Boon en Diemer leiden in schaak toernooi in Dordrecht Amerikaanse atletiekploeg beter dan de Hongaars-Tsjechische Jacq. Kraan had pech in laatste race maar won toch de hoofdprijs Hongaarse vluchtelingen versloegen Nederlandse bondsploeg met 6-4 Interzonaal schaaktoernooi in portoroz (Joegoslavië) begonnen Bij Sharpies ontging Bart Kraan de eerste plaats 9 Schaken Geplaatste spelers van strijd om tennistitels }egen spelbreker bij KNCB tegen de MCC Twee Oostenrijkers vorde ren aan Nordwand Eiger Nederlander Buis uit de strijd in Leipzig Bij de dames leiden mevrouw Heemskerk en mej. De Klerck DE HOLLANDWEEK Automobilisme Grote Prijs van Zweden gaat niet door Roger Moens start niet in Stockholm Derek Ibbotson niet in de Britse ploeg Australische zwemsters in Nederland aangekomen Serieuze voorbereiding op duels in Schiedam -Honkbal Honkbalstadion met een verplaatsbaar dak De waterpolocompetitie HPC en Waterlelie gaan voor promotie spelen WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 Hoofdarbiter Golombck (GB), internatio- al meester, heeft in Portoroz (Joegosl.) f loting verricht voor het vierde interzo- le schaaktoernooi, dat tot 15 september "3 die stad wordt gehouden. Behalve de Amerikaan Sherwin zijn alle deelnemers a j„ portoroz aangekomen. Indien de Amerikaan niet zou komen wordt h\j ver vangen door Lombardi. ne vijf hoogst-geplaatste spelers in het pindklassement hebben het recht deel te nemen aan het kandidatentoernooi, dat volgend jaar wordt gehouden. Oud-wereld kampioen Smyslov en grootmeester Keres uilen eveneens deelnemen aan dit toer- Zn0j waarvan de winnaar de wereldkam pioen mag uitdagen voor een tweekamp. ne loting had het volgende resultaat: 1. Ro'setto (Arg.), 2. Benkö (Hong.), 3. Fischer ,yS,), 4. Bronstein (Rusl.), 5. Averbach ffiiisii 6. Larsen (Den.), 7. Sanguinetti 8 Pano (Arg.) 9 Olafson (IJsl.), 10. Tal (Rusi'.)i 11' Petrosyan (Rusl.), 12 Sherwin VS.), 13- De Greiff (Col.), 14. Szabo Hong.), 5 Pachman (Tsj.sl.), 16. Matanovic(Jsl.), 17 FiliP (Tsj.sl.), 18. Cardoso (Philip.), 19. Gli- goric (Jsl.), 20. Neukirch (Buig.), 21 Fuester In dit toernooi zijn de diverse winnaars -amengebracht van de zone-toernooien. Onder de deelnemers zijn helaas geen Nederlandse schakers. Onze nationale kampioen J. H. Donner heeft in zijn onlangs gehouden tweekamp met de Deense grootmeester Bent Larsen de verre reis aan zijn tegenstander moeten Hoewel dit voor het Nederlandse schaak legioen zonder meer een teleurstelling is aeweest, staat toch wel vast dat Larsen aan deze wedstrijd als kanshebber zal deel nemen, iets wat men van Donner vermoe delijk niet had kunnen zeggen. Larsen is namelijk, met zijn IJslandse vriend Olaf son, één van de spelers voor wie een grote schaakcarrière schijnt weggelegd. Hij zal echter in Portoroz geen gemakkelijke tegenstanders te bestrijden krijgen: de Russen Tal, Petrosian, Bronstein en Aver bach, de Amerikanen Reshevsky en Fi scher en de Joegoslaven Gligoric en Ma- ianovic. Vooral dit laatste tweetal spelers kan, nu deze belangrijke wedstrijd in eigen iand gespeeld wordt, wel eens zeer ver rassend voor de dag komen. In feite zijn de meeste deelnemers tot grootse dingen in staat. Waarbij misschien uitzondering gemaakt moet worden voor Vaitonis (Canada), De Greiff (Columbia) en Sanguinetti (Argentinië), die wel goede schakers zijn, maar in dit milieu toch geen rol van betekenis kunnen vervullen. Met buitengewone belangstelling zullen de prestaties tegemoet worden gezien van Bobby Fischer, de jonge Amerikaan, die onlangs zo verrassend de Amerikaanse schaaktitel op Reshevsky veroverde. Ver moedelijk zal zijn gebrek aan routine hem in dit zware toernooi nog wel parten spelen. En wat te denken van de zone-winnaar ji Wageningen, de Hongaar Szabo? Zijn riomf in Nederland was glorieus. Het zal lellig niet zijn laatste grote prestatie zijn seweest. Voor het toernooi om de nationale ten nistitels, dat van 11 t/m 17 augustus op de M.E.T.S.