Rob van Straaten waarschijnlijk winnaar vierde Muggenronde Vier plattelands jongeren uit Amerika op bezoek in Haarlem Ringvaart om Haarlemmermeer krijgt eerste tunnel Juist geopende Tijdritten eindigden in overwinningen voor Gerard Fennis en Ruud Donkel Indische buurt nog steeds de sterkste ploeg Klassementen 5 AQUADUCT BIJ ABBENES n.ViH O UT;ft'I B O Flatbewoners in Zwolle zegevieren Melkbezorgers gaan weer de trappen op Van Meegeren-expositie in „De Ark" Beroepskaarten voor Horecapersoneel „Varen op veilig" kreeg de derde prijs Boekje met tekeningen over Schiphol Busdienst van Haarlem via Hillegom naar De Zilk Op Rood en Wit-veld M.C.C. op 45 voor 2 tegen Nederlands Elftal Weekblad voor t.v.-kijkers Zetel naar de K.V.P. Hulp voor slachtoffers van brandstichter Beloning voor schone melkflessen Aanbesteding in Velsen van etagewoningen Kunstmaan-verschijningen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Rijksweg 4a, die in 1960 voor het verkeer tussen Amsterdam en Rotter dam wordt opengesteld, wordt ter hoog te van Abbenes onder de Ringvaart een aquaduct aangelegd. Deze tunnel is de eerste in zijn soort, die in ons land wordt gebouwd. Het zal nog anderhalf jaar du ren voordat de tunnel voor het verkeer kan worden opengesteld. Het werk vormt het sluitstuk in de reeks van 38 kunstwerken, die in de rijksweg 4a wor den gebouwd. Het aquaduct wordt de eerste verbin ding, die de Ringvaart ondergronds kruist. Voordat tot deze bouw werd be sloten, heeft de Rijkswaterstaat eerst en kele andere oplossingen voor de kruising van de rijksweg met de Ringvaart onder zocht. Men kwam tot de conclusie, dat een brug geen ideale oplossing zou zijn. Ter plaatse wordt de Ringvaart namelijk druk bevaren. Voornamelijk door zeilers, die van de Kagerplassen naar de Braassemer- meer en terug van deze waterverbinding gebruik maken. Voor een vaste overbrug ging zouden de kosten veel te hoog wor den. De diepe ligging van Haarlemmer meer en de aan de andere zijde van de vaart gelegen Googerpolder zou lange en zeer hoge toeritten naar de brug noodza- iijk maken. Een beweegbare brug werd eveneens geen ideale oplossing geacht. Bij druk zeilverkeer zou de brug te lang geopend 'zijn, waardoor de auto's op de rijksweg te lang zouden moeten wachten. Betonnen bak Besloten werd daarom een aquaduct aan te leggen, temeer daar het polderland aanmerkelijk lager dan de Ringvaart ligt. Op de plaats, waar de rijksweg de Ring vaart kruist, wordt het water via een be tonnen bak geleid. De. bodem van deze bak fungeert als dak boven de verkeersweg. De totale lengte van het kunstwerk wordt 390 meter. In de betonnen bak is de doorvaartbreedte dertig, de breedte van de tunnel achtien meter. Ter plaat se heeft de rijksweg twee rijbanen van Advertentie en koop uw pasklaar ge zaagde hout, board en triplex in onze Vakkundig personeel staat er voor u klaar ei het materiaal wordt i gratis thuisbezorgd. JULIANA PARK-44 tel. 555 30 Een Zwolse verbruikscoöperatie heeft besloten haar melkklanten, die in flats wonen, weer als voorheen te bedienen. De bezorgers van deze coöperatie gaan weer de trappen op om de melk aan de huis deur af te leveren. Ook de andere Zwolse merkverkopers hebben gecapituleerd. Deze hebben onlangs bij wijze van pi-oef gedurende een maand geen melk meer aan de huisdeuren in flats bezorgd, zodat de flatbewoonsters de melk beneden aan de hoofddeur moesten gaan halen. Er werd een actiecomité gevormd, dat de flatbewoonsters adviseerde voortaan uit sluitend melk van de bezorgers te betrek ken en geen andere produkten. Van 24 augustus tot 7 september zal in