Kremlin ziet van topgesprek in de Veiligheidsraad af OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i&é'MORRIS fjeforei/oitSu//! HET WEER Washington stemt in met speciale UNO-Assemblee Veiligheidsraad zal morgen beslissen Sjehab neemt genoegen met Amerikaanse troepen Lofwaardige stap Nog enige regen Ook Turken op Cyprus staken het vuren Bejaarde man overleed door gasverstikking Fokker „Friendship" op de lijn Dublin-Parijs Aziatische griep Victoria Regia bloeit Het woord is aan... Prinses Irene vierde haar verjaardag op zee Twaalf sjeiks van Aden naar Jemen gevlucht Jordanië opent grens met Syrië weer Londen wijt koerswijziging van Kroesjtsjev aan Mao Murphy prijst hem om zijn begrip Onderhoud ging niet door Stevenson voerde een lang gesprek met Kroesjtsjev 73e JAARGANG No 23 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 303 e JAARGANG No 176 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 M p 1 B I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ImsasaS i 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B I C J C J I III I t IC H C 3 I C J f J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 "Ba JL JL JL JL JL k# V^L A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 1.3439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL:. 717162- STURKA SPORTKLEDING Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen of enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. NICOSIA (UPI) De ondergrondse Turks-Cyprotische organisatie T. M. T. heeft, in navolging van de EOKA voor on bepaalde tijd een staakt-het-vuren gelast. In de straten van Nicosia werden dinsdag pamfletten verspreid, waarin de leden werd opgedragen alle activiteit te staken. Verdere orders zouden zij „via de ge bruikelijke kanalen" ontvangen. (Reuter) De T.M.T. was twaalf dagen geleden door gouverneur Foot verboden. De stemming in Nicosia, waar de afge lopen twee maanden vrijwel elke dag iemand werd gedood, was vanmiddag aan zienlijk rustiger dan tot voor kort. NICOSIA (Reuter). - In het Cyprische dorp Myrtou, op een 30 km noordelijk van Nicosia, is een Griekse politieman, doodge- boten. Het is de eerste moord na het tandsaanbod van de E.O.K.A. en dat van de T.M.T Na de moordaanslagen op Britse mili tairen op Cyprus verkeren de Britse troepen op het eiland in een toestand van uiterste paraatheid. Op alle wegen worden auto's aangehouden, waarvan de inzittenden worden ondervraagd en gefouilleerd. Op deze foto ziet men een zwaarbewapende patrouille die juist twee auto's heeft aangehouden. Een der passagiers wordt afgetast naar mogelijk verborgen wapens. De 66-jarige heer J. T. Schuts is in zijn woning achter een winkel aan de Heren weg in Lisse door gasverstikking om het leven gekomen. Een bezoeker, die gisteravond een af spraak met de heer Schuts had, kreeg op zijn herhaald kloppen en bellen geen ge hoor. De gasslang was losgesprongen. De Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus" heeft besloten de Fokker „Friend ship", waarvan men zeven toestellen bij de Fokkerfabrieken heeft besteld, met in gang van 1 november te gebruiken op de lijn Dublin-Parijs. Van die datum af zal „Aer Lingus" met de „Friendship" drie vluchten per week uitvoeren tussen beide steden. Van 11 tot 16 augustus zullen deskun digen van de Wereldgezondheidsorganisa tie in Stockholm overleg plegen over de influenza en de bestrijding van deze vi rus-ziekte door een vaccin. Tevens zullen de specialisten gegevens uitwisselen over de recente epidemie van de Aziatische griep. Nederland zal vertegenwoordigd zijn door prof. J. Mulder van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zonder haar kunnen de Veiligheidsraad en de UNO niet doeltreffend werken voor het behoud van de vrede en veiligheid, aldus Kroesjtsjev. Het is de Sovjet-Unie niet duidelijk op grond van welk recht de Verenigde Staten de rol van beoordelaar en scheidsrechter op zich nemen en blijven beweren dat er een of andere vorm van indirectie agressie tegen Libanon is geweest, zo zegt Kroesjtsjev. Hij merkt op dat Eisenhowers verkla ringen over indirecte agressie tegen Liba non