Feestelijkheden op 30 augustus Negen van de slachtoffers kwamen uit Haarlem en omstreken Raad van Haarlemmermeer aanvaardt uitbreidingsplan in hoofdzaak 1958 m Vakantiespelen werden besloten met daverend kinderfeest HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Uitslag zandbouwwedstrijd Voor duizenden guldens gestolen bij inbraak in Aerdenhoutse villa Keukenbrand aan V erspronckweg Uil STAD EN STREEK Haarlemse drummer krijgt studiebeurs in Keulen Wachtverbod op Zijl weg Terugkeer voorspeld van de Aziatische griep Veel reeën slachtoffer van de keelhorzel Egypte en Syrië tegen het voorstel van Eisenhower Pravda dreigt opnieuw met „actie in Nabije Oosten" VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 Meer dan twee uur heeft de gemeenteraad van Haarlemmermeer donderdagmiddag van gedachten gewisseld over het vaststellen van het uitbreidingsplan in hoofdzaak 3, waartegen een zevental personen een bezwaarschrift had ingediend. Verscheidene leden zagen in het voorstel van B. en W. een te ver doorgevoerd dirigisme, waar zij yCh niet mee konden verenigen. Hun bezwaren hadden in het bijzonder betrekking de in het ontwerp-plan neergelegde regeling van de kassenbouw en op de bepalingen aangaande de bouw van woningen bij de landbouwbedrijven. Het voorstel van B. en W. betreffende de regeling van de kassenbouw hield in dat het gebied begrensd door de Kruisweg, Aalsmeerderweg en de Venneperweg uitsluitend bestemd zoU worden voor de ontwikkeling van een tuinbouwgebied, terwijl daartegenover de kassenbouw elders in de gemeente zou worden bemoeilijkt of zelfs geheel uitgesloten. |en aanzien van de woningbouw bij de landbouwbedrijven achtten B. en W. het redelijk op bedrijven van tenminste 20 ha de bouw van één agrarische nevenwoning toe te laten, op bedrijven van tenminste 50 ha twee nevenwoningen en op bedrijven van tenminste 90 ha hoogstens drie nevenwoningen toe te staan. Enkele leden wensten limiet voor de bouw van twee nevenwoningen van 50 op 40 ha gebracht te zien. Uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. met vier stemmen tegen aangenomen. De tegenstemmers waren de heren Avis (V.V.D.), L. van Reeuwijk (Arb.), Mans iS.G.P-) en N. van Reeuwijk (C.H.U.). Tegen het voorstel tot invoering van werkclassificatie en prestatiebeloning en tot toekenning van een tijdelijke over- "angstoeslag van drie percent aan de ge meenteambtenaren op maandloon, had de beer O o s t e r h u i s (Arb.) de bedenking, dat hij in het voorstel had gemist op wel ke wijze de chefs van de betrokken amb tenaren geschoold moeten worden in het toepassen van het nieuwe waarderings- svsteem. Ook was hem niet duidelijk ge worden wat maximaal verdiend mag wor den en wanneer met de invoering van de werkclassificatie en de nieuwe belonings- wijze begonnen zal worden. Overigens was deze spreker van mening dat de nieuwe methode van waardering en beloning van ambtenaar de werklust en het tempo jeker ten goede zal komen. De heer L a n s e r (Comm.) kon in het voorstel niet veel goeds vinden. Hij vrees dat het systeem van werkclassificatie en merit-rating toegepast op ambtenaren aanleiding zou kunnen geven tot „afjak keren", onderlinge naijver, arbeidsonrust en willekeur van de zijde der chefs. Bo vendien meende spreker dat invoering van bet systeem in de ambtenarenwereld niet mogelijk zal zijn. De voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen, was integendeel van cordeel dat de moderne loonmethodiek, waaraan het voorstel van B. en W. ten jrondslag ligt, een rechtvaardiger en be vredigender waardering en beloning van ie ambtenaar mogelijk maakt. Er wordt met een bureau overlegd welke weg w, worden gevolgd om tot de beoogde controlerende functie te komen. Ook staat oog niets vast op welke wijze het nieuwe systeem toegepast zal