Velsens college antwoordt op vragen over ontvangst Duitse jongeren men In P van cle- ^Brieven aan cle redactie GOLD]NA 31 ct HOLLANDIA 27 ct PAX 22 ct om.de verfijnde smaak tot de laatste trek. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgemeester kan zich niet verenigen met de beantwoording van twee vragen [HHQfilm bent u „safe"! Feestweek van stichting „Haarlem-Noord" O Speedboatraces en waterskidemonstraties Gouden huwelijksfeest in Haarlem-No^rd - Haarlemmer aangehouden wegens verkoop van gehuurde auto's Burgerlijke stand van Haarlem Zandbouwwedstrijd Burgemeester Van Rappard reikt prijzen uit Advertenlie Burgemeester en wethouders van de gemeente Velsen hebben vanmorgen schriftelijk geantwoord op vragen van de heer J. Nuyens, lid der gemeenteraad en voorzitter der KVP-fractie. Deze vragen waren door de heer Nuyens gesteld over de ontvangst van Duitse en Engelse jon geren in het raadhuis te Velsen op 28 juli van dit jaar. Uit het antwoord op de vra gen blijkt, dat de burgemeester, mr, M. M. Kwint, zich niet kan verenigen met de beantwoording van een gedeelte der vra gen. Op de vraag of het juist is dat de Velser Jeugd Centrale het Velsense college heeft verzocht onder meer de groep Duitse jon geren officieel te ontvangen, antwoordt het gehele college bevestigend. Is het juist, aldus luidde de volgende vraag, dat het college, hetzij eenstemmig, hetzij bij meerderheid, het verzoek van de V.J.C. heeft ingewilligd? B. en W. ant woorden thans, dat het verzoek een stemmig is ingewilligd. Nu het antwoord op deze twee vragen be vestigend luidt, was de volgende vraag van de heer Nuyens, of hieruit geconclu deerd mag worden, dat de „jeugduitwis seling" met Duitse jongeren de hoge in stemming van het college had? Het colle ge antwoordt, dat de opvattingen ten aan zien hiervan in het college uiteen lopen, maar dat dit niet op het genomen besluit van invloed is geweest. Is het gebruikelijk bij officiële ontvang sten de geldende vormen van wellevend heid in acht te nemen, er van uitgaand dat namens een ander wordt opgetreden? luidde de vierde vraag van het raads lid. B. en W. antwoorden: „Dit behoort althans wel het geval te zijn". Op de vraag of het dan juist is, dat zulks ten aanzien van de groep Duitse jongeren is nagelaten, wordt geantwoord, dat naar het oordeel van de bij de ontvangst aan wezige wethouders C. P. J. Maas en A. de Jong dit niet alleen is nagelaten, maar dat het optreden van de burgemeester mr. M. M. Kwint voor hen en voor een deel van de aanwezigen beledigend was. De burgemeester kan zich met de be antwoording van deze vraag niet vereni gen. Mr. M. M. Kwint merkt op, dat hij zich aan de ontvangst van de Engelse en Duitse jonge mensen niet heeft willen ont trekken, doch dat hij gemeend heeft te moeten afzien van het houden van een toe spraak, omdat voor hem hier een gewe tenszaak in het geding was. De burge meester heeft dit tevoren aan de twee wethouders, die hem zouden vergezellen, meegedeeld. Op grond van de consciëntie vrijheid meent de burgemeester aan spraak te mogen maken op de eerbiedi ging van zijn standpunt in deze. Uit het feit, dat de burgemeester alle jongeren, zowel de Duitse als de Engelse, de hand heeft gedrukt, kan naar de mening van mr. M. M. Kwint worden geconstateerd, dat een beledigend optreden-geenszins in zijn bedoeling heeft gelegen. Ware het niet mogelijk geweest, aldus luidde de zesde vraag van de heer Nuyens, (Verkort weergegeven Kistkalveren. Het betoog van de voorzit ter van het Produktschap voor Vee en Vlees, waarin hij te velde trekt tegen de bemoeienis van de dierenbeschermers, heeft bij mij medelijden gewekt, niet al léén met de kistkalveren, maar ook met de voorzitter, de heer J. de Veer. Ik vraag mij af of de heer De Veer nog dezelfde kromspraak zou houden, als hij eens enkele weken in een kleine kist in het donker had