kunstmaan bij heldere hemel te zien zijn om 0.13 uur m.e. t. in het noordoosten ter hoogte van 30 gra den zich bewegende van noord naar oost en daarna om 1.59 uur in het zuidwesten ter hoogte van 50 graden zich bewegende van west naar zuid. De kunstmaan zelf is twee keer te zien, eerst om 1.23 uur in het noordoosten op een hoogte van 80 graden, zich bewegende van noord naar oost en daarna om 3.11 uur in het zuidwesten op een hoogte van 25 gra den zich bewegende van west naar zuid. NEW YORK (UPI) Met het nieuwe Italiaanse passagiersschip „Cristoforo Co lombo" is dinsdag de componist Igor Stra- winski vertrokken naar Europa. Strawinski zal op concerten in Rome, Parijs, Wenen en andere Europese steden optreden. Aan boord bevindt zich voorts de dirigent van de Metropolitan Opera, Fritz Reiner, die op 6 september het Ber- lijns Philharmonisch Orkest op het Festi val van Luzern zal dirigeren. Een personenauto, die geparkeerd stond op een landweg op korte afstand van de Rijksweg Bergen-Nijega onder Garijp is uitgebrand na een explosie die zich in de wagen voordeed. De bestuurder, de 26-ja- rige D. Blokker, afkomstig uit Leeuwar den, is in de vlammen omgekomen. Twee voetgangers renden onmiddellijk naar het brandende voertuig, maar de hitte was toen al zo hevig, dat zij de wagen niet meer konden naderen. Een chauffeur van een passerende vrachtwagen waarschuw de de rijkspolitie te Bergen. De brand weer van Bergen rukte uit maar het bleek dat geen hulp meer te bieden viel. De wagen was volkomen uitgebrand. Op de weg van Zaandam naar Purme- rend in de Wijde-Wormer is de 53-jarige Zaandamse koopman C. Op den Velde met zijn auto verongelukt. Volgens een oogge tuige reed hij met een enorme snelheid een andere auto voorbij toen uit tegen overgestelde richting reeds een tegenlig ger aankwam. De Zaandammer poogde nog te remmen, maar door de hoge snel heid slipte zijn wagen. De auto botste te gen een paaltje ramde een boom en schoot daarna in de naast de weg liggende sloot waar hij omgekeerd bleef liggen. Toen ijlings toegeschoten omstanders de plaats van het ongeval bereikten, bleek de heer Op den Velde reeds te zijn overleden. De 45-jarige expediteur H. Grolleman, wonende in de buurtschap Herxen, ge meente Wijhe, raakte bij het aan elkaar koppelen van een aanhangwagen aan een vrachtauto bekneld tussen de beide wa gens en werd zodanig gewond, dat hij on middellijk overleed. Het slachtoffer laat acht kinderen na. Dinsdagmiddag te ongeveer halfdrie is aan het strand te Bakkum de 19-jarige Duitse toerist Fransz Allschinger, af komstig uit Aub in West-Duitsland bij het zwemmen verdronken. Samen met zyn vriend was hy van zijn vakantie adres te Bakkum per scooter naar zee ge gaan om daar wat te zwemmen en te zonnen. De Duitse kanonneerboot, welke men thans bezig is te lichten, vormde na enige tijd zwemmen, voor hen een prachtige gelegenheid om even te gaan zonnebaden. De knapen, weinig bekend met de ge varen van het water daar, hebben zich geen ogenblik rekenschap gegeven van het feit dat het opkomend tij was, waar bij het altijd moeilijk is zich zwemmend in de nabijheid van een wrak op te houden. Op het strand aanwezige personen heb ben nog getracht de Duitsers met geroep tot terugkeer te manen, maar dit werd door hen niet gehoord. Toen zij de vloed echter zelf gewaar werden en naar het strand wilden terug- zwemmen, bleek dit voor de 19-jarige Fransz een te grote opgave. Zijn kameraad, wist hem nog wel te grijpen en aan het strand te brengen, doch daar bleek, hoewel door E.H.B.O.- leden en dr. Van Nievelt nog geruime tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, dat de levensgeesten reeds waren ge weken. Het stoffelijk overschot werd door de politie in beslag genomen en de ouders van de verdronkene werden door de poli tie van het droevig gebeuren op de hoog te gesteld. Het twaalfjarig zoontje van de familie De Jong te Sprundel heeft bij het spelen met een fles wasbenzine ernstige brand wonden opgelopen. Zijn elfjarige speelge noot, Jackie Huybregts kreeg geen ver wondingen toen de fles benzine door nog niet opgehelderde oorzaak ontplofte, maar hij schrok zo, dat hij de benen nam en zijn vriendje als een laaiende fakkel op het erf achterliet. De buren van de familie Huybregts, die het felle vuur op het erf zagen, kwamen toegeschoten en doofden het vuur door de jongen in een deken te wikkelen. De jongen, die toen al derde graads verwondingen had, werd in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis „Charitas" in Roosendaal overgebracht. Minister Staf heeft geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Meulink over het ter be schikking stellen van militaire troepen voor het houden van een pontificale hoog mis. De motieven, die de minister hebben geleid tot het geven van de gevraagde toestemming, werden ontleend aan het ook voor de Koninklijke Luchtmacht geldende „voorlopig reglement op de eerbewijzen en het ceremonieel bij de koninklijke land macht". Bij nader onderzoek is de minister ge bleken, dat de aanvragers zich niet hebben gerealiseerd, dat zij uitdrukkelijk erop had den dienen te wijzen, dat de plechtigheden buiten een kerk of kerkterrein zouden worden gehouden. Verder is aan he regle ment voor eerbewijzen de hand gehouden: de deelnemende militairen hadden zich vrijwillig bereid verklaard aan de plech tigheden deel te nemen en waren onge wapend. Het onlangs bij wijze van proef in het Limburgse mijnbedrijf ingevoerde systeem van prestatie-beloning is door de algemene vergadering van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond afgewezen. De ge zamenlijke mijndirecties hebben nu be sloten verdere proefnemingen stop te zet ten en van het nieuwe systeem af te zien. Wat er voor in de plaats zal komen is nog niet bekend. Door het besluit van de mijndirecties zijn ook nieuwe moeilijk heden in de mijnindustrie van de baan. Wat vooral zwaar heeft gewogen is, dat tijdens de proefneming duidelijk bleek, dat het nieuwe systeem geen rekening houdt met de menselijke factoren. De gestelde normen waren van dien aard, dat er vooral geen rekening kon worden gehouden met de omstandigheden, waarin de werkende mens tijdens zijn arbeid verkeert. Daar door kregen bijvoorbeeld zij die aan psy chische spanningen onderhevig waren, on danks de nieuwe prestatiebeloning vaak nog met minder loon dan anders. Het nieuwe systeem bleek geen mogelijkheden te bieden dit op te vangen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5