-banen in Scheveningen wordt ge houden zijn de spelers als volgt geplaatst: Heren-enkelspel: 1. Karamoy, 2. Van Sijsden, 3. Goris, 4. W. Maris, 5. Bitter, 6. Marré, 7. Van Meegeren, 8. Gurowitsch. (De kampioen-1957, Van Dalsum, en Dehnert nemen dit jaar niet aan de kam pioenschappen deel). Dames-enkelspel: 1. mevr. Roosvan de Wal, 2. mevr. De SoetTen Bosch, 3. mevr. RouwenhorstTekelenburg, 4. mej. F. Ma- rpeile, 5. mej. Grosveld, 6. mej. F. Ferir, p. mej. Wienese, 8. mevr. Thung—Wald- hausen. Heren-dubbelspel: 1. Goris/Karamoy, 2. Maris/Van de Weg, 3. Van Eijsden/Van Meegeren, 4. Gurowitsch/Kramer. Dames-dubbelspel: 1. mevr. Peters/mevr. Thung, 2. mevr. De Soet/mej. Marinkelle, 1- mej. Ferir/mej. Fikenscher, 4. mevr. Hennink/mevr. Roolker. Gemengd-dubbelspel: 1. mej. F. Marin- telle/Van Eijsden, 2. mej. Ferir/Karamoy, mej. J. Marinkelle/Maris, 4. mevr. Pe- srs/KIoezen, 5. mevr. De Soet/Biesheuvel, mevr. Lubbers/Van Lidth de Jeude, 7. wj. Wilmink/Bitter, 8. mevr. Scholten/ 'olkmaars. De wedstrijd tussen het KNCB-elftal a het Engelse toerelftal MCC, die giste- en gespeeld is op het terrein van VItA in \msterdam, heeft erg onder de regen ge zien. In plaats van elf uur kon men pas half twee beginnen. Doch om kwart v°or zeven dreigde de regen weer en "am men het besluit de strijd maar te haken. Het KNCB-elftal scoorde 194 runs voor het verlies van 6 wickets, terwijl de Engelsen, die zeer traag scoorden, er 89 voor 3 op het bord brachten. De strijd, die ondanks de regen toch uitstekend ge noemd kon worden, eindigde dus in een draw. .Opvallend was het prima fielden van •0 gehele KNCB-ploeg en de fraaie vang aarmede Van der Linden door Snowden verd uitgeschakeld. Öe gedetailleerde cijfers luiden: Battingcijfers KNCB-elftal: Dries 45, lailey 69, Herklots 40, De Ruig 16, Bosch Van der Linden 9. Rishworth 6 n.o. Howlingcijfers MCC: Wait 0/21, Ches- l?r'on 3/57, Robinson 0/15, Snowden 0/19, Ei'oadsoot 2/36, 1 run out. .Battingcijfers MCC: Barton 17, Murray Cook 48, Dowsfield 6 n. o. Hill-Wood n. o. Bowlingcijfers KNCB: Bosman 0/20, %en 1/8, Bailey 1/20, Dries 0/21, Rish- "orth 1/9. De uitslagen van de eerste ronde waren: Benkoe (Hong.)Fuester (Can.) 1-0; Fis- scher (VS)Neikirch (Buig.) V2-V2; Bron stein (Rusl.)Gligoric (J.sl.) V2-V2; Aver bach (Rusl.)Cardoso (Phil-) afgebr.; Lar sen (Den.)Filip (Tsj.sl.) V2-V2; Sangui netti (Arg.)Matanovic (J.sl.) afgebr; Pan- no (Arg.)Pachman (Tsj.sl.) V2-V2; Olafs- son (IJsl.)Szabo (Hong.) afgebr. Tal (Rusl.)De Greiff (Col.) 1-0; Petrosian (Rusl-)Sherwin (VS) afgebr.; Rosetto (Arg.) was vrij. De partij, die in deze eerste ronde de meeste belangstelling trok, was die tussen Bronstein en Gligoric. De Russische groot meester slaagde erin in het middenspel enig voordeel te behalen, doch daarna raakten beide spelers in tijdnood en de laatste tien zetten moesten in hoog tempo worden gespeeld. In deze kritieke fase be wees Bronstein eens te meer, dat hij tot