Horen en zien UMP1E IN DE DROOMTUIN Werken van Tinus van Doorn Brandweer wint aan efficiency door verbouwing van kazerne (P MIM IK T IK M W11 IK Uj JuL 11^1 Hu £j JU/ 1^1 W IJ JÏV Agcada voor Haarlem en Dank zij praktische indeling kan in 30 seconden worden uitgerukt WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 s televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Naar zeenaar zee Jubileumconcert van vioolduo KrebberS'Olof Mozartconcert uit Salzburg De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma VERRASSING IN HET HUIS VAN LOOY Kerkelijk Nieuws Drukke dagen voor politie Ruim vijf ton voor riolering Vosselaan en omgeving DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf „Chinatown Family" GARAGE DEN HOUT Het is al een oud klaaglied: het gebrek aan coördinatie in de programma's van onze omroepen. Ook de televisie krijgt er haar deel van. Zijn wij maandagavond al aan de hand van de programmaleiding van de K.R.O. in het zilte nat gedoken, we deden het dinsdagavond nog eens dik- jes over, ditmaal door de N.T.S. geleid. En daarin is toch ook de K.R.O. begre pen. Weer de diepzee dus. Nu moet gezegd worden dat we ons dit keer beter in ons element voelden, want de Italiaanse film „Het zesde continent" bevat een schat aan prachtige opnamen die haar tot een uit zonderlijke documentaire maken. Het ge heimzinnige leven onder het wateropper vlak slaat men van nabij gade, gefasci neerd door de kleurenrijkdom van een wonderbaarlijke flora en fauna. De jacht op de duivelsvis vormt de climax van het boeiende reisrelaas, dat een interessante en vaak spannende avond televisiekijken bekroonde. Een klein beetje meer variatie mag men de heren in Hilversum nochtans wel toe wensen. Vooral wanneer men bedenkt, dat vanavond de serie „Luipaard op schoot" zeeleeuwen op het beeldscherm brengt. En dan nog overdag zoveel regen... Beeldschermer In het seizoen 1958-1959 herdenken de violisten Herman Krebbers en Theo Olof het feit, dat zij vijfentwintig jaar solist zijn en tezamen reeds twintig jaar een vioolduo vormen, dat tot ver over de gren zen van het eigen land een grote ver maardheid geniet. De reeks jubileumcon certen, die zij ter viering hiervan zullen geven, wordt eind september geopend met een concert met medewerking van het Ra dio Filharmonisch Orkest voor de AVRO. Herman Krebbers werd op 18 juni 1923 in Hengelo geboren, Theo Olof op 5 mei 1924 in Bonn. Herman Krebbers en Theo Olof hebben beiden hun opleiding van Os kar Back in Amsterdam ontvangen, bei den debuteerden zij als solist met orkest reeds voor hun tiende jaar en hebben zij uitgebreide concerttournees gemaakt. Als veertienjarigen traden Herman Krebbers en Theo Olof voor het eerst tezamen op in een uitvoering van het concert voor twee violen en orkest van Johann Sebastian Bach, dat ook op het jubileumconcert voor de AVRO zal worden uitgevoerd. Het dub belconcert voor twee violen van Henk Ba- dings, dat eveneens op het programma staat, beleefde met Herman Krebbers en Theo Olof als solisten zijn eerste uitvoe ring in Nederland. Op woensdag 13 augustus brengt de tele visiesectie van de A.V.R.O. een relais van de Oostenrijkse televisie van het Mozart concert, dat als onderdeel van de Salzbur- ger Festspiele 1958 door het Mozarteum orkest onder leiding van professor Bern- hard Paumgarter in de Salzburger Resi dentie wordt gegeven. Uitgevoerd zullen worden „De kleine nachtmuziek" K.V. 525, Mars K.V. 335 en Serenade K.V. 203. De vermaarde Mozartkenner professor Bernhard Paumgarter, die behalve musi coloog ook dirigent en componist is, werd op 14 november 1887 te Wenen geboren. Hij studeerde onder meer bij Bruno Wal ter. Sinds 1917 is professor Paumgartner. met een onderbreking van 1938 tot 1945, directeur van het Mozarteum. Dit insti tuut was oorspronkelijk een museum met persoonlijke herinneringen aan Mozart, doch werd later met een opleidingsinsti tuut voor musici uitgebreid. Enige tijd ge leden stichtte het Mozarteum een eigen orkest, dat onder leiding van professor Paumgartner ook reeds buiten Oostenrijk, onder meer in de Verenigde Staten, met succes concerten heeft gegeven. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.3o Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.lo Kamerork. 12..00 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958 12 30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Ka- mermuz. 14.30 De jacht op de dader, hoorsp. 1d.20 Cabaret. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Sportpraatje. 18.50 Gram. 19.20 Gesproken brief uit Londen. 19.25 Amus.muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en soliste. 21.05 Act. 21.20 Kinderkoor. 21 45 Voordracht. 22.00 Theaterork. en solist. 22.50 Sportact. 2300 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Intern, muzikaal uitwlsselingsprogr. NCRV 14.00 Zendingsdag Geref. Zendingsbond. 14.4o Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Hoorntrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kamerork. 18.20 Clavecimbelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Idem. 19.30 Lichte muziek. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 20.25 Lichte muziek. 21.20 De herderlijke zorg voor de Joden in New York en New Yersey, caus. 21.35 Lichte muz. 22.05 Periodiekenparade. 22.15 Orgel- conc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Radio-filharm. ork. en solist. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Kron. v. d. Bond der Grote Gezinnen. 20.15 Orgelrecital. 21.1523.00 Jeugdorkesten. (Om 22.00 en 22.55 Nieuws). VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Balletprogr. 20.50 Sportpanorama. 21.20— 22.05 Dinah Shore Show. De tentoonstelling van werken van Ti nus van Doorn, die tot 1 september in „Het Huis van Looy" te Haarlem gehouden wordt, verdient de aandacht van ieder, .die meent met de hedendaagse Nederlandse beeldende kunst enigszins op de hoogte te zijn. Ik heb redenen aan te nemen dat deze niet onbelangrijke figuur ondanks enige exposities elders nog wat weinig bekend werd. Hoewel de naam mij niet vreemd voorkwam en ik mag aannemen zijn werk onder het heel vele ontmoet te hebben, bleek mij deze tentoonstelling een ver rassing. In de eerste plaats dan wel om het grafische oeuvre, dat met alle ver schillen erin een sterke vormgeving heeft en naar kwaliteit en geest soms te ver gelijken is met dat van kunstenaars, die befaamd geacht mogen worden. Men her innert zich, tegenover dit werk staande, wellicht Chagall, Campendonk en mogelijk anderen, men denkt ook wel even aan een oudere volkskunst, maar van epigo nisme mag naar mijn smaak zeker niet gesproken worden. De kwaliteiten van deze sterke, uitgewogen zwart-wit-compo- sities wijzen op een overtuigend kunste naarschap. Men mag aannemen dat Van Doorn zijn ogen niet sloot voor wat door anderen ge maakt werd en dat hij, waar hij affini teiten voelde, zich bezon op de uitdruk kingswijzen van anderen die hem zo veel zeggend voorkwamen. Naast Chagall kan hij Kruyder bewonderd hebben. Hoe dan' ook blijkt er naast Kruyder dan toch een verwante figuur van belang geweest te zijn, een figuur met een zeer eigen per soonlijkheid toch, anders dus dan Querijn van Tiel, die we gedurende enige tijd niet anders dan als een epigoon van Kruyder hebben kunnen zien. Op deze tentoonstelling ontmoet men stevig doorwerkte schilderijen naast doe ken die veel directer geschilderd zijn en soms iets te zeer een idee alleen benade ren dan dat ze een waarlijke stelligheid bezitten. Voorvoelde Van Doorn dat hem. gezien de dreiging van het nationaal so cialisme te weinig tijd geschonken zou zijn, zodat hij voor alles de gelegenheid moest uitbuiten? De dag, waarop de Duit sers Brussel, zijn laatste woonplaats, bin nentrokken was de sterfdag van hem en zijn vrouw. Betrekkelijk jong nog vervaardigde Van Doorn zijn eerste linoleumsnede. Hij werd opgeleid aan de Haagse Academie, maar was niet iemand die zich aan een derge lijke scholing gemakkelijk liet onder werpen. Dat hij later met weinig succes in zijn onderhoud probeerde te voorzien met reclametekenen begrijpt men direct. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Soest, H. Roest te Vrooms- hoop; te Nieuw-Lekkerland (wijk Kinder dijk) W. van Herpen te Melissant. Bedankt voor West-Terschelling Th. van Sprang te Zundert; voor Appelscha (toez.) J. Overduin te Tjerkwerd. Aangenomen naar Hellendoorn (toez.) Ph. J. Stoutjesdijk te- Herwen-,AerdtrenxLobjibh naar Welsum C,P4e;Jo,ng, kahd.H-.te-,§ch§r, veningen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Vrieschloo H. Ploeger te Borne. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Vennep A. Broek te Groningen-Noord te Emmercompascuum D. Kloppenburg, kand. te Barendrecht. Aangenomen naar Denderleeuw (België) P. L. Schuddebeurs te Brouwershaven. OudTGeref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJsel. als men Van Doorns kunst beschouwt. Toch kan zo'n portretje van een oude dame, dat we aan het begin van de ten toonstelling aantreffen, beslist knap ge noemd worden. Hij was toen eenentwintig jaar. Bij „Boerin met kalveren" uit het zelfde jaar (1926) dacht ik dan aan Kruy der en ook Piet Wiegman en dat is voor een nog zeer jonge schilder in dit geval een compliment. Het pleit voor de schil ders-juryleden van het Willink van Col- lenfonds, dat ze in 1931 Van Doorns „Nachtveeboot" durfden bekronen, want toen had hij al een wijze van uitdrukken, waarbij het moeilijk is andere criteria aan te leggen als die van het gevoel. We zijn dan ook niet verwonderd dat in 1936 zijn werk niet overal met evenveel waardering ontvangen werd. Het blijkt dat hier tijd voor nodi<* was, een evolueren van smaak en aanvoelingsvermogen. Van Doorn was ook beeldhouwer, met een voorkeur toch wel van het bekijken van zijn werk van één plaats uit, al heeft zo'n schapekop toch wel een plastische vorm, die van alle kanten sterk sprekend is. Het ambachtelijke van dit vak en van de grafiek leidde, dacht ik, bij hem tot een sterker vormgeven dan het schilderen. Bob Buys De laatste dagen met inbegrip van het weekeinde zijn voor de Zandvoortse politie zeer druk geweest. In totaal werden niet minder dan vijftien verkeersongevallen gemeld, waarvan één vrij ernstig. Een ka pelaan uit Deurne in België werd op het rijwielpad aan de Noordboulevard aange reden door een twintigjarige Duitse brom fietser. Met een hersenschudding en hoofd wonden werd het slachtoffer naar de Ma- riastichting in Haarlem overgebracht. Aan de kassa's van het circuit werd door onbekenden grote schade aangericht. De daken werden vernield, deuren uit de sponningen getrokken en verscheidene ruitjes gebroken. Ook enkele ruiten van de toilettten achter de tribune bleken te zijn ingegooid. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Van een melkhandelaar werden zes fles sen melk gestolen. De politie hield drie Duitse jongens aan, die bij de manege kampeerden. Zij bekenden deze diefstal en werden als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet. In een café aan het Stationsplein werd een 55-jarige kok aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een portefeuille met een groot bedrag aan geld van een Duitse toe rist te hebben ontvreemd. Tenslotte werden drie Engelse militai ren naar het bureau overgebracht, die in brooddronkenheid Perzische tafelkleedjes uit een café in de Haltestraat hadden mee genomen. RUIM TWINTIG JAAR is de Haarlemse brandweer gehuisvest geweest in het bestaande gebouw aan de Gedempte Oude Gracht, zonder dat zich de mogelijkheid heeft voorgedaan de accommodatie te vergroten. Wel is tijdens de oorlog beslag gelegd op een gedeelte van Huize Elim van het Leger des Heils aan het Spaarne voor de onderbrenging van de slaapvertrekken van de manschappen. Maar deze oplossing was onpraktisch en bood weinig soelaas ten opzichte van de eisen van de zich steeds uitbreidende brandweer. Bovendien heeft het Leger des Heils herhaaldelijk gevraagd of het weer de volledige beschikking over het gebouw mocht krijgen, omdat ook het Leger met huisvestingsmoeilijkheden zat. Onlangs is in deze situatie verandering gekomen, doordat de raad een krediet verleende voor de verbouw van de brand weerkazerne, waardoor een geheel nieuwe verdieping op de bestaande garage kan worden gezet. Ongeveer vier weken geleden