de kunstzaal „De Ark" in Haarlem een tentoonstelling gehouden worden van werk van Van Meegeren. Han van Meegeren werd in 1889 in De venter geboren. Oorspronkelijk studeerde hij bouwkunst in Delft, maar later is hij naar Den Haag gegaan, waar hij portretten schilderde, onder anderen van Louis Bouw meester. Hij is echter het meest bekend ge worden door vervalsingen naar De Hoogh en Vermeer. In de kunstzaal „De Ark" zullen zeventien werken worden geëxpo seerd onder meer „Salomé", „Pierre Trè- dé", „De kerseneter" en „De biddende Christus". Dit is de eerste expositie die na het over lijden van Van Meegeren in 1947 wordt ieder twee rijstroken. De rijbanen worden door een middenberm van 2.50 meter ge scheiden. In de tunnel wordt geen verlich ting aangebracht. Vorig jaar is de Rijkswaterstaat reeds met de eerste werkzaamheden begonnen. Over een afstand van zeshonderd meter werd de Ringvaart omgelegd, wat nodig was om een grote en diepe bouwput te gra ven. In september zal deze bouwput ge reed zijn, zodat dan met de bouw van het eigenlijke kunstwerk kan worden begon nen. De betonpalen worden ingeheid tot op een diepte van dertien en zeventien meter onder N.A.P. Op deze palen komt de vloei van de tunnel te rusten, die de betonnen wanden moet dragen. Niet minder dan 250 ton stalen damplanken, zesduizend strekkende meter betonnen palen, vijftien honderd ton wapeningsstaal en veertien duizend kubieke meter gewapend beton worden in het kunstwerk verwerkt. Eerst wordt tweederde van het aqua duct gereedgemaakt. Dan wordt de Ring vaart over het betonnen aquaduct geleid, waarna het derde gedeelte van het bouw werk tot stand wordt gebracht. Om de Haarlemmermeer tegen wateroverlast uit de nabijgelegen polders te beschermen, wordt de dijk aan de binnenzijde van de Ringvaart om de tunnel geleid. Bij een eventuele dijkdoorbraak in de Googerpol der zou dus wel de tunnel vol lopen, doch zou de Haarlemmermeer tegen het water voldoende beschermd zijn. De stichting Vakonderwijs Horecabe drijf heeft de eerste beroepskaart voor café-rëstaürant-kelhérs uitgereikt. Vorig jaar is de stichting al begonnen met be roepskaarten voor café-kelners. Deze kaart is een bewijs van vakbekwaamheid. Behalve voor café-kelners en café-restau- rant-kelners, geeft de stichting nu ook be roepskaarten uit voor speciale restaurant kelners en voor diverse koksfuncties. Dank zij deze kaarten kan een sollicitant zich niet voor een betere kok of kelner uitge ven dan hij is. Het systeem van getuig schriften schijnt in het horecabedrijf niet goed te voldoen, daar deze vaak een be tere indruk van de prestaties van een sol licitant geven, dan hij werkelijk kan le veren. De stichting Vakonderwijs Horeca bedrijf gaat zelfs het arbeidsverleden van een aanvrager na. Wie niet aan de eisen voldoet, moet een soort examen afleggen, waarna wordt beslist of de betrokkene voor een beroepskaart in aanmerking komt. In Amsterdam is vanmorgen de uitslag van de wedstrijd van het „Willink van Collenfonds" bekendgemaakt. Het doel van deze wedstrijd is jeugdige Nederlandse kunstenaars te ondersteunen in hun studie. In het totaal werden zesenzeventig schil derijen en gouaches ingezonden, die door een jury bestaande uit bestuursleden van de maatschappij „Arti et Amicitiae" zijn beoordeeld. Hein Stork uit Amsterdam verwierf de eerste prijs groot 350 in de rubriek schil derijen in olieverf met zijn werk „Haven". De tweede prijs 250) was voor Kurt Löb, eveneens uit Amsterdam voor zijn „Fa milie romantique". „Varen op veilig", een schilderij van de Haarlemmer J. C. E. van Santen werd beloond met de derde