UNO-commissie beveelt stakt van kernwapenproeven aan van keri UNO-commissie beveelt staken Langdurige godsvrede op Cyprus lijkt verzekerd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Slopende stockcar-race publiek gevaar Onzekerheid van straling 'MORRIS Formosa voelt zich ernstig bedreigd Prachtige zomerse zondag bracht Zandvoort uitzonderlijke drukte JTE HAARLEMSCHE COURANT Onzekerheid over gevolgen van straling zeer groot HET WEER Frans-Nederlandse medewerking Turken toeschietelijker dan Grieken U IN W-COII1 Kernwapens voor China Het woord is aan Vijf verdrinkingsgevallen Wisselend bewolkt Autobestuurder kreeg een pak slaag Hedenavond radiotoespraak van Prinses Wilhelmina Internationaal congres Rookgordijn BRITSE RUIMTEPLANNEN Koning Boude wijn ontvangt president Vorosjilov Topdagen voor „Haarlems Bloei" en politie 73e JAARGANG No 27 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 Haarlems Dagblad NEW YORK (AFP) De radioactieve neerslag, die het gevolg is van kern wapenontploffingen, doet de sterkte van de kernstraling in de wereld steeds meer toenemen, hetgeen nieuwe, en vy>r een belangrijk deel onbekende, gevaren voor de huidige en toekomstige wereldbe volking met zich meebrengt. Dit is de voornaamste slotsom van een rapport van de wetenschappelijke UNO-com- Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BQLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE JASJES IN KLEUREN In Haarlem werden zondagmiddag voor het eerst stockcar-races gehouden op een weiland, aan de Schalkwijkerweg. De wrakke met reclameteksten beschilderde auto's stoven met een flinke vaart over de te kleine baan en leverden een groot gevaar op voor de naar schatting bijna vijftienduizend toeschouwers. Een van de wagens raakte in brand, op enkele meters van het publiek en een andere auto reed het middenveld op. Resultaat drie gewonden. Voor een verslag van de gebeurtenissen tijdens deze races verwezen wij naar pagina 7. irlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nicolas Chamford: Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks TAIPEH, FORMOSA (UPI) In een door de Chinese nationalistische regering uitgegeven communiqué wordt gemeld, dat een nationalitische patrouilleboot zon dag in de straat van Matsoe een kanon neerboot van communistisch China tot zinken heeft gebracht. Een nationalistisch patrouille-smaldeel, waarvan de sterkte niet genoemd werd in het communiqué, ontmoette vier kanonneerboten der com munistische Chinezen, op 30 mijl ten zuid westen van Matsoe. De laatstgenoemden openden het vuur en er ontstond een vuur gevecht van zeven minuten. Een der ka nonneerboten werd tot zinken gebracht en de andere namen de vlucht naar het vas teland. De nationalistische schepen leden geen schade, aldus het Chinees-nationa listische communiqué. De zeeslag was het eerste Chinese tref fen op zee, sedert de nationalistische re gering een week geleden de toestand van oorlogsparaatheid voor nationalistisch China had afgekondigd gezien de militai re voorbereidingen op het Chinese vaste land tegenover Formosa. Volgens beweringen uit officiële krin gen, zijn de communisten bezig troepen, tanks en luchtafweergeschut over te bren gen naar stellingen tegenover het eiland Quemoy. Aan alle steden en dorpen op Formosa is bevel gegeven voor een spoed- evacuatie in geval van communistische aanvallen. Het ministerie van verdediging heeft ge weigerd commentaar te verlenen op een uit Tokio stammend bericht van de Lon- dense Sunday Times, volgens het welke communistisch China door Rusland voor zien is van een voorraad atoombommen. Toen zaterdag vier Mig-straaljagers ten zuidwesten van het eiland werden waar genomen, begonnen de sirenes te loeien. Vrijdagmiddag is de zesjarige Walter Norg uit Vijfhuizen in Amsterdam ver dronken. De jongen, die meermalen door zijn vader werd meegenomen naar diens werk in de Nieuwe Houthaven te Amster dam, is bü zjjn spel van een aldaar ge meerde schuit af te water geraakt. Na geruime