Fenny Heemskerck versloeg dochter Mostertman en Suiker eindigden gelijk bovenaan de ranglijst Minder deelnemers aan Spelen? Zeiiers gingen weer snel op de derde dag van Holland week 7 Kraan na protest eerste bij de Sharpies Woensdag: produkte draverij voor tweejarigen Nederlandse bondsploeg verloor wederom Automobilisme Ferrari blijft deelnemen aan races Lichte wagens moeten een gewichtsgrens hebben Eerste tiental van VHS in nieuwe omgeving Tal van favorieten en twee Denen in Ronde van Santpoort Wielrennen Twee Spaanse wielrenners in Ronde overleden SCHAAKTITEL MIDDEN-KENNEMERLAND Nederlands negental-Colnels na 5 innings gestaakt Cricket in de HCB Boksen Arehie Moore bokste onbeslist tegen King Paardensport Amazone Pat Smythe gewond Sibajak' brengt 103-jarige naar Nederland Prinsessen op waterski's Voetbal Bekerprogramma KNVB A. Klein terug naar EDO Voetbalprogramma op 24 augustus Tennis Spanje won andermaal de Galea-beker DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 Op dc derde dag van de Holland week was het aanvankelijk matige doch later s(Crlc aanwakkerende wind uit zuid-wes telijke richting. In het openingsnummer van deze maandag, de F.D.-klasse, is het dan ook weer zeer snel gegaan. Reeds voor twaalf uur waren de eersten weer binnen. Vooral Jac. Kraan met Mustang en Verhagen met Daisy hebben fel strijd geleverd. De oude Weteringman had steeds de leiding. Verhagen kon Daisy enige malen tot dc spiegel van de Mustang brengen, doch verder niet. Beiden finish ten tenslotte ver voor het veld met Kraan op de eerste plaats. De Engelsman Dawes bezette ditmaal de derde plaats. De deelnemende Nieuw- Zeelanders Smale en Simich kwamen in het achterste gelid. Bij de Sharpies was het eveneens een felle strijd om de lei ding tussen de beide kanshebbers Bart Kraan en Hoekstra. De laatste won het duel. Hij finishte als eerste met Kraan op de tweede plaats. Kraan diende evenwel een protest in tegen de winnaar wegens een begane overtreding van het wed strijdreglement. Dit protest werd toege wezen en zo kreeg Kraan de eerste plaats en werd zijn tegenstander uitgesloten. In de Vrijheidsklasse bezette De Haas jr. (HWH) voor de tweede maal de eerste plaats. Bij de O-jollen ging de zege naar Stellingwerf (HWH), terwijl bij de Valken ditmaal Rozendaal van de Kon. Watersportvereniging Loosdrecht zege vierde. Koersert op Duindfgt ülf? Na de Dravers-Derby wordt woensdag middag op Duindigt al weer de basis ge legd voor de klassieke Produkten-draverij voor tweejarigen. Hiervan gaan morgen de voorwedstrijden, gesplitst naar sexe. Bij de hengsten is een volkomen open strijd te verwachten tussen Xuthus T, Xema S en Xuthus Hollandia, met daarbij nog de mogelijkheid dat onder de rest van het veld nog verrassingen kunnen schui len. Daar de start slechts 100 m van de bocht plaats heeft kan de positie over deze afstand doorslaggevend zijn en daar Xuthus T de beste plaats achter de auto heeft geloot mag worden aangenomen, dat dit produkt van de geweldige Permit zal winnen, vóór de keuze Geersen uit ge noemde twee. Bij de merriën ligt de zege voor Xina S voor het grijpen; slechts een absolute teleurstelling bij tweejarigen altijd mogelijk zou een andere winnaar kunnen brengen. In zulk een geval zal dat vermoedelijk Xélinotte zijn. Veel interesse zal ook uitgaan naar de debuterende Xea Justissima K, die op de jaarlingenshow in de vorige herfst tot het beste paard werd uitgeroepen. De derde draverij van meet brengt de drie- en vierjarigen. In dit grote veld valt de keuze op Walewska Contessa, die de