bedoeld zijn om de aandacht af te leiden van de Brits-Amerikaanse agressie in het Nabije en Midden-Oosten. Hij wijst er op dat het gevaar voor een verscher ping van het conflict in het Nabije Oosten niet uitgesloten is en dat de veiligheid van de Iraakse republiek en andere Arabische landen niet verzekerd is. Er worden nieuwe troepen naar dit gebied gebracht en in de landen, die aangesloten zijn bij de vedragsorganisatie van Bagdad, worden nieuwe militaire maatregelen genomen, aldus Kroesjtsjev. Hij zegt dan dat de Russische regering van mening is dat de contacten en betrek kingen tussen de staatslieden van alle lan den op alle mogelijke manieren ontwik keld moeten worden. Kroesjtsjev heeft zijn voorstel voor een bijeenkomst van de UNO-Assemblee ook gedaan in brieven aan Macmillan en De Gaulle. In de Hortus Botanicus te Amsterdam zal morgen en vrijdag de Victoria Regia in bloei staan. De verlichte kassen zijn beide dagen 's avonds van 8 tot 10 uur voor het publiek toegankelijk. ArthurSchopenhauer: De stier stoot niet omdat hij horens heeft; maar omdat hij wil stoten heeft hij horens. De premier Sami el Solh van Libanon, de man die zich het krachtigst tegen de kandidatuur van generaal Sjehab voor de presidentsverkiezing heeft verzet omdat hij diens houding tegen over de rebellen niet krachtig genoeg vond, heeft het ontslag van zijn kabi net aangeboden. Dit is echter door de nog in functie zijnde president Sjamoen niet aanvaard. Gisteren, op de verjaardag van Prin ses Irene, is het koninklijk gezin van San Remo naar Alassio gevaren. Deze foto werd nabij San Remo gemaakt, toen de Koningin, de Prins en de Prin sessen terugkwamen van een wande ling in de bergen. (Telefoto). Prinses Irene heeft dinsdag aan boord van „De Groene Draeck", het jacht van haar oudste zuster, haar negentiende ver jaardag gevierd. „De Groene Draeck" en de „Piet Hein" waren dinsdagmorgen vroeg uit San Remo vertrokken naar de kleine havenplaats Imperia. Geen van de leden van het ko ninklijk gezin ging daar echter aan wal. Na het middaguur vertrokken de beide schepen in westelijke richting. De Nederlandse consulaire autoriteiten in Genua gaven te kennen dat het ko ninklijk gezin de verjaardag van Prinses Irene blijkbaar „strikt onder ons" wenste te vieren. Laat op de avond liepen de „Piet Hein" en „De Groene Draeck", geëscorteerd door de mijnenveger „Breukelen" het haventje van Alassio binnen. Op weg daarheen had het koninklijk gezin een bezoek gebracht aan het rotseiland Gal- linaria. In Genua waren gisteren duizenden tele grammen met gelukwensen voor Prinses Irene ontvangen. Deze zijn vandaag door de Italiaanse posterijen naar Alassio ge bracht. CAIRO (Reuter) De zaakgelastigde van Jemen te Cairo, Ahmed Sjami, heeft dinsdag verklaard dat twaalf Arabische stamhoofden uit het onder Britse bescher ming staande protectoraat Aden naar Je men zijn uitgeweken, waar zij trouw hebben gezworen aan koning Ahmed. De zaakgelastigde zei verder, dat Jemen de Arabische liga heeft verzocht de Zuid- arabische zaak aan de UNO voor te leg gen. De politieke commissie van de liga zal dit verzoek de volgende maand be spreken. AMMAN (UPI) Jordanië heeft zich bereid verklaard zijn grenzen open te stel len voor verkeer tussen Syrië en Saoedi- Arabië, op voorwaarde dat Jordaans bui tenlands verkeer door Syrië heen dan geen belemmeringen in de weg wordt ge legd. De route door Jordanië is de kortste weg. tussen Syrië en Saoedi-Arabië, welke sta ten een levendig handelsverkeer onder hielden, totdat, nu een week geleden, de grenzen dicht gingen. Een woordvoerder van de Jordaanse regering merkte hierbij op dat Jordanië zijn grenzen heeft geslo ten nadat de Syrische grenzen dicht wa ren gegaan, en niet daarvóór. (Van onze correspondent in Londen) Er wordt te Londen niet aan getwijfeld, dat de veranderde houding van Kroesj tsjev aan Mao Tse Toeng is te danken. De Chinese leider is gekant tegen de Veilig heidsraad om dat nationalistisch China een van de zes permanentsleden is. Enkele politieke waarnemers zijn tevens van me ning, dat Kroesjtsjev er evenmin om treurt dat hij de