ELECTRO LUX ("Panda en de protonplopper „Als Kaiser Frazer liquideert komt het alleen door de Euromarkt" Het gaat met de vierkante kaas in Duitsland niet op rolletjes Wel verlies maar toch aanmerkelijke verbetering bij General Tire Wereldnieuws Warmer en meer zo.i de koelkast Produktschap voor siergewassen beslist over minimumprijzen Kinderkopjes ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 2 Jaarvergadering te Rotterdam Financiële positie Preanger Regentschappen precair Voor goodo on duurxamo vloeren edTThÖü? vloeren HAARLEM De werkloosheid in de V.S. Indonesisch-Westduitse economische relaties Gunstig vooruitzicht voor bollenexport naar Frankrijk Amerikaanse invoer Lindeteves 6 percent uit dividendreserve De grillen van een grote klant Principe-kwestie wordt dinsdag besproken België leent in V.S. Lening overtekend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Onder voorzitterschap van mr. H. L. Wol- tersom is ten kantore van de Rotterdam- sche Bank de aangekondigde vergadering gehouden van aandeelhouders in de n.v. Nederlandsche Kaiser-Frazerfabrieken n.v. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 15 percent. Aangezien voor de voorgestelde statuten wijziging het vereiste quorum niet aan wezig was, is een nieuwe vergadering no dig, die op 9 september zal worden ge houden. Op verschillende andere vragen werd uitvoerig geantwoord. Wat de fa- brieksinstallaties en gebouwen aangaat heeft men de overtuiging, dat zij zeer laag te boek staan. De fabriek ziet er tiptop uit en is zeer goed gelegen aan spoor en water. De machines voor het assembleren kunnen ook buiten Europa verkocht wor den als dat nodig is. Wat het personeel aangaat: voorzover er pensioenen zijn, zijn die gedekt en op po lissen gesloten. Het personeel krijgt die polis mee, of ze kan premievrij gemaakt worden. Vooral voor het personeel dat tien jaar in dienst is kan gemakkelijk wat ge daan worden uit de winsten, die het eerste halfjaar gemaakt zijn. Verleden jaar is er een post van ruim 900.000 in de reserve gestort met de omschrijving „voor even tuele vernieuwing", maar die vernieuwing heeft niet plaats gevonden. Voor latente belastingen is netto drie ton gereserveerd. Op de algemene jaarvergadering van de n.v. landbouwmaatschappij „Preanger Regentschappen" heeft de directie desge vraagd meegedeeld dat de financiële po sitie van de onderneming momenteel zeer precair is. De middelen van de vennoot schap zijn nauwelijks toereikend om aan de verplichtingen tegenover de staf en de vertegenwoordiger van het bedrijf in In donesië te voldoen. Aan een van de aandeelhouders, die het verwijt maakte dat de vennootschap in de afgelopen jaren nooit getracht heeft geld naar Nederland over te brengen, werd geantwoord, dat er geen geld voor trans fer aanwezig was. Er moest eerst een fabriek worden gebouwd. Het materiaal voor deze fabriek ligt thans klaar. Advertentie Vrijdag werd bekendgemaakt dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten de vorige maand met 143.000 is verminderd tot 5.294.000. Deze vermindering was klei ner dan voor die maand normaal is. De minister van Handel, Weeks, en de minis ter van Arbeid, Mitchell, die gemeenschap- pleijk de cijfers bekendmaakten, deelden mede, dat het totale beeld van de werkge legenheid in juli geen verandering van be tekenis had ondergaan. DJAKARTA (ANP) De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumo- widagdo, heeft donderdag een gemengde Westduitse-Indonesische commissie voor economische en technische samenwerking geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak het tot stand brengen van zeer nauwe economische en technische samenwerking, in overeenstemming met een in augustus 1957 tussen West-Duitsland en Indonesië gesloten overeenkomst. Deze samenwerking zou onder meer be staan uit het verlenen van kredietfacili teiten door West-Duitsland, het beschik baarstellen van studiebeurzen voor Indone sische studenten, uitzending van Duitse technici naar Indonesië en exploratie van Indonesië's