prijs 200) en „Helm" van Niels Hamel uit Amsterdam met de vierde prijs 100). In de rubriek gouaches ging de eerste prijs, groot 200 naar Kees Paauw uit Den Haag voor zijn werk „Otto", Rein Dool uit Leiden behaalde de tweede prijs 100) met „Scheepswerf". Mejuffrouw Astrid van Verschuer is een grondstewardess op de luchthaven Schip hol. Als zij op het vliegveld in verloren ogenblikken niets heeft te doen, pakt zij potlood en papier om in enkele lijnen haar indrukken te schetsen. Zowel de gedra gingen van de passagiers als de verrich tingen van het personeel legde zij op papier vast. Brieven naar huis illustreerde zij met deze schetsen. Haar collega's stelden groot belang in de tekeningen en kwamen al gauw om „een herinnering voor later". Totdat men op het idee kwam een aantal van deze tekeningen te bun delen. In het boekje „Komische Luchtige Ma kelij" geeft Astrid van Verschuer haar visie op de bedrijvige luchthaven in een zeventigtal tekeningen van soms grappige situaties. Het personeel van het vliegveld heeft voor deze getekende reportage reeds grote belangstelling getoond. In de Bloe- mendaalse boekhandel J. M. de Wit heeft Astrid van Verschuer vrijdagmiddag de eerste exemplaren voorzien van haar handtekening aan het publiek verkocht. Tot haar plezier bleek er meteen belang stelling voor het keurig uitgevoerde boekje te bestaan. Met ingang van winterdienst Met ingang van de winterdienstregeling zal de Noord Zuidhollandse Vervoermaat schappij tijdens de ochtend- en avond spitsuren een busdienst openen van Haar lem via Hillegom naar De Zilk en terug. Op de zaterdagen zal deze dienst worden uitgevoerd tijdens de ochtend- en middag spitsuren. De directie van de N.Z.H. heeft beslo ten deze dienst voorlopig bij wijze van proef te gaan onderhouden ten gerie- van de forensen. Men heeft van verschei dene zijden al eens op een dergelijke bus lijn aangedrongen. Inmiddels is door de hoofdinspecteur van het verkeer reeds een tijdelijke vergunning verleend, in afwachting van de eerstko mende zitting van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer. Op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem, is vanmorgen om elf uur de internationale cricket-match tussen het Ned. Elftal en de MCC begon nen. De Engelsen wonnen de toss en gingen uiteraard batten. Barton en Murrey open den op het bowlen van M. Maas (Haarlem) en P. Marveille (Quick, Hg). Na 3 kwar tier spelen was het openingspaar van de mat verdwenen en stonden de MCC-ers op 34 voor 2. Barton (11) werd verschalkt door een fraaie leg-break van Vriens en Murrey werd na een zeer slechte slag op het bow len van Marseille gevangen door L. Mul der: Na ruim een uur spelen was de stand 45 voor 2 met Cook en Bowsfield 'aan bat. De uitgeversmaatschappij Misset n.v. in Doetinchem heeft het plan om een weekblad voor televisiekijkers uit te ge ven. Een proefnummer in een oplaag van tweehonderd exemplaren is reeds tot stand gekomen. Met een verzoek om me dewerking zijn enkele van deze nummers naar de televisiesecties van de omroepver enigingen gezonden. Overigens is het de bedoeling, dat dit weekblad geheel onaf hankelijk zal zijn van de vereniging voor televisiekijkers en van de omroep. VRIJDAG, BILTHOVEN. Rob van Straaten uit de Indische buurt zal waarschijnlijk de vierde Haarlemse Muggenronde winnen. Vrijdag werd hij na een vermoeiende etappe van Wissel naar Bilthoven (75 km) in de individuele tijdrit weliswaar derde maar zijn grootste concurrent, Gerard Fennis, kwam in het algemeen klassement net twee punten tekort om zijn ploeggenoot voorbij te komen. Er bestaat