vertegenwoordigers van stal Van Har- lingen de baas kan blijven. Outsider is de sterk vooruitgaande Volann Erebus. De leerlingen zullen een internationale handi cap voor hun rekening nemen. De Zweedse hengst Enterprise heeft hierin een eerste Kans, voor Peter Karnac en de keuze van de leerling van stal Neef. Wordly Hanover kan haar successenreeks voortzetten, tenzij de stal de voorkeur geeft aan Uriel. Willy Maire en Very Nice zijn de outsiders. Met achttien paarden is de Wim Hollandia- prijs zeer zwaar bezet. Op zijn laatste ver richting heeft Ukas hierin een goede kans. daar Spreeuw S de hengst van gelijke af stand nauwelijks kon kloppen. Nu staat Ukas twintig meter gunstiger en dit zal de doorslag in zijn voordeel geven. Keuze Geersen is een mogelijk outsider. Een drietal rennen completeert dit uit gebreide programma. Favorieten zullen hierin zijn First Trial, Princesse Aldis en 'ngersma. De uitslagen waren: Internationale flying dutchman-klasse: 1. Mustang (strm. Kraan); 2. aDiöy (strm. B. Verhagen); 3. Hopeful (strm. W. L. Dawes). Internationale 12 m 2 klasse a: 1. Me teor (strm. B. Kraan); 2. Piasjager (T. Vlek); 3. Mack the Knife (D. G. van der Linden jr.). Vrijheidsklasse a: 1. Speediest (strm. C. de Haas jr); 2. Titjak (J. R. Tepe); 3. Beata (J. F. Kesting). Internationale olympiajollenklasse a: 1. Mustang (W. H. Stellingwerf); 2. Wind veer (B. Tournier); 3. Glipper (Sj. H. H. Haaksma). 16 m 2 streepklasse: 1. Taas (strm. A. A. Taselaar); 2. 'T Poortje (R. Siebarnd); 3. Jel for bel-air (J. C. .1. Schiet). Pampusklasse: 1. Woelwater (E. van Essen); 2. Bries (W. Blok); 3. Stormvogel (C. Saur). Sternklasse: 1. Glasaal (mej. K. v. d. Stadt); 2. R. F. Kalf; 3. Noreg (T. Amons). Internationale 12-voets,joIlenklasse a: 1. Zilvermeeuw (W. H. Holtrop); 2. Drie-ster (T. Muntinga); 3. Barry (J. W. van Weel). Valkenklasse a: 1. Heibeltje (C. Rozen- daal); 2. De Polle (A. Wester); 3. Boentoet (Staartjes). Internationale finnklasse: 1. Finnig (Maassen); 2. Finding (H. Sleeswijk); 3. Haukaropora (G. J. Leverland). 16 m 2-puntklasse: 1. Ideaal (J. H. La- endijk); 2. Adriaan en Olivier (B. Jacob). wedstrijden", het derde evenement, heeft meer belangstelling getrokken dan vorige jaren. Niet minder dan 138 spelers ne men aan dit toernooi deel. Tenslotte zijn er, binnen het raam van de gróte bonds wedstrijden, nog zes- en vierkampen ge organiseerd. De resultaten van de eerste ronde luidden: Open kampioenschap van Nederland: Van Weezei (Amstelveen)Bredewout (Zwolle) afgebroken; Arons (Naarden) Het internationale waterpolotoernooi, dat in Rotterdam wordt gehouden, is maandag avond voortgezet met de wedstrijden Duis- burg-Poly technic (4-3) en Nederlandse boncisploeg-combinatie AZ en PC en HZ en PC (1-6). De Londenaren wonnen de eerste ontmoeting' met 4-3 in een vrij ge- lijkopgaande wedstrijd, die weinig hoogte punten had. Na een doelpunt van Ewetson (1-0) maakte Honig gelijk (1-1) en in een periode van numerieke meerderheid ver schafte Osselmann Duisburg een 2-1 voor sprong. Door een grotere schotvaardigheid verkreeg Polytechnic met twee doelpunten van Pass en één van Ewetson de leiding. Osselmann scoorde de laatste goal van de wedstrijd en bracht daarmee de eindstand op 4-3. De Nederlandse bondsploeg, die op vijf plaatsen verschilde van die. welke zater dag van Duisburg verloor (de ploeg was n-u aanmerkelijk sterker), bleek ondanks de aanwezigheid van de internationals Kniest (Neptunus, Arnhem) en Van der Toorn (GZC) tegen de combinatie van spelers van AZ en HZ en PC niet opge wassen. Voor