r Nagy en Maleter werden in Moskou terechtgesteld Streven in Libanon om klacht tegen Syrië te doen intrekken 101 De Tandpasta van standing MON ONCLE" Van dag tot dag Nieuwe route Honderdduizenden Hongaren zitten in concentratiekampen of zijn naar Rusland gedeporteerd Sjamoen gaat nieuwe partij oprichten <~Pra.citóte<zl 3 Laat of té laat? Dr. Bela Fabian verklaart Rome wil zich schikken in „feitelijke" toestand Moskou woei1 meespreken in het Nabiie Oosten Lord Brendon Bracken in Londen overleden Koningin en prinsessen in Portofino De Prins woonde in Dublin een ruiterfeest bij Bewijzen tegen Kierdorfs wegens brandstichting Hagenaar doet beroep op Verenigde Naties EEN FILM VAN JACQUES TATI Je Ernstige wending in de ziekte van Strijdom ^"Hce is het ontstaan? Dit woord: TACHTIG ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 De toestand in het Nabije Oosten is veel rustiger geworden. Niemand gelooft dat de rust permanent ig, maar er is tijd om op adem te komen. Wat zal Amerika in de nu komende periode trachten te bereiken? Zal het streven naar het zinloze, naar een consolidatie van wat in wezen broos is en dus niet voor versteviging in aanmerking komt? Of zal het te laat misschien de herculestaak opvatten om van het Na bije Oosten een welvarend, rustig gebied te maken? De kans tussen wat „zinloos" is enerzijds en wat „misschien te laat" is aan de andere kant, toont wel aan, dat Amerika bepaald niet voor een plezierig dilemma staat. De critici in de Verenigde Staten ver wijten Dulles vaak een manie om ver dragen te sluiten, die er op de landkaart wel aardig uitzien, maar in feite weinig betekenen. (De Noord-Atlantische Ver- drags-Organisatie, gesloten voordat Dulles minister was, valt hier niet onder). De landen, die deel uitmaken van de Zuid- Oost Aziatische Verdrags-Organisatie en sommige leden van het Bagdadpact heb ben militair te weinig te betekenen om deze bloes waarlijk barrières te maken tegen het opdringende communisme. Soms krijgt men zelfs de indruk, dat deze barrières de communisten stimuleren om er overheen te springen en zoals in Egypte en Indonesië invloed te ver werven aan de andere zijde van een pact obstakel. Dulles' pacto-manie doet denken aan wat de kinderen in hun spel op straat roepen: „Blijft zitten waar je zit en ver roer je niet!" Met andere woorden: wat Dulles deed, was in hoofdzaak het voeren van een koude oorlog in het Nabije Oos ten. Hij trachtte te houden en te verster ken wat het Westen had aan invloed en steunpunten, en hij trachtte aan de Sovjet- Unie zoveel mogelijk te ontzeggen en te onthouden. De uitvoering van die tactiek was echter bijzonder star. Velen hadden verwacht dat Ajperika, toen het in het conflict over Suez aan Nasser heel belangrijke steun had gegeven, daarvan ook zou profiteren en ernaar zou streven om relaties met de Egyptenaar aan te knopen, die in de toe komst een band tussen Egypte en het Westen zouden opleveren. De westerse politiek, zoals Dulles die zag, gebood het redden van Nasser, maar die opvatting gebood tevens hem daarna in de hoek te laten staan. Noch in het particuliere, noch in het politieke leven bestaat er een effectiever methode dan deze om iemand tegen je in het harnas te jagen. Nog steeds heeft de Amerikaanse poli tiek niet de zwaai gemaakt, die nodig is om Amerika's buitenlandse beleid in te stellen op de nieuwe realiteit: een Ara bisch nationalisme, dat in zijn streven naar eenheid de kunstmatige grenzen in het Nabije Oosten overspoelt en dat bin nen afzienbare tijd in conflict kan komen met de staat Israel; een nationalisme bovendien waarbij Moskou, dankzij de politiek van Dulles, kans heeft gezien aan ie haken, al is het in wezen verre van com munistisch. Verscheidene critici in Amerika dringen er thans op aan, dat hun land eindelijk een andere houding zal aannemen tegen over het Nabije Oosten. Zij