tijd dreggen heeft de politie hem gevonden; de levensgeesten waren toen echter reeds geweken. De 21-jarige W. Kremer, wonende te Veendam, die per fiets langs de Noorder straat te Sappemeer reed, is in het Win- schoterdiep geraakt. Hij was de zwem kunst niet machtig. Voorbijgangers haalden hem met een reddingshaak naar de kant en op het droge. Langdurige kunstmatige ademhaling werd toegepast, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Zondagmiddag is de 31-jarige heer H. uit de Willemsweg te Nijmegen in het Goffert- bad bij het zwemmen verdronken. Zondagavond is uit het water van de Stadionkade te Amsterdam het lijkje op gehaald van de zesjarige H. C. Moen. Het jongetje, dat op een nabijgelegen zand- terrein aan het spelen was, werd zondag middag na drie uur vennist. De 37-jarige controleur van de Eerste Schiedamse Bewakingsdienst P. A. Beyer is in de Langehaven te Schiedam te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer laat vijf kinderen na. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige zuid westelijke wind. Gematigde tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT! NUMMER BESTAAT! UIT TIEN PAGINA'S. Zondag bood het strand in Zandvoort van 's morgens tot 's avonds de aanblik van één wriemelende mensenmassa. Nadat de zon een paar weken lang zich slechts nu en dan had laten zien, heeft hy zich zater dag en zondag goedwillend getoond. Het prachtige weer heeft de badgasten bjj dui zenden naar het strand gelokt. Zelfs aan zee was er van enige verkoeling nauwe lijks sprake. Al vroeg begon de mensen stroom naar zee. De bedrijven en strand- exploitanten hebben uitstekend verdiend. En dat was ook wel nodig na een periode, die voor de neringdoenden aanzienlijk slechter was dan in voorgaande jaren. Zaterdag stegen de temperaturen in ons land al tot 22 en 23 graden. Zondag wer den nog hogere temperaturen bereikt: na melijk van 24 tot 28 graden. Ons land ver keerde in een hogedrukgebied met volop zonneschijn. Zuidwestelijke winden voer den zondagavond echter al over de Britse eilanden minder warme lucht aan, die van daag ons land heeft bereikt. De zonne- vreugde was dus van korte duur. „Een dergelijke drukte heb ik maar zel den meegemaakt", vertelde een van de oudste Zandvoortse strandpachters. „Als we een paar weken mooi weer behouden, dan is alle ellende van de voorgaande slechte weken spoedig vergeten." Het op timisme is thans in Zandvoort weergekeerd, bij badgasten en strandexploitanten. De badplaats is uit de verveling gewekt en weer geworden tot een plaats vol vakantie- vreugde en zomers plezier. Toen een 52-jarige Amsterdamse hout handelaar zondagavond met zijn auto'in de Eenhoornstraat in Haarlem-Noord stil hield en uitstapte grepen vier mannen hem vast en dienden hem een pak slaag toe. De Amsterdammer wist zich los te rukken en haalde uit zijn auto een gum mistok, waarmede hij zijn aanvallers van repliek diende. Zijn echtgenote mengde zich in de strijd, waarna de belagers van haar man de strijd staakten en in een bestelauto verdwenen. De houthandelaar verklaarde aan de po litie, dat de inzittenden van de bestelauto zich vermoedelijk kwaad hadden gemaakt over het feit, dat hij op de rijksweg bij Heiloo geen gelegenheid tot passeren zou hebben gegeven. De bestelauto was hem tot in Haarlem gevolgd, waarna de ge schetste vechtpartij plaatsvond. De Am sterdammer werd aan zijn hand gewond doordat zijn zonnebril bij het gevecht werd stukgeslagen en een scherf in zijn hand drong. Hij is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo verbonden. De handelaar heeft nog de tijd gehad het kenteken van de bestelauto te noteren. Dit was afgegeven aan een inwoner van Den Haag. Het onderzoek heeft echter nog geen resultaat opgeleverd, waaruit de identiteit van de aanvallers zou blijken. De politie stond voor een zware taak. Zij moest haar aandacht richten op de ver keersregeling rond het circuit, waar de wielrennen voor professionals werden ge houden. Uiteraard was het voorts een