worden. De voor- litter zegde toe een en ander te zijner tijd san de raad te zullen voorleggen. Dupe Nadat de heer Lanser nog had be toogd, dat de goedwillende maar niet be ier kunnende ambtenaar steeds de dupe an de voorgestelde waarderingsmethode 'al zijn, waarop de heer Oosterhuis :omerkte dat in het „Mekka" van het so- •alisme, de Sovjet-Unie, nog veel scher pe beloningssystemen worden toege- ast, werd Ret voorstel met uitzondering ran die van de heer Lanser met algeme- ■e stemmen aangenomen. Het aan de raad voorgelegde ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn tot het oprichten en exploiteren van een vuilverwerkingsbedrijf, tot welke regeling de raad in zijn vergadering van 3 juli be sloot, lokte een uitgebreide bespreking uit- De heer Oosterhuis (Arb.) verzocht verduidelijking van een vijftal artikelen in de statuten van het lichaam, dat de naam „Vuilverwerkingsbedrijf De Meer landen" zal dragen, o.m. met betrekking tot de rechtspositie van het personeel, de iinanciering, het zeggenschap van be trokken gemeenteraden, de te verwerken stoffen en de geldigheidsduur van de re geling. De heer Avis (V.V.D.) had aan merking op de bepaling, inhoudende dat de gelden, benodigd voor de oprichting en volledige inrichting van het bedrijf, voor- cover het lichaam daarin niet zelf voor- net, door de gemeente Haarlemmermeer :er beschikking worden gesteld. Hij voel de meer voor een ponds-pondsgewijze ver deling van deze gelden over de drie ge meenten. De heer N. van Reeuwijk (C.H.U.) oorzag een financiële debacle ten aan- zien van het vuilverwerkingsbedrijf, om dat er volgens hem nauwelijks afzetmoge lijkheden voor de geproduceerde compost aanwezig zullen zijn. Op deze grond kon hij dan ook niet zijn stem aan het voor stel geven. De heer A. Bogaart (K.V.P.) was de mening toegedaan, dat de kwestie nog eens in de commissie van openbare werken be zien zou worden ten aanzien van de vraag '«elk systeem van vuilverwerking het best gevolgd zou kunnen worden. Wethouder Bos deelde deze mening niet. Hij zei dat de raad zich wel degelijk voor het composteren volgens het Dano- svsteem had uitgesproken. Nadat de voorzitter de diverse vra genstellers had beantwoord, verklaarde de zaad zich met uitzondering van de heer N. van Reeuwijk met het voorstel van B. en W. akkoord. Katholieken in het geweer Het voorstel tot het verlenen van een aanvullende subsidie over 1958 aan de stichting Openbare leeszaal en bibliotheek Haarlemmermeer bracht vooral de katho lieke fractie in het geweer. De heer Visser (K.V.P.) wilde eerst het resultaat van de bespreking afwachten tussen de directeur van de algemene open bare leeszaal en die van de stichting rooms- katholieke openbare leeszaal. Hij verweet wethouder Van der Zwaard, dat deze dit overleg niet voldoende had bevorderd. De heer Lanser (Comm.) zei de sa menwerking tussen de beide stichtingen toe te juichen. Hij vroeg zich af waarom het nodig was. ook op het terrein van open bare leeszalen de splijtzwam van de ver zuiling te werpen. Met alleen de stem van de heer Mans (S.G.P.) tegen werd het voorstel tenslotte algemeen aanvaard. Zoals reeds gezegd lokte het uitbreidings plan in hoofdzaak een langdurige discus sie uit. Met name de heren Oosterhuis (Arb.), Van de Heuvel (C.H.U.), N. van Reeuwijk (C.H.U.), Av i s (V.V.D.) hadden er nogal wat aanmerkin gen op. Niettegenstaande de uitstekend gedocu menteerde en heldere verdediging van het voorstel door wethouder dr. Brouwer handhaafden de in de aanhef genoemde leden hun bezwaren. De overige voorstellen kregen zonder meer het akkoord van de raad. Aan het slot van de zitting bracht de voorzitter de raad, die voor het laatst in de oude samenstelling bijeen was, dank voor diens arbeid in de afgelopen vijf jaar. In hartelijke bewoordingen richtte mr. Van der Willigen zich daarbij in het bijzonder tot de leden, die niet meer in de raad zullen terugkeren, t.w. de heren N. Waasdorp, A. J. de Koning van de K.V.P.