Eemskwestie bemoeilijkt de besprekingen met Nederland GR AT Oud-burgemeester O'Dea van Sydney komt naar ons land Paarden galoppeerden ondanks de regen door feestend Santpoort Nescafe Van dag tot dag Wraakzittimg Lofwaardige stap Vrees voor „Europoort" als grote concurrent van Duitse havens 3 Nieuwe veerboot bracht allerminst uitkomst Tweelingzusjes pleegden winkeldiefstallen DUITSE MINISTER VERKLAART: mm recepten. Geef MU maar Verdronkenen gevonden De pseudo-Bartjes Beeldhouwster krijgt gelijk in geding tegen warenhuis Cees Laseurs toestand enigszins beter <~Pracitóteel WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 Wat Kroesjtsjev thans beoogt, kan men betitelen als Rusland's wraakzitting na de speciale UNO-Assemblee over Hongarije. Misschien zal de geschiedenis uitwijzen, dat. Mao Tse Toeng invloed heeft gehad op Kroesjtsjev's nieuwe koers, maar ook zonder zijn bezoek aan, Peking moet de !„ider Van de Sovjet-Unie beseft hebben, dat eigenlijk de komkommertijd is aange broken, nu Irak voor de wereld weer aan vaardbaar is geworden en nu in Libanon de rust lijkt weer te keren en de aftocht van de Amerikaanse troepen daarvan op den duur het logisch gevolg moet zijn,. Steinbeck schreef een beroemd boek: Druiven der gramschap". Welnu, de hoofdschotel van de speciale UNO-Assem- blee, die Kroesjtsjev thans wenst, zal be staan uit „komkommers der gramschap". Een indrukwekkend groot gedeelte der 81 UNO-leden zal scherpe redevoeringen af steken over de „agressie" van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Dagen, wel licht wekenlang zullen de radio en pers van de communistische en neutrale landen vol staan met redevoeringen over wat voor kolonialistische en kapitalistische olie- dorst zal worden uitgekreten. Teneinde een tegenwicht te geven aan het Russische propaganda-offensief, zal mogelijk Eisen hower zelf het Amerikaanse standpunt in de UNO-Assemblee verdedigen. Een Rus sische woordvoerder te New York heeft reeds verklaard, dat Kroesjtsjev niet voor deze gelegenheid zal overkomen. Of de Sovjet-Unie een tweederde meer derheid zal vinden voor een resolutie, waarin de Verenigde Staten en Groot- Brittannië worden veroordeeld, valt nog te bezien, doch dat is voor Kroesjtsjev van minder zorg. Resoluties van de UNO-As semblee zijn in feite niet meer dan krach teloze conclusies of aanbevelingen. Hoofd zaak voor de Sovjet-Unie is de propa- gandawaarde, die een langdurige Assem blee-zitting oplevert. Evenmin is het geheel zeker of de Ver enigde Staten een meerderheid van twee derden bijeen kunnen krijgen voor een resolutie, die een versterking van de UNO- groep in Libanon zou aanbevelen. Zulks is echter evenmin belangrijk, nu Hammars- kjoeld, na de zittingen van de Veiligheids raad, toch al op zich genomen had de UNO-groep te versterken. Wie voelt zich thans gelukkig, en wie ongelukkig door deze nieuwste wending? Kroesjtsjev, die wellicht door Peking op de vingers is getikt, moet thans een spe ciale UNO-Assemblee verkiezen, want an ders had hij haar niet voorgesteld. Dulles moet opgelucht zijn, want, hij is nooit geest driftig voor een topconferentie geweest en bovendien is hij beducht, dat Eisenhower in een propaganda-debat zijn mannetje niet zou staan. Macmillan heeft, zonder dat dit iets kostte, zich in eigen land popu lair gemaakt door aan te dringen op een topconferentie, waarover hij zelf eigenlijk niet bijzonder opgetogen was. De Gaulle is nu verlost van de aandrang tegen zijn wens in deel te nemen aan een propa- ganda-spektakel, waarvan hij gruwt. De enige, die wellicht teleurgesteld zal zijn, is Hammarskjoeld, die thans zijn UNO geëxploiteerd ziet als een enorm reclame klankbord, terwijl hij