zware opgave, de drukte naar en van het strand in goede banen te houden. Met inzetting van alle krachten slaagde korpschef Huys- man en zijn mannen er bijgestaan door de bereden rijksbrigade in, alle ver keersmoeilijkheden het hoofd te bieden. Er deed zich geen enkel ernstig ongeval voor. De strand-politiebrigade en de reddings brigade werkten op hoogspanning. Opmerkelijk was de late uittocht van de badgasten. Begint de uittocht meestal al om /ijf uur 's middags, thans waren de badgasten niet van het strand weg te bran den. In het begin van de avond was het strand nog zeer dicht bevolkt. Om half zes waren al meer dan driehonderd zoekge raakte kinderen aangegeven. Nog steeds werden nieuwe „vondelingen" gemeld. Om half tien 's morgens gaf een Duits echtpaar aangifte van de vermissing van de negen jarige dochter. Om half vijf 's middags meldde de strandbrigade van de politie in IJmuiden, dat het meisje was gevonden. Het was van Zandvoort naar IJmuiden gestapt. De N.Z.H.V.M. slaagde erin de strand- bezoekers vlot aan- en af te voeren. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Ju- rissen, stond 's avonds in opgestroopte hemdsmouwen persoonlijk de afvoer in Zandvoort te regelen, bijgestaan door zijn assistent, de heer Lambers, die de met vakantie zijnde heer Hetem verving. „Behoudens enkele opstoppingen is alles voortreffelijk verlopen en wy hebben al heel wat dankbetuigingen van enthousiaste passagiers in ontvangst mogen nemen", aldus de heer Jurrissen. Opnieuw kon wor den vastgesteld, dat het vervoer per bus aanmerkelijk beter verloopt dan vroeger met de tram. De toewijding en enthou siaste medewerking van het personeel der N.Z.H. zijn hieraan niet vreemd. Ook in de andere badplaatsen, bijvoor beeld in Scheveningen, genoten tienduizen den strandbezoekers van het prachtige weer. In Scheveningen werd van een „bijna vooroorlogse drukte" gesproken. Overal zag het strand zwart van de men sen. De terrassen zaten tot laat in de avond vol. Op parkeerplaatsen bleef geen plaatsje onbezet. Van de buitenlandse bezoekers waren de Duitsers verre in de meerder heid. Hedenavond om acht uur zal Prinses Wilhelmina over de zenders Hilversum I en II een korte toespraak houden in ver band met de wijze waarop het Nederland se volk de honderdste verjaardag van de geboorte van wijlen Koningin Emma heeft herdacht. missie die een studie heeft gemaakt over de uitwerking van de kernstraling op de mens en zijn omgeving. De com missie, aldus het rapport, is van mening dat alle maatregelen, die beogen deze straling tot een minimum terug te bren gen, zullen bijdragen tot bescherming van de gezondheid van de mens. Het is eensdeels noodzakelijk zich niet meer dan nodig is bloot te stellen aan straling, die het gevolg is van medische toepas singen of 't gebruik van kernenergie voor andere vreedzame doeleinden, en ander zijds is het nodig een einde te maken aan de radioactieve besmetting veroor zaakt door kernwapenexplosies, zo ver volgt het rapport. Voorts wordt opgemerkt dat het de commissie bekend is dat een doeltreffend toezicht op al deze bronnen van straling nationale en internationale besluiten vooronderstelt, die buiten het arbeidsveld van de commissie vallen. De conclusies van de commissie zijn met algemene stem men aanvaard, met uitzondering dan van de zinsnede over het toezicht op de stra lingsbronnen. De verteerenwoordigers van de Sovjet-Unie, India, Ts.iechoslowakije en de Verenigde Arabische Republiek, wilden dat hieraan een duidelijk omlijnde aan beveling aan toegevoegd zou worden in zake het staken van de kernwapenproeven. In het rapport wordt er voorts de na druk opgelegd, dat elke schatting over de gevolgen van de straling voor de mens heid in het huidige stadium slechts opper vlakkig kan zijn. Maar, zo wordt ver volgd, de afwezighied van betrouwbare gegevens, in het bijzonder over de gene tische gevolgen van kernstraling, eist dat de mensheid met des te meer voorzichtig heid handelt omdat de betekenis van de schadelijke gevolgen wellicht onderschat is geworden. In de commissie hebben vertegenwoor digers zitting van Argentinië, Australië, België, Brazilië. Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk. Groot-Brittannië, India. Japan, Mexico, de Verenigde Arabische Republiek, Tsjechoslowakije en de Sovjet- Unie. Op het ogenblik dient men voorzichtig te zijn bij het schatten van de schadelijke uitwerking van radio-actieve straling, daal de mogelijkheid van onderschatting van dit gevaar bestaat. De mogelijkheid dat de tegenwoordige schattingen het gevaar over drijven is echter ook niet uitgesloten. Slechts intensief verder onderzoek kan de ware grootte van het gevaar aan het licht brengen, omdat de huidige berekeningen slechts voorlopige schattingen kunnen op leveren met een grote mate van onzeker heid, aldus het rapport. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat zelfs de kleinste hoeveelheden straling in staat zijn genetische en misschien ook lichamelijke schade aan te richten. De volle omvang van de schade die door stra ling wordt aangericht kan niet direct worden overzien, daar de lichamelijke ge volgen van bestraling zich pas later open baren de commissie geeft een tijdsduur van tussen een en twintig jaar en ook de genetische .gevolgen pas later aan het licht komen. Wat tegenwoordig bekend is over de gevolgen van straling op lange termijn en de samenhang daarvan met de hoeveelheid ontvangen straling is niet vol doende om met enige nauwkeurigheid de mogelijke consequenties te berekenen van het blootstellen van de mensheid aan een durend laag stralingspeil. Vele gevolgen van straling komen pas later aan het licht, vaak kunnen zij niet worden onderschei den van de gevolgen van andere oorzaken, vele zullen pas optreden nadat een grens waarde is overschreden, sommige zullen versterkt doorwerken en andere niet, en zowel enkelingen in grote bevolkings groepen als bijzondere groepen zoals nog ongeboren kinderen kunnen een spe ciale gevoeligheid hebben. Deze factoren maken het zeer moeilijk betrouwbaar ma teriaal te verzamelen over de samenhang tussen kleine bestralingsdoses en hun uit werking. Bij de repatrianten, die zaterdag met de „Sibajak" in Rotterdam arriveerden, was de 103-jarige mevrouw Portier- lan Kiet Nie, de oudste passagiere die de Rotterdamse Lloyd ooit heeft ver voerd. Zij werd verwelkomd door de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, en Prinses Wilhel mina had als welkomstgroet bloemen gezonden. Zelfs een kleine stijging in de algemene radio-activiteit op aarde, hetzij als gevolg van kernwapenproeven, hetzij door andere oorzaken, zou wellicht merkbare schade aan grote bevolkingsgroepen kunnen toe brengen voordat definitief zou kunnen worden bewezen, dat radio-activiteit de oorzaak van de schade is, aldus de com missie. De commissie zegt, enerzijds bewijzen aan te bieden dat het stralingspeil hoger is geworden en anderszijds uiting geven aan haar onzekerheid inzake de aard en de omvang van de uitwerking van straling op de mens, in het bijzonder wanneer deze straling in geringe doses maar over een lange duur wordt opgenomen. BURLINGTON (UPI) Te Burlington in de Amerikaanse staat Vermont komen vandaag deskundigen op het gebied van de straling bijeen voor het eerste interna tionale congres op dat gebied. Er komen ruim 350 geleerden, van wie zeven uit Rus land, drie uit Polen en twee uit Tsjecho slowakije. Men kan zeggen dat vrijwel geen specialist op het gebied van straling niet hetzij persoonlijk aanwezig hetzij ver tegenwoordigd is. De beraadslagingen zul len vijf dagen duren. De geleerden zijn het erover eens dat men moet leren, de stra ling te beheersen voordat de kernernegie in dienst van de mensheid gesteld kan worden en de ruimtevaart kan beginnen. Volgens de meeste rapporten zal de weten schap chemische en andere middelen vin den om het leven voor straling te behoe den. (Van onze correspondent in Londen) Drie dagen lang heeft premier Macmillan in Athene en Ankara