natuurlijke hulpbronnen door Duitse deskundigen. De Bondsrepubliek wordt in de com missie vertegenwoordigd door de ambas saderaad Hilmar Bassler, en Indonesië door Ismael Thajeb, hoofd van de afdeling Bui tenlandse economische betrekkingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zeer tot genoegen van de exporteurs van bloembollen, die Frankrijk als afzetgebied hebben, kon de Bond van Bloembollen handelaren haar leden mededelen, dat voor het tweede halfjaar van 1958 een im portbedrag van 960 miljoen fr. frs is vast gesteld. Dit betekent, dat de commissie die de invoervergunningen verdeelt eind augustus of begin september kan mede delen, hoeveel iedere Franse importeur kan invoeren. De situatie is intussen bijzonder interes sant geworden, want voor het eerste half jaar van 1958 was een contingent vastge steld. Hoofdzakelijk bedoeld voor gladio len. Deze termijn liep op vier augustus af. Door zeer voorzichtig te manoeuvreren heeft een aantal exporteurs op Frankrijk kans gezien hiervan weer een gedeelte over te houden voor de export van bloem bollen. Deze exporteurs liepen intussen wel het risico, dat deze licenties voortijdig konden worden ingetrokken. Dit is niet gebeurd en het resultaat is, dat men voor vier augustus al ongeveer 120 duizend kilo aan bloembollen heeft verzonden. Het schijnt de exporteurs op Frankrijk dus eindelijk een beetje mee te lopen. Riny Uit goed geïnformeerde bron verne men wij nog, dat vermoedelijk voor het eerste halfjaar van 1959 al weer een con tingent van 320 miljoen frs. is vastge steld. Wij delen dit onder alle voorbehoud mede, want Marianne is nu eenmaal soms wispelturig. Als de fabriek wordt verkocht voor de prijs, waarvoor ze staat, dan is er geen sprake van vermogensvermeerdering en komt er geen belastingbetaling bij te pas. Wat de huidige situatie betreft: die is nog precies als in het jaarverslag is me degedeeld. Er wordt dus sterk rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de on derhandelingen voor de Simcaproduktie niet tot een resultaat zullen leiden. Zou er nog wel overeenstemming mogelijk zijn wat niet waarschijnlijk wordt geacht dan zal het na terugbetaling van kapitaal nog mogelijk zijn om op het kleinere kapi taal nog een redelijk dividend te verdie nen. Als er echter niets bijkomt, ligt de produktie per 1 oktober stil. Half septem ber loopt ook de assemblage van de jeeps af. De resultaten van het eerste halfjaar worden bepaald bevredigend geacht, al zijn ze lager dan verleden jaar. Het derde kwartaal is zeker minder dan dat van ver leden jaar. Wat de Simca's betreft, als de assemblage ophoudt is het mogelijk de complete auto's te importeren. Het is dus niet zo, dat het „onder alle omstandigne- den" gewenst is het bedrijf te liquideren. Wat de modernisering aangaat, waar voor verleden jaar nog een betrekkelijk groot bedrag is uitgetrokken, acht men het woord „verspilling" niet op zijn plaats. Die heeft plaatsgevonden uit hoofde van opdrachten, die in 1956 zijn gegeven. Een deel van die uitgaven is achterstallig on derhoud geweest. In 1956 wist niemand iets van de Euromarkt. Dat was toen nog slechts een idee, dat heel ver af scheen te liggen. Als er nu geliquideerd gaat wor den, is dat alleen een gevolg van de ont wikkeling van de Euromarkt. Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft medegedeeld, dat de Amerikaan se invoer in mei een waarde had van 1.063 miljoen dollar, hetgeen ten opzich te van mei 1957 een afneming van 4 per cent betekent. Deze ontwikkeling kon voor elk van de maanden van dit jaar worden waargenomen. De invoerwaarde voor mei was echter 6 miljoen dollar groter dan die van april. De invoer in de eerste vijf maanden van dit jaar had een waarde van 5.248 miljoen dollar. Die van dezelf de periode van 1957 beliep 5.464 miljoen dollar. Het ministerie raamt, de waarde van de Amerikaanse export van binnen- en bui tenlandse goederen in juni op 1.406 mil joen dollar. Dit is 14 percent minder dan de export in mei en 21 percent minder dan de exportwaarde in juni 