is de firma G. W. Kramer uit Amsterdam met het werk, dat door de heer D. Heiloo van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken is ontworpen, begonnen en volgens de plannen zal het gehele werk eind mei/begin juni klaarkomen. Het omvat niet alleen de bouw van de nieuwe ver dieping, maar tevens de modernisatie van enige gedeelten in het oude gebouw en een meer praktische inrichting van de bedrijfsruimten. Zo wordt de bestaande garage gedeel telijk verdiept, waardoor ook het modern ste (langere) materieel daar een plaatsje kan krijgen. Voorts'wordt er een timmer werkplaats annex spuitinrichting aange bouwd. In de bestaande werkplaats, waai de wagens worden onderhouden, komt een moderne werkkuil. Tevens wordt een klein magazijn voor de materialen voor beide werkplaatsen gebouwd. Het front vap de I P'^nfri i t'i c-w, ,rjf\ "iii \\s .Al» 'garage zal ook een belangrijke wijziging bhdèrgd'an: alle bestaande' deuren 'wqrclefl' vervangen door kanteldeuren, waardoor vlug openen en sluiten verzekerd is, hetgeen het snelle uitrukken ten zeerste bevordert. De nieuwe deuren worden voor een deel uitgevoerd in doorzichtig glas, waardoor men het brandweermaterieel van buiten af kan zien. Tussen de beide werkplaatsen komt op een tussenverdie- ping een klein kantoortje voor de chef van de werkplaatsen, waardoor deze een goed overzicht over zijn werkterrein krijgt. Een klein hokje in de nabijheid wordt ingericht als opslag- en reparatieplaats voor zuur stofapparaat en -koffer en voor perslucht apparaat. In het bestaande gebouw worden ook belangrijke wijzigingen aangebracht, zo wordt de seinkamer verkleind, waardoor ruimte gewonnen wordt. Dit is mogelijk dank zij de aanschaffing van een nieuwe seintafel, waarin de apparatuur voor de meldingen, het alarmeren van vrijwilli gers, de mobilofooninstallatie en de fa- brieksmelders zijn gecombineerd. Ook zal een omroepinstaUatie voor het personeel, worden aangebracht, waardoor alle man schappen in de kazerne in de kortst- mo-*1 gelijke tijd gealarmeerd kunnen zijn. Voorts wordt een werkplaats overge bracht naar de nieuwe afdeling, waardoor men een groter leslokaal verkrijgt. Ook de slangenberging en -werkplaats worden gemoderniseerd. Boven de thans bestaan de poort komen de kamers voor de com mandant en de administrateur, alsmede ruimten voor administratie en preventie afdeling. De eigenlijke nieuwe eerste verdieping krijgt toegang door middel van een trap penhuis, waar zich ook enige glijpalen in bevinden. Mede dank zij deze palen kun nen de manschappen binnen de kortst mo- Ac! nertentie Umpie keek vol bewondering toe. „Dat is knap, meneer Springliipper!" zei hij. „Ja, hè?" lachte het mannetje trots. „Dat kan jij me niet nadoen, hè? Maar dit is nog nietsik kan nog veel hoger, kijk maar!" En warempel, meneer Springliipper huppelde in steeds hoger bogen rondhij wipte zowaar over een muur en over de bomen heen met het grootste gemak! Umpie stond er met grote ogen naar te kijken134—135 Hiilegom In de vrijdagavond te houden vergade ring van de gemeenteraad van Hillegom komt het voorstel ter tafel een krediet van 545.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de riolering in de Vos selaan en omgeving. De lozing van. de riolen van een belang rijk gedeelte van de bebouwde kom ge schiedt tot nu toe in de Vossevaart. De vervuiling van het water in deze vaart is thans zodanig, dat men van een zorg wekkende toestand kan spreken. Niet al leen is deze situatie schadelijk voor de volksgezondheid, doch bovendien is de stank zeer hinderlijk voor de omwonenden, aldus schrijven B. en W. in de toelichting op het voorstel. Zij verwachten, dat de ver ontreiniging zich versneld zal voortzetten naarmate de bebouwing in het plan „Weerestein" gereed komt. Volgens het college moet nu spoedig een afdoende op lossing worden gevonden. De uitvoering van dit project dient vol gens het college te geschieden in twee fa sen. De eerste fase omvat een transport riool van „Meer en Dorp" naar een te bou wen gemaal en een persleiding naar de Ringvaart (f 110.000), een pompgebouw met installaties 