Geen groei-afwijkingen door atoomexplosies van 1945 \an roos? Moord in Ede wellicht door meer dan één man gepleegd Hartslag en ademhaling pasten zich aan bij gewichtloosheid Amerikaanse politie wantrouwt de mededelingen van Kierdorf Israel is bezorgd over Britse voorraden in Jordanië JAPANSE EN AMERIKAANSE GELEERDEN: Moeilijk te geloven waar feiten bewijzen het" Adenauer met vakantie Spaans vrachtschip na 'brand gezonken, 8 doden REACTIES VAN RUIMTEHOND Mexicaanse regering treedt op tegen spoorwegstakers Vakverenigingsleider zou meer weten dan hij zegt Wat gebeurt ermee als Jordanië wordt ontruimd „Oreopithecus Bambolii" in gips naar Bazel Geschatte reisduur van maansatelliet 2Vz dag Dulles waagt zich niet op straat in Rio de Janeiro WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 HIROSJIMA (UPI) Amerikaanse en Japanse dokters zijn tot de voorlopige be vinding gekomen, dat de atoomontploffin gen in Nagasaki en Hirosjima niet van in vloed zijn geweest op de groei van de kin deren daar. Een ding staat volgens hun conclusie voor honderd percent vast: het afwerpen van atoombommen boven Hiro- sjjma vandaag dertien jaar geleden en Nagasaki heeft niet de geboorte van dwergen en gedrochten tot gevolg gehad. pe bevindingen van de medici zijn geba seerd op onafhankelijke en gezamenlijke studies met betrekking tot de gevolgen van atomaire oorlogvoering. Zij zijn nog slechts voorlopig. Het onderzoek is name lijk nog steeds niet voltooid. Pas eind volgend jaar zal een groot on derzoek, dat werd ondernomen door de Atomic Bomb Casualty Commission" ('een Amerikaanse groep) in samenwer king met de medische staf van een Ja panse universiteit, worden beëindigd. In het kader van deze studie worden de hor monen van 1700 kinderen, die toen de bom men op Hirosjima en Nagasaki vielen nog in de moederschoot verborgen waren, bio chemisch onderzocht. Het tijdstip van deze onderzoekingen is veelbetekenend. De ongeboren kinderen van Hirosjima en Nagasaki zijn thans aan hun puberteit toe. „Bewijzen van een ver andering zouden in deze tijd het best merkbaar zijn," aldus dr. George Dar ling, directeur van de „Atomic Bomb Ca sualty Commission". „Het is daarom het beste om de onderzoekingen in een van de komende jaren te beginnen," voegde dr. Darling hieraan toe. Japanse onderzoeken naar het effect van de radioactieve straling zijn hoofdza kelijk tot Nagasaki beperkt gebleven. Dr. Nariyuki Izumi, directeur van de univer siteitskliniek van Nagasaki en een auto riteit op het gebied van kinderziekten, verklaarde: „Onze observaties van kinde ren in Nagasaki tonen aan dat er zo goed als geen verschillen bestaan tussen hen, die zijn blootgesteld aan de straling van de atoomexplosie en zij die er vrij van zijn gebleven. Hun gewicht, grootte, weer stand tegen ziekten en dergelijke zijn niet verschillend. Wij konden het moeilijk ge loven, maar de feiten bewezen het." Dr. Ichiro Hayashi, professor in de pa thologische anatomie aan dezelfde univer siteit, betoogde: „Er zijn misschien enke le individuele gevallen van zwakzinnige kinderen en andere gedrochten. Ik heb echter geen uitwassen ontdekt, die per se aan de atoombom zijn toe te schrijven." Dr. Darling zei nog: „Na voltooiing van ons onderzoek kunnen we definitieve con clusies trekken. Onze voorlopige resulta ten komen overeen met de bevindingen van de Japanse geneeskundigen in Naga saki". Advertentie Overal ter wereld schrijven specialisten Stübépan haartonicum voor, omdat het een vaststaand feit is. dat niets zó daad werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbépan is geen gewoon haargroeimiddel. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking. Koop vandaag nog een fles! d a g r a n. v. I E M E N (Van onze correspondent in Bonn) Het zal deze maand in de Westduitse hoofdstad bijzonder rustig zijn. Bijna het gehele kabinet-Adenauer heeft vakantie genomen. De 82-jarige bondskanselier ver trekt vrijdag naar Cadenabbia aan het Comomeer in Noord-Italië, waar de Ita liaanse minister-president Fanfani hem zal bezoeken. Speciaal voor Adenauer heeft men de straat tussen de kerk van Griante en de villa Armino (Adenauers verblijf) ver breed. Er zijn telefoon- en telexaansluitin gen gemaakt, waardoor de bondskanse lier steeds in verbinding kan blijven met Bonn. De gemeenteraad van Griante zal Adenauer een sleutel geven, waarmede hij een geheime deur kan openen die toe gang geeft tot de weg Griante-Brughe, zon der dat het publiek de bondskanselier kan lastig vallen. De Noorditalianen noemen die weg de Adenauer-promenade. Vele inwoners van Griante en Cadenabbia heb ben dezelfde naam als de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano. De bakker, die over de Via Brentano (een der voornaamste straten van Caden abbia) naar Adenauers woning komt heet Brentano. VILLA GARCIA DE AROSA (UPI) Iet Spaanse vrachtschip „Cabo Razo" 2878 ton) is nabij de haven van Villa Garcia de Arosa in Noordwest-Spanje in brand geraakt en gezonken. Er waren 44 passagiers aan boord. Er zijn tot nu toe acht doden geborgen en er worden nog vijf personen vermist. Er bestaat weinig hoop, dat zij nog in leven zijn. De „Cabo Raso" zonk gisteren in de vroege morgenuren bij Kaap Chaso. Het schip was aan het einde van de vorige week uit Bilbao vertrokken naar Malaga. Volgens waarnemers hellen Japanse ge leerden er toe over hun vroegere inzich ten met betrekking tot de invloed van ra dioactieve straling op het menselijk li chaam te herzien. Dr. Izumi uit Nagasa ki verklaarde verder nog: „Kinderen, die aan de atoomstraling zijn blootgesteld ge weest, blijven niet vaker van school weg dan de anderen. Na te zijn ingeënt tegen difterie, typhus en tbc toonden zij even veel weerstand als de andere leerlingen". Volgens onderwijzers van de lagere school in Nagasaki zijn deze kinderen ech ter wat zenuwachtiger en kunnen zij zich minder goed concentreren. Ook bij het te kenen maken zij minder snel vorderingen. Hetzelfde zou bij voortgezet onderwijs gel den voor de exacte vakken. „Natuurlijk kunnen we niet zeggen of deze verschillen het rechtstreekse gevolg zijn van radioactieve straling of van de omstandigheden, die door de atoombom explosie zijn ontstaan", aldus dr. Izumi. Hij verklaarde de Japanse regerings autoriteiten te hebben gevraagd gegevens te verzamelen met betrekking tot het laatste verschijnsel. Tegelijkertijd zou daarbij moeten worden nagegaan hoe oor logswezen of gerepatrieerde kinderen die dus ook direct met het oorlogsleed te maken hebben gehad zich gedragen, met het oog op een vergelijkende studie. In het algemeen, zo verklaarde dr. Izu mi, kunnen we het volgende concluderen: „aan radioactieve straling blootgestelde kinderen zijn er fysiek en mentaal geheel bovenop gekomen. Zij vertonen geen noe menswaardige verschillen met de andere kinderen". MOSKOU (UPI) Voor een gespannen luisterend gehoor heeft de Russische ge delegeerde op het congres van het inter nationaal geofysisch jaar prof. Vladimir Jazdovsky mededelingen gedaan over de gegevens, welke de Russen door hun ex periment met hun ruimtehond hebben op gedaan. Hij vertelde in bijzonderheden de geschiedenis van Ruslands proefnemingen met honden bij gewone raketvluchten, waarna zij later veilig per parachute naar de aarde terugkeerden. Sommige honden maakten niet minder dan drie reizen van 150 km in het luchtruim. Dat waren alle maal voorbereidingen voor de keuze van één hond, die het eerste levende wezen in de ruimte buiten de dampkring zou zijn. „Tenslotte werden er tien dieren uitge kozen voor de uiteindelijke training in het laboratorium", zei