gezeten en „met grote toe wijding" steeds eenzijdig voedsel had ge kregen. Zou hij dan ook zeggen: niets bij zonders? Ik heb jarenlang tussen boeren ge woond en mijn ervaring is dat de boer, door de aard van zijn bedrijf, zijn vee niet ziet als levende individuen, maar als de tegenwaarde in kilo's van een hoeveelheid bankbiljetten. De enige juiste bewering in het gehele betoog is, „dat de kalvermester niets lie ver wil dan dat het kalf zich goed voelt ter wille van een snel groeiproces". A. C. TOLK Dienstplichtwet. Moet het Nederlandse volk er maar genoegen mee nemen, dat door een wijziging van de Dienstplichtwet Nederlandse militairen zelfs tegen hun wil of die van hun ouders naar Nieuw Guinea gezonden kunnen worden? Na ons eerst uit Indonesië te hebben laten wegduwen, waardoor duizenden hun bestaan verloren, wil men nu, misschien zelfs met de zonen van deze gedupeerden, een braakliggend stuk land proberen te behouden, een ge bied welks weinige goede gedeelten wij honderden jaren gruwelijk verwaarloosd hebben. En dat alleen om ons gezicht te i'edden. Bovendien zullen weer miljarden weggegooid worden, want uiteindelijk zal het daar toch op neerkomen. A. G. JOSEPHINE VAN GASTEREN GAST BIJ NEDERLANDSE COMEDIE Josephine van Gasteren zal een gastrol spelen bij de Nederlandse Comedie in •.Touch of the sun" van de Engelse schrij ver Hunter, dat begin september in de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn pre mière zal beleven. dat onder respectering van de persoonlij ke gevoelens van de voorzitter, de officiële ontvangst zodanig was georganiseerd, dat datgene was achterwege gebleven, waar aan men algemeen in den lande aanstoot neemt? Hierop wordt geantwoord: „In dien de voorzitter van zijn bezwaren in dien zin had doen blijken, zou de oudste wethouder namens het gemeentebestuur zijn opgetreden". Ook met de beantwoor ding van deze vraag kan de burgemees ter zich niet verenigen. Hij verwijst daar bij naar zijn antwoord op de vorige vraag. De laatste vraag luidde: „Is uw college van oordeel dat alle andere middelen om Velsen in a fashionable and reasonable way in de landelijke publiciteit te be trekken al gründlich ausgenützt wa ren?". Hierop antwoorden B. en W.: „Het heeft geenszins in de bedoeling van het college gelegen om de gemeente Velsen, onverschillig op welke wijze, in de lan delijke publiciteit te betrekken". Advertentie De stichting „Haarlem-Noord" heeft in samenwerking met de stichting „Haar lems Bloei" en vele organisaties en ver enigingen in de Spaarnestad voor de ko mende week een bijzonder aantrekkelijk feestprogramma samengesteld. Onge twijfeld zullen de evenementen, die de kijkers voorgeschoteld krijgen, de belang stelling van vele duizenden in en buiten Haarlem trekken. Het programma wordt zondagmiddag om een uur geopend met speedboatwed- strijden en waterski-demonstraties op het Noorder Buiten Spaarne nabij de Jan Gij- zenvaart. Elders in dit blad kan men na dere bijzonderheden lezen over deze spec taculaire gebeurtenissen op watersport gebied. Dinsdagavond geven de Harmonie „Crescendo" uit Spaarndam, de R.K. Har monie „St. Bavo" en de Harmonie „Kunst- kring-Apollo" uit Haarlem op het Diets- veld in Haarlem-Noord een feestconcert. Tevoren zullen deze muziekkorpsen een rondgang door dit stadsgedeelte maken. Bloemencorso Woensdagmiddag zal een bloemencorso van de speeltuinjeugd door een aantal straten in het centrum en Haarlem-Noord trekken. Het corso wordt gehouden ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan van het Haarlems Speeltuin Verbond. Zestien speeltuinen zullen eraan deelnemen. De optocht zal om half drie van de Parklaan vertrekken. De route is vervolgens Park laan, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Grote Markt, Jansstraat, Jans- weg, Kennemerplein, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Julianapark, Soendaplein, Rijksstraatweg, Zaanenlaan