165.000), totaal 275.000. De tweede fase omvat de riolering van Parklaan naar Leekstraat inclusief dem pen van een sloot van de Vossevaart tot de boerderij van de heer Van de Marei en hel leggen van een 130 m lange duiker 135.000), riolering van Leekstraat naar gemaal 45.000), riolering Vosselaan tus sen Lijsterbeslaan en Leekstraat 20.000), riolering in de Meidoornstraat en in de Vosselaan tussen Mariastraat en Lijster beslaan 50.000), reinigen riolering 12.000) en uitbaggeren Vossevaart 8.000), totaal 270.000. ,v WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE gelijke tijd van de kantine en de slaapza len in de garage komen, waardoor de tijd, die verloopt tussen het alarm en de eer ste uitrukkende brandweerwagen beperkt kan worden tot dertig seconden overdag en vijfenveertig seconden 's nachts. De belangrijkste ruimten van de nieuwe verdieping zijn: vier slaapzalen voor elk vier manschappen met wasruimten, dou ches, toilet en garderobekasten, een grote kantine (de bestaande kantine wordt ver bouwd tot woonruimte), twee kleinere slaapkamers voor onderofficieren en een vergaderzaal voor het brandweercollege. Met deze nieuwe ruimte is de brand weer zeer tevreden: voorlopig kan men vooruit en vooral de omstandigheid, dat alle manschappen nu in één gebouw kun nen verblijven is zeer gunstig. Overigens wil men in de toekomst komen tot een grotere decentralisatie, waarbij men denkt aan de inrichting van een brandweerpost in Haarlem Noord. Vader en zoon streken en streken tot diep in de nacht zwijgend en tevreden, in de anderhalve kamer van het souterrain van het huis in een zijstraat. Buiten hing een rood bord, waarop met grote witte letters stond, Tom Fong, Wasserij met de hand. Wassen „met de hand" was iets wat allang niet meer gedaan werd, maar de traditie bestond nog en daar werd aan vast gehouden. De korte gezette gestalte van de vader met zijn machtige schouders en de magere lange gestalte van de jongeman bewogen zich in het licht van de hon derd wattlampen heen en weer als stille robots. Het was een goed, klein wereldje, veilig en rustig en zonder problemen, behalve dat van tijd tot tijd de oude Fong op bescheiden toon aan Loy vroeg, „Wanneer krijk ik een kleinkind?" „Weet niet." „Wat is er met Flora aan de hand?" Verder kwam het gesprek nooit. De problemen van de wasserij waren eenvoudig. Zij verdienden een eerlijke boterham. Zij hadden genoeg klanten en iedereen betaalde zijn rekening. Hun enig doel was schone was af te leveren, snelle was en daar voor betaald te worden. Er waren geen kwesties met personeel, geen vakverenigingen. Iedere minuut, die zij aan de grote strijkplank doorbrachten, betekende meer stuivers. Het was alsof je de stuivers op straat kon oprapen. Er was geen grens aan wat zij konden verdienen behalve louter lichamelijke uitputting. De vader van bijna zestig was sterker dan de jongeman. Dikwijls zei hij tegen zijn zoon, „Loy ga jij maar naar bed" en bleef zelf voortwerken. Als Flora erbij was kon om te helpen met het inpakken en de rekeningen zei hij hun altijd, dat zij vroeg naar bed moesten gaan. Hij hield er zijn eigen opvattingen omtrent erfelijk heid op na van een verzwakte moeder kon geen ste vig kleinkind komen. Zo was het een eenvoudige wereld. Niemand kon hun iets doen. Uiteindelijk was het daarom dat Tom Fong „Amelika" een goed land vond. Vrede was een heer lijk ding. Hij wilde met rust gelaten worden en hij werd met rust gelaten. De Chinese regering deed hem niets. De regering van de Verenigde Staten deed hem niets en hij deed de regering van de Verenigde Staten niets. De New Yorkse politie had niets met hem te maken en hij had niets met de politie te maken. Hij hield van China zoals je van je eigen ouders houdt, maar China was voor hem meer een gemeenschap van mensen dan een staat een gemeenschap van men sen, die door hetzelfde geloof en dezelfde gewoonten verbonden waren. Om hem heen woonden Tsjechen, Grieken, Italianen, Joden, Duitsers en Oostenrijkers. Hij begreep niets van het gezag, dat de Staten zich aanmatigden. Al deze mensen hadden maar één doel, in het levensonderhoud