Yazdowsky, „en uit die tien kozen wij een..laïka, een .teefje, van twee jaar, dat zes kilo woog". De laïka werd er op geoefend, een soort duikers- pak te accepteren en in een beperkte ruim te voor haar hokje te blijven, zonder dat dit haar ongemak veroorzaakte of angstig maakte. Op de historische dag werd de laïka al dus in de neuskegel ondergebracht van de machtige, drietraps-raket, die de Spoet nik II in haar baan moest schieten. De hartslag van de hond ging driemaal zo vlug als gewoonlijk en haar ademhaling was eveneens drie of vier keer zo gejaagd als anders, maar «toen de Spoetnik haar baan rond de aarde bereikt had, keerden hartslag en ademhaling weer naar het normale terug. Yazdovsky z i, dat de laïka het vertrek en het rondcirkelen rondom de aarde heel goed doorstond. Toen begonnen zeven dagen van een staat van gewichtloosheid, een van de vraagstukken die de geleerden hadden geïntrigeerd. Geen menselijk wezen was ooit langer dan een paar minuten vrij van de wetten der zwaartekracht geweest. Weer ging haar hart sneller kloppen en nam haar ademhaling in gejaagdheid toe, maar opnieuw herkregen beide het nor male ritme, zij het veel langzamer dan de proefnemingen in het laboratorium had den doen verwachten, waarschijnlijk als gevolg van nieuwe factoren, door de ge wichtloosheid veroorzaakt. Yazdovsky zei, dat elektro-cardiogram- men geen blijvende storingen toonden. Ook het centrale zenuwstelsel functioneer de goed. Hoewel de Spoetnik II door een meteorenzwerm vloog, bleef de cabine van de hond intact. Zuidpoolonderzoek WASHINGTON (UPI) —Russische ge leerden hebben de afgelopen jaren ook tij dens de winter hun onderzoekingen in het zuidpoolgebied voortgezet. Hun bijzondere belangstelling is daarbij uitgegaan naar verschijnselen op het gebied van de me teorologie, het aardmagnetisme, het noor derlicht, de ionosfeer en de aerologie. Aan de hand van de resultaten van hun onder zoekingen daar zijn zij tot de conclusie ge komen, dat het zuidpoolgebied niet mag worden gezien als een geheel. De onderzoekingen worden uitgevoerd op afgelegen posten. In totaal zijn er ze ven van die posten, waarvan er twee Vostok en Sovjetskaja op meer dan 2000 kilometer van de kust zijn gelegen. Twee andere stations bevinden zich op grote hoogte, op 3500 en 3700 meter boven de zeespiegel. In deze buitenposten werken 26 Russische geleerden. Geleerden in Washington zijn voor ge gevens over het werk van Sovjetgeleerden in het Zuidpoolgebied (in het kader van het -Internationaal Geofysisch-JaarL goed deels aangewezen op technische publika- ties in het Russisch. Onlangs heeft een groot deel van deze publikaties Washingto bereikt. „De zuidpoolexpeditie heeft geconclu deerd, dat de uitgestrektheid en de dikte van de huidige ijslaag veel groter is dan aanvankelijk werd verondersteld. Sommir ge opvattingen met betrekking tot de hoe danigheid van de bodem onder het ijs zijn veranderd. Op grond van waarnemingen wordt nu in twijfel getrokken dat antarcti- ca uit één stuk bestaat en het schijnt nood zakelijk. dat wij vroegere theorieën met betrekking tot de omvang van het conti nent, in het bijzonder wat betreft het noordelijke deel, herzien", aldus een de zer rapporten. In het Franse plaatsje Livry-Gargan is een etagewoning van vijf verdiepin gen negen meter verplaatst, zonder dat de bewoners hun vertrekken be hoefden te verlaten en zonder dat de gas-, water- en elektriciteitsvoorziening werd onderbroken. De grond werd on der het huis weggegraven tot er spoor rails en platte wagons onder pasten en vervolgens werd het gebouw verrold. Flexibele leidingen zorgden voor de toevoer van gas, water en elektriciteit. Uit een raam van de eerste verdieping kijkt een bewoner gespannen toe hoe de operatie zal verlopenDe eigenaar stond voor de keus