VenhcJe CPanda en de protonplopper Twee thans Westeuropese in uitvoering olieleidingen Banksaldo sterk gedaald Chefarine „4" Westduitse economische expansie ten einde, aldus de Bundesbank Wereldnieuws Het blijft regenachtig Esso beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Werkloosheid echter op laagtepunt sinds 1948 2 ONDERGRONDSE OLIESTROMEN IN OOST EN WEST NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Plan voor raffinaderij bij Algiers voor Sahara-olie Spaarcijfers R.P.S. Jaarcijfers Wereldbank Het Londens verdrag inzake Duitse schulden Faillissementen Examens De Weekstaat Madoera Stoomtram lost 6 percent af op obligaties Premier Fanfani van Italië gaat morgen naar Parijs Maak er eenfeest van met... WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 NU OLIELEIDINGEN die kapitalen aan transportkosten besparen en de olie- kosten dus drukken ook in Europa noodzakelijk zijn geworden is in september 1956 SAPPEUR opgericht voor de aanleg ervan. De noodzaak is duidelijk als men weet dat de olie in Rotterdam 8-9 gulden per ton duurder is dan in Marseille. SAPPEUR ontwierp een hoofdleiding van Marseille naar Rotterdam en Keulen, met aftakkingen naar Antwerpen en Parijs. Men was het echter in „SAPPEUR" niet eens en in 1957 trokken de Duitse maatschappijen van Esso en BP zich terug om aan een eigen olie leiding te gaan werken. Deze leiding loopt van Wilhelmshaven naar het gebied bij Keulen. Ten zuiden van Keulen bouwt de Shell een zeer grote raffinaderij en tot 1962 ziet Duitsland zijn raffineercapacitcit dan ook toenemen met 27,7 miljoen ton per jaar. Beslaande grote olieleiding Ontworpen oliefeidinq Over een afstand van ruim driehon derd kilometer, tusen Wilhelms- hafen en Keulen, ploegen graafma chines, bulldozers en rijdende hijs kranen met een gemiddelde snel heid van ruim een kilometer per dag een brede voor door het Westduitse grens gebied, waarin een oliepijplei ding zal worden gelegd. In oktober zal er meer dan 60.000 ton goed staal aan buizen in de grond zitten, gereed om het „vloeibare goud" onder de druk van enkele zware pompen te doen vloeien van de olie haven aan de Noordzeekust naar de grote raffinaderij, die in Wesseling nabij Keulen verrijst. Aan materiaal kost die leiding ruim 1000 mark per ton. Met het leggen er van is men nu ongeveer halverwege ge vorderd, tot het gebied van Bentheim- Ochtrup, slechts enkele kilometers van de Nederlands-Duitse grens, waar de graaf machines heel wat brokken taaie klei moeten verwerken. Alleen verkeerswegen en spoorlijnen werden ontzien, en wel op zeer bijzondere wijze. Er is zelfs geen stagnatie geweest. Aan de eigenlijke bouwtroepen vier van 200 man gingen kleine groepjes specia listen vooraf, belast met het doorboren van de dijklichamen van alle spoor- en verkeerswegen, die het tracé van de ont worpen olieleiding kruisen. Dat gebeurde met een reusachtige spiraalboor, waarna Advertentie HET WAKEND OOG VAN ESSO DULDT IN UW MOTOR Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering Zeven oliemaatschappijen hebben dins dag te Parijs bekendgemaakt, dat zij voornemns zijn zo spoedig mogelijk nabij Algiers een raffinaderij voor 2 miljoen ton per jaar te bouwen, waarin de ruwe olie uit de Sahara verwerkt zal worden. Een maatschappij, die de naam draagt Socié- té de la Raffinerie d'Alger wordt opge richt en zal voor de bouw zorgen. Zij wordt gesticht door de Standard Oil Company (New Jersey), de Beryl Alge- rie, de Compagnie Frangaise des Pétro- les, de Compagnie Franqaise de Raffi nage, de Mobil Oil Francaise, de Société Frangaise des Pétroles B.P. en de Socié té Shell d'Algerie. Met de aanleg van een buisleiding van 700 kilometer van het centrale