Uitgaan in Haarlem Inflatieverwachtingen öf hoop op betere resultaten in tweede halfjaar kerko Effecten -en Geldmarkt Publiek toonde grote belangstelling voor het filmfestival te Karlovy Vary Kerkdiensten in Duitsland Amsterdam houdt het hoofd koel ESPRESSO OPRUIMING BEHANG! 9 MUZIEK DIVERSEN KERKELIJK LEVEN ONZEKERHEID OVER NEWYORKSE BEURSSTIJGING Beurs NewYork kwetsbaar geworden na stijgingen TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN geweldige partij RESTANTEN BAKKER5 BEHANG BEKRONINGEN ONVOLDOENDE BEPAALD DOOR ARTISTIEKE MAATSTAVEN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 GEDURENDE drie dagen hebben in de afgelopen week de bekendste couturiers uit Londen hun herfst- collecties getoond, Norman Hartnell, John Cavanagh en „Rudolf' onder anderen. Zij hebben evenals hun Franse collega's de ligne sac meer of minder verdreven en de vrouwelijke vormen weer geaccentueerd. De mantels 7.ijn lang met hoge kra gen en afhangende schouders. De collecties bevatten ook vele capes, die van ruwe tweed vervaardigd zijn, sommige met blouscnde rug of met ver naar voren ingezette mou wen. Voor overdag domineert even eens de tweed in prachtige herfst kleuren, olijfgroen, bruin en beige. De avondjaponnen, die van achteren wijd uitlopen dikwijls in een sleep worden over klokkende petticoats van kant gedragen. Bij deze avond kleding passen dan kapjes, die voor namelijk met parels en veren ver sierd zijn. versierd met parels en het rechtse bestaat voornamelijk uit kleine rose veren, licht en vrij romantisch. Twee avondkapjes uit de Lon- dense shows, beide door „Rudolf" ontworpen. Het linkse is geheel Zaterdag 2 augustus Openluchttheater Bloemendaal 20 uur: Optreden van de Dutch Swing College Band. Zondag 3 augustus Openluchttheater Bloemendaal 14.30 uur: Pianorecital door Emmy van Eden. Het'programma vermeldt werken van Mozart, Debussy, Tsjaikofsky, Schubert en Chopin. Maandag 4 augustus Grote Kerk 15.30 tot 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. In het programma, dat hij ten gehore zal brengen zijn „Oranje"-liede- ren opgenomen. Idem dinsdag 5 augus tus van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 5 augustus Grote Kerk 20 tot 21 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Hij zal werken van Tunder, Bach, d'Aquin, Franck en Langlais ten gehore brengen. Donderdag 7 augustus Grote Kerk 15 tot 16 uur: Concert door de organist Albert de Klerk. Hij speelt werken van onder an deren Dufay, Sweelinck, Couperin en Stanley. Donderdag 7 augustus Prinsenhof 20 uur: Onder auspiciën van de stichting „Haar- Voor hen die het plan hebben hun va kantie in Duitsland door te brengen en dan op een zondagmorgen een kerkdienst willen bijwonen, had onlangs prof. dr. H. V Quistrop van Kleef een vraaggesprek oor de I-K.O.R.-omroep. Het gesprek be vatte een aantal interessante gegevens over het leven van de kerk in Duitsland en speciaal de vakantiegangers naar dit land ónder de lezers, zullen voor de voordracht van (fr. Quistrop belangstelling hebben. In navolging van het maandblad van de Oecumenische Raad van kerken in Neder land geven wij de belangrijkste opmer kingen en mededelingen uit het vraagge sprek aan u door. Wat zal de Nederlander opvallen als hij in Duitsland naar de kerk gaat? Als u met vakantie naar Duitsland en daar op zon dag naar de kerk wilt gaan, vraagt u het best naar de „Evangelische Kirche" ter plaatse of in de buurt. In de recreatieoor den vindt u vaak ook een bord aan het stadhuis of gemeentebureau met de tijden der kerkdiensten. De protestantse kerken in Duitsland zijn, behalve de kleine