SJEHAB LIBANEES PRESIDENT Bagdadpact is een samenzwering tegen vrije Arabische landen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Amerikaans vliegtuig boven Kaspische Zee verdreven RUSSISCHE BESCHULDIGING: Sovjet-ambassade in Amerika verwacht topconferentie WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Erkenningen van het Westen komen los Neutralisatie van Jordanië door UNO? J. J. VAN KOOTEN V o or spraak van S jamoen Toenemende bewolking Iraks nieuwe bewind Churchill terug naar Nice Het woord is aan... Uit en thuis Twee verdrinkingsgevallen in gevaarlijke Noordzee Levering op 3 maanden zonder rente en kosten 73e JAARGANG No 18 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 31 JULI 1958 Haarlems Dagblad 303 e JAARGANG No 171 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Met een stem minder dan de noodzakelijke tweederde meerderheid beeft het Libanese parlement 43 stemmen uitgebracht op generaal Foead Sjehab, chef van de generale staf en kandidaat voor het presidentschap. Hij kreeg 10 stemmen tegen die werden uitgebracht op oppositiekandidaat Ray mond Edde en drie leden onthielden zich van stemming. Door het ont breken van de tweederde meerderheid was een tweede stemming nood zakelijk, waaraan direct begonnen werd. Hierbij zou een eenvoudige meer derheid reeds voldoende zijn om hem tot president te doen verkiezen, maar hij kreeg nu ruimschoots de absolute meerderheid48 stemmen, zodat hij thans de nieuwe president is. (AFP) Toen de verkiezing van generaal Sjehab bekend werd, werden in alle wijken van Beiroet vreugdeschoten gelost met revolvers, geweren en machinegeweren. In de door de opstandelingen bezette wijk, Basta, was de vreugde niet minder dan in de andere delen van de stad. De eerste reactie in kringen van diplo maten te Beiroet was dat de verkiezing van de 66-jarige generaal een spoedige beëindiging van de burgeroorlog in Liba non mogelijk maakt. Sjehab is namelijk als president ook aanvaardbaar voor de rebellenleider Saeb en diens volgelingen. (Reuter) Van de negen andere kandi daten voor het Libanese presidentschap waren er slechts twee overgebleven en deze bleken voor de oppositie niet aan vaardbaar te zijn. President Sjamoen is er pas na felle debatten, waarin hij met af treden en een onmiddellijk verlaten van het land heeft gedreigd, in geslaagd het verzet onder zijn aanhang tegen Sjehab te overwinnen. De afgevaardigden van de oppositie had den woensdagavond toegezegd donderdag de presidentsverkiezingen te zullen bijwo nen en op de Libanese stafchef te zullen stemmen. Dit werd bekend na een verga dering, die was gehouden in de woning van de rebellenleider Saeb Salem, in het versperde mohammedaanse stadsgedeelte van Beiroet. Rasjid Karemi, leider der opstande lingen in de Noordlibanese haven Tripoli reisde woensdag naar het zuiden. Hij had eerst, in een dorp ten noorden van Beiroet, ?en geheim onderhoud met Eisenhowers vertegenwoordiger Robert Murphy, om ver volgens met generaal Sjehab te beraad slagen. (AFP) Volgens een commentaar van radio-Moskou is de presidentsverkiezing een „tragische klucht", gehouden in aan wezigheid van Amerikaanse tanks en straalvliegtuigen. „De Amerikanen ver wachten van de nieuwe president een of fensief van grote omvang tegen de oo- standelingen. Zij willen van Libanon eer. sterkte maken om hun agressie tegen de Arabische volkeren uit te breiden", aldus radio-Moskou. AMMAN (Reuter) Robert Murphy, de speciale afgezant van president Eisenho wer, is woensdag uit Beiroet te Amman aangekomen voor overleg met de Jordaan se autoriteiten. Hij zal donderdag naar Libanon terugkeren. Over zijn bespre kingen met de Jordaanse leiders, onder wie koning Hoessein en premier Samir Rifai, zei hij zeer optimistisch te zijn. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Amman zou zeker gesproken worden over het Jordaanse verzoek aan de Verenigde Staten en Enge land om militaire bijstand. Naar in welingelichte kringen te Am man wordt vernomen, zou Murphy in de eerste plaats spreken over de eventuele erkpnning van het nieuwe bewind in Irak door de V.S. Volgens zekere waarnemers zou deze erkenning op handen zijn. D!t Amerikaanse vooi'beeld zou spoedig door Engeland worden gevolgd. Ongerustheid over deze mogelijke gang van zaken zou koning Hoessein er toe bewogen hebben, Murphy voor een bezoek uit te nodigen. JERUZALEM (AFP) Robert Murphv zal donderdag premier Ben Goerion van Israel en diens minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meyr, ontmoeten zo is officieel te Jeruzalem meegedeeld, Over de agenda van dit overleg zei men niets te weten. Het schijnt echter dat men zal spreken over de nota, die Israel on langs aan de Amerikaanse regering heeft gericht en waarin gewezen werd op de noodzaak om het „Nasserisme" in te tomen. Advertentie WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina 5 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk vrij zonnig, later toenemende bewolking met tegen de avond mogelijk enige regen. Zwakke tot matige, naar zuidelijke richtingen draaiende wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S LONDEN (UPI) Het revolutionaire regime in Irak heeft zijn eerste erkennin gen uit het Westelijke kamp gekregen: Perzië, Turkije en Pakistan erkenden het nieuwe bewind woensdag officieel. Grie kenland erkende, als eerste lid van de N.A.V.O. de nieuwe Iraakse regering even eens. Uit Bonn werd officieel gemeld, dat ook de Westduitsc Bondsrepubliek die dag officieel de Iraakse regering had erkend. Ook België is voornemens het nieuwe be wind in Irak weldra ie erkennen en van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken is naar de Noorse regering een aan beveling tot erkenning van het nieuwe Irak uitgegaan. Het nieuwe regime is reeds door twintig landen erkend, waaronder de communis tische landen, de Arabische staten en neu trale landen. Onder de laatste landen zijn India en Indonesië WASHINGTON (UPI) In officiële Amerikaanse kringen wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering spoedig zal over gaan tot de erkenning van het nieuwe be wind in Irak. Maar zij zou de erkenning nog een paar dagen willen uitstellen om daarmee haar ongenoegen te uiten over de moord op koning Feisal en andere leiders van het afgezette pro-Westerse bewind. LONDEN (Reuter) De Britse houding ten gunste van erkenning van het regime is, naar diplomatieke waarnemers te Lon den menen, ingegeven door de volgende omstandigheden. De levens en eigendom men van Britten zijn, met uitzondering van de aanval op de Britse ambassade in het begin van de revolutie, beschermd In de tweede plaats schijnt de regering de toe stand in het land ast in handen te heb ben. Tenslotte kan niet erkennen tot ge volg hebben, dat de nieuwe regering onder Russische invloed komt. Volkomen vriendschap ANKARA (AFP) „Onze betrekkingen met Turkije worden gekarakteriseerd door een volkomen vriendschap en wij zullen in dit opzicht zelfs nog verder gaan dan onze voorgangers", zo heeft premier Karim Kas- sem van Irak verklaard. Naar van bevoegde zijde wordt ver klaard, pleegt de Nederlandse regering thans op de gebruikelijke wijze overleg met andere NAVO-landen over de kwes tie van de diplomatieke betrekkingen met het nieuwe bewind in Irak. NICE (UPI) Sir Winston Churchill wordt vanmiddag in Nice verwacht voor een verblijf van onbepaalde tijd in het nabijgelegen Cap d'Ail, als gast van zijn oude vriend de dagblad-eigenaar Lord Bea- verbrook. Terence: Ik ben een mens. En niets menselijks is mij vreemd. In de haven van Rotterdam arriveerde het Braziliaanse opleidingsschip „Cus- tidio de Mello" voor een niet-officieel bezoek. Na een jaar in de wateren rond Nieuw- Guinea te hebben gepatrouilleerd is Hr. Ms. „Drenthe" gistermiddag