de rust vielen er geen doel punten, ofschoon het toen al duidelijk was dat het verband en het plaatsen van de combinatie beter waren dan van de bonds ploeg. Van Gelder stopte bovendien op uitstekende wijze enkele harde schoten van Dokter (SVH) en Van der Toorn. Toen Smol kort na de hervatting een lastig schot inzond dat door Kniest niet juist werd beoordeeld (0-1), was het hek van de dam. Van Dorp (2x) en Smol voerden de stand tot nul-vier op, alvorens Smal (SVH) de eer kon redden (1-4). Van Dorp en Smol, die wel heel goed op schot waren, brachten tenslotte de eindstand op 1-6. mi m msttt Enzo Ferrari heeft ontkend dat hij van plan zou zijn zich uit de zaken terug te trekken in verband met het verongeluk ken van Peter Collins tijdens de Grote Prijs van Duitsland op de Nürburgring. Hij zeide voornemens te zijn met zijn wagens te blijven deelnemen aan auto races. Mening van Fatigio Toen de Argentijnse coureur Juan Fan- gio hoorde, dat Peter Collins tijdens de Grote Prijs van Duitsland verongelukt was, zei hij „we zijn tot de absolute grens gekomen, deze jonge coureurs kunnen niet worden vervangen." „Zijn dood betekent niet alleen een groot verlies voor de racesport, doch zonder twijfel is opnieuw komen vast te staan, dat het noodzakelijk is, de veiligheid bij de races te verhogen". Voorts verklaarde Fangio, dat het nood zakelijk is een gewichtsgrens voor lichte wagens in te stellen. Er zouden tevens nieuwe reglementen moeten worden ge maakt, die een minimum gewicht voor schrijven. De moeilijkheid op het ogen blik is, dat de wagens voor de grote snel heden te licht zijn. Dit was de mening van Fangio. Het is nu de vraag wat de inter nationale federatie zal doen. Maandagavond heeft de voorzitter van de KNSB, mr. A. G. de Blecourt, een drie tal schaaktoernooien, die ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de schaak club „Dordrecht" in Dordrecht worden gehouden, geopend. De burgemeester van Dordrecht, mr. A. H. J. van der Dussen, verrichtte de eerste zet op het bord van Van Weezei, de open kampioen van Ne- l.erland, die zjjn titel tegen elf rivalen zal erdedigen, en Bredewout, kampioen van ""e Oostelijke Schaakbond. Gelijktijdig egonnen de partijen om de nationale damestitel. Als bijzonderheid dient hierbij te wor den vermeld, dat mevr. Fenny Heemskerck (titelhoudster) in de eerste ronde tegen haar dochter uitkwam. De ..grote h^nds- Schakelt De schaakcompetitie De kampioen van de Noordhollandse Schaakbond, het Alkmaarse VVV is er in geslaagd het promotieduel mei; het tweede earn van het Leidse LSG overtuigend te winnen- Als gevolg van dit fraaie succes, de score was 8-2, promoveert het nu uit de overgangsklasse der NHSB naar de tweede klasse van de KNSB. Het wordt hier ondergebracht in een groep waarvan ook het tweede team van de nieuwe Haar lemse schaakcombinatie VHS deel uit maakt. Verder spelen in deze groep nog mee de schaakclubs Amersfoort (de ver eniging van onze nationale kampioene mevr. F. Heemskerck), Baarn, De Pion uit Amsterdam (gedegradeerd uit de eerste klasse KNSB), VVGA II uit Ar* terdam. Watergraafsmeer uit Amsterdam en het eerste tiental van Zaandam. Het eerste tiental van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap is in een nieuwe omgeving ondergebracht. Speel den het vroegere HaSG en Haarlem an dere jaren met clubs als Bussum, VAS, Staunton, Unitas e.a. in één groep, ditmaal heeft de wedstrijdleider der KNSB de nieuwe combinatie ingedeeld bij de clubs uit Zuid-Holland en Noord-Brabant. Een interesant experiment dat tevens een prog nose over de Haarlemse kansen des te lastiger maakt. De groep wordt gevormd door: SC Delft; Dordrecht; Eindhoven; LSG (Leiden); SC Philips (Eindhoven); Residentie Schaak club (Den Haag); Spangen (Rotterdam) en Verenigd Haarlems Schaakgenootschap. De indeling der overige groepen voor het seizoen 1958/'59 luidt: Hoofdklasse: Rotterdam, DD (Den Haag), Philidor (L'warden), Hilversum, VVGA (A'dom), VAS (A'dam), ASC (A'dam) H. Chr. SV (Den Haag). 