menen, evenals tal van Westeuropese politici, dat alsnog moet worden getracht een vruchtbare samenwerking tot stand te brengen met het Arabische nationalisme, zoals dat over al in het Nabije Oosten aan de dag treedt. Het is laat, maar misschien toch nog niet te laat om een politiek te volgen, die na „Suez" logisch ware geweest, zo beweren zij op goede gronden. Het Amerikaanse Congres heeft er meestal de voorkeur aan gegeven, dat eco nomische steun rechtstreeks door Amerika zou worden verleend. Wat het Nabije Oos ten betreft zou het echter sterk de voor keur verdienen, het gehele gebied via de Verenigde Naties krachtige bijstand te ver lenen. Dat zou weliswaar betekenen, dat ook de Russen aan zulk een actie deel zouden nemen; voor Dulles een idee om van te gruwen: hij wil de Russen immers tegen elke prijs uit dit gebied weg houden. Maar dit streven is reeds lang een illusie, want de Russen hebben nu eenmaal sedert 1956 een belangrijke invloed in deze streken. Het voordeel van de UNO-actie voor het gehele gebied ligt onder meer in't feit, dat dan ook de staat Israel in de plannen betrokken wordt. Op die manier zou men misschien kunnen voorkomen, dat bij de aanvang van het. eindspel tussen Oost en West, het Westen niets zou hebben dan Is- rael plus enige olie-sheikdommen, terwijl het Oosten de eindaanval kon beginnen met een formidabel aantal zware en lichte Arabische schaakstukken. De tocht van de door kernenergie aan gedreven onderzeeër „Nautilus", van de Stille naar de Atlantische Oceaan onder de ijsvlakten van de Noordpool door, is een prestatie die zonder enige twijfel van grote historische betekenis zal blijken te zijn. Alleen de tijd kan leren of die betekenis voornamelijk op vreedzaam dan wel op militair terrein zal liggen. Het doet weldadig aan dat president Eisenhower, toen hij de 37-jarige comman dant Anderson decoreerde, uitsluitend heeft gewezen op de mogelijkheden voor de internationale handel, die de nieuwe, subglaciale route in de toekomst zal kun nen bieden aan atoomonderzeeërs voor vrachtvervoer. Maar niettemin kan men er zeker van zijn, dat de geslaagde tocht van Anderson heel wat militairen in verschil lende werelddelen enige slapeloze nachten zal bezorgen. De onder het ijs varende atoomduikboten zullen in de toekomst immers even gemakkelijk lange-afstand- raketten als koekoeksklokken of spruitjes kunnen vervoeren en de Beringstraat, be gin- of eindpunt van de nieuwe route, ligt precies even dicht bij het Russische Si berië als bij het Amerikaanse Alaska We kunnen slechts hopen, dat Eisen hower gelijk had en dat de weg onder het Poolijs door alleen van waarde zal blijken te zijn als een nieuwe handelsroute in een nabije maar daarom niet minder Jules Verne-achtige toekomst. I „Als Kroesjtsjev beweert dat er zich in Rusland en de landen achter het IJzeren Gordijn geen concentratiekampen meer bevinden, spreekt hij bepaald onwaar heid. Meer dan een achtste gedeelte van de bevolking van de Sovjet-Unie leeft in kampen, waar zij slavenarbeid moet ver richten. In Hongarije zijn zeven concen tratiekampen, waar degenen gevangen zitten die aan de opstand van verleden jaar hebben deelgenomen. In één van de kampen zijn zelfs 2000 Russische officie ren en soldaten opgesloten, die zich heb ben schuldig gemaakt aan verbroedering met de Hongaarse bevolking." Dit ver klaarde gistermiddag de voorzitter van de federatie van gewezen Hongaarse politie ke gevangenen, dr. Bela Fabian, tijdens een persconferentie in Den Haag, waarbij eveneens aanwezig waren de secretaris van het Nationale Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem, dc heer K. R. van Staal, en de vice-voorzitter van de Internationale Juristencommissie mr. Van Dal. Dr. Fabian verklaarde verder dat, naar thans is gebleken, Imre Nagy en Paul Maleter niet in Boedapest maar in Moskou werden terechtgesteld. Kadar