DE GAULLE BLIJFT BIJ ZIJN WEIGERING te; OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Libanon erkent de Iraakse republiek Fanfani, met voorbijgaan van Parijs, in Bonn aangekomen Hij is voorshands niet bereid tot een topconferentie in de Veiligheidsraad Indonesiërs wensen West-Ir ianregiment" Amerikanen vonden raketgeleiding zonder radio Principiële verschillen Finse communist Kilpi geeft formatiepoging op 't Wordt wéér Si-Si weer Koel weer Westduitse critiek op De Gaulle's solodiplömatie Geen illusies s&eè MORRIS heforei/oc/tfui// Britse interesse Vijftig Arabieren wellicht naar Jordanië gevlucht Twee kinderen verdronken Westerse erkenningen stellen Hoessein teleur Twee doden in het verkeer Het woord is aan ZeMöem en bedoelen 73e JAARGANG No 2 0 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 Haarlems Dagblad 303 e JAARGANG No 173 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) Premie- De Gaulle is voor het ogenblik niet voornemens een Veiligheidsraadbijeenkomst, zoals voorgesteld door Groot-Brittannië en gesteund door de Verenigde Staten bij te wonen, omdat een dergelijke ver gadering zijns inziens alleen het toneel voor propagandaredevoeringen kan zijn. In zekere kringen in Frankrijk wordt echter druk op hem uitgeoefend om hem tot wijziging van dit standpunt te bewegen, zo verluidt in de omgeving van de premier. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs verklaarde dat de bijeenkomst van de Veiligheidsraad waarschijnlijk meer kwaad dan goed zou doen. Hij voegde hieraan toe dat een besloten bijeenkomst van regeringsleiders van de grote mogendheden wellicht zal leiden tot een akkoord over liet Nabije Oosten. Men zou het in elk geval moeten proberen, ook al zou de kans op succes één op honderd zijn. Hoewel De Gaulle, naar verluidt, niet van plan is een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad bij te wonen omdat hij van mening is dat de regeringsleiders hun tijd beter kunnen gebruiken, zal de Franse regering zich op een dergelijke vergadering wel door een gezaghebbende figuur laten vertegenwoordigen. Ook zou hij zich nooit distanciëren van haar bondgenoten. De Gaulle is wel bereid aan een bijeenkomst van de regeringsleiders van vier of vijf grote mogendheden de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en eventueel India deel te nemen Hij heeft voorgesteld op 18 augustus te Genève een dergelijke conferentie te laten beginnen. MOSKOU (Reuter) Westelijke diplo maten te Moskou voorspellen dat de Sov jet-Unie de Amerikaans-Britse voorstel len voor een topconferentie in hoofdzaak zal aanvaarden, maar zij houden rekening met verdere procedure-onderhandelingen. Premier Kroesjtsjev heeft weliswaar zeif voorgesteld eerder dan 12 augustus bijeen te komen, maar dit tijdstip is het eerste dat het westen heeft genoemd en men ver wacht da de Russen hiervan geen kwestie zullen maken. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se-, Britse en Canadese UNO-vertegen- woordigers hebben in brieven aan de Fransman Georges Picot, die gedurende de maand augustus voorzitter van de Vei ligheidsraad is, verzocht een bijeenkomst van de Veiligheidsraad uit te schrijven op 12 augustus. In de Britse brief wordt ge zegd, dat premier Macmillan van plan is de bijeenkomst bij te wonen. Groot-Brit tannië stelt verder voor van te voren be sprekingen te houden om te trachten over eenstemming te bereiken over het onder werp van de besprekingen in de Veilig heids raad en andere procedurekwesties. Deze inleidende besprekingen zouden ge voerd moeten worden tussen de vertegen woordigers van de elf landen-leden van de Veiligheidsraad en secretari-generaal Ham marskjoeld. In het Amerikaanse verzoek staat, dat op de bijeenkomst zou moeten worden ge sproken over „bepaalde vraagstukken be treffende het Nabije Oosten". WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower zegt in zijn antwoord aan de Russische premier het zeer onjuist te vin den, dat Kroesjtsjev de indruk wil vesti gen, dat de Amerikaanse regering probeert een vertragingspolitiek te voeren dooi moeilijkheden te maken over de procedure „De verschillen tussen ons betreffen niet de procedure, maar zij zijn van principiële aard". De Amerikaanse regering is van oordeel, dat de Veiligheidsraad in de eerste plaat.