van hun gezinnen te voorzien. Meer uit noodzaak dan uit overtuiging hadden de Chinezen sinds de dagen van Manchu geleerd, dat iedere zoon van China, die in de vreemde leefde, voor zichzelf had te zorgen, zo onge veer als de mensen, die „statenloos" op hun paspoort hadden staan. Als een mens een vreedzaam burger is, kan hij het uitstekend stellen buiten het ding dat Staat wordt genoemd. En als hij een bandiet of een gangster is, kan de regering van zijn land hem toch ook niet beschermen. Volgens dit schema van ongebonden heid en zelfbesturend individualisme was Tom Fong dus in New York terecht gekomen zoals honderddui zenden van zijn broeders waren doorgedrongen tot Ar kansas en Illinois en Lima en Kaapstad en Dresden en Marseille. In 1847 maakte een Chinese reiziger melding van ontmoetingen met zijn landgenoten op het eiland St. Helena. Het was afdoende bewezen, dat bescherming van regeringswege onnodig was. Maar de mensen waren verschillend. Flora, bijvoor beeld. Toen Flora met Loy wilde trouwen, zei de vader op typisch Amerikaanse wijze, „Oké", dat betekende, dat hij er niets aan kon doen, want Flora was een vrouw en de ene vrouw was net als de andere. Chinese meisjes waren dun gezaaid in New York, dus waarom zou zijn zoon geen vrouw nemen? Flora was vreemde linge, maar zij had mooie wimpers en een klein mondje met gelijkmatige tandjes. Flora, als Amerikaanse vrouw, was demonstra tief. Als een Amerikaanse vrouw gelukkig was moest zij demonstratief gelukkig zijn en als een Amerikaan se vrouw dankbaar was, moest zij demonstratief dank baar zijn. Als een Amerikaanse vrouw verliefd was, was zij verschrikkelijk demonstratief verliefd. Er school kracht in gereserveerdheid en gevaar in de monstratie. De vader schreef veel van Flora's manie ren toe aan het feit, dat zij Amerikaans was. Loy an derzijds was ergerlijk ondemonstratief als Flora hem een zoen gaf. Als hij naar zijn zoon keek, wist de vader dat hij er niet zeker van kon zijn, of 1? lora Loy zou blij ven liefhebben, maar wel dat Loy altijd van Flora zou blijven houden. Flora was nog maar tweeëntwin tig en zij had vurige donkere ogen met lange wimpers zoals alleen een blanke vrouw ze kan hebben. Haar teint was niet zo mooi als van een Chinese vrouw en haar onderarmen waren bedekt met zichtbare haartjes. Rank en tenger was haar gezicht omringd door zachte donkere krullen, die het allemaal zeer vrouwlijk maakten voor zover het oordeel van de vader over vrouwelijkheid ging. Iemand had de vader eens verteld dat Italiaanse vrouwen zeer hartstochtelijk waren. Een zeer hartstochtelijke vrouw kan worden opge vat als een vrouw met veel mannen of een met veel kinderen. Vader Fong hoopte dat het 't laatste zou zijn. Haar liefde voor zijn zoon kwam op allerlei wijzen tot uiting, in haar opgewektheid en bereidheid om in de zaak te helpen, in haar pogingen om Chinese gebrui ken zo goed mogelijk te aanvaarden en vooral in het feit, dat zij hun Chinese eten deelde en lekker vond. Over dit laatste belangrijke punt bestond gelukkig geen conflict en de grondvesten var de internationale democratie schenen voorlopig veilig te zijn. Er zijn meer internationale huwelijken gestrand op slecht ge braden lamskoteletten dan op geschilpunten van een strikt nationaal karakter. Toen de kleine vrachtboot de haven van New York binnen voer en Tom en Eva het Vrijheidsbeeld zagen, waren de aanblik van deze Godin en van de wolken krabbers niet nieuw voor hen. Zij hadden deze bouw sels reeds dikwijls op prentbriefkaarten en op het wit te doek gezien, maar nu hadden zij drie dimensies. Je voelde, dat je je vingers er achter zou kunnen steken, wat niet het geval was met een plaatje op een briefkaart. Maar toch bleef er nog iets van die plaat- jesachtige indruk bestaan. Het is net of je een film actrice in werkelijkheid ziet. Zij ziet er uit of zij zó van het doek is gestapt, maar zij praat nog net als zij op het doek doet en je gelooft nog niet, dat zij helemaal echt is. (Wordt vervolgd) Huwelijkszwendel. De Rotterdamse rechtbank heeft een 30-jarige bankwerker uit Rotterdam wegens oplichting