de beste tempo-spelers ter wereld behoort. Ondanks de dreiging van de klok kon hij een gevaarlijke aanval op de zwarte dame ontwikkelen. Op het beslissende moment deed Bronstein echter een zwakke zet, zo dat hij zich met een verdeling van het punt tevreden moest stellen. De twee Oostenrijkse bergbeklimmers Kurt Diemberger en Wolfgang Steffan schijnen succes te hebben met hun be klimming van de gevaarlijke noordwand van de Eiger Zwitserland. Zij verdwenen dinsdagavond achter de wolken die de berg 's nachts omhullen en hebben er waarschijnlijk hun kamp voor de nacht opgeslagen. Zij bereikten een hoogte van 3.250 meter waar een vlak gedeelte van de helling gelegenheid biedt tot kampe ren. De verraderlijke Nordwand van de Eiger heeft overigens waarschijnlijk een nieuw slachtoffer geëist. Een 25-jarige alpinist uit Wenen, Engelbert Titel, die samen met een vriend, Sepp Baumgart- ner, de top had willen beklimmen, is niet verschenen in een tent op de berg waar de twee vrienden elkaar zouden ontmoe ten. In de tent werden alleen een pas poort, een rijbewijs en briefjes aange troffen waarop stond dat hij even een uit stapje was gaan maken maar binnen be paalde tijd zou terugkeren. Het jongste briefje was van drie dagen geleden. In Leipzig zijn dinsdagavond de wed strijd om het wereldkampioenschap ach ter grote motoren voor amateurs begon nen. De eerste serie van de voorwedstrij den werd een overwinning voor de Oost duitser Lothar Meister. Hij won de 50 km in 43 min. 2.6. sec. voor de Fransman To- massi (op 720 km), de Belg Hermans (op 810 m.) de Nederlander Buis (op 900 m.), de Italiaan Longo (op 950 m.) en de Rus Kindjakov (op 1880 m.). De eerste drie plaatsten zich voor de finale, die zondag wordt gereden. TENNIS. Spanje heeft in de finale van het tennistoernooi om de Galea-beker met 32 van Duitsland gewonnen. Nadat de Spanjaarden een beslissende 30 voor sprong hadden genomen, wonnen de Duit sers beide laatste enkelspelen. De wedstrijd om de derde en vierde plaats, tussen Italië en Roemenië, leverde een 41 zege voor Italië op. De derde ronde van het schaaktoernooi om het open Nederlands schaakkampioen schap in Dordrecht heeft zich gekenmerkt door enkele rustige partqen naast een waarlijk opwindend duel tussen Van Donk en de Duitser Diemer. De laatste won deze felle kamp. Het lag in de lijn der verwachting, dat de deelnemers, die voor de derde maal binnen 24 uur achter het bord zaten, zou den trachten snel een einde aan de par tijen te maken. Het gelukte niet allen. Van Donk en Diemer begonnen via een onvol tooide Leningrader van het Hollands een strijd op leven en dood. Van Donk be heerste de partij schaaktechnisch tot aan de tijdnood-fase toe met nog 13 zetten te doen in 2 minuten. Toen probeerde Die mer nog een laatste valletje en hij slaagde. Van Donk zag de vrucht van 4 uur spelen verloren gaan door een mat in 1 zet. Visser heeft zijn gunstige score niet in gevaar gebracht. Hij koos een vrij veilige variant van het Grünfeld-Indisch in de voorhand en nam een stevige stelling in. Zijn tegenstander, De Ruiter, toch zo on dernemend van nature, zag geen heil in de bestorming van de schijnbaar onneem bare positie. Remise was het resultaat. De partij Arons-Bredewout bracht de volle winst voor Bredewout. In een Ko- nings-Indiër met g3 meende wit op voor deel te mogen spelen, hoewel de stelling zeker niet slechter was voor zwart. Wit offerde .een .pion op _de_.dame-vleugel. Zwart