overigens een kans, dat Gerard Rob toch nog paseert indien de Muggentruidrager onderweg van Bilthoven naar Haarlem zou uitvallen of strafpunten zou oplopen. Deze kans is echter bijzonder gering en het lijkt er dan ook op, dat het zaterdag net als in de echte Tour „een wandeletappe" wordt. Bij de B-klassers legde Jos Mathot zoals verwacht werd beslag op de eerste plaats gevolgd door Ruud Donkel. In het ploegenklassement bleef de Indische buurt leiden en het zou ons van deze sterke renners bitter tegenvallen wanneer zij in Haarlem hun positie niet behielden. De strijd om de overige plaatsen is echter nog steeds open en daarin zullen vooral de Vogelen jongens en de renners uit de Amsterdamse buurt nog een belangrijke rol spelen. OMSTREEKS NEGEN UUR vertrokken de overgebleven 69 Muggen vrijdagmorgen uit het „Wisselseveld", nagezwaaid door de daar logerende kinderen van het Haarlems Speeltuinverbond, die ongetwijfeld bijzon der gezellige herinneringen aan het ver blijf van de rennertjes hebben. De avond tevoren hadden zij namelijk voor de Mug gen een cabaretprogramma opgevoerd en de wielrenners wilden daarbij niet achter blijven. Bart Jongbloed van de Bomen- buurt bemachtigde een gitaar en even later speelde en zong hij zijn gehele reper toire, tot groot genoegen van de diverse leiders, die geen kind aan hun jongens hadden. Vrijdagmorgen was het feest echter weer afgelopen. Er moest door de jongens ge werkt worden. En hard ook, want Tour leider Van Hulst maakte het zijn jongens lang niet gemakkelijk. Dwars over de Ve- luwe. had hij namelijk een parkoers uit gezet, dat er bepaald niet om loog. De volgwagens moesten zelfs vele tientallen kilometers om rijden om enigs zins begaanbare wegen te kunnen bereiken, maar de bromfietsende ploegleiders kregen het op de welis waar prachtige, maar wat onge makkelijke bos paadjes hard te verduren. Dat ondervond bijvoorbeeld fotograaf Theo Kühbauch, die de gehele ronde meemaakt op de duo van de motor. Hij wilde nu eens onder vinden hoe dat rijden op een brommer eigenlijk ging. Een tijdje ging het goed maar toen dui kelde hij met bromfiets en al naast de weg in het gras. Hij rolde een berm af en bleef op nauwelijks een halve meter van een vrij diepe sloot verbouwereerd liggen. Schadelijke gevolgen had deze valpartij niet, maar Theo was later, omstreeks het middaguur, toch wel bijzonder blij, dat hij de bromfiets weer aan een ander kon overdragen. Bij ploegleider John Munck lagen de moeilijkheden weer op een ander terrein. Kort na de start merkte hij, dat zijn ach terband snel zachter werd. De reparatie wagen was uit het gezicht verdwenen en waar vindt men midden tussen de bossen en heide zo gauw een fietsenmaker? John vond echter de oplossing door dicht bij EEN UITWISSELINGSPROGRAMMA tussen Amerikaanse en Nederlandse plat telandsjongeren heeft een viertal jeugdige Amerikanen in de stad Haarlem gebracht, waar zij logeren bij de familie Vermet in de Marnixstraat 65. Het beeld van de plattelandsjongeren in de grote stad is niet zo merkwaardig als het lijkt, want me vrouw A. Vermet-De Ruiter is presidente van de C.B.P.B., of om geheel volledig te zijn: de Bond van Christen Boerinnen, Boerendochters, Plattelandsvrouwen en -meisjes in Nederland. Zij zelf is, naar zij zegt „plattelandse in hart en nieren" en zij heeft na de oorlog eens een langdurig bezoek aan Amerika gebracht. Daarbij is toen eens de uitwisseling van plattelands- jongeren ter sprake gekomen, die sinds 1948 vanuit Amerika georganiseerd wordt door de International Farm Youth Ex change Project (I.F.Y.E.P.) en in Nederland door het Centrale