was hier van, twee uur voordat het bericht door het persbureau Tass werd gepubliceerd, door Kroesjtsjev in kennis gesteld. „Ik kon niets doen om de terechtstelling te verhin deren omdat ik van niets wist, zo zou hij later hebben gezegd. Volgens dr. Fabian worden thans in Hon garije sedert februari de meeste proces sen achter gesloten deuren gehouden en niet voor de normale rechtbanken, maar voor een uit drie leden van de commu nistische partij bestaande raad. De ver dachte wordt veroordeeld op grond van de bevindingen van de geheime politie, zon der dat getuigen worden gehoord. Dood vonnissen worden binnen twee uur na uit spraak en in het geheim voltrokken. Vele leiders van de revolutionaire arbeiders raden werden reeds het slachtoffer van de ze geheime processen, aldus dr. Fabian, die voorts verklaarde, dat zich momenteel 55.000 Hongaren in Hongaarse concentra tiekampen bevinden. Er zijn 75.000 naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. Bij deze laat- sten bevinden zich 50.000 arbeiders van de fabrieken in Csepel, die daar na de revolu tie stakingen hadden georganiseerd. Na hun aankomst in Rusland werden deze ar beiders doorgezonden naar China, waar zij thans tewerk zijn gesteld in nieuwe fabrie ken in Mandsjoerije. Ook duizenden jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar, die gevochten hebben tegen de Russische troepen, wer den, aldus ,dr. Fabian, naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. Het voornaamste doelwit' van de commu nisten in Hongarije vormen thans revisio nisten, de nationale communisten. Op be vel van Kroesjtsjev worden de processen van 103 intellectuelen, voornamelijk jour nalisten, die men verantwoordelijk acht voor het uitbreken van de opstand, thans herzien. De kerk in Rusland Dr. Fabian verklaarde hierna dat de laatste vijftien jaar de Russische ortho doxe kerk een gehoorzaam werktuig is ge worden van het Sovjetstelsel. Nimmer heeft zij in deze periode haar stem laten horen tegen de deportatie van priesters en de vervolging van de religieuze sectes. zo betoogde hij. De deelneming van de verte- PARIJS (Reuter) Premier Fanfani van Italië heeft generaal De Gaulle te ken nen gegeven dat er volgens hem niets ge daan kan worden ter stabilisatie van de toestand in het. Nabije Oosten zonder hier over eerst met dc Sovjet-Unie gesproken te hebben. Fanfani zou er voorts de na druk op hebben gelegd dat het Arabische nationalisme een factor is waarmee de westerse diplomatie ter dege rekening moet houden. Ook de aanwezigheid van de Russen in het Nabije Oosten is een niet te loochenen feil en daarom is het noodzake lijk dat er een of andere schikking met de Russen tot stand komt over het Nabije Oosten, zo zou Fanfani verklaard hebben. In Franse regeringskringen merkt men op dat de denkbeelden van Fanfani dicht bij die van de Franse regering staan. Op een punt bleef men echter van me ning verschillen en wel over het gebruik van de UNO-organisatie voor topbespre- kingen. Fanfani houdt het er op dat de weg via de UNO de best mogelijke is, hoe wel hij geen illusies heeft over een betere verstandhouding tussen Oost en West dooi de discussies in de UNO-Assemblee. Fan fani heeft De Gaulle ook zijn plan uiteen gezet voor economische hulp aan het Na bije Oosten. Dit plan houdt ook een poli tieke overeenkomst in, gegarandeerd dooi de grote mogendheden dus ook door de Sovjet-Unie die gezamenlijk een fonds moeten stichten, dat onder UNO-bcheer zal komen. Voorts moeten Israel en de Arabische landen volgens dit plan worden uitgenodigd elkanders grenzen te eerbie digen en zich te onthouden van inmenging in eikaars aangelegenheden. Nasser naar Rome ROME (AFP) Volgens de „Giornale d'Italia" zou president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek eind sep tember naar Rome gaan. Aanvankelijk zou hij in mei gekomen zijn, maar dat