afbreken en daarna weer opbouwen, of rijden. Hij koos het laatste, waarbij de lagere kosten - vijf tien miljoen francs (150.000 gulden - de doorslag gaven. (Van onze correspondent) ARNHEM De politie heeft nog geen spoor gevonden van de mannen, die za terdagavond of zondag de 73-jarige heer C. H. A. Canter Visscher in zijn huisje aan de Wekeromseweg te Ede hebben ver moord. De heer Canter is zaterdagavond om half zes nog in de kruidenierswinkel aan de overkant van de weg geweest om kaas te kopen. Hij verwachtte blijkbaar gedu rende het weekeinde geen bezoek. Als hij bezoek kreeg en dat gebeurde dikwijls des zondags waren zijn inkopen, die hij altijd zelf deed, veel groter. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat meer dan een dader in de nacht van za terdag op zondag het huis van het slacht offer is binnengedrongen, op zoek naar waardevolle voorwerpen of geld. Toen zij in de slaapkamer op de bovenverdieping de heer Canter in bed aantroffen, hebben zij hem waarschijnlijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Er waren geen sporen van een worsteling. Toen de politie het slachtoffer maandagavond op zijn bed aantrof waren zijn voeten samen gebonden. Dit acht de politie overigens van niet veel waarde voor het onderzoek. Zij houdt rekening met de mogelijkheid, dat de voeten pas na de moord gebonden werden, wellicht om de politie op een dwaalspoor te brengen. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist in het huis. Daar de heer Canter met de dorpelingen weinig contact onder hield, kwamen deze ook nooit bij hem op MEXICO CITY (UPI) Bij de Mexi caanse spoorwegen is een staking uitge broken die het gevolg is van een interne kwestie in de zestigduizend leden tellende vakbond van spoorwegpersoneel. De spoorwegdirectie heeft gezegd de diensten gaande te zullen houden, met de hulp van gepensioneerden en militairen. Op alle 'grote stations zijn troepen aanwezig ter bescherming van werkwilligen. Deson danks is de staking effectief en ligt het spoorwegverkeer vrijwel geheel stil. De politie heeft een honderdtal agitators ge arresteerd. Alle stakers zijn door de di rectie van de spoorwegen ontslagen en het leger heeft de sleutelposities in het spoor wegnet bezet. Volgens onofficiële mede delingen zouden op enkele plaatsen, on der andere in Mexico City, onlusten zijn uitgebroken tussen stakers en soldaten, waarbij een dode en twee gewonden zijn gevallen. PONTIAC (UPI) Frank Kierdorf, een leider van de Amerikaanse vakbond van autochauffers die maandag door twee „on bekenden" met benzine overgoten en in brand gestoken is, weet meer dan hij wil loslaten. De officier van Justitie meent dat Kierdorf „inlichtingen achterhoudt" De politie houdt er rekening mee dat Kierdorf het slachtoffer geworden kan zijn van een zelfgemaakte tijdbom, of zijn brandwonden kreeg toen hij met benzine aan het „experimenteren" was. Zijn toe stand is hopeloos. De officier van Justitie, zei dat Kierdorf, telkens als hem een vraag wordt gesteld die van groot belang is voor het onderzoek, het antwoord ontwijkt. De politie vindt het vreemd dat Kierdorf blijft volhouden de twee mannen die hem kwa- De Britse regering is door het Israëlische verbod voor Britse en Amerikaanse vlieg tuigen via Israel naar Jordanië te vliegen, in een moeilijke positie geraakt. Premier Macmillan komt vandaag van zijn buiten verblijf naar Londen om deze diplomatieke kwestie, die ernstige vormen dreigt aan te nemen, met de Israëlische ambassadeur te bespreken. De Israëliërs zijn bezorgd over de mili taire voorraden, die de Britten in Jordanië hebben aangelegd, hetgeen drie weken, ge leden, toen zij de Britten na enig geharre war in het parlement uiteindelijk toestem ming gaven een luchtbrug naar Jordanië via Israel te openen, niet was voorzien- De