1957. In de commissarisvergadering van Lin deteves n.v. is besloten aan de op 12 sep tember te houden algemene vei-gadering van aandeelhouders voor te stellen de over het boekjaar 1957 gemaakte winst over te brengen naar een bijzondere reserve en uit de dividendreserve een dividend van 6 percent in contanten uit te keren (v.j. werd 10 percent uit de winst betaald). (Van onze correspondent in Bonn) EEN MAAND LANG hebben de Westduitse winkelier en kaaseter thans kennis gemaakt met de vierkante Nederlandse kaas en men kan zeggen dat het succes hiervan tot dusverre verdeeld genoemd mag worden, zo vernemen wij van het Nederlandse Zuivelbureau te Dusseldorp, dat zich terecht heel voorzichtig uitlaat over de eerste resultaten. Op 9 juli jongstleden begon de eerste vierkante kaas West- Duitsland binnen te rollen. Een Bodegravense kaasfabriek, de grootste leverancier van het uitgebreide zelfbedieningsconcern van de Keulse firma Stuessgen, bracht in Duitsland deze primeur, waarvoor Stuessgen zelf zeer veel reclame maakt. Radio en televisie, dag- en weekbladen toonden er belangstelling voor waarbij het er af en toe verdacht veel op leek dat ook de grote Westduitse zelfbedienings- en filiaal bedrijven er blijk van gaven, dat zij de Nederlandse kaasproducenten op de knieën hadden gekregen. Na een maand, een wat korte periode om het resultaat van de nieuwe vorm op de Westduitse markt definitief te registreren, is wel gebleken dat Stuessgen en de zijnen zeer tevreden zijn. Maar de normale de taillisten wijzen de vierkante kaas meer dan ooit af en wel voornamelijk, omdat hun zou zijn gebleken, dat de kwaliteit van de vierkante kaas niet over de gehele Advertentie De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen dr. A. J. Verhage, sneed in een van de vorige vergaderingen een discussie over de minimumprijzen voor bloembollen af met de mededeling, dat deze principe-kwestie later aan de or de zou komen. Aanstaande dinsdag zal dit gebeuren. Dan zal worden uitgemaakt of een publiekrechtelijk orgaan zich alleen dient te bemoeien met het voorkomen van de handelspolitieke tegenmaatregelen of de export moet steunen door middel van een bepaald prijzenbeleid. Dit debat is van verstrekkende betekenis, omdat een dergelijk orgaan het zich niet kan ver oorloven jaarlijks een andere koers te va ren. De normale procedure is weer gevolgd. In een besloten bestuursvergadering heeft men de zaak in principe reeds behandeld, Daarna is de vrije organisaties om advies gevraagd. Deze adviezen zijn tegelijk met de agenda rondgezonden. Er kan Worden geconcludeerd, dat de meningen beslist niet eensluidend zijn. In grove trekken kan worden gesteld, dat de kwekers- en werknemersorganisaties van mening zijn. dat een publiekrechtelijk orgaan zich dient te beperken tot het voorkomen van han delspolitieke maatregelen. Met andere woorden: het heeft er voor te zorgen, dat de minimum-exportprijzen dusdanig zijn, dat er geen te lage aanbiedingen in het buitenland kunnen worden gedaan. Deze prijs is dan gebaseerd op de binnenland se minimumprijs voor bloembollen ver hoogd met een exportmarge. Over de bin nenlandse minimumprijs is men het wel eens. Deze zal dus weer op 90 percent van de door het Landbouw Economisch Insti tuut vastgestelde kostprijs in het goed koopst telende gebied (de kleistreken) worden gebracht. De exportprijzen brengen de grote te genstelling waaruit de bestuursleden maar wijs moeten worden. De kwekers wensen het huidige systeem gehandhaafd te zien. Hierbij is op de binnenlandse mi nimumprijs een exportmarge gelegd, en dat is dan de buitenlandse prijs. Verleden jaar hebben de exporteurs nog een aantal uitzonderingsprijzen er door gedrukt van soorten, die altijd al duur zijn geweest. Eventuele overschotten hiervan zouden zij geheel opkopen. Deze lijst is niet alle kwekersorganisaties naar den zin. De Ned. Chr. Boeren- en Tuinders Bond, de Katho lieke Landarbeiders Bond „St. Deusdedit" en de afd. Tuinbouw van hét Koninklijk Nederlands Landbouw Comité hebben dit kenbaar