be zoek werd uitgesteld vanwege de verkie zingen in Italië. LONDEN (UPI) In Londen is na een langdurige ziekte, overleden Lord Bren don Bracken, tijdens de afgelopen oorlog Brits minister van voorlichting en een van Churchill's naaste medewerkers. genwoordigers van de Russische ortho doxe kerk aan de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken in Utrecht noemde dr. Fabian een communistische infiltratie op kerkelijk terrein. De kerkelijke organi saties moeten er zich wel van bewust zijn wat dit inhoudt, zo zei hij. Hij verzocht de genen die de Russische orthodoxe kerk in de wereldraad opgenomen wensen te zien, dit slechts te doen indien de Russische ge delegeerden bereid zijn zich te verzetten te gen de kerkvervolging, waar deze ook plaats heeft, en te eisen dat de duizenden priesters, die thans nog gevangen worden gehouden in de concentratiekampen, wor den bevrijd. „Zijn de vertegenwoordigex-s van het patriarchaat van de Russische or thodoxe kerk op de hoogte van de wreedhe den, die bedreven worden in deze kampen en zo ja, doen zij er iets tegen", vroeg dr. Fabian. Dr. Fabian zal na een bezoek aan Frank- rijk naar New Yoi-k vertrekken, waar hij volgende week de zitting van de assem blee der Verenigde Naties zal bijwonen. Hij zal vex-zoeken naast de Libanese en Iraakse kwestie ook de toestand in Hon garije op de agenda te plaatsen. De secretaris van het Nationale Comité ter Bestrijding van het Concentratiekamp systeem, de heer K. R. van Staal, deelde op deze persconfei-entie nog mede dat de Russen volgende maand in Buchenwald een monument zullen onthullen ter nage dachtenis aan de slachtoffers van het na zi-bewind. „De vrije wereld zou worden uitgenodigd deze plechtigheid bij te wo nen. Het behoeft geen betoog", aldus de heer Staal, „dat het hier communistische propaganda betreft en dat men aan deze oproep in het Westen geen gehoor zal ge ven". Koningin Juliana en de prinsessen zijn vrijdag met de „Piet Hein" uit Genua ver trokken en langs de Italiaanse Rivièra- kust naar Portofino gevaren. Later arri veerden daar ook „De Groene Draeck" en de mijnenveger „Breukelen". Prins Bernhard woonde vrijdag in Du blin een concours hippique bij als gast van de lei-se pi-esident. Het was het jaar lijkse sportevenement om de Aga Khan- trofee, dat werd gewonnen door Enge land. De prins volgde het verloop van het concours in de presidentiële loge in ge zelschap van zijn moeder, Prinses Arm- .gard, de Iex'se pi-esident en diens êchtgé- nn'te. De' Prins was donderdagavond op het vliegveld van Dublin begroet door de minister van Buitenlandse Zaken en dooi de Nederlandse gezant, dr. P. A. Kasteel. FLINT (UPI) Herman Kierdorf, oom van de overleden Frank Kierdorf wordt beschuldigd van de onwettige vei-koop van een luxe auto, die het eigendom was van de vakbond van vrachtautochauf feurs. De procureur-genei-aal van de staat Michigan heeft verklaard dat hij de Kier dorfs en een derde functionaris van de vakbond in staat van beschuldiging zal stellen terzake van brandstichting in een wasserij te Flint. Herman Kierdorf even als zijn neef een ex-vei-oordeelde en voor- malige vertegenwoordiger van de vak bond, wordt nog vermist, William Hoffa, broer van de president van de vakbond James Hoffa, werd met 'twee andere per sonen aangehouden en verhoord. De poli tie heeft voorts een getuige gevonden, die zondagavond twee mannen heeft zien weg lopen van de brandende wasserij even voox-dat Frank Kierdorf het ziekenhuis in Pontiac binnenstrompelde. De politie ver moedt dat Herman Kierdorf en een ander Frank Kierdorf naar het ziekenhuis had den gereden, nadat er iets mis was ge gaan bij hun brandstichting. De politie heeft enkele plaatselijke agenten van de vakbond en ï-elaties van Kierdorf aange houden, onder wie Jack Kierdorf, de zoon van Herman. De Hagenaar J. Kerkhoff heeft bij de Ver enigde