Horen en zien UMPIE IN DE DR00MTUIN CHINEZENWIJK Kort en bondig Concertgebouw-Orkest en Henkemans speelden in Salzburg Agenda voor Haarlem MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Horen en zien De radio geejt dinsdag T elevisieprogramma Twee eerste prijzen voor „IJmuider Harmonie" Gebrandschilderd raam voor consulaat in Kaapstad Braziliaan betrapte een dief De „Elsa" redde bemanning van Fins schip Dr. O. G. Heldring overleden Duo Nina-Frederik gaat weer filmen Medische zorg voor binnenschippers Brand verwoest loods met auto's en oud papier Heden aankomst „Willemstad" Eerbetoon aan wijlen Koningin Emma Nederlandse jongen van berg gestort Expositie Adriaen Coorte in Dordts museum Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Belust op een relletje GARAGE DEN HOU1 Regisseur Walter van der Kamp heeft met zijn bewerking voor televisie van Leonard Huizinga's „Adriaan en Olivier" het kijkerspubliek zaterdag een plezierige avond bezorgd. Hij heeft met bewerking en regie de spitse persiflage op drakerige romans over het aristocratische milieu ge heel in haar eigen sfeer bewaard en dat is geen geringe verdienste, want er is niets zo moeilijk voor televisie als mopjes-op- papier het kijken waard te maken. In het begin was dat niet zo duidelijk, maar naar mate het spel vorderde en de spelers el kaar stimuleerden, kwam het milieu zeer duidelijk op de voorgrond en kreeg de tekst dieptewerking. Vooral Ton Lensink als Olivier was sterk als de „dichterlijke" helft van de zwetsende tweeling. De hele rolbezetting - met de debuterende Ger Smit als Adriaan - was trouwens goed, iedereen had er een moeiteloos plezier in. De decors van Peter Zwart waren zeer raak en de in tuinen opgenomen film fragmenten van goede kwaliteit. De mu zikale achtergrond was geestig. De afron ding van het verhaal in enkele tafel- speeches was niet te vermijden, maar maakte het stuk toch wat topzwaar. Het was al bij al een frisse vertoning. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Pro- menade-ork. en solist. 12.20 Pol. caus. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Promenade-ork. en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dans- muz. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva. hoorsp. 14.35 Omr.ork.. mannenkoor en sol. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 De avondzon van het hei dendom, caus. 16.45 Sopr. en piano. 17.15 Wereld muziekconcours Kerkrade 1958. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Parijs vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Oorlogshelden, hoorspel. 21.45 Act, 22.00 Strijkkwart. 22.40 Vocaal dubbelkwart. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 -24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.43 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleu ters. 10.30 Gram. of progr. voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.30 Voor de platte landswouwen. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of progr. voor de jeugd. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Gesproken brief uit Paramaribo, door W. Joseph. 18.00 Gram. 19.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Koorzang. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Hol land Festival 1958: Strijkkwart. 21.30 Koor, Noord hollands Filharm. ork. en sol. 22.15 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Tuinb.kroniek. 12.40 Pianospel (verv.). 12.55 Koer sen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Wereldtentoonstelling. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelrecital. 17.45 Boekbespr. 13.