gemaakt. Het Bedrijfschap voor de Bloembollen- handel, de Bond van Bloembollenhandela ren, het Katholiek Centraal orgaan voor de groothandel (afd. bloembollen), de Bond van Detailbloembollenhandelaren en de administratieve Katholieke Bond St. Franciscus van Assisië zijn van mening, dat de exporteurs moeten worden be schermd door hogere minimum-export prijzen dat het afgelopen jaar. Er zijn ve le argumenten voor, die in zeer lange brie ven zijn beschreven. Deze groep blijkt in de besloten bestuursvergadering echter in de minderheid te zijn geweest. Het voor stel is ook enigszins irreëel, want de be treffende organisaties wensen de gemid delde inkoopprijs in het afgelopen jaar te beschouwen als basis waarop een export marge moet worden gebracht (Zonder ondernemerswinst). Dat noemen zij de kostprijs. Voor dit standpunt valt ook weer wat te zeggen. Een moeilijkheid is, dat niemand een maand vooruit durft te voorspellen hoe de prijzen zullen worden laat staan een half jaar. Dit weten de andere be stuursleden ook. En dr. A. J. Verhage heeft al vele malen duidelijk doen blijken, dat de publiekrechtelijke organisaties vol gens hem alleen hebben te zorgen voor 'anti-dumpingsprijzen. De algemene kantoorbediendenbond ■„Mercurius" heeft een nieuwtje gelan ceerd. De werknemers zijn niet direct fi nancieel bij de prijzen betrokken en daar de afgevaardigden „zonder ruggespraak" beslissen, wenst „Mercurius" haar afge vaardigde niet aan een van te voren aan het bestuur gegeven advies te binden. Haar afgevaardigde zal dus oordelen naar wat de direct belanghebbenden te zeggen hebben. Indien meer organisaties dit voorbeeld gaan volgen, kunnen de open bare bestuursvergaderingen veel levendi ger worden. Nu zijn, gezien de meningen in de besloten vergadering, de neuzen wel zo ongeveer geteld. De exporteurs schij nen niet bijzonder veel kans te maken. Maar bij het beschouwen van al die standpunten blijft voor ons de vraag open: Waarom fixeert men de prijzen niet na dat de handel ongeveer achter de rug is? De Bond van Bloembollenhandelaren heeft inderdaad gelijk met de stelling dat het voor de buitenlandse afnemer bijzonder onaangenaam is aan het eind van het exportseizoen zeer lage naoffertes te krij gen. Eveneens hebben de kwekers gelijk met te beweren, dat de export wel de win sten wil incasseren bij lage prijzen, maar niet de verliezen bij later stijgende. Indien men dus beide standpunten com bineert zou men met een vrij redelijke mi nimum-exportprijs kunnen beginnen. Met deze kunnen de exporteurs gaan handelen zonder grote narigheden te veroorzaken in het buitenland. Dan kan ongeveer in mei, als de meeste orders binnen zijn, een de finitieve minimum-exportprijs aan de hand van de buitenlandse prijzen worden vastgesteld. Men voorkomt dan lage na-of- fertes, bevordert dus de rust op de bui tenlandse markt en tevens wordt de angst van de kwekers weggenomen, dat de mi nimumexportprijs de export zou kunnen remmen. In dit geval ontstaat er een eer lijke prijszetting, zonder „koffiedikkijke- rij" en blijft er voldoende ruimte over voor de exporteurs om volgens hun eigen prognoses over de te verwachten oogst te verkopen. De Belgische minister van Financiën, Jean van Houtte (voormalig president van het Belgisch Benelux-Comité) heeft ons meegedeeld dat de Belgische regering in de Verenigde Staten een lening heeft ge plaatst van 60 miljoen dollar, of 3 miljard Belgische francs. De minister zei dat de lening direct door 22 Amerikaanse ban ken werd opgenomen tegen een rente van 4,75 percent en een looptijd van drie ja ren. België zal met de opbrengst van die linie gelijkwaardig is aan die van de ronde kaas. Hardnekkig blijven zij beweren, dat er een verschil in zoutgehalte is tussen de midden- en hoekstukken van de vierkante kaas. Daarenboven menen zij dat bij goed snijden van ronde kaas geen enkel verlies hoeft op te treden, zoals door voorstanders van de vierkante kaas in West-Duitsland wordt beweerd. In Nederland is de belangstelling voor de produktie van vierkante