-, de instantie is, die verantwoordelijk is voor het behoud van de vrede. „Nu volgens ude vrede in gevaar is, wilt u hem terzijde schuiven. Wij willen hem inschakelen", HELSINKI (AFP) De communistische afgevaardigde Kilpi, die de opdracht had gekregen een nieuwe Finse regering te vormen, heeft vrijdag zijn pogingen ge staakt, omdat de sociaal-democraten en orthodoxe socialisten, wier steun hij nodig had, weigerden met de communisten in een meerderheidskabinet samen te werken. Men verwacht, dat president Kekkonen thans een sociaal-democraat zal aanwij zen. De communisten hebben bij de jongste verkiezingen vijftig zetels en de sociaal democraten 48 zetels gekregen. Hun par tijen zijn de grootste in de kamer. Advertentie Wat voor weer wordt het -•#/ƒ///* uil klinkklaar fruit I lil de edelste vruchtenlimonade Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Krachtige tot matige westelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ aldus Eisenhower. Een ander principieel punt is dat van de deelneming van kleine landen aan een topconferentie. De geschie denis heeft ruimschoots bewezen, dat het vermogen van een land een bijdrage te leveren tot de vooruitgang van de mens niet afhankelijk is van het aantal divisies, dat het in het veld kan brengen, aldus Eisenhower. De president zegt, dat Kroesjt- sjev's opmerking, volgens welke de be slissingen van de vijf grote mogendheden graag door dekleine landen zullen worden aanvaard, duidt op een houding, die ge vaarlijke gevolgen kan hebben voor die landen. De Russische houding zou inhou den, dat er geen rekening wordt gehouden met de wensen, de waardigheid en de vei ligheid van de kleine landen, zo betoogt Eisenhower in zijn nota. Onze reisredacteur geeft vandaag °P Pa&na ,9 verslag over zijn bezoek aan de suikerfabriek van de Han delsvereniging Amsterdam te Wonji in Ethiopië. Dit plaatje met lachend groetende schooljongens is een voor proefje. Gratis onderwijs voor een nieuwe generatie Ethiopiërs. (Van onze correspondent in Bonn) De Italiaanse premier Fanfani wordt heden te Bonn verwacht voor een bespre king met de bondskanselier Adenauer over het Nabije Oosten. Het voornaamste on derwerp van dit gesprek zal het plan Pella-Fanfani, dat de Italiaanse premier in Washington en Londen heeft toegelicht. Het plan komt op het volgende neer: 1) Handhaving van de status quo in het Nabije Oosten; 2) Non-agressie overeenkomsten met de Arabische staten en Israel. 3) Economische hulp voor de ontwikke ling der Arabische staten. Deze bijstand wil Fanfani laten gaan via Ttalië en West-Duitsland naar alle Ara bische landen, inclusief de Verenigde Ara bische Republiek. De steun zou gefinan cierd moeten worden uit de tegenwaarde gelden van het voormalige Marshallplan, in feite dus Amerikaanse hulp, die via de - naar de Italianen zeggen - niet langer met anti-Arabische en koloniale opvattin gen besmette regeringen te Bonn en Rome doorgegeven zouden moeten worden. Het is reeds bekend dat Fanfani te Washing ton bij de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles geen geestdrift voor zijn plan heeft ontmoet. De Amerika nen menen dat thans voor alles politieke en militaire stabilisatie in het Nabije Oos. ten noodzakelijk is. Het wordt opvallend geacht, dat Fan- fani's reis van Washington via Londen naar Bonn met een grote boog om Parijs is ge maakt. In Frankrijk bestaat over de Ita liaans-Duitse .besprekingen over het Na bije Oosten, en waarschijnlijk ook inzake andere problemen, zekere ongerustheid. Enerzijd vreest men in de Franse hoofd stad. dat het plan Pella-Fanfani de positie van Nasse r wel eens zou kunnen verster ken, hetgeen invloed zou hebben op de Franse positie in Noord-Afrika, anderzijds zou premier De Gaulle niet gediend zijn van een as Rome-Bonn. juist nu hij tracht in het Europese concert de eerste viool te spelen. De reis van De Gaulle's minister van Buitenlandse Zaken Couve ds Mur- ville dezer dagen naar Rome en Bonn was bedoeld om het