vrije kerken, bijvoorbeeld methodisten en bap tisten, in één kerkverband aaneengesloten, de „Evangelische Kirche in Deutschland" er. voor het bewustzijn van het Duitse volk is dat ook één kerk, ondanks zekere ver schillen in belijdenis, liturgie en kerk bouw. Deze laatste onderscheidingen zal men natuurlijk allereerst opmerken, als men in verschillende delen van Duitsland naar de kerk gaat. Er bestaan lutherse, hervormde en reformierte landskerken: de laatste, een vereniging van lutherse en hervormde kerken en gemeenten, vindt men vooral in Rijnland, Westfalen, Hessen, Paltz en Ba den en in de Oostzone (maar naar de laat ste kunnen ook wij op het ogenblik niet met vakantie gaan). De orde van dienst in de hervormde kerken van Oostfriesland en Lippe, de „Heimat" van Prins Bernhard, is onge veer dezelfde als een eenvoudige hervorm de of gereformeerde kerkdienst in ons land. Zo treft men ze ook in een reeks van hervormde gemeenten in het Rijnland en Westfalen aan. Een unicum in dit opzicht is de lutherse kerk van Wüi-ttemberg, die een heel eenvoudige liturgie heeft. De kerkgebouwen van de lutherse ker ken zijn soms zeer sierlijk ingericht: kaar sen en kruis op het altaar, versieringen aan kansel en altaar en vaak gebrand schilderde ramen. In de liturgie zal men als Nederlander wel enkele dingen vreemd vinden, vooral in streng lutherse kerken, zoals in Hannover en in Beieren, waar alleen de dominee in de liturgie, staande voor het altaar, bepaalde stukken zingt. Maar probeer eens mee te doen (met hulp van de orde van dienst, die meestal achter in de bundel staat) als de gemeente gaat antwoorden op het gelezen of gezongen Woord Gods en ga dan na afloop van de dienst eens naar de dominee toe (mis schien staat hij ook al aan de deur om u als gast de hand te drukken) en vraag hem om een praatje in de week over de zin van de liturgie en haar onderdelen. De Geloofsbelijdenis en het Onze Vader worden in vele Duitse gemeenten door voorganger en gemeente samen gesproken. Dat is een vrucht uit de Duitse kerkstrijd, waar de belijdende gemeenten spontaan begonnen zijn hun geloof op deze manier openlijk voor God en de wereld te be lijden. In een Duitse protestantse kerkdienst wordt veel en meestal fris gezongen. Wij zijn een zingend volk: dat danken wij vooral aan mannen als Luther en Paul Gerhardt, van wiens heerlijke liederen men ook een hele reeks in uw Nederlandse gezangbundels vertaald vindt. Behalve liederen uit de tijd der Reformatie bezit ten wij ook mooie, krachtige liederen uit onze eigen tijd. Psalmen worden met name gezongen in het Rijnland en Oost-Fries land. Getuigenissen Als ik nog iets over de preek in Duits land mag zeggen, dan is het vooral dit: men vindt in de meeste gemeenten van Duitsland vandaag een meer of minder bijbels-reformatorische prediking, een vrucht van de nieuwere theologie en de Duitse kerkstrijd. Het verschil ligt bij ons niet zozeer in de oude tegenstellingen van orthodox en vrijzinnig, maar in de toepas sing van de bijbelse boodschap op de vra gen en problemen van onze tijd. Zo zult u wel in uw kranten hebben ge lezen, dat er in de laatste weken een ïelle discussie in onze generale synode van de evangelische kerken over de atoombewapening van het nieuwe Duitse leger van West-Duitsland gaande is ge weest. De vragen van de herbewapening houden ons in de kerk sinds 1950 voortdu rend bezig, want onze kerk heeft uit de kerkstrijd in de hitlertijd geleerd haar verantwoordelijkheid voor het volk, staat wereld veel sterker dan vroeger te zien en uit te oefenen. De belijdenis van de Belijdende Kerk vindt haar