en Marnix- plein. t» Woensdagavond zeven uur wordt, op het- parkoers van het Van der Aart-sportpark de wielerronde van Haarlem-Noord ver reden in de vorm van een clubontmoeting tussen de HSV „De Kampioen" en de HSC „De Bataaf" uit Halfweg. De te verrijden afstand bedraagt 60 km. (50 ronden). Muziek en vuur De week wordt besloten met een groot vuurfeest in het Noordersportpark. Het park zal door talrijke lampjes en schijn werpers worden verlicht. Van zeven uur tot half negen brengt de Boerenkapel on der leiding van Wil van Baekel vrolijke klanken ten gehore. Na afloop van het concert is er een rondgang met vuurpot- jes door de jeugd. Om half tien zullen een aantal potten met bengaals vuur worden ontstoken, die de omgeving een sprookjes achtige aanblik zullen geven. Zondag of) het N.B. Spaarne Aan de speedboatraces, welke, zoals wij reeds eerder meldden, zondag a.s. op het Noorder Buiten Spaarne in Haarlem wor den gehouden, zullen ook enige buiten landers deelnemen. Het zijn captain G. E. Bischop uit Amerika en de Duitsers W. Buschmann, E. Wiertz, J. Ducroffe, H. Ludwig, T. Brüggelman, D. Schültze, F. Bfinmel en France de Torie. Uit deze uit West-Duitsland afkomstige deelnemers zal de ploeg wodren geselecteerd, die West- Duitsland bij de Europese speedboatkam- pioenschappen in Milaan zal vertegen woordigen. Het programma wordt om 's middags kwart over één begonnen met een vlag- genparade door de waterskiërs, die ver volgens verscheidene demonstraties zullen geven. Het echtpaar J. van Baaren-Van den Hurk woont al sinds tweeëndertig jaar in de Sparrenstraat 10 in Haarlem-Noord. En dat is aan alles te merken, aan de vele bekenden, die hun elke dag even komen groeten en vooral aan het nieuwe, mooie servies, dat op het buffet in de achterka mer staat en dat ze van verscheidene bu ren kregen, omdat ze op 19 augustus vijf tig jaar getrouwd zullen zijn. Mevrouw Van Baaren is er echt trots op, evenals op de vele bloemen, die ze van andere kennissen cadeau kreeg. Het echtpaar Van Baaren heeft vele vrienden, vijanden kennen ze niet. Hier is mevrouw Verzijl, die aan de overkant woont en even op be zoek is om een kopje koffie te drinken, het volkomen mee eens. „Als we iets wil len weten gaan we allemaal naar de heer Van Baaren", zegt ze lachend, „want die weet altijd raad". De heer en mevrouw Van Baaren leerden elkaar in de Grote Houtstraat kennen, ge woon, toen ze in de zon liepen te wande len. Mijnheer Van Baaren hij heet Jan is altijd in het bouwvak werkzaam ge weest. Hij noemde zich daar „Jantje van alles" omdat hij naast mestelen, ook tim merde en „stukadoorde". Mevrouw Van Baaren heeft altijd graag het huishouden gedaan, zij hield vooral van koken. Haar echtgenoot is echter nog al kieskeurig: hij lust geen andijvie, spi nazie en postelein, maar is daarentegen dol op stamppot, boerenkool met worst en zuurkool. Jammer genoeg is het als de heer en mevrouw Van Baaren hun feest dag vieren er de tijd niet naar om deze hapjes klaar te maken. Toch zijn èn de heer Van Baaren èn zijn dochters, klein dochters, nichten en neven ervan over tuigd, dat ze op 19 augustus heerlijk zul len eten en dat is een groot compliment voor mevrouw Van Baaren. Wegomlegging (Van onze correspondent) De weg langs het Noorder Buiten Spaar ne zal de gehele zondagmiddag voor alle verkeer gesloten zijn. Het verkeer zal wor den omgeleid via de Vondelweg. Vergier- deweg, Slaperdijk en omgekeerd. Voor de bezoekers is voldoende gele genheid tot het stallen en parkeren van rijwielen, bromfietsen, auto's e.d. De par keerruimte is op de Spaarndamseweg en Vondelweg. Voor alle watersportliefhebbers geldt dat het N.B. Spaarne tussen de uitmon ding van de Jan Gijzenvaart en de ingang van de Mooie Hel, voor alle waterverkeer is gesloten van twaalf tot zes uur. Poli- tieboten uit Haarlem en