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Syndikale kron. 20.10 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20— 21.50 Filmprogramma. Op het wereldmuziekconcours in Kerk rade heeft de „IJmuider Harmonie" twee keer een eerste prijs behaald, namelijk in de afdeling uitmuntendheid met twee honderdnegenentachtig punten, voorts in de erewedstrijd met driehonderdvijf pun ten. In de superieure afdeling behaalde de fanfare „Ons Genoegen" uit Nijmegen met driehonderdeneen punten een eerste prijs. De „Harmonie des Houilleres du Bassin de Lorraine" uit Metz behaalde eveneens met driehonderdeenenveertig punten een eerste prijs met lof der jury. Het nationaal jeugd orkest van Tel Aviv uit Israel behaalde in deze afdeling een eerste prijs met lof der jury met driehonderdzestiv punten, het maximum aantal. Dit orkest kreeg de zil veren schaal, die door Koning Boudewijn van België ter beschikking was gesteld. Een drie meter hoog en twee meter breed gebrandschilderd raam, vervaardigd door de Rotterdamse glazenier E. Warffe- mius, zal binnenkort het gerestaureerde 17de-eeuwse gebouw van het Nederlandse consulaat-generaal in Kaapstad verfraaien. Dit raam is gemaakt in opdracht van de „Vereniging Zuid-Afrikaanse Stichting Moederland", die zich ten doel stelt het bevorderen van de goede betrekkingen tus sen Nederland en Zuid-Afrika op cultureel en maatschappelijk terrein. Met de plaat sing van dit raam in Kaapstad hoopt het bestuur opnieuw een activiteit te hebben ontplooid ter verwezenlijking van deze doelstelling. Het raam bevat een kleine cartoucne boven in het midden met het inschrift: „Het moeilijk ampt aen dese Caep be kleedt, heeft hun de danck van 't nage slacht bereedt" en daaronder de wapens van alle Nederlandse gouverneurs van de Kaapkolonie rond het grote wapen van de eerste functionaris Jan van Riebeeck (1652-1662), van Van Riebeecks opvolger Zacharias Wagenaar 1662-1666) tot de laatste: Jacob Abraham Uitenhage de Mist (1803-1804). Het heeft voorts de stedewa pens van Amsterdam, Delft, Enkhuizen, Hoorn, Middelburg en Rotterdam in de om lijsting, alsmede in de vier hoeken het em bleem van de voormalige Oost-Inddsche Compagnie, wier kamers in deze steden waren gevestigd. Het raam is thans opge steld in het Jan van Riebeeckhuis te Am sterdam en het zal binnenkort worden overgebracht naar de Unie van Zuid- Af rika, waar het te Kaapstad in het najaar zal worden onthuld. (Van onze correspondent in Wenen) In de tweede week van het Festival in Salzburg wordt een Nederlands geluid ge hoord, zowel door het optreden van Hans Henkemans als door een vijftal concerten die het Concertgebouw Orkest geeft. Dit grote aantal is voor een buitenlands en semble iets uitzonderlijks, want zelfs het Filharmonisch Orkest van Wenen treedt in Salzburg gewoonlijk niet meer dan twee of drie keer op. Het orkest van Amster dam zal de eerste twee avonden geheel aan Mozart wijden. Reeds dagen van te voren waren de kaarten voor deze concer ten uitverkocht. Vooral buitenlandse toe risten boden nog op het laatste ogenblik fantastische prijzen voor een entreekaar tje. Maar ook buiten deze kringen was men vol gespannen verwachting. Afgezien van een twintigtal internationale omroepver enigingen, waaronder ook de Oostduitse en de Roemeense, die het eerste optreden van het Amsterdamse orkest eveneens in hun programma hadden opgenomen, gaven vooral ook de Oostenrijkers blijk van bui tengewone belangstelling, omdat zij tel kens weer willen horen hoe een befaamd buitenlands ensemble „hun" Mozart in terpreteert. Zij werden niet teleurgesteld, omdat het Concertgebouw Orkest grotendeels werken had uitgekozen, die gewoonlijk niet op het Oostenrijkse standaardprogramma voor komen. Het leek wel alsof men de muziek het pianoconcert KV 449 in haar prille natuurstaat opnieuw ontdekte, voor al omdat zij gedragen werd door een snel en levendig tempo. Ook de dirigent en de pianist zijn geen romantici. Wolfgang Sawallisch uit Duitsland dirigeerde zeer nauwkeurig en exact, maar volgens het vakkundige oordeel van de Weense criti cus in „Neuer Kurier" verviel hij in het andere uiterste en bood hij een Mozart, die toch wel wat te zwaar en pathetisch was. Daartegenover hadden de klanken, die de Oostenrijkse pianist F. Gulda uit zijn instrument toverde, wel een hamer karakter, maar zijn spel was werkelijk en de muziek zweefde vol gratie de