nam het kleinood .rdet '.graagte, aap en begon onmiddellijk een'opmars met de pionnen tegen de verzwakte vleugel. Arons trachtte zijn vermeende compensatie op de koningsvleugel te realiseren, doch de Zwollenaar had veel reserve bij de hand. Te veel In de strijd om de landstitel bij de da mes wilde mej. Heemskerk, de dochter van de nationale kampioene, teveel. Zij had tegen de Utrechtse mej. Stegeman een goede stelling, doch trok te onstuimig van leer. Het kostte materiaal en de partij. Mevrouw Heemskerk deed het beter. Het te grillige spel van mevr. Vreeken be streed zij solide. Er ontstond „vanzelf" een koningsaanval, die beslissende kracht had. Mevrouw Van der Veen koos, zoals al tijd, ook tegen mej. De Klerck de Wee- nink-opening. Haar stelling voldeed aan alle eisen, maar het gevolg was té opti mistisch. Er bleven lichte officieren op het slagveld achter, die voor voortzetting van de aanval onmisbaar zouden zijn ge weest. Toen het materiaal-tekort te groot was geworden, capituleerde de Amster damse kampioene. Mevrouw Roodzant stond tegen mevrouw Van der Klift aanvankelijk zeer goed, zelfs op winst. De partij werd afgebroken na een tegenactie van mevr. Van der Klift (wit). De uitslagen De resultaten waren: Open kampioenschap van Nederland: C. JansenG. G. Boon 0-1; E. G. Kay- serJ. Visser 0-1; H. BredewoutH. J. van Donk 0-1; E. A. J. M. MulderChr. P. van Weezei afgebr.; E. J. DiemerP. A. Hoogendoorn 1-0; T. de RuiterR. R. Arons 1-0. Derde ronde: G. G. BoonChr. P. van Weezei afgebr.; H. J. van DonkE. J. Diemer (Did.) 0-1; J. VisserT. de Ruy- ter remise; P. A. HoogendoornE. A. J. M. Mulder remise; R. R. AronsH. Brede wout 0-1; E. G. KayserC. Jansen remise. Na de derde ronde luidt de stand: 1. en 2. Boon en Diemer (Did.), beiden 2 pnt en 1 afgebr. partij; 3. Visser 1 '/2 pnt en 1 afgebr. partij; 4. en 5. De Ruyter en Donk beiden ll/z pnt; 6. en 7. Brede wout en Mulder beiden 1 pnt en 1 afgebr. partij; 8., 9. en 10. Jansen, Hoogendoorn en Kayser ieder 1 pnt; 11. Arons V2 pnt.; 12. Van Weezei 3 afgebr. partijen. Om het kampioenschap van Nederland dames: mevr. F. Heemskerk Srmevr. M. C. Vreeken 1-0; mevr. J. O. van der Klift mevr. C. Roodzant afgebr.; mej. F. Heemskerk Jrmej. C. E. Stegeman 0-1; mevr. Van der Veenmej. P. C. de Klerck 0-1; mevr. E. van Veenmevr. C. Rood zant remise (eerste ronde); mevr. J. O. van der Kliftmevr. C. Roodzant remise (tweede ronde). Na twee ronden luidt de stand: 1./2. mevr. Heemskerk en mej. De Klerck beiden 2 pnt; 3. en 4. mej. Stegeman en mevr. Roodzant beiden 1 pnt; 5. mevr. Van der Klift Vz pnt en 1 afgebr. partij; 6. mevr. Van Veen /z pnt; 7. mevr. Vree ken 0 pnt en 1 afgebr. partij; 8. mej. Heemskerk 0 pnt. Na de wedstrijd tegen Rusland in Mos kou zijn de Amerikaanse atleten een tournee door Europa begonnen. Zaterdag en zondag streden ze tegen Polen en dins dagavond kwamen ze in het stadion van Boedapest in actie tegen de Hongaarse en Tsjechische cracks. De beste prestatie was ongetwijfeld de snelle 1500 meter van de Hongaar Istvan Roszavolgyi, die deze af stand liep in 3 min. 40.3 sec., onder het officiële wereldrecord, maar boven het nog niet erkende record van de Tsjech Yung- wirth. Ook de tweede aankomende in deze race, Roszavolgyi's landgenoot Kovacs, noteerde een prachtige tijd n.l. 3 min. 41.1 sec. Erny Shelby won zoals gebruikelijk het vèrspringen heren. Dat zijn vorm zeer constant is, bewees hij met zijn verste sprong van 7.85 