-fractie, P. Aartsen, N. van Reeu wijk van de C.H.U., M. van de Heuvel en G. Zekveld (die afwezig was) van de A.R. en de heer G. Mans (S.G.P.). De uitslag van de woensdag onder grote belangstelling in Zandvoort gehouden -zandbouwwedstrijd is als volgt: Groep A (7 tot en met 9 jaar): 1. Henk ter Heide met strandstoel; 2. Hans Brons- feld met olifantje; 3. Adje Notte met gi raffe; 4. Lenneke met olifant met bege leider. Groep B: (10 tot en met' 12 jaar): 1. Nan- nette Waldorp met paardekop; 2. José de Loor met zonnebaadster; 3. Wijnand Bur ger met kleine olifant; 4. Jannita Rueter met bloembakje; 4a. Annemieke Reuser met fruitbakje. Groep C (13 tot en met 16 jaar): 1. Mar- greet Fissmann met slapende zeemeermin; 2. Hans Versteege met Arabieren-kop; 3. Marja Doove met twee zeepaardjes. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Antonie Maarten, z. v. J. Vissers en A. Verkuijl. Pieter, z. v. J. H. P. Scholtenlo en M. van Duivenboden. ONDERTROUWD: J. Verkerk en E. A. Hollestelle. S. C. Engelse en M. C. J. Valke. G. P. Beths en A. E. Snijders. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Franciscus Jacobus Geusebroek, Hogeweg 74. Willen Koster, Vinkenstraat 24. De winkeliers van het grensplaatsje Simpelveld doen goede zaken. Vele Duitsers doen hun inkopen in Neder land, omdat ze hier veel goedkoper te recht kunnen. De jeugd van Simpel veld slaat daar zakgeld uit door het organiseren van een vervoersdienst. Met hun karretjes brengen zij de bood. schappen van de buitenlandse klanten naar het station. Vier aangehouden verdachten hebben reeds bekend Dank zij de nauwe samenwerking van de politie van Den Haag, Bloemendaal, Haarlem en Rotterdam is men erin ge slaagd in korte tijd een inbraak, die vori ge week in een villa aan de Boekenroode- weg in Aerdenhout is gepleegd en waar bij voor duizenden guldens waarde aan an tiquiteiten, gouden- en zilveren voorwer pen, alsmede een kostbare postzegelver zameling, werden gestolen, op te helde ren. Gisteren zijn in Rotterdam aangehou den een 38-jarige los arbeider uit Haar lem en een 23-jarige los arbeider uit Rot terdam, die ervan verdacht worden de in braak te hebben gepleegd. Verdacht van heling zijn eerder aangehouden een 25-ja- rige huisvrouw en een 34-jarige beton- vlechter, beiden uit Haarlem. Alle vier hebben inmiddels bekend en zijn ingeslo ten in het politiebureau te Overveen. Over vier dagen zullen zij voor de officier van Justitie in Haarlem worden geleid. Het grootste deel van de buit werd aan getroffen in de woning van de Haarlemse vrouw en is inmiddels door de bewoner van de villa herkend. De waarde van het ge- stolene is nog niet bekend, maar loopt in ieder geval in de duizenden. Mogelijk is zelfs voor meer dan tienduizend gulden ontvreemd, want het gold zeer waardevol le voorwerpen. De zaak werd aan het rollen gebracht, toen de Haarlemse vrouw bij een zaak in Den Haag proheerde enige van de ont vreemde, kostbare postzegels te verko pen. De recherche had inmiddels een groot aantal postzegelhandelaren gewaar schuwd, zodat de Hagenaar onmiddellijk vermoedde, dat de postzegels van diefstal afkomstig waren. Hij verwittigde de poli tie, die de vrouw aanhield. Van haar leid de het spoor naar de anderen, die even eens konden worden aangehouden. Gistermiddag om kwart voor vier zagen buren rookwolken uit het keukenraam van het perceel Verspronckweg 79rd in Haar lem komen. De bewoonster, een 79-jarige dame, bleek niet thuis te zijn. De brand weer drong de keuken binnen, waar een pan met wasgoed op het brandende gas komfoor stond. De pan was droog gekookt en het wasgoed door oververhitting ver brand. De bejaarde bewoonster was met haar hondje uit wandelen en de brandweer heeft maar niet op haar thuiskomst gewacht. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Lenie, d. van H. Kossen en L. Kerksloot; Jacob Gijsbert, z. van J. Car- en B. C. Langhout; Alice Jacoba, d. van M. P. j. Deel en A. Knap; Wouter, z. van M. Verbruggen en L. Kruiswijk; Petro- nella Clasina Marijke, d. van J. C. Walter WC. J. Deen; Elisabeth Antonia, d. van P. van de Linde en E. de Ruijter; Petrus, z. van P. Kos en G. Kolsteeg; Marion Catha- dna, d. van G. van Beem en E. den Ouden; Alida Maria, d. van J. N. van der Sluis en V. T. van den Aardweg; Cornells Johan- ies, z. van C. J. Dekker en E. Mantel; Hubertus Gerardus, z. van J. C. van Eg- mond en T. L. Fontaine; Attie Elisabeth, d. van F. G. Zwaving en E. W. van den Berg; Pieternella Johanna Pleuntje Hen- drieka, d. v. B. Camphorst en W. A. van Os. ONDERTROUWD: R. A. van Geelen en H. Visbeen; J. A. Dros en M. S. Kop; J. A. van Zoolingen en H. M. Kroese. GETROUWD: J. H. Berghoef en A. Ver steeg; W. F. Jansen en G. A. van der Hoe ven; F. J. N. Pik en M. G. Neefjes. OVERLEDEN: H. H. van Zuijlen, 79 j., van M. A. E. Dekens. Donderdagavond is het bestuur van de Oranjevereniging „Vijfhuizen" bijeen ge weest voor de definitieve regeling van de feestelijkheden, die op zaterdag 30 augus tus in het dorp zullen worden gehouden. Deze zullen beginnen om half elf 's morgens met een feest voor de kleuters, die zich zullen verzamelen op het speel plein van de christelijke school en van daar in een gecostumeerde optocht met muziek voorop, een mars door het dorp gaan maken. Op het plein van de openba re lagere school zullen zij spelletjes doen. 's Middags om twee uur komen de leer lingen van de lagere scholen aan bod. Uit de jongens van de hoogste klassen der drie plaatselijke scholen zullen elftallen worden samengesteld, welke op het DSO- terrein elkaar zullen bekampen. Na af loop van deze voetbalwedstrijden houden de meisjes van de hoogste klassen een wedstrijd in het balwerpen („doelen"), eveneens op het speelveld van DSO. Hier heeft ook het slotstuk van de middagfees ten plaats; wedstrijden worden georgani seerd voor de eerste tot en met de vierde klasse-leerlingen. De „Ronde van Vijfhuizen" werd voor het eerst verreden tijdens het eeuwfeest in 1955. De belangstelling was toen zo groot zowel van de zijde der deelne mers als van de burgerij dat men be sloot hiervan een traditie te maken. Het jaar daarop was het niet mogelijk om de ze plannen ten uitvoer te brengen omdat toen, in verband met de modernisering en uitbreiding van Vijfhuizen, alle wegen wa ren opgebroken. Daarom is men in 1957 weer gestart om dit jaar de definitieve vorm voor dit sportieve element te vin den. De „Ronde van Vijfhuizen" wordt ge reden op gewone fietsen; de deelname staat open voor ieder vanaf de leeftijd van zestien jaar. Het parcours wordt gevormd door de driehoek Spieringweg-Vijfhuizer- weg-d'IJserinckweg, welke afstand twin tig maal moet worden afgelegd. Er zijn drie algemene prijzen beschikbaar, ter wijl er voor de bestgeklasseerde Vijfhui- zenaar de prijs van het „kampioenschap van Vijfhuizen" is. Voor dit kampioen schap moet mén wonen in het rayon van de postbestelling Vijfhuizen of in het ge bied, dat wordt bestreken door de buurt vereniging „De Viersprong". Aanmeldin gen dienen tot twee dagen vóór de ronde te geschieden bij de heer C. van EGMOND, Vijfhuizerweg 999. Een kwartier na afloop van de ronde worden de prijzen op het speelplein van de openbare school uitge reikt. Na de wielerwedstrijden is er een wed strijd kruiwagenrijden voor paren (leef tijd vanaf zestien jaar) en daarna een wedstrijd langzaamfietsen voor jongelui, die de lagere school achter de rug hebben en de leeftijd van zestien jaar nog niet