veroor deeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Hij was in contact gekomen met een familie in Duitsland. Hij maakte een der dochters het hof en wist van de familie gedaan te krijgen dat zij hem als toekomstige schoonzoon enige duizenden marken voorschoot. Van een huwelijk kwam evenwel niets. Het geld had hij opgemaakt. Joods hoger onderwijs. Begin sep tember zal in Amsterdam een dagschool voor Joods hoger onderwijs worden ge opend. Er zullen onder meer lessen wor den gegeven in talmoed, rabbijnse litte ratuur, Joodse geschiedenis en Joodse filo sofie. Deze nieuwe onderwijsinstelling is een onderdeel van het Nederlandsch-Is raëlietisch Seminarium. Zij leidt niet op voor een bepaald diploma en beoogt uit sluitend een ver doorgevoerde Joodse al gemene ontwikkeling te geven. De school staat financieel los van het kerkgenoot schap. Een meisje voer voorbij. Een lief tallig meisje in een roeibootje leidde zo de aandacht af van een 13-jarige knaap, die met een bakfiets op de Baarsjesweg te Amsterdam reed, dat de fiets tegen een meerpaal botste. De bakfiets, waarin de 24-jarige broer van de jongen zat, sloeg voorover het water in. Twee agenten trokken bakfiets met passagier op het droge. Het meisje isdoorgevaren. Terug uit Amerika. Met de „Groote Beer", die in Rotterdam arriveerde, keer den 315 Europese studenten uit Amerika terug. Onder hen waren 31 Nederlanders; de overigen waren Denen, Duitsers, Ita lianen, Luxemburgers, Noren en Oosten rijkers. Zij hadden een jaar lang in Ameri ka gastvrijheid genoten op uitnodiging van ide American Field' •'•SérVice-Uitwfsselings- id-ienst; In augustus 1957 waren zij vet* 'trokken. Zij bezochten in de Verenigde' Staten verschillende scholen en konden uit de daar gedoceerde vakken een keuze maken. Advertentie WONDEREN DER TECHNIEK! VLIEGENDE SCHOTELS Nog niet. Maar wel RENAULT FRéGATE TRANSFLUIDE De gemakkelijkst berijdbare wagen ter wereld. STUREN EN GASGEVEN. Meer hebt u niet te doen. Nadere inlichtingen en demonstratie Woensdag 6 augustus FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a. 1., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: ,,'t Zit in de lucht", a. 1., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vader heeft 't moeilijk", a. 1., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De rode Pimpernel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Du bist Musik", a. 1., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Scampolo", a. 1., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Souvenir d'Italie". a. 1., 19 en 21.15 uur ZANDVOORT. Theater Monopole: „De grote Caruso", a. 1., 19 en 21.15 uur Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. H. S. J. Kalf, organist Hendrik Lasschuit en fluitist Guus Spaan, 20 uur. Donderdag 7 augustus Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de Klerk, 15—16 uur. Vleeshal: Poppentheater Jan Nelissen met „De draak in het zwarte •bos', 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn 10—12.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede uur": Tekenin gen en etsen van Harry Prenen 10—19 uur; Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur Teyler's museum: Expo sitie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Marcelino. brood en wijn", a. 1., 10.30 uur. „De familie Trapp", a. I., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: ,,'t Zit in de lucht", a. 1., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vader heeft het moeilijk", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Sjors van de rebellen club". a. 1., 10.30 uur. „De rode Pimpernel". 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Sjors van de Rebellenclub", a. 1., 14.30 uur, „Du bist Musik", a. 1., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Montagnes jeugdvariété. 10.30 uur. „Scampolo", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jr., 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Souvenir d'Italie", a. 1., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole' High Noon", 14 jr., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4