in zijn idealisme ge hoopt had dat de machtigen der aarde de grondslag zouden kunnen leggen voor een harmonischer wereld. (Vervolg van pag. 1) omt, gaat Nederland nu dus een prijzens waardige stap nemen; het is daarin voor tegaan door België, Denemarken, de Duitse Bondsrepubliek, IJsland, Ierland, Luxemburg, Noorwegen en Zweden. Helaas is Frankrijk (als enig land naast het aas veel later tot de Raad van Europa toegetreden Oostenrijk) tot nu toe in ge breke gebleven, zelfs maar het algemene gedeelte van de Conventie die op Frans grondgebied geconcipieerd en uitgewerkt is! te ratificeren. En juist in Frankrijk zou er, als De Gaulle er onverhoopt niet in zou slagen zich met democratische mid delen staande te houden, wel eens gauw behoefte kunnen ontstaan aan internatio nale waarborgen inzake de rechten en fundamentele vrijheden van de mens, zo als die in de Conventie zijn vastgelegd. Maar hierbij dient zich vanzelf ook nog een ander vraagstuk aan: in hoeverre zijn de uitspraken van de Europese instanties bindend voor de betrokken staten? In dit opzicht is de situatie nog verre van be vredigend. De Commissie voor de Rechten van de Mens kan immers slechts aansturen op een minnelijke schikking; als deze on bereikbaar is, kan een beroep worden ge daan op het Hof, welks uitspraken bin dend zullen zijn. Zullen zijn, want het Hof is nog steecis niet tot stand gekomen! Het kan pas worden geformeerd als acht leden-staten van de Raad van Europa bebben verklaard, de jurisdictie van het Hof als bindend te zullen aanvaarden. En ot dusver zijn er slechts zes van zulke 'erklaringen waaronder die van Neder- and afgelegd. Het wachten is nu dus o twee landen (van de negen, die zich a dit punt nog steeds afzijdig hebben ge- uden) om volledige waarde en kracht 11 geven aan wat men in Straatsbui'g, mis- chien ietwat voorbarig, „het Europese landvest van de Vrijheid" heeft genoemd. Simon Koster Nu sinds 1 augustus de nieuwe veer boot „Prinses Beatrix" op het veer Vlis- singen-Breskens in dienst is gesteld, is de stagnatie veel groter dan voox-dien. De „Prinses Beatrix" vertrekt herhaaldelijk uit de veerhavens met nog voldoende plaatsruimte aan boord, terwijl tal van automobilisten en passagiers op de wal moesten achterblijven. Dit komt doordat men thans geen kaartjes meer op de veerboot kan kopen en de twee loketten te Vlissingen en het ene te Breskens de stroom van veergebruikers niet snel ge noeg kunnen verwerken. Tal van wegge bruikers hebben in de afgelopen dagen een uur moeten wachten op de volgende veerboot. Af en toe liet men een reserve boot varen, maar aangezien dit in Bres kens niet tijdig bekend werd gemaakt, misten velen ook deze boot. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben zich reeds ernstig over deze problemen beraden. Er zal nu voornamelijk ten be hoeve van treinpassagiers, een extra kaar- tenverkooploket met dubbele bezetting worden geplaatst. De bezetting van de loketten voor de verkoop van kaartjes voor voertuigen zal met één man worden uitgebreid. De politie te Harlingen is door een diefstal van een paraplu op het spoor gekomen van een enorme reeks diefstal len, gepleegd in Leeuwarden, Harlingen en andere Friese plaatsen. De diefstallen zijn gepleegd door de tweelingzusjes Joukje en Hiltje S. uit Kimswerd bij Har lingen. Dit kwam aan het licht toen een Harlinger winkelier aangifte deed, dat er een paraplu uit zijn zaak was verdwe nen. De beide meisjes die in deze zaak een tas hadden gekocht, werden op het politiebureau ontboden en daar bleek dat zij ook in het bezit waren van de para plu. De politie informeerde of het twee tal soms ook iets wist van de reeds dief stallen, die in de laatste tijd in