heb ben bereikt. Vooraf zal de medewerking van de bur gerij worden gevraagd om het feest voor de kinderen te doen slagen; hiertoe wordt in de komende dagen een huis aan huis collecte gehouden. Nieuws in het kort Wachtverbod. B. en W. van Haarlem hebben een wachtverbod ingesteld voor de Korte Bogaardstraat, omdat het verkeer in deze straat in toenemende mate belem merd zou worden door geparkeerde auto's. Verplegershuis. Door de Congregatie van de Broeders van Barmhartigheid te Helvoirt werd aan de aannemer G. J. Evers te Bloemendaal opgedragen het bouwen van een verplegershuis bij het nieuwe be handelingsgebouw voor het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, volgens het ontwerp van de architecten Wiegerinck en Van Balen te Arnhem. Uit zolderluik gevallen. Terwijl men bezig was balen meel te hijsen op een zol der op de hoek van de Van Lennepstra xt en de Jan Luykenstraat te Rotterdam heeft de 28-jarige bakker J. Lagendijk uit de Volmarijnstraat het evenwicht verloren en is van zeven meter hoogte op de straat gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfrac- tuur en is later in het Westerziekenhuis overleden. De negentienjarige Hans Beths uit Haar lem, een zoon van de eerste concertmees ter van het orkest van de Nederlandse Opera, heeft een vakantietocht met een voor zijn muzikale toekomst wel zeer ge lukkige afloop gemaakt. Tijdens een be zoek aan een zomerfeest in Keulen deed hij aan de leider van het dansorkest het verzoek te mogen meespelen als slagwer ker. Als zodanig geniet hij reeds enige be kendheid door zijn medewerking aan het eerste jazzconcours van de Interscholaire en door zijn optreden in de jeugdsociëteit Xeno, waar hij zich praktisch als drum mer heeft kunnen bekwamen. Zozeer trok zijn geroffel in Keulen de aandacht, dat hij nog diezelfde avond van de directeur van de daar gevestigde „Hochschule für Musik" een studiebeurs kreeg aangeboden voor het volgen van de speciale cursus in jazzmuziek. Deze omvat ook de kunst van het arrangeren en improviseren. Met de leiding daarvan is belast Kurt Edelhagen, die ook de scepter zwaait over de „Euro- pa"-band. Een oudere en aan hem gelijk namige zoon van Gijs Beths studeerde aan dezelfde academie en maakt thans als vio list deel uit van het Keulse Kamerorkest. B. en W. van Haarlem hebben besloten een wachtverbod in te stellen voor het ge deelte van de Zijlweg, dat ligt tussen de Duvenvoordestraat en het ten westen van de Julianalaan gelegen hotel „De Zijlhoe ve" (percelen 157-159). Dit is gedaan met het oog op de bevordering van een vlotte afwerking van het verkeer en om een scheiding op de Zijlweg te kunnen maken tussen het rechtdoorgaande en afslaande verkeer op de splitsing van de Zijlweg en de Julianalaan. Tegelijkertijd is een vroe ger besluit van B. en W., volgens welk een wachtverbod was ingesteld op de Zijl weg tussen Delftstraat en Duvenvoorde straat ingetrokken. De heer WILLIAM HOOFT werd op 13 juni 1896 in Haarlem geboren. Toen hij vierentwintig jaar was ging hij, voorna melijk om geloofsredenen, hij was Mor moon, naar Amerika. De heer Hooft ves tigde zich in Winne- mucca, een plaatsje in de staat Nevada, waar hij een bak- kersbedrijf opricht- te. Zijn eerste vrouw, Geertje Visser, uit Amsterdam, stierf vrij kort na hun hu welijk. De heer Hooft had vijf kinderen, waarvan er twee, een achttienjarige zoon Raymond en een drieëntwintigjarige zoon Albert, door een ongeluk om het leven kwamen. De zeven tienjarige dochter Dorothy, de vierentwin tigjarige Agnes en de negenentwintigjarige Willy wonen allen in Amerika. Vijf jaar geleden, in 1953, kwam William Hooft voor het eerst terug naar Nederland. Op 11 juli j.l. kwam hij voor de tweede keer naar ons land om zijn moeder, de tweeëntach- tigjarige weduwe J. Hooft te bezoeken, die