voormalige groot-admiraal Dönitz heeft in Hamburg een samenkomst van tweeduizend leden van personeel van de onderzeeboten van de vroegere ..Kriegsmarine" bijgewoond. De man die door Hitier als zijn opvolger in de laatste dagen van het Derde Rijk werd aangewezen, temidden van zijn „alte Kamaraden". Dönitz is om gezond heidsredenen ontslagen wt de gevan genis van Landsberg, waar hij als oor logsmisdadiger een straf uitzat. Zij hebben Londen verzocht uit te leggen, waarom deze grote voorraden nodig zijn en wat de huidige Britse politiek ten op zichte van Jordanië is. Tot dusverre is nog geen antwoord gegeven. Israel zou van plan zijn het verbod zo lang te handhaven, tot de Britten open kaart spelen. Het eerste wat Israel wil weten, is wat er met de voorraden gebeurt als de Britse troepen worden teruggetrokken - nemen zij de voorraden mee, of laten zij er een deel van achter met de gerede kans dat deze uiteindelijk bij Nassers Verenigde Arabische republiek zullen belanden. Tenslotte heeft Israel ook dringend be hoefte aan moderne wapens en men had in Israel min of meer aangenomen, dat de medewerking aan de luchtbrug een derge lijke beloning zou inhouden. Premier Ben Goerion zou, wanneer het Westen te eniger tijd mocht besluiten Jor danië op te geven, hetgeen volgens ge ruchten niet onmogelijk zou zijn, een deel van dit koninkrijk opeisen. Men verwacht niet dat premier Macmil lan de Israëlische ambassadeur reeds op dit ogenblik vaste toezeggingen zal doen. President Eisenhowers speciale afgezant Robert Murphy, die de laatste twee weken het Nabije Oosten doorkruist, komt deze week naar Londen. De Britse premier zal ongetwijfeld eerst van hem willen horen hoe de zaken er op het ogenblik voorstaan. WASHINGTON (Reuter) De Israëli sche ambassade te Washington heeft laten weten dat geruchten als zou een Russische nota aan Israel oorzaak zijn van het stop zetten van dé Britse en Amerikaanse mi litaire vluchten boven Israel niet op waar heid berusten. „Israël en de Verenigde Sta ten hebben dit overvliegen steeds als tij delijke noodmaatregel beschouwd en be sprekingen om tot een andere regeling te komen zijn reeds enige tijd gaande", aldus de woordvoerder. Preventieve oorlog? TEL AVIV (Reuter) Israëlische bladen hebben geschreven over de mogelijkheid van een Israëlische „preventieve oorlog" of annexatie van westelijke delen van Jor danië, voor dat Jordanië in handen valt van de Verenigde Arabische Republiek. Volgens een van de bladen is dit één van de belangrijkste onderwerpen van ge- men halen niet te kennen, hoewel'hij zon der aarzelen mee is gegaan. Kierdorf heeft gezegd dat de „onbekenden" hem verzoch ten mee te gaan naar een vakbondsbespre king Hij had echter geen overhemd aan en droeg een kamerjas. Kierdorf had ook gezegd dat hij de vlammen had gedoofd door zich in het gras langs een weg te wentelen maar men heeft in de wonden geen spoor van gras gevonden, hoewel dat, naar de overtuiging van de artsen, toch sporen had moeten achterlaten. Op Kierdorfs linker slaap heeft men een zalfachtige substantie aangetroffen. Heeft hij getracht zijn wonden zelf te behan delen, bijvoorbeeld met brandzalf? Een laboratoriumonderzoek zal moeten uit wijzen wat de substantie is. Tenslotte vindt de politie het verdacht dat, kort voordat Kierdorf verbrand werd, een getuige mannen met pakken uit Kier dorfs huis heeft zien komen. Later, toen Kierdorf in het ziekenhuis was opgenomen, brandden alle lampen in zijn woonhuis hoewel zijn vrouw met vakantie in Flo rida is. De politie meent zeker te weten dat er iets anders is gebeurd dan Kierdorf heeft voorgegeven. Zijn oom Herman, ook een vakbonds-Kierdorf, is na de mededeling dat hij een telefonische bedreiging had ontvangen, spoorloos verdwenen. De beide Kierdorfs hebben indertijd geweigerd