Harlingen waren gepleegd en het duurde niet lang of de zusjes vielen door de mand. Onmid dellijk volgde huiszoeking in de ouder lijke woning. De politie stond perplex, want de kasten en de zolder stonden vol met tafelbestekken, cassettes, theelichtjes, wandborden, doosjes met gouden ringen en gouden horloges. Het aantal opgesta pelde huishoudelijke artikelen was niet te tellen. De meisjes onthulden dat zij ook in Bolsward en Emmeloord partijen ge stolen goed hadden verborgen, omdat er in het ouderlijk huis geen plaats meer was. De diefstallen zijn gepleegd in het tijds bestek van één jaar. Veel werd buit ge maakt in winkels in Leeuwarden, onder meer talrijke japonnen en mantelpakjes. De zusjes verklaarden dat het allemaal zo gemakkelijk was gegaan, dat zij hun werkterrein tot andere plaatsen hadden uitgebreid. Tegen een aantal familieleden van de meisjes, die gestolen goederen hadden verborgen of ten geschenke aangenomen, is proces-verbaal opgemaakt. De meisjes zijn ter beschikking van de Justitie te Leeuwarden gesteld. (Van onze correspondent in Bonn) De westduitse mininister van Verkeer, Seebohm, heeft verklaard, dat de Eems-Dol- lart-kwestie tus sen Nederland en Duitsland nog steeds niet is op gelost en dat de Nederlands-Duit se onderhandelin gen daardoor nog altijd bemoeilijkt worden. Minister Seebohm kantte zich opnieuw te gen mogelijke Ne derlandse plannen om de Dollart ge deeltelijk in te polderen. Zijns in ziens zal hierdoor zowel de ontwik keling van Emden als die van Delf zijl geremd worden. Verkleining van de Dollart als spuibekken betekent volgens de minister het veroorzaken van grote water bouwkundige moeilijkheden door verzan ding van het vaarwater. Het ligt in de bedoeling de haven van Emden uit te breiden. Óp het ogenblik heeft deze haven een diepte van negen meter, bij normale getijverhoudingen vol doende voor schepen tot 20.000 ton. Men wil in de komende jaren de haven uitbaggeren, waardoor schepen tot 25.000 ton en een diepgang van tien meter Emden zullen kunnen aandoen. Dit acht minister Seebohm voldoende voor de ertshaven Emden, die in 1957 een omslag had van 8,5 miljoen ton, waar van 5,8 miljoen ton ertsinvoer. Vrees voor „Europoort" Minister Seebohm verklaarde grote be wondering te hebben voor wat op water bouwkundig gebied in Nederland ge schiedt en geschied is. Over het Neder landse deltaplan verklaarde hij dat dit plan niet alleen gemaakt is voor bescher ming van de bevolking en het land tegen rampen als in februari 1953, maar ook voor vergroting van de capaciteit van de haven van Rotterdam. De aanleg van wat men te Rotterdam noemt de Europoort, zal, aldus de Duitse minister voor de Duitse Noordzeehavens neerkomen op een zeer grote en moeilijk te overwinnen concur rentie. De goede verbinding van Rotterdam met het Roergebied en het feit dat de Duitse havens steeds weer door verzan dingsproblemen geplaagd worden, betekent een grote handicap voor de Duitse havens in hun concurrentiestrijd tegen Rotterdam. Advertentie •ï'.vA't- ''-'v Vraag Uw winkelier om inlichtingen over de Nescafé receptenboekjes. .ür Hescafé IÉ>,xiJÉlSÉIii^ Het probleem van de Eemsmonding, dat de Duitse minister aanroerde, is wel een van de moeilijkste onderwerpen, die bij de Nederlands-Duitse onderhandelingen, die waarschijnlijk binnenkort zullen worden hervat, ter sprake komen. De Eemsmonding behoort reeds eeuwen lang tot het Duitse souvereiniteitsgebied. De scheepvaartroute leidde destijds door de zo genaamde Bocht van Watum, dicht langs de Nederlandse kust en langs Delf zijl. Een verzanding van het noordelijke deel van deze bocht had tot gevolg, dat de Duitsers een ook voor grote schepen ge schikte vaarweg