bijna onafgebroken gesproken over Cyprus. Het resultaat daarvan is dat een langdurige vrede op het eiland dichter bij is dan ooit in de laatste drie bewogen jaren. Zowel de Grieken als de Turken zouden de Britse premier heb ben laten weten bereid tc zijn hun extreme eisen voor de toekomst van het eiland voor lange tijd - zeven jaar? - op te schorten omdat zij, even goed als de Britten, inzien dat er een einde aan het bloedvergieten moet komen. Met deze verzekering kan Macmillan vandaag naar Londen en Sir Hugh Foot naar Cyprus terugkeren om te overwegen hoe, op basis van het Britse plan tot samen regeren een compromis tot stand kan worden gebracht, dat voor beide partijen aanvaardbaar is. In de tussentijd zal het huidige bewind onveranderd blij ven. De Griekse bezwaren tegen het Britse plan zijn groter dan de Turkse en het voor naamste daarvan geldt de voorgestelde tweeledige administratie, een Griekse en Turkse. De Grieken willen gedurende de afkoelingsperiode een groter Grieks aan deel in de regering. Ze zijn verder van mening dat de twee parlementen een uit eindelijke verdeling van Cyprus in de hand zullen werken. Het belangrijkste is echter dat de Grie ken het Britse plan als basis voor discus sies aanvaarden en bereid zijn voor lange tijd te wachten op aansluiting van Cyprus bij Griekenland (Enosis). Macmillan zou eventueel bereid zijn de tweeledige natio naliteit voor de Cyprioten (Grieks-Brits of Turks-Brits) en het opnemen van Griekse en Turkse vertegenwoordigers in het uit voerende driemanschap met de Britse gou verneur te laten vallen. Maar aan twee parlementen, een Grieks en een Turks, kan, naar zijn oordeel, niet worden ge tornd. Het pessimistische Griekse communiqué dat het einde van het gesprek in Athene, waarin werd verklaard dat de standpunten van beide landen nog uiteen lopen, lijkt voornamelijk bedoeld te zijn als een rook gordijn, eensdeels om het Griekse volk niet de indruk te geven dat zijn regering door de knieën was gegaan, anderdeels om de Turken niet te achterdochtig te maken. Macmillan's ontvangst in Ankara was har telijker dan in Athene en niet alleen om dat Macmillan de erewacht met de Turkse woorden: Merhaba Assker" (goeden dag soldaten) begroette. Ook Ankara heeft be zwaren- tegen het Britse plan, dat volgens de Turken niet ver genoeg gaat in de rich ting van verdeling, maar men heeft in be ginsel minder bedenkingen dan Athene. De Turken geloven dat het huidige plan het beste is wat zij van de Britten kunnen verwachten en zijn verder van mening dat voortzetting van het Britse bewind alleen maar in hun voordeel kan zijn. Vandaar dat de Turken meer tot een akkoord ge neigd zijn dan de Grieken. Dit standpunt en de Griekse concessies vergemakkelijkten Macmillans taak in An kara. Zolang de rechten van de Turkse minderheid op Cyprus worden geëerbie digd, en dat wil zeggen: een aandeel in het bestuur op het eiland, zal de Turkse regering vermoedelijk toegevender zijn op andere punten in het Britse plan. Een ter ritoriale verdeling kan dan, zoals een woordvoerder te kennen gaf, min of meer „als een denkbeeldige scheidslijn" worden beschouwd. Premier Macmillan's verrassende reis lijkt aan zijn verwachtingen te voldoen. Beide regeringen zijn bereid de nodige zelf discipline te tonen, maar een driemogend- heden conferentie met Groot-Brittannië om de uiteindelijke toekomst van het ei land vast te leggen, ligt echter nog ver in het verschiet. 