te getuigen voor de regeringscommissie, die een onderzoek instelt naar de betrek kingen tussen de vakvereniging en de onderwereld. De bond van vrachtrijders, de grootste vakbond in de Verenigde Staten, is het voorwerp van een onderzoek door een Se naatscommissie wegens gevallen van af persing die zich onder de leiding zouden hebben voorgedaan. Herman Kierdorf is een van de naaste medewerkers van Hoffa, de voorzitter van de vrachtrijdersbond. In Washington wordt Hoffa verhoord door de genoemde Senaatscommissie. Naar ver luidt heeft zowel Frank Kierdorf als zijn oom Herman zijn betrekking bij de bond te danken aan Hoffa. Frank Kierdorf heeft vier jaar gevangen gezeten wegens ver schillende inbraken en overvallen. Zijn oom heeft zes jaar gezeten wegens de be roving van een bankloper. sprek van de Franse minister-president. De Gaulle, en de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir te Parijs geweest. Mevrouw Meir zou te verstaan hebben gegeven, dat Israel niet kan toestaan, dat troepen van de Verenig de Arabische Republiek of de Iraakse re publiek oprukken tot op anderhalve kilo meter van het gebouw van het Israëlische parlement te Jeruzalem of tot binnen vijftien kilometer van de Middellandse Zee-kust in Israels „wespentaille". PARIJS (UPI) In de Franse hoofd stad verluidt dat De Gaulle tegenover me vrouw Meir verklaard heeft dat de Fran se regering niet akkoord kan gaan met een Israëlische poging om voordeel te verwer ven uit de onrustige toestand in Jordanië. Generaal De Gaulle gaf mevrouw Meir echter de verzekering dat Frankrijk ach ter Israel blijft staan en zijn standpunt, dat de huidige grenzen van Israel on schendbaar zijn, niet zal verlaten. Me vrouw Meir zou De Gaulle de verzekering hebben gegeven dat Israel geen agressieve bedoelingen koestert ten opzichte van oJr- danië, doch zich het recht van zelfverdedi ging voorbehoudt in geval van een aanval uit een der omringende landen. bezoek, zodat niemand weet, of hij voor werpen van waarde bezat. De heer Canter kreeg wel vaak bezoek van buiten het dorp Ede, heel dikwijls op zondagen. Wie deze bezoekers geweest zijn is de politie ook nog niet bekend. De heer Canter was ongehuwd en had geen broers of zusters. Hij liet zich over zijn be zoekers nooit uit. Er zijn nergens in het huis sporen gevon den, die er op zouden kunnen wijzen, dat roof het motief van de moord zou kunnen zijn geweest. Toch houdt de politie met de ze mogelijkheid ernstig rekening. Het ge hele huis is inmiddels op vingerafdrukken onderzocht. Over de resultaten daarvan evenals over de conclusies, die uit het on derzoek met een speurhond kunnen wor den getrokken, bewaart de politie het stil zwijgen. In de keuken van het slachtoffer stond het brood voor een ontbijt klaar op de keu kentafel. Naast het brood lag een ei en stond een glas melk, dat de heer Canter dus waarschijnlijk zaterdagavond heeft klaargezet. GROSSETO, (UPI) Er zijn dinsdag nog meer beenderen gevonden in de Bac- cinello-mijn waar onlangs het skelet, en thans ook de schedel is gevonden van een „Oreopithecus bambolii". Deze beende ren zijn vermoedelijk afkomstig van die ren. De vondst geeft aanleiding tot ver moedens dat men hier gestuit is op een van 's werelds oudste gezamenlijke woonplaatsen van dieren en voor-mensen. De Zwitserse geleerde, professor Hürze- ler, die het onderzoek leidt, zal deze moge lijkheid in de herfst onderzoeken. Het blok ligniet met het geraamte van een „Oreopithecus Bambolii" wordt naar het natuur-historisch museum van Bazel gebracht. Het transport geschiedt in gips om te voorkomen, dat het stuk wordt be schadigd op de zeshonderd kilometer lan ge reis van Grosseto naar Bazel, van waar het na een grondig onderzoek naar Italië zal worden teruggebracht. Professor Hürzeler verwacht, dat