m„ daarmee de reeds van prestaties boven de 7.75 m. voortzettend. Parry O'Brien deed het ditmaal wat min der. Hij kwam met de 7)4 kg wegende kogel „slechts" tot 18.89 m. De Hongaar Varju die met een worp van 16.63 m. vierde werd, vestigde een nieuwe nationaal record. De Amerikanen hebben een dergelijk aantal sprinters mee overzee gebracht dat zij daaruit zelfs twee estafetteploegen kunnen formeren. De „A" ploeg liep in de opstelling Ira Murchison, Glenn Davis, James Segrest en Ed Collymore, 39.8 sec. Op de laatste dag van de zeilwedstrij den in de Hollandweek waren er veel deel nemers, die, toch kansloos geworden, we gens de voorspelde storm verstek lieten gaan. Bij de F.D. kwam de Engelsman Dawes al weer beter voor de dag. Hij finishte ditmaal als tweede achter B. Ver hagen, die zijn Daisy door uitstekende planeertechniek met duidelijke voor sprong als eerste over de eindstreep bracht. G. Bierman van Braassemer- meer, in de Fontessa, bezette de derde plaats. Jacq. Kraan in zijn Mustang kon het ditmaal door een gescheurde ballon niet verder brengen dan de vijfde plaats. Toch kreeg, hij met 112 punten de hoofd prijs. Zijn broer Bart Kraan was bij de Sharpies ook al niet best op dreef. Zijn start in de Meteor was slecht en hij kreeg daarna geen gelegenheid meer zich los te werken. Door zijn zesde plaats zag hij zich net de hoofdprijs ontgaan, die met 76 punten door Hoekstra in de Typhoon werd gewonnen. Deze werd ook gisteren eerste voor Piers en Van Swol. In de Vrijheidsklasse was de hoofd prijs voor de Haas van Het Witte Huis, die op de laatste dag de tweede plaats bezette achter S. de Jong. Op de derde plaats volgde De Reuver. De Fries A. Wester won bij de Valken de hoofdprijs. Een verrassend resultaat leverde de Sternklasse op, waar mej. K. van der Stadt van de Zaanlandse Zeilvereniging alle mannelijke tegenstanders de loef af stak. De uitslagen waren: Internationale Flying Dutchnianklasse: 1. Daisy, 13. Verhagen; 2. Hopeful, W. L. Dawes: 3. Fon tessa. G. Bierman. Hoofdprijs Kraan met 112 pnt. Internationale 12 m2-klasse A: 1. Typhoon, D. Hoekstra; 2. Brak. A. J. Piers; 3. Mustang, Ch. van Swol. Hoofdprijs Hoekstra 76 punten. Vrijheidsklasse A: 1. Yar, St. de Jong; 2. Spee diest, C. de Haas jr.; 3. Kus'mus, P. de Reuver. Hoofdprijs De Haas 132 punten. Internationale Olympia-jollenklasse A: 1. Glip- per, Sj. H. H. Iiaaksma: 2. Jaxita, H. Prins; 3. Mustang. W. H. Stellingwerf. Hoofdprijs Haak- sma 57 punten. 16 m2 Streepklasse: 1. 't Poortje, R. Siebrand; 2. Jel for Bel Air, J. C. J. Schiet; 3. Taas, A. A. Taselaar. Hoofdprijs Taselaar 93 punten. Pampusklasse: 1. Woelwater, E. van Essen; 2. Bries, W. Blok; 3. Stormvogel, C. Saur. Hoofd prijs Saur 105 punten. Sternklasse: 1. Glasaal, mej. K. van der Stadt; 2. Plakglas, H. Coops; 3. Ara. J. Lourens. Hoofd prijs mej. Van der Stadt 102 punten. Internationale 12 voets Jollenklasse A: 1. Elec tron, J. J. van 't Hoogerhuys; 2. Drie-Ster, T. Muntinga; 3. Zilvermeeuw, W. H. Holtrop. Hoofd prijs Holtrop 49 punten. Valkenklasse A: 1. Abeltje, C. Scherpel; 2. Me- lewi. P. J. Bakker: 3. De Polle, A. Wester. Hoofd prijs Wester 80 punten. Internationale Finnklasse: 1. Finding. H. Slees- wijk; 2. Finnig; 3. Fel Finn, J. J. Huurman jr. Hoofdprijs Sleeswijk 68 punten. 16 m2 Punlklasse: 1. Pourquoi Pas, N. Wolfs winkel; 2. Adriaan en Olivier, B. 