1 A: Bussum, VAS 2, ASVU (A' dam), Staunton (Gron.), Unitas (Gron.) Arnhem, SMB (Nijmegen), Utrecht. 2 A: Philidor 2, Hengelo, Zwolle, Staun ton 2, Lasker (Gron.), Almelo, Esgoo (En- sch.), Zutphen- 2C: Philidor (Leiden), Moerwijk (Den Haag), Vios (Rijswijk). DD 2, RLAC (Den Haag), HChrSV 2, NRSV (R'dam), Span gen 2. 2 D: HSV (Den Bosch), Hilversum 2. Max Euwe (Breda). Brunssum. Eindhoven 2 De Pion (Eindh.), Oss, De Dom (Utrecht). De uitslagen van de gespeelde promotie wedstrijden door de kampioenen der on- derbondev luidden: „Jan Hessel Kruyt" Philidor II 1-9; AlmeloZutphen 4-6; „Jan Hessel Kruyt"Almelo 3x/i-6l/i. Behalve „Jan Hessel Kruyt" promoveerden alle clubs. Hilversum 2Watergraafsmeer 5-5; VVV —LSG II 8-2; LSG II—Hilversum 2 4XA- 5'/s; WatergraafsmeerLSG II 7-3. Behal ve LSG II promoveerden alle teams. MoerwijkSpangen II 4x/'t-5x/t; Middel burgEindhoven II 3-7; MoerwijkMid delburg 6'/ï-3Vi. Als gevolg van de laaste uitslagen slaag de in deze groep slechts Middelburg er niet in te promoveren, waarmee de laatste Zeeuwse kans op vertegenwoordiging in de KNSB verloren ging. Zierikzee en Terneu- zen zijn het afgelopen seizoen namelijk gedegradeerd. Jansen (Waterlandkerkje) AIAVan Donk Dordrecht)Mulder (Bakel) '/aK>; Visser (Zwolle)Diemer (West-Duits- land) afgebroken; Boon (Breda)De Ruy- ter (Tiel) 10; Hoogendoorn (Dordrecht) Kayser (Alkmaar) '/aXA. Dameskampioenschap van Nederland: mej. F. Heemskerck jr. (Amersfoort) mevr. F. Heemskerck (Amersfoort) 01; mevr. E. van Veen (Amsterdam)mevr. Roodzant (Rotterdam) afgebroken; mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag)mej. C. E. Stegeman (Utrecht) 10; mevr. M. C. Vreeken (Vlaardingen)mevr. J. O. van der Klift (Den Haag) afgebroken. Vlak na de opening van de schaak toernooien in Dordrecht tekenden de deelneemsters aan het schaakkam pioenschap van Nederland voor dames protest aan tegen de reeds voor het toernooi gespeelde partij tussen moe der en dochter Heemskerck. Mevrouw l-Ieemskerck was daarover zo kwaad dat zij van verder spelen wilde afzien, hetgeen evenwel door de wedstrijd leiding werd voorkomen. Op de foto ziet men het hevige debat tussen de wedstrijdleiding (links) en mevrouw Fenny Heemskerck, mevrouw Van der Veen en mej. Heemskerck. Op woensdagavond 6 augustus hou den de Harddraverijvereniging „Sant poort en omstreken" en de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" voor de acht ste maal de Ronde van Santpoort. De be langstelling van de zijde der renners voor deze in het programma van de Sant- poortse feestweek te houden wielerronde voor amateurs is weer bijzonder groot. Onder de 64 ingeschrevenen bevinden zich ook de Denen Nielsen en Hansen, zodat de ze achtste Santpoorter ronde nog een in ternationaal tintje zal krijgen. De twee Denen zullen het overigens niet gemakkelijk rijgen, want onder hun tegen standers bevinden zich de plaatselijke fa voriet Coen Visser, de Haarlemmers Van Weeren, Vaars, de Jong, Straver, Mathot, Tuyp en Rutte, de Beverwijkers Ton Hof land, die in Santpoort zijn heroptreden doet bij de amateurs, en Kuitwaard; Bo- gers uit Nieuw Vennep, de