Naties een klacht ingediend over de houding der Tsjechoslowaakse rege ring, die aan zijn Tsjechische verloofde geen toestemming geeft het land te verla ten en met hem in het huwelijk te treden. In zijn brief aan de Verenigde Naties beroept de heer Kerkhoff zich op de uni versele verklaring van de rechten van de mens, die op 10 december 1948 ook door de Tsjechoslowaakse regering onderte kend is. Hij verzoekt de Tsjechoslowaak se regering op deze verklaring te willen wijzen. Hierin wordt ondei-meer ver klaard, dat mannen en vrouwen van huw bare leeftijd, ongeacht ras, nationaliteit of godsdienst, het recht hebben te huwen en een gezin te stichten en dat iedereen het recht heeft welk land dan ook, met in begrip van het zijne of hare te veidaten of daarnaar terug te keren. De heer Kerkhoff protesteert tevens te gen het feit, dat de Tsjechoslowaakse auto riteiten hem geen visum willen verlenen, opdat hij zijn verloofde kan bezoeken. Hij is enige jaren geleden clandestien naar Tsjechoslowakije gegaan, waar hij werd gearresteerd. Na vele maanden in de ge vangenis gezeten te hebben, werd hij vrij gelaten en uit het land gezet. BEIROET (Reuter) Een groep afge vaardigden in het Libanese parlement is vrijdag een actie begonnen om de rege ring zover te krijgen dat zij haar bij de UNO ingediende klacht over „inmenging op grote schaal van Syrië in de binnen landse aangelegenheden van Libanon" terugneemt. De groep neemt het standpunt in dat deze klacht ingetrokken moet worden of tenminste niet verder in behandeling moet komen, gezien de „goodwill-boodschap- pen", die Nasser en dc pas gekozen presi dent van Libanon, generaal Sjehab, el kaar hebben gezonden. Intussen worden er besprekingen ge voerd over de mogelijkheid een zakenka binet in Libanon te vormen, dat in func tie moet blijven tot generaal Sjehab zijn ambt van president heeft aanvaard. De voorzitter van de kamer van afge vaardigden, Abdel Osseiran, verklaarde, dat de regei'ing-Sami el Solh zal aftreden als men tot overeenstemming kan komen over een tussentijds bewind. BEIROET (UPI) President Camille Sjamoen van Libanon heeft te kennen ge geven na het einde van zijn ambtstermijn, op 23 september, een nieuwe politieke par tij te zullen stichten. Reeds is een uitvoe- i-end comité van drie leden gevormd om een naar vrijwel algemeen wordt aan genomen pro-westelijk programma op te stellen. Verlofgangers Het opperbevel der Amerikaanse troe pen in Libanon, heeft bekendgemaakt dat van vandaag af dagelijks tweeduizend Amerikanen toestemming krijgen een be paald gedeelte van Beiroet te betreden. De middenstand toonde zich verheugd bij Advertentie Tube 95-70d 5* WIE ZOU proberen de grappen na te ver tellen, die Jacques Tati in zijn nieuwste film „Mon oncle" aan de man brengt, zal ervaren dat hij ze onmogelijk allemaal kan reconstrueren. Het zijn er te veel. Maar wat meer zegt: het zijn er zoveel en ze zijn zo goed, dat men ai spoedig zoekt naar een betere benaming. Want ze mogen dan al aardig zijn verzonnen, ze dienen ook nog ei'gens toe: ze passen in een betoog. Al lachend krijgen we het gevoel dat er ergens iets niet aan onze wereld deugt. Er is een steekje aan los. De zonderlinge mon sieur Hulot, die erop wordt losgelaten, is helemaal zo gek nog niet. Onze wereld is het. Ze is bezig het ons te maken. In die prachtige functionele wereld, waarin de mensen zeggen zo gelukkig te leven, is de waarlijk gelukkige hij, die er nog niet een even fraai werkend radertje van is. Met zijn film „Monsieur Hulot op vakan tie" heeft Jacques Tati indertijd de figuur geschapen van de wat stoethaspelige, ver legen en onhandige heer, die er altijd op uit is de mensen goed te doen en er des ondanks niet in slaagt het iedereen naai de zin te maken. In „Mon oncle" zet hij die figuur vooi-t, hij laat monsieur Hulot vaak een figuur slaan en tóch, al lachen we