comité voor de uitwisse ling van jonge boeren en tuinders. Me vrouw Vermet is sindsdien ieder jaar gast- vrouwe geweest voor twee of drie Ameri kaanse plattelandsjongeren, die in Neder land kwamen werken op boerderijen om de gebruiken, gewoonten en methodes van het Nederlandse platteland te leren ken nen. Dit jaar het is het tiende uitxvisse- lingsjaar heeft zij vier Amerikanen op bezoek. Nu zijn Amerikaanse boerenzoons en -dochters niet zo heel verschillend van onze eigen jongeren van het platteland. Een gesprek met de 20-jarige Rosemary Weiss uit Jackson (Miss.), de 22-jarige Phyllis Joan Secondino uit Clinton (Ind.), de 25-jarige Jackie Huff uit Ava (Miss.) en de 21-jarige Herman Henry Felstehausen uit Clark (Zuid-Dakota) vlot dan ook al vrij spoedig, vooral als zij zelf beginnen te spreken over wat hun opvalt en over de verschillen tussen Europa en hun eigen land. In Nederland hebben zij reeds op verscheidene boerderijen gewerkt, behalve Jackie Huff, die later gekomen is, en al leen nog maar in Warfhuizen (Gr.) geweest is. Hij heeft overigens al veel meer van Nederland gezien, dan zijn drie vrienden „En meer dan menige Nederlander zelf", voegt mevrouw Vermet daar aan toe, want de boer, waar hij werkte, nam hem ieder weekeinde met zijn auto mee op grote tochten door Nederland. De anderen zijn misschien niet zo gelukkig geweest, maar zij hebben toch ook al heel verschil lende delen van Nederland gezien: Phyllis Secondino heeft gewerkt in Noord-Bra bant, Blankenham en Numansdorp, haar vriendin in de Noordoostpolder, Deinum en Alphen aan de Rijn. Herman Felstehausen waarmee wij een gesprek hadden (zie ons blad van 24 juli) heeft 'n de Noord oostpolder, Friesland en de Haarlemmer meer gewerkt. Wat de jongelui opviel was dat in het zoveel kleinere Nederland de verschillen tussen de boerenbevolking in verschillende delen van het land zoveel groter is dan in het uitgestrekte Amerika. De opvattingen over Nederland variëren in Amerika nogal, ofschoon men in brede kringen nog gelooft aan het beeld van „windmolens en klompen". De laatste heb ben de Amerikanen echter op het platte land veel zien dragen en zoals Phyllis Secondino opmerkte: „Ik begrijp nu pas waarom. De grond is hier tamelijk dras sig". Zelf liep ze ook op klompen en ze heeft het helemaal niet behoeven te „leren". „Het ging haast vanzelf", vond zij. In het algemeen kwamen de jongelui bii families terecht, waar althans iemand En gels kon spreken, ofschoon Rosemary Weiss bij een gezin geweest is, waar tij dens haar verblijf de dictionaire „als een onmisbaar meubelstuk" niet van de tafel week en voortdurend geraadpleegd werd. In totaal blijven de jongelui zes maan den in Nederland en als zij in november weer naar hun land terugkeren, kunnen zij daar tal van lezingen houden over Nederland en zijn gebruiken op het platte land. Tot dusverre hebben zij alle vier een heel prettige tijd gehad en als het tijdens de rest van hun verblijf net zo goed gaat dan gaan zij met de beste indrukken van Nederland en zijn boerenbevolking naar huis. En daar is het mét de resultaten, die van belang zijn voor hun studie ten slotte toch om begonnen. De Partij van de Arbeid, die twee zetels in de gemeenteraad van Vlist een klei ne gemeente in de buurt van Gouda bezet, zal in de nieuwe raad niet terug keren, ondanks het feit dat er één kandi daat werd gekozen. Deze P. v. d. A.-zetel is thans evenwel aan de K.V.P. toegewe zen, omdat niemand van de P. v. d. A.- lijst haar wil bezetten. Nummer één op de lijst bedankte, nummer twee stuurde zijn geloofsbrieven te laat in en nummer drie bedankte ook. Daarmee was de Jjjst uitgeout en op grond van de overschot regeling is de vacante P. v. d. A.