in Den Helder teruggekeerd. Een der opva renden wordt door vrouw en dochter tje hartelijk begroet. MOSKOU (AFP). De Sovjet- regering beschikt over bewijzen dat de regeringen van de V.S. en Enge land, in overeenstemming met de andere leden van het verdrag van Bagdad en Israel, een komplot tegen de Iraakse republiek voorbereiden, zo wordt in een verklaring van het Russische persbureau Tass gezegd. (Reuter) „Als het vrije Iraakse volk, dat zijn rechtvaardige zaak verdedigt, het slachtoffer wordt van agressie, zullen de andere vredelie vende volkeren dit volk helpen", al dus Tass. Volgens de Russische verklaring zijn de V.S. na de gebeurtenissen in Irak gedwon gen geweest de volle verantwoordelijk heden van het lidmaatschap van het Ver drag van Bagdad op zich te nemen, na eerst deze organisatie van achter de schermen te hebben geleid. De bijeen komst van de leden van het verdrag te Londen had uitsluitend ten doel gehad nieuwe aanvalsdaden voor te bereiden tegen die Arabische staten, welke sinds kort de weg naar onafhankelijkheid heb ben ingeslagen, met name de Verenigde Jeugdland, het speelparadijs van de Rotterdamse jeugd in de Ahoyhallen, kreeg bezoek van de jeugdbrandweer uit Dole, een plaatsje in de Franse JuraZesendertig jongens van zes tot dertien jaar, die de echte brandspuit uit Dole - onder toezicht van de echte brandweercommandant - hadden mee gebracht, lieten tijdens een demonstra tie zien, dat zij voor hun grote collega's niet onderdoen. Arabische Republiek en de republiek Irak. „Amerikaanse militairen en voorraden worden zonder onderbreking naar sleu telposities in het Nabije Oosten aange voerd", aldus de verklaring van Moskou. „Turkse troepen werden bij de Syrische en de Iraakse grens geconcentreerd. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Zorlu heeft openlijk toegegeven dat deze maatregelen een onderdeel vormden van de voorbereidingen voor een aanval op Irak en de V.A.R. Voorts zijn de laatste tijd goederen met speciale bestemming in grote hoeveelheden uit NAVO-bases in West-Duitsland en andere gebieden naar Perzië gezonden, begeleid door talloze Amerikaanse toeristen, die vermomde le den van de strijdkrachten zijn". Deze „toeristen" zijn direct doorgestuurd naar plaatsen bij de Perzisch-Iraakse grens", aldus Tass. Volgens de Russische verklaring heeft Engeland troepen geconcentreerd in het gebied van de Perzische golf ten zuiden van Irak, met name de. 24ste infanterie brigade, die van Kenya naar de Bahrein- eilanden was overgebracht. In de verklaring zegt de Sovjet-rege ring alles in het werk te stellen om tot een topconferentie te komen, waar men tot een oplossing van de crisis in het Nabije Oosten zou kunnen komen. De V. S. en Engeland worden er van beschul digd „een tactiek van ontwijken en ver tragen" te volgen. Alle verantwoordelijk heid voor verdere „aanvallen" in het Nabije Oosten en de gevolgen hiervan komt, volgens de Russen op de schou ders van de Amerikanen, de Britten en de andere leden van het verdrag van Bagdad neer. De woordvoerder van het Witte Huis noemde de Russische beschuldiging „be lachelijk". Westelijke waarnemers te Moskou zien in de beschuldigingen een verscherping van de Russische politiek ten aanzien van het Nabije Oosten. MOSKOU (Reuter) Tass meldt dat de Sovjet-Unie woensdag by de Amerikaan se regering geprotesteerd heeft tegen de schending van het Russische luchtruim door een Amerikaans militair vliegtuig. Het toestel, uit Perzië komend, zou over de Kaspische Zee gevlogen hebben en door Russische jagers zyn verdreven. Het Russische protest is ook ingediend bü de Perzische regering. Het toestel drong uit Perzië 25 km. ver Russisch grondgebied binnen. De vlucht was een „van te voren beraamde schen ding van het Russisch luchtruim in een tijd, waarin het militaire ingrijpen van de V. S. en Groot-Brittannië in het Nabije Oosten