Saha- ra-olieveld van Hassi Messaoud naar Bou gie aan de Algerijnse Middelandse Zee kust zal in september begonnen worden. Tegen het einde van 1959 zou deze buislei ding 4 miljoen ton ruwe olie per jaar kun nen vervoeren, hetgeen daarna zal toene men tot 14 miljoen ton per jaar tegen 1962. Bougie zal vergroot worden om daar tank schepen tot 80.000 ton te kunnen laden. Ook zullen er 12 grote opslagtanks van elk 35.000 kb. meter worden gebouwd, waarin de olie tot aan het laden zal worden be waard. (Reuter). De internationale verwikkelingen hebben de besparingen bij de Rijkspostspaarbank in juli niet of nauwelijks beïnvloed. Inge legd werd 76,1 miljoen, opgenomen 57,5 miljoen. Het spaarverschil bedroeg dus 18,6 miljoen (vorige maand -f 12.4 miljoen en in juli 1957 4.7 miljoen). Het inleg gerstegoed was eind juli 2023,7 miljoen. In 1958 is tot dusver bij de RPS gespaard 67,6 miljoen tegen 44,4 miljoen in hetzelf de tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo juli 1958 bedraagt 2023,7 miljoen (vorige maand 2005,1 miljoen en ulto juli vorig jaar 1957,5 miljoen). In Amsterdam werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd 8,6 miljoen en terug betaald 6,9 miljoen, een spaarverschil dus van 1)7 miljoen, tegen 1,0 miljoen vorige maand en 0,2 miljoen vorig jaar juli. de stalen buizen volgden, die nu overal in het Westfaalse land reeds onder de wegen zijn aangebracht, gereed om in het grote leidingplan te worden opgenomen. Vijfdaags transport De buizen zijn van behoorlijke af metingen: 28 duim (ongeveer 71 cm) in doorsnede. Dat betekent, dat een aanzien lijke hoeveelheid olie nodig is om de lei ding te vullen naar schatting 143.000 kubieke meter. Pompstations op de route, bij Ostenwalde op de Hümmling bij Och- trop, ongeveer 13 km ten oosten van En schede, en bij Duisburg zullen moeten zorgen voor een constant transport van de olie, die vijf dagen nodig zal hebben om de weg van Wilhelmshafen naar de raffi naderij af te leggen. Het transport zal een aanvangscapaciteit van ongeveer 1300 ton per uur krijgen. Het leggen van de leiding geschiedt op dezelfde wijze als bij onze aardgaslei dingen. De 11 tot 12 meter lange pijpen worden nabij de plaats waar ze komen te liggen aan elkaar gelast en daarna her haaldelijk op mogelijke lekken gecontro leerd. Dan komen de graafmachines, die in snel tempo een reusachtige sleuf van ruim anderhalve meter diepte maken, gevolgd door hijskranen, die de buizen leggen. Het werk wordt voltooid door bulldozers en andere werktuigen, die de sleuf dichten en het terrein egaliseren. Andere leidingen Btf Rotterdam staat thans de grootste raffinaderij van Europa en van deze plaats uit zal men een olieleiding naar Keulen aanleggen die in 1960 gereed zal zijn. In april van dit jaar is de maatschappij op gericht voor het vervoer van ruwe olie van Rotterdam naar Duitsland. Met de uit voering van de werkzaamheden voor deze pijpleiding is op Nederlands grondgebied reeds begonnen. De ruwe olie die in Rot terdam zal worden aangevoerd zal aldaar in de tanks worden opgeslagen om vervol gens naar de raffinaderijen in Duitsland te worden gepompt. Voorlopig zal deze leiding een capaciteit bezitten van on geveer 7,5 miljoen ton olie per jaar. De olieleiding wordt ongeveer 300 km lang en is eigendom van de Shell, Mobil Oil en Caltex. Twee grote Europese olieleidingen zijn dus reeds in uitvoering. De Fransen heb ben nu inmiddels ook een maatschappij opgericht die zich bezig zal houden met de aanleg van de olieleiding van Marseille naar Straatsburg, waar Franse olieraffina derijen zullen worden gebouwd. In 1962 hoopt men deze leiding gereed te hebben terwijl in de verdere toekomst mogelijk de leidingen