een ongeluk had gekregen. Op 13 augustus deed familie Hooft William uitgeleide, 's avonds omstreeks tien uur hebben ze hem voor het laatst gezien. Uitermate tragisch is de ramp van de „Hugo de Groot" voor de families Van Haaster en Sondervan in Vogelenzang. Twee weken geleden op 2 augustus traden de heer N. J. VAN HAASTER en mej. C. M. SONDERVAN in Vogelenzang in het huwelijk. De reis naar Amerika waar het jonge bruidspaar zich zou vesti gen betekende het slot van de witte broodsweken. De heer Van Haaster, die binnenkort 24 jaar zou worden, is de zoon van de bollenkweker en lid van de Bloe- meendaalse gemeenteraad, de heer J. P. van Haaster, Zilkerweg 19, Vogelenzang. Hijzelf was ook in het bollenvak opgeleid, maar zag voor de tóekorpst meer móge lijkheden in-Amerika,--w^ar hij in Ken tucky een goede functie vond. Ongeveer anderhalf jaar geleden vertrok hij naar de Verenigde Staten en onlangs keerde hij naar Nederland terug om zijn 22-jarige verloofde, mejuffrouw C. M. Sondervan, Vogelenzangseweg 290, Vogelenzang, te gaan halen. Na het huwelijk volgden de wittebroodsweken, die besloten zouden worden met de reis naar het nieuwe vader land. De derde vlieger D. M. JORNA woonde sinds zijn huwelijk vorig jaar aan de Rus- tenburgherweg in Bloemendaal. Dezer dagen was hij van vakantie teruggekeerd. Mevrouw Jorna verblijft thans bij haar familie in Bergen op Zoom. Begin juni werd het eerste kindje van het echtpaar De vakantiespelen van het Haarlems Speeltuin Verbond zijn weer achter de rug. Vier weken achtereen zijn duizenden jon gens en meisjes met allerlei evenementen, uitstapjes, wedstrijden en spelletjes, bezig gehouden. Het programma dat de vakan tiecommissie dit jaar had samengesteld bevatte vele hoogtepunten. Wij denken aan het levend ganzenbordspel op het sportterrein aan de Kleverlaan, dat al di rect een schot in de roos bleek te zijn. De enerverende zeepkistenraces op het Ples- manplein en het zwemfestijn in Sloop's Bad, dat ook ditkeer honderden kinderen een luidruchtig vermaak verschafte. Maar de „clou" van de vakantiespelen van dit jaar mag zonder overdrijving toch wel het grandioze bloemencorso worden genoemd. Daarmee trad de speeltuinjeugd in het volle licht der belangstelling. Wekenlang is de vakantiecommissie onder aanvoering van haar voorzitter, de heer J. Martens, de sportcommissie, en de talloze ongenoemde maar daarom niet minder gewaardeerde leidsters en leiders in touw geweest om alles op rolletjes te laten lopen. Zo nu en dan dreigde het weer wel roet in het eten te gooien, door het zonnetje niet op de feesten te nodigen, maar over het alge meen kunnen de vakantiespelen 1958 bij zonder geslaagd worden genoemd. Daarom was er bij het afscheid dat naar schatting drieduizend kinderen vandaag op het EDO-terrein in Haarlem-Noord van de vakantiespelen hebben genomen ook vreugde. Voordat met het gevarieerde pro gramma werd begonnen heeft de heer Martens allen bedankt, die op de een of andere wijze tot het slagen van de spelen hebben meegewerkt. Er werden woorden van waardering gesproken tot de politie voor de goede regelingen bij de diverse evenementen. Inspecteur G. J. Endlich mocht als stoffelijk blijk van deze erkente lijkheid een vaantje in ontvangst nemen. Aan de verslaggevers van Het Vrije Volk en Haarlems Dagblad werd eenzelfde herinnering overhandigd voor de versla gen. die in deze bladen zijn verschenen. Verder ontvingen een EHBO-ster een vaantje en werden woorden van dank ge richt aan het adres van het bestuur van EDO voor het beschikbaar stellen van de velden van deze vereniging. Met een oor verdovend gejuich onderstreepte het jeug dige publiek op de tribunes al deze be dankjes. Daarna werd begonnen met het pro gramma, dat de kinderen van het begin tot het eind heeft weten te boeien. Oom Herman