het onderzoek twee tot drie maanden in beslag zal nemen. Afdrukken van het geraamte zullen naar de voornaamste paleo-an- thropologische instituten in de wereld wor den gezonden. „Het is duidelijk dat de ontdekking de evolutie-leer niet omverwerpt", zo ver klaarde professor Hürzeler. „Maar zij toont aan, dat de mens een biologische wij ziging van zichzelf onderging''. Deze trans formatie moet begonnen zijn in de duiste re geologische tijdperken, eerder dan in de betrekkelijk korte periode van een mil joen jaar", aldus de Zwitserse geleerde. Professor Hürzeler heeft reeds vele jaren betoogd, dat de „Oreopithecus" eerder een op een mens gelijkend schepsel is dan een anthropoïde aap. Hij betoogde dat de Oreopithecus niet de „missing link" tus sen de mens en de aap is, maar een schep sel dat de mens veel nader staat dan de aap. Dr. Hürzeler is vijftig jaar. Op zijn 23- ste jaar promoveerde hij op een proef schrift over een uitgestoven zoogdier („The graniology and ondontology of the Caneotherium"). Sindsdien heeft hij zijn kennis over voorhistorische wezens uitgebreid, deels dank zij stipendia die hem ter beschikking werden gesteld door de Wenner-Gren-Foundation te New York en de Zwitserse autoriteiten. Thor-Vanguard-raket WASHINGTON (Reuter) Het hoofd van de afdeling voor raketten van de maand van het Amerikaanse ministerie van Defensie, dr. Johnson, heeft dinsdag te Washington nadere mededelingen ge daan over de reeds gemelde pogingen een maansatelliet te lanceren. Het ministerie hoopt deze week het tijd stip van de lancering vast te stellen en dit zal niet meer dan ongeveer vijf dagen voor de proef geschieden, zo zei Johnson. Volgens Johnson is het niet de bedoeling de maan te raken, maar de kunstmaan er om heen te doen cirkelen en foto's te ma ken van de zijde van de maan, die altijd van de aarde is afgewend. Het is nog niet vastgesteld, welke vorm de satelliet zal hebben. Het wordt waar schijnlijk een cylindervormige kunstmaan, die met alle instrumenten 22 tot 24 kilo gram zal wegen. Er zijn reeds verschillen de typen kunstmanen gebouwd, aldus Johnson. De raket waarmee' deze poging zal wor den ondernomen bestaat uit een „Thor" en twee trappen van dê „Vanguard"-raket. De derde trap zal krachtiger zijn dan het overeenkomstige deel van de tot dusver gebruikte „Vanguard"-raketten. Johnson zei verder, dat zes minuten na het lanceren bekend moet zijn of de drie trappen goed hebben gewerkt. Binnen anderhalf uur kan worden vastgesteld of de raket in haar koers is, maar het zal tweeëneenhalve dag duren alvorens de raket de maan bereikt, „indien zij zover komt", aldus Johnson. Hij zei zeer tevreden te zullen zijn, in dien de kunstmaan de maan tot op 32.000 of 48.0000 kilometer zal naderen. De ont snappingssnelheid de snelheid, nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen is ongeveer 40.000 kilometer oer uur, aldus Johnson. RIO DE JANEIRO (UPI) „Uit veilig heidsoverwegingen" is het bezoek, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles dinsdagmiddag aan het Amerikaans-Braziliaanse instituut in Rio de Janeiro zou brengen, afgezegd. Het hoofd van de Braziliaanse veiligheidspoli tie verklaarde niet te kunnen instaan voor de persoonlijke veiligheid van de Ameri kaanse minister wanneer deze zich zou begeven in de nauwe straten in de wijk waar het instituut is gelegen. Bij aankomst van Dulles in Rio de Ja neiro kwam het reeds tot anti-Amerikaan se demonstraties van studenten. Dulles heeft besprekingen gevoerd met zijn Braziliaanse ambtgenoot Negrao de Lima, de minister van Financiën Luc Lo pes en president Juscelino Kubitschek. De Amerikaanse minister bepleitte onder meer regelmatig contact tussen de Ame rikaanse staten, bij voorkeur op hoog ni veau.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7