erom, eigenlijk benijden we de man, die zo zichzelf kan zijn, zo toch een heer, toch bereidwillig, vriendelijk, voorkomend, ook al gebeuren er, waar hij verschijnt, ovex-al de vreemdste dingen. Want monsieur Hu lot laat zich door niets van de wijs biren- gen. Hij is voorbereid op het meest on verwachte. Hij geeft het leven nog de ge legenheid verrassingen op te leveren en, al wox-dt hij er zelf de dupe van, hij aan vaardt dat als er bij behorend: de natuur lijke consequentie van het feit, dat men niet alles in de hand heeft. Die deemoed - want in de grond van de zaak is dat zijn nobelste drijfveer - verleent de verschij ning van monsieur Hulot iets grotesk, iets tragi-komisch. We zitten hern waarachtig niet uit te lachen. We vermaken ons nog meer door hem dan om hem. Hij valt niet buiten de orde. Hij laat alleen zien dat de orde wel eens uiteenvalt en dat dat geen reden is om je boos over te maken, hoog stens maak je je er druk over. Mijnheer Hulot is dan ook altijd bezig. De hemel mag soms weten waarmee, maar de hemel houdt wel van zulke mensen als deze mijn heer Hulot. IN „MON ONCLE" bestaat het gezelschap van de heer Hulot uit honden en kinderen. De lezer begrijpt spoedig waarom: van beide kan je alles verwachten. Hun anti pode is de directeur van een fabriek in plastic, wiens echtgenote de eer heeft Hu- 'ot's zuster te zijn. Hun leven bestaat uit doelmatigheid. Hun huis is een fort van handles en knoppen, die alles voor je doen wat je anders jezelf of je dienstbode laat het vernemen van dit bericht, te meer daar de in totaal 14.300 man troepen pas soldij hebben ontvangen. De leider van de opstandelingen in Bei roet, Saeb Salam, heeft echter verklaard het besluit van het Amerikaanse opper bevel te betreuren. Hij noemde botsingen tussen de bevolking en leden van de „be zettingsmacht" onvermijdelijk. De Libanese premier Sami el Solh heeft aan UPT in een interview verklaard dat de landing van Amerikaanse troepen in Li banon een op handen zijnde staatsgreep voorkwam, die had kunnen uitlopen op een gi-oot bloedbad en wellicht op een moord op hemzelf. „Ik zou hetzelfde lot hebben kunnen on dergaan als Noeri es-Said, indien de Ame rikaanse troepen één etmaal later waren gekomen. De opstandelingen hadden nieu we ti-oepen bijeengebracht en uit Syrië wapens en munitie gekregen. Er stond een grote aanval tegen de regering op stapel, die dadelijk had moeten volgen op de staatsgreep in Irak". Klacht van Jordanië NEW YORK (AFP) De afgevaardig de van Jordanië bij de UNO Baha Oed Din Toekan, heeft vrijdag de voorzitter van de Veiligheidsraad in kennis gesteld van een aantal gevallen van infiltratie van per sonen en wapens uit Syrië in het tijdvak van 10 tot 27 juli. De Jordaanse nota geeft een lijst van uit Egypte afkomstige wa pens, munitie en ontplofbare stoffen, die door patrouilles van het Jordaanse, leger buitgemaakt werden. De Joi;daanse klacht yertqpn.t yeel gelijkenis .met de eerste, me dedelingen in mei van Libanon" aan de veiligheidsraad, waarin geklaagd wordt over infiltratie aan de Libanees-Syrische grens, die door de Verenigde Arabische Republiek georganiseerd was. LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat Engeland en Jordanië vorige week een geheim verdrag hebben gesloten, krachtens hetwelk Engeland Jor danië jaarlijks een subsidie van vijftien miljoen pond sterling zal verstrekken en daarvoor het recht krijgt 20.000 man in het land te legeren en vijf jaar van de be staande bases gebruik te maken. Gedurende het debat over dit verdrag zou het gebouw van de Jordaanse volks- Hengelen Het is natuurlijk verklaarbaar met al dat worstelen en bovenkomen van ons alle maal, dat wij altijd een zwak hebben voor iedereen die op een of andere wijze, om het zo xnt te drukken, met water samen hangt. Wie bij ons de stoerheid van een generaal in twijfel zou trekken, zou mis schien