zaal in. Het Amsterdamse orkest wordt gepre zen als een ensemble met een fijn be snaarde klank en een rijpe muzikale op vatting. Vooral het timbre van de violen wordt geprezen: „het is een warme don kere klank, waarmee het hout en het ko per zuiver corresponderen". De toehoor ders applaudiseerden langdurig en onstui mig omdat zij dankbaar waren voor deze ongewone, tevens prachtige Mozart-ver- tolking, die nogmaals demonstreerde dat dit werk meerdere opvattingen toelaat. Om het feestelijke karakter van dit con cert als het ware nog te onderstrepen sprak de schilder Oskar Kokoschka in de Een Braziliaanse korporaal van het op leiding schip, dat aan de Parkkade te Rot terdam ligt, heeft de politie de dief van een draagbaar radiotoestelletje kppnen aan wijzen.' Het was een 2i-j&rige matroos uit Rotterdam. "oc••••---/. t j. De Braziliaanse korporaal wilde een ra diotoestelletje kopen en terwijl hij in een radiowinkel even met een Nederlander stond te praten, zag hij dat diens metge zel er met een draagbaar toestel vandoor ging. Zo goed en zo kwaad als het ging maakte hij dit de winkelier duidelijk. Er kwam een radiowagen van de politie en toen men de winkel uitliep zag de Brazi liaan de dief staan. Deze meldde zich ech ter als getuige en ging mee naar het bu reau. Lange tijd probeerde de Braziliaan daar vergeefs de ware toedracht van de zaak aan de politie duidelijk te maken. Ten einde raad riep men de consul te hulp, want er bleek niemand te zijn die uit het Portugees iets wijs kon worden. Inmiddels was het echter zeven uur geworden en de korporaal had nog geen radiotoestel. Nu was de politie hem echter behulpzaam. On danks de Winkelsluitingswet mocht hij er nog een gaan kopen. Uitverkocht. Nauwelijks twaalf uur nadat de loketten waren geopend, is Tap toe Delft uitverkocht. Zo groot is de be langstelling voor dit militair muziekfesti val. Vele duizenden zullen dit jaar dus teleurgesteld moeten worden. radiopauze diepzinnige woorden over het eigenlijke wezen van het Festival, dat werkelijk een „feest" moet zijn. Zondagmorgen speelde Hans Henke mans, die in Salzburg geen onbekende is, tezamen met het orkest van het Mo- zarteum, het mooie pianoconcert in D (KV 456). Natuurlijk was dit geen „andere" Mozart, die hier ten gehore werd ge bracht, maar toch viel er een lichte ac centverschuiving te bespeuren. Zowel de dirigent, de bekende Mozartkenner, Wil helm Paumgartner, als Henkemans be handelden dit werk minder robuust en met meer legato, zodat het geheel een zekere fluwelen klank kreeg, waaraan de Oosten rijkers de voorkeur geven. In overeen stemming hiermee was dan ook het applaus meer dan hartelijk, het getuigde van grote waardering en van veel sym pathie.' Het Nederlandse motorschip „Elsa" van de Rederij Ponto te Zaandam heeft zon dagochtend de achtkoppige bemanning gered van het Finse motorschip „Reiyo" (200 ton). De „Reiyo" kwam tussen Got land (Zweden) en Aaland (Finland) in nood te verkeren tijdens een storm. De „Elsa" heeft de geredden naar Hel- singfors gebracht. De „Reiyo" dreef nog op zijn houtlading, maar zal vermoedelijk zinken. Te Groningen is op 74-jarige leeftijd overleden ds. O. G. Heldring, emeritus predikant der Nederlands Hervormde Kerk en oud-president-directeur der Hel dringgestichten. Hij was de kleinzoon van de stichter van deze instelling. Ds. Hel dring werd in 1912 predikant in Halle (Gld.). Op 15 Juni '17 werd hij direc teur van de Heldringgestichten te Zetten en in 1918 tevens predikant van de Vlucht heuvelkerk aldaar. Vijf jaar later volgde hij dr. J. Lammerts van Bueren op als president-directeur van de Heldring gestichten. Op 23 september 1946 ging hij op 63-jarige leeftijd met emeritaat. KOPENHAGEN, (UPI) Het Deens- Nederlandse calypsopaar Nina en Frede- rik krijgt de hoofdrollen in een nieuwe Duits-Deens-Britse film die komende herfst zal worden opgenomen. Deze film zal naar schatting twee a drie miljoen Deense kronen kosten. Het populaire duo heeft onlangs zijn filmdebuut