IJmuidenaren Van Duin, De Vries en Oldenburg; Ree kers uit Nieuw Vennep, Zantman, Sluis en Balk uit Badhoevedorp, de Amsterdam mers Marinus, Klebach en Balvert; Snij der uit Halfweg, Cees en Toon Lute en Klardi uit Castricum, Stroomer uit Wijk aan Zee en verschillende andere kansheb bers. De wedstrijd wordt gehouden op het parcours Terrasweg-Denkgrevelaan-Mid- denduinerweg en Burg. Enschedélaan en gaat over een afstand van 72 kilometer (90 ronden). De start is om half zeven aan de Terrasweg, waar ook de finish zal zijn. Twee Spaanse wielrenners, die deel namen aan de Ronde van Portugal, zijn overleden, Joaquim Polos een 20-jarige renner, viel ten gevolge van uitputting door de hitte van zijn fiets en is enige uren later in een hospitaal in Santarem, op 78 km. van Lissabon gelegen, over leden. De 25-jarige Raul Motos kreeg een hartverlamming kort nadat hij in Alpiar- ca, de finishplaats van de 1ste etappe van de Ronde, was aangekomen. Het was bijzonder warm in Portugal, er werden temperaturen van meer dan 92 graden Fahrenheit gemeten. TENNIS. Na de eerste dag van de Davis Cupwedstrijd ItaliëGroot Brittannië (fi nale Europese zone), die in Milaan worrii gespeeld, is de stand 1-1. De Engelsman Davies versl. met 6-4, 6-3, 6-1 de Italiaan Pietrangeli en Sirola (It.) zegevierde over Knight met 6-3, 7-5, 6-3 Mostertman is er (nog) niet in geslaagd zqn in 1957 veroverde titel van kampioen schaken Midden-Kennemerland te pro longeren. Tegen de Beverweker Jansen, die vocht alsof hij zelf nog kampioen kon worden, moest hij met een remise genoe gen nemen. Hierdoor kon de winnaar van de party SuikerDe Jong op gelijke hoog te komen met Mostertman. Uiteindeiyk trok in dit duel Suiker aan het langste eind, die daarmee gerechtigd werd kam pioen Mostertman in twee partijen de titel te betwisten. Is na deze twee partijen de beslissing nog niet gevallen dan wordt een derde partij gespeeld. Mocht ook in dit treffen een beslissing uitblijven dan mag Suiker zich de nieuwe kampioen noemen. Dit als gevolg van toepassing van het Sonne- born-Berger systeem. De kansen voor Suiker staan dus iets gunstiger. Koomen zag geen kans zijn laatste partij tegen Hart te winnen. Het punt werd ge deeld waarmee beide spelers loon na werken kregen. De eindstand luidt: 1. en 2. M. P. Suiker 8 6 1 1 6'/2 L. G. Mostertman 8 5 3 6'/2 3. Tj. de Jong 8 4 3 1 5'/2 4. J. Jansen 8 4 1 3 4y2 5. G. L. de Haas 8 3 2 3 4 6. J. L. Wij dogen 8 2 2 4 3 7. P. Hart 8 2 1 5 2y2 8. F. J. Walda 8 2—62 9. C. Koomen 8 3 5 IV2 De spelers Suiker en Mostertman zullen kunnen meespelen aan de persoonlijke schaakkampioenschappen van Noordhol land. Over het algemeen hebben de krachts verhoudingen zich in deze wedstrijden wel volgens verwachting ontwikkeid. Dat Mostertman een vooraanstaande rol zou spelen stond^ bij voorbaat vast. Tegen Walda had hij het geluk misschien op de hand, daarentegen heeft hij tegen Suiker en Jansen vermoedelijk de winst laten glippen. Wat Suiker betreft kan worden opgemerkt dat hij als clubkampioen van Pat-Mat op een plaats van de ranglijst is geëindigd wat redelijkerwijs mocht worden verwacht. De Jong bleef tot aan de laatste ronde ongeslagen, maar ging hierin dus in de beslissende partij met Suiker ten onder. Tegen Wijdogen speelde hij zeer onfor tuinlijk remise, daarentegen was zijn over winning op Walda iets geflatteerd. De IJmuidenaar Walda was bij aanvang van het toernooi een goede kans toegedacht. Twee nederlagen (De Jong en Mostert man), reeds in de twee eerste speelronden opgelopen, schakelden hem reeds uit voor de