even beleefde als gerechtvaardigde tegenspraak, gebaseerd op redelijke argu mentatie, moeten aanhoren, doch waag het niet de stoerheid van de zeeman - van schipper lot vicer-admiraal - in twijfel te trekken of u krijgt storm van voren. Daarom heeft men hier ook een zwak voor alle vissers die elke zomer aan onze waterkanten ontluiken. Wij worden ge acht hen, zonder tegenspraak, wijze man nen te vinden, dromertjes langs de kant, die precies geschoten hebben hoe m,en in deze bomende, brandende wereld de hoge geest moet vrijhouden van alle actualiteit teneinde zich, zwijgend-hengelend, te be raden op de diepere dingen. Geen visser die, gezeten in het ranke riet niet een soort wijsgeer is, die peinst over wind en wolken, hemel en horizont en die zich, (dusdoende) losmaakt van aardse za ken. Geen visser - zo neem.t men als axio ma aan - die zich niet, via de wijsbegeerte, heeft weten los te maken van de aardse mens. De Gaulle en alles wat rondom deze geschiedtGeen visser die zich van zenuwen zit op te vreten om de onzekerheid of so cialisten dan wel conservatieven 't in Fin land voor het zeggen zullen krijgenEen man die zijn menselijke hartstochten aan het vissnoer vergeet, wordt door elf mil joen Nederlanders geacht levensbeheerser bij uitnemendheid te zijn. Evenmin als ik het zou wagen de stoer heid van enige zeeman van bootsjongen tot commodore - in twijfel te trekken, evenmin wil ik het riskeren ook maar fluisterend te zeggen, dat ik niet elke hen gelaar langs vloed en vliet als een diepe dagdromer zie. een benijdenswaardige denker, die mij een zwijgend lesje leert in beschouwelijkheid. Stel je voor dat ik zou zeggen: „die jon gens zitten daar maar, terwijl ik mij het vuur uit de sandalen ren om alles van de wereld bij te houden; die mannen zitten daar maar plat or> hun achterste domweg naar de dobber te staren, terwijl de jon gens van mijn soort door de handen uit de mouwen te steken en de plicht te doen die het lot hun heeft opgedragen, al maar stenen aansjouwen om. die bij te dragen tot het geluk der mensheid Stel je voor dat ik openlijk zou uitroepen: „dat staart maar domweg over het water en laat anderen de kolen uit het laaiende vuur halen!" Dat zou me een kabaal geven! Maar denken doe ik het stiekum wèl eens. I k maak mij druk otn Algiers, Irak, In donesië, Jordanië en de Libanon, en jullie zitten maar te hengelen. Al moet ik toch ook eerlijk bekennen, dat. ik er wel eens aan twijfel of mijn den ken enig praktisch nut voor de wereld heeft. En of-deze wereld, werkel-ijk zou ineen storten als ook i k ging zitten hengelen. Elias opknappen. In deze geautomatiseerde om geving verkeert mijnheer Hulot wel eens. Niemand zal er zich over verbazen dat er dan iets misgaat, maar zonder hem loopt het mechanisme ook vast. Met handles en knoppen haalt men het geluk zijn woning nog niet binnen, voedt men zijn kinderen niet op, weert men niet de verveling. Deze wereld - die heel veel op de onze lijkt - contrasteert wel erg met monsieur Hulot. Ze is functioneel, ze zit vol dingen die ergens toe dienen, maar ze is uiterlijk, ze houdt op bij geest en hart. Niet aldus monsieur Hulot, die liever met een streepje zonlicht op een vogelkooi een kanarie aan het zingen brengt (hij manoeu vreert net zo lang met een glazen raam tot hij het streepje zonneschijn bij de kanarie heeft). Die een zuurtje aanpakt van zijn buurmeisje, omdat hij het niet wil weigeren en het in hemelsnaam maar in zijn zak stopt. Die zondags in een oud hemd naar het oafé wandelt - het schoon- gestreken overhemd onder zijn arm - om dat je een vriendelijk begonnen gesprek zomaar niet kunt afbreken. Monsieur Hulot is nog mens. De directeur en zijn ega zijn al richtingaanwijzer en handle geworden. HET IS EEN heel gemakkelijke, een fan tasieloze vergelijking, maar ze is toch zin vol: Jacques Tati heeft alles van Chaplin. Hij is