plan Pella-Fanfani wat af te zwakken. Inmiddels neemt het aantal Westduitse stemmen dat critiek uit op De Gaulle's po litiek toe. Men spreekt te Bonn met on gerustheid over De Gaulle's solo-diploma- tie inzake het aanstaande gesprek met Kroesjtsjev. die verwarring in het Wes ten teweeg brengt. Men ziet met ergernis hoe de Franse regeringschef - zoals een vooraanstaand Westduits blad schreef - met een vitaal egoïsme zijn eigen positie opblaast om de hoofdrol in continentaal Europa te kunnen spelen. Deze hele gang van zaken druist in te gen de Westduitse politiek. Te Bonn maakt men zich geen enkele illusie over de eigen positie, of over die van een der West- europese landen afzonderlijk, in het con cert der grote mogendheden. De regering Adenauer heeft laten weten dat het thans niet het geschikte ogenblik is de grote mogendheden lastig te vallen met het voor stel om een commissie van overleg over de Duitse eenheid te vormen, zoals de Bonds dag onlangs eenstemmig wenste. De in ternationale toestand leent er zich volgens de Westduitse regering niet voor dit pro bleem in de openbaarheid te brengen. Hier. A dvertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOL5TR. 48 A'DAM TEL 717162 STURKA SPORTKLEDING uit blijkt hoe weinig illusies Bonn zich maakt over zijn positie in de wereldpoli tiek. Het bezoek van de laatste weken van Dulles, Menderes (de Turkse premier) en Couve de Murville en van Fanfani heden moge vererend zijn voor Adenauer, het heeft hem kennelijk niet het idee gegeven dat zijn land wereldpolitiek kan maken. Van Britse zijde bestaat wel belangstel ling voor het in het leven roepen van een gemeenschappelijke organisatie ter be vordering van de economische ontwikke ling in het Nabije Oosten. In antwoord op vragen, die hem op een persconferentie te Londen werden gesteld, gaf Fanfani te kennen dat, indien andere landen, die in een overeenkomstige internationale positie als Italië verkeren, zouden worden uitge nodigd aan besprekingen op het hoogste vlak deel te nemen, ook Italië hierop ver tegenwoordigd zou willen zijn. Hij voegde hier echter aan toe: „Italië wil een reeds ingewikkeld vraagstuk niet moeilijker ma ken door het stellen van een eis, dat het om prestigeredenen vertegenwoordigd zou moeten zijn. Wij zijn lid van de NAVO en indien andere NAVO-landen aan een top conferentie deel nemen, willen wij slechts dat zij op de hoogte zijn van ons stand punt". Gevangenisofistand bij Fla'ifa JERUZALEM (UPI) Vijfhonderd man politie en leger zoeken het grensgebied van Noord-Israel af naar vijftig Arabische ge vangenen, die nog steeds voortvluchtig z(jn. Donderdag onsnapten na de gevange nisopstand ten minste G6 Arabische ge vangenen met medeneming van wapens. Zestien zijn, betrekkelijk kort na hun ont snapping, gearresteerd. Men heeft weinig hoop de resterende vijftig nog te vinden. Het staat vrijwel vast dat zij naar Jordanis hebben weten te ontkomen. Dertien gevangenen en twee bewakers zijn gedood in het reeds gisteren gemelde gevecht in een gevangenis op dertig kilo meter van Haifa. Tien gevangenen en twee bewakers werden gewond. De vluchtelingen wisten zich meester te maken van wapens in de opslagplaats van de gevangenis nadat zij donderdagavond de telefoonverbindingen met de buitenwe reld onklaar hadden gemaakt. De opstand werd geleid door Arabieren, die levens lange gevangenisstraffen uitzaten. Israëlische gevangenen steunden de au toriteiten. Een Israëliër, die wegens moord tot levenslans is veroordeeld, was de held van de dag. Hij vocht met stenen en stok ken om de muitende gevangenen te belet ten zich meester te maken van de wapen opslagplaats. Toen hij zag dit niet te kun nen klaren, rende hij naar het nabijgele gen politiebureau om versterkingen te halen. Andere Israëlische gevangenen grepen ook naar wapens en schoten vier van de Arabieren neer. Maar de gewapende Ara bieren zagen kans de bewakers te over weldigen en op te sluiten en de ontvluch ting was in volle gang toen de aangevoer de versterkingen de gebouwen bestormden en zich meester maakten van de wacht torens. Kort nadien was het gezag her steld. (Reuter) De politie