voortzetting in het getuigenis van mannen als Niemöller, Gollwitzer en v*le anderen en u zult de weerklank ervan (Van onze financiële medewerker) HET INDEXCIJFER voor industriële aandelen te New York is tot boven 500 op gelopen en nog slechts ongeveer 20 punten van de hoogste stand in 1956 verwijderd. Neemt men hierbij in aanmei'king dat de thans gepubliceerde halfjaarscijfers meren deels een belangrijke teruggang van de bedrijfsresultaten aanwijzen, dan is het duidelijk dat het de verwachtingen voor het tweede halfjaar zijn, waarop de Ameri kaanse haussiers hun aankopen baseren. Aan de ene kant wordt erop gewezen dat de verminderde investeringen van de Amerikaanse industrie, op 7 miljard aan genomen, worden gecompenseerd door een verhoging van de overheidsuitgaven met 3 miljard en een verhoging van de defensieuitgaven met 5'/2 miljard. Voorts dat sinds augustus 1957 de voorraden bij de ondernemingen met V2 miljard per maand zijn gedaald en thans een zeer krap bodemniveau hebben bereikt en dat beleggings fondsen en pensioenfondsen tezamen per jaar 5'/s miljard moeten beleggen en het belegging zoekend kapitaal het aanbod van nieuwe aandelen met ongeveer U/2 miljard overtreft. Als een steun voor de markt wordt ook gewezen op de zeer om vangrijke baisseposities, welke op de Newyorkse beurs lopen en die te eniger tijd zullen moeten worden gedekt. Aan de andere kant wordt door menige effectenfirma in New York tegen het hoge koerspeil van de aandelen gewaarschuwd, waardoor het gemiddeld rendement beneden 4 percent is gedaald en nog slechts weinig hoger is dan dat van de obligaties. Zoals wfj de vorige week schreven, zijn er thans in de Verenigde Staten ongetwij feld symptomen van een nieuwe inflatie, voor een deel door de grotere regerings- uitgavcn en de plaatsing van obligaties bij de banken, maar aan de andere kant wordt op een anti-inflatiepolitiek aangedrongen en heeft de regering tot nu toe bijvoor beeld de gewenste belastingverlaging nog steeds uitgesteld. In elk geval is de New yorkse beurs op de verwachtingen voor het tweede halfjaar en voor 1959 behoor lijk vooruitgelopen en daardoor onge twijfeld meer kwetsbaar geworden. Het lijkt verstandig dat aan de Newyorkse beurs vooreerst het consigne „op de plaats rust" wordt gegeven. Nuchter Amsterdam De Amsterdamse beurs geeft in zoverre van meer nuchterheid blijk dat zij bij de huidige, internationaal hoogst onzekere constellatie zich geen uitgesproken hausse allures veroorlooft, maar zich bij de va- kantietijd aanpast, al is dit dan ook voor de beurslieden, die hun omzetten zien in krimpen, minder prettig. Ook hier staat men bij de beoordeling van de marktvoor- uitzichten voor de vraag wat men het zwaarst zal doen wegen, de over het al gemeen slechtere bedrijfsresultaten van het eerste halfjaar, dan wel de hier en daar zichtbaar wordende aanwijzingen Advertentie Met 3 espresso shirts bent 11 pas goed uit Sneeuwwit en parelgrijs ook in Duitse preken horen. Maar daar naast en daartegenover staan ook andere geluiden, en er zijn ook vele dominees, die het heil van de kerk in een tijdloze, rechtzinnige, stichtelijke verkondiging zien en die bang zijn voor een politisering van de kerk. Dat brengt ernstige spanningen met zich mee, want op deze wijze komt ook de vraag niet tot rust in onze ge meenten wat echte navolging van Chris tus is in deze tijd, in de wereld van de atoombom en van het ijzeren gordijn. Men weet dat dit gordijn als een vrese lijke scheuring direct door ons volk en ook door de kerk in Duitsland gaat en men zal hopelijk daarvan iets merken, ook in de kerkdiensten, tenminste