topconferentie in de Vei ligheidsraad moest laten vallen. Bij zijn laatste voorstel had hij reeds getracht de Veiligheidsraad te omzeilen en was toen teruggekomen op zijn oorspronke lijke plan voor een topgesprek van de regeringschefs buiten de UNO om. De Nederlandse regering heeft, zoals wij gisteren hebben gemeld, besloten over te gaan tot erkenning van het individueel klachtrecht, voorzien in de Europese Con ventie inzake de Rechten van de Mens. Die conventie, een kleine acht jaar geleden in Rome ondertekend door ministers der leden-landen van de Raad van Europa, was de eerste van een gestadig groeiende reeks van belangrijke internationale over eenkomsten, welke in het kader van die Raad tijdens zijn bijna tienjarig bestaan zijn gesloten. En behalve de eerste kan zij ook nog steeds de belangrijkste van die reeks worden genoemd, want al hebben som mige van de latere Europese conventies misschien meer praktische waarde door hun gemakkelijker bruikbaarheid in het dagelijks leven, met de Conventie inzake de Rechten van de Mens is ongetwijfeld een geestelijke basis geschapen voor de Europese samenwerking in de Raad van Europa. Reeds vóór deze organisatie tot stand was gekomen, namelijk op het Haagse congres van de Europese Beweging in 1948, werd verklaard dat de op te rich ten Raad van Europa onder meer tot doel zou hebben „de bescherming van de rechten en fundamentele vrijheden van de mens". De op 4 november 1950 onder tekende en in maart 1952 aangevulde Con ventie definieert die rechten en vrijheden en schrijft de methodes voor, volgens welke de Raad deze bescherming kan doen uitoefenen door een internationaal con trolelichaam, bestaande uit twee instanties: de „Europese Commissie voor de Rechten van de Mens" en het „Europese Hof voor de Rechten van de Mens". Toen de conventie in 1954 door de Nederlandse regering werd geratificeerd, maakte zij daarbij (met steun van ons parlement, dat geweigerd had het af wijkende standpunt van de V.V.D. te onderschrijven) een uitzondering voor de clausules betrekking hebbend op het individueel klachtrecht. Dat wil zeggen dat Nederland, zoals voordien ook de andere landen hadden gedaan, zich bereid verklaarde geschillen inzake mogelijke schending van de rechten van de mens te onderwerpen aan de jurisdictie van de genoemde Europese instanties, maar alleen voor zo ver het meningsverschillen tussen regeringen betrof. Een duidelijk voorbeeld hiervan was de klacht, in 1955 door Griekenland tegen Groot-Brittannië in gediend, waarbij de Britse regering ervan werd beschuldigd, door het optreden van haar vertegenwoordigers op Cyprus de mensenrechten van de Cyprioten te hebben geschonden. Verscheidene leden van de Eerste Kamer, en daarna ook van de Tweede (waar het liberale amendement achteraf een gunstiger beoordeling kreeg) hebben er sindsdien herhaaldelijk bij de regering op aangedrongen, ook he'. individueel klachtrecht te erkennen. Dit maakt het mogelijk, dat iedere persoon en elke or ganisatie of groep van personen, die het slachtoffer meent te zijn van een schen ding der bij de Conventie gewaarborgde rechten en vrijheden, zijn of haar zaak ter behandeling aan de Raad van Europa kan voorleggen (met dien verstande dat eerst alle beschikbare binnenlandse rechts middelen moeton zijn aangewend). De toe stemming van de regering, tegen welke de klacht is gericht, is daarvoor niet vereist. Het is duidelijk, dat juist dit individuele klachtrecht werkelijke waarde en be tekenis aan de Conventie geeft. Want ge vallen zoals dat van Cyprus, waarin een buitenlandse mogendheid zich om politieke redenen het lot van een bepaalde be volkingsgroep aantrekt zijn (gelukkig!) zeldzaam. Veel vaker zullen zich gevallen kunnen voordoen zoals dat van de Belg Raymond de Recker, wiens veroordeling wegens collaboratie met de bezetter ge baseerd was op een artikel van de Bel gische strafwet, dat volgens hem in strijd is met het bij de Conventie gewaarborgde recht van vrije meningsuiting, en wiens desbetreffende klacht nu bij de Raad van Europa in behandeling is. Voor de vroeger door sommigen geuite vrees, dat er een