gemaakt in de Deense film „Het rijkste meisje van de wereld". Voorts zijn al meer dan twee honderdduizend grammofoonplaten van dit duo verkocht. Op initiatief van de Raad voor de Va rende Gemeente van de Nederlands Her vormde Kerk zal ten behoeve van de bin- nenscheperij een zo genaamd dokters mapje worden ingevoerd, waardoor de moeilijkheden zullen kunnen worden op gelost, die zich thans voordoen bij de ge zondheidszorg voor deze bevolkingsgroep. In dit mapje bevinden zich gezondheids boekjes voor ieder gezinslid, waarin be handelende geneesheren hun collega's el ders, die daarna geconsulteerd worden, op de hoogte zijn van vroegere behan delingen. Tot nu toe kwam het voor, dat schip pers door verschillende doktoren op ver schillende manieren werden behandeld, ten nadele uiteraard van de patiënt. De artsen kunnen ook hun naam, adres en telefoonnummer vermelden, zodat ge neesheren over een bepaald geval met el kaar in contact kunnen treden. De uitreiking van de mapjes zal ge schieden door organisaties van werkge vers en werknemers, de schippersbonden en een ziekenfonds te Utrecht, waarbij veel schippers staan ingeschreven. De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der geneeskunst heeft zich achter dit ini tiatief gesteld. Een grote loods van een oud-papierhan del aan de Feijenoorddijk te Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag afgebrand. Bij aankomst van de brand weer, die was gealarmeerd door de nacht portier van een aangrenzend bedrijf, stond het grootste gedeelte van de loods, die 40 meter lang en 8 meter breed was, in brand. De eigenaar van het bedrijf was met vakantie en personeelsleden, die een sleutel hadden, waren niet te bereiken. Daarom moest eerst een hek worden ge forceerd. Met 13 stralen werd de vlam menzee, die tot ver in de omtrek zicht baar was, besti-eden. De loods brandde tot de grond toe af. Enige machines, waarmede oud papier wordt samenge perst en twee auto's gingen verloren. De schade wordt op 100.000 geschat. Over de oorzaak tast men in het duister. Het m.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. op thuisreis van Suriname naar Neder land met een detachement van de Konin- lijke Landmacht aan boord, komt heden, 4 augustus, in Amsterdam aan. Het schip zou oorspronkelijk pas op 6 augustus in Amsterdam aankomen. De ontscheping be gint te 15.00 uur aan de Surinamakade. Een van de praalwagens tijdens het Rijnsburgse bloemencorso, dat zater dag van Rijnsburg naar Leiden trok. Mooie bloemen en charmante meisjes maakten de praalwagens het bekijken ten volle waard. Umpie had het terrein van de zogenaamde Boebaas verlaten, en een stukje verder kwam hij bij een hoog hek met een traliepoort. „Meneer Sprivghipper" stond er in gouden letters boven die ingang. „Meneer Springhipper?" mompelde Umpie verbaasd. „Wie zou dat nou weer zijn;« Hij liep naar de poort en keek nieuwsgierig tussen de spijlen door. „Hallo!kom maar binnen!" klonk een stem Zaterdag was het een eeuw geleden, dat koningin Emma te Arolsen in Duitsland werd geboren. Bij de koninklijke grafkei der in de Nieuwe kerk te Delft is haar na gedachtenis geëerd. Het initiatief hiertoe werd genomen door de heren C. M. Hage, een Delftse industrieel en G. A. den Held uit Rotterdam. Een deputatie, bestaande uit de burge meester van Delft, de heer D. de Loor, G. C. baron van Hardenbroek, kamerheer der Koningin in buitengewone dienst, ver tegenwoordigers van enige organisaties en de heren Hage en Den Held, legde een krans van witte anjers op de zerk, die toe gang tot de koninklijke grafkelder afsluit. In een korte toespraak zei heer Hage, dat koningin Emma de taak van regentes van haar dochter, koningin Wilhelmina, op onfeilbare wijze heeft volbracht. In haar regeringsperiode heeft ze belangrij ke staatkundige diensten aan het land bewezen. Vooral de hartveroverende ma nier van haar openbaar optreden wekte al lerwege bewondering. Aan de krans waren twee linten gehecht een in de kleuren van het vorstendom