in de voorbede voor de lijdende en strijdende broeders in de oostelijke zone. voor een economisch redres. Deze laatste kan men bijvoorbeeld vinden in de be langrijke stijging van de consumptieve uitgaven in de maand mei, welke een ver mindering van de voorraden betekenen en tenslotte tot een stijging van de produktie moeten leiden. Maar deze week hebben op de Amster damse beurs de minder gunstige en on gunstige berichten uit het bedrijfsleven gedomineerd. Staan de grote moeilijkheden van de Metaalbuizenfabriek „Excelsior" als een gevolg van onverantwoorde in vesteringen tot op zekere hoogte op zich zelf, dat de DRU, die over 1957 reeds het dividend passeerde, het eerste halfjaar van 1958 met een verlies van U/2 miljoen moest afsluiten. Dikkers en Hazemeyer tot de invoering van een kortere werkweek moesten overgaan en de Billiton blij kens een mededeling ter jaarvergadering haar dividend voor het lopende jaar niet op het niveau van 1957 zal kunnen handhaven, zijn teleurstellingen, welke niet alleen de betrokken fondsen, maar de gehele aandelenmarkt ongunstig hebben beïnvloed. Ook de scherpe teruggang van de winst bij Rouppe Van der Voort, die over 1957 geen dividend uitkeert en bij Mulders Rollend Materiaal, die het divi dend van 7 tot 4 percent verlaagt, zijn duidelijke sporen van de verminderde be- drijfsrentabiliteit, welke de medio 1957 in getreden recessie heeft veroorzaakt. Het is daarom gelukkig dat men op de Amsterdamse beurs gedurende de laatste maanden, waarin New York met een scherpe koersstijging voorging, het hoofd koel heeft gehouden, zodat ten onzent van een gevaarlijk koersniveau niet kan wor den gesproken. Op grond van de divi denden over het vorig jaar ligt het rende ment voor vele aandelen nog altijd boven 6 en 7 percent, zodat het, ook als de uit keringen over het lopende jaar worden verlaagd, vermoedelijk nog in niet onbe tekenende mate boven dat van de obli gaties zal uitgaan. Rustige obligatiemarkt Wat de obligatiemarkt betreft, ook hier is een periode van rust ingetreden na de belangrijke koersstijging, welke de laatste maanden heeft plaatsgevonden. De kapi taalmarkt blijft betrekkelijk ruim en de Bank voor Nederlandse Gemeenten komt thans met een lening van 100.000.000. met een rentetype van 4 3/4 percent, ge lijk aan dat van de lening, welke een maand geleden werd uitgegeven. Toen echter was de emissiekoers 98 3/4, thans is zij tot 99V2 percent verhoogd. Intussen zijn de oude 4 3/4 percent obligaties van boven pari tot 99 3/4 percent gedaald en groot is de speling tussen de koers van de oude en nieuwe obligaties dus niet meer. Over weldigend zal het succes van de nieuwe lening dan ook wel niet zijn. Overigens moet de belegger op langere termijn bij de Nederlandse staatsfondsen en daarmee ge lijkwaardige obligaties met een rendement van 4 a 4!4 percent tevreden zijn, bij de korter lopende obligaties wordt nog een rendement van 4V2 a 4$4 percent ver kregen en alleen de nieuwe 5-6 percents obligaties laten nog een rendement van ruim 5 percent of meer. Dat het rendement hier betrekkelijk hoog blijft, houdt voor een groot deel ver band met het feit dat deze obligaties alle in meerdere of mindere mate boven pari noteren. Dit brengt namelijk twee nadelen mee. In de eerste plaats moet van een groter bedrag inkomstenbelasting worden betaald dan men in werkelijkheid als ren dement op zijn belegging ontvangt. Zo be draagt het couponrendement van de 6 per cents Woningbouwobligaties 1957 op een koers van ongeveer 110 percent niet meer dan 5'/2 percent, terwijl men van 6 percent belasting moet betalen. En