303 e JAARGANG No 180 Het geluk is een lastige zaak; het in ons te vinden is moeilijk en het ergens an ders te vinden is onmogelijk. LONDEN (Reuter) Volgens het Brit se blad „Daily Express" koestert men in Engeland plannen een kunstmaan af te schieten, later gevolgd door een -aket naar de maan. Beide plannen zouden in NAVO-landen worden verwezenlijkt, zo schrijft de wetenschappelijke medewer ker van dit blad, die in dit verband Frank rijk en Nederland noemt. De Britse minister van Bevoorrading, Aubrey Jones, heeft maandag tegenover verslaggevers te Melbourne in Australië (waaraan hij momenteel een bezoek brengt) verklaard, dat Engelands nieuw ste raketten, de Zwarte Ridder en de Blau we Straal, gemakkelijk voor de lancering van een kunstmaan gebruikt zouden kun nen worden. Met beide raketten zullen eerstdaags in Australië proeven worden genomen. BRUSSEL (Belga-UPI) President Vorosjilov van de Sovjet-Unie is zondag per vliegtuig te Brussel aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan België, waarbij hij ook de wereldtentoonstelling zal bezichtigen, waar vandaag en mor gen Russische dagen worden gehouden. Hij werd welkom geheten door koning Boudewijn. ATHENE (Reuter). - Griekse diploma tieke waarnemers hebben zondagavond hun bezorgdheid uitgesproken over de snelle beëindiging van de besprekingen tussen Macmillan en Menderes. Aanvankelijk zouden de twee staatslieden vandaag nog een onderhoud hebben, maar dit- was niet nodig daar de besprekingen zondag werden voltooid. In Britse kringen werd verno men, dat aartsbisscop Makarios en alle andere verbannen Cyprioten naar het ei land zullen mogen terugkeren, indien het huidige bestand lang genoeg duurt. Vol gens de Griekse minister Averoff is er tijdens de besprekingen echter niet beslo ten, dat Makarios zal terugkeren. NICOSIA (Reuter). - Gemaskerde man nen hebben zondagavond in het zuiden van Cyprus een Grieks-Cyprische politieman doodgeschoten. Britse troepen hebben overal versperringen en controleposten aangebracht, toen zondag de tijdsduur van het door de EOKA-leider Dighenis afge kondigde bestand verstreek. Zaterdag is voor het verkeershuis van de Stichting „Haarlems Bloei" op het Sta tionsplein in Haarlem een topdag geweest voor wat betreft het onderbrengen van Haarlem bezoekende toeristen in hotels en bij particuliere adressen. Tot 's avonds elf uur is de gehele staf van vijf mensen in de weer geweest om mensen, die in Haarlem geen onderdak konden krijgen tijdelijke huisvesting te verschaffen. Bijna drie honderd mensen zijn op deze manier door de dames en heren van het verkeershuis geholpen. In de loop van zaterdagmiddag werd be kend, dat Zandvoort en Katwijk geheel vol waren en gedurende de dag liepen ook alle Haarlemse hotels vol. Men heeft toen een aantal particuliere adressen ingeschakeld, hetgeen nog wel eens met moeilijkheden gepaard ging, omdat de mensen niet meer op zo'n grote toeloop in augustus hadden gerekend. Verscheidene mensen, die zich voor het onderbrengen van toeristen had den opgegeven, waren zelf met vakantie, andereh gingen met vakantie of zaten zelf die mooie zaterdag aan het strand. Men heeft op het verkeershuis in één geval zelfs zeventien keer moeten opbellen om twee éénpersoonskamers te krijgen. De meeste bezoekers waren Duitsers, maar er waren ook zeer veel Fransen en Belgen. Velen van hen waren deelnemers aan tochten, waarbij een bezoek aan de Expo werd gecombineerd met een toer door Nederland. Ook het wisselkantoor maakte zeer drukke dagen door. Zondag was de grootste drukte voor het verkeers huis voorbij. Toen pas begon voor de Haarlemse po litie het vele werk, dat mede ontstond door de twee grote evenementen, die in de Spaarnestad werden gehouden: de stock car-races, waar naar schatting 15.000 be zoekers waren en de speedboatwedstrijden op het Spaarne, die door ongeveer 8.000 mensen werden bijgewoond. Vooral in de omgeving van de Schiphol- weg, waar de stockcar-races werden ge houden, was een enorme drukte. Buslijn 5 moest zelfs worden omgelegd, vanwege de grote aantallen geparkeerde wagens. De Alkmaarse politie vroeg op een gegeven ogenblik aan de Haarlemse collega's, wat er toch aan de hand was, omdat het gehele Alkmaarse woonwagenkamp was leegge stroomd, doordat alle bewoners naar Haar lem waren vertrokken Dit gevoegd bij het intensieve verkeer west-oost naar het strand deed de Haar lemse politie zelf van een topdag spreken. Vooral in het oosten en zuiden van de stad was de drukte buitengewoon groot.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1