Zaandam zullen voor de regeling op het water zorgdragen. Er is op het afgesloten weggedeelte van de Spaarndamseweg langs het Noorder Buiten Spaarne zeker plaats voor 10.000 kijkers. Door middel van luidsprekers langs het gehele parkoers zal het publiek direct op de hoogte worden gesteld van alle bijzonderheden. Als laatste bijzonderheid van dit voor Haarlem unieke watersportevenement zij nog vermeld dat de waarde van het te ge bruiken materiaal geschat wordt op circa 200.000,Om half elf zondagmorgen verzamelen de deelnemers zich met hun wagens en het materiaal bij restaurant „Dreefzicht" (Haarlemmerhout), waarna ge zamenlijk door Haarlem zal worden ge reden. om omstreeks elf uur aan het Noorder Buiten Spaarne te arriveren. DEN HAAG In Amsterdam is don derdagavond een 47-jarige werktuigkundi ge uit Haarlem aangehouden, die er de laatste tijd een gewoonte van maakte auto's te huren en ze te verkopen. Toen hij het woensdag in Den Haag weer eens wilde proberen liep hij tegen de lamp, om dat de verhuurder het rijbewijs, waarmee de man zich legitimeerde, niet vertrouw de en de politie opbelde. Toen de autover huurder terug kwam was de man verdwe nen, maar aan de hand van het rijbewijs, dat inderdaad vervalst bleek te zijn, kon de politie hem vrij gauw vinden. Op het rijbewijs prijkte wel een foto van de man, maar met de naam en het num mer was echter kennelijk geknoeid en dat wekte de argwaan van de verhuurder op. Bovendien vroeg de man niet zonder meer een auto te huur, maar hij toonde voor keur voor de duurste wagen, die nog be schikbaar was. De aan de Laakkade te Den Haag ge vestigde verhuurder stelde het rijbewijs aan de politie ter hand, die ontdekte dat het vroeger moest hebben toebehoord aan een vrouw uit Haarlem, die getrouwd was met een man, die reeds enige keren voor verduistering van huurauto's was veroor deeld. Binnen een dag was de man gevonden. De hoofdstedelijke politie heeft de man voorlopig zelf in verzekering gehouden, omdat hij ook in Amsterdam nog het een en ander op zijn kerfstok blijkt te hebben. HAARLEM, 7 augustus 1958. BEVALLEN van een dochter: 6 aug.: G. A. H. de Vink-Mooij; 7 aug.: C. H. M. Born-Bos; M. C. van der Lelie-Stockmann. OVERLEDEN: 4 aug.: F# Veenis, 74 j., Herensingel; H. Jorritsma, 85 j., Kamper laan; 5 aug.: H. Hoogendoorn-Braak, 77 j., Pijnboomstraat; D. J. Roos, 89 j., Flora straat; 6 aug.: G. Schreurs, 72 j., Oost In- diëstraat; 7 aug.: T. Huipen, 82 jaar, Kam perlaan. ONDERTROUWD: 7 aug.: G. Ashworth en P. van der Smissen; P. Vonk en T. Leemkuil. GEHUWD: 7 aug.: J. van Dijk en T. H. M. Thoolen; C. Schrijver en G. T. van Wijk; N. Boterblom en C. E. Laadstra; J. van der Staay en A. C. de Vries. Loongrens. De werktijdbesluiten voor kantoren, koffiehuizen en hotels, badhui zen, bioscopen en bad- en zweminrichtin gen, zo deelt het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid mede, zijn niet van toepassing op werknemers, wier jaarlijks in geld vastgesteld loon in de onderne ming, waarin zij werkzaam zijn, een be paald bedrag te boven gaat. Dit bedrag is met ingang van 1 september verhoogd van 6000,— tot 6900.—. De stichting .fT-ourmg; Zandvoort" houdt een zandbouwwedstrijd voor kinderen van badgasten en inwoners "op woensdag 13 augustus, beginnend om negen uur op het strand voor zee- en zonnebad Termes. Er wordt gewerkt in drie groepen; van zes tot negen jaar, van negen tot twaalf en van twaalf t/m. zestien jaar. Maan dag en dinsdag kan men zich voor deze zandbouwwedstrijd opgeven ten kantore van de stichting „Touring Zandvoort" aan het Raadhuisplein. De reeds uitgegeven deelnemerskaarten voor de zandbouw wedstrijd van 1 augustus, die wegens de slechte weersomstandigheden tot nu toe geen doorgang kon vinden, zijn voor de ze wedstrijd van 13 augustus geldig. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Christoffel Johannes, z. van Chr. Boon en M. J. Berkhout; buiten de gemeente: Nanda Boldingh en Frank Bol- dingh, Brederodestraat 118: Frank Antho- nie van der Reest, Haltestraat 10. ONDERTROUWD: F. Ipenburg en L. Drommel. GEHUWD: J. W. Spence en H. M. Gey- sen. OVERLEDEN: L. J. Rowold, 76 jr., we duwnaar van G. Klarenbeek; V. Draijer, 87 jr., weduwnaar van J. P. de Roode; M. Schuiten, 89. jr., weduwe van A. van der Veld; St. v. d. Leide, 69 jr., echtgenoot van Gr. Hart. Politie schietwedstrijden In de bovenzaal van hotel „Boekenroo- de" in Heemstede stonden donderdagmid dag op een grote tafel niet minder dan ruim tweehonderd prijzen uitgestald, be stemd om te worden uitgereikt aan de winnaars van de nationale- en districts schietwedstrijden voor de politie, die van 7 tot en met 11 juli op de militaire schiet banen in Overveen werden gehouden. De organisatie hiervan was opgedragen aan de politie sport- en schietvereniging „Heemstede" ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan. Met de wedstrijden werden de jubileumfeesten tevens afge sloten. De deelnemers bestonden uit vijf endertig politiekorpsen, die tezamen on geveer vierhonderd schutters omvatten. Nationaal kampioen op pistool werd de derde divisie van de Koninklijke Mare chaussee uit Arnhem, welke vijf schutters bij een maximum te behalen aantal van 250, 229 punten bij elkaar schoten. Zij ver wierven hiermee de wisselbeker en de kampioensmedaille, plus een beker voor de eerste prijs en vijf draagmedailles voor de individuele schutters. Dezelfde prijzen waren voor de sportvereniging van de rijkspolitie uit Arnhem, die met 237 punten het kampioenschap op geweer behaalde. Persoonlijke nationale kampioenen wer den op pistool A. Otter van de derde di visie Koninklijke Marechaussee uit Arn hem, met 48 punten en op geweer P. Wil helmus van de politie sportvereniging „Haarlem", met het maximum aantal te behalen punten van 50. A. Otter ontving nog een extra prijs voor het hoogste aan tal punten op geweer en pistool tezamen; namelijk 96. Het districtskampioenschap op pistool was voor de politie sportvereniging „Den Haag" met 222 punten; dat op geweer cing naar dezelfde stad door de 232 punten, die de rijkspolitie sportvereniging „Luctor" wist te behalen. De persoonlijke kam pioenschappen bleven in deze omstreken; A. Post van de politie sportvereniging „Bloemendaal" werd met 48 punten dis trictskampioen op pistool en P. Wilhelmus van de politie sportvereniging „Haarlem" behaalde eveneens het districtskampioen schap op geweer; opnieuw met het maxi mum aantal te behalen punten van 50. De prijzen voor de nationale kam pioenschappen werden uitgereikt door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die zich er uiter aard bijzonder over verheugde dat deze wedstrijden, die het Heemsteeds politie korps heeft georganiseerd voortreffelijk zijn geslaagd. De prijzen voor de districtskampioenen werden aan de winnaars overhandigd dooi de heer M. J. Sjouw; lid van het hoofd bestuur van de Nederlandse politie Sport Bond.. Politiefunctionarissen uit Haarlem en omgeving woonden de prijsuitreiking bij. Het was donderdag voor de elfjarige Frans Wenning uit Haarlem een grote dag, toen hij uit de handen van de be kende wielrenner Gerrit Voorting een fiets in ontvangst mocht nemen als be loning voor zijn prestaties in de Ronde van Rembrandt, een wedstrijd op „home-trainer" tijdens het jeugdva- riété van Gerry Montagne, Frans legde 500 meter af in de tijd van 47,2 secon den. Misschien dat deze tijd de basis vormt van een wielercarrière, die hem Advertentie ook eens in de gele trui zal doen rijden in de echte „Tour de France". Nieuw hotel. Deze maand zal in Sché- veningen worden begonnen met de bouw van het Eurotel op de hoek van de Gevers Deynootweg en de Zwolsestraat. Het zal volgend jaar geopend worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7