naar Emden tot stand brachten door het Oostfriese Gaatje, welke vaarweg zij sindsdien ook steeds op de vereiste diepte houden. Emden is voor de Duitsers een haven van betekenis, speciaal voor de afvoer van kolen uit het Roer gebied en voor de aanvoer van erts Delf zijl is de laatste jaren voor Nederland van veel meer belang geworden, in de eerste plaats door de verdere industrialisa tie, die zich in de naoorlogse jaren in de noordelijke provincies is gaan voltrekken, maar vooral ook door de stiching van de sodafabriek. Gemeenschappelijk beheer? Beide landen willen ,een goede scheep vaartverbinding van deze havens met de open zee. Nederland wil daarbij graag in vloed kunnen uitoefenen op de vaarweg naar Delfzijl. De oplossing wordt nu ge zocht in de richting van een gemeenschap pelijk waterstaatkundig en scheepvaart kundig regiem over dit Duitse gebied. De, Duitse bondsregering zou zich destijds be reid hebben verklaard de vaargeul voor grote schepen van en naar Delfzijl onder het beheer van de Nederlandse waterstaat te plaatsen, evenwel zonder de souvereini- teit over te dragen. Men zou daarmede tegemoet willen komen aan het Neder landse standpunt, dat de vaarweg naar Delfzijl niet meer van de Duitse waterstaat afhankelijk mag zijn. De regeringen zouden het er over eens zijn geworden, dat door de instelling van een tweezijdige Eemscom_ missie een benadeling van één van de par tijen uitgesloten moet worden. Aan Duitse kant. acht men het van door slaggevende betekenis, dat de toegang tot de haven van Emden niet in het gedrang zal komen. De goede hydrologische condi ties in de Eemsmonding zouden gewaar borgd moeten zijn. In dit verband moet de door de Nederlandse regering getoonde bereidheid worden gezien eventueel af te zien van verdere drooglegging van de Dol lart, indien daardoor een verzanding van de toegang tot Emden zou worden ge riskeerd. Een oplossing in een voor beide landen aanvaardbare vorm is er tot nu toe echter niet gevonden. Men heeft onder andere nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de wederzijdse begrenzing van het waterstaatkundig beheer in de Eemsmon ding. In de Scheveningse Binnenhaven is het lijkje gevonden van de 13-jarige Thea M. uit de Spireastraat. Het meisje verdronk vorige week woensdagochtend bij het ba den in zee. De pseudo-Bartjes, die door een waren huis te Assen werden verkocht, is een slaafse nabootsing van het beeld, dat staat in de tuin van het gemeentehuis te Assen en dat vervaardigd is door de Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout, zo heeft de president van de arrondissementsrecht bank te Assen in kort geding geconcludeerd en dientengevolge werd de eigenaar van het warenhuis te Assen veroordeeld tot een dwangsom van 500,voor elke over treding van het verbod het nagemaakte beeldje te vervaardigen of te doen ver vaardigen, openbaar te maken, uit te stal len, te verspreiden, ten verkoop aan te bie den of te doen aanbieden, ten verkoop in voorraad te hebben of te verkopen, ter wijl de gedaagde verder werd veroordeeld in de kosten van het geding. De rechtbank overwoog onder meer. dat Suze Berkhout de vervaardigster is in de zin van de auteurswet. De stelling van eiseres, dat de beeldjes door gedaagde ver kregen zijn door deze af te gieten is onvol doende weersproken. Met gedaagdes stand punt, dat het hem niet gelukt is met de plateel fabriek een overeenkomst te sluiten en dat hij daarom gedwongen werd zich op andere wijze van dergelijke beeldjes te voorzien, kon de rechtbank niet akkoord gaan. De fabrikant of alleenverkoper van een bepaald artikel kan er regelmatig be lang bij hebben dat dit slechts in bepaalde zaken wordt verkocht. Wanneer de