een zeer gespannen sfeer gescha pen heeft", aldus de protestnota. De RB-47 is een middelzware bommen werper met turbine-straalaandrijving. Het toestel is bestemd voor verkennings vluchten. TEHERAN (UPI) Een woordvoerder van de Perzische regering heeft woens dagavond verklaard, dat zijn regering niet over inlichtingen beschikt aangaande de Russische beschuldiging, dat een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht zaterdag van Perzië uit het Russische luchtruim zou hebben geschonden. Hij zeide dat de Perzische regering een onderzoek zal instellen. Amerikaanse vliegtuigen vliegen vaak boven Perzië. Amerikaanse vlieg-instructeurs die bij de Perzische luchtmacht dienen, hebben ech ter de order gekregen om in het gebied van Teheran te blijven. (Van onze correspondent in Washington) De woordvoerder van de Sovjet-ambas sade te Washington gaf gisteren als zijn mening te kennen, dat de top-conferentie zeker zal doorgaan. De ontwikkeling in die richting is zijns inziens niet meer te stuiten. Op mijn vraag of de Russen dan geen bezwaar hadden tegen het voorstel dat de normale Veiligheidsraad de top- zitting zou organiseren, luidde het ant woord, dat de Russen weliswaar de voor keur geven aan een kleinere conferentie, doch dat thans wel duidelijk is geworden, dat zij alleen in de Veiligheidsraad hun doel bereiken. De Rus toonde kennel'*jk voorkeur voor New York als plaats van samenkomst. Indien deze mededelingen overeenkomen met Kroesjtsjev's plannen, dan zouden de Russen dus eieren voor hun geld kiezen, nu zij voorzien dat het Wes ten zal vasthouden aan de voorstellen van 25 juli. Merkwaardig genoeg, onder streepte de Rus niet de noodzaak van bij zondere spoed. Hij zei te verwachten dat de conferentie over twee tot drie weken zou kunnen beginnen. Beslissend antwoord? Onze correspondent te Londen ver neemt dat ook premier Macmillan nu de voorwaarde van New York als plaats voor het topgesprek heeft laten vallen. In zijn antwoord aan Moskou zegt hij in een Europese stad, behalve Moskou, te willen praten. De datum van het topgesprek zal 12 augustus, of zo spoedig mogelijk daar na, moeten zijn. In Londen neemt men aan dat de ant woorden van de drie westelijke landen op Kroesjtsjev's laatste brief de beslissing zullen brengen over de topconferentie. Ook Washington zou geen bezwaar tegen Genève hebben en beide landen zijn thans, naar men meent, zo ver gegaan als zij konden om behalve Kroesjtsjev ook De Gaulle tevreden te stellen. De bereid heid ook in Europa te willen praten, is de laatste poging medewerking te krijgen van de Franse premier, die niets voor New York voelt. Het is echter de vraag of deze Brits-Amerikaanse concessie ver genoeg gaat, want De Gaulle wil dit ge sprek ook niet in UNO-verband houden. Vandaag zal er in de NAVO te Parijs opnieuw worden getracht de meningsver schillen uit de weg te ruimen. Diploma tieke waarnemers in Londen beginnen zich echter af te vragen, of Kroesjtsjev nog heil ziet in een conferentie. De grie vende taal in zijn laatste brief en een hef tige aanval van radio-Moskou op het Westen duiden er volgens hen niet op dat Kroesjtsjev graag aan de conferentie tafel wil gaan zitten om rustig over het Nabije Oosten te overleggen. DAMASCUS (Reuter) Syrische en Turkse militairen hebben woensdag naby de Syrische grenspost Bad Elhawa ge durende ongeveer een kwartier schoten gewisseld, aldus een mededeling van een Syrische militaire woordvoerder. Volgens de woordvoerder had een jeep, waarin zich Turkse militairen bevonden de Sy rische grens tot op vyftien meter over schreden. Syrische grenswachten gelrstten de jeep te stoppen, maar het voertuig reed door, om tenslotte naar Turks gebied te rug te keren. De Syrische woordvoerder besloot met de mededeling, dat Turkse militairen on geveer een uur na het incident stellingen innamen in heuvels nabij de grens. ANKARA (UPI) In verschillende de len van Ankara heeft de Turkse politie woensdagavond „opruiende pamfletten" in beslag genomen, waarin werd opgeroe pen „tot een revolutie naar Iraaks voor beeld", aldus is officieel bekendgemaakt. De pamfletten waren ondertekend met „het comité voor nationale redding". Volgens een regeringswoordvoerder zijn de pamfletten verspreid door „stu denten en fanatici, mogelijk buiten landers". Het koninklijke jacht „Piet Hein" is hedenmorgen uit Cannes naar Monaco vertrokken. Voor het vertrek, maakten Prins Bernhard, prinses Margriet en Koningin Juliana een wandeling door de havenwijk. (Telefoto). NEW YORK (AFP) Van welingelich te zijde is vernomen, dat in diplomatieke kringen der UNO wordt gezocht naar een mogelijkheid om Jordanië te neutralise ren. Aan het overleg neemt secretaris-ge neraal Hammarskjoeld deel. Het geschikt ste instrument voor een eventuele neutra lisatie, waarover de UNO beschikt is de internationale politiemacht. Deze be waakt echter al de Israelisch-Egyptische grens te Gaza en de Veiligheidsraad heeft reeds geweigerd een tweede politiemacht te vormen om de Libanese grenzen te be waken. Niettemin zijn vele landen van de UNO waaronder Canada en Noorwegen, even als Hammarskjoeld zelf, voorstanders van de oprichting van een internationale per manente politiemacht, waarvan delen naar „gevoelige punten" gezonden zouden kunnen worden ingeval van een crisis. Wat het politieke aspect van een neutra lisatie van Jordanië aangaat, is gedacht aan de mogelijkheid om Jordanië onder een soort „beheer" van de UNO te stel len of onder een soort waarborg van de UNO, waaraan de belanghebbende mo gendheden hun goedkeuring hebben ge hecht, aldus is in doorgaans welingelich te kringen 6ezegd. AMMAN (UPI) De Jordaanse re gering maakt bekend, dat een konvooi met wapens is aangehouden op het ogenblik, dat het poogde uit Syrië Jordanië binnen te komen. Het is het tweede incident van deze aard in twee dagen. De in beslag ge nomen zending bestond onder meer uit elf geweren van Engelse makelij, twee Tsjechische antitankkanonnen, 18 anti tankmijnen en drie zakken met munitie, ook van Britse herkomst. Advertentie SUèDE 3 A S3 ES IN KLEUREN Te Petten heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag een verdrinkingsge- val voorgedaan. Het 18-jarige Duitse meis je Herta Erika Grubert afkomstig uit Ber gen am Dume, dat tezamen met een echt paar in Petten logeerde en woensdag naar Duitsland zou terugkeren, gaf te kennen nog even te willen baden. Samen met de man van het echtpaar en een Duitse dame uit 't pension ging zij omstreeks midder nacht na r 't strand. Zij hebben zich daar bij waarschijnlijk te ver in zee gewaagd met het gevolg, dat het meisje door de stroom werd meegevoerd en verdronk. De twee andere baders hebben nog gepro beerd het meisje te redden, maar zij moes ten haar loslaten. Omdat er verder nie mand op het strand aanwezig was-, kon den er geen verdere reddingspogingen worden gedaan. Later op de ochtend is het stoffelijk overschot aangespoeld. De dertienjarige Thea M., uit de Spirea straat te Den Haag, is bij het baden in zee verdronken. Het meisje was met vader, broers en zusters naar het strand ter hoogte van de Duivelandsestraat gegaan en begaf zich te water. Korte tijd later zag men haar ver in zee, zwaaien om hulp, maar zij dreef zo snel af dat men haar niet meer heeft kunnen bereiken. Het lijkje is nog niet gevongen. Twee andere jeugdige baders, die eveneens in moeilijkheden kwamen, konden worden gered. Het waren de 11-jarige Marijke van D. van de Maar tensdijklaan en de 10-jarige Freddie B. uit de Scheepersstraat. Agenten brachten deze drenkelingen op het strand. Advertentie SOLEX een begrip van veiligheid v.a. 349.50 Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote-Houtstraat 140 - Tel. 12349

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1