deelde later mee dat de gevangenen Arabieren zijn, die ver oordeeld waren voor overvallen en sabo tage op Israëlisch grondgebied. De politie vermoedt, dat zij hulp uit het buitenland hebben gehad. DJAKARTA (.A.N.P.) Een aantal van Westelijk Nieuw Guinea afkomstige leden van het Indonesische parlement heeft de wens uitgesproken, dat de regering zal overgaan tot de vorming van een speciaal „West-Irianregiment" infanterie. In een bij de regering ingediende reso lutie verklaarden deze leden, dat, waar de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea in een nieuw stadium is gekomen en de weg van ondei'handelingen met Nederland niet lan ger zal worden gevolgd, „concrete en krachtige maatregelen van de regering" noodzakelijk worden geacht. De resolutie was mede ondertekend door de van Westelijk Nieuw-Guinea afkomsti ge leden van de Nationale Raad en de Constituante. De resolutie werd ingediend na de jong ste verklaring van de chef-staf, luitenant- generaal Nasution, dat de strijd om Wes telijk Nieuw-Guinea na het onderdrukken van de opstanden in Midden-Sumatra en Noord-Celebes zal worden geïntensiveerd. Twee dagen geleden verklaarde de woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat Nederland ervoor verantwoordelijk zal zijn, als het geschil tussen Indonesië en Nederland over Wes telijk Nieuw-Guinea „een militair karak ter zal krijgen". Inglewood (Reuter) Het hoofd van de afdeling raketten van de Amerikaanse heeft vrijdag te Inglewood in Californië meegedeeld, dat de Amerikaanse lucht macht maanden en zelfs jaren eerder dan werd verwacht, een nieuw geleidingstel sel voor raketten heeft ontwikkeld. Het nieuwe systeem berust op de wet van de traagheid en heeft, in tegenstelling tot de tot nu toe toegepaste eveneens op deze wet berustende stelsels, geen radio contact met de grond meer nodig. Een „brein" corrigeert automatisch de baan van de raket. Veranderingen in koers en snelheid moesten tot dusver door middel van radio aan de raket worden „bevolen". Als voordelen van het nieuwe geleidings stelsel noemde generaal Schriever ten eer ste: een raket kan niet worden gevangen door de radio of de radar van een vijand en van haar doel worden geleid; ten twee de: lanceerbases behoeven niet meer met grote antennes te worden uitgerust, zodat ze gemakkelijker gecamoufleerd kunnen worden voor luchtverkenning; ten derde: grote sommen kunnen worden gespaard doordat de uitrusting van de ba ses eenvoudiger kan zijn; ten vierde: ruimteschepen kunnen zich met het nieu we stelsel naar doelen leiden, die ver bui ten het bereik van de radio- of radarzen ders liggen. Men vreest namelijk, dat het niet mogelijk zal zijn radio-impulsen uit te zenden, die zó krachtig zijn, dat een ruim teschip, dat verder van de aarde verwij derd is dan Mars en Venus, er nog door kan worden geleid. Het nieuwe stelsel is met succes toege past in het laboratorium en zal, naar ver wacht wordt, volgend jaar in de praktijk worden getoetst. Een kindje van het echtpaar Obers, waarvan de man leraar is aan de land- bouwwinterschool op kasteel „Oost" te Valkenburg, is in de Geul verdronken. Het meisje was met haar tweelingzusjes aan het spelen langs de Geul, welke achter het park rond het kasteel „Oost" loopt. De familie Obers woont in dit kasteel. In een onbewaakt ogenblik zijn beide kinderen in het water geraakt. Een toevallig voorbij gaande toerist wist een van de meisjes, dat zich aan de kant had vast weten te houden, te redden. Hoewel de heer Nooteboom nog enkele malen naar het andere kind dook, kon hij de kleine niet snel genoeg vinden. Toen men ook het tweede meisje uit het water had ghaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. De 9-jarige jongen H. v. d. W. is ver dronken in het water langs de groenten- en fruitmarkt te Den Haag. De jongen, wiens ouders met verlof uit Aruba tijdelijk in Leersum vertoeven, logeerde bij een oom aan de Marktweg. Tijdens het spelen moet hij te water zijn geraakt. LONDEN (Reuter-AFP) Na talrijke andere landen hebben thans ook de rege ringen van Libanon, Noorwegen, Dene marken, Canada, Finland, Engeland, Por tugal en Zwitserland het nieuwe