naar Parijs en Antwerpen gebouwd zullen worden. Oost-Europa De Roemeense oliebronnen zijn thans aangesloten op de Sovjet-Unie (Odessa). Ook de olieleiding naar de Donau is ge reed. Men wil één grote olieleiding door Oost-Em-opa aanleggen en daarmede Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije ver binden. Hierdoor krijgt bijvoorbeeld het staalbekken van Ostrava, door de verbin ding met Gbely, aansluiting op de Poolse olievelden. De plannen in Oost-Europa zijn groots van opzet want men wil niets meer of minder dan de velden van de Don, in de Sovjet-Unie, verbinden met Oost- Europa. In het Dongebied zijn de olie leidingen dan weer aangesloten op de Russische „oliekraan" van Bakoe. De Wereldbank maakt bekend, dat zij in het op 30 juni geëindigde boekjaar een netto-winst van 42 miljoen dollar heeft be haald, vergeleken met een winst van 36 miljoen dollar in het vorige boekjaar. De winst is gevoegd bij de aanvullende reser ve voor verliezen en leningen en garanties waardoor deze reserve is gestegen tot 236 miljoen dollar. Aan leningcommissies werd 20 miljoen dollar ontvangen, welk bedrag is gevoegd bij de speciale reserve van de bank, die hierdoor is gestegen tot 114 miljoen dollar. De totale reserves be droegen op 30 juni jl. 350 miljoen dollar. De Wereldbank heeft in het afgelopen boekjaar 34 leningen, tezamen het equi valent van 711 miljoen dollar bedragende, verstrekt (v.j. 388 miljoen dollar). Het bruto totaal der leningsverplichtingen be reikte op 30 juni jl. 3819 miljoen dollar. Af gelost werd 28 miljoen dollar. In totaal heeft de bank thans op de door haar ver strekte leningen 392 miljoen dollar aan aflossingen ontvangen. Van de verstrekte leningen was op 30 juni jl. 2.795 miljoen dollar opgenomen. De geconsolideerde schuld van de Wereldbank steeg in het af gelopen boekjaar per saldo met 625 mil joen dollar tot 1.658 miljoen dollar. De datum, waarop de destijds te Lon den gesloten internationale overeenkomst inzake (oude) Duitse buitenlandse schul den ook voor Nederland in werking treedt, is bepaald op 1 augustus 1958. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 5 augustus 1958 in staat van faillissement verklaard: J. M. J. Velthuysen, huisschilder, Haar lem, Sillemstraat 33. Rechter-commissa- ris: mr. J. P. Petersen. Curator: rhr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 29. Jacobus van den Brink, expeditie chauffeur, Haarlem, Spiegelstraat 29 rood. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 29. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 5 augustus 1958 opgeheven het faillis sement van: F. D. Lampert, aannemer, Haarlem, Kleverlaan 86. Rechter-commis saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en pro cureur te Haarlem, Verspronckweg 3. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 5 augustus 1958 opgeheven het fail lissement van: K. Bilder, aannemer, IJmuiden-Oost, gemeente Velsen, Markt plein 2. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 5 augustus 1958 opgeheven het faillis sement van: H. H. J. vah den Broek; fa-" brikant, Haarlem, Zoetestraat 30- rood. Rechter-commissaris: mr: N. Smits. Cü-' rator: mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procureur te Haarlem, Zijl straat 47 rood. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 5 augustus 1958 opgeheven het fail lissement van: J. Grund, houder van een autorijschool, Haarlem, Oranjestraat 70. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, ad vocaat en procureur te Haarlem, Zijl straat 47 rood. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 4 augustus 1958 geëindigd het faillissement van: C. W. Straathof, Haarlem, Nic. van de Laan straat 2a, handelende onder de naam Kleermakerij voorheen Holt Straathof, Haarlem, Zijlweg 69. Rechter-commissa ris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. G. H. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 30. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans M.O.- A: L. A. Thiels. Rotterdam: L. van den Tillaar, Heemstede; J. H. Timmer. Amsterdam; J. A. Vid- deleer, Amsterdam; M. B. Doedens, Emmen; H. Visser, Voorburg; A. P. Weikamp, Bennebroek en de dames A. M. Stoop, Vlaardingen; A. S. Thijssen, Mill, M. A. Vostermans, Helmond; P. J. de Vos, Leiden; A. M. de Vré, Amsterdam en M. N. J. van Waardhuizen. Dordrecht. Blijkens de verkorte balans per 4 augus tus van de Nederlandsche Bank is de Rijksschatkist weer gevuld met 205 mil joen nadat deze de vorige week leeg was. Uit inschrijvingen op schatkistpapier op 28 juli, waarvan de storting plaatsvond op 30 juli kwam 338 miljoen binnen, terwijl ook nog een bedrag aan belastingen werd ontvangen. Hiervan werden 54.3 miljoen aan promessen afgelost en tevens het be drag ad ƒ75.6 miljoen aan de centrale bank terugbetaald, welk bedrag vorige week was opgenomen. Verder werden nog ongeveer 10 miljoen betaald voor rente en aflossing van nationale schuld. Het saldo van de banken onderging een gevoelige verlaging van ƒ686,4 miljoen tot 415,9 miljoen. Dit kwam doordat de banken ƒ338 miljoen moesten betalen van wege de storting op schatkistpapier aan het rijk. Hiertegenover stond een verrui ming van middelen door het vervallen van schatkistpromessen, een stijging van de goud en deviezenreserve ad 26 miljoen, die aan de banken ten goede kwam, als mede een bedrag tengevolge van de in krimping van de bankbiljettencirculatie. De banken zijn hierdoor gekomen onder het verplichte gemiddelde ad ƒ450 miljoen, dat zij moeten aanhouden bij de Neder landsche Bank. Na de ultimo heeft een kleine inkrimping van de bankbiljettencir culatie plaatsgevonden, waardoor deze achteruitliep van 4274,8 miljoen tot ƒ4256,1 miljoen. De goud- en deviezenre serve verbeterde van ƒ4745,2 miljoen tot 4771,1 miljoen, waarvan aan convertibele valuta 883,7 miljoen tegen de vorige week 873,0 miljoen. Het goud bleef onveran derd op ƒ3497,7 miljoen. Tengevolge van de ruimte op de geldmarkt werd daggeld verlaagd van 2V* pet. tot 214 pet. Het dek kingspercentage steeg niet onbelangrijk tot 85,02 tegen de vorige week 83.32 (ANP). Met 3402 tegen 1452 stemmen is in de tweede vergadering van houders van obli gaties der 4 percent obligatielening 1940 ten laste van de n.v. Madoera Stoomtram Maatschappij een amendement aangeno men op een door het bestuur dezer ven nootschap eerder ingediend voorstel. Dit voorstel kon op de vergadering van 11 ju li niet in stemming worden gebracht we gens het ontbreken van het vereiste quo rum. Obligatiehouders besloten nu dat, wan neer de voor rentebetaling getransfereer de middelen zulks toelaten, een of meer der na 2 januari 1958 vrvallende coupons zal worden voldaan; dat uitlotingen en af lossingen zijn opgeschort en niet zullen worden hervat; dat uit de thans nog in Ne derland beschikbare middelen pro rata 6 percent van de hoofdsom der obligaties zal worden afgelost; dat de na de aflossing nog beschikbare middelen worden gere serveerd voor de instandhouding van het bestuursapparaat. 