eindeloze stroom van niet-ontvankelijke klachten bij de Raad zou binnenkomen, lijkt geen reden te bestaan, gezien de be scherming die de conventie zelf daartegen biedt. En ook het destijds door onze re gering gebruikte argument, dat ons land een ordelijke rechtsstaat Is en dus geen behoefte heeft aan een internationale in stantie voor het behandelen van indivi duele klachten, gaat niet op; want juist een ordelijke rechtsstaat kan de uitspraken van zulk een internationale instantie met vertrouwen tegemoet zien. Als er, zoals mag worden verwacht, van de kant der Staten-Generaal geen verzet (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Advertentie NEW-YORK (UPI) In zijn antwoord aan president Eisenhower heeft de Russi sche premier Kroesjtsjev voorgesteld de Veiligheidsraad te verzoeken op een zeer korte termijn een spoedzitting van de UNO-Assemblee te beleggen, ter bespreking van het Brits-Amerikaanse optreden in het Nabije Oosten. Dit komt neer op een ver werping van het westelijke voorstel voor een bijzondere zitting van de Veiligheids raad, maar strookt met een in juli ge daan Amerikaans voorstel voor een bijzon dere zitting van de UNO-Assemblee ter bespreking van de Libanese klacht over interventie van de Verenigde Arabische Republiek. De Amerikaanse UNO-delega- tie verklaarde zich meteen akkoord met Kroesjtsjev's voorstel en het Witte Huis gaf een verklaring uit waarin Eisenhower het zegt te betreuren dat Kroesjtsjev het westelijk voorstel inzake een topconferen tie in de Veiligheidsraad heeft verworpen. De Franse voorzitter van de Veiligheids raad, Georges Picot, heeft, na overleg met de leden van de raad, op Russisch verzoek een zitting uitgeschreven voor donderdag avond zeven uur Nederlandse tijd. Wan neer in deze zitting besloten wordt de UNO-Assemblee in spoedzitting bijeen te roepen, moet de speciale UNO-Assemblee voor het eind van de week bijeen komen. Van Russische zijde is volgens onze cor respondent in Washington meegedeeld dat Kroesjtsjev voor deze zitting niet naar New York zal komen. James Hagerty, de officiële woordvoer der van Amerika's president, zei in ant woord op een vraag dat hij „de mogelijk heid niet wil uitsluiten" - dat Eisenhower de spoedzitting van de UNO-Assemblee zal bijwonen. De Veiligheidsraad moet be slissen of het Russische dan wel het Ame rikaanse voorstel moet dienen als grond slag voor het bijeenroepen ener spoedzit ting van de UNO-Assemblee. Kroesjtsjev zegt in zijn brief dat het hem spijt dat Eisenhower en Macmillan zijn voorstel om een conferentie bijeen te roepen van de regeringsleiders van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en India en de se cretaris-generaal van de UNO, Dag Ham- marskjoeld, niet hebben aangenomen. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat een topconferentie zoals hij heeft voorgesteld, er toe zal bijdragen middelen te vinden om aan de koude oorlog een einde te ma ken en het uitbreken van een werkelijke oorlog te voorkomen, mits de deelnemers aan deze conferentie zich hiervoor volledig inzetten. Het onmiddellijk bijeenroepen van een topconferentie op het hoogste ni veau is in het belang van alle landen, al dus Kroesjtsjev. Hij zegt verder dat de Russische regering het in de huidige om standigheden noodzakelijk acht de pogin gen voort te zetten om de vrede in het Midden- en Nabije Oosten te bewaren en te versterken. Kroesjtsjev zegt te hopen dat bestude ring van dit probleem in de UNO-Assem blee waarin zowel grote als kleine mo gendheden vertegenwoordigd zijn het mogelijk zal r-<aken middelen te vinden om het oorlogsgevaar, in het Nabije en Midden-Oosten geschapen door de acties van de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië, af te wenden. „Politiek lyk" CAIRO (UPI) De speciale afgezant van president Eisenhower in het Nabije Oosten, Robert Murphy, heeft dinsdag avond gezegd, dat de pas gekozen presi dent van Libanon, generaal Foead Sjehab, genoegen neemt met de positie die de Amerikanen in Libanon innemen en dat deze met de Verenigde Staten samenwerkt. Hy verklaarde dit bij zijn aankomst uit Beiroet in Caïro