op hem geïnspireerd. Hij imiteert hem niet. Waar Charlie ophield om Charles te worden zet Tati Chaplin voort op zijn Scène uit „Mon Oncle". In het midden Jacques Tati. eigen wijze met zijn eigen persoonlijkheid. „Mon oncle" is een „Modern Times 1958". Het is de mens, de ziener Chaplin, die in Tati wordt vervolgd. Er moge dan al geen sprake zijn van sociale bewogenheid, de manier waarop Tati het leven schildert op een pleintje in een denkbeeldig stadje zit toch vol hartelijke en gevoelige belangstel ling. Het is pure film. Want Tati's werk is eigenlijk een terugkeer naar de stomme film, zij het dan welsprekender dan ooit. Er komt praktisch geen dialoog voor in „Mon oncle". Steeds zijn we geïntei-esseerd en geïntrigeerd door wat we nu weer te zien zullen krijgen. Zichzelf op de voor grond stellen doet Tati evenmin. Hij is nergens in één close-up in het beeld. Hij weet zo zuiver maat te houden, neemt zo afstand van zichzelf, dat hij steeds onze nieuwsgierigheid gaande maakt. Misschien is zijn film een tikje te lang. Met wat cou pures aan het slot en in de scène, die zich tegen het eind in de fabriek afspeelt, zou ze niet het uiterste van onze aandacht heb ben gevraagd. Maar als men eraan terug denkt, begint men te glimlachen. „Mon Oncle" is een beminnelijke film. Dat komt, omdat haar maker zo goed weet wat hij wil: ons amuseren en ons toch een beetje tot nadenken stemmen. P. W. Franse vertegenwoordiging door Engelse para chutisten zijn omsingeld. Zij die tegen het verdrag stemden werden gearresteerd aldus ï-adio-Moskou. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het bericht als „onzin" van de hand gewezen. AMMAN (UPI) Het opperbevel van de Engelse troepen in Jordanië zal de man schappen toestaan van maandag af, in groepjes van vijfentwintig en in burger kleding, driedaagse reizen door Jordanië te maken. Ondermeer zal Jeruzalem wor den bezocht. Reeds brachten 41 rooms- katholieke soldaten donderdag daar krach tens een speciale regeling een bezoek. Ook zullen dagreizen naar de Dode Zee worden georganiseerd. KAAPSTAD, (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van Justitie, Charles Swart, heeft donderdag in de Volksraad medegedeeld, dat de toestand van de zieke Zuidafrikaanse eerste minister Johannes Strijdom in de afgelopen 24 uur een ernsti ge wending heeft genomen door het optre den van een longembolie. Zijn verblijf in het ziekenhuis zal hier door voor onbepaalde tijd worden ver lengd. De thans 65-jarige Strijdom werd 26 juli te Kaapstad in een ziekenhuis opge nomen, omdat een niet goed werkende hartklep, waarvan de premier reeds enige jaren last had, hem opnieuw vermoeid maakte en ongerief vei'oorzaakte. Strijdoms geneesleren hadden hem reeds vóór zijn opneming in het ziekenhuis volkomen rust voorgeschreven. In een door de leiding van het ziekenhuis uitgegeven bekendmaking was medege deeld, dat Strijdom geen bezoek mocht hebben. Minister Swart deelde ook mede, dat Strijdoms echtgenote Suzanna eveneens ziek is: zij lijdt aan trombose in een been. Naast zes staat zestig; naast zeven staat zeventig. Waarom zeggen wij dan tachtig en niet achtig? Het antwoord luidt: vroeger zeide men tsestig en tseventig en ook tnegentig, wat niet slechts blijkt uit geschreven teksten, maar ook uit de uitspraak. Door de in werking van de t zeggen wij immers sestig en seventig en niet zestig en ze ventig. Die t nu is het restant van een oud woord dat: tiental betekende. Tachtig betekent dus: acht tientallen. Naar het voorbeeld van zeventig en negentig zeide men vroeger ook: tachentig. Nog omstreeks 1850 was, volgens getuigenis van Jacob van Len- nep, deze uitspraak in zwang bij de beschaafden in Amsterdam. Nu wordt tachentig als plat beschouwd. Men hoede zich te spreken van: in de tachtiger jaren. Dit is een germanisme. >w

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3