4 Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I VAN EEN EXPANSIE van de Westduitse economie, die zich overigens nog altijd op een zeer hoog peil bevindt, is geen sprake meer, zo deelde gisteren de centrale bank van de Bondsrepubliek, de Bundesbank te Frankfort mee. Wat het aantal opdrachten aangaat spreekt de bank zelfs van een terughoudendheid van de vraag in de maand juli. De werkgelegenheid echter bereikte in de vorige maand een hoogte punt. Nog nooit sedert 1948, het jaar van de Duitse geldhervorming, was de werk loosheid in de Bondsrepubliek zo gering als in de vorige maand, te weten 356.000 man op een totaal van 19,2 miljoen werkende mensen (het Saarland en Berlijn worden hierbij buiten beschouwing gelaten). Het betreft hier 182.000 mannen en 174.000 vrouwen. De teruggang van het aantal werklozen is vooral een gevolg van de enorme bloei van de bouwnijverheid in de zomermaanden, die allerwege arbeidskrachten aantrekt Het aantal onbezette posten in bedrijven in West-Duitsland is inmiddels gestegen tot boven de 250.000. Desondanks beoordeelt de Bundesbank, ook. nu men verwacht dat de .werklposheid in dejeomende maanden laag zal blijven, de- gehele conjuncturele ontwikkeling in het land met terughouding. In de industrie zijn de uitzichten voor een verdere groei ROME, (Reuter-AFP) Premier Fan fani van Italië zal donderdag en vrijdag te Parijs besprekingen voeren met premier De Gaulle van Frankrijk onder meer over de crisis in het Nabije Oosten. Fanfani is ten tijde van de installatie der nieuwe Ita liaanse regering al door De Gaulle uitge nodigd naar Parijs te komen. (UPI) Tijdens de besprekingen tus sen de secretaris-generaal van de NAVO Spaak met Fanfani is blijkens een com- bereikt over de internationale situatie. Spaak heeft gedurende zijn hezoek van twee dagen aan Rome tevens een onder houd gehad met president Gronchi, en de ministers van Defensie en Financiën, Segni en Medici. In het slotcommuniqué wordt opgemerkt dat „de onvervangbare taak van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie voor het handhaven van de vre de en voor het beveiligen van de leden staten., nogmaals duidelijk aan het licht is getreden." Advertentie TOFFEES 6. Zo was Panda dus de eigenaar gewor den van de vreemde sportauto met al ie merkwaardige apparaatjes; en hij was er niet weinig trots op! Toen hij de motor startte en de wagen in beweging bracht, bleek alles uitstekend te werken. „Het gaat heerlijk!" riep hij de vriendelijke verkoper nog toe, terwijl hij geruisloos weggleed van het trottoir. „Dank u wel, hoor!" „Geen dank vooral geen dank!" glim lachte de vreemde, wuivend. „En tot ziens, waarde heer!" Panda riep ook nog „tot ziens", maar eigenlijk meende hij dat niet helemaal. „Dat zou wel eens lang kunnen duren voordat ik die aardige mijnheer weer zie", dacht hij, „want als ik een blok je om gereden heb om de auto te proberen, dan ga ik er meteen de grote weg mee op om aan mijn vakantie te beginnen. Eigen lijk is alles erg heerlijk!" En de vreemde ling, die hem op de stoep na-oogde, vond alles óók heerlijk. „Het geeft innerlijk een prachtig gevoel om een goede daad te ver richten jegens zo'n aardig klein baaske", mompelde hij, „en dit niet in de laatste plaats wanneer men daar nog negenhon derd ducaten aan verdient!" nu eenmaal volgens de bank geringer dan bijvoorbeeld in de bpuwnijverheid. De Bundesbank meent dat de algemene con- 'jundfüi'ëïé teruggang'"zich thans, waf dè' buitenlandse opdrachten betreft, ook in Duitsland voelbaar zal maken. Alleen in branches als machine-, auto- en scheeps- industrie zijn ook de buitenlandse op drachten op hoog peil gebleven. Ter an dere zijde staat dat de bank meent dat de industriële produktie in genen dele meer alleen de graadmeter van de conjuncturele ontwikkeling vormt, „omdat met de groeiende welstand in West-Duitsland steeds sterkei- die economische takken naar voren komen, waarin diensten wor den geleverd". Het reisverkeer in deze weken nam bijvoorbeeld in een dergelijke mate toe dat deze groei ver die in de in dustrie overtreft. Hiertegenover staat de mededeling van 