's Jacob. Hoofd prijs Wolfswinkel 44 punten. De organisatoren hebben aangekondigd dat de race om de Grote Prijs van Zwe den, die zondag 10 augustus zou worden gehouden, om redenen van financiële aard niet zal doorgaan. Oorspronkelijk telde de ze grote prijs mee voor het wereldkam pioenschap merken (sportwagens), doch geruime tijd geleden werd al meegedeeld dat deze wedstrijd was geschrapt van de reeks races die geldt voor dit kampioen schap. over de 4 X 100 meter en het „B" team deed er slechts een halve seconde langer over. Bij de dames was het meest opvallende de onverwachte nederlaag van de Olympi sche kampioen Olga Connolly-Fikotova te gen haar landgenote Earlene Brown, die de discus 20 cm. verder wierp dan de Tsje chische Amerikaanse. Ook hier brachten de Amerikanen twee estafetteploegen op de been. •- -> c - De uitslagen De'uitslagen van de eerste dag luidden: 100 meter heren: Gelopen in twee series, geen finale. Snelste tijden: Ira Murchison (V.S.) en Ira Davis (V.S.) beiden 10.4 sec. 400 meter heren: 1. Glenn Davis (V.S.) 45.6 sec.; 2. Jack Yerman (V.S.) 46.9 sec. 1500 meter heren: 1. Istvan Roszavolgyi (Hong.) 3 min. 40.3 sec.; 2. Lajos Kovas (Hong.) 3 min. 41.1 sec. 3000 meter steeple chase: 1. Phil Coleman (V.S.) 8 min. 43.4 sec.; 2. Gerhardt Heckert (Hong.) 8 min, 44.8 sec. Polsstokhoogspringen 1. Ronnie Morris (V.S.) 4.40 m.; 2. Brever (V.S.) 4.30 m. Kogelstoten: 1. Parry O'Brien (V.S.) 18.89 m.; 2. Dallas Long (V.S.) 18.19 m.; 3. Yuri Skobla (Ts.sl) 17,38 m.; 4. Varju (Hong.) 16.63 m. (nieuw Hongaars record. Speerwerpen: 1. Kulosar (Hong.) 75.38 m.; 2. Held (V.S.) 73.85 m.: 3. Al Cantello (V.S.) 73.43 m \00 meter dames: 1. Isabella Daniels (V.S.) 11,7 sec.; 2. mej. Hudson (V.S.) 12 sec.; 3. Margret Matthews (V.S.) 12.1 sec. 80 meter horden: 1. mej. Somogyi (Hong.) 11.2 sec. Hoogspringen dames: 1. Barbara Brown (V.S,) 1.60 m.; 2. Tho mas (V.S.) 1.54 m. Roger Moens, de wereldrecordhouder op de 800 meter, heeft Brussel aangekon digd niet te zullen deelnemen aan de Europese atletiekkampioenschappen in Stockholm. Hij was wèl door de Belgische bond geselecteerd. Moens voegde er aan toe dat hij in de toekomst evenmin op andere wedstrij den zal uitkomen voor België, tenzij de bond hem toestemming geeft om lid te worden van een andere vereniging. De gehele kwestie Is het gevolg van een geschil tussen de wereldrecordhouder en het bestuur van zijn oude club. Moens vroeg overschrijving aan, maar de bond weigerde. Daarna werd de Belg lid van een Zweedse vereniging, doch kreeg geen toestemming om aan wedstrijden deel te nemen. Tenslotte liep de kwestie zó hoog, dat Moens weigerde deel te nemen aan de landenwedstrijden BelgiëFrankrijk en daarvoor werd hij geschorst. Deze straf werd hem vorige week kwijt gescholden. Derek Ibbotson, de wereldrecordhouder op de mijl, is niet opgenomen in de Britse ploeg voor de Europese atletiekkampioen schappen, die van 19 tot 24 augustus In Stockholm worden gehouden. Ibbotson is de laatste tijd enigszins uit vorm, deson danks hoopte hij op de 1500 meter te kun nen uitkomen. Maar de Britse t.c. nam geen risico's en vaardigde voor dit num mer Brian Hewson en Michael Blagrove af. Voor elk herennummer mogen slechts twee atleten worden ingeschreven. Gordon Pirie, hoewel eveneens niet in vorm, start op de 5000 meter en Derek Johnson, tweede tijdens de Olympische Spelen, op de 800 meter. Fred Norris, die enkele dagen geleden vier officieuze we reldrecords (op afstanden van 20 mijl en hoger) verbeterde, werd gekozen voor de marathon. Negen