kaas nog gering, zo is gebleken. Behalve de Bodegravense firma zou alleen de Leeuwarder Frico en dan nog in heel kleine hoeveelheden om het eens te proberen, op het ogenblik vier kante kaas fabriceren. De omzetting van de produktie op vierkante kazen kost de Nederlandse kaasfabrikanten uiteraard extra: er zijn nieuwe vormen nodig, men moet het produktieproces variëren (zowel ronde als vierkante) en men moet maar afwachten wat de Westduitse afnemers tenslotte toch prefereren. Hoe in grote lijnen de Westduitse gebruiker de huis vrouw in de eerste plaats definitief zal beslissen, is uiteraard nog niet vast te stellen. De reclame der grote zelfbedie nings- en filiaalbedrijven vooral in het Roergebied zal in de eerste tijd wel effect sorteren, hoewel de vakanties thans een juiste beoordeling van de markt van een bepaald produkt moeilijk maken. Voorlopig gaat men door met de fabricage in Neder land en de afzet in West-Duitsland. Ten slotte koopt West-Duitsland per jaar bijna de helft van de Nederlandse kaasexport (op een totaal van 86.000 ton ging 37.000 ton naar Duitsland ten bate van 85 miljoen gulden) en een dergelijke goede klant geeft men graag de kans te experimenteren met zijn verkoops- en gebruikseigenaardig- heden. Blykens de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1 december 1956 tot en met 30 november 1957 van de „General" Banden en Rubber Maatschappij Holland (The General Tire and Rubber Company Holland) n.v. te Amsterdam heeft het ver verlies f 1.656.479 bedragen (vorig jaar f 1.733.898)., Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening bedroeg dit f 1.570.440 (f 1.795.258). Het exploitatie saldo over 1956/57 beliep f 845.204 (f 930.004), volgens de geconsolideerde verlies- en winstrekening respectievelijk f680.760 en f933.527. Het totale verlies bedraagt volgens de geconsolideerde ba lans per 30 november 1957 f 5.231.743. Het maatschappelijk kapitaal bleef onveran derd op f 6 miljoen. Niettegenstaande er wederom verlies werd geleden bracht het derde exploi tatiejaar van de vennootschap een aan zienlijke verbetering ten opzichte van de vorige jaren. Deze verbetering heeft be trekking zowel op de omzetten als op de produktie en hoewel deze laatste op nieuw groter was werd de maximum be zetting nog niet bereikt. Dit was een van de voornaamste factoren die bijdroegen tot het geleden verlies. Met voldoening wordt geconstateerd dat gedurende het boekjaar de produkten van de n.v. geheel door de afzetmarkt werden geaccepteerd. De omzetten in loopvlakrubber en repa ratiematerialen vertoonden eveneens een stijging. Een belangrijke factor die bijdroeg tot het verlies voor de n.v. was de afbrokke ling van de bruto winstmarge ten gevolge van de sterkere concurrentie, zowel m de binnenlandse als buitenlandse mark ten. Deze tendentie werd in de tweede helft van het jaar nog verhoogd door óe bestedingsbeperking, waardoor de vraag naar de produkten sterk werd getroffen, vooral die naar vrachtautobanden. De omzetten in de Belgische onderneming toonden een grote verbetering. De exploi tatie was echter nog niet winstgevend. Door de grote verliezen werden zeer zwa re eisen gesteld aan de liquiditeit van de vennootschap en dankzij de hulp van de General Tire and Rubber Company te Het huidige boekjaar stemt tot tevre denheid. Ofschoon de binnenlandse assemblagebedrijven hun produktie aan- 9. Het drukke zwaaien van het oude da metje gaf Panda natuurlijk aanleiding, zijn wagen tot stilstand te brengen; en nu kwam het bedaagde bestje onmiddellijk naar hem toe strompelen. „Ach toe, lieve jongen", vroeg ze met een dunne stem, „zou jij zo lief willen zijn om grootje een ritje te geven? Ik moet een bezoekje bren gen aan mijn oude, zieke zuster, tachtig kilometer hier vandaan „Stapt u maar in, hoor", zei Panda goedig. „Ik neem u graag mee!" „O, wat heerlijk", ging het oudje voort, terwijl ze moeizaam naar bin nen klom. „Ik ben echt blij dat ik nu zo'n flinke, aardige jongen bij me heb om me te beschermenPanda, die de auto weer in beweging