't Westduitse ministerie van Economische Zaken te Bonn, volgens welke in juni het aantal buitenlandse opdrachten voor de industrie verrassend is gestegen on danks de vakantietijd. Terwijl in juni de binnenlandse bestellingen met één percent terugliepen, gingen die uit het buitenland met 20 percent omhoog vergeleken met mei. In het algemeen waren de opdrachten in juni zeven percent hoger dan in juni 1957. Het betreft hier in het bijzonder buitenlandse opdrachten voor de West duitse auto-, elektrotechnische en ijzer-, blik- en metaalwarenindustrie. Dit bericht en dat over de lage werkloosheid acht men, ondanks de waarschuwing van de Bundes bank, het teken dat van een conjuncturele teruggang in Duitsland zelf nog geen sprake is. Ook al wil men de nodige voor zichtigheid in acht blijven nemen. (Voor de beurs zie pag. 8) Veelbelovend. Een dertienjarige jongen heeft zondagavond een spoorwegonge luk voorkomen. Hij ontdekte op de hoofdlijn nabij Poels in Stiermarken een vernielde auto en waarschuwde zijn vader die seinwachter is. De ex- prestrein Wenen-Merano kon nog op tijd tot stilstand komen. De exprestrein van Rome werd enige minuten later verwacht. Mond dicht. Martin Sommer, üe beul van Buchenwald, die tijdens zijn oroces verklaarde dat de Beierse dokter Eise- le vele concentratiekampbewoners om het leven zou hebben doen komen, heeft geweigerd zich aan een nader verhoor hieromtrent te onderwerpen. Sommer, tot levenslang veroordeeld, vertoeft in de gevangenis te Bayreuth. Vanwege zijn weigering wex-d hem een discipli naire straf opgelegd, maar dat is in be roep ongedaan gemaakt. Onbewezen. Het Amerikaanse hof van be roep heeft de vonnissen vernietigd van zes communistische leiders die in 1956 wegens „samenzwering tot aanzetting en bevordering van de gewelddadige omverwerping van de regering" tot straffen variërend van één tot vijf jaar gevangenis waren veroordeeld. De drie leden van het hof waren eenstemmig van oordeel dat de regering niet had bewezen, dat de betrokkenen er bij an deren op hadden aangedrongen „iets te doen", maar er alleen toe hadden aangespoord „in iets te geloven". Opgeschort. Het Amerikaanse Congres heeft verdere behandeling van een re geringsontwerp over het recht paspoor-* ten aan communisten en communis tisch gezinden te weigeren tot het vol gende jaar uitgesteld. Krachtens de voorgestelde wet zou de overheid ook bevoegdheid krijgen om Amerikaanse burgers te verbieden naar bepaalde ge bieden te reizen. Men besloot tot op schorting van de behandeling met het oog op de meningsverschillen, die ever de kwestie zijn gerezen. Schadepost. West-Duitsland heeft meer dan 8,5 miljard mark opzijgezet voor schadeloosstelling van de slachtoffers van de nazi's zo blijkt uit het orgaan van de bondsregering. Het aantal per sonen dat aanspraken doet gelden, is nog niet bekend. Het wordt geschat op ruim 2.250.000 mensen. Vredesmartelaar. De Verenigde Arabi sche Republiek zal op 17 september een bijzondere postzegel uitgeven ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de moord op graaf Bernadotte, de UNO-bemiddelaar in Palestina. Ara bische regeringen noemen de graaf vaak „vredesmartelaar". Stadsreiniging. In de afgelopen twee we ken zijn naar schatting driehonderd in woners van het dal van Katmandoe, in Nepal, aan cholera overleden. Bijna dertigduizend Nepalezen zijn tegen de gevreesde ziekte ingeënt. Voor het eerst in de historie van de Nepalese hoofd stad worden de straten geveegd. Plagiaat. A. Popovski is uit de Russische unie van schrijvers gestoten wegens „gebruikmaking van buitenlandse wer ken", aldus bericht de Moskouse „Lit teraire Gazet". Hiermede is de auteur 'de mogelijkheid tot publiceren in