NAAR OORZAAK VAN DE RAMP MET „HUGO DE GROOT" KAN MEN SLECHTS GISSEN Door misverstand gingen twee kostbare uren verloren Adviezen aan De Gaulle nopens zijn grondwet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Super Constellation vermoedelijk recht in de oceaan gestort De verongelukte bemanning Minister Lloyd in UNO-Assemblee: HET WEER MORRIS"^ Ten prooi aan onweer? Bliksem kan niet de oorzaak zijn 73e JAARGANG No 31 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 18 4 REEDS 37 VAN DE 99 SLACHTOFFERS GEBORGEN HOOFD VLIEGDIENST Zie verder pagina 6 Passagiers waren van vele nationaliteiten Scherm-equipe van de Arabische Republiek Het woord is aan Hammarskjoeld belasten met een vredesmissie Verlovingsringen constant STUURMALS, COHEN Israel opgenomen in Duitse luchtlijn naar Jordanië Plaatselijk regen Elfde K.L.M.-ramp na de oorlog Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman De vrees, dat de K.L.M. Super Constellation „Hugo de Groot" verongelukt zou zijn, werd gistermiddag tot zeker heid, toen bekend werd dat op ongeveer tachtig kilo meter ten noordwesten van het Ierse vliegveld Shannon wrakstukken en rubber reddingsvlotten van het. toestel in zee waren waargenomen, 's Nachts om vijf minuten over vier Nederlandse tijd was de „Hugo de Groot" met 91 pas sagiers en een bemanning van 8 leden van Shannon opgestegen voor de vlucht over de oceaan naar Gander op Newfoundland. Om twaalf minuten over half vijf lieert Shannon nog radiocontact met het vliegtuig gehad. In de tijd tussen het vertrek van de „Hugo de Groot" en dit laatste radiocontact heeft het vliegtuig ongeveer 300 kilo meter kunnen afleggen. Over wat er daarna gebeurd is kan men nog slechts gissen. Talrijke schepen begaven zich terstond naar de plaats, waar het toestel in zee gestort is. Hedenmorgen hadden de opvarenden 37 lichamen van slachtoffers geborgen. Een Canadese torpedoboot vond de neuswielen en een gedeelte van de cabine van de „Hugo SHANNON (Reuter) Een van de voornaamste punten van het onderzoek in de vliegramp zal dit foutief gebleken bericht zijn. De inhoud van het telegram, dat Gander om 7.30 uur donderdagmorgen de wereld inzond, waarin stond, dat men radiocontact had gehad met de „Hugo de Groot", is niet bekendgemaakt. Een afschrift van dit telegram is in handen gesteld van de drie luchtvaartdeskundigen, die donder dagavond met het lijntoestel „Electron" naar Shannon vlogen om eerste gegevens over de oorzaak en de toedracht te verzamelen. Men acht het mogelijk dat een zware onweersbui de oorzaak is geweest van het verongelukken van de „Hugo de Groot". Een piloot van de Transworld Airlines heeft bij zijn aankomst te Londen verklaard, dat hij door een zware regenbui gevlogen is, ongeveer op het tijdstip dat de K.L M.- machine verdween. „De Super Constellation van de K.L.M. zou lager gevlogen hebben dan wij", aldus deze gezagvoerder, Everett Wolf, „Wij vlogen boven hel weer, maar we merkten goed, dat het werkelijk zwaar weer was". Uit het feit dat er niet al te veel wrakstukken zyn waargenomen, maakt men op dat de Super Con stellation recht in zee is gekomen en dat gezagvoerder Roelofs geen kans heeft gezien het toestel nog op zee te laten dalen, hetgeen bij motorstoring alleen ver moedelijk nog mogelijk zou zijn geweest. De commandant van de Canadese torpedo- bootjager „Crusader" heeft per radio gemeld dat hij behalve de neuswielen van de Super Constellation en een deel van de cabine, ook een paneel met instrumenten heeft gevonden. Alle wrakstukken, ook de kleinste, zullen