bij aflossing wordt een kapitaalverlies van ongeveer 10 percent geleden, dat door de fiscus niet op het inkomen in mindering wordt ge bracht. Houdt men hiermee rekening dan daalt het rendement tot beneden 5 percent en bij vervroegde aflossing zelfs tot 4-)4 percent. Al is dit percentage nog iets ho ger dan dat van de oudere leningen, het vooruitzicht op een kapitaalverlies heeft bij de belegger de aantrekkelijkheid van 5V2 en 6 percents obligaties aanmerkelijk verminderd. Vandaar dat velen de voorkeur geven aan obligaties, welke nog beneden pari noteren en die wegens de lage rentevoet weliswaar een lager couponrendement op leveren, maar een dat gecompenseerd wordt door de koerswinst, welke bij af lossing wordt verkregen en waarover men geen belasting verschuldigd is. Met name voor hen, die in een hoog tarief voor de inkomstenbelasting vallen, is dit een niet te verwaarlozen voordeel. lems Bloei" wordt een kleinkunstcon- cours gehouden, waarbij amateurs op allerlei gebied uit Amsterdam, Den Haag, Hilversum en Haarlem zullen op treden. Op het programma staan Franse chansons, Zuidamerikaanse liedjes en fragmenten uit operettes. Voorts zal men naar voordrachten en pianospel kunnen luisteren. Het ensemble „De Green horns" zal ook weer present zijn. Vrijdag 8 augustus Prinsenhof 20 uur: Nogmaals een kleinkunstprogramma, waarbij amateurs uit Den Haag, Hilver sum en Haarlem met elkaar zullen wed ijveren. Zondag 10 augustus Spaarne (hoek Schip- holweg) 14 uur: Grote nationale „Stock- car"-races. Evenals de vorige zomer geeft de ook als begeleidster van koren bekende pianiste Emmy van Eden recitals op zondagmiddag in Bloemendaals Open luchttheater, waarvoor terecht veel belangstelling wordt getoond. FILMVOORSTELLINGEN Zaterdag 2 augustus Lido-theater 23.30 uur: Een nachtvoorstelling van de film „Zolang er vrouwen zullen zijn". Zondag 3 augustus Studio-theater 11 uur: Een vertoning van oude films van Char lie Chaplin. Zondag 3 augustus Lido-theater 11 uur: Een voorstelling van de film „Zanza Boekoe". Rembrandt-theater dagelijks (behalve zon dag: Nogmaals voorstellingen van Mon- tagne's jeugdvariété met circusattrac ties. Zondag 3 augustus 11 uur: Een re prise van de film „Het grote avontuur". Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van-.werken uit- de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken Romans: Byrd, Onsterfelijke koningin; Hebbe- linck, Het meisje in de kelder; Simenon, Maigret.; Sluysmans, Nog kans op de hemel; Ekert-Rot- holt7., Wo Tranen verboten sind; O'Brien, As mu sic and splendour: Stein, Second-class taxi; de Saint-Pierre, Les aristocrates. Ontwikkelingsboeken: de Zwaan, Antieke cul tuur om en achter het Nieuwe Testament; Pitlo, Het verbintenissenrecht naar liet Nederlands burgerlijk wetboek, 5e dr.; de Haas-Lorentz, H. A. Lorentz; ie Danois, Het wonderlijke leven langs de kusten der zee; Barnhoorn, Sociaal-psy chiatrische casuistiek; van Oss, Warenkennis en technologie, dl. 5, 4e dr.; de Hartog, Scheeps praat; Robertson, Of whales and men; Prescott, Midcentury; van Vriesland, Onderzoek en ver toog, dl. 1; Chagall, Grafiek; Bottenheim, Ge schiedenis van het Concertgebouw, dl. 2; Corre- dor, Gesprekken met Pablo Casals; van Egeraat, Gids voor de Italiaanse Rivièra; Hürlimann. Spanien (leeszaal); Cleator, Wat aarde bewaarde; von Cles-Reden, Het raadsel der Etruriërs; Me- gas, Greek calendar customs. Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en on zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 19 Juli tot 7 september: Iedere zaterdag van 20.2022.30 uur: Avondopenstelling met kaarsverlichting. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Van 19 juli tot 1 september: Tentoonstelling van werk van Goltzius, ter gelegenheid van zijn vierhonderdste geboortejaar. Dagelijks geopend van 10 17 uur. Zondags van 1317 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Kunsthandel J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk van Jan Sluij- ters. Dagelijks geopend van 1017 uur, tot 7 september. Huis van Looy: Expositie van werk van Tinus van Doorn (1905-1940). Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur, tot 1 september. In 't Goede uur: Tentoonstelling van teke ningen en etsen van Harry Prenen. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Advertentie Wij kochten van een grote behangsel papierfabriek een w.o. vele lichtechte soorten en moderne dessins. KOOPT NU Ziet onze etalage. Behangers beschikbaar. Maakt gebruik van onze afrand- en plaktafelservice. Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 55432 Haarlem-N. KARLOVY VARY Een dichte men senmenigte stond voor het festivaltheater, toen binnen de uitslag van het hier gehou den internationale filmfestival bekend werd gemaakt. Die bekendmaking en de bij deze gelegenheid gehouden redevoerin gen waren namelijk ook buiten te beluiste ren, via 'n versterkerinstallatie. Dit is te kenend voor dit filmfestival in Tsjechoslo- wakije, waarbij men steeds heeft gepoogd een zo groot mogelijk deel van de bevol king in de manifestaties te betrekken. Er waren niet slechts voorstellingen in dit festivaltheater, maar ook, met dezelfde films, in het grote openluchttheater, dat elke avond twee keer uitverkocht was: voor die van negen uur, zowel als voor die van kwart over elf. Bij het hier over heersende zeer koele weer heb ik die en thousiastelingen, die een voorstelling van kwart over elf tot half twee 's nachts in een openluchttheater uitzaten, bewonderd, maar allerminst benijd. Dat publiek stond daar op de dag van de uitslag naar de bekendmaking en de rede voeringen te luisteren, omdat het grote be langstelling voor deze internationale ma nifestatie had en omdat het aan het eind van de plechtigheid de bekroonden wilde toejuichen. De uitslag van dit festival was overigens niet om te juichen, want de bekroning met de hoofdprijs van de Sov- jetrussische kleurenfilm „De Stille Don" (derde deel) tezamen met de Japanse film „De halfbroeders" betekende in elk Een scène uit een der beste films van het festival te Karlovy Vary, namelijk „De 44". Dit werk werd bekroond door de internationale organisatie der film critici. geval voor die Russische film een schro melijke overschatting van haar artistie ke kwaliteiten. Men had deze film de prijs kunnen toekennen voor de beste foto grafie of de beste kleuren, want die wa ren inderdaad bijzonder mooi. De hoofd prijs echter betekende te veel eer, want de regie van deze film bleek uiterst conven tioneel en ook verder had ze, zoals ik in mijn vorige artikel reeds uiteenzette, bij alle breedheid van opzet verscheidene zwakke zijden. Regieprijs voor de Westduitsers Gelukkiger was de toekenning van de re gieprijs aan de film ,,'s Nachts toen de dui vel kwam" uit West-Duitsland, inderdaad een der beste films van het festival. Wor den trouwens niet de kwaliteiten van een film in de eerste plaats bepaald door de regie? In feite was deze Duitse film van de befaamde Robert Siod- mak dan ook de beste te Karlovy Vary in vertoning gekomen film. Een op een der laatste dagen in verto ning gekomen film van Tsjechoslowakije zelf „De 44" kreeg van de jury geen prijs, doch een eervolle vermelding. Zij werd echter