bewind in Irak erkend. Men verwachtte vrydag in Washington, dat de Amerikaanse regering het nieuwe bewind in Irak vandaag zal er kennen. BONN (Reuter) In een gesprek met de correspondent van het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt" heeft de nieu we Iraakse minister van Buitenlandse Za ken Abdoel Jabbar Jomard verklaard, dat Irak technische hulp van de Sovjet-Unie zal aanvaarden, maar geen Russische wa pens zal kopen. Dit laatste was voorlopig niet nodig, ondanks het feit dat het Wes ten de leveranties had gestaakt. Jomard zei, dat zijn regering niet uit het Pact van Bagdad is getreden, maar dit, voor zover het haar betrof, buiten wer king heeft geleid. De verdere samenwer king met de leden van het Pact zou van hun houding afhangen. De nieuwe regering zou nauw met Caïro samenwerken, maar niet toetreden tot de Verenigde Arabische Republiek, al thans voorlopig niet. Het grondbeginsel van de nieuwe buitenlandse politiek is neutraliteit. Volgens „Die Welt" heeft Jomard ge zegd dat de erkenning van de nieuwe re gering door West-Duitsland aangenaam was, maar te laat kwam. De eerdere er kenning door Oost-Duitsland had indruk gemaakt in Irak, dat gaarne betrekkingen met dit communistische land wilde aan knopen. Murphy kwam het zeggen NICOSIA (UPI) In Jordanië heerst diepe teleurstelling over het Engels- Amerikaanse besluit de nieuwe regering van Irak te erkennen. Hiermede is de isolatie van Jordanië in de Arabische wereld voltooid en elk herstel van de Arabische federatie onder koning Hoes sein onmogelijk gemaakt, zo werd in rege ringskringen in Amman opgemerkt. Koning Hoessein werd van het Anglo- Amerikaanse voornemen Irak te erken nen op de hoogte gesteld door de speciale afgezant van president Eisenhower in het Nabije Oosten, Robert Murphy. Hoessein zou een voorstel, een politiemacht van de UNO in te stellen om de Jordaanse gren zen te beveiligen, van de hand hebben gewezen. Hij zou daarentegen Murphy om steun hebben verzocht in zijn voorne men, het thans 30.000 man tellende leger te verdubbelen. De Franse filmspeler en regisseur Tati is vrijdagmiddag voor een kort bezoek op Schiphol aangekomen om. in Amsterdam de Nederlandse première van zijn film „Mon Oncle" bij te wo nen. Deze is op het internationale filmfestival te Cannes dit jaar be kroond. Zoals wij reeds in een voorbe schouwing schreven, toont Tati hierin zijn afkeer van de mechanisatie. Hij stelt daartegenover het gemoedelijke leven in een oude stadswijk. Tati is vooral door „Een feestdag" van 1949 en „De vakantie van meneer Hulot" van 1952 bekend geworden. Heden avond wordt hij in Den Haag ont vangen door de Franse ambassadeur, op de foto ziet men hem tijdens een persconferentie in het Maison Des cartes te Amsterdam. De bromfietser P. van de- Heyden uit Netterden, die per bromfiets in Terborg vertoefde, is in de Hoofdstraat gevallen en door een juist passerende vrachtwagen met aanhanger overreden. Hij werd op slag gedood. Op het fietspad langs rijksstraatweg te Wassenaar zijn twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen, waarbij de 17- jarige mejuffrouw V. uit Dordrecht, die achter op een door de heer M. uit Den Haag bestuurde bromfiets zat, zeer ernstig werd gewond. Het meisje zat in de zo genaamde „amazone-zit" op het voertuig. Met een schedelbasisfractuur werd zij op genomen in de Ursulakliniek te Wassenaar. Aan de Dr. van Peltlaan kruising Natte Weg te Bergen-binnen (N.H.) is de 72- jarige wielrijder C. Zwakman, wonende aan de Dorpsstraat te Bergen, door een bus van de dienst Alkmaar-Bergen aangereden en dodelijk verongelukt. Het slachtoffer stak zonder op of om te zien dit drukke kruispunt per fiets over. O v i d i u s Wat wij door eigen schuld lijden, moe ten wij met gelatenheid dragen. Op de schrijftafels van hoofdredacties overal ter wereld deponeert de post van tijd tot tijd enveloppen met wonderlijke inhoud. Zo kwam er dezer dagen op onze tafel een brief binnengewaaid, afkomstig van de „Internationale Organisatie van Journalisten", een organisatie die in feite minder internationaal is dan haar naam doet vermoeden daar ze haar leden voor namelijk