-zetel toegewezen aan de K.V.P. Putten een boer zo ver te krijgen de band met een elektrische pomp weer hard te krijgen. „Waar komt dat vandaan?", vroeg de boer en hij wees op de renners. „Uit Haarlem", zei John. „Sssssssss deed de pomp. „Zijn ze allang onderweg?", vroeg de boer. „Vier dagen", zei John. „Pang" zei de band. Reparateur Van Geem had dus, toen hij de groep weer bereikte het een en ander te doen, want ook de fietsen van de jon gens waren niet allemaal even gaaf dooi de moeilijkheden, die de hobbelige bos paadjes opleverden, heengekomen. Hij deed het echter op de hem bekende blijmoedige wiize. Inmiddels hadden de jongens er al weer veertig kilonieter op zitten. want van Wissel was de rit gegaan naar Vierhouten en Elspeet door de Kroondomeinen naar Putten en Nykerk. zodat er weer alle aanleiding was om de broodmaaltijd, dit keer verzorgd door ploegleiders Frans Pennarts, Joop Duin dam en Jacques Hos, alle eer aan te doen. En dat betekende dan, dat sommige jon gens in een oogwenk twintig boterhammen verorberden. Na het eten (het weer bleef steeds voor treffelijk) koos men de richting van Amers foort en langs de grote verkeersweg tourde met vrolijk op Bilthoven aan, waar een individuele tijdrit verreden werd. Dat gebeurde op een in allerijl ge ïmproviseerd parkoers omdat het aanvan kelijk uitgekozen circuit bij de Ernst Sillemhoeve volkomen ongeschikt was. De jongens van de vierde Haarlemse Muggenronde kijken toe., hoe de ten tenbouwers het laatste kamp van de Ronde in Bilthoven opbouwen. De uitslag van de individuele tijdrit ten in Bilthoven luidt: A-klasse: 1. Gerard Fennis (Indische- buurt) 59.6 sec.; 2. Fred Ausma (Indi- schebuurt) 1 min. 0.2 sec.; 3. Rob van Straaten (Indischebuurt) 1.0.3; 4. Rob de Waard (Slachthuisbuurt) 1.2.0; 5. Bart Jongbloed (Bomenbuurt) 1.3.0. Het algemeen klassement luidt in de A-klasse: 1. Rob van Straaten( Indi schebuurt) 129 pnt.; 2. Gerard Fennis (Indischebuurt) 127 pnt.; 3. Fred Ausma (Indischebuurt) 125 pnt; 4. Bart Jong bloed (Bomenbuurt) 117 pnt.; 5. Jan van Bezu (Slachthuisbuurt) 116 pnt. Vrijdag was bij de B-klasse de uitslag als volgt: 1. Ruud Donkel (Amsterdam- sebuurt) 1 min. 5 sec., 2. Jos Mathot (Vogelenbuurt) 1.6.9; 3. Rob Bosdijk (Bomenbuurt) 1.7.0; 4. Ab Koelemeijer (Vogelenbuurt) 1.7.1; 5. Nico Haver (Vogelenbuurt) 1.7.8. Het algemeen klassement in deze klasse luidt: 1. Jos Mathot (Vogelen buurt) 138 pnt.; 2. Ruud Donkel (Am- sterdamsebuurt) 128 pnt; 3. Rob Bosdijk (Bomenbuurt) 126 pnt.; 4. Nico Haver (Vogelenbuurt) 119 pnt.; 5. Ab Koele meijer (Vogelenbuurt) 114 pnt. Aan de tijdritten waren de „chocola- deprijzen" verbonden. Het algemeen Ploegenklassement luidt: 1. Indischebuurt 476 pnt; 2. Voge lenbuurt 469 pnt; 3. Amsterdamsebuurt 396 pnt.; 4. Zuid 377 pnt.; 5. Slachthuis buurt 361 pnt.; 6. Transvaalbuurt 335 pnt.; 7. Bomenbuurt 329 pnt.; 8. Vondel kwartier 301 pnt.; 9. Leidsebuurt 296 pnt.; 10. Harmenjansbuurt 284 pnt. Nu werd de tijdrit verreden op een rechte asfaltweg, waar Gerard Fennis by de A-klassers de wedstrijd won door de vereiste afstand van ruim 800 meter bin nen de minuut (59.6) af te leggen. De Muggentruidrager Rob van Straaten werd zelfs pas derde (1.0.3), want Fred Ausma was net een tiende seconde sneller dan zijn ploeggenoot (1.0.2.). Toch bleef de vijftienjarige Rob van Straaten eerste in het algemeen klassement en daarmee is hij winnaar geworden van de vierde Haar lemse Muggenronde, mits hij althans za terdag niet uitvalt of strafpunten