had met zijn accordeon nauwe lijks een aanmoediging tot meezingen no dig. Luidkeels liet de jeugd horen hoe blij zij wel was, dat men zijn neus van voren had zitten en niet opzij". De jongleur Joe Andy toonde onder opgewonden gekwetter van zijn talrijke bewonderaars met ver bluffend gemak zijn „gooi en smijtnum- mer" met knotsen, ringen, ballen. Vooral de wijze waarop hij allerlei capriolen met een doodgewone voetbal uithaalde zou de Braziliaanse wereldkampioenen voetbal een minderwaarheidsgevoel bezorgd heb ben. Korfinox balanceerde op een meters hoge stellage op gladde metalen bollen als- af hij al die gilletjes als „O wat eng Straks valt-ie nogniet hoorde. Toen hij bovendien nog op die stellage nog in een ladder op zijn hoofd ging staan, was de sensatie compleet en deden vele kin deren hun ogen maar dicht. Maar echt on bedaarlijk gelachen is er om Coco en Pipo, de twee doldwaze clowns. Hun laatste nummer waarin zij elkaar ter ere van Coco's verjaardag met slagroomtaarten gingen bekogelen maakte dat vele kin deren maar ook ouderen bijna niet meer bij konden komen. Nog na-hikkend van de slappe lach toog men hierna huis waarts. STOCKHOLM (UPI) Men moet dit jaar voorbereid zijn op een herhaling van de epidemie van Aziatische griep, al zal de ziekte ditmaal waarschijnlijk minder hevig zijn als in 1957, zo voorspelt de Brit se virus-deskundige dr.- Payne,- een der af gevaardigden op een conferentie van de Wereldgezondheidsorganisatie in Stock holm. Aan deze conferentie hebben des kundigen deelgenomen uit Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, India, Neder land (professor J. Mulder uit Leiden), Ja pan en de Sovjet-Unie. Volgens dr. Payne zal het A-virus, de verwekker van de Azia tische griep, naar alle waarschijnlijkheid weer actief worden. Degenen die deze ziek te het vorige jaar hebben gehad, zullen vermoedelijk alleen „gewone" griep krij gen, als zij weer worden aangetast. De mensen, die in 1957 niet ziek geweest zijn, (veertig tot zestig percent van de wereld bevolking) staan bloot aan aanvallen van Aziatische griep", aldus dr. Payne. Jorna geboren. Bijna twee maanden ver bleef de echtgenote van de overleden vlie ger in een ziekenhuis. Nadat mevrouw Jorna het ziekenhuis had verlaten, vertrok zij twee weken geleden met haar man voor vakantie naar Brabant. Zij zou een maand met haar dochtertje bij haar familieleden verblijven. Mevrouw I. L. M. SCHILLING-Harst (29 jaar) was met haar drie kinderen, een jon gen van zes en twee meisjes van 8 en l'/a jaar, op weg naar haar man, die als ser geant-majoor in Amerika een opleiding volgt voor de bediening van geleide projec tielen. Enkele dagen voor haar vertrek ver bleef mevrouw Schilling, die in Gemert woonde ,bij haar moeder in de Eksterstraat in Haarlem. De opleiding van de heer Schilling duurt tot eind 1959. Hij was een maand geleden vertrokken. Dank zij een speciale regeling kon mevrouw Schilling met haar kinderen haar man nareizen en gedurende de tijd van de opleiding in Amerika wonen. De 32-jarige stewardess van de Super- constellation PH-LKM „Hugo de Groot", mejuffrouw HENDRIKA WILHELMINA HAMEL werd op 23 mei 1926 in Schoten (Haarlem-Noord) geboren. Negen ,iaar was zij stewardess bij de K.L.M. Op 28 maart is zij met de K.L.M.