in communistische kring en dus in de eerste plaats achter het IJzeren Gordijn recruteert. In de brief werd om aandacht verzocht voor een aantal resoluties, aangenomen op een in Boeka rest gehouden congres der organisatie. Die resoluties bleken inderdaad wel enige aandacht waard te zijn. Uit elk ervan spraken nobele ge dachten en prijzenswaardige bezorgdheid voor de wereldvrede, voor het welzijn van de mensheid, voor het hoogst mogelijke peil van de journalistieke werkzaamheid. Het was bijna een genot, deze congres- besluiten te lezen. Dat wil zeggen: het zou een genot hebben kunnen zijn, als de woorden, waaruit de resoluties bestonden, voor de schrijvers ervan hetzelfde hadden be tekend als voor ons, die ze hier in het Westen lezen. Maar helaas geldt nog altijd de spreuk: „Als twee hetzelfde zeggen, be doelen ze daarom nog niet hetzelfde". Hoe mooi klinkt het bijvoorbeeld niet, dat journalisten, die tot de organisatie toe treden, „het als hun plicht beschouwen, te strijden voor de vrijheid van de pers...." Maar iets van die schoonheid van klank gaat verloren wanneer men bedenkt, dat deze uitspraak is gedaan door journalisten uit landen als de Sovjet-Unie, Tsjecho- slowakije, Hongarije, China, Mongolië, en zovoorts, waar men omtrent de vrijheid van de pers zeer aparte ideeën heeft. En nog minder blijft er van over, als men dan verder leest dat die strijd voor de pers vrijheid gepaard moet gaan met strijd „tegen de monopolies, die haar (de pers) afhankelijk maken van particuliei-e be langen". Hoeveel monopolies op persgebied bestaan er in de democratische landen? Misschien weten de heren in Boekarest er méér op te sommen dan wij. In -elk geval is het wel zeker, dat zij het niet hun plicht achten, de strijd voor de persvrij heid te voeren tegen de regeringsmono polies, die in hun landen de journalistiek meer aan banden leggen dan enigerlei particuliere belangengroep in het Westen dat ooit zou durven of kunnen doen. In één van de resoluties wordt ook ge sproken van de „geweldige" rol, die de pers tegenwoordig speelt „bij alles, wat de objectieve voorlichting van de volken be treft". Hoe objectief is de voorlichting juist van die volken waartoe de meeste deelnemers aan het congres in Boekarest behoorden, en hoe „geweldig" is de rol, welke de pers van die landen daarbij speelt? Wij hebben daar allen wel eens staaltjes van vernomen, bijvoorbeeld in 1956, toen de „geweldige objectiviteit" van de Russische en andere communistische kranten duidelijk bleek uit hun voorlich ting over de opstand in Hongarije. Een ander treffend voorbeeld van de Boekarester opvattingen van objectiviteit vindt men trouwens enkele resoluties verder, in een „groet" welke de congres sisten „uit het diepst van hun hart" zen den aan die hunner collega's, die „ver smachten in gevangenissen en politie kampen". Voor een groep journalisten, waartoe ook Hongaren behoren, is er moed voor nodig, zou men zeggen, om dergelijke woorden te gebruiken. Maar het wordt nog mooier: „Wij weten, dat gij ongehoor de wreedheden moet ondergaan als gevolg van uw enige „fout", eerlijk en dapper uw plicht als journalisten te hebben gedaan, te hebben gestreden voor het recht om de waarheid over uw volk te schrijven en voor het recht om dat volk eerlijk te dienen". Maar neen, helaas, deze woorden zijn niet gericht tot de Hongaarse journalisten die, wegens hun aandeel in de vrijheids strijd van 1956, voor zo ver ze niet zijn vermoord tot lange gevangenisstraffen of tot slavenarbeid zijn veroordeeld. Ze zijn gericht tot „de journalisten van Algerije, Zuid-Korea, Zuid-Vietnam en elders, die onder meedogenloze vervolging hun werk doen". Zelfs met dat „en elders" wordt men kan er zeker van zijn geen enkel land bedoeld, dat w ij ermee zouden bedoelen. Want hoe zou er in landen, waar de pers zo'n gewéldige rol bij de objectieve voor lichting speelt, „meedogenloze vervolging" van journalisten nodig kunnen zijn? Nogmaals, als twee hetzelfde zéggen, bedoelen ze nog niet hetzelfde. Hetgeen ook straks bij de topconferentie wel weer heel duidelijk zal worden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1