eige naar van het warenhuis er niet in is kun nen slagen de originele beeldjes voor zijn zaak aan te kopen, dan had hij zich daar bij moeten neerleggen. De weigering gaf gedaagde geen vrijbrief om inbreuk te maken op het auteursrecht van Suze Berk hout, noch om jegens de plateelfabriek een onrechtmatige daad te plegen door de na- maak-bcMdjes te verkopen voor een lager bedrag dan door de plateelfabriek was vastgesteld. Hij heeft willen profiteren van de moeite, arbeid en kosten van Suze Berk hout waardoor de echte Bartje-beeld.ies een gewild artikel zijn geworden. (Van onze correspondent in Parijs) Wanneer de toestand van Cees Laseur het toelaat, zullen vandaag de röntgenfo to's worden gemaakt. Het resultaat daar van zal wel niet voor morgenochtend be kend zijn, omdat de diensten in de Parijse ziekenhuizen in de vakantiemaand minder sterk bezet zijn dan gewoon. Mocht dokter Paraf, de specialist die Laseur behandelt, van oordeel zijn dat de patiënt mag wor den vervoerd en dat hij een luchtreis kan maken, dan zal hij over enige dagen met de K.L.M. naar Nederland terugkeren. Het is ook mogelijk dat het beter wordt ge acht dat Laseur nog enige tijd in Parijs blijft. In dat geval zal hij van het St. An- toineziekenhuis worden overgebracht naar een particuliere kliniek vlakbij Pa- rijé en daar nog enige tijd" verblijven voor hij, naar ons land wordt vervoerd. Naar mevrouw Laseur ons dinsdag avond meedeelde, is de behandelende ge neesheer tot dusver niet ontevreden over Laseur's toestand. Laseur is, voorzover de omstandigheden dat toelaten, nogal op gewekt en hij amuseert zich met het waar nemen van het leven in de Parijse zieken huizen. In het bijzonder de langs de bed den komende verkopers van croissants en mineraalwater en die van dagbladen heb ben zijn verwondering gewekt. Cees Laseur heeft overigens ook alweer wat soep mogen eten en hij hoopt, dat hij zo spoedig mogelijk naar huis zal kunnen terugkeren. de Zij schreeuwen in hun slaap Vroeger was dat eenvoudig: toen trokken alle Parijse „huizen" zo'n beetje één lijn Toen was het allemaal veel gemakkelijker. Of je toen al naar haut-couturier Piet keek of naar Wim, het was allemaal, zoals de Fransen dat zo mooi weten te zeggen, één toute-mémePiet nam een kort rokje, Wim ook. Kees had een bloot nekje; Guus ook. Alles ivas mooi en eenvoudig en de mode-redactrices waren dikke, tevreden, evenwichtige vrouwen mat brede buiken en glanzende konen. Het leven was goed in Parijs. De fotografen stonden glimla chend te knippen als gold het de toren van Pisa of de kabelbaan van Namen, en de huismoeders hoefden de klerenkast van vier jaar geleden maar open te trekken om de nieuwste collectie te kunnen aan trekken. Het was toen allemaal niet zo heftig en haastig. En vooral niet zo ver ward. Want hoe gaat dat nu? Ja, dat wilt gij van ons wel eens weten: hoe het nu gaat. Dat is een heel verhaal. Kijk: er zijn, zeg maar, dertien huizen in Parijs. Vroeger gingen die mooi samen als het om het blote halsje van uw en onzer vrouwe ging. Of om haar knieën-néé, knieën-ja. Of om vrouwelijke vormen-ja, vrouwelijke vormen-néé. Nu is dat anders. Want in elk dier huizen zit een haute- couturier en tikt zich wanhopig met een potlood tegen de tanden totdat hij een nieuwe lijn, een nieuw silhouet heeft uit gevonden. Dan roept hij die ogenschijn lijk zo vergeestelijkte, synthetische meis jes bij elkaar die het beroep van manne quin baseren op een erfelijke ondervoe ding, en belt de kranten op. En dan begint het: al die dertien huizen blijken nu een andere „ligne" te hebben ontdekt. Dat geeft de grootste opwinding: de moderedactrices wenen hele dagén bo ven hun blocnootje. Zij zijn mager gewor den