voor besprekingen met de president van de Verenigde Arabische Re publiek, Gamal Abdel Nasser. In antwoord op de vraag, wanneer de Amerikaanse troepen Libanon zouden ver laten, zei Murphy: „Het is onmogelijk een datum voor dit vertrek vast te stellen. Wy worden geleid door de wensen van de Libanese regering. De gekozen president is bezig een programma uit te werken en wy werken nauw met hem samen," voegde Murphy daaraan toe. Daar het bezoek van Murphy geen offi cieel bezoek is, bevonden er zich geen Egyptische officiële personen op de lucht haven om hem te begroeten. Hij reed onmiddellijk naar het paleis van de presi dent om het gastenboek te tekenen en be gaf zich daarop naar de Amerikaanse ambassade. Murphy zei, dat hij voor zijn vertrek uit Beiroet anderhalf uur met Sjehab heeft geconfereerd, en dat deze zeer tevreden zei te zijn over het optreden van de Ame rikanen. „Wij staan in zeer vriendschap pelijke verhouding tot Sjehab," zei Murphy. „Hij is zeer intelligent en begrijpt de situa tie volkomen." Murphy verklaarde „zeer optimistisch" te zijn na de besprekingen over het Bag- dad-pact, die hij met de nieuwe leiders van Irak gevoerd heeft. „Ik was zeer onder de indruk van hun program en bekwaamheid ik had toen ik wegging een goede in druk", voegde hij er aan toe. Murphy zei, dat hij gisteravond met de rebellenleider Saeb Salam, had gesproken en van mening is, dat Salam thans de hou ding van de Verenigde Staten beter be greep, zoals nu ook hij een beter begrip heeft van de houding van Salam. Hij zei te hopen, dat hij vandaag „vruchtbare" besprekingen met Nasser zov hebben en eveneens met de minister voor presidentiële zaken, Sabri Ali en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, die hij vanavond om acht uur zal ontmoeten. aanvaard en de regering verzocht aan te blijven tot het einde van zijn ambts periode op 23 september. Naar verluidt zou hiertoe zijn besloten opdat Libanon op een eventuele topconferentie door Sja- moen en premier Sami el Solh wordt ver tegenwoordigd. Louis de San de Belgische consul-gene raal te Damascus, is door het Libanese militaire hof van beroep wegens het uit Syrië binnensmokkelen van wapens voor de opstandelingen tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Een krijgsraad had De San ter dood veroordeeld. CAIRO (U.P.I.) De bespreking, die vanochtend in Caïro zou worden gehouden tussen de Amerikaanse diplomaat Murphy en president Nasser, heeft geen doorgang gevonden. De Amerikaanse ambassadeur Raymond Hare begaf zich alleen naar Nassers paleis, om een nieuwe afspraak te maken met Nassers adjudant, Sabry. De reden van het uitstel is niet bekend gemaakt. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev van de Sovjet-Unie en de voormalige Democratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap Adlai Stevenson hebben dinsdag in Moskou een langdurig onderhoud gehad, zo meldt het Russische persbureau Tass. Stevenson is sinds 12 ju li in de Sovjet Unie, hoofdzakelijk voor on derhandelingen over auteursrechten op Amerikaanse publikaties in Rusland. BEIROET (AFP/UPI) Premier Sami el Solh van Libanon heeft dinsdag aan president Sjamoen het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Deze heeft het echter volgens een nader bericht van UPI niet Hij merkt vervolgens op dat de Veilig heidsraad in zijn huidige samenstelling onder druk van de Verenigde Staten in feite een soort van commissie is geworden, waarin voor het grootste deel landen zit ting hebben, die lid zijn van de NAVO, de verdragsorganisatie van Bagdad en de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie, en waarin de plaats van de wettige vertegen woordiger van China wordt ingenomen door een vertegenwoordiger van „het poli tieke lijk", Tsjang Kai Tsjek. Hierdoor is de Veiligheidsraad in feite verlamd en niet in staat, buiten de wil van de Verenigde Staten om, een besluit te nemen, dat wer kelijk kan bijdragen tot het waarborgen van de vrede in de wereld, aldus Kroesjtsjev. Hij zegt verder dat het dwaas is de Chinese volksrepubliek te negeren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1