strijd goed en wel was begonnen. Dat hij later wegens vertrek nog drie regle mentaire nederlagen kreeg toebedeeld maakte zijn eindscore nog ongunstiger. De Haas wisselde goede en zwakke mo menten af. De speler die de eindstand het meest heeft beïnvloed is ditmaal Wijd- oogen geweest. In de eerste ronde ont nam hij De Jong door een „schwindel" een halve punt en tegen M. P. Suiker speelde hij zijn beste partij en won ge decideerd. Hart is zonder meer tegengevallen en is stellig tot betere prestaties in staat. Koomen heeft niet slecht gespeeld. Hij heeft echter alle geluk gemist die nu een maal nodig is om tot een redelijke pres tatie te komen. Eén van de grootste verrassingen is echter J. Jansen geweest. Z'\]n uitstekende start (drie uit drie) werd wat ongelukkig door Suiker verbroken, waarna nederla gen tegen De Jong en Walda hem kans loos maakten. De eerste partij tussen Suiker en Mos tertman wordt vandaag gespeeld. ^Honkbal De honkbalwedstrijd tussen het Neder lands negental en de Amerikaanse leger- ploeg „Colnels", die maandagavond in Amsterdam is gespeeld, moest na de vijf de innings wegens het invallen van de duisternis worden gestaakt. De stand was toen 4-2 in het voordeel van de Ameri kanen. Het was de laatste wedstrijd, die in het honkbalstadion Middenmeer werd ge speeld. De drie voor de competitie van de H.C.B. gespeelde wedstrijden hadden een gelijk soortig verloop. Het desbetreffende R. en W.-team batte eerst, kwam tot boven de honderd runs en gooide vervolgens met meer of minder moeite de tegenstander beneden de drie cijfers uit. Aan de Zomerzorgerlaan in Bloemendaal scoorde R. en W. b 111 runs, waarvan J. Vogelaar met 32 topscorer werd. Verder maakten H. Randag 27, O. Koenders 15 en J. Pot bleef met 23 not out. Voor B.M.H.C. 2 had N.A. Allan het meeste succes met zijn slows. Hij veroverde 5 wickets voor 46 runs; Ph. Schouw 134, Bouman 217 en Cats 10. B.M.H.C. kwam slechts tot 42 runs, waarvan Ph. Schouw 17; H. Randag 720 en C. J. P. van Baasbank 34. R. en W. d kwam aan de Spanjaards laan tot 115 punten, gesloten voor het verlies van vijf wickets. Alle zes batslie- den in de dubbele cijfers, waarvan C. van Schouwenburg met 20 runs topscorer. Verder scoorden J. W. Steffelaar 16, Th. Koot 11, C. van Buchem 10, H. Laten- stein 12, C. Vogelzang 14 n.o. en J. J. van den Burg 11 n.o. Van een zestal bowlers van C.V.H. 2 hadden slechts C. A. Aronds (2—19) en A. Eelman (2—26) succes. N. Leyer Jr 10, H. R. Lokman 10, N. A. van Loenen 17 en mr. Extra 17 kwamen als voornaamste contribuanten tot 67 runs. Op het tweede veld aan de Spanjaards laan kwam van de topbats alleen H. R. West met 29 goed voor de dag. Op 49 wa ren reeds zeven wickets down. Daarna brachten H. Thon (28), wederom L. J. Jonker (13) en R. Hissink (12 n.o.) het nog tot 106 runs. Voor Haarlem 4 bowlden H. Slagter 339, een speler met een zeke re aanleg, H. Westram 418 en H. Schlat- mann 119. De bezoekers zagen enkele batslieden ongelukkig vertrekken. Het to taal werd 62, waarvan H. Slagter 13 en E. Slagter 24. De bowlingcijfers voor R. en W. luiden: H. van Son 524, P. van Baa- ren 3—20 en H. R. West 1—12. Aanstaande zaterdag staat de competitie van de Haarlemse Cricket Bond stil in verband met de wedstrijd van het Ne derlandse elftal tegen M.C.C. op zaterdag en zondag op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan in Haarlem. De wereldkampioen in het halfzwaarge- wicht, Archie Moore, heeft maandagavond in Reno een teleurstellende prestatie be reikt tegen een plaatselijke favoriet, de zwaargewicht Howard King. De uitspraak na tien ronden, was „onbeslist". Moore had gehoopt King door een k.o uit te schakelen, dan zou hij namelijk een nieuw wereldrecord hebben gevestigd Tot dusverre behaalde Moore 126 k.o.