om haar kwaliteiten terecht bekroond door de internationale federa tie van filmcritici, de Fipresci. Deze film van regisseur Palo Bielik behandelt de lotgevallen van een groep Slowaakse soldaten in het Oostenrijks-Hongaarse le ger tijdens de eerste wereldoorlog. Zij geeft daarvan een boeiend relaas, met een massascènes. Een meesterwerk is „De 44" niet geworden, wel een nu en dan verras sende en steeds belangwekkende film. Een eervolle vermelding kreeg ook de uitstekende Franse film „Le Cerf-Volant" (De Vlieger). Deze had eigenlijk eveneens meer verdiend, want dit werk in prachtige kleuren behoorde met „De 44" tot de beste films van het festival. „De Vlieger" is een sterke film, in de eerste plaats bedoeld voor kinderen, maar ook voor volwassenen het aanzien ruimschoots waard door een aardig-gevonden verhaal, dat boeiend verteld wordt. Regisseur Roger Pigaut, die vooral bekendheid als acteur heeft ge kregen, heeft nu zijn plaats aan de andere kant van de camera gevonden en is die evenzeer waard. Franse en Chinese kin deren treden op in dit verhaal, spelend met de onbevangenheid, die zeer jeugdige ac teurs meestal voor de camera's tonen. Het festival te Karlovy Vary heeft niet in de eerste plaats betekenis gehad door de vertoonde films, want die lieten wel wensen onvervuld en de toekenning der prijzen geschiedde dan ook veelal met mo tiveringen, die met de artistieke kwalitei ten dier films niets te maken hadden. Zijn betekenis ontleende dit festival aan de mo gelijkheden van ruime contacten tussen de filmzakenlieden onderling en wat voor het publiek belangrijker is van de filmkunstenaars onderling, zowel als tus sen filmzakenliedén aan de ene kant en filmkunstenaars aan de andere kant. De commerciële lieden uit het filmbedrijf hebben belangrijke zaken kunnen doen, waarbij voor de films uit het westen mark ten worden ontsloten in het oosten en om gekeerd. In dit verband is het kenmerkend dat de Amerikanen, die geen films hadden ingezonden voor de wedstrijd en dus offi cieel niet aan het festival deelnamen, wel in handelsvoorstellingen enige films vertoonden en dat ze ook een receptie hiel den. Dit jaar voor het eerst was er voorts, dagen achtereen, een Vrije Tribune, dat wil zeggen, dat in een der vele fraaie za len, die deze aantrekkelijke badplaats telt, regisseurs, cameralieden, producen ten, acteurs, scenarioschrijvers enzo voorts met elkaar in alle openhartigheid discussiëerden over allerlei problemen van de cinegrafische kunst. Bij alle ver schil in maatschappelijke structuur van de deelnemende landen zijn die proble men toch veelal dezelfde. Overal zoekt men naar geschikte scenario's, overal gaat het erom een soort compromis te vinden tussen wat het publiek graag ziet en wat men artistiek gaarne zou willen verwezenlijken. Ondermeer werd er dezer dagen gedebatteerd over de vraag, of de film tot eerste taak heeft zich bezig te houden met de problemen van onze tijd. In die discussies namen de Italiaanse cineasten Giuseppe de Santis en Cesare Zavattini, regisseur en scenarioschrijver, een levendig aandeel. Iedereen was ervan overtuigd, dat zulke bijeenkomsten uiterst nuttig zijn voor de filmkunst, het filmbe drijf en het onderlinge begrip tussen de filmkunstenaars uit verschillende landen. Dat maakte dus het festival te Karlovy Vary toch nog tot een geslaagde manifes tatie waarbij de wens moge worden geuit, dat men de aangeboden films vol gend jaar beter zal selecteren dan nu ge schied is. Dan zal Karlovy Vary ook in dat opzicht volkomen geslaagd genoemd kunnen .worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9