Australische zwemsters, samen in het bezit van een tiental wereldrecords arriveerden dinsdag op Schiphol, waar ze werden verwelkomd door de bondsoffi- cials, Geertje Wielema en Jaap Buiskool en door enkele bestuursleden van de Schiedamse Zwemclub. Het waren de vrije slag-zwemsters Dawn Fraser, Lorraine Crapp, Ilsa Kon- rads, Alva Colquhoun en Sandra Morgan, de rugslagzwemsters Gerginia Beckett en Ann Nelson, de vlinderslagspecialiste Be verley Bainbridge en de schoolslagzwem ster Barbara Evans. Het vrolijke, in groene blazers geklede groepje, dat vergezeld door de leidster mevr. Williams en de coach Forbes Car- lile, naar ons land is gekomen om het ko mende weekeinde in Schiedam aan de Ne derlandse kampioenschappen deel te ne men, keek wel even bedenkelijk naar het grauwe, laag hangende wolkendek, waar uit de kille regen onophoudelijk neergut- ste. „Is het bad waar wij zwemmen over dekt?" was de eerste vraag van Dawn Fraser, de wereldrecordhoudster op de vrije slagsprints. Een rilling ging over ne gen ruggen, toen de meisjes hoorden, dat Groenoord een open bad is en dat de wa tertemperatuur er nu 18 graden C. be draagt. Het gezelschap, dat de afgelopen weken heeft deelgenomen aan de spelen van het Gemenebest in Cardiff en aan de Franse kampioenschappen in Parijs, vertrok, na dat foto- film-, radio- en persmensen vol doende plaatjes en praatjes hadden ge lief vrolijke groepje even voor het vertrek van Schiphol naar Am sterdam. Geheel rechts Geertje Wiele ma, die met de heer J. Buiskool (2de van rechtswas gekomen om de zwem sters te verwelkomen. Dawn Fraser was goed voorzien van talismans en souvenirs bij haar aan komst op Schiphol. maakt naar Boekelo, waar de Australi sche zwemsters wat zullen uitrusten van de vermoeiende wedstrijdenreeks en waar zij zich zullen voorbereiden op de strijd in Sèhiedam. En het staat wel vast, dat de meisjes deze voorbereiding serieus ter hand zul len nemen, want velen wachten gespan nen op de eerste grote ontmoeting tussen de Australische en de Nederlandse top- zwemsters. Op de derde avond van het internatio nale waterpolotoernooi in Rotterdam speelde de AZ en HZ en PC-combinatie met 4-4 gelijk tegen Duisburg en verloor de Nederlandse bondsploeg met 4-6 van de Hongaarse vluchtelingen. De Amers- foort-Den Haag combinatie, die maandag zo verrassend voor de dag kwam en die op enkele plaatsen wijzigingen vertoonde, o.m. Smol, Droog en Weyhencke ontbra ken, had enige tijd nodig om ingespeeld te raken. Het lichte overwicht dat Duis burg daardoor aanvankelijk kreeg, werd door Honig met een goed schot uitgebuit (1-0). In de vervolgens gelijkopgaande strijd scoorden Drost en Schrieder (1-2), Hermann (2-2) en W. Mosterd (2-3), waar mee de rust aanbrak. Na een langdurig offensief, door numerieke meerderheid ontstaan, maakte Hermann voor Duisburg gelijk (3-3). Doelman Brauwe moest daarna al zijn ta lenten aanspreken om een achterstand te voorkomen. Een door G. Mosterd kort voor het einde genomen strafworp was hem echter te machtig, maar in de resterende seconden liet Van Gelder zich volkomen verrassen door Honig, die de eindstand van deze aan beide zijden nogal zwaar gespeel de wedstrijd op 4-4 bracht. Nadat Smael en L. Nagy in de wedstrijd van de Nederlandse bondsploeg tegen de Hongaarse vluchtelingen elk eenmaal had den geprofiteerd van het uit het water stu ren van een tegenstander, loste Vermeu len (SVH) een schot waarbij de bal naast het doel tot