Wal deck Pyrmont, zwart, rood, geel, met de woorden „Aan Koningin Emma" en een in de Nederlandse kleuren met de woorden „Van het Nederlandse volk". De sinds donderdag vermiste zestienja rige Nederlandse bergbeklimmer Johan Maarten Dijkstra, afkomstig uit Geleen in zuid-Limburg, is vrijdag levenloos in een rotsspleet van de Hindenburg-berg in de omgeving van Klagenfurt in Oosten rijk, aangetroffen. «Het stoffelijk over schot is geborgen. De jeugdige Dijkstra was donderdag' middag begonnen met een bestijging van de westelijke helling van de berg. Hij had legem zijn. moeder gezegd dat hij haar, een uur na zijn vertrek, vanaf een der rotsen op zijn weg -.--zou toewuiven. De jongen heeft dit gedaan en is hierna vermoedelijk uitgegleden en omlaag gestort. In een der zalen van Dordrechts Museum is zaterdag een expositie geopend van werken van Adriaen Coorte (1683-1707). Van hem is nog nooit eerder werk op een tentoonstelling bijeengebracht. De directeur der Dordtse museums, de heer L. J. Bol, hield ter gelegenheid van de opening een rede, waarin hij onder meer opmerkte, dat de vraag, of in deze explo sieve tijd een expositie van stille, statische schilderijen verantwoord is, bevestigend beantwoord moet worden, juist omdat de kwaliteit van het gebodene zo uitstekend is. De directeur vestigde er de aandacht op, dat het naar voren brengen van kleine schatten steeds een traditie van het mu seum is geweest. Zo heeft men het plan om volgend jaar een tentoonstelling in te rich ten van „naamloze meesterwerken". Over Adriaen Coorte merkte de heer Bol voorts nog op, dat men in het begin van de achttiende eeuw zijn werk in Middel burg voor vijftig cent kocht. Nu bestaat de prijs uit vier of vijf cijfers. „Vind je het geen prettig gevoel?" Eva had altijd een groot ontzag voor Toms meningen. „Ja, het is wel een prettig gevoel. Het is net of je een dubbel dak hebt. Je hebt al een dak en je krijgt er nog een dak bij. Dat is prettig." Hij werkt zo hard voor ons," zei Eva. „Dat wis ten wij niet." Tom had de lichtste huidskleur van hen beiden en was tengerder. Eva, had een meer uitstekende kaak en jukbeenderen hoewel zij nog een kind was en een plat benig voorhoofd boven haar kleine, glinsterende oogjes. Met haar vrolijke glimlach en haar vlechtje zag zij er uit als een pop. Tom had zijn vader sinds zijn prilste jeugd niet ge zien en Eva sinds zij geboren was niet. De „Vader" was voor hun begrippen altijd een droom geweest, een sprookje, een werkelijkheid die zo veraf was, dat zij onwerkelijk leek. In goede zowel als in slechte jaren had de vader hun geld gestuurd. In de familie werd verteld, dat hij naar de Verenigde Staten was gegaan om goud te zoeken in Alaska. San Francisco werd door alle Kan tonezen thuis Oude Goudberg genoemd en door de Chinezen in Amerika Grote Haven. Hun vader had goud dollars" gestuurd, zoals dat in China genoemd werd. Welke Kantonese dorpsbewoner van de Zuid kust in Toishan, Sunwei, Fanyu had niet van het goudland gehoord? Het was nu eenmaal een feit, dat alle dorpsbewoners, die zonen in Amerika hadden, geldzendingen ontvingen, konden sparen en boerde rijen kopen, terwijl de anderen dat niet konden. Er waren er, die in Kanton „buitenlandse huizen" had den gebouwd. Tweemaal was Tom Fong Sr. thuis in China terug geweest om er nauwelijks een jaar te blijven en dan weer naar Amerika te gaan om nog meer vreemd goud te verdienen. Maar zolang de kinderen zich konden herinneren was hun vader in New York geweest. Het maakte geen verschil, dat New York niet Oude Goudberg was aan de overkant van de legendarische Stille Oceaan vloeiden de beide punten ineen. Er liepen geruchten in de dorpen, dat de Chinezen achtervolgd, beroofd en vermoord waren en dat velen van de Westkust wa ren verdreven. In de familie werd verteld, dat hun vader, Tom Fong Sr. op avontuurlijke wijze naar de Oostkust was ontkomen. Maar dat alles was lang ge leden; die verhalen klonken altijd als zeeroverssprook jes. Het kwam er in ieder geval