en minnetjes en met rode randen om de ogen en geen vreugde kleurt nog heur wangen. Zij kijken om zich heen als opge jaagde beestjes, hollen van show naar show en mét haar hollen de modefotogra fen, koortsige knapen met nauwe broeks pijpjes en moede gezichten, en de publi- citeitschefs en overal treft hen hetzelfde sombere toneel: telkens een andere „ligne" en óveral die troep wezenloze, onwerkelij ke, bleekzuchtige, bloedeloze, doortrapte meisjes met hun verworden koppetjes, de mannequins, die ronddraaien en rond draaien. En hier is de rok kort, daar lang, daar bol, daar nauw, daar met flappen, daar met strikken-van-achter, met strik- ken-van-voor, met kleppen, met kieren, met dingen en zo is dat ook met het halsje. Halsje laag, halsje hoog, nekkie zus, nekkie zo- En thuis zit uw Mien. „Verdikkie", roept zij ineens uit, „de rokken worden weer kort! Hier staat het!" en zij ziet mistroos tig de inhoud van haar klerenkast voorbij trekken. Dan leest zij een andere krant. Die zegt: „De rokken blij v en zo, nee, ze worden langer!'' en dan vliegt Mien, als een eekhoorn zo rap naar boven en rukt de kast open en haalt alle jurkjes van voorbije seizoenen tevoorschijn. En begint te passen. Zeer intens. En geheel zwijgend. En twee uur later zegt ze verzadigd tegen u: „Misschien dat ik hier en daar iets af zal moeten doen van de rok maar verder is het nog best leuk. Dat ding van drie jaar geleden kan ik nou weer mooi aan. En ook dat geeltje. Die ruit. Dan ben ik weer modern van de winter. Dat blauwtje heeft nog niemand gezien!" Daarom schreeuwen die haute-couturiers soms in hun slaap. Samen, bij wijze van spreken, met de mode-redactrices en de fotografen. En de inkopers der modemaga zijnen. Een heel geschreeuw des nachts. Duif (Van onze correspondent in Sydney) Met de „Aagtekerk" van de Holland- Australië-Lijn is onderweg naar Neder land Ernest o'Dea, oud-burgemeester van Sydney. Heel Sydney, met z'n bijna twee miljoen inwoners, kent Ernie, die al vier keer lord mayor (burgemeester) van de ze miljoenenstad is geweest en die hoopt, deze erezetel nog eens te bezetten. Hij komt nu voor de tweede keer naar Neder land. Toen een groep zakenlieden hem een gratis vakantiereis naar Japan aan bood als blijk van waardering voor het Ringrjjden op de fiets is lang niet gemakkelijk, laat staan op het losse paard. Hier waren enige honder den toeschouwers de drui lerige regen ten spjjt dins dagmiddag aan de Hoofd straat in Santpoort getuige van. Vlak voor het café restaurant „De Weyman", waar velen zich verzekerd hadden van een comfor tabel en droog zitje, werd de traditionele Santpoortse feestweek ingeluid. Het ringrijden was bij zonder spectaculair, te meer omdat het door de regen spekgladde wegdek een niet te onderschatten handicap betekende. Om negen uur stapten de eerste ringrijders op de fiets en weldra stoven zij op de ring af, terwijl zij hun houten zwaardjes uitdagend naar voren staken en de span ning duidelijk van hun ge zichten was af te lezen. Dat velen moeite hadden zich te concentreren zowel op het besturen van hun fiets als op het steken van het zwaard je door de ring viel duidelijk te onderken nen. Vele „pedaleurs" kwa men dan ook pas op het allerlaatste ogenblik tot de ontdekking, dat zij een paar meter naast de ring zaten. Een wanhopige ruk aan het fietsstuur mocht dan niet meer baten; boven dien vergrootte deze ma noeuvre de kans op slippen. Enige deskundige „stuur lui aan de kant" waren van mening dat het „ach terover geleunde steken" meer kans op succes bood dan de „voorovergebogen steektechniek". Toen zij echter zelf aan de beurt kwamen bleken zij er niets van terecht te brengen Nog spectaculairder maar ook heel