fei te ontzegd. Kunstig. Geleerden van de universiteit van Wisconsin (V.S.) hebben maandag met succes een plastic hartklep ge plaatst in het hart van een hond, die de operatie heeft overleefd. De kunst hartklep functioneert goed. Men hoopt over enkele jaren in staat te zijn be schadigde hartkleppen van personen die aan rheumatische koorts lijden, door plastic kunstkleppen te vervan gen. Doodstraf. Een enquête heeft uitgewezen dat 75 percent der ondervraagden voor de her-instelling van de doodstraf in West-Duitsland is. Vijf percent is er tegen. Van de overige twintig per cent had tien percent geen mening en wilde tien percent de doodstraf alleen voor bijzonder ernstige misdaden, zo als moord en zedenmisdrijven. Proefhuwelijk. Een Australische hoogle raar heeft zich in een televisieuitzen ding te Sydney uitgesproken voor „proefhuwelijken". Hierdoor zou het aantal echtscheidingen waarschijnlijk beperkt worden. Pech. Volgens een Oostduits blad is een Oostduitser, die een kostuum in West- Berlijn had gekocht en dit in de trein op weg naar huis wilde aantrekken, zonder pantalon in Dresden aangeko men. Op het toilet had de man zijn oude broek uitgetrokken en uit het raam gegooid. Toen hij het pak waarin zijn nieuwe kostuum had moeten zitten opende, bemerkte hij dat de Westber- lijnse winkeljuffrouw alleen de jas had ingepakt De oceaandepressie, die met grote snel heid naar het zeegebied ten noorden van Schotland trok, verplaatste zich de afge lopen 24 uur nog maar weinig en vult nu langzaam op. Boven Frankrijk ontwikkel de zich gisteren een randstoring, die in Oost-België en Zuidoost-Nederland regen en onweer veroorzaakte. Ook boven Zuid- Engeland ontwikkelde zich gisteren een randstoring, die langs de Waddenkust naar Denemarken trok. Bij het passeren viel vannacht in het noorden van het land on- geveer 10 tot 12 mm. regen. Achter de storing stroomde een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar ons land. waarin opkla ringen maar ook enkele buien voorkomen. Er zijn aanwijzingen, dat zich ten wes ten van Ierland een nieuwe depressie ont wikkelt, die zeer waarschijnlijk morgen in ons land opnieuw regen zal brengen. YVEERRAPPOUTEN Donderdag 7 augustus Zon op 5.10 uur, onder 20.21 uur. Maan op 23.17 uur, onder 13.33 uur. Maanstanden 7 aug. 15 aug. 21 aug. 29 aug. 18.49 uur 4.33 uur 20.45 uur 6.53 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 augustus Hoog water 8.16 en 20.40 uur. Laag water 3.50 en 16.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- C* t land maxima van giste- uO C ren. Binnenland, heden el d el 7 uur. Neerslag, laatste 1" 0) V rt 24 uur. %-c 3 c5 Den Helder zwaar bew. n 14 6 Ypenburg half bew. w 16 4 Vüssingen zwaar bew. wnw 16 1 Eelde lichte regen zw 16 6 Twente geheel bew zw 16 2 De Bilt zwaar bew. zw 16 1 Eindhoven regenbui wzw 16 1 Vlv. Z.-Limb zwaar bew zw 16 13 Helsinki geheel bew zw 19 7 Stockholm zwaar bew wzw 18 5 Oslo onbewolkt windst. 19 0,1 Kopenhagen regen z 20 2 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 Londen zwaar bew. w 18 1 Amsterdam regenbui w 18 9 Brussel regen wzw 24 0,1 Luxemburg regenbui w 22 3 Parijs zwaar bew. wnw 26 0 Bordeaux zwaar bew. wnw 29 0 Grenoble zwaar bew. windst. 28 0 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn zwaar bew. z 25 0 Frankfort zwaar bew. windst 25 0 München onbewolkt windst. 24 0 Zürich licht bew. windst. 26 0 Genève licht bew. zzw 26 0 Locarno zwaar bew. windst. 26 0 Wenen half bew. z 24 0 Innsbruck licht bew. windst. 28 0 Rome onbewolkt ono 32 0 Ajaccio onbewolkt no 27 0 Madrid onbewolkt windst. 33 Mallorca licht bew. windst. 32 0 Algiers onbewolkt windst. 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2