- overwinningen, hetzelfde aantal als Young Stribling. De bekende Engelse amazone Pat Smythe is maandag, terwijl ze deelnam aan een concours hippique in Kingston in het graafschap Nottinghamshire, ernstig gewond. Met het paard Tonada, dat gezamenlijk eigendom is van haar en van de hertog van Norfolk, nam ze deel aan een spring concours. Bij de laatste hindernis weiger de Tonada en de 29-jaz-ige Pat vloog uit het zadel en sloeg tegen de grond. Buiten bewustzijn, met hoofdwonden en een her senschudding werd ze naar het ziekenhuis in Nottingham vervoerd voor een röntge- nologisch onderzoek. In het ziekenhuis was zij weer tot bewustzijn gekomen en klaagde zij over pijn in haar nek. De behandelende doktoren verklaarden maan dagavond dat haar toestand redelijk was PIERRE MASSY OVERLEDEN. Op 58 jarige leeftijd is in Roermond overleden Pierre Massy omstreeks 1927 spil van het Nederlandse voetbalelftal. Massy kwam in de periode van 1926 tot 1928 12 maal voor het Nederlands elftal uit. Zaterdag 9 augustus wordt de „Sibajak" uit Australië, Nieuw Zeeland en Indonesië in Rotterdam terugverwacht. De 84-jarige moeder van oud-minister dr. S. L. Mansholt, mevrouw W. Mansholt- Andreae uit Eelde, die, toen zij in oktober voor enige tijd met de „Sibajak" op be zoek ging bij haar in Nieuw-Zeeland wo nende dochter, op die reis de oudste passa gier aan boord was, is nu, op haar terug reis naar Nederland met hetzelfde schip, in dit opzicht verslagen. Want de „Siba jak" brengt thans ook een 103-jarige pas sagier mee, mevrouw Portier-Tan Kiet Nio. Mevrouw Portier, van origine een Chinese, werd geboren in Modjokerto en heeft de Nederlandse nationaliteit. Zij is reeds 50 jaar weduwe, was nog niet eerder in Nederland, maar heeft een kleindochter in Den Haag. Zij is nog helder van geest, maar zeer bijziende en enigermate bedle gerig. Toen zij in Surabaja aan boord kwam, werd zij, als de oudste passagier, die ooit door de Lloyd werd vervoerd, door de gezagvoerder van de „Sibajak", kapi tein J. C. Flach, aan de valreep met bloe men begroet. Door de zorgen van het Ministerie voor Maatschappelijk Werk zal mevrouw Portier worden ondergebracht in het paviljoen voor bejaarde gerepa- trieerden in het gemeenteziekenhuis te Hilversum. De „Sibajak" heeft op deze reis 801 pas sagiers, onder wie 167 kinderen en 232 passagiers uit Nieuw-Zeeland en Austra lië aan boord. Deze laatsten zijn in hoofd zaak met verlof naar Nederland komen de ex-emigranten, vooral moeders, die met haar in den vreemde geboren kinde ren op familiebezoek gaan, en ouders van ex-emigranten, die hun geëmigreerde kin deren hebben bezocht. In het hospitaal aan boord worden 57 chronische zieken en invaliden, die tesamen 3877 levensjaren tellen en derhalve gemiddeld 68 jaar oud zijn, vervoerd. Onder de uit Indonesië repatriërende passagiers bevinden zich prof. dr. G. B. Albada, prof. ir. J. van Gijn en prof. dr. C. A. R. D. Snell. Het koninklijk gezin maakte gisteren bij San Remo een wandeling in de bergen. De lunch werd gebruikt in een restaurant op 700 meter boven de spiegel van de Mid dellandse Zee. Daarna keerde men terug naar de „Piet Hein". De prinsessen Bea trix en Irene bonden waterski's aan en gleden achter een kleine raceboot, die van het dek van de „Piet Hein" af te water was gelaten, over het water. Er was door de autoriteiten in San Re mo een