op neer dat Tom Fong Sr. het overleefd had en dat hij en de zonen van de andere dorpelingen jaar in jaar uit gouden dollars naar huis bleven sturen om hun ouders, broeders en vrouwen te ondersteunen en hun neefjes naar school te sturen. Het was een verhaal van zelfhandhaving, het was succes; het was een zegevierende worsteling. Er gingen steeds meer zonen van dorpsbewoners naar Amerika en de immigratie-ambtenaren waren niet meer dan hindernissen, door de Hemel op de weg van mensen geplaatst, die vastbesloten waren door geduld en volharding in hun leven te slagen. Met de immigratie-moeilijkheden viel niet te spotten, maar je kunt er rustig mee spotten als je toch niets te ver liezen hebt. Kijk nu eens naar Toms oudste broer op een na, Yiko. Hij was op zijn zestiende jaar als scheepsjon gen naar Amerika gekomen en van het schip ontsnapt en nu was hij Frederick A. T. Fong, agent van levens verzekeringsmaatschappijen, vertegenwoordiger van Cornelius U.S.A. Assuradeurs! Het Departement van Justitie wist er niets van. Waarom het Departement van Justitie wist er niets van. Waarom het Departe ment van Justitie, Washington D.C. zou moeten we ten waar hij zich ophield, was iets, wat Frederick A. T. Fong nooit had kunnen inzien. Frederick A. T. Fong zei er altijd Washington D.C. bij als hij het over het Departement van Justitie had. Hij was met iedereen goede vrienden en als hij een Amerikaan ontmoette, zei hij altijd: „Ik ben Fre derick A. T. Fong," zonder te wachten tot hij werd voorgesteld. Terwijl Tom en Eva dus opgroeiden in hun dorp in Sunwei, leefden hun oudste broer Daiko en op een na hun oudste broer Yiko met hun vader in New York. Het gezin was keurig in tweeën gesplitst, de ene helft verdiende en de andere helft gaf uit. De moeder was één dak, een volmaakt dak voor Tom en zijn zusje en de vader zorgde voor het andere dak. Nu waren de beide helften verenigd en de beide daken schoven over elkaar. Voor de jongste kinderen was de vader een geheim zinnig wezen geweest. Uit alle bewijzen de fami liebrieven, die ongeveer eens in de zes maanden en soms met langere tussenpozen kwamen; de cheques, die er meestal in zaten, vooral als het tegen Nieuw jaar liep en de reisjes, die Tom soms met zijn moe der naar de stad maakte als de brieven kwamen en het wonderlijke feit, dat de bank hun echt geld gaf, als ze dat doodgewone stukje papier overreikten uit al die bewijzen was Tom geneigd te besluiten, dat het geheimzinnige wezen inderdaad bestond zoals de Christenen uit de regen en de sneeuw en de vogels en de bloemen afleiden, dat God bestaat. Zijn vaders brieven waren altijd kort en niet zeer mededeelzaam. Het was meestal een goede tijd of een slechte tijd en „hierbij een cheque voor.." Er waren nog andere bewijzen voor het bestaan van de vader. In de eerste plaats geloofde de moeder in hem. In de tweede plaats was haar eigen broer, Toms oom Chan, ook in New York. Oom Chan leefde niet op Olympische hoogten, verborgen in de wolken, hij maakte zijn bestaan voelbaar in hun huis over de oceaan; zijn brieven kwamen vaker en hij vertelde meer; er gebeurden in New York dus cok echte din gen. Het was uit een van oom Chans brieven, dat de familie gehoord had van het dramatische huwelijk van de oudste zoon Daiko met een Italiaans meisje dat Flora heette. Toms vader had het niet eens de moeite gevonden dit feit te schrijven. In de derde plaats was er een oude man, die ook Fong heette en nu al over de zestig was en die zich na een leven lang in Amerika rustig in hun eigen dorpje had terugge trokken. Deze man was voor de nieuwsgierige Tom de grote vraagbaak geweest over alles wat Amerika betrof. Een van de onvergetelijke verhalen die de oude Fong had verteld, was dat er in Amerika restaurants zonder kellners zijn waar je een penning in een gleuf doet en hup, er komt een hele bruingebraden kip te voorschijn. Natuurlijk twijfelde niemand aan de waar heid van de verhalen van een man, die het zelf alle maal had meegemaakt. Dat