wat moeilijker was het ringsteken op het losse paard. De grootste moeilijkheid was namelijk de paarden, wier hoeven keer op keer wegslipten ten gevolge van de natte straat, in toom te houden. Soms bleven zij, nauwelijks vijf meter voor de ring hals starrig staan, steigerden en wierpen hun hoofden in de lucht, terwijl het schuim op hun bekken stond. De berijders hadden dan de grootste moeite om niet tot zandruiter te worden ge bombardeerd. Met veel ge schreeuw en het klakken van de zweep slaagden zij er dan wel weer in om hun viervoeters in het „paarde- gareel" te krijgen, maar vaak deden de paarden duidelijk blijken dat zij er geen zin meer in hadden. De enkeling die er on danks alle moeilijkheden in slaagde toch de ring te doorboren werd dan ook met een hartelijk applaus beloond. Bijzonder moeilijk had een jongetje van een paar turven hoog het. Fier zat hij op de rug van een ge zapig welgeproportioneerd werkpaard en hoewel hij fier zijn rug rechtte en zijn borst vooruitstak lukte het hem niet boven de hals van het paard uit te kijken. Toch slaagde hij er op een (paarde)haar na in de ring te bemachtigen. Grappig was ook de kleine IJmuidenaar, die getooid met cowboyhoed een pittige pony bereed, maar helaas geen succes boekte. 's Middags stond een ringrijderij voor paren met paard en tilbury op het programma. vele werk, dat hij in het belang van Syd ney heeft gedaan, verkozen de oud-burge meester en zijn vrouw een reis naar de lage landen in plaats van naar het land van de rijzende zon. Hij zal in de hoofdstad ontvangen wor den door burgemeester Van Hall. Ook zal hij oud-burgemeester d'Ailly opzoe ken. Beide ex-burgervaders, Ö'Dea en d'Ailly, zijn al eerder bij elkaar te gast geweest. Australië bewaart levendige herinneringen aan het bezoek van de „vliegende burgemeester" van Amster dam in 1952, toen mr. d'Ailly en O'Dea samen met Hollandse meisjes in Sydney hand aan hand dansten op straat. De oud-burgemeester van Sydney is lid van de Arbeidspartij, lid van de senaat van Nieuw Zuid Wales en al 34 jaar lang raadslid, bovendien al 38 jaar lang sec retaris van de Bond van Winkelbedien den. Hij begon als 13-jarige jongen in het schoenfabriekje van zijn vader. Geen wonder, dat hij er trots op is lord mayor van Sydney te zijn geweest. Hij is ook trots op zijn vrije-burgerschap van Am sterdam, dat hem verleend werd bij zijn eerste bezoek aan de Nederlandse hoofd stad. Ernest O'Dea heeft grote belangstelling voor stedebouw. Hij hoopt in Nederland de laatste vorderingen te zien. Met de bouw van flatwoningen is Nederland Australië ver vooruit. Flats maken het mogelijk dat de mensen dichterbij hun werk kunnen wonen. In Australië moeten de mensen dikwijls 75 tot 90 km. en meer reizen van en naar hun werk, twee keer per dag. De Australiërs weten niet beter of het hoort zo. Maar Ernest O'Dea weet dat het ook anders kan. Het had hem ge troffen, dat er in Nederland ondanks ge brek aan grond toch nog zoveel speelruim te is voor kinderen. Hobby Kinderspeeltuinen zijn een hobby van O'Dea. Hij heeft in Sydney zoveel voor de jeugd gedaan dat een stadspark naar hem is genoemd. Dank zij hem wordt er nu een groot speelterrein aangelegd in één van de armste buurten van Sydney. Ook de oplei ding van de jeugd gaat hem ter harte. Het leerlingenstelsel voor de industrie is in Nederland beter georganiseerd dan in Australië, vindt hij. Deze 69-jarige oud-burgemeester heeft veertig jaar lang in de bres gestaan voor de rechten van de kleine man. Amsterdam mag in hem een bezoeker begroeten, die het best vertegenwoordigt dat Australië bieden kan: gemeenschapsgevoel en liefde voor het kind.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3