oploopt. Als derde eindigde Fred Ausma en vierde werd de snel naar voren gekomen Bart Jongbloed. Bij do B-klassers was Ruud Donkel (Amsterdamse buurt) op verrassende wijze de snelste met 1.5.0, Jos Mathot leg de echter beslag op dtweede plaats (1.6.9.) en daarmee veroverde hij tevens de eindoverwinning in het B-klassement. Tweede werd daarin Ruud Donkel en der de Richard Bosdijk van de Bomenbuurt. Nu rest alleen nog de zestig kilometer lange etappe naar Haarlem waarin aan het slot een ploegentijdrit volgt op het circuit aan de Richard Holkade. De oproep om de veehouders in Haas trecht en Gouderak, die vorige week door het werk van een brandstichter hun boer derij verloren, te hulp te komen, neeft veel weerklank gevonden. In één week werd reeds f 25.000 bijeengebracht. Niet alleen uit de streek, maar uit alle delen van het land kwamen bijdragen binnen. Verpleegsters van het ziekenhuis te Dirksland zonden f 45 onder het motto „wij dragen een steentje bij voor een nieuwe boerderij". Op andere wijze wor den de getroffen boeren geholpen. Buren helpen met puinruimen en burgemeester mr. Lepelaars van Haastrecht heeft „sta- lenboeken" met ontwerpen voor nieuwe boerderijen laten zien, waaruit de boeien een keus kunnen maken. Allerlei instan ties verlenen medewerking opdat zo viug mogelijk nieuwe boerderijen kunnen wor den gebouwd. In elk geval wil men vóór de winter de stallen voor het vee klaar hebben. Verscheidene Nederlandse huisvrouwen zullen in de periode van 12 tot en met 27 september in het bezit kunnen komen van een drietal melkglazen, wanneer zij hun lege melkflessen schoon inleveren bij de melkslijter. Deze landelijke actie gaat uit van het Nederlands Zuivelbureau om de kosten voor de melkbedrijven van het schoonmaken van de vuil ingeleverde fles sen te doen dalen. Deze actie begint op 12 september in Den Haag. Er komen specia le controleurs, die de flessen controleren, wanneer de huisvrouwen deze inleveren aan de kar van de melkslijters. Schone flessen worden beloond met een bon voor drie melkglazen. Hedenmorgen is op het raadhuis te Velsen aanbesteding gehouden voor de bouw van twee-en-veertig étage-woningen aan de Oranjestraat te IJmuiden. Inschrij vers zijn: firma Van der Putten te Haar lem voor een bedrag van 654.900,—, M. Koning te Santpoort voor 698.500,—, G. Groot te Den Helder voor 874.000,—, Joh. R- Keijzer te Den Helder voor ƒ824.000,—, n.v. A. Kingma en Zn. te Emmeloord voor 674.750, De gunning van de bouw zal slechts plaats hebben als de gemeente de beschik king kan krijgen over een geldlening die aan de van rijkswege voorgeschreven eisen voldoet en als ter zake een premie van rijkswege zal worden toegekend. Architecten zijn: Jb. Schipper Jr. (B.N.A.) te Zaandam ei de directeur van de ge meentelijke dienst voor de volkshuis vesting. Volgens mededelingen van de Sterren wacht te Utrecht zal de raket van de derde Russische kunstmaan hedenavond over komen om 21.39 uur in het noordoosten op 40 graden hoogte, gaande van noord naar oost en om 23.24 uur in het zuid westen op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan verschijnt dan om 21.31 uur in het noordoosten op een hoogte van 30 graden, gaande van noord naar oost en om 23.18 uur gaat zij door het zenith in de richting noordwest naar zuidoost. Op zondag komt de raket om 23.16 uur in het zuidwesten over, gaande van west naar zuid, op een hoogte van 50 graden en de kunstmaan om 22.00 uur precies in het noordoosten op 40 graden hoogte, gaande van noord naar oost en om 23.48 uur in het zuidwesten op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5