bracht, keek toch wel even op van die laatste woorden, en hij vroeg verbaasd: „Maar moet u dan be schermd worden?" „Natuurlijk, ventje", antwoordde de dame, terwijl ze het zich zelf gemakkelijk maakte. „Zo'n zwak, hul peloos iemand als ik heeft een reuzen-be hoefte aan bescherming! Je leest tegen woordig zo vaak in de krant van allerlei slecht volk dat bij de weg isDat is maar wat eng!" „Ja dat is natuurlijk waar", knikte Panda, „maar bij mij hoeft u nergens bang voor te zijn! U bent nu helemaal veilig, hoort" Het oudje glim lachte voldaan. zienlijk beperkten, werd door de n.v. een hoger produktiepeil bereikt dan ooit te voren. Hetzelfde kan gezegd worden van de verkopen, waardoor de positie van de maatschappij in het binnenland verbeter de. Ook de exporten..nemen in omvang toe. De kleiner wordende winstmarge hoopt de directie te compenseren door een maximale bezetting in de fabriek en de verkoop van de gehele produktie. Bij de huidige stand van zaken, aldus besluit de directie haar jaarverslag, verwacht zij, dat het lopende boekjaar opnieuw met een beter resultaat zal kunnen worden afgesloten. Bank Nederlandse Gemeenten De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mede, dat op de tweede 4 3/4 percent obligatielening groot 100 miljoen gulden tot een zodanig totaalbedrag is in geschreven, dat bij de toewijzing een be langrijke reductie zal moeten worden toe gepast. Advertentie Babyderm Haarwater (Haargroei-to* nic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f. 1.90. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen in Apotheken en Drogisterijen. Geëindigd. Blijkens een bericht in „Prav- da" het orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, zijn de maar schalken Andrei Gretsjko en Kiril Me- retskov, die de manoeuvres van het Rode leger in de gebieden bij de Turk., sen en de Perzische grens hebben gé- leid, te Moskou teruggekeerd. De oefe ningen die inmiddels zijn geëindigd, be gonnen kort nadat de Amerikanen in Libanon waren geland. Zwarte kunst. Herbert O. Yardley de „vader" van het Amerikaanse geheim schrift, is op 69-jarige leeftijd overle- den. Gedurende en na de eerste we reldoorlog was hij de beste „decodist" van de Verenigde Staten. Als hoofd van de „Black Chamber" ontcijferde hij de Japanse diplomatieke code in de kritie ke dagen van de Washingtonse ontwa peningsconferentie (1922). In „The Ame rican Black Chamber", de beroemdste van zijn vele boeken, beschrijft hij het werk op dit bureau. Hernia. President Bourguiba van Tunesië is wegens hernia geopereerd, Na de operatie verklaarden de dokto ren dat de toestand van de patiënt be vredigend is. Bourguiba zal over een week in zijn geboorteplaats Monastir, gaan rusten. Eredoctor. De medische faculteit van de Wilhelmuniversiteit te Münster heeft besloten dr. Albert Schweitzer een ere doctoraat in de medicijnen toe te ken nen. Een woordvoerder van de univer siteit verklaarde dat dr. Schweitzer het ere-doctoraat volgend jaar waarschijn lijk zelf in ontvangst zal nemen. Sauna. Het internationale congres van Sauna-beoefenaars in Helsinki heeft be sloten tot de oprichting van een interna tionale Sauna-vereniging. Zetel van de vereniging wordt Bielefeld, in West- Duitsland. Bedwongen. De bosbrand, die ongeveer 3.200 hectare bos op de heuvels achter de Riviera in vlammen heeft doen op gaan, is bedwongen. Het gevaar voor de woningen en voor de mensen in het ge bied lijkt geweken te zijn en het ver keer langs de grote wegen is hervat. Onopvallend. Het Spaanse nieuwsagent schap C.I.F.R.A. meldt dat het Marok kaanse bevrijdingsleger nog 39 Spaanse soldaten vasthoudt, die bij de strijd in Ifni werden gevangen genomen. De Spaanse dagbladredacties kregen op dracht het bericht op een onopvallende plaats op een der binnenpagina's te pu bliceren. Gevaarlijk. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in een communiqué gewaarschuwd, niet na bij de grens met Tsjechoslowakije en Hongarije te komen, omdat men dan de kans zou lopen te worden beschoten of ontvoerd. Menselijker. De Franse regering heeft een campagne aangekondigd om de medische diensten in het land te ver beteren en de toestanden in de zieken huizen „menselijker te maken". Ongeluksstaat. In de Indische staat Kera la zijn de afgelopen twee dagen door grondverschuivingen en het instorten van-huizen als gevolg van zware regen val, zeker 42 mensen omgekomen. Verrassing. Vrijdag woedde boven het bergdorpje St. Julian sur Suran, in het Franse gedeelte van het Jura-geberg- te een hevige hagelbui, waarbij duizen den levende kikkertjes op de verraste inwoners neerdaalden. Commissie. In Finland hebben de agrari sche partij, de sociaal-democraten en de afgescheiden sociaal-democraten be sloten een commissie te vormen om de mogelijkheden voor een voor allen aan vaardbaar regeringsprogramma te be studeren. Drie voorgaande pogingen een nieuwe regering te vormen zijn mis lukt. Boerenleenbanken in juli Bij de stichtingen Spaarbank van de Boeren leenbanken aangesloten bij de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht be droegen de stortingen en terugbetalingen in juli 1958, respectievelijk 140.800.000 en 90.000.000, zodat er een spaaroverschot was van 50.800.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 25.500.000. Auslandsbonds De Duitse Bondsrepubliek heeft dr. jur. Richard Malss in Amsterdam tot gevolmachtigde voor de „Bereinigung Deutscher Auslandsbonds" in Ne derland benoemd. Dr. Malss is verbonden aan het Duits consulaat-generaal in Amsterdam. Een afsplitsing van een oceaandepres sie trok de afgelopen 24 uur met regen over ons land. Achter de storing drong warmere lucht van de oceaan tot ons land door. De nachtelijke temperaturen waren dan ook aanzienlijk hoger dan de voorafgaande nachten. Door de hoge voch tigheid van de warmere lucht komt er nog vrij veel bewolking in voor. Een belang rijke wijziging in de drukverdeling boven Europa is voorts het langzaam opvullen en in oostelijke richting wegtrekken van een depressie boven Scandinavië. Deze depressie wordt gevolgd door een hoge- drukgebied, dat zich van de omgeving van Jan Mayen in zuidoostelijke richting ver plaatst. Daardoor wordt de baan van de oceaandepressies naar Europa korte tijd geblokkeerd. De wind draait in onze streken naar zui delijke richting, zodat de temperaturen morgen nog iets hoger zullen zijn dan van daag met meer zonneschijn. Door de stij ging van de temperatuur boven Frankrijk neemt de kans op de ontwikkeling van on weersstoringen evenwel toe. WEERRAPPORTEN Zondag 10 augustus Zon op 5.14 uur, onder 20.15 uur. Maan op 0.32 uur, onder 16.29 uur. Maandag 11 augustus Zon op 5.16 uur, onder 20.13 uur. Maan op 1.21 uur, onder 17.20 uur. Maanstanden 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 10 augustus Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.36 en 19.14 uur. Maandag 11 augustus Hoog water 0.02 en 12.45 uur. Laag water 7.57 en 20.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen' buiten- 60 land maxima van giste- «O C ren Binnenland heden 7 uur. Neerslag laatste 15 O 24 uur. 2 aS Den Helder geheel bew. nno 15 2 Ypenburg geheel bew. windst. 17 3 Vlissingen motregen wzw 16 3 Eel de zwaar bew. windst. 14 4 Twente zwaar bew w 17 2 De Bilt zwaar bew. w 17 2 Eindhoven geheel bew wzw 17 2 Vlv. Z.-Limb geheel bew. zw 17 2 Helsinki zwaar bew. windst. 20 0 Stockholm zwaar bew. zw 20 1 Oslo regen windst. 16 0,4 Kopenhagen onbewolkt w 18 2 Aberdeen mist windst. 16 0 Londen regen zw 22 Amsterdam zwaar bew. w 18 5 Brussel geheel bew. wzw 20 0,6 Luxemburg motregen wzw 19 1 Parijs motregen zw 20 6 Bordeaux mist no 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn regen zzw 22 0,1 Frankfort motregen zw 23 1 München zwaar bew zzw 19 2 Garmisch P. zwaar bew. no 20 1 Zürich zwaar bew. zo 22 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno onbewolkt windst. 27 6 Rome onbewolkt windst. 31 0 Ajaccio onbewolkt nno 26 0 Wenen onbewolkt wnw 22 1 Innsbruck zwaar bew. w 23 0 Mallorca onbewolkt n 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2