rust kwam. Ondanks hevige protesten van de verontwaardigde Honga ren kende de scheidsrechter tenslotte toch een doelpunt toe. (1-2). In Tokio zal binnenkort een gigantisch honkbalstadion worden gebouwd, waarin onder alle weersomstandigheden kan wor den gespeeld. Vijf vooraanstaande archi tecten hebben namelijk plannen ontwor pen om het bouwwerk te voorzien van een dak, dat al naar gelang van de weersom standigheden kan worden aangebracht of verwijderd. De bouw zal tussen de 40 en 50 miljoen gulden kosten. Het stadion zal plaats bieden aan 80.000 toeschouwers. Er kunnen ook andere sporten in worden be oefend. TENNIS. Tijdens het tennistoernooi om de internationale kampioenschappen van Duitsland heeft het Zweedse dubbel Sven Davidson en Ulf Schmidt, winnaar van de Wimbledontitel, onverwacht verloren van de Spanjaarden Arilla en Gimeno. Het Spaans dubbel won met 8—6, 1—6, 7—5, 6:4. ATLETIEK. Tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Boedapest heeft de Hongaar Istvan Roszavolgyi de 1500 meter gelopen in de zeer goede tijd van 3 min. 40,3 sec. Zijn beslissing verkreeg enige houvast daar bij nader inzien het doelnet aan de bewuste zijde een gat vertoonde. De Ton garen besloten vervolgens een fanatieke aanval met een schot van Barta Nagy (2-2) maar S.mael verschafte ondanks een numerieke minderheid de bondsploeg op nieuw ae leiding (2-3). Dezelfde speler zag na de rust een strafworp door de doelman tegen de lat gewerkt en schoot vervolgens tegen de paal. De Hongaren waren in deze helft duidelijk sterker en Kniest werd door Barta Nagy en L. Nagy nog viermaal ge passeerd 3-6 alvorens Cabout van GZC er 4-6 van kon maken. Het duel was meer spannend dan fraai en herhaaldelijk moest een speler het water tijdelijk verlaten. Na drie avonden is de stand: 1. Hugarian Exil Club 2. AZPC/HZPC-comb. 3. Duisburg 4. Polytechnic 5. Bondsploeg 2 2 0 0 4 10— 7 2 110 3 10— 5 3 1113 12—11 2 10 12 7—7 3 0 0 3 0 8—17 De laatste ontmoeting in de derde klasse A dames-zomercompetitie ging tussen Wa terlelie en DWR. De wedstrijd werd in Zaandam gespeeld en voor beide ploegen ging het om de kampioenstitel. Waterlelie had genoeg aan een gelijk spel en DWR moest de volle winst behalen, hetgeen niet gelukte. Waterlelie zocht haar kracht in ruw spel waartegen DWR niet op kon. Bovendien liet de scheidsrechter wel wat veel toe. Pas tegen het einde van de strijd, toen er al een DWR-badpak gesneuveld was en de DWR-dames het agressieve spel van Wa terlelie beu werden, greep de scheidsrech ter in door een Waterlielie-dame het water uit te sturen. Het was toen echter al te laat voor de DWR-dames om de speel stersmeerderheid uit te buiten. Voor de rust had Miep Sint DWR de lei ding bezorgd. Daarna werd zij door de Waterlelie-verdediging volkomen uitge schakeld. In de tweede helft werd het een—een en daarbij is het gebleven. Met deze uitslag legde Waterlelie beslag op de titel en moet nu voor promotie naar de tweede klasse een wedstrijd spelen tegen HPC. De eindstand -an de derde klasse A is: Waterlelie 6 2 3 1 7 96 DWR 6 3 2 1 6* 8— 3 DAW 6 1 3 2 5 4—3 VZV 6 2 0 4 4 6—15 Strafpunten in mindering gebracht we gens niet opkomen. Voor de reserve derde klasse A heren heeft DWT 2 in Den Helder gespeeld tegen Bruinvissen 2 en met zes—een gewonnen. De eindstand luidt: IJ 3 DWT 2 Neptunus 2 Nereus 4 Bruinvissen 2 8 13 42— 9 12 46—13 11 41—19 2 12—47 2 6—59

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9