gala-avond georganiseerd ter ere van het koninklijk bezoek. Maar een afgezant van de koninklijke familie kwam de vroede vaderen teleurstellen: men was strikt incognito op reis en het konink lijk paar wenste geen officiële receptie. De woordvoerder bracht de oprechte dank van Koningin en Prins over voor de harte lijke bedoelingen van het stadsbestuur. (UPI). De eerste ronde van het bekerprogram ma 1958'59 is voor zover het clubs uit deze omgeving betreft als volgt: Vitesse '22Succes, AalsmeerADE, KennemersOnze Gezellen, Velsen Hoofddorpse Boys, TerrasvogelsSchoten, DEM—THB, HFCEHS, VVBDCG, Rip- perdaDIO, Wijk aan ZeeWaterloo, Geel WitBeverwijk, BloemendaalZand- voortmeeuwen, KinheimTYBB, ETO HBC, Concordia (H.)Roodenburg. A. Klein, die van EDO naar Blauw Wit ging en later contractspeler werd van DWS, is naar zijn oude club EDO terug gekeerd. Het voetbalcompetitieprogramma voor de eerste dag van de nieuwe wedstrijden reeks (24 augustus) luidt, aldus de „sport kroniek", als volgt voor de eredivisie: Blauw WitPSV; EnschedeDOS; Feijen- oord—NOAD; MVV—Rapid; SHS—NAC; VVV—ADO; Ajax—DWS; Willem II— Sparta; ElinkwijkFortuna. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Spanje het tennistoernooi om de Galea-beker gewonnen. In de finale na men de Spanjaarden een beslissende 30 voorsprong tegen de Duitsers. Santana en Arilla (Sp.) versloegen in het dubbelspel Eklebe en Stuck (Did.) met 75 63 63. De Zweed Ekelund, lid van het IOC, heeft bij het secretariaat van het Comité te Lausanne een voorstel in gediend om het aantal deelnemers aan de Olym pische Spelen te beperken. Het Internationale Olym pisch Comité zoekt reeds lang naar een mogelijkheid om het aantal inschrijvin gen, dat bij elke olympiade groter wordt, niet boven een bepaald maximum te laten uitkomen. Tot dusver stuitten ech ter vrijwel alle desbetref fende plannen op de tegen werking van de internatio nale sportfederaties. Om deze redenen lijkt het plan van Ekelund bij zonder interessant. Het be oogt een procentuele ver mindering van het aantal deelnemers per nummer, al naar gelang van de belang rijkheid van de sport. Het voorstel gaat uit van 5000 of 6000 inschrijvingen. Aan elke tak van sport zou dan een bepaalde percen tage van dit totaal mogen deelnemen. Ekelund stelt zich de ver deling als volgt voor: atle tiek 20 procent, zwemmen 7, roeien, schermen 6, wiel rennen 5, schieten 5, voet bal 5, basketbal 5, tur nen 5, boksen 4,5, worste len 4,5, zeilen 4, kano 3,5 waterpolo 3,5 gewichtheffen 2,5, hockey 2,5, paarden sport 2,5, schoonspringen 1,5, moderne vijfkamp 1 en als reserve 5 procent. Als men deze verhouding aanhoudt, zouden bij een in schrijving van 6000 deelne mers, op de atletieknum- mers 1200 dames en heren starten: aan de moderne vijfkamp zouden dan 60 at leten mogen deelnemen. Aan het voorstel zitten ech ter nog enige haken en ogen. Aan de olympische hoc- keytoernooien zouden vol gens het voorstel namelijk slechts 150 heren mogen deelnemen. Bij de huidige regeling worden echter zes tien landen tot het eind- toernooi toe gelaten. Dit zou dus betekenen dat elk team ten hoogste uit tien spelers zou bestaan. Het zelfde geldt voor het voet baltoernooi. De internationale sport federaties hebben een uit nodiging ontvangen om het voorstel van Ekelund te be studeren en voor 1 januari hun standpunt aan het IOC bekend te maken. Het voorstel zal daarna met eventuele amendemen ten worden besproken op de zitting van het IOC, die van 22 tot 28 mei 195> in München wordt gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7