-steward Koks in onder trouw gegaan. Volgende maand zouden zij trouwen. Zij was van plan enkele dagen in New York te blijven om huwelijksinkopen te doen. De ouders van mej. Hamel zijn overleden; haar moeder stierf in april vorig jaar. Haar zuster, mevrouw Bloot- Hamel, woont in Heemstede. Op vele plaatsen op de Veluwe zijn do de reeën aangetroffen, slachtoffers van de keelhorzel. Dit insect legt eitjes in de neus- opening van de ree. De larven komen in de luchtwegen en veroorzaken ernstige ontstekingen. Door het vele hoesten gelukt het het dier vaak zich van de larven, die soms twee centimeter lang worden, te ont doen. Doch als dit niet gebeurt, sterft de ree. Dit jaar schijnt het aantal slachtof fers van de keelhorzel groot te zijn. Veel vogels zijn bestrijders van de keelhorzel, in het bijzonder de niet zo erg veel voor komende zwart-grauwe vliegenvanger. CAIRO (AFP) „Het nieuwe plan- Eisenhower heeft voor de landen van het Nabije Oosten tot gevolg dat zij econo misch en politiek afhankelijk worden van de Verenigde Staten", aldus heeft een commentator van radio-Caïro donderdag avond naar aanleiding van president Eisenhowers voorstellen in de speciale UNO-Assemblee verklaard. „Dit plan", al dus de commentator, „is voorgesteld na de. mislukking van het plan .van dezelfde naam, welke dezelfde doelen beoogde. De •volken van het Nabije Oosten hebben ech ter geleerd van een lange en bittere er varing en laten zich daarom geen zand in de oger. strooien". Het Egyptische dag blad „Al Akhbar" verwijt Eisenhower, dat hij van de UNO „controle op radiosta tions" éist. DAMASCUS (AFP) Ook de Syrische pers heeft Eisenhowers verklaring ongun stig ontvangen. „De Arabische openbare mening zal het plan-Eisenhower verwer pen, omdat het joods-imperialistisch geïn spireerd is", aldus de bladen. AMMAN (Reuter) De Jordaanse mi nister-president ,Samir Rifai, heeft in een officiële verklaring gezegd, dat de voor stellen van Eisenhower „zeer grote aan dacht en overweging verdienen." (UPI) —De vijf afgevaardigden van de Mohammedaanse broederschap in het Jor daanse parlement hebben een resolutie in gediend waarin terugtrekking van de Brit se troepen wordt geëist. Men acht het ech ter weinig waarschijnlijk dat de fel anti- westelijke broederschap, die vijf van de vijftig zetels in het parlement bezet, in vloed zal kunnen uitoefenen op de.rege ring. In Amman gaat het gerucht, dat een nieuw komplot om koning Hoessein van de troon te stoten is verijdeld. De voor naamste samenzweerder zou persoonlijk door de koning zijn gegrepen. Van de sa menzweerders zouden er op zijn minst zes tien zijn gearresteerd. Er viel geen offi ciële bevestiging te krijgen van deze be richten, maar het is opvallend, dat de vei ligheidsmaatregelen in Amman de laatste dagen aanzienlijk zijn verscherpt. Er gaan geruchten, dat militaire versterkingen on derweg zijn naar de hoofdstad waar on lusten worden verwacht door republikein se elementen, die moeilijkheden zouden willen veroorzaken om in de UNO-Assem blee de aandacht te trekken. MOSKOU (UPI) Het Sovjet-partij-or gaan „Pravda" waarschuwt vandaag in een hoofdartikel dat tenzij de Amerikaan se en Britse troepen worden teruggetrok ken uit het Nabije Oosten, de aangrenzen de landen, misschien gedwongen zouden worden in actie te komen. „Onze staat kan niet onverschillig zijn voor het feit dat een ernstig oorlogsgevaar wordt opgewekt in de onmiddellijke nabijheid van zijn gren zen", aldus de Pravda. Het blad schrijft verder: „Het is natuurlijk dat onder deze omstandigheden landen die aan het Na bije en Midden-Oosten grenzen gedwongen zouden zijn stappen te nemen om hun eigen en de algemene veiligheid te waar borgen. De volken van deze landen gelo ven dat de toenemende spanning in dat gebied alleen verwijderd kan worden in dien de buitenlandse troepen worden te ruggetrokken". Volgens Pravda heeft president Eisen hower voor de UNO-Assemblee openlijk verklaard dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zich het recht wensen voor te behouden hun toevlucht te nemen tot een soortgelijke bezetting van andere kleine landen. Dit alles onderstreept de dreiging voor de universele vrede vervat in de blijvende bezetting van Arabische landen door buitenlandse strijdkrachten, aldus de Pravda.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11