zou een belediging zijn geweest. Het maakte een geweldige indruk op Tom. „En ook kalkoen?" „Ja, ook kalkoen. Een hele grote kalkoen." (Wordt vervolgd) Kind verdronken. De 2 Vz-jarige Jacob J. Hilgenga is in de Drouwenermond fti. Stadskanaal) in een wijk (een zeer breói sloot) geraakt en verdronken. Burgemeester. Aan de heer H. Roelf. sema is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Hoo- gezand-Sappemeer. De heer Roelfsema i> benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Welkom vreemdeling Uit de auto van een Zwitser, die aan de Kruiskade te Rotterdam stond geparkeerd, is een gar derobekoffer gestolen. Er zaten dames- e: herenkledingstukken, een paar gouden manchetknopen, een kostbare damesrinj in met een totale waarde van ongeveer 4500.Uit de auto van een Duitser verdwenen te Rotterdam enige fototoestel, len en zes vulpennen, een schadepost vaa 2300 Duitse marken. Zuiderzeewerken. Het expositiege bouw van de dienst der Zuiderzeewerke en de Wieringermeerdirectie te Lelysta: heeft dit jaar reeds meer dan 25.000 be zoekers, onder wie vele buitenlanders, ge trokken. De tentoonstelling geeft een beeld van de Zuiderzeewerken, van de droogleg ging tot en met de kolonisatie van de pol ders. Het oudheidkundig museum op het voormalige eiland Schokland in de N.0, Polder boekte dit jaar reeds meer dan 15.000 bezoekers. Lijk gevonden. In de bossen bij Doorn heeft een vakantieganger zondag de stof felijke resten gevonden van de 30-jarige Amsterdammer E. A. C., die sinds 31 maar- van dit jaar vermist werd. Op het Rembrandtsplein en Thorbecke- plein in Amsterdam waren in de nacht van zaterdag op zondag een paar honderd nieuwsgierigen op de been, in de hoop dat er iets zou gebeuren, na het relletje van vorige week in het cabaret van Kees Manders, waarbij een bekende figuur uit donker Amsterdam betrokken was. Eerst poogde de politie met zachte dwang het publiek te verspreiden, doch toen men na herhaaldelijke waarschu wingen onwillig bleek om door te lopen, traden vijftien agenten met een inspec teur hardhandig op. Met de sabel en de gummistok werden de pleinen „schoon geveegd". Advertentie WONDEREN DER TECHNIEK! VLIEGENDE SCHOTELS Nog niet. Maar wel RENAULT FRéGATE TRANSFLUIDE De gemakkelijkst berijdbare wagen ter wereld. STUREN EN GASGEVEN. Meer hebt u niet te doen. Nadere inlichtingen en demonstratie Maandag 4 augustus FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp" al, 19 en 21.15 uur, Frans Halstheater: ,,'t Z't in de lucht" a.L, 19 en 21.15 uur, Lido Theater: „Vader heeft het moeilijk" a.i., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De rode Pimpernel" 14 jr., 19 en 21.15 uur, Minerva Theater: „Bonjour Tristesse" 18 jr., 20.15 uur, Rembrandt Theater: „Scampolo" al, 19 en 21.15 uur, Roxy Theater: „Jungle Jim en het gedoemde eiland" 14 jr., 19 en 21.15 uur, Studio Theater: „Souvenir dTtalie'" a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Te rugkeer van Lemmy Caution" 14 jr., 19 en 21.15 uur. Dinsdag 5 augustus TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn 1012.30 en 13.30—17 uur. „In 't Goede uur": Tekenin gen en etsen van Harry Prenen 10-19 uur: Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Marcelino, brood en wijn", a.l., 10.30 uur. „De familie Trapp". al., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: ,,'t Zit in de lucht", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vader heeft het moeilijk", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Sjors van de rebellen club", a.l., 10.30 uur. „De rode Pimpernel", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: ,Sjors van de Rebellenclub", a.l., 14.30 uur, „Bonjour Tristesse", 18 jr., 20.15 uur. Rem- brandt Theater: „Montagues jeugdvariété", 10.30 uur. „Scampolo", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Souvenir d'Ita- lie", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopoly ,.De- sirée", a.l., 19 en 21.15 ui"-.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4