nauwkeurig onderzocht worden door de luchtvaartdeskundigen. Zelfs krassen kunnen aanwijzingen ver schaffen zoals het geval was toen bijna tien jaar geleden een DC-3 van de Cana dian Airlines door een tijdbom verongelukte. Voorlopig schakelen deskundigen van de K.L.M. de mogelijkheid van sabotage uit. de Groot", alsmede een aantal half opgeblazen redding boten. Men neemt aan dat de ramp om 4.48 uur 's nachts heeft plaatsgehad. Het horloge van een der slachtoffers is op dat tijdstip blijven stilstaan. Om zes uur 's morgens had de „Hugo de Groot" zich per radio bij Shannon moeten afmelden. Toen deze melding uitbleef, vroeg men aan Gander op Newfoundland contact op te nemen met het toestel, omdat men op Shannon niets meer hoorde. Korte tijd later meldde Gander dat het verbinding met de „Hugo de Groot" had gehad. Het trok echter een uur later deze mededeling in en meldde, dat men een ander K.L.M.-vlieg- tuig, dat op weg was naar New York, voor de „Hugo de Groot" had gehouden. Op dat tijdstip waren vijf K.L.M.- toestellen in het luchtruim op heenreis naar of terugweg van Noord.-Amerika, respectievelijk Canada. Pas daarna maakte Shannon alarm en verzocht vliegtuigen en schepen op de oceaan naar het vliegtuig uit te kijken. Door de vergissing van Gander waren er intussen echter twee kost bare uren verloren gegaan. enkele seconden tijds honderden meters omhoog of omlaag sleuren, met als gevolg vaak onbestuurbaarheid en soms zelfs schade aan het vliegtuig. Vóórdat radar werd gebruikt, is er ten minste één keer een groot lijnvliegtuig door de storm tij dens een onweer vernield, terwijl men in enkele gevallen vermoedt, dat machines onbestuurbaar of beschadigd werden. Zeker is, dat op 14 februari 1953 een DC-6 boven de Golf van Mexico tijdens een noodweer in de lucht in stukken brak. WASHINGTON (UPI) De „Hugo de Groot" is, naar de vermoedens in lucht vaartkringen in de V. S., ten prooi gevallen aan een onweer, ondanks het feit dat het toestel was uitgerust met een van de mo dernste vindingen ter bescherming juist tegen onweer: radar. Dit „elektronische oog" voor vliegtuigen is nog maar twee jaar in gebruik. Het zendt een golf 150 mijl ver, vooruit, die waar schuwt tegen onweer en andere lucht- storingen. Met deze installatie kunnen de piloten hun weg zoeken tussen onweers buien door en al te zware stortbuien en andere stoornissen ontlopen. Sinds men begonnen is, radar in vliegtuigen te mon teren, is nog nooit een lijnvliegtuig door noodweer verloren gegaan. De hevige stijg- en valwinden, die tijdens onweer optreden, kunnen een vliegtuig in Kan een vliegtuig verongelukken tenge volge van blikseminslag? Deze vraag rees gisteren toen een Amerikaanse vliegtuig gezagvoerder verklaarde dat hij tydens zijn overtocht van de Verenigde Staten naar Engeland boven de Atlantische Oceaan zeer slecht weer had ontmoet. Hoewel latere berichten wel de slechte weerstoestand bevestigen, maar de mogelijkheid van een onweer schenen uit te sluiten, hebben wij deze vraag voorgelegd aan de heer J. J. Abspoel, hoofd vliegbedrijf der K.L.M. Zijn antwoord luidde: „Bliksemflitsen kunnen een vliegtuig in de vlucht wel lichte schade toebrengen, maar meer ook niet. Volgens de Wet van Faraday kan in een door een samenhangende geleider ge heel omsloten ruimte (wat een vliegtuig in de lucht in feite is) geen uitwendig elek trisch veld doordringen. De zogenaamde „Faradaykooi" kan men op hoge spanning brengen, zonder dat men er in het inwen dige iets van merkt. De mogelijkheid dat een bliksemstraal de benzinevoorraad van een vliegtuig doet exploderen is om de zelfde reden uitgesloten." De bemanning van de „Hugo de Groot" bestond uit gezagvoerder F. A. E. Roelofs, tweede vlieger T. Dijkstra, derde vlieger D. M. Jorna, eerste boordwerktuigkundige P. C. Dekker, tweede boordwerktuigkundige S. van Dijk, eerste steward A. Schilperoort, tweede steward Th. de Raay en de ste wardess mejuffrouw H. W. Hamel. Gezagvoerder Roelofs is geboren op 30 januari 1922 te Winschoten. Sinds 1 augustus 1946 was hij in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in Amstelveen. Tweede vlieger Dijkstra is geboren op 18 augustus 1922 te Dokkum. Hij was sinds 1 oktober 1950 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. Hij woonde in Nieuw-Loosdrecht. Derde vlieger Jorna, op 14 mei 1931 te Bergen op Zoom geboren, was sinds 1 februari 1957 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. De heer Jorna woonde in Bloemendaal. Eerste boordwerktuigkundige Dek ker is geboren op 7 april 1922 te Wor- merveer. Sinds 1 oktober 1947 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had vijf kinderen. Hij woonde in Zaandam. Tweede boordwerktuigkundige Van Dijk is op 19 juni 1927 te Kampen ge boren. Sinds 1 junf 1952 was hij in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. Hij woonde in Nieuw- Loosdrecht. Eerste steward Schilperoort is gebo ren op 13 juni 1924 te Tilburg. Hij was sinds 6 mei 1948 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. Hij woonde in Voorschoten. Tweede steward De Raay is geboren op 20 oktober 1929 te Nijmegen. Sinds 1 juni 1954 was hij in dienst van de K.L.M. Hij was ongehuwd en woonde in Amstelveen. De stewardess mej. Hamel is gebo ren op 23 mei 1926 te Haarlem. Zij kwam op 1 maart 1949 in dienst van de K.L.M. Zij was ongehuwd en woonde in Haar lem. Van de 91 passagiers van de „Hugo dc Groot" bezaten er elf de Nederland se nationaliteit. De anderen waren van Amerikaanse, Franse. Duitse, Israe''- sche, Poolse. Britse, Hongaarse en Ara bische nationaliteit. Van een aantal staat de nationaliteit nog niet vast. De namen van de Nederlanders »nn: de heer Van Haaster. mevrouw C. EI van Haaster; de heer P. II. M. Kuypers en mevrouw A. J. Kuypers; mevrouw I. L. M. Schilling en haar drie kinderen I. E., J. C. en A. W. Schilling; J. Bering; W. A. de Koek van Leeuwen, mevrouw E. H. M. de Koek van LeeuwenBros ser en hun baby Bernadette. De heer en mevrouw Van Haaster, die in het verongelukte vliegtuig zaten, wa ren afkomstig uit Vogelenzang. De heer N. J. van Haaster, die 23 jaar oud was. was een zoon van de heer J. P. van Haaster. bloembollenkweker en raads lid van de K.V.P in Bloemendaal. De zoon, die voor het bedrijf van zijn vader in Amerika werkzaam was, was met verlof naar Nederland gekomen. Hij trad hier op 2 augustus in het huwelijk met de 22-jarige mej. E. M. Sondervan uit Vogelenzang. Zij zouden nu naar Amerika terugkeren. De andere passagiers waren: Richard Aarde (V.S.) en echtgenote; Osman Abdel Hafiz (Arab.); mevrouw Rutn Ann Armstrong en miss Elsie Arm strong (V.S.); Mostafa Zakaria Zian (Arab.): John Bacon (V.S-) (in Shannon ingestapt); Elfriede Bortchen (V.S.); J D. Bowen (nat. onbekend); miss Miner va Clements (V.S.); mevrouw E. Cuvu- lier (V.S.); Akile Delvina (V.S.): Char les Diamond (nat. onbekend): Robert I'. Dionne (nat. onbekend): Dubin (VS.): Mohamed F. M. Y. el Ashkar (Arab); Mohamed el Houssini (Arab.); Eby Espenshade (V.S.); R. Fennelly (V S.) Thomas Finn (V.S.) en Ann Finn (V.S): Sally Gerskowitch (Brits); mevr-mw Cuela Graff (V.S.); miss Margaret Groh (V.S.); miss Joy Groff (V.S.); miss Rose Groff (V.S.); mevrouw Guy (V.S-), kind Guy (V.S.), baby Guy (V.S.); mevrouw Johanna Hammerl (rtat. onbekend); mevrouw Hawryszko (nat. onbekend); mejuffrouw Florence Herr (V.S.); John Hollinger (V.S.); Willem Hooft (V.S miss Maria Hummer (V.S.), Reuben Hummer (V.S-). Jennie Hummer (V.S.): Maria Humphrey (nat. onbekend); Eli sabeth Kratzer Humphrey (nat. onbe kend):. K. J. M. Jallo (nat. onbekend); miss Audrey Kilhofner (V.S.); mrs Ca therine Kreider (V.S.); Joseph Krenn (nat. onbekend): Paul Kristofik «nat onbekend); mevrouw Idella Lietz (n?t onbekend): John Lietz (nat. onbekend); miss Phyllis McCalmont (V.S.); KeUh H. Mil'er (V.S en echtgenote: Patricia II. M'ischamn (nat. onbekend); Cathe rine Peters (nat. onbekend); Salvador Garcia Plascencia (nat. onbekend) en echtgenote: Pjotr Popowycz (nat. onbe kend); Wincenty Ptaszek (V.S.); Meira- hem Rahamim (Israëlisch): mevrouw Rachel Rahamin (Israëlisch); Hassan A. Rashad (Arab.); Mohamed Alv Marndouh Riaz (Arab.): Thomas Roa<-h (V.S.); Robert Rubin (V.S.); Ahmed Is mail Sabry (Arab.); Michel Sam.de i (V.S.); Panayotis Skafidas (nat. onbe kend); Max Snider (V.S.) en echtgenote; mevrouw Nan Stoner (V.S.); Mary S.o- ner (V.S.); Galen ^tinebaucb (V.Sen echtgenote; Eudre Tilly (Hongaar); Raimundo Uranga (nat. onbekend): mejuffrouw Wegrzyn (Poolse); Lee van Wijk (V.S.) en mevrouw Tjitske van Wijk (V.S.); Jezus Yanez, mejuffrou-v Mendoza Eloisa Yanez en mevrouw Eloisa Mendoza de Yanez (nat. onbe kend). De heren Hafiz, Zian, Ashkar, Hous sini, Rashad, Riaz en Sabry vormden de scherm-equipe van de Verenigde Arabische Republiek, die zou uitkomen op de wereldkampioenschappen sche.- men te Philadelphia volgende week. De heer Osman Abdel Hafiz was de leider van de ploeg en de Hongaar Eudre Tilly de coach. Peter Sirius: Aan een gloeiend hart moet men niet altijd de thermometer van het verstand aanleggen. NEW YORK (Reuter-AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, heeft donderdag in de speciale UNO-Assemblee de wens te kennen gege ven dat de UNO zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen neemt ter verzeke ring van de onafhankelijkheid van Jorda nië. Hoe eerder deze maatregelen worden genomen, hoe vlugger wij onze troepen uit Jordanië kunnen terugtrekken, aldus Sel wyn Lloyd. Hij stelde voor secretaris generaal Hammarskjoeld te verzoeken in overleg met de betrokken regeringen de nodige maatregelen te treffen opdat de onafhankelijkheid van Jordanië en Liba non gehandhaafd kan worden. Selwyn Lloyd verklaarde zich voorts voorstander van de oprichting van een permanent po- Iilieleger van de UNO, dat gebruikt kan worden in tijden van crisis. Hij steunde verder Eisenhowers voorstel voor econo mische ontwikkeling van het Nabije- Oos ten. (Zie verder pagina 6.) Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 - HORLOGERS JERUZALEM (UPI) De „Eagle Avia tion Company", die Brits eigendom is, heeft een twee wekelijkse l'achtlijn Cyprus- Israel-Jordanië geopend met Viking-toe- stellen. Voor het eerst is Israel nu door de lucht met een Arabisch land verbonden. Toen men op Schiphol zeker was dat de „Hugo de Groot" was verongelukt, gingen de vlaggen halfstok. Maar geen vluchten werden afgelast, geen boekin gen afgezegd. Het luchtvaartverkeer en alle bedrijvigheid daaraan verbon den bleven normaal doorgaan. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 Een op Schiphol gemaakte opname van de Super Constellation PH-L K M Hugo de Groot", die gistermorgen is verongelukt. Het viermotorige toestel was sinds april in dienst. Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Sinds de oorlog is de K.L.M. thans voor de elfde maal getroffen door een vliegramp waarbij slacht offers zijn te betreuren. 14 november 1946: Dakota op Schiphol, gezagvoerder Moreton, 26 doden. 26 januari 1947: Douglas DC 3 op Kastrup (Kopen hagen), gezagvoerder Geyssendorffer, 22 doden 20 oktober 1948: Constellation „Nijmegen" te Prest- wick, gezagvoerder Parmentier, 40 doden. 21 juni 1949: Constellation ..Roermond", in zee gestort bij Bari, gezagvoerder Plesman, 23 doden. 12 juli 1949: Constellation „Franeker" bij Bombay, gezagvoerder Van der Vaart, 45 doden. 2 februari 1950: Dakota postvliegtuig in Noordzee gestort, gezagvoerder Van der Heide, 7 doden. 22 maart 1952: DC 6 „Koningin Juliana" bij Frankfort, gezagvoerder Poutsma, 44 doden. 23 augustus 1954: DC 6 B „Willem Bontekoe" Noordzee bij Egmond, gezag voerder Harman, 21 doden. 5 september 1954: Super Constellation „Triton" bij Shannon, gezagvoerder Viruly, 28 doden. 15 Juli 1957: Super Constellation „Neutron" bij Biak, gezagvoerder Roos, 58 doden 14 augustus 1958: Super Constellation „Hugo de Groot" bij Ierland, gezagvoerder Roelofs, 99 doden. DE DROEVE LUST DE RAMPEN SINDS 1945 Verongeluk) KLM-vliegtuig (Van onze correspondent in Parijs) De Franse commissie voor de grondwets wijziging, die advies moest uitbrengen over het ontwerp voor de nieuwe Franse consti tutie, heeft gisteren haar rapport aan ge neraal De Gaulle overhandigd. De regering kan dat advies naast zich neer leggen, zij kan de conclusies van de commissie volle dig overnemen en zij kan ook een nieuw ontwerp maken, waarbij met de conclusies gedeeltelijk rekening wordt gehouden. Het definitieve ontwerp van de regering zal vóór woensdag - de dag, waarop De Gaulle zijn propagandareis naar de Franse overzeese gebieden begint - gereed moeten zijn. De belangrijkste wijzigingen, welke de advies-commissie heeft voorgesteld, komen in het kort neer op het volgende: a). De economische raad wordt een eco nomische, sociale en wetenschappelijke raad (Conseil économique, social et scien- tifique). Zij zal bestaan uit afgevaardigden van de beroepsorganisaties uit het moeder land en Frankrijk overzee en zij zal de re- "ig advies moeten uitbrengen over mtwerpen van economisch of sociaal eter. b). De leden van de Assemblee en van de senaat, die minister worden, zullen niet genoodzaakt zijn hun mandaat in de volks vertegenwoordiging neer te leggen. Hun lidmaatschap van het parlement en partij wordt tijdelijk opgeschort. Deze wijziging van het ontwerp zal De Gaulle naar aller waarschijnlijkheid niet overnemen. c). Er komt een tweede volksstemming, einde oktober of begin november, ditmaal over de wijziging van de kieswet. Men kan ook hier veronderstellen, dat De Gaulle er niets voor zal voelen een tweede keer zijn politiek aan het volk voor te leggen. d). De senaat, die volgens het oorspron kelijke ontwerp van de regering zowel le den uit het moederland als uit de verbon den staten zou bevatten, zou zich alleen maar met de zaken, het moederland be treffende, gaan bezig houden. Er zou nog een ander orgaan komen, dat zich met de vraagstukken van de federatie